Nummer 15. Zondag 21 Februari 1904. 27e Jaargang* Tweede Blad. NiEuwTIjrrKArrsHËüm BUITENLAND. Duitschland. Rusland en Japan. BINNENLAND. Provinciaal Nieuws. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Door de Liedertafel „Oefening en Ver maak* van Waalwijk en Besoijen zal op hare zaal Musis Sacrum Zondagmorgen ten 12 uur worden uitgevoerd Aubade. D® Vliegh. Die Vesper. Beethoven. Neetlands Manneniang. De Vliegh. Volgens berichten uit Swakopraund, die een overzicht geven van de ontmoetingen met de Herero's blijkt, dat op 16 Januari de vierde compagnie van de Schutztruppe bij Ofcahandja uit een hinderlaag werd beschoten. De compagnie bestormde toen de vesting der Herero's, waarbij een onderofficier zwaar werd gewond. Daar intüsschen bericht kwam dat Ou:o in gevaar verkeerde, werd op 19 Jan uari de terugraarsch aanvaard, die echter door regens werd bemoeilijkt. Intüsschen was men naar Omaruru opgerukt, maar moest terugkeeren, waarop een verkenning werd gedaan in de Pasisbergen, waar geen Herero's weiden gevonden. Op 27 Januari werd eeD nieuwe tocht naar Omaruru ondernomen. De correspondent geeft dan eenige bijzon derheden over gevechten met de Herero's en deelt o. a. mede, dat iD een dezer gevech ten de Herero's moeielijk te herkennen waren daar zij zich in buitgemaakte uniformen hadden gestoken. Het schijnt dat de Herero's zich thans concentreeren ten oosten van Waterberg met de bedoeling de verbinding tussrhen Outjo en Omaruru af te snijden. De Hottentotten in het noorden zijn kalm, ondanks vroegere verontrustende berichten, eveneens zijn de OvambOjS rustig. Deze stam ligt met de He rero's overhoop, maar toch acht de corres pondent groote voorzichtigheid, ook tegen over deze inlanders, geboden. Bevestigd wordt ten slotte dat het land voor langen tijd geruïneerd is en dat terwijl juist nu zulke goede vooruitzichten bestonden. De Middellandsche Zee—reis van den Keizer tal nu toch eerstdaags doorgaan. De Keizer wil van Genua naar Malta varen met de Hamburgsche stoomboot Augusta Victoria en eerst op Malta aan boord van zijn jacht Hoheuzollern gaan. De Keizerin moet wegens een ongemak aan den voet op raad der ge- neeshceren thuis blijven en bedient zich binnen de vertrekken van het Berlijnsche palcis van een ziekenwagentje. Meer dan in eenigen andere oorlog worden de berichten d^or de censuur der beide ooi log voerenden onderdrukt en dit is mo gelijk, omdat zij de kabels in handen hebben- Én wat het werk van de correspondenten betreft, ook zij moeten zich schikken naar de omstandigheden, zoodat verminkt en vertraagd nieuws het resultaat is van al dien tegen spoed. De krijg in het Verre Oosten duurt nu bijna veertien dagen en wij welen er vandaag nog niet veel meer van dan in den aanvang Na een eersten onverhoedschen slag, dien de Japanners den Russen toebrachten, kregen we niets dan weinig beteekenende berichten. De Japanners landen troepen in Korea, maar hoeveel en waar wordt niet gezegd en de Russen staan aan de Yaloe dat is alles, wat t©t heden bekendis Wij zulleu daarom maar het voornaamste geven wat tot on komt al zijnde meeste losse berichten. De stadhouder Alexejef deelde den keizar een telegram mee van den chef van het kruisers—eskader, kapitein Reitzensteia, vol gens hetwelk in den ochtend van 16 dezer het stoomschip „Nagoeriraaroe* werd vernield aan boord werden 41 man gevangen ge nomen. Eveneens werd een kleine kustvaarder in beslag genomen, doch wegens een hevigen s'orm konden manschappen niet aan boord worden overgenomen, tengevolge waarvaD men dit schip niet liet zinken. Het storm achtige weer maakt het onmogelijk langs de kust te varen, waarom het eskader koers zet naar Tschertakow, voor den storm in hooge zee terugtrekkend en zoodoende de Koreaansche kust passeerend. Het eskader liep wegeos hooge zee slechts 5 knoopen de schepen kregen zware zeeen over en zijn wegens de koude vaü het water, 9 graden, geheel met ijs bedekt. Het eskader had ge durende drie dagen twee zware stormen te verduren. Dit bericht is belangrijk om drie redenen. Vooreerst, omdat het bewijst, hoe bezwaarlijk het weer kan wezen in deze zeeën, waardoor alle krijgsverrichtingen worden belemmerd, vooral die der kouwelijke Japanners. Dan is de vernieling van de „Nagoerimaroe" Vuo gewicht, wijl in een later teleg» am wordt gemeld, dat dit schip met ontploibare stoffen niet oorlogsmaterieel was geladen, een groot vei lies dus voor Japan. Aan die lading zal het dan ook wel te wijten zijn, dat niemand werd gered. Maar eindelijk blijkt uit het feit dat men den kustvaarder niet liet zinken omdat de bemanning riet kon worden gered, hoe leugenachtig de berichten over Russische wreedheid zijn. Wat niet verhindert, dat de Engelsche bladen hun lezers eiken dag op verhalen over die barbaarschheid tracteereu. Aao Zuid—Afrika denkt men daar Diet. Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft een telegram ontvangen van den be velhebber van den Franschen kruiser Pascal, volgens hetwelk de Paskal uit Tsjemoelpo vertrokken is om den Russischen gezant Pavlof, de bevelhebbers van de oorlogsschepen Wariag en Koriëts, 16 officieren 26 koppen der bemanning en 62 Russische onderdanen naar Sjanghai over te brengen. Nieuwe aanval op Port Arthur. Ambtelijke telegrammen uit Tokio brengen nieuws, dat de Russische regeering tot dus ver had achtergehouden. In den ochtend van den l4den dezer, Zondagochtend hebben Japansche torpedo—jagers opoieuw eeu aanval ondernomen op de Russische schepen te Port Arthur. Uit de beschrijving c ie van Tokio uit wordt gegeven, moeten wij op maken dat de pantserschepeo en kruisers van de Japanners 2ich ditmaal op een af stand hielden, en dat alleeu eenige torpedo jagers werden uitgezonden. Er woei een hevige sneeuwstorm, die verblindend werkte, zoodat alleen twee torpedo-jagers, de Assagari (de naam beteekent nevelige horizon) en de Hajatori (ochtendnevel), achtereenvolgens hun bestemming bereikten. De overige tor pedojagers hebben blijkbaar te veel vertraging gehad en, toen het gunstige tijdstip verstreken was, Diet meer aan den aanval deelgenomen De Russen waren ditmaal op hun hoede, want de Asagari, die om 3 uur 's ochtends voor de haven aankwam, werd ontvapgeD met vuur uit het fort eD van de Russische schepeu die de wacht hielden. Toch was het Japansche vaartuigje (dat slechts 385 ton mei, maar 31 mijlen kan stoomen) vermetel genoeg, om temidden van het vuur van de Russen verscheidene torpedo's te lanceeren, cn daarna nog de Russische verkeonings— schepen met kannonvuur tot deD aftocht te dwingeo. Behalve de 2 torpedo-lanceerbuizen hebben de Japansche torpedo—jagers namelijk 1 kanon van 7.6 cM. en 5 vaD 5.7 c.M. De Hajatori was twee uur later en bepaalde zich tot het afschieten van torpedo's op een der twee oorlogsschepen die toen nog aan den mond van de haven lagen. Over de uitwerking van de gelanceerde torpedo's is nog