Gemengd Nieuws. EEN MISVERSTAND Surgerlijke stand. Handelsberichten. ME GEL WERK. A. Brokx, Waspik, 3 stemmen. E. Dalleu, Kaatsheuvel, 2 stemmen, Van Doorende GreefF, Waalwijk 1 st Jac. Gragtmans, Waalwijk, 1 strrn. v. d. HeijdenWakkers, Waalwijk, 2 st Th. Huft'mans, Waalwijk, 1 stem. P. van Loon Gzn., Waalwijk, 4 stemmen H. Michael, Waalwijk, 1 stem. L. Mombers, Waalwijk, 1 stemmen. J. Puls, Loonopzand, 1 stem. Jac, van Rid, Waalwijk, 1 atem. M. van Son, Waspik, 1 stem. A. Sprangers, Loonopzand, 2 stemmen J. B. Timmermans Wzn Waalwijk 1 st O. ran Tussenbroek, Waalwijk, 2 st A. Verheijden, Capelle, 1 stem. A. H. Verster, Loonopzand, 3 steramen H. Witlox, Waalwijk, 1 stem. Herstemming tusscheu alle bovenge noemde personen op Donderdag 28 Jan. a.s liet rijden met hondenkarren. Wij vestigen er de aandacht op, dat sedert 1 Januari 1 1. in werking is getreden de provinciale verordening op het berijden van openbare wegen, waarin o. m. is be paald, dat in de kom der verschillende gemeenten een geleider niet op een honden kar mag zitten en met rijtuigen, automo bielen en fietsen, slechts met matige snel heid mag worden gereden. Men denke hier wel op, anders zullen vele proces-verbaals volgen Voor nadere bijzonderheden zie men de desbetreffende bekendmaking aan het hoofd vau ons le blad. Om raec te laehen In verschillende bladen leest men 't vol gende Dit Vrijhoeven-Cappel meldt men aan „Hel Volk- „Zaterdag 9 dezer kwam een jongeliug ter secretarie alhier aangifte doen voor de loting. Hij weigerde halsstarrig op de hem gestelde vragen te antwoorden en verklaarde met tegenzin aan zijo militaire verplich tingen te zullen voldoen.* Ook een dienstweigeraar 1 Wij raden onze lezers aan, het bericht uit Vrijhoeven-Cappel eens te lezen in ons no. van 1.1. Woensdag over don grimassen maker denzg „Sjoert*, die op de hem door den secretaris gestelde vragen niet wist te ant woorden, die zoowat den comediant speelde. Als men eens .wil zien hoe halstarng hij weigerde te antwoorden, dan herleze men die scène eens, d.i. de dienst weigeraar. t'Is vermakelijk zoo'n klucht, die door een correspondent van „'l Volk* wordt opge blazen tot een ernstig bericht van een echte dienstweigeraar, een nieuwe Terweij in Vrijhoeven-Cappel Coneert. Wij vestigen de aandacht nogmaals op het uitstekende soiree van „REspérance* op Maandagavond a.s. Een druk bezoek kau eu mag niet uit blijven. Oplichterij In „De Telegraaf* kwam een advertentie voor van „Karpetten voor 30 pCt.*, n.l. Perzische karpetten 20 vierk. M. van f65 voor f 19.50, die namens crediteuren, door het algemeen rechtskundig en detective bureau „de Procureur* te Amsterdam werden verkocht. Een geachte ingezetene onzer gemeente zond eene postwissel van f 19.50, ter be koming vau een karpet, maar daar hij niets ontving, informeerde hij bij „De Telegraaf*, die oen onderzoek instalde en men gat deze te kennen dat vergeten was 't pak le zenden maar men zou 't spoedig doen. Zulks ge schiedde maar onder rembours, van f 19.50 't welk de geadresseerde uatuurlijk weigerde, als hebbende reeds een postwissel gezonden. Daarop schreef hij nogmaals naar „De Telegraaf* die bij informatie ten antwoord kreeg, dat 't pak direct zou worden gezonden. Na nog een telegram van verontschildiging ontvangen te hebben, geteekeud van Lier, kwam er weer een pakket onder rembours van f 18.50, 't welk wederom geweigerd werd. Thans werd de politie van de zaak in kennis gesteld, die een onderzoek iuetelde 't welk tot resultaat heeft gehad, dat ge bleken is, dat de genoemde van Lier overal schulden heeft, van anderen goederenjhem ten verkoop gegeven verpandt en een oplichter le klas is. Bij 