Rusland en Japan. Tibet. BINNENLAND. Provinciaal Nieuws van het tegendeel op te nomen, die zij ïllu- Btreereri met opzienbarende berichten van allerlei aard zij leggen door deze handelwijze geen groote waarheidsliefde aan den dag. Een telegram uit Kief zegt, hoe men daar in niiütaiie kringen eeuigszins verrast was door Koeropatkin's aanvraag, zoo kort na zijn aankomst in Mantsjoerije, om nog vier leger korpsen. Elk Russisch legerkorps op voet van ooi log telt 60,000 man, zoodat het hier de mobilisatie en overbrenging van niet minder dan 240,000 man geldt. Men denkt, dat de overweging, dat hij met meer dan een Japansche legermacht te doen heeft, Koeropaikin tot zijn besluit heeft ge noopt, naast de wetenschap, dat hij 150,000 man alleen noodig heeft voor een behoorlijke bewaking van de spooi wegen, en het gevaar van een Chineeschen aanval op zijn flanken. Neemt men daarbij-aan, dat het inderdaad het voornemen van den Russischen opper bevelhebber is om in geregelde gevechten de Japanneis net een overmacht vernietigende slagen toe le brengen, dan is het verlangen naar nog vier legerkorpsen volkomen begrij pelijk. Maar deskundigen hebben een heel zwaar hoold in de mogelijkheid om van Europa uil een leger van meer dan 400,000 man te verzorgen. De vier nieuwe legerkorpsen zullen worden geleverd door de militaire provincies Wilna, Kief en Warschau en door eenige midden- Russische garnizoenen. Op uitdrukkelijk verlangen van Plehwe, den minister van binneul ndsrhe zaken, zal £uidRusland niet verder van garnizoen ontbloot worden. In Tokio heerscht, gelijk wordt gemeld, groote ongerustheid over het in den grond schieten door de Russische vloot van de stoomboot »Handschie Maroe.. Het schip zelf was niet veel, 't was oud en meet slechts vier en zestig tonnen maar het feit, dat de Japanners niet meer de baas zijn in de Gele Zee, dat is liet, wat alle Japanners verbaast en verontrust na de opsnijdende rapporten van admiraal Togo. En ook in Europa wordt door deskuudige en belangstellende toeschouwers of liever: tel'egrammenlezers gevraagd, waar Togo's krachtige vloot wel isIn de Golf van Liaorang zeggen sommigen waar hij de ontscheping voorbereidt, of in de omstreken van Inkcoe—Nioetswaug. Anderen gissen dat het- Japausch eskader moet gezocht worden in de baai van Korea, bezig om zich gereed te maken tot het uitzenden van nieuwe branders eb tot het voorbereiden van een nieuw plan tegen Port Arthur. Zou het antwoord van een deel der vloot niet moeten luiden in de dokken ter repa ratie Het Wladiwostok—eskader is nu terecht. Oi eigenlijk is het ermee gegaau als met meer vcrioren en terug gevonden zaken, ze zijn nooit weg geweest alben zag men ze niet. De Japauners hebben niet goed uit hun oo'gen gekeken Een telegram uit St. Petersburg aan de „Temps" verklaart, dat Reitzensteiu's eskader inderdaad te Wladiwostok was tijdens bom bardement der Japanners. Het was op het punt om zee tc kiezen, maar vond het volstrekt niet noodig, zich te verioonen, waar een sterker tegenpartij het opwachtte en het bovendien een heel ander doel nastreefde. De Japanners hebben niets bemerkt van de aanwezigheid van het eskader en zetten ijverig hunnen pogingen voort om te weten te komen, waar Reitheustein zich met zijn schepen ophield. Nog al aardig. Nieuws van den oorlog ter zee is ereene nieuwe brander aanval zou op Port Arthur gedaan zijn en nogal goed gelukt, maar uit Tokio wordt geseind, dat men er daar niets van weet. Ook zouden de Russen een Japauschs onderzeeBche boot hebben gezien maar ook deze is niet nader opgedoken. Makarofï heeft gevraagd om 18 nieuwe torpedobooten, per spoor te zenden. Koeropatkin heeft zooals vroeger reeds beschreven neg geseind om 240.000 man. Geen kleinigheid, maar Rusland heeft de maunen en het geld. „Nowoje Wremja" merkt op na een be rekening over de oorlogskosten: In verloop van een halt jaar moet Japan dus meer onkosten bestrijden dan zijn ge- heele jaarbudget bedraagt, Rusland in het zelfde tijdsverloop slechts Vis vnn ZÜU budget. Als Japan zijn staatsschuld ver dubbelde, dan zou het met dat geld veertien maanden lang oorlog kunnen voeren. Rusiand aangenomen, dat het zulk eene operatie noodig had niet meer of miuder dan 8V2 jaar. feestmaal aangebodende manschappen werden in de kazerne onthaald. De commandant der marine, die de Malajs. was tegemoet gevaren, had reeds in volle zee decoraties uitgedeeld. Zaterdagnamiddag om 3 uur kwam te O lessa het stoomschip Malaja met de ge— redde zeelieden van de Wariag en Koriets aan. Het eerst verliet het schip de onder bevelhebber Stepanof, die door de geeste lijkheid gezegeud werd. Daarna begroette en omarmde hem de bevelhebber van het garnizoen van Odessa generaal Kaulbars. Stepanof en de zich nog nog aau boord be-indeude xeelui werdeaook door een ou— telbare volksmenigte en de matrozen van aiie iu de haven liggende schepen een har- tcl'jke ontvaugst bereid. 'Poen Stepanof de troepen van het schip aan land bracht had er een luide, geestdriftige betooging plaats. Na een toespraak van baron Kaulbars trok de stoet stadwaarts, met de geestelijkheid voorop, waarbij ook de geredde priester van de Wariag liep. Bij den tocht naardesiad, waarbij de officieren van de Wariag door- de zeeofficieren van hier werden begeleid en de manschappen door het volk waren omstuwd, hadden roerende tooneelen plaats. De scholen stonden in 't gelid geschaard. O.i het plein voor het raadhuis werd een plechtig Te Deum gezongen. Aan de officieren werd in de militaire club een De Tibctanen hebben 't zich zelf alleen ie wijten. De Times zegt 't van het gevecht van Donderdag, en heeft 't gezegd van de heele expeditie. Een jaar of veertien geleden sloot Engeland met China, in naam de suzerein van Tibet, een verdrag, waai bij een stuk van Tibet bij BriUch-Indiö werd inge lijfd en een deel van Tibet voor den handel met Indie werd opengesteld. Maar nu wilden de Tibetanen dat verdrag niet erkennen, liet verdiag was zonder hun go:dkeuring en zelfs builen hen om gesloten, zeiden zij waarlijