Gemeenteraadsvergadering, BINNENLAND Provinciaal Nieuws NIEUWS UIT KAATSHEUVEL Wladiwostock van des middags één uur, meldende, dat vijf oorlogsschepen de stad gedurende 55 minuten hadden gebombar deerd. Een gunstiger oogenblik hadden de Ja panners wel niet kunnen uitkiezen, nu, zooals medegedeeld was, het Russische eska der 29 Februari van Wladiwostock was ver trokken, waar tegenover staat, dat deze vloot het lot van het Port Arthur-eskader is ont- loopeu om, als dit, in de haven gebombar deerd te worden, wat nu niet zoo bijster aanbevelenswaardig is. Liever mag men elkaar op open zee ont moeten, dan als schijf te dienen op een plaats, waar men zich niet kan bewegen. Intuaschen schijnt het bombardement tot niets geleid te hebben. Te Wladiwostock was men op zijn qui vive. Nadere b ij z o n d e r h e d e 11. Uitvoeriger wordt over dit bombardement gemeld Des namiddags te 1 uur 25 naderden vijl vijandelijke panterschepen en twee kruiser» uit de richting van het eiland Askold de kust van Csuribaai tegenover Patroklos en de Sobolbocht. De schepen gingen in ge- vcchtslinie liggen en openden op een afstand van acht werst van de kust uit alle ver dragende kanonnen een goed onderhouden vuur op de kusiforten, de batterijen en de stad. De projectielen richtten geen schade aan. De meeste, ongeveer 200, ontploften niet hoewel zij met lyddiet waren geladen. Onze batterijen, waarbij zich de bevelhebber gene raal Woronetz en de brigadegeneraal Arta- raanof met de andere officieren bevonden, antwoordden niet. Men bleef afwachten ot de vijand ook zou naderen. Nadat de beschieting 55 minuten had ge duurd, trok de vijand te 2 uur 20 in rich ting van het eiland Askold terug. Daar kwamen tegelijkertijd twee vijandelijke tor pedobooten aan, terwijl eveneens bij kaap Maid el zich twee lorpedobooten vertoonden. De vijandelijke schepen waren met ijs bedekt. De aanval, die ons geen enkel verlies breekt, kostte den vijand meer dan 200.000 roebels. De meeste projectielen waren ge schoten uit zes en twaalf c.M. kanonnen. De bevolking, die onmiddellijk toen liet Japaubch e?kader aan den horizon werd ge signaleerd, op een mogelijke beschieting was voorbereid, hield zich volkomen rustig. Verzet. Naar „De Avondpost" meldt, zouden een drietal hoofdambtenaren bij het ministerie van Pinanoien geen gevolg willen geven aai» het verzoek van den minister, om, wegens vergevorderden leeftijd, voor 1 Maart hun aanvrage tot ontslag 's rijks dienst in te zenden. Hun verzet schijnt daarop gegrond te zijn, dat deze maatregel niet unaniem wordt toegepast. Naar aanleiding van het bericht over een wenk tot ontslagsaanvrage, waar aan een drietal hoofdambtenaren bij het ministerie van financieen geen gevolg wil den geven, deelt de Avondpost nader mede, dat eon dezer hoofdambtenaren reeds drie- an-vijftig dienstjaren telt. De minister heeft hun ontslag uit den dienst dan ook aan de Kroon voorgedragen. Het Tariefontwcrp. Het Hbl. schrijft Hoewel het plan bestaat de tariefwet zoo mogelijk nog dit jaar in de afdeelingei; der Tweede Kamer te doen onderzoeken, gelooft men, dat het ontwerp eerst in Februari van het volgende jaar, dus na het be grooiingsreces, in openbare beraadslaging zal komen- De vraag is nu maar, wie die „ineu" is, die gelooft. Het „Berliner Tageblatt" meldt dat de Duitsche Handel»vertrag»verrein door een rondvraag bij zijn leden zal trachten vast te stellen, welke verlaging van oe invoerrechten, die voorgesteld wor den in het nieuwe Nederlaudsehe tarief- ontwerp, noodig is om den uitvoer uit Duitsehland naar ons land nog winstgevend te maken, en welke verdere wenschen (ie (xportcurs hebben ten aanzien van een eventueel handelstractaat met ons land. Uredascho Katholiekendag. Thans is definitief de plaats