't onderzoek ter plaatse door een inspecteur was de persoon afwezigthans wordt naar hem gezocht. Men zij op zijne hoede voor dergelijke reclame-zaakjes 1 1 Politiezaken. Vrijdagmorgen werd zekere Z. uit 't Loonsch-Hoekje, door de maréchaussee alhier naar 's Bosch overgebracht, om 14 dagen uit te zitten, waartoe hij veroordeeld was, wegeus het stroopen met den lichtbak. Gevaarlijk. Hedenmiddag wilde een vischkoopman, die goed aangeschoten was, uog op den reeds iu beweging zijnden tram springen. Dat dit nueilijk ging is te begrijpen, hij viel dan ook direct ter zijde, zoodat zonder üe hulp vau den conducteur, die hem op 't balkon wist te trekken, zeker ongelukken waren gebeurd. Congres „Geloof en Wetensohap". Aan het prograinm» der feestelijkheden door de vereeniging „Geloof en Wet-nsohap* te Breda ter gelegenheid van haar eerste lus trum op Donderdag 21 Januari 1904, aan geboden aan hare leden en aan vereenigingen van vGeloof Wetensohap* in Nederland, ontleenen wij het volgende Donderdag 21 Januari 1904, 8Va uur, Ge lezen H. Mis door den Zeereerw. pater Mo derator in de parochiekerk van den 11 AntoniuB alhier, voor de leden der vereeniging en de reeds aanwezige afgevaardigden. 11 uur. Ontvangst der afgevaardigden in het lokaal vau den heer Ilekking, gevolgd door een lunch door de vereeniging den af gevaardigden aangeboden. 1 uur. Vergadering in -de bovenzaal van het Zuid Hollaudsch Koffiehuis, waarop door deu ZeerEerw ZeerGel. pater dr. Cyprianua O. C, te Osch een inleiding zal worden be handeld, waarna debat. Tot slot stemming over de al of niet gewijzigde en aangevulde iuleidiug, waarvan wij de strekking vroeger hebben bekend gemaakt. 5 uur. Diner in het lokaal van den heer Ilekking, waaraan zal worden deelgenomen door de afgevaardigden en de leden der ver eeuigiDg. 7 uur. Feestvergadering in de zaal der R. K. Militairen-Vereeniging, toegankelijk voor de leden der vereeniging met door hen ge- introduceerde dames en heereu, de afgevaar digden en de leden van de vereenigingen «Geloof Wetenschap" in Nederland. Z. D. D Mgr. Leijten, Bisschop van Breda, en meerdere autoriteiten zullen, naar wij vernemen, deze vergadering met hunt# (egen woordigheid vereeren. Feestredenaar de HoogWelGeb. heer mr. A. baron vau Wijnbergen te Arnhem. De feestvergadering zal worden opgeluisterd door muziek. De volgende vereenigingen zullen aan het congres deelnemen die van Arnhem, Bergen op-Zoom, Eindhoven, 's-Hertogenbosch, Nij megen, Osch, Roermond Rotterdam, Tilburg, Waalwijk en de debatting-club «St. Maarten" te Utrecht. Door de vereeniging G. en W. worden zooals onzen lezers bekend is, afgevaardigd de eerw. raederator, president en secretaris. BAARDWIJK Hier doet zich het zeld zame en droevige geval voor dat in een huisgezin op twee achtereenvolgende dagen 2 personen zijn gestorven. De moeder van 81) jaar en een zoon van 38 jaar. Drunen, 15 Jao. 1904. Gaveo wij de vorige maal een kort bericht over de vel schillende irexelschappen en polten die teerden toen hebben wij per abuis vergeten te melden dat ook Dinsdagavond de leden ran „St. Cecilia" of hei Zangkoor, ecu feest hadden bij Fr. van Delft, waar ook zooals te be grijpen, de gezelligheid niet ontbrak, nu wan neer de jongelui bij elkaar zijn, mag het aan jolige lol niet ontbreken. Een heerlijke souper besloot ook daar den feestavond, nu wanneer de inwendige goed is versteikt gaai men welgemoed naar huis, naar meer zulke avouden vei langend -n. Besoijen Geen animo. Voor de verkiezing vau 5 leden Patroous voor de Kamer van Arbeid voor het Leerlooiersbedrijf, was hei aantal uitgebrachte stemmen Nihil. Ik weel de dag des doods niet. Dit werd