Gemengd Nieuws. BINNENLAND. Provinciaal Nieuws NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Ingezonden Stukken. It. ,1 oradat het Japansche eskader zich in zuid oostelijke richting begon te verwijderen blijkbaar inet de bedoeling een gevecht te ontwijken. Nader wordt gemeld dat tijdens deu a?nval in den nacht van Zaterdag op Zoudag een Russsische torpedoboot is ge strand, doch dit meu alle hoop heeft ze weer vlot te maken. Resumeerende blijkt uit dezen aanval, dal de Japanners er groot belang bij schijnen t? hebben, de haven van Port Arthur te ver stoppen en aldus de Russische vloot op te sluiten, auders zouden zij niet voor de tweede maaleen brandermanoeuvre hebben uitgevoerd die, dank zij de waakzaamheid der Russen, groote kans liep verijdeld te worden en die ongetwijfeld groot verlies aan menschenlevens en materiaal tengevolge moest hebben. De Russen schijnen werkelijk, nu admiraal Makarof zich heeft doen gelden, u.t hun sufferigheid van de eerste weken van den oorlog gewekt. Er worden geregeld verken ningen ondernomen in de nabijheid van Port Arthur en boveudien moet Makarof bevel gegeven hebben, alle oorlogschepen, die op de reede voor anker liggen, te omgeven met een net, dat ze beschermen moet tegen tor pedo's eu mijnen. Ook in den ingang lot de haven zijn dergelijke netten geplaatst. Op ééu der jongste verkeuuingsiochten. uitgevoerd door het Russische eskader, moeten de Russen een Japansche stoomboot hebben ontmoet, die een vlot op sleeptouw had, waarop zich een groot aan .al Chiueezen bevonden. Nadat de bemanningen van schip en vlot door de Russen aan boo d genomen waren, lieten zij beide vaartuigen zinken. Het heet voorts, dat de Russen een nieuw fort bouwen ten oosten van den vuurtoren van Laotisjang, omdat de Japanuers, dit van daar op Port Arthur schoten, steeds buiten het bereik der Russische batterijen waren. Voor den bouw van dit foit worden Chince— sche werklieden gebruikt en om te voorko men dat deze zouden vluchten hebben de Russen alle Chineesche jonken verbrand. Onder een driestar schrijft „Het Centrum" het volgende Socialistische dagorder. De heer Troelstra roept in het „Volk" zijne getrouwen op tegen de regeering, met name tegen den premier. Over de aanstaande Stateu-verkiezingen sprekende zegt hij eerst, dat het aanstaande partij-congres „dit bij uitstek actueele punt" zal dienen te bespreken, maar geeft daarop onmiddellijk reeds zijn advies, dat voor de meesten wel als een bevel zal gelden, „Ik zou zeggen aldus Troelstra dat de zaak voor ons vrij duidelijk ie, Dr. Kuyper heeft zich voor de strijdende arbei dersklasse voor eeuwig onmogelijk gemaakt. Hij is het verzamelpunt, de bulhond der geestelijke en sooiale reaktie in ons land. Hij geeft aan allerlei half bewuste en reak- tiounaire gevoelens en strevingen in ons volk vorm en leven, blaast ze op tot kwasi- heilige systemen, bezielt ze met den adem eener verouderde levensbeschouwing, kleedt ze aan met plechtige gewaden, die menigeen het oog verblinden en het hoofd op hol brengen Na dit en meer fraais van dien aard komt dan de aap uit de mouw en geeft de schrij ver onomwonden te kennen, waarom hij zoo fel op den eersten minister is gebeten het is de pijnlijke herinnering aan het optreden der regeering in de eerste maanden van 1 908, aan de nederlaag der revolutionnairen. Ziehier het veelzeggende slot van Troel stra's artikel Zij (de sociaal -democratie) heeft zich uiet de miuste illussie te maken omtrent de gevolgen eener vervanging dezer re geeriug door een andere. Maar éen ding staat vast wanneer deze regeering, mede door ons krachtig optredenmocht