bepaald, waar de 2e Bredasche Katholiekendag zal g.ihouden wordeu, nl. te Roosendaal. Do heer Victor van Gils, lid dor Pro vinciale Staten, is tot Voorzitter gekozen Hindhovcnsche Katholiekendag. Het Dag. -Bestuur van den 4den Dioce- sanen Katholiekendag bericht, dat het Offi cieel Verslag is uitgekomen en verkrijgbaar i-j gesteld, tot den prijs van 55 cent, bij den boekhandel of bij den Penningmeester den Heer H. BAEKERS te Eindhoven. Het Dag. Bestuur deelt tevens mede dat vau de vorige gehouden Katholiekendagen eveneen» nog Oiïieieele Verslagen verkrijg baar zijn, te bevragen bij den beer L VAN DER STEEN te 's-Bosch, Secretaris der Oommissie van Advies. De prijzen bi rvan z:jn als volgt 1 comp eet stel verslagen 's-Bosch, Til burg en Nijmegen a f 1. per stel franco hui-l exemplaar dezer verslagen af- z niderlijk 40 cent per exemplaar. Schoolplichtige Lecrl ngeu. In de laatste dagen zijn door de politie i' Dordrecht een groot aantal schoolplichtige leerlingen, die gedurende schooltijd op straat werden aangetroffen, aangehouden en naar het betrokken hoofd der school geleid. I)at was genoeg. Donderdag is te Veendam een hoofd der school benoemd waarbij zich een voor den betrokken persoon onaangenaam geval voor deed. De heer Leeuwerke kreeg 5, Yeltman 6 en Kramer 4 stemmen. Bij de herstemming mompelde een der verslaggevers, dat Velt- man katholiek was. Eu 't gevolg was, dat de heer Leeuwerke met 9 stemmen werd gekozen. Da lieer Veltman kreeg 5. i 11 mnii iMum n|. WAALWIJK, 9 Maart 1904 Kon. Bezoek. Naar men ons mededeelt, Jj mag een ko ninklijk bezoek aan de provincie Noord brabant en waarschijnlijk ook onze streek in September worden tegemoet gezien. Een goed idee. Een loffelijk streven ziet men in de tegen woordige maatschappij, Tooral in onze plaats, een streven van fabrikant om zijn personeel zooveel mogelijk vooruit te helpen, het op verschillende wijzen zooveel mogelijk ter wille te zijn En waar van andere zijden zoo dikwijls, zelfs onrechtmatig wordt gewezen op een of andere fout die den patroon tegen over zijne werklieden aankleeft, achten wij 't noodig telkens wanneer zich de gelegen heid voordoet, op de goede verstandhouding te wijzen. Zoo wederom thans. Bekend is het dat hier en in onze streken er patroons zijn met gedwongen winkel nering, die b.v. als conditie stellen dat de werklieden daar en daar hun brood moeten koopeo zij ontvangen dan van die bakkers 10 h 20 pCt.dus bakkers die percenten geven zijn er. Deze omstandigheid bracht het personeel der firma H. Hartog alhier, bij de thans ingetreden prijsverhooging van 't brood op 't idee, of dat ook zij, als zij vrijwillig bij een bepaalden bakker hun brood enz. kochten die korting, niet konden be dingen. Zij spraken er met hun patroon over die het plan goedkeurde, hen wel wilde helpen maar zich verder geheel buiten de zaak wenschte te houden. Eene ver gadering werd gehouden waar de patroon de zaak toelichtte, ook waren een paar bakkers uitgenoodigd die echter aan de gestelde voorwaarden, met het oog op de bestaande vereeniging niet wenschten te voldoen. Met meerderheid van stemmen werd toen een ander gekozen. De. zaak i» nu deze. De bakker die gekozen is moet ieder van 't personeel Zaterdags voor Kerstmis, en Zaterdags voor Kermis, 11) pCt. uitkeeren van hetgeen door dien persoon in het half jaar is gehaald onwillekeurig van welke warennochtans blijft ieder knecht volkomen v r ij te gaan waar hij wil hij behoeft niet te gaan bij den gekozen bakker, noch daar alles te lalen, conditie is ook nog, dat de knecht contant moet betalen. Ter controleering houdt èn bakker en knecht een boekje, waarin het gehaalde wordt genoteerd. De patroon blijft absoluut verder buiten spel, betaalt niet aan bakker, staat voor niemand in of