Nummer 5. Zondag 17 Januari 1904 27e Jaargang Tweede Blad. BUITENLAND. Frankrijk. Rusland en Japan. Servië. BINNENLAND. Provinciaal Nieuws. Zuiden In de Kamer heeft Bagnol gisteren de regeering geïnterpelleerd over den inval van de politie in de Arbeidsbeurs. Combes erkent dat agenten de Beurs zijn binnengedrongen, zonder reden de sabel getrosken en zich aan uiterst betreurens waardige handelingen echul lig gemaakt hebben. Maar de prefect van politie had geen bevel tot den inval in de Beurs gegeven. Combes keurt het gedrag der agenten gestrengelijk af. Indien de schul digen bekend varen, zouden zij reeds ge straft zijn, maar het oudersoek heeft de schuldigen niet doen kennen. Combes eindigde met te zeggen of ik zal thans van uwe meerderheid het ver- trouweu hebben of mijn ontslag zal volg n. Ik vorder uw vertrouwen. Brision deèlde mede verscheidene motiën te hebben ontvangen. Die tot het een voudige overgaan tot de orde van den dag waarmede Combes genoegen neemt heeft den voorrang. Deze motie wordt met 295 tegen 234 stemmen aangenomen. Nu willen de leerlooiers te Lyon ook gaan staken, terwijl andere vakvereenigingen zich in dat geval solidair zullen verklaren Zwaitezee-vloot te vergunuen, den Bosporus door te varen. De Russische regeeringdioopt echter, met medewerking van den Duitschen Keizer en met ecnige vergoeding voor den Sultan, diens toestemming alsnog te ver krijgen, want de Russische vloot ligt te Sewastopol geheel uitgerust en zeilklaar. Volgens de Matin heeft Louis Napoleon verklaard, dat hij elk oogenblik naar Bus- land geroepen zou kunuen worden. M ij verwachten allen dat de oorlog uit zal breken. Als de vijandelijkheden nog niet zijn losgebroken, heeft men het den lsaar alleen te danken. De Japmsche gezant Hajaeji heeft aan een vertegenwoordiger van Reuter verklaard, dat de berichten betreffende pogingen van Rusland om verlof te krijgen voor het varen van de Zwarte-Zes-vloot door de Dardanellen en de vertoogen dienaangaande van Eugel- sche zijde bij Turkije ongegrond zijn. Alge meen wordt aangenomen dat zuU een schending van bestaande verdragsbepalingen niet gemakkelijk door te drijven zijn. De gezant verklaarde verder uiets vernomen te hebben van ecnige tussvihenkomsl en te vreezen dat de zaken eeu hoogte bereikt hebben, waarop het te laat zou zijn voor tusschenkomst. Terwijl eenerzijds de boel weer eens flink aan het roeien gemaakt wordt, vermoedelijk met het oog op" diverse beursspeculaties van ettelijke groote hanzen, komen anderzijds vredesgezinde tijdingen de gemoederen geruststellen. De v'ootbeweging van Russische, zoowel als van Japansche zijde, is in de eerste plaats een prachtig fundament voor den opbouw van pessimistische geruchten. Zoo'u actie te Port—Said van oorlogsschepen, jongens, dat zegt watals er nu geen oorlog komt dan weten ze 't niet meer. En dan dat telegram uit Petersburg aan de Patrie, dat men in diplomatieke kringen sedert 24 uur overtuigd is, dat Japan absoluut besloten is, het geschil door de wapenen te beslechten. Daarbij het bericht uit Washington: De Japansche gezant deelde minister Hay mede, dal het antwoord van Japan verklaart niet in te kunnen gaan op alle voornaamste Russische voorstellen, terwijl de Japansche tegenvoorstellen bijoa alle van dien aard zijn, dat zij zeker onaannemelijk zijn. Dien tengevolge heerscht een groot pessimisme te Tokio. De navolgende tijding is echter van zeer vredelievende strekking. Uit New—York: Een telegram hier uit Petersburg ontvangen meldt, dat tijdens de Nieuwjaarsreceptie ten hove in het Winter-paleis de czaar gezegd heeft: >Ik wensch al mijn krachten