vallen, dan zal elke regeering daarin een waar schuwing zien, 0111 niet weer op zóó roe kelooze, misdadige wijze den klassenstrijd tegen de arbeiders te verscherpen, niet zóó brutaal tegen de sociaaldemocratie te woeden, als dr. Kuyper heeft gedaan. Do wrekende hand van het strijdend pro letariaat, van hen, tot wier vleesch en bloed de duizenden slachtoffers van het Aprilschrikbewind behooreu, moet zich aan de Christelijke beulen doen gevoel u dat is voor ons de beteekenis der a.B. Statenverkiezing 1 Op welke wijze wij daarbij hebben op le treden, dat is een kwestie van organi satio, die in beginsel op 't Kongres kan worden beslist hoofdzaak is, dat onze Partij ditmaal loont, er te zijn en als hoofddoel steltde bekamping van het ministerieKuyper. Er moet dus wraak worden genomen op liet kabinet, dat in het voorjaar van 1903 de orde handhaafde tegen een brutalen aan slag op Staat en gezag. Daartoe roept de heer Troelstra zijn ge trouwen op. Daartoe worden dr. Kuyper en zijn aiubt- genooten gesmaad en verguisd en op weer galoos brutale wijze door een der opruiers van 1903 als „Christelijke beulen" gequa- lificeerd 1 Elke andere regeering zal beter zijn dan deze, welke den toeleg van socialisten en anarchisten heeft weten te verijdelen zal wanneer die toeleg een tastbaren vorm mocht aannemen. liét kiezerscorps aal zich deze verklarin gen herinneren, wanneer straks het oogen blik van den stembusstrijd daar is. Het zal weti'n te kiezen tusschen de mannen, die strijden onder de roode vaan tegen alle bestaande maatschappelijke en nationale instellingen en een regeering, die de rust en orde voorstaat en onder hoogst moeilijke omstandigheden het land wist te vrijwaren tegen de buitensporigheden eener anarchie. Het löe Regiment Infanterie. Van het nieuw te vormen 10e regiment, infanterie zullen in garnizoen komen eu blij ven de staf te Haarlem ;het le bataljon te Hoorn het 2e bataljon te Helder liet 3e en 4e bataljou te Haarlem. Als voorloopige standplaats voor het depot van het korps is Haarlem aangewezen. Geen ambitie. De uitgave van het sociaal-democratische orgaan „De Wekker" is gestaakt. De strijd in de Diamantnijverheid. Het hoofdbestuur van den A. N. D. B. ontving Zaterdag een telegram van dr. Kuyper den minister van Binnenlandsche Zaken, waarin deze mededeelt dat hij, nu een der beide strijdende partijen zijn tusscheukomst heeft afgewezen, van interventie in de han gende geschillen tot zijn leedwezen moet afzien en het hoofdbestuur verzoekt deze mededeeling ook over te brengen aan de besturen der bij den Bond aa»g< sloten zuster-organisaties. Hofberichten. Naar wij vernemen is wegens het epide misch heerschen der mazelen te Apeldoorn de terugkeer van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins naar Het Loo, welke vastgesteld was op Dinsdag 5 April a. s. voor onbepaalden tijd uitgesteld en zulks overeenkomstig geneeskundig advies. H. M. en Z K H. stellen zic'i thans voor na L'aschen ongeveer een maand in het buitenland te gaan verblijven, vermoedelijk in Italië. Tweede Kamer. Het voornemen is de Tweede Kamer na hervatting der werkzaamheden in het laatst van April, behoudens een kort reces met Pinksteren, tot omstreeks medio Juni bijeen te doen blijven, om dan tot bet volgend zittingsjaar uit een te gaan. De Oorlog. Men gelooft niet, dat er officieren van hel Nederlundsche leger bij de troepenmacht van een der ooi log voerende mogendheden in Oost-Azië gedetacheerd zullen worden tot het bijwonen der krijgsverrichtingen. Meer waarschijnlijk is T, dat eeuige officieren in Indië van het leger daar te lande voor die taak zullen worden aange wezen. lu het geheim. Te Delft heeft Oudegeest gesproken voor de plaatselijke afdeeling van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel. Het bestuur zat niet aan de bestuurstafel, daar het bang was voor zijne betrekking. Nadat Spr. de enquête- commissie had besproken en de grieven, die er waren in het licht gesteld, toonde hij aan dat nog niets gedaan was ter verbetering. Het personeel is nog zeer ontevreden. Het durft zich niet uiten, maar toch is het in het geheim georganiseerd. 1200 man hebben zich aangesloten aan de doodgewaande or ganisatie. Of deze cijfers betrouwbaar zijn Onderscheiding. Naar wij vernemen, heeft Z. H. de Paus het eerekruis „pro Ecclesia et Pontifice" verleend aan den heer E. van Meerwijk, lid van den Gemeenteraad te 's-Hertogen- bosch eu regent van het Weeshuis aldaar. Bozoldiging van Deurwaarders. Op 1 April gaat de bij raiuisterieele be schikking genomen bepaling in, dat de deurwaarders der Rijksbelastingen bezoldigd worden, in plaats van te moeten leven van de vervolgingskosten. Maar hoeveel zij nu zullen krijgen om van te leven is dien deurwaarders vanwege den minister van Financiën tot dusver nog niet meegedeeld 1 WAALWIJK, 30 Maart 1904 De Burgemeester. Onze burgemeester heeft Zaterdag de ge meente voor eenigen tijd met verlof verlaten. Kamer Tun Arbeid. De heer Ilenri van Gils, secretaris der Kamer van Arbeid voor het schoenmakers bedrijf alhier, heeft wegens vertrek als zoo danig zijn ontslag ingediend. Liedertafel. Zijn wij goed ingelicht dan bestaat bij de Liedcrtafel hat plan haar laatste wiutercon- cert te geven op Maandagavond II April a.s. De vereeniging stelt zich voor op deze uilvoering officieel afscheid te nemen van haren directeur den heer Frans de Cortie. Over een en ander hopen wij nader terug te komen. Lezing H. Land. De vroeger aangekondigde lezing van den heer notaris van de Moortele over het H. Land, zal plaats hebben op Maandag 2en Paaschdag. De lezing wordt opgeluisterd door een 100 tal lichtbeelden uit Palestina. De uitvoering heeft plaats op de St. Pau- luszaal bij den heer J. van Dun ten V/% uur. De entreé is slechts gesteld op 10 een zoodat zeer druk bezoek is te wachten. Brand. Dinsdagmiddag ten ongeveer P/s uur ontdekte men in hel huis van den welEd. zeergel. heer Dr. van Gils, op de eerste verdieping een begin van brand, doordat rook uit de ramen sloeg. Toen men naar boven snelde, kon men re:ds niet verder door den verschrikkelijken rook «lie het geheel vervulde. Ten slotte slaagde men erin de kamer waar de brand was ontstaan te bereiken, en kon men bet ergste blusscben met emmers water, die door inmiddels toe geschoten hulp werden aangebracht. Daar het echter bleek dat het vuur tusschen het plafond voortwoekerde werd de brandweer gea'larineerd, en was aanstonds ter plaatse, maar daar de geheele slang van de aideeling markt ter grootte van 120M. aafa elkander was geschroefd was er geen kwestie van daarmede binnenshuis iets uit te richten. Stukken moesten worden uitgeschroefd' maar dit ging eerst met de grootste krachts inspanning, zoodat het eenigen lijd duurde eer water kon worden gegeven, maar toen ook iu de kolossale hoeveelheden. Wij gelooven dat het wel goed zou zijn, eens enkele malen meer te oefenen, en vooral de materialen goed en dikwijls na te zien en te doen in orde houden. Toen de brandweer even een massa water had gegeven, was het vuur gedoofd en kon een en ander eens worden bekeken Het bleek toen dat het vuur reeds lang moet hebben gesmeuld alvoorens te zijn ontdekt. De oorzaak is een gebrek aan den schoor steen waardoor het vuur zich aan balken planken eu verder aan 't riet der plafonen had medegë'ieeld. Brand en waterschade zijn beduidend, een en ander is verassueerd. Paasehvee. Evenals andere jaren zullen de talrijke slagers in onze gemeente cok ditmaal hunne klanten bij gelegenheid van het Paaschfeest weer eens bijzonder puike waar aanbieden. Wij zeggen bijzonder puike, want dat hier steeds puik vee geslacht wordt, is zoo algemeen, ook zelfs in onze omstreken bekend, dat wij hierover niet verder behoeven te spreken. Daar het ons te ver zou voeren over de Paaschbeesten van eiken slager afzonderlijk uit te weiden, zullen wij als een voorbeeld, dat nagenoeg voor a len gelden kan, vermelden, dat gisteren op onze veewaag twee koeien gewogen zijn, die het respectabele gewicht van 1500 en ruim 1400 halve kilo's baalden. Zij waren voor genoemde gelegenheid aangekocht door de heereu C. v. Oers-Baijens en Jos Dekkers alhier. Buitenkansje. Zaterdag ving zekere J. v. D. alhier in den buitenpolder een snoek die het kolosale gewicht had van ruim 20 pond. Bcsoijen, 30 Maart. De liefhebberij tooueel club „Vondel", gevestigd bij den heer C J. Paascheos, zal Maanoog a.s., tweede Paasch dag op vereerend ver oek nogmaals opvoeren hel bekroonde drama in drie bedrijven Vergeten en Vergeven. Daarna zullen de blijspelen Oihello of de Moor van Venetië en Napoleon als metselaar of de ontvluchting van het kasteel Ham opgevoerd worden. Maandag a.s., tweede Paaschdag, des voormiddags 12 uur geeft de Liedertafel „Oefening Baart Kunst" gevestigd bij den beer W. Brok, een matiné. Een druk bezoek weuschen wij de Lie— dertafel. Capelle, 28 Maart. Het aantal leden bij het Groene Kruis is iu de aideeling, onlangs alhier opgericht, reeds tot 150 geklommen. Voorzeker een bewijs, dat men het doel meer en meer begint te begrijpen Donderdag a.s. zal hier de groote vooijaarsmarkt van vee gehouden worden. Indien ieder, die kan, wat doet om deze markt tot eene aanzienlijke te maken, dan kan heel wat drukte verwacht worden. Met veel genoegen vernemen wij, dat met 1 April te beginne ook van den laatSten trein van Zwaluwe -naar hier brieven enz. zullen worden afgehaald. Deze wordeu evenwel niet meer besteld, maar bet publiek ivordt de gelegenheid ge geven, ze tegen 9 uur's avonds aan het kantoor af te halen. Lezers van de Nieuwe Rotterdamsche Couraut kunnen ze dus 's avonds nog be komen. Vrijhoeven- Cappel, 29 Maart. Mejuffrouw S. Bokma, onderwijzeres aau de Chr. school te Oude—Bildtzijl (Fr..) die de benoeming tot onderwijzeres aan de Chr. school te Loonschendijk aannam, hoopt die betrek king 5 April a.s. te aanvaarden. Uit deze gemeente zijn geslaagd voor de voorbereidende klasse der Rijksnormaal lessen te Waalwijk M. C. Rijken, Th. Rijken en de jongejuffrouw A. S. W. Oerlemans. Als eeu curiositeit kan worden gemeld, dat in het laatst verschenen Politieblad werd medegedeeld, dat in een tijdvak van eene week niet minder dan 17 personen zijn ontsnapt uit de Rijkswerkiurichtiugeu te Meenhuizeu. Waspik, 28 Maart. Verleden jaar bedroeg het aantal kiezers dezer gemeente 398. Dit jaar zijn er 18 opgebracht en 38 afgevoerd, zoodal than het aantal kiezers 378 bedraagt Waspik. 