ook weer bewaarheid door het plotse linge verlijden van de Wed. Brans. Na des morgens nog ontwaakt te zijn, en zelfs noch vragende om eei? kop koffie, vonden hare kinderen bij wien zij inwoonde, haar een oogenblik daarna dood te bed. Zij bereikte deo hoogen leeftijd vau 81 jaar. Vrijhoeven-Cappel, 15 Jsn. Op 1 Januari 1903 had deze gemeeute eene bevolking van 266 manneu en 252 vrouwen totaal 518 personen. In den loop van 't jaar werd het zielental door geboorten etc. vermeerderd met 29 m. en 24 vr. totaal 53 personen. Verminderd door overlijden eic. met 29 m. en 23 vr. totaal 52 personen. Totale vermeerdering 1 persoon. Op 1 Januari 1904 bedroeg alzoo de be volking 519 personen. Gepasseerde week stoud Bakkor Q te Labbegat inet zijne broodkar. Toen hij de herberg van N. binnentrad, verliet een ander persoon oogenblikkelijk daarna de herberg. Toen Q naar zijne woonplaats terugwilde keeren ontdekte hij, dat enkele brooden uit zijne kar verdwenen waren. Capelle Door den laatsten storm zijn weder erschillende polders onder water geraakt. De straatverlichting in deze gemeente is uitgebreid door het plaatsen van eenige lantaarns in de Nieuwstraat. Heden werd door de marechaussée uit Waalwijk gearresteerd een man genaamd M. T. en den anderen dag Daar 's—Bosch ge— tianspoileerd, die wegens overtreding v./h. Wetboek v. Str. een jaar en 3 weken, zijne vrouw en kinderen moest verlaten. Naar men ons mededeelt is die man slechts kort geleden uit die inrichting ont- slageu. Capelsehe Veer. Het ijs aan het veer is thans voor het grootste deel verdwenen, zoodat de overtocht met de stoompout than# weder geregeld plaats heeft. Ook het s. s. Thor IX heeft Vrijdagmorgen den dienst op Rotterdam hervat. Dussen, 15 Jan. Woensdag j-1 vergaderden op uiiooodigiug van den heer Burgemeester enkele notabelen ten raadhuize alhier, teneinde een coramis ie ie vormen ter medewerking van het aan te bieden huldeblijk aan H. M. Koningiu Emma. Besloten werd 1. een paar personen op te drageu met de bus langs de huizen te collecieeren. 2o. dc fanfare Wilhelmina" uit te noodieen een uitvoering voor dat doel te willen geven. Naar wij vernemen /.al voor de parochie »Ouze L.'Vr. Geboorte" alhier een tiendaag se1 e missie gegeven worden door de Eerw. paters Rederaptoristeu te 'sBosch, aan vangende op Zaterdagavond 23 Jan. a.s. Door omstandigheden is de Heer Huizenga, landbouwleeraar voor Zeeland en Westelijk Noord Brabant te Breda verhinderd, zijn voorgenomen landbouwlezing op Maandag avond 18 Januari a.s. bij den heer Heessels alhier te houden. Rfiaiasdonksveer, 15 Januari. Door eenige baldadiger) is gisterenavond het bovenlicht in het café A van Seters ingeworpen en op de deu getrapt. De politie dost onderzoek. Woudriohem. Het aantal solici anten naar de belrekkiug van ouderwijzer alhier, bedraagt 15. Spoedig zullen eenigen hunner worden opgeroepen. Drongelcn, 15 Jan. De overtocht over den Nieuwen Maasmond geschiedt vanaf hedenmorgen tot groot gerief der bewouers vau 'i land van Heusdcn en Altena en de Langstraat, wederom met de pont. Nederüemert. Tot ons genoegen kunnen wij mededeelen, dat onze dorpsgen >ot, de heer J. P. S'raver, beuoemd is totondei- wijzer aau de O- L. S. te Blokzijl. Andel. Naar we met z kerheid kunnen mededeelen, gaat de heer C. J. van Andel Gzn. deze gemeente verlaten om zich te Nijmegen te vestigen. Tengevolge daarvan zal „Het Hof« ver moedelijk gcruiraen tijd onbewoond blijven. 