in te spannen cm den vrede te behouden in het Verre Oosten." Tegenover deze verzoenende toespraken van den Tsaar op de nieuwjaarsreceptie seint de correspondent van de New York Herald te Petersburg dat men daar zeer pessimistisch is. Hij geeft redenen op. De eerste is, dat de houding van de Chineesche regeering, die handelstractateu met Japan en Amerika gesloten heelt, zonder Rusland daarin te kennen, den toestaud naar het oordeel der Russen veel ernstiger gemaakt heeft. Men houdt zich overtuigd dat China aldus de beslissing heeft verhaast. Ten tweede gelooft men in Rusland algemeen dat het jongste antwoord uit Petersburg in Japan onaannemelijk geacht zal worden. En ten derde, zegt de correspondent, heelt men den indruk, in weerwil van de verzekeringen van het tegendeel en de zucht naar vrede, dat het einde van de crisis veel spoediger zal komen dan men nog denkt. Nu n g eenige losse telegrammen De Daily Mail verneemt uit SjaDghai, dat duizenden Chineesche soldaten, goed gewa pend en onder leiding van modern ontwik kclde officieren noordwaarts oprukken. Twee machtige aanvoerders van bandieten uit Mantsjoerije hebben zich bij de Chineesche troepen aangesloten om tegen Rusland te strijden. Aan de Standard wordt uit Tientsin ge meld, dat de Russische troepen te Hsin- ming-ting versterkt worden, oefeningen lmuden en magazijnen oprichten en vullen blijkbaar met de bedoeling, in geval van oorlog den spoorweg naar Sjau-nai-kwan le bezetten. Naar 't heet, wacht de Japansche regee- ring met haar oorlogsverklaring enkel op de behouden aankomst der twee Japansche kruisers, die beide Suezkanaal door zijn. Uit Odessa wordt aan de Standard ge- mild, dat de Porte een dringend verzoek van Rusland heeft afgewezen om aan de Het gaat er weer onguur uitz'.en in het land van koning Peter I. Zoowel de vorst, als het geheele landsbestuur zijn marionetten in de hand der koniugsslachters. Nu is weer op aansporing van de bloedige bende door het parlement een wel aange nomen, die met strenge straffen bedreigt het blad, dat het durft wagen het drima van 10 op 11 Juni te critiseeren of hel leger te kapittelen. Meer en meer ziet men de toekomst don ker in en wordt gevreesd voor een nieuwe uitbarsting, ditmaal van de volkswoede tegen het huidige tégime. Nog eeu bewijs hoe de toestand is Tot piesident van het officiers—casino te Belgrado werd benoemd, met groote meer derheid, kolonel Popowi'ch, een der heereu, van wie door de mogendheden bestraffing of verwijdering van het hof gefiischt was. Relletjes te Waspik. Donderdag werd door het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch in hooger beroep de zaak- behandeld van de vier inwoners var. Waspik, die voor de Rechtbank aldaar den 22n October terecht stODden en veroordeeld wer den tot 3 maanden gevangenisstraf, omdat ze twee mareschaussees mishandeld hadden. Zooals men zich herinneren zal, stond dit in verband met opstoojes te Was pik omstaan wareu wegens minder vrede lievende verhoudingen in het huisgezin van dec postdirecteur aldaar. Er waren in deze zaak 3 getuigen charge en 14 a decharge gedagvaard, terwijl als verdediger van be klaagden optrad mr. P. H. Loeff te 's-Her togenbosch. Door de adv gen.,mr. Castendijk werd in zijn requisitoir hulde gebracht aan het tactvol optreden van de maréchaussee bij het herstellen der orde te Waspik op dien bewustcu avond. De feiten nagaande zooals deze zich volgens het gehoorde ter rechtzitting hadd :n toegedragen, concludeerde hij tot vernietiging vaD het vonnis ten opzichte van het vonnis ten opzichte van de beklaagden A. de B. en C. de B., wier vrijspraak hij