wat ook. Mooier overeenkomst kan wel niet worden gesloten, vooral daar hier met 10 pCt. ver dienste voor 't personeel absoluut geen dwang wordt uitgeoefend. De knecht blijft vrij kan 10 pCt. verdienen zoo hij zulks wenscht contante betaling wordt in de hand gewerkt, en 't is eene bestrijding der gedwongen winkelnering. Daarom is dit plan toe te juichen, 't is een mooi voorbeeld. (Wij hebben deze zaak wat uitvoeriger medegedeeld, om alle kwade gevolgtrekkingen te voorkomen.) jj Inlijving. Heden heelt de iulijving van de miliciens uit onze gemeente plaats to Geertruidenberg. Het i» voor de eerste maal dat zulks ge schiedt, vroeger was Waalwijk de inlijvings plaats, dan werden hier die miliciens uit talrijke gemeenten afgeleverd en door de militaire autoriteiten uitgezocht en verdeeld over de verschillende korpsen. Nu willen we niet zeggen dat zulks voor onze gemeente zoo'n groot voordeel gaf, maar och wij zien steeds met zoo leéde oogen aan, dat aan onze gemeente iets wordt onttrokken, wat haar eenig aanzien en gewicht gaf tegenover andere, wat haar mede de hoofd plaats, het centrum deed zijn der streek. Zoo thans weer; de militaire autoriten kwamen hier, ai de burgemeesters uit de verschillenden gemeenten met hunne mili ciens enz. dat alles moest naar Waalwijk. Thans is dit weer voor onze gemeente verloren, 'l is een kleinigheid zal men zeggen maar vele kleintjes doen op den duur veel afbreuk aan onzen naam als voornaamste plaats der streek. En ook hier weer naar we vernemen was de schuld, geen geschikt lokaal Oude muuten. De gebr. Keiler alhier vonden toen zij op weg waren tot visschen, in den buitenpolder, een 20 tal oude muntstukken, waarschijnlijk door een mol opgewroet. Het zijn stukken uit de 17e eeuw, koperen en zilveren, van de verschillende provinciën uit ons land, die indertijd hun eigen munten sloegen, zoo geslagen in de stad Nijmegen, Utrecht, Kampen enz. Het merkwaardigste is w^ej een stuk uit dien tijd uit Bourgon- dië. Bedankt. De heer Jacques Sar* heeft wegens zijne benoeming tot directeur der liedcrtalel „Oefening en Vermaak" zijn ontslag genomen als directeur der harmonie L'Espérance. Jubilé. De heer J. Gerris alhier herdacht gisteren den dag, waarop hij voor 40 jaren tot deur waarder der Arr. Rechtbank te 's-Bosch werd aangesteld. Moge het hem gegeven zijn ook zijn gouden jubilé te vieren. Het Water. De polder is geheel droog, zoo ook over laat en Bossche veld. De tram heeft heden morgen den geregelden dienst hervat, tot groot gemak van allen in de Langstraat. De Waspiksche doktersquaestie opgelost. Men meldt ons uit Waspik De bevoegdheid van het Burgerlijk Arm bestuur van Waspik om zelf den geneesheer belast met de Armenpraktijk, te ^benoemen is door den Gemeenteraad erkend. Dienten gevolge is de Heer Claessen met algeraeene stemmen tegen 1 April door het Burger lijk Armbestuur aangesteld. BESOIJEN 5 Maart 1904. Heden n. m. had alhier een oploop ran opgeschoten knapen plaats. Oorzaak daarvan was, dat er twee kooplieden in postpapier en andere schrijfbenoodigdheden, die te veel gedronken hadden, langs de straten slenterden en de menscken aan de huizen lastig vielen. Het gevolg daarvan wac, dat de politie hen inrekende en procesverbaal opmaakten, terwijl een hunner op bevel van den Bur gemeester, als zijnde een vreemdeling, over de grenzen des Rijks is geleid. Eenige dagen geleden werd alhier ten nadeele van de weduwe V. een konijn ont vreemd. De politie gehaakte nu Maandag het konijn cp spoor en maakte tegen den dief, zekere K. D. alhier procesverbaal die dat zaakje later met de Justitie zal moeton afwerken. VLIJHOEVEN-CAPPEL, 4 Maart. Vrijdag 26 Februari sprak de Zeergel. Heer J. van der Meulen, arts, in 't Schoolgebouw alhier over «Het Groene Kruis" en zette voor een publiek van pl. m. 80 personen helder het nut de strekking, en het doel dezer vereeniging uiteen. De vergadering werd geopend door den Heer Burgemeester, die alle aanwezigen welkom heette, en daarna het woord gaf aan dr. Van der Meulen. Hoogst aangenaam is het mij, zegt de spr. uit de goede opkomst te mogen constateeren, dat de bewoners van deze streek sympathi- seeren met 't streven van «Het Groene Kruis" dat zij althans van zijnen werkkring iets naders willen vernemen. Tot heden toe is «Het Groene Kruis" iu deze streek uiet meer dan bij name bekend. In andere provinciën echter bijname iu Noord- en Zuid-Holland, bestaat het reeds een aantal jaren achtereen en jaren achtereen kan men daar waarnemen, welke rijke vruchten «Het Groene Kruis* afwerpt. Spr. heeft gedurende de jaren, in Noord-llol- laud doorgebracht, aan 't streven der vereen iging deelgenomen. In ons land bestaan 2 vereenigiugen «Het Groen een het Witte Kruis" die wel iu naam verschillen, maar toch hetzelfde of nagenoeg 't zelfde doel hebben verzachting van pijn bij ziekten en ongevallen. Spr. zal dit aautoonen door vooi lezing van een paar artikelen nit de statuten der beide vereenigiugen waarin hunne werkkring omschreven wordt Na voorlezing zegt spr.: Zoowel het «Groene" als het Witte Kruis" hebben dus, zoools uit de voorgelezen art. blijkt eenzelfde doel voor oogen, een phylantropisch doel, beide verdienen daarom reeds als zoodauig ons aller sympathie. Vandaar mogen de onderscheidene afdeeliugen daar, waar 't nut er vau wordt ingezien, zich in zulk een grooten bloei verheugen. Zooals reeds gezegd, wordt 't arbeidsveld van 't Groene Kruis steeds uitgestrekter, voortdurend worden er meer opgericht. Niet alleen in Noord- en Zuid-Hollaud, maar ook in Friesland, Groningen en Utrecht neemt het aantal flink toe Hieruit moet glashelder blij ken, dat het «Groene Kruis" een schoon doel beoegt, een menschlievend werk verricht. Wanneer men 't nut eenmaal inziet, dan zal het noodzakelijk blijken, dat ook in Noord- Brabant het Groene Kruis meer veld wint, dat hier in do Langstraat de oprichting eener afdeeling niet mag uit blijven. Doch in welken geest werkt het Groene Kruis Het zij mij vergund in 't kort een antwoord te geven. Verzachting van pijn bij ziekten en onge vallen, dit is de lijfspreuk, zoowel vau «Het Groene als van het witte Kruis". In de eerste plaats is hiervoor noodig verplegingsmateriaal iu de 2e plaats vera egers of verpleegsters Hoeveel pijn wordt den lijdende niet ver oorzaakt, alleen, omdat verplegiugs materieel ontbreekt. Spr. heeft dit meer dan eens kunnen waarnemen. Als geneesheer heeft hij aan de ziekensponde gestaan van kranken, die bijna stierven van pijn en smarte. Kreten van smart en ellende heeft, spr. vernomen, wanneer een zieke op onbe holpen wijze in zijn bed geschikt werd. Zoo eerst kan men de goede werking van een vereeniging als het «Groene Kruis" waarnemen want heel wat minder pijn werd er geleden daar waar van 't verplegingsmateriaal gebruik werd gemaakt. Hij heeft zieken woorden van dank hooren uiten, over de goede verzorging die zij ondervonden van de verplegers of ver pleegsters, woorden van dank werden gestameld over 't doelmatige materiaal. Dat is het schoone werk van «Het Groene Kruis" Ik noemde het Groene Kruis een phylantro- pische vereeniging, omdat aan hen juist het verplegingsmaterieel verschaft wordt, die het zelf niet kunnen betalen. Armlastigen en be deelden kunnen van de verplegingsraiddelen der afdeeling kosteloos gebruik maken, zoodra dit noodig is. Enkel en alleen, omdat er zoovelen zijn, die uiet iu staat zijn, zelf 't noodigste materieel als goede bedden, wind- kussens, etc te bekostigen, daarom alleen wordt er zooveel smart geleden. Natuurlijk moet