'g-IIertogenboscü, 15 Januari. De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier heeft zich per adres tot de Provinciale van Noord- Brabant geweod, sieun verleenende aan een adres van de kamer van koophandel en fa brieken te Eindhoven, waarbij wordt verzocht dat Trov. Staten alsnog zouden mogen be sluiten Gedeputeerde Staten uit te noodigen aan de regeering voor te stellen, de richting van het kanaal van de Zuids—Willemsvaart naar de Amer dermate te wijzigen, dat ook het industrie gebied van Eindhoven en omstreken kan deelen in e voordeelen, die het kanaal geroepen is voor de provincie af te werpen. Tilburg, 15 Januari. De aansluiting van de tramlijn Tilburg—Dongen met de lijn Tilburg- Waalwijk is in orde. De opening van eerst genoemde lijn an binnenkort worden tegemoet gezien. WAALWIJK. Vaa 815 Januari. GEBOREN: Theodora Huberta Maria d. v. K. A. M. ridder de van der Schueren en J. W. A. M. Vos de Wael. OVERLEDENA. M. E. Tijssen 53 j. L. P. de Vries 3 mnd. E. C. Henkelman 5 mod. GEHUWD: J. C. Stokwielder 26 j. an J. Tim mermans 24 j. N. P. v. Lieshout 21 j. en J. Trommelen 23 j. ontvangen, hetgeen de daders vermoedeljjk geweten hebben. Verdwenen. Naar men aau den Ned. meldt, wordt sedert een paar dagen te Vechel vermist de souschef van liet staatsspoorstation. Met medeneming van een flinke som uit de bra tul kast zou hij vermoedelijk naar hvt buitenland uitgeweken zijn. Zijn vrouw en kind heeft hij achtergelaten. De moord door de telefoon. De vreeselijke werkelijkheid van een too- neelstnk, dat onder de tit-1 „Aan de Telefoon" ookinHoll. is opgevoerd, beleefde de toneel speler George Hartsockte Minea polis. Hij werd telefonisch in zijn woning opgebeld t u herkende do stem van zijn kunstbroeder James Garfield, die tot hem zeide„Blijf een oogenblik aan de telefoon en luister goed toe." Hartsock hoorde toen hoe Garfield met zijn vrouw sprak en hoe deze hein smekte, haar leven te sparen. Hij meende eerst dat het echtpiar zijn rollen voor een nieuw stuk instudeerde, maar weldra ont dekte hij, dat het hier geen tooneelrepetitie maar vreesselijke werkelykheid gold. Garfield riep hem door de telefoon een „vaarwel voor eeuwig" toe, daarna klonk een schot, gevol, d door een vreeselijken gil, een tweede schot een dof steunen en toen een geluid als viel een lichaam loodzwaar op den grond. Hartsock stond als versteend. In het eerste oogenblik wilde hij om hulp roepen, werktuiglijk be woog hij de lippen, maar de stem weigerde haar dienst Ten slotte herstelde hij zich in zooverre, dat hij de politie kou opbellen, wie hij vertelde wat gehoord had. Deze be gaf zich naar de woning van Garfield, waar van zij de deur openbrak en toen vond zij daar het lijk van mevrouw Garfield, waarvan het hoofd met twee kogels was doorboord, terwijl de echtgenoot even eens doodgeschoten op den grond lag. Garfield had in het too- neelstak de rol gespeeld van den man wiens vrouw door inbrekers wordt vermoord ter wijl hijzelf aan de telefoon dien moord bij woont. Het acliijnt dat deze rol hem zoozeer heeft aangegrepen dat hij er krankzinnig van geworden is. WAALWIJK, 15 Jan. 1904. Het onstuimig weder der voorgaande dagen schrikte de Veehouders af veel vee ter markt te brengen. De aanvoer was dan ook heden weer gering, maar wat er was ward spoedig aan goede prijzen opgeruimd. Op de stallen werden deze week weer de be9te nagenoeg rijpe kalfbeesten opgekocht. Kalfbeesten f 160 a f 2.07'/i Dito vaarzen f 1 50 a f 185. Jorge varkens aangevoerd 36 stuks, verkoohl van f 3.75 k f 8. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 1616 kt> van f 1.01 i f 1.19 per kg. Eieren 4 5 cent per stak. Zelden beleefde men io deu huidenhandel eene zoo reëele, rustige en aanhoudende prijsverhooging als waardoor zich de laatste 8 maanden kenmerken en de stemming is thans nog vaster dan bij den aanvang der hausse-beweging. De voorraad is op alle stapelplaatsen beneden het middelmatige evenals in La Plata en de meeste andere productieplaalsen en de prijzen zijn in vele gevallen boven Europeescha pariteit. Voor Antwerpen zijn de eerste 5000 Casa Blanca ossen geconsigneerd, "welke ti gen begin der maand Maart kunnen arri- veeren. Men vordert fr. 78 voor 20/25 en fr. 82 voor 25/32 en 82/40 kilogram. Hoe hoog men tegen zulke prijzen op ziet, zijn zij toch in vergelijking niet over dreven als men daartegen voor nieuwe Montevideo Saladeros huiden 25/32 fr. 80 betalen moet en nog minder in vergelijking met de winterhuideu, Liebig ossen it fr. 80 in de laatste veiling betaald. De Londoner veiling liep weder vlug en aan iets hoogere prijzen af. Na al het voorgaande is 'i wel te verwonderen, dat de lederprijzen uog niet aauinerkelijk veel hooger zijn dan thans, hoewel de tendenz zeer vast is. Deze week werden verschil- ende belangrijke partijen zooileder voor directe behoeften verkocht maar oplevering wordt weinig of niets gedaan, daar de looiers zich ongenegen toonen om zelfs tegen een stuiver per kilogram boven de hoogste markt op levering in de maanden Maart en April te verkoopen. De voorraad in de kuipen is niet ruim, hoewel er in 't najaar en dezen winter hier en in de omstreken druk is ingewerkt, deze huiden komen dus eerst het volgende jaar en in 1906 aan de markt en dan zullen de leerprijzen heel wat hooger moeten zijn dan thans, wil de looierij eene matige ver dienste te boekstaven hebben. Weer een dubbele moord I Te Strijpen, aan de Belgische grens, heeft inen den heer K, De Looze en zijn zuster vermoord in hun woning gevonden. Beiden waren met koorden geworgd. Diefstal is het doel der booswiohteu ge weest, daar aile kasten en laden waren open gebroken. De heer De Looze had Zaterdag f7000 Het waren twee goede, echte vrienden en zij werkten nu al deu beelen zomer samen aan navorschingen van de aardeschors, als door den Zweedschen staat bezoldigde geologen. De één, Antoon Karlén, was een degelijk geleerde met uitzicht ep den professorstitel, en overigens een blonde, knap uitziende reus, met een hart van goud, een rustig tempera ment en ietwat aanleg tot corpulentie. De ander, Frederik Harding, soliciteerde nog steedB naar een leeraarsbaantje en wroette in de lange zomervac&utie in het aardrijk, deels uit liefhebberij, deels ook van woge zijn schulden. Zijn geest dorstte naar gesteenten en mineralen en zijn portemonnaie naar een beetje meer edel metaal. Hij was eenige jaren jonger dan Karlén, klein en met een fijn gezicht, tenger, licht ontvlambaar en aan zijn grooten kameraad van ganscher harte verknocht. En terwijl zij daar zoo samen in Nord-Tjush groeven en delfden, groeven zij zich op een fraaien voormiddag heen naar een allerliefste villa, met veranda en balkou en op die veranda stond een groote tafel met frambozeusap en water en aan die tafel zaten twee betooverende dames in lichte zomercostuums een paar ware edelgesteenten, zooals er op het Zweedsche boerenland door een paar arme in de aarde ploeterende geologen maar zelden gevonden worden. De beide gravers leunden op hun houweelen en staarden naar de appetijtelijken tafel. Dat zijn een paar duivels zeg, zeide de groote. Wat een paar engelen, bromde de kleine De oordeelvellingen weken wel eenigszius van elkander afmaar dat sehenen de beide sprekers niet te merken. Of daar niet wat zou mee te ondernemen zijn? vroeg de kleine. Als mijn boordje maar niet zoo verduiveld vuil was, zuchtte de groote. Middelerwijl waren op de veranda een paar jachthonden uit hnn sluimering ontwaakt en blaffend naar het hek gevlogen. De eéne dame liep hen na, om