requireerde, terwijl hij voer de beide andere beklaagden C. v. I. en D. V. bevestiging van het vonnis der rechtbank eischte. Mr. P. H. Loeff sloot zich in zijn sierlijk pleidooi aan bij de hulde, door den adv.gen. aan de marechaussee gebracht. Volgens verdediger was echter het overtuigeod bewijs ten opzichte vau de beklaagden C. v. 1. en D. V. niet geleverd, reden waarom verdedi ger concludeerde tot vrijspraak van beiden, subsidiair eeu zachtere straf. Uitspraak 20 Januari, Het Hof. De Koningin-Moeder is voornemens reeds 5 Februari naar E geland te vertrekken. Te Vlissingen op een der raailbooten van de maatschappij Zeeland aan boord gaande, begeeft H. M. zich allereerst naar Claremont, de verblijfplaats van Haar zuster, de her togin—weduwe Albany, bij wie Zij eenige dagen zal doorbrengen. Tegen den dag der huwelijksvoltrekking zal H. M. in het Ko ninklijk kasteel te Windsor logeereu als gast van den Koning cd de KoningiD. Dr. Kuyper in Belgie. Het tweede diner, dat de Koning heden ter eere van dr. Kuyper zou geven, is gis terenavond afbesteld en vervangen door een dejeuuer, dat een volstrekt intiem karakter zou dragen- Hedenmiddag te twaalf uur werd dit ten Paleize gegeven tegenwoordig waren, behalve dr. Kuyper, de Kouing. prinses Clementine, de hertog d'Oultremont. groot—hofmaarschalk mevrouw de gravin d'Ursel, eeredame van prinses Clementine, en de heer Binje or— don nance—officier. Men meent, dat het diner is afbesteld, ten gevolge van de perscommentaren, die zijn vei schenen naar aanleiding van de reis van dr. Kuyper. Toch dieDt te worden opge merkt, dat de Koning niet gewoon is, soort gelijke intieme dejeuners aan te bieden en hij moet dr. Kuyper wel een bijzondere achting toedragen, dat hij aldus op zijne gewoonten inbreuk maakt. Mejuffrouw Kuyper is zich gisteren bii harer. vader te Brussel komen voegen. Gcmecnteschuld. De gemeenteschuld van An sterdam be droeg 1 Januari f 126,500,000. In het af— geloopeu jaar werd f2,137 000 afgelost, Prins Hendrik te Berlijn. Dn Berlijnschc correspondent van de N. R. Ct. seint In de avondbladen van Donderdag leest men de volgende plc-chtige bekendmaking De Keizer heeft als so iverein en hoofd van den Zwarten Adelaar besloten op rijdag, den löden Januari 1904, met de aanwezige tot het kapittel behoorende ridders in het koninklijk paleis alhier over te gaan tot de investituur van den Prins der Nederlanden, den erfprins van Hohenzollern, zoomede van den werkelijken geheimraad van Koeller en tevens eeu kapittel te houden. In de ridderzaal van het oude Stadslot te Berlijn heeft da Keizer Vrijdagmiddag om twaalf uur met deu geworven luister en met de oude krachtsontwikkeling de investituur in de orde van den Zwarten Adelaar ver leend aan de nieuw benoemde ridders, den Prins der Nederlanden, den Erfprins Wil helm von Hohenzollern en den Geheimraad Georg von Koeller. In groot gala reden de prinsen van het koninklijk huis en de ran elders voor de plechtigheid overgekomen vorstelijke personeu nasr het paleis, waarop de drie keizerlijke standaarden waren uit gestoken. Van kwart voor twaalven af ver schenen de talrijke als getuigen van de plechtigheid uitgenoo .igde hooge militairen, leden der hofhouding en hooge ambtenaren de leden van het gevolg der vorsten enz. Precies twaalf uur trok de stoet naar de ridderzaal. Na eenige oogenblikken van plechtige stilte klonk een daverende fanfare een korte roep van de In de zaal geplaatste trompetters en de eerste ridder trad binnen met een tweede fanfare begroet Als laatste ridder trad de Keizer in de zaai, het hoold metde helm be lekt,in purperfluweelen mantel de keten van den Zwarten Adelaar om de schoudeis. Graaf Kanitz trad op voor den troon, boog n ontving het keizerlijk bevel de jongste ridders van de, hooge orde ter opneming in de orde binnen te leiden. Onder nieuw trompetgeschal werden de Prins der Nederlanden eu de Erfprins van Hohen- zolner door hunne peton de prinsen Friedrich Heinrich en Joachim Albrecht met plechtig- langzameu stap tot voor den troon gevoerd. Hier aangekomen, bogen de vier prinsen voor den Keizer, de secretaris der orde las de formule der gelofte, terwijl de muziek natuurlijk zweeg, de eed Ja, ich gelobe es werd uitgesproken en onmiddelijk viel een oud-Duitsche fanfare in welke tot het einde der investituur voortklonk. Tot een nieuwen roep verhieven zich de trompetters, toen de Keizer den prinsen de keten der orde om de schouders legde waarbij de laatsteu de knie op een trede van den troon hadden gebogen. De fanfare werd van het koor af driemaal beantwoord. Nadat de twee prinsen hun plaatsen onder de kapittelbevoegde ridders hadden inge nomen, gat de Keizer het bevel den werke lijken geheimraad Koeller binnen te leiden. Ten tetken dat de investituur was geëin digd, werd nogmaals een fanfare geblazen. De Keizer verhief zich van den troon om zich naar de zaal tan het kapittel te be geven, waarheen zich een stoet van 46 ridders richtte, in dier voege, dat de nieuw ingelijfden den stoat opendeD. Na de plechtigheid heeft bij het Keizer lijk Paar een dejeuner plaats gehad, waartoe de Prins der Nederlanden, prins Heinrich van Pruisen, Friedricb Kail van Hessen en de Rijkskanselier graaf van Bülow waren geuoodigd. Van Kol. Men meldt aau de N. C., dat het bericht in het Vadvolgens hetwelk dc toestand van den heer Van Kol ernstiger zou zijn, dan het bericht van Het Volk zou doen vermoeden, onjuist is. De heer Van Kol lijdt aan slapeloosheid, doch hij is overigens gezond. Hij is naar Zuid-Zwitserland ver trokken, om aldaar zonnebaden te gebruiken. Janmuut in den vreemde. Met voldoening zal men in Nederland vernemen, zoo wordt uit Santiago de Cuba geschreven, dat generaal De Cardenas, hoofd der politie aldaar, mij mededeelde, dat hij zelden een bemanning van een oorlogsschip had gezien, dat zich aan laud zoo ordelijk en matig gedroeg als onze Nederlandsche janmaats. Gulaeostuum. Galacostuum voor de leden van den Raad van Beroep. Uit Alkmaar schrijft men aan Het Volk Een mijner ketuiisseu, werkman-lid van den Riad van Beroep, ontving van de firma O. Mouwen te Breda de volgende prijscou rant vuur het gala-costuuui zijner waardig heid 1 gala-rok van zwart caahemire laken met zijde-voering en rijk bewerkte zilveren borduursels f 135. 1 gala pantalon van zwart satin de cour 18 gulden. 1 gala pantalon van wit satin de cour met echt zilveren galon f 54, 1 steek met echt zilveren bouillon eu zwarte struisveeren f 32. 1 zwarte verlakte steekdoos met slot f 2.75. 1 gal id e gen met in vuur lerguld eujour bewerkt bewerkt gevestigd in zwarte scheede f 28. 1 porte-épee f 3.50. 1 castoren degen foudraal f 1 25. 1 blikken doos voor gala-uniform m-t slot f 6.50. De geheele uitrusting dus compleet ad f 311. Nu trof het toevallig dat di'. werkman-lid juist na een jaar sparens zich een winterjas (confectie) had kunnen verschaffen, om die reden kon hij dus van deze gelegenheid om zich voor t 311 dit gala-costuum te koopen, geen georuik maken. Hij nam zich echter voor wekelijks een dubbeltje weg te leggen tot bereiking van dit ideaal. Dr. Kuyper te Brussel De Brus'chtdsche correspondent van het Huid. seinde Donderdagavond: Hedenavond te halfacht bood de minister van justitie, de heer Van den