niets bekend daar de Russen zelfs van den heelen aanval met geen woord gerept hebben. Volgens do ambtelijke berichten uit Tokio, zijn de twee vermetele torpedo- vaartuigen er ougedeerd afgekomen. Hebben de Russen weer slecht geschoten Zeker is dat een goed gemikt schot uit een zwaar kanon noodlottig kan zijn voor een torpedo jager, daar zulk eeu vaartuig wel bizonder sterke machines (in dit geval van 6000 paardenkracht) heeft, maar onbeschermd is ter wille van de groote snelheid die het moet kunnen ontwikkelen. Admiraal Togo waagt zich niet in gissin gen omtrent de stoffelijke schade die de Japansche torpedo's bij haren tweeden aan val hebben veroorzaakt. Daar zullen wij later wel meer van hooreD. Maar hij zal wel gelijk hebben, met te onderstellen dat de krachtige aanval een, van Japansch stand punt, gunstige, moreele uitwerking moet ge had hebben op den vijand. Men denke slechts, hoe het een bemanning op den duur te moede moet worden die op stil liggende schepen, welke een zooveel gemakkelijker prooi voor torpedo's zijn, bij storm en ontijd voortdurend op hare hoede moet blijven tegenover een dapper ondernemend vijand. Leveranties voor Japan. Naar wij vernemen nemen vele katoen en wolfabrieken te Tilburg geen orders van het buitenland meer aan daar de meeste leveranties voor Japan hebben gekregen, waar haast bij is. Verkieaing. In strijd met het bericht van het Centrum wordt uit Eist gemeld, dat mr. A. J. M. J. baron van Wijnbergen to Arnhem de hem van R. K. zijde aangeboden candi- datuur voor de Tweede Kauier in het hoofd kiesdistrict Eist aanvaard heeft. De Anti-revolutionairen stellen geen can- didaat. Drankwet. Men meldt uit den Haag De Memorie van Antwoord van den mi nister van binnenlandsohe zaken op het Kamerverslag betreffende de drankwet zal weldra bij de Tweede Kamer inkomen. Mocht de afdoening van hel wetsontwerp niet voor 1 Mei te verwachten zijn, dan bestaat het plan een noodwetje in te dienen om den termijn der werking van de drank wet nog tot Augustus te verlengen, en dus dea beitaanden tosstand tol dien datum te bestendigen. Benoemd. Naar men aan „De Tijd* meldt, is dr. H. A. Poels, te Venraai, benoemd tot hoog leeraar aan de exegese van het Oude Testament aan de katholieke universiteit te Washington Roniuigin—Jlocder in Engeland. Koningin Emma is om 7 uur 50 minuten Vrijdagavond met haar gevolg uit Esher aangekomen aan het Victoria?tation. De Nederlandsche gezant met het personeel der legatie en de consul-generaal met zijn per soneel waren op het perron. De echtgenoote van den gezant bood H. M. een ruiker van leliën en rozen aan. Sir Condie Stephen geleidde H. M. naar de wachtkamer, waar de Koningin zich met de aanwezigen onder hield. Onder dezeu was .niss Winter, de oud-gouveriianle van H. M. Koningin Wilhelmina. Viscount Churchill, vertegen woordiger des Konings, geleidde H. M. naar de Koninklijke salonwagen, die aan den exprestrein voor de mailboot wa* gehecht. Om 8 uur 25 minuten verliet H. M. onder vele toejuichingen het station. De hertogin van Albany, de prinses van Waldeck Pyr- mont en sir Herbert Collius namen te Esher afscheid van H. M. Maa woadkwestie. Men schrijft uit Oss Hoe verlangend men in deze streken naar eene bevredigende oplossing der Maasinond- kwestie uitziet wordt iemand duidelijk, wanneer hij om dezen tijd des jaars naar Oyen wandelt. Op twintig minuten afstands van Oss gaat de grintweg over in een water plas. Dan dient een