29 Maart Hedeu zijn de eerste ooievaars alhier gearriveerd en hebben hunne oude nesteu weder opgezocht. De Heer F. J. Foudraiue, had heden morgen het ongeiuk zich zoodanig met een bijtel aan zijn linkeihand te bezeeren, dat bij waarschijnlijk eeu zijner vingers zal moeten missen. Woudrichem. D; Heer B. van Wijk on derwijzer aan de eerste openbare lagere school alhier heeft tegen 1 Mei a s. eervol ontslag aangevraagd als eerste onderwijzer wegens zijue benoeming iu gelijke betrekking te Bu ren. Altukerk. Het achtjarig zoontje van den arbeider Kamp alhier, geraakte dezer dagen onder een beladen wagen, met het treurig gevolg dat hij zijn been brak. Bij voortdurende ontstentenis van den brievengaarder J. de Horn i-. in de plaats van L Meircsonne, die naar zijne standplaats Genderen teru keert, benoemd G. de Hom tij lelijk brievcnstelier aldaar. Meeuweu Aan J v. Enidcn is gedu-ende den tijd dat zijn zoon en kostwinner Coe r. Emden als milicien in dienst is, een wekelijksche uitkeering van f 4 toegekend. Dusscu Maandagmorgen had een werkman die in de R K kerk werkzaamheden ver richtte het ongeluk van een pl. ra. 7 Meter hoogen steiger te vallen en zich daarbij ernstig ie bezeeren. Naar omstandigheden is de toestand thans vrij gunstig. Laud van Ucusdcii en Alteni Het regen achtige weer der laatste dagen belemmeit de veldwerkzaamheden zeer. Hel poten der vroege aardappelen, waarmede allerwegen een begin was gemaakt, heeft men moeten staken. Droog weer zou den landbouw zeer te stade komen. DONGEN, Onze afdeeling van den alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten heeft in haar vergadering besloten, krachtige pogingen aan te wenden om de 1 Mei te openen nieuwe tram van hier naar Tilburg le doen correspoudeerc op de sneltreinen Tilburg Amsterdam ook zal in het belang der vele industrieelen er op aangedtongen worden, dat minstens dtie malen per dag goedeien van de sneltreinen worden afgehaald, zoo mogelijk doorlegging van de tramlijn tot den Heuvel (brug) te Ttlbu-g. Maandag j 1. had alhier de vooijaarsmarkt plaats waarop 138 runderen alsmede ruim 100 stuks varkens waren aangevoerd De handel was hierin vrij levendig. Ook iu andere handelswaren ging er veel om. Op het middaguur was er vooral veel volk op het marktterrein en elk vond er wat van zijn gading. Jammer dat de najaarsmarkt niet een 3 weken later gesteld wordt dan zou dit veel bijdragen tot meerder handel in het rundvee daar het gelijk zij nu is gesteld ruim vroeg is voor den aankoop van stalvee. Bij loting zijn aan de navolgende personen de uitgeloofde premiën ten deel gevallen overleden, Dat belooft wat. A. Robben C. de Kort A. de Kort A. Aarts L- Pijnenburg A- van dèr Ley O. Zwart G. Zwart C. de de Jong J. van Baardwijk A. in 't Groen liMaas J. Klijn C. Soeters J. de Graaf H. Klijn te Kaatsheuvel. Waalwijk. Kaatsheuvel. Sprang. Kaatsheuvel. Sprang. Kaatsheuvel. Valsehe getuigenis. Een jaar geleden heeft een huiszoeking, te Parijs op verzoek van de Anierikaausche ju8tistie gedaan, veel opschudding verwekt. Zij stond iu verband met het aut omobielongeluk aan het Amerikaansch echtpaar Fair overkomen en waarbij beiden werden gedood. Wie had echter langer geleefd de jonge man of de jonge vrouw Voor beider erfgenamen was dat van groote beteekenis. Na de oproeping van getuigen meldden zich twee Franschen aan die beweerden op een rijwieltocht aan de plek te zijn gekomen waar juist het ongeluk was voorgevallen en gezien te hebben, dat mevr Fair nog enkele minuten na den dood van haren man geleefd had. Was dat waar, dan ontging de groote nalatingschap van den man aan zijn eigen verwanten, o. a. de Van der Bilts. Er werd daarom een scherp onderzoek ingesteld, daar men de beiden getuigen voor omgekocht hield. Thans heeft de rechtbank te Parijs de beiden personen schuldig ver klaard aau het afleggen van valsche getuigenis en tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het vonnis is bij verstek gewezen, zoodat de moge ijkheid bestaat, dat de veroordeelden er vernietiging van verkrijgen. Kievitseieren. Zaterdag