Heuvel, een diner aan van vijftien couverts, ter eere van minister Kuyper. Aan tafel zaten, behalve dr. Kuyper, de heer en mevrouw Van den Heuvel, de minister van buitenlandsche zaken de heer De Eavereau, dc minister van land bouw, de heer Van der Bruggen, de minis ter van spoorwegen, de lieer Liebaert de rector van de katholieke unieversiteit te Leuven, de heer Hebbelinck de hoogleeraar in de rechten aan de Brusselsche universiteit, professor Prins, de hoogleeraar aan de uni versiteit tc Gent, professor Pyfferoen, de minister van den Congostaat, dn heer Des- camps, de minister van slaat, de heer Beer- naert, de secretaris des Konings, de heer Carton, de secretaiis van den minister van ju. tit ie, dc heer De Rote, en de hoogleeraar aan de Luiksche hoogeschool, professor Hu- bert. De minister Van den Heuvel en dr. Kuyper zijn vrienden. Zij leerden elkander te Gent kennen, toen zij beiden nog jour nalisten waren, jaren geleden. Sinds dien tijd bleef steeds tusschen hen een goede ver standhouding bestaan. Men schrijft aan de N. C. In allerlei gissingen verdiept men zich omtrent de beteekenis van de ont\angst van dr. Kuyper door de Belgische regeeriug. Naar men ons mededeelt, werd die be teekenis veel te hoog aangeslagen. De zaak heeft zich veel eenvoudiger toegedragen dan de Belgische journalisten het voorstellen. Koning Leopold had door den Belgischen gezaut hier te lande kennis verkregen van de gewoonte van dr. Kuyper om na Kerst mis eenige dagen rust te nemen in Brussel Hieriu vond de Koning aanleiding om te pogen met den minister kennis te maken. Daartoe nu w.rd de premier aan zijn tafel genoodigd. Dit voorbeeld werd- door den Belgischen minister van buitenlandsche zaken gevolgd. En daarvan hebben de journalisten wel wat al te groote drukte gemaakt. Minister Kuyper had het stellige voorne men zijn reis uit te strekken naar St. Pe tersburg. Dat hij daarvan moet hebben algezien, zal zeker wel kunnen toegeschre ven worden ten eerste aan het oponthoud door het diuer bij den minister van buiten landsche zaken eu vervolgens aan de ver van het Voorloopig Verslag betreffende de Drankwet, dat onmiddelijk de aandacht van den minister vraagt. aan arme missiën in het buitenland, vertrouw ik niet te vergeefs een nieuw berwep te doen op hun offervaardigheid, wanneer ik hun een kleinigheid verzoek voor de missie in Congo. Laat ik met een enkel woordje die missie hij de hooggeachte lezeressen en lezers van uw blad inleiden. Het missiegebied der Trappisten strekt zich op 't oogenblik uit over een twintigtal posten en staties, waarvan de uiterste 8 dagen reizens of meer van elkaar liggen en door de paters, zusters en broeders bereikt moeten worden door middel van een piroog, een soort roeiboot, meer gelijkende op een uitgeholden boomstam, dan op een schip Minstens 12 roeiers zijn ouder gewone omstandigheden noodig dit soort vaartuig in beweging te houden, terwijl niets beschut tegen de ondragelijke hitte van het Congo klimaat. Het erg6te is echter dat zoodra de avond invalt, het vaartuig verlaten moet worden en de missionarissen een onderkomen moeten zoeken in de onherbergzame bosschen, waar ongedierte en met smetstoffen bezwangerde lucht de missionarissen wachten. Is dit leven in een toch al op zich zelf moorddadige streek als de Congo is, ondra gelijk en decimeert het telkens het aantal missionarissen en catechisten, ook is dit gebrek aan een behoorlijk vervoermiddel oorzaak, dat de reizen te langzaam geschieden te veel tijd noodig is voor het bezoek der posten of wildernissen en het geringe getal missionaris sen niet in staat is die bezoeken zoo dikwerf