hen af te weren, daar haar roepen niet hielp... de heeren groetten... eu toen... ja, toen zaten de beide geologen vijf minuten later op de veranda en dronken frambozeusap met water en aten krakelingen, alsof zij hun gansche leven nooit iets anders hadden gedaan. Mijn naam is Emma Ilallner en dit is mijn dochter Therese, verklaarde de eene dame, toen de heeren zich hadden voorgesteld. Hm, hm... dat moet dan wel haar stief dochter zijn, dachten beiden tegelijk. Zoo jong en knap was nog de gastvrouw, een bekoorlijke brunette, die echter in werke lijkheid reeds acht-en-dertig zomers telde en inderdaad de mama Yan juffrouw Therese was. Een goed opmerker kon ook wel degelijk gelijkenis vindon. Alleen was de dochter iets blonder en vrij wat slanker dan de moeder. Papa Hallner was dood, zoodat er van hem niets dan goeds te zeggen viel. Do geologen bedankten voor het vriendelijk onthaal en vertrokken. Maar zij kwamen terug en telkens bleven zij al langer. Het is verkwikkelijk eens andere lucht te ademen, dan hier in dit boerengedoe, zeide Antoon Karlén. En moeder Stina's eeuwigdurende spiegeleieren met spek eens een avond te ontloopen, meende Frederik Harling. De cognac van den ouden Hallner zaliger is ook niet kwaad, meende Anton Karlén. Ik heb ze wel minder gedronken, gaf Frederik Harling toe. Maar op den duur ging het niet aan, zich achter cognac en krakelingen te verschuilen. Al spoedig begrepen de twee geologen, dat zij allebei smoorlijk verliefd waren en daar de een dat voor den ander niet weten wou, werd bij het steenhakken en op de wande lingen naar nHallnerarnst", de omgang tusscheu de beide vrienden stiller en stroever. Me de oude openhartigheid en losheid van toont was het gedaan. Elk deed op zijn mond een slot en knoopte, om zoo te zeggen, voor den ander zijn jas dicht. Maar in gezelschap van de dames hoerschten nog altoos vrede en vreugde. Op een avond, al tamelijk laat, toen zij van «Hallnersrust" naar huis gingen, elk aan een kant van den weg, hardnekkig zwijgend hun stoffige schoenen bekijkeud, kwam eensklaps de groote Karlén naar den kleinen Harling toe, greep zijn hand en zeide met ietwat trilliug in zijn stem Wees niet boos op mij, Frederik. Ik kon het niet helpen... Ik ben nu zoo gelukkig Maar het steekt mij door mijn hart, jou zoo te zien. En ik kan er toch niets tegen doen, dat zij mij verkiest.. I'rederik Harling stiet zijn hand terug en riep Neen De drommel mag begrijpen, wat vrouwen soms voor een smaak hebben Maar hoe weet jij 't, dat zij jou boveu mij verkiest Heb je haar dau al gevraagd De goedige reus boog ziju hoofd als eeu be droefd kind eu antwoordde zacht Ja, Frederik. Ik heb gisteren, toen jij thuis gebleven waart met die zware hoofdpijn de gelegenheid waargenomen... Ja, zie je, uwe je begrijpt, het kiezen stond toch aan haar en En zij had nooit een beteren eu knapperen reus kunnen uitkiezen dan jou riep plotseling de kleize Harling en drukte zijn kameraad de hand. Maar je zult ook wel begrijpen, Anton, -als men zoo opeens zijn heele levensgeluk in duigen ziet liggen Zijn stem beefde en smartelijk vertrok zich zijn fijn gelaat. Zijn makker legde een krachtigen arm om zijn hals en zuchte Arme jongen. Ik begrijp zelf niet, hoe ik haar beter bevallen kon dan jij... Maar wees nu maar niet boos op ons, Frederikje. Zoo gebroken als Frederik Harling was, moest hy toch om de kinderlijke, goedhartige bezorgdheid van zijn vriend lachen. Den volgenden ochtend, vóór dag en dauw, werd moeder Stina door een gestommel boven haar hoofd in de kamer van de heeren gewekt. Dit kwam van Frederik Harling, die zijn koffers pakte. Om acht uur was hij klaar en liep het erf