een afdeeling van 't «Groene Kruis" vau hare oprichting af, financieeleu steun hebben. Zonder dit kan geene afdeeling bestaan, kan geeue afdeeling opgericht worden. Mocht ook hier een afd. vau het «Groene Kruis opgericht worden, ?dan moet zij iu de allereerste plaats het alleruoodigste aanschaffen en dit is 't materieel. Vloeien de inkomsten rijker, dan zouden we een wijkverpleegster kunnen aan stellen en zoo mogelijk later, een gebouw oprichten, waarin de zieken verpleegd worden. Spr. zal hiermee eindigen, meenende genoeg van de werking van het «Groene Kruis" gezegd te hebben, om de inwoners van Capelle Vrijhoeven eu Sprang te doeu voelen, dat de oprichting van een afdeeling noodig is spr. hoopt hierin wel te zullen slagen, daar de opkomst ondanks de weinige publiciteit, zijne verwachting vere overtrof. Ds. Visser, van Sprang de eerste debatter meende, dat het aanstellen van eene verpleegster een eerste vcreischte is. Later zou 't materieel wel volgen. Hierop antwoordt dr. van der Meulen, dat een verpleegster niets vermag zonder materieel Aanvankelijk zou ook de kas der afd. liet niet toelaten, eene verpleegster aan te stellen. De Heer Ebels van Sprang merkt op, dat. er tusscheu de armlastigen en die personen, welke wel iu staat zijn, verplegiugmaterieel aan te schaffen, eene breede schaar van men- scheu staat, die noch armlastig, noch iu staat zijn de noodige hulpmiddelen bij ziekte en ongeval aan te schaffen. Treurig mag het ge noemd worden, dat er hierdoor zoovelen van 't materieel verstoken blijven. Dr. Van der Meulen antwoordt, dat iu den beginne slechts daar hulp verleend kan worden, waar die het hoogstuoodig is. Het al of niet bestaan der afdeeling hangt af vau den financieeleu steun, die zij krijgt. Laat de kas het toe dan zullen zoo spoedig mogelijk ook zij, die er van verstoken bleven van 3t materieel gebruik kunuen maken. Wijl de hulpmiddelen zeer kostbaar zijn liep de afdeeling, wanneer men ieder van haar materieel gebruik liet maken, gevaar, te gronde te gaan. Ds. Brummelkamp van hier is liet met den lieer Ebels volkomen eens. Hij twijfelt er niet aan, dat het de afdee ing aan geldelijken steun zal ontbreken, daar hij gehoord heeft, dat er in deze streek nog al veel geld zit (Gelach) Voor zulk een liefdai dig doel als 't Groene Kruis beoogt zal wel niemaud finautieelen steun weigeren. De heer B. de Noo van Capelle (Heistraat) hoopt dat er van dat vele geld maar eens goed wat loskomt voor de afdeeling, wanneer die hier soms mocht opgericht worden. De heer Wachter van Capelle vraagt, of er bij eventueele oprichting eener afdeeling ook dames in 't bestuur mogen zitting ne men. Dr. Van der Meulen geeft hier een bevestigend antwoord op, voor den goeden gang van zaken zal dit aanvankelijk niet geschie den. Wanneer echter alle moeilijkheden over wonnen zijn, acht hij het wenschelijk, dat ook dames deel van 't bestuur uitmaken. Hierna circuleert eeu lijst, waarop zij die lid wenschen te worden van de afdeeling kunnen inteekeneu. Do heer Rijken van Loon scheudijk stelt voor, deze lijst, eerst ter ouderteekeniug aan de dames voor te leggen. 54 personen traden als lid toe. Het bestuur door dr. van der Meulen vastgesteld, wordt op voorstel van ds. Brummelkamp bij acla— matie gekozeu. 9 leden zullen in 't bestuur zitting nemen waarvan 4 uit Cnppelle n. 1. de Iieeren J. van der Meulen, B. de Noo, Wachter en S. Oerlemans, 2 nit Vrijhoeven Cappel n. 1. W. H. baron van Heeckeren, seer penniugm. en J. Kuipers, magazijn meester en 3 uit Sprang te weten de Heeren Meijer, B Verhoeven en F. de Jong. [Door omstandigheden kan dit stuk eerst heden worden opgenomen-] Vrijhoeven ('appel 7 Maart. De alhier ge vestigde afdeeling van „Het Groene Kruis" voor de gemeenten Capelle, V ijhoeven-Cappel en Sprang, die Zaterdagavond eene bestuurs vergadering hield, zal eene ledenvergadering houden op 10 Maart a. s. 