te herhalen als wenschelijk ware voor de groote uitbreiding van ons H. Geloof onder de arme Congonegers. En Och, de oogst kon er zoo overvloedig zijn. Hebben we thans gedurende ons 11-jarig verblijf in CoDgo ruim 3000 negers gedoopt en evenveel catechumenen in voorbereiding, het getal had veel, veel grooter geweest kun nen zijn, als er meer missionnarissen geweest waren en een betere gelegenheid om tot de Negers door te dringen. Gelukkig zal ik nieuwe missionnarissen mee kunnen nemen. Mocht ik er ook in slagen de fondsen te verzamelen voor de aanschaffing eener behoorlijke boot die onB in staat zou stellen onze posten spoe diger te bereiken eu minder gevaarvol. De weinige middelen, waarover wij beschik ken, zijn niet voldoende voor het onderhoud der verstooten oudeiB en verwaarloosde kinderen, die wij ons moeten aantrekken stellen ons, o smart zelfs niet in staat altijd behoorlijke verpleging te verschaffen aan de rampzalige slachtoffers der vreeselijke slaap ziekte, waardoor de ongelukkige Congoleezen geteisterd wordeu en die van ons too ontzettend veel zorgen eischt. Niet te kunnen wat hij zoo graag zou willen, zie, dat is het pijnlijkste voor een misBionnaris. Te weten dat meerderen tot den Ilemelschen Vader konden gevoerd, als er geen gebrek was aau stoffelijke middelen, zie, dat is eea ontzettende gedachte. Hebben wij, missionnarissen, gaarne ons leven veil voor de aanwinst van slechts een enkele ziel voor den Hemel, dat de Katholieken ons in onzen arbeid steunen, 's Hemels zegen zal ongetwijfeld neerdalen over de weldoeners der missiën Mochten zij, die dit lezen iets willen afzonderen voor deze tot nog toe weinig bekende en toch zoo hoogst belungrijke missie, dan houdt ondergeteekende zich gaarne voor de ontvangst aanbevolen. Aan de Katholieke Nederlandsche dagbladen hoopt hij van uit Congo de mededeeling te kunnen doen, dat de boot, voor een deel met geld van Holland's Katholieken aangekocht groote diensten aan de Congo-missie bewijst. Hoogachtend Uw dienaar in Christus pater P. F. VERRIJT, prior. Tijdelijk verblijf: Broeders van den H. Joannes de Deo, Kelfkensbosch, Nijmegen. Ook de Redactie van dit blad heeft zich bereid verklaard giften voor dit doel in ontvangst te nemen. INGEZONDEN. Mijnheer de Hoofdredacteur, Verleen mij s. v. pl een plaatsje in uw blad voor onderstaande bede aan mijn katholieke landgenooten. Tilburger van afkomst, heb ik het voorrecht thans prior te zijn der Trap- pisten-missiounariseen in het Congo gebied daar mijn dierbaar Holland te allen tijde als liefdadig en mild bekend wus en niet het minst de katholieken vaD hun milddadigheid blijk gaven, waar het gold steun te verleenen WAALWIJK, 16 Jan. 1904 Benoeming. Bij Koninklijk Besluit van 15 Januari, is benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Goes, tie welEd. heer Kleyn» thans alhier. Wij feliciteeren den benoemde met deze promotie. Kamer van Arbeid. Donderdag had eene verkiezing plaats voor 5 leden patroons voor eene Kamer van Arbeid voor het leerlooiersbedrijf. Dit was op verlangen van den minister die nogmaals weuschte te probeeren eene dergelijke Kamer alhier op te richten, Het is ook voor de tweede maal o. i. vrijwel mislukt, er ii absoluut geen belangstelling getoond. Het gebied omvat de gemeenten Waalwijk^ Besoijen, Capelle, Kaatsheuvel en Waspik Er werd gestemd in Waspik door 3 personen, 14 stemmen Capelle n 1 a 4 Besoijen 0 Kaatsheuvel 5 Waalwijk y 2 y 8 Wel groote belangstelling onze gemeente telt 31 kiezers. Op de navolgende personen werden uit gebracht J. Broeders, Besoijen, 2 stemmen,

Echo van het Zuiden | 1904 | | pagina 5