op am wat lucht te happen en zich na het gesjouw met het pakkeu wat af te koelen. Onwillekeurig droegen zijn beenen hem naar nliallnersrust". En zijn hart kromp ineen, toen hij daar bij het hek stond, zooals hij er den eersten dag gestaan had het hek van het huis, dat drie weken lang voor hem een paradijs was geweest, met de veranda, het prieel, den tuin, al die lieve, herinnerings volle plekjes. Ei, ei, mijnheer Harling, al zoo vroeg op de been Goeden morgen klonk een hel dere, vroolijke stem achter hem en daar stond Therese Hallner plotseling aan zijn zijde zoo frisch als de zomermorgtn, stralend van jeugd eu liefdesgeluk. Zoo bekoorlijk had zij er nog nooit uitgezien. Blijkbaar was zij van het geluk haars levens nu zeker Hij groette en keek haar aan. Hemel riep zij bent u ziek Ik voel mij volmaakt gezond, juffrouw Hallner en het verheugt "U'j u vroeg te hebben mogen aantreffen. Anders zou ik mijnte zou ik mijnheer Karlén hebben moeten verzo e ken u mijn dankbaren afscheidsgroet over te brengen. Dringende omstau digheden noodzaken mij namelijk binnen twee uren dit oord te verlaten. Zoo spoedig al Het is voor u zeker wel aangenaam dit stille plaatsje te verlaten. Maar wij... Glinsterden daar geen tranen in haar oo gen?. Die arme Anton 1 Ondanks zijn verloving met hem stond zij daar nu komedie te spelen met zijn vriend en kameraad 1 Met een harden klank in zijn stem antwoordde hij Ja, ja, het is aangenaam zich weer omringd te zien door oude en trouwe vrienden, die misschien niet zoo erg lief en beminnelijk doen maar op wier gevoel en woord en blik men zich kan verlaten, juffrouw Hallner. Oprechte menschen begrijpt u die niet met ie mand spelen. Wat bedoelt u stamelde zij en zij greep naar den deurpost, om zich vast te houden. Ik bedoel, dat het nu voor mij hoog tijd wordt, om u voor al de beleef heid en gust vrijheid, die ik in uw huis genieten mocht, te bedanken. Mijn eerbiedige complimenten aan uw mama, als ik u verzoeken mag en daarmee vaarwel. Frederik Harliug bracht zijn oude moeder tot wanhoop, toen hij plotseling thuiskwam. Hij zeide, dat zijn leven vernietigd was en hij speelde op, omdat niet al zijn overhemden ge streken waren, nu hij juist naar het buiten land wilde reizen. Hij kocht twee Jaegerhem den die hij tot dusver niet had kunnen dragen wilde verlof vragen tot het Dajaar, liet zich een pas opmaken voor gausch Europa, liep den gan8chen dag te zuchten, lag den ganschen nacht te woelen en verklaarde dat hij hoopte, eerstdaags in een afgrond te vallen en den nek te breken of op zee in een zinkend schip door de vratige golven te worden verslonden Maar den derden dag verscheen de tele graafbode met een telegram voor Frederik. !ln toen Frederik dit telegram gelezen had kwam hij er mee binnen geloopen, lachend en schreidend tegelijk, omhelsde zijn oud moedertje zóó heftig, dat zij haast doormidden brak, vroeg haar, of zij hem zijn onaangenaam humeur vergeven kon, danste met haar iu het rond en sprong eindelijk de deur uit. Het telegram liet hij iu het portaal op den grond vallen. Zijn moeder raapte het op, veegde haar bril af en las «Mevrouw Hallner is voor mij. Kom oogenblikkelijk hier, jou uilskuiken. Anders zet het meisje zich nog de tering voor je en sterft. Ik wist niet, dat je 't op dat kind had voorzien Anton." Van dit telegram begrijp ik niets, Fede rik, zeide de moeder tot hem, toen hij weer binnenkwan. Wat is dat voor een kind Wel moeder, dat is een meisje, dat zich ijselijk voor geologie interesseert. Er is sprake van, dat wij samen, zij en ik, naar den steen des geluks zullen gaan zoeken, antwoordde Frederik.

Echo van het Zuiden | 1904 | | pagina 6