zijn te Leeuwarden twee kievits eiereu ter markt gebracht die voor f .2,50 per 6tuk zijn van de hand gedaan. Onvoorzichtigheid. Op het landgoed Welgelegen te Apeldoorn vermaakte zich een aantal jougene vau 10 tot 16 jaar met floberschieten. Terwijl een hunner het voorwerp, waarop gemikt zouj worden, verzette, ging de haan van het wapen, dat een der jongens achteloos in de hand hield, plotseling over. De kogel drong den bij het mikpunt staauden jongen ter hoogte van de slaap door de hersenen, zoodat hij bewusteloos neerviel. Naar het ziekenhuis overgebracht, bleek de toestand van den ruim 14-jarigen knaap hoogst zorgwekkend. Zijn lijden is vreeselijk. De getroffene is het eenigst zoontje van een weduwe, mevr. K. Ongeluk met een lift. Iu de dropsfabriek van Gebr. Derckseu te Gouda had een ernstig ongeval plaats. Van de lift, waarmede de werklieden van de boven verdieping afdaalden, brak de reep. waardoor de lift kantelde en de boekhouder F- De Ruiter zoodanig bekneld geraakte, dat hem beidon beenen werden gebroken. Na door dr. Hoffman voorloopig te zijn verbonden, werd de gekwetste naar het ziekenhuis vervoerd zijn toestand is niet buiten gevaar. Aangereden. Vrijdag werd op een overweg bij Valkens- waard een kar bespannen met een paard en geleid noor een voerman aangereden door een goederentrein. De kar werd verbrijzeld, ter wijl het paard ongedeerd bleef. De voerman ernstig inwendig gekneusd en is kort na het ongeval in het Ziekenhuis te Valkenswaard Tegen een IIjarig meisjeute Oldenzaal is procesverbaal opgemaakt wegens het rol len van een viertal portemonaies bij dames, die de kerk verlieten. Weer een dienstweigeraar. De nieuw ingedeelde milicien bij hot 7e regiment infanterie te Amsterdam A. Ris, weigert, naar het Hbld. meldt, de uniform aan te trekken. Niet duur. Iu Friesland te Weststelling is een woning verkocht voor f 2 50. Een botsing. Een troepje jonge mannen bezocht Maan dagavond het uitspanningsoord Essenburg aan den Beukeldijkschen weg te Rotterdam en keerde van daar ongeveer half tien uren stadwaarts. Nu had men daar al mot een andere club woorden gekregen, waarvan het gevolg was dat deze lieden, die blijkbaar niet veel goeds in liuu schild voerden, de jonge mannen langs den Spoorsiugel en de Schiekade WZ. volgden, onderweg met steenen gooiende. Nabij de Haarlemmerstraat op de Schie kwam het ten laatste tusschen beide partijen tot eeu botsiug. Men drong op elkander in werd handgemeen en over en weer vielen slagen, totdat ook de messen te voorschijn kwamen en al spoedig twee jongelui en wel de 21jarige B. W., uit de Woelwijkstraat en de 19jarige R. W. v. d. V., uit de Jacob Oatsstraat, behoudens andere luttele verwon dingen, ieder een geduchteu messteek in het onderlijf opliepen, van dien aard, dat on middellijk overbrengen naar het Ziekenhuis door te hulp geroepen geneesheeren noodza kelijk geacht werd. Met brancards geschied de dit, nadat bij een bewoner daar in de buurt de eerste hulp verleend was. Na het toebrengen der verwondingen ver spreidden zich de daders in een oogenblik, zoodat vooralsnog niemand gearresteerd is kunnen worden. Levensgevaar bestaat er voorloopig voor de gewonden niet. Een felle brand. Men meldt uit Zaandam Maandagavond tegen half tien brak een felle brand uit iu do fabriek tot bereiding van traan en van andere producten van vischafval de Lofoddeu, aan den Noorder IJ- en Zeedijk, directeuren Molenberg en Dekker. Bij liet afzenden van dit bericht stond de traankokerij iu lichte laaie Onmiddellijk daaraan grenst het filiaal van de Amer. Petroleum Company directeuren dezelfde