's avonds ten 7 ure in de O. L. school. Te behandelen 1. Vaststelling van het reglement, dat ter goedkeuring aan het Hoofdbestuur zal worden opgezonden. 2. Aanvrage om Koninklijke goelkeu-ing op dat reglement. Sprang, 7 Maart Zaterdag j 1. weid door eene Koe van ceu landbouwer J. IJ. alhier een levenloos kalf voortgebracht, dat he: kolossale gewicht van 130 pond had. RiiamsrioRksvccr, 8 Maart. Zondagavond omstreeks zeven uur ontstond brand in de woning van C. Jansen op het Sar.doel. Met zeer veel moeite slaagden de buren er in den b'and te blusschen. De schade die nog al belangrijk is wordt door assmantie gedekt Giiteren morgeu brak een os van den landbouwer \V. bij het aan boord brengen van het s. o. „Thor" zijne beide achterpooten. Naar wij vernemen is de reederij van genoemd stoomschip voor de schade aansprakelijk. Woudrichetn. De Heer B. vau Wijk. eerste onderwijzer aan de Openbare lagere school alhier, komt voor op de voordracht voor hoofd der O L.S te Heiuingen, (prov. Noord Brabant.) Nederheiuert Het onlangs opgerichte fan fare-corps heeft, naar wij vernemen, o»er genomen de instrumenten, van het voor eenigen tijd ontbonden fanfare—corps „Wil- helmina" te Sleeuwijk. Almkerk. Voor de pos!route Almkerk Nieuwendtjk, welke vacature is ontstaan door 't vertrek van bode de Jager, is nu aange steld H. A. Schouten, thans brievenbesteller te Almkerk. Uitwijk. Onder leiding van het hoofd der openbare school, de Heer Raman, is alhier eene zang^ereeniging opgericht, welke aanvankelijk 25 leden telt. Babilonieubroek. Bij de laatst gehouden hengsteukeuring te 's Bosch werd goedgekeurd de hengst „Vader Wittekind", toebehoorende aan den Heer Adr. Straver Wz. alhier. Nicuwendijk. Onze geachte dorpsgenoot de heer W. J. Goedbloed, die het beroep na?r de Geref. kerk te Cubaard aannam, hoopt op Zondag 20 Maart a.s. aldaar zijn intrede te doen. Ziin vader, de Welterw. Heer J. A. Goedbloed, predikant alhier, hoopt hem iu zijn ambt in te leideu en hem ie bevestigen. Bij den landbouwer L. Branderhoist alhier heeft een hoe een kalf geworpen dal niet minder dan 114 poD'i woog. Bij den landbouwer Joh. Koekoek alhier heeft een schaap voor de derde maal veel lammeren geworpen voor twee jaren 4, verleden jaar 5 en nu weder 5. (ictideren a.s. Vrijdag 11 Maart zal des avo,,ds 6 uur in de Ned. Herv. kerk alhier optreden de Heer van Hasselt, die als zendelin^ pas uit Indie is teruggekeerd, ten ei;.de belangstellenden 't ceu en ander mede e (leelc't op 't gebied van de zending in Ned. Indie Tegelijkeitijd zal als dau een collecte gehouden wordeu voor de Utrechtsche Zendingsvcreeniging. Aalburg. Het vierjarig zooutje van W. geraakte in een onbewaakt oogenblik te wacr. Gelukkig zag de smid G., die in de smederij werkzaam was, nog bijtijds het gevaar, waarin het kind verkeerde. Onmid dellijk begaf hij zich te water en had hel geluk het kind van een anders wissen dood te redden. Andcl. Tot postbode voor de route Andel'vVoudrichemVeen is benoemd J. d Koning, thans brieven en lelegraafbestcller te Vlijmen. Meeuwen. Naar wij uit goede bron ver nemen, is door den Heer V. uit Heusden een premie van f 100 uitgeloofd voor 't opsporen van hem of hen, die zich in den nacht van Zondag op Maandag schuldig gemaakr heeft of hebben aan 't vernielen van een 75—tal vruchtboomen. Den lsten Maart is de zomersdienst- ■•egeling op het s.s. Thor IX in werking .etreden. Met dien datum is ook de dienst ui'.gebreid en daardoor een dagelijksche geworden. De uren van vet trek zijn bepaald als volgtMaandag en Dinsdag van Capelsche veer v.m. 3,30, van Rotterdam 1,30 Woensdag en Donaeidag van C. v. 6 uur, van R. 2,30 uur Vrijdag en Zaterdag van C. v. 6 uur, van R. 1 uur. KAATSHEUVEL, 9 Maart. Openbare raadsvergadering der Gemeente Loonopzaud en Kaatsheuvel op Maandag 7 Maart 1904, des voormiddags ten half tien ure. Voorzitter de edelachtbare heer Besouw. Ongeveer 9.45 uur opent de Voorzitter de vergadering aanwezig de heeren Teurliugg, van Dortmond-Peunock, Hesselmansï^-svan Beurden, de Bresser, Elias, van Lier, Rijken, van Kuijk, Dalleu, Verhagen en Cools afwezig de heer van den Assum. De notulen der vorige vergaderiug werden, na door den secretaris voorgelezen te zijn, met algemeene stemmen goedgekeuid en vastge steld. Aan de orde is 1 Brief van Gedeputeerde Stateu. De Voorzitter geeft voorlezing van dezen brief, waaruit blijkt, dat Ged. Staten zich niet kunnen vereenigen met de begrooting van 1904. Hierop zal Ged. Staten worden geantwoord. 2 Goedkeuring van het raadsbesluit om tijdelijk de exploitatie van de accyteleen-gas fabriek over te nemen. Voor kennisgeving aangenomen. 3 Adres van de bewoners der Moer, ver zoekende aldaar een school te bouwen. Door den Voorzitter wordt het adres voor gelezen, waaruit blijkt dht adressanten er op wijzen dat 42 schoolkinderen van de Moer zoover van de school wonen, reden waarom zij zich eerbiedig tot den raad wenden met het verzoek aldaar een school te bouwen. De heer Rijken zegt dat sinds de afge vaardigden van Ged. Stat. de Moer hebben bezocht, dit veel is vooruitgegaan. De heer Cools zegt enkele opmerkingen t« willen maken omtrent die 42 leerlingen welke op de leerplichtwetlijst staan. Spreker zegt dat het liera bekend is, dat met Mei 3 ue school niet meer zullen bezoeken, zoodat er dan nog 39 schoolgaande kinderen overblijven. De Voorzitter. Ik zou er niet op tegen zijn om aan het verzoek van adressanten te voldoen, als al reeds de belasting niet zoo zwaar drukte. Er zijn toch straatjes genoeg welke vlug tot de scholen leiden. Bovendien mogen wij ook niet uit het oog verliezen, dat wij pas een groote kosten hebben gehad aan de verlichting en aan de vernieuwing van den weg. De heer De Bresser. Hoeveel zou zoo'n school ons kosten De heer Cools. Rekent maar op 85 pUt. De Voorzitter. Willen we er dan over stemmen of willen de heeren eerst nog eens onderzoekeu De heer Cools- Ik zou eerst eens onder zoeken. De Voorzitter. Ik geef toe dat het wel wat ver is maar met het oog op de financiën zou ik er niet toe overgaan en bovendien er staan nu al scholen waarvan er lokalen leeg «taan. Ik stel voor het adres aan te houden, Met algemeene stemmen besloten. 4 Vaststelling bouwverordening. De Voorzitter. De verordening heeft voor de leden ter inzage gelegen. Ik stel voor het maar aan te nemen, daar het anders blijft duren. De heer De Bresser. Is het termijn om de bestaande woningen te veranderen niet ver lengd. De heer Teurliugs zegt dat het moeielijk zal gaan om de menschcn maar direct uit het huis te zetten. Volgens spr zullen de meeste eigenaars der huizen ze niet veranderen. De Voorzitter. Het termijn is vastgesteld op Augustus 1905. De heer De Bresser. Ik meende dat het langer was, omdat de Administratieve veree niging gevraagd had zoo billijk mogelijk te zijn. De Voorzitter. Augustus 1905 is billijk genoeg. De heer Cools. Het zijn veranderingen, welke aangebracht moeten worden, welke niet van zoo'n grooten aard zijn. 5. Wijziging Gemeente-begrooting. De Voorzitter. Er zijn eenige posten over schreden, welke kunnen worden overgeschre ven van de post onvoorziene uitgaven en van de post kunstwegen. Met algemeene stemmen aangenomen. Nog werd behandeld het al of niet verzetten der najaarsmarkt, daar ze nu te vroeg valt. Na een levendige discussie, dewelke wij niet konden volgen doordat vele leden tegelyk

Echo van het Zuiden | 1904 | | pagina 2