berm, met plaggen op gehoogd, tot voetpad maar het nog wassende water stroomt hier en daar over dit dijkje heen, too, dat bij mijn laatste tocht de over- schoenen in het slijk bleven steken.Verhit door de wandeling in sterken wind en met natte voeten, had ik geen lust, mijn baggeren door modder eu water nog eenige minuten voort te zetten cn bij de zgn. Oyeusche hut in een roeibootje te stappen, dat mij na vijftien min. varens weder op het droge brengen zou. De lage landen vormen eeu ware binnenzee. Onder dez i mstandigheden gaat de postdienst via Ravenstein. MarconisolntocsteJlen. Men meldt uit den Haag Naar aanleiding van daaromtrent in omloop gebrachte geruchten, vernemen wij dat de onderhandelingen tusschen het departement van marine en Marconi over de aanschaffing van de Marconi-seintoeatellen voor 's rijks schepen van oorlog niet zijn afgestuit op de meening bij de Nederlandsche deskundigen der marine dat de toestellen niet goed zouden zijn, maar omdat de eischen voor de levering gesteld te hoog waren. Tegen gevallen. Te Dongen heeft zich het geval voorge daan dat de loteling C. W. die dacht van dienst vrij te zijn wegens broederdienst, een aanzegging heeft ontvangen van het hoofd der gemeente, dat hij begin Maart in dienst zal moeten treden, daar hij door onbedacht zaamheid zijne rede van vrijstelling niet had opgegeven. Het hof. H. M, de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden stellen zich voor heden naar Frankfort en König te vertrekken, ter bijwoning van den doop van den zoon van den erfprins en erfprinaes van Erbach-Schoen- berg. Bij deze dooplechtigheid zullen Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid als peet van den jeugdigen prins optreden, (De erfprinses, eene prinses van Waldeck-Pyr- mont, is esne tante van H, M. Rijksnormaallessen te Leerdam. De rijksnormaallessen te Leerdam worden opgeheven. Aan de 6 nieuwe kweekelingen die reeds het schriftelijk toelatingsexamen hadden afgelegd, is bericht, dat het mon deling ex*men niet zal plaats hebben. Nat. Militie. Indeelir.g der miliciens lichting 1904 uit Noord Brabant. De miliciens voor de }>io- vincie Noord Brabant zullen als volgt ver deelt worden over de korpsen. 100 bij 't regiment Grenadiers en Jagers. 265 bij het 2e regiment infanterie te Nijmegen en 's Bosch. 250 bij het 3e regiment infanterie te Bergen op Zoom. 500 bij het 6e reg. infanterie te Breda. 185 bij het 6e reg. infanterie te Geer- truidenber. 46 bij de Cavalerie. 60 bij het 3e regiment veld artillerie te 's Hertogenbosch. 20 bij het 3e regiment veld artillerie te Breda. 216 bij het 3e regiment vestingartillerie te Gorinchem. 100 bij het 4e regiment vestingartillerie te 's Hage, Willemstad en Hellevoelsluis. 5 bij het korps Pontonniers te Dordrecht 36 bij de Genie te Utrecht. WAALWIJK, 20 Feb. 1904 Benoemd. Benoemd tot Ambtenaar ter secretarie te Vught de heer G. J. M. Wagenaar, volon tair der secretarie te Besoijen. Telefoon Met den aanleg der telefoon vordert men reeds goed, de telefoonpalen zijn geplaatst de draden aangebracht en reeds met 'i kantoor verbonden. Begin Maart zal unar we vernemen 't telefoon kantoor worden geopend. Visch Donderdag morgen kwam bier een koop man uit Heusden met een volle kar visch. Do gemeente-veldwachter deze koopwaar gezien hebbende kwam tot de ontdekking dat de visch elecht ot vrijwel bedorven was. Hij waarschuwde daarom den man, die vol hield dat de visch uitstekend was. De bevoegdheid van den veldwachter in deze niet verdergaande, waarschuwde deze den burgemeester, die na onderzoek den koopman gelastte de gemeente te verlaten waaraan hij wel niet gaarne maar ten slotte voldeed. De eigenaar, hiermede niet erg ingenomen riep niemand minder dan onze gen esheeren van do straat opdat zij zouden consiateereu, dat de visch goad was. Dat dezen zich hier mede niet inlieten zal ieder wel begrijpen. Een waarschuwing aan de inwoners om toch goed toe te kijken bij 't koopeu van visch, want wij j;even de stellige verzekering dat vreemde kooplieden profiteeren van den toentand zooals die hier bestaat, nl, dat in onze gemeente als de onze geen keurmeester is. Als de veldwachter 't niet toevallig ziet wordt het rommeltje maar verkocht en ziet hij bet, verbaliseeren kan hij niet, zoover gaat niet zijn bevoegdheid. Water. Het Bossche veld is weer onder, ook de Baardwijksche overlaat begint te werken, zoodat ook hier de dienst sedert eeu paar dagen is gestaakt. Op het traject Vlijmen, Drunen, Heusden wordt de dienst volgehouden. DRUNEN 18 Febr. 1904. De woelige vastenavonddagen zijn weer achter de rug. Een aangename drukte was er in onze gemeente waar te neiuen, vooral Zondag was het een dag van muzikaal genot, want reeds des middags 12 uur begon een volks- matinée, H. M. de Koningin Moeder ter eere, dat reeds zeer druk werd bezocht. Des avonds 6 uur begon het aangekondig de groote volksconcert in de prachtig ver sierde zaal van M. Pulles. Een groot portret van H. M. de Koningin-Moeder omringd door de nationale kleuren rood, wit en blauw, geschakeerd met groen en bloemen, gaf een schoon gezicht, terwijl voor de porte brisée een geel doek geslingerd was waarop de woorden „Hulde aan H. M. de Koningin- Moeder van Weldadigheid". Het geheel was netjes. Het programma werd goed afgewerkt en Jantje Brugman zorgde er weer voor dat de meuschen eens kouden lachen. De geheele zaal was stampvol zoodat er reien zich met een staanplaats moesten be helpen. Even voor de pauze nam de Heer J. R. het woord tot den Edelachtb. Heer Burge meester, Wethouders en raadsleden en schetste in korte woorden de vele verdiensten van H. M., als Koningin-Regentes, als Kouingin-Moeder en als Koningin van Weldadigheid en eindigde met een, Leve de Koningin-Moeder! Jjeve Koningin Wilhel— mina. Hierna bracht de Burgemeester in welge kozen woorden den dank zijner burgers aan de feestvierende Harmonie de „Eendracht" en wenschte deze Harmonie nog vele jaren voorspoed en vooruitgang opdat zij bij meer gelegenheden de nationale feesten mede zouden opluisteren. Toen werd door de Harmonie het volkslied aangeheven dat door alle aanwezigen staande werd aangehoord. Hiermede werd het eerste gedeelte van het programma gesloten om na de pauze ons te vergasten op het blijspel van „De Bankroetier of de ontvluchting in een wijnmand" dat zeer koddig en aardig, werd afgespeeld, zoodat het ten slotte zeer laat Herd eer ieder weltevreden naar huis ging De aangenaamste stemming heerschte er onder de aanwezigen. BESOIJEN. Naar het gerucht loopt zal de volgende week door de accylcleengas- inrichting geen gas kunnen worden gelev crd. Velen zien met ons met ongeduld den tijd tegemoet, waarop de toestand weer wat beter zal worden, want zooals tegenwoordig is die lastig en onhoudbaar. SPRANG. Dezer dagen ontstond bij een inwoner alhier een begin van brand. Met vereende krach:en slaagde men er in hel vuur nog juist bij tijds in zijn vernielenden voorlgang te stuiten. VRIJHOEVEN-CAPPEL, 19 Feb. Heden had alhier eene verkiezing plaats voor een lid van den Gemeenteraad. Gekozen werden 1. H. A. van der Hoeven. 2. P. van der Schans. 3. H. P. Stam. De stemming zal plaats hebben Woensdag 2 Maart a.s. Vrijhoeven—Cappei, Uit vertrouwbare bron wordt ons medegedeeld dat door Burgemeester en Weihouders besloten is lot demping van de sloot in het zg. Quirijnssteegje over te gaan. Dit is voorzeker een goed besluit daar de sloot hot langer hoe ondieper wordt. Naar men met zekerheid beweeit, zal de zangvereeniging „Hallelujah4' op Woens dag 2 Maart e. k. eene uitvoering geven i:i t Ger. KeVkgebouw alhier. DUSSEN, 19 Febr. Reeds eenige maan den zijn tot hooge tevredenheid der heerea van den Waterstaat een paar „Controle peilschalen systeem Schimrael-Olland" bij de electrische bemaling in den Biesbosch iu gebruik. De peilschalen, uitgevonden door den heer C. Schimmel, machinist van 't stoomgemaal aan den Peerboom aihier en vervaardigd door den heer Olland, fabrikant te Utrecht, werkt zelfregistreercnd en is 't doelmatigst op dat gebied. MEEUWEN. Heden had alhier de aan besteding plaats voor het bouwen van een woonhuisje voor de Meeuwensche Bouw maatschappij. Ingeleverd werden 8 biljetten te weten F. H. v. d. Pluim, Dusscn f 1530. D. G. Mans, Andel f 1500. A. Dankers, Heusden t 1500. C. Haspel,s Dussen f1490. A. H. v. d. Pluim. Dussen H. Kolff, Almkeik J. Colijii, J. E. Haspels, B.Broek Het werk is vooralsnog niet gegund. Om eenigermate te voorzien in de behoefte aan bouwland die zich steeds meer doet gevoelen, is men thans bezig wederom een paar perceelen weiland te scheuren. De toenemende behoefte aan bouwland zal ook anderen noodzaken, dit voorbeeld te volgen. HEUSDEN. Van de Rijksnormaallessen alhier hebben zich 5 adspiranten, n.l. 4 mannelijke en 1 vrouwelijke, aangemeld, om deel te nemen aan het a.s. examen voor onderwijzer eu onderwijzeres. *GENDEREN. Door de gemeente is, in de kom van het dorp, een perceel bouwterrein aangekocht, om daarop, met bijzondere subsidie, een school met onderwijzerswoning te bouwen. De plannen daartoe zijn reeds eenigen tijd geleden, ter goedkeuring aan de regeering ingezonden. Door de ziekte van het hoofd is de openbare school reeds een dag of veertien gesloten. Vermoedelijk zullen er nog wel eenige dagen voorbijgaan, voor de heer B. weer in staat zal zijn, zijne betrekking waar te nemen. Hebben eenige landbouwers in deze gemeente reeds meermalen met gunstige resultaten de bemesting met schuimaarde toegepast, thans zien we wederom proeven hiermede nemen. Is den meststof op zich zelve niet duur, het vervoer dat bovendien nog vrij lastig is, maakt haar vrij duur. *LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA. De hoogere prijzen, die de laatste jaren voor het koolzaad besteed worden, hebben vele landbouwers ertoe bewogen dit najaar meer koolzaad uit te zaaien, dan voor eenige jaren het geval was. De bladeren hebben door de vorst wel iets geleden, doch de planten zullen hiervan waarschijnlijk niet veel hinder ondervinden. DRONGELEN. Het kind van Joh. v. d. N., dat zich onlangs zoo deerlijk ver brandde en wiens kleertjes nog juist intijds gcbbscht werden door iemand uit IIdie voorbijfietste, is thans nagenoeg geheel hersteld. KAATSHEUVEL, 20 Febr- Prijsvcrsi'iikting. De acherpschutters-gilde »St. Crispijn," ge-

Echo van het Zuiden | 1904 | | pagina 5