heeren. De brandende fabriek heeft kort geleden tot heel wat ge schrijf aanleiding gegeven door haar voor de omgeving zoo verpestenden stank, welke kwestie thans hangende is bij den Raad van State. Vechtpartij. Bij eene vechtpartij die Maandagnacht te Munstergeleen plaats had, is zekere Wevers, gehuwd en vader van 5 kinderen, doodelijk gewond. Met een mes werd hem eeu steek toegebracht, waarbij twee darmen werden doorgesneden, er bestaat geen hoop. De vermoedelijke dader zekere H P, werd Dins dagmorgen om 3 uur zwaar geboeid naar de gevangenis te Sittard overgebracht. Doodgestooten. Te Esschen is Maandag een jongen dood gestooten door een koe die hij van de Hol- landsche grens had gehaald. «Mar-wnanKaBmi mi ntmtmmummmmi nmum n *j. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. M. de R. In uw no van Zaterdag 19 Mrt. heb ik het epistel van den heer M. C- J. van Sou gelezen eu heb daarop niet heel veel te antwoorden vooral nu uw verslaggever pertinent komt ver klaren dat hij de door den heer vau Sou ge sproken woorden, juist heeft weergegeven en dan blijf ik ondanks het schrijven van den heer van Son protesteeren tegen de door hem ge bezigde woorden in de vergadering van 2 Mrt waardoor m. i. een paar achtbare burgemees ters van naburige gemeenten werden beleedigd en blijf dergelijke taal van een raadslid ten zeerste afkeuren, dit is feitelijk het antwoord op de kwestie zelf. Van verdacht makenis hier geen sprake, hier wordt klare wijn geschonkon, hier wordt niemand verdacht gemaakt, maar een openlijk protest aaugeteekend tegen eeno uitdrukking iu eene publieke vergadering gebezigd. Wat U schrijft over aangehaalde cijfers over de groote drukte vooral den laatstcn tijd (cursief, ook een aardigheid zeker) van den secretaris doet aan hetgeen ik heb gemeend te moeten zeggen niets af, verandert daaraan niets. Gaarne neem ik echter acte van uwe verklaring dat U er geen oogenblik aan gedacht hebt bedoelde beeren te beleedigeu, dat is ten minste- eene ruiterlijke verklaring, die het publiek en ik met genoegen zullen vernemen. Zóo is dus het feit thans gereduceerd tct eene onvoorzichtige uitdrukking, in een ondoordacht oogenblik gebezigd we zullen dus maar honen dat daarop voortaan beter zal worden gelet Waarom ik voorwaardelijk moest protesteeren waarom nog nader onderzoeken, waarom het verslag geraadpleegd van de Noordbr. Post, ik achtte dat absoluut onnoodig, ik ben nf- gegaan op het raadsverslag van »De Echo van het Zuiden." Wat de heer van Son ten slotte schrijft over protesten in de laatste maauden van 1903 om die op mijne manier te vertolken, maar dat ik mij toen schuil hield enz. enz. de lezer zal mij niet kwalijk nemen, dat ik hiertoe het zwijgen doewaartoe dient het nogmaals her innert aan die droevige dagen, thans reeds een weinig gesleten, welk nut heeft het die feiten eens te herhalen ik vraag wederom, heeft do,4, iets met onze Jaak te maken, waarover het hier gaat, wat hebben die treurige leiten te maken met het protesteeren tegen eene uit drukking waarbij derden in eene openbare vergadering worden beleedigd. ^01' |uwe bedoeling de doktersquaestie, een van de twee natuurlijk. Weest voortaan duide lijker als Ge iemand iets wilt ver wijten, of haalt Ge, zoo deze zaak door U be doeld wordt, deze kwestie aan, opdat Uw naam nogmaals eens roemrijk op den voorgrond zou treden 1 Waarde heer van Son, degelijke weerlegging schijnt ge niet te kennen, 't aanhalen van feiten niets met de zaak uitstaande hebben is uw fort, dat is de kern vau het geen ik vau uw antwoord ontdaan van enkele phraBen, kon

Echo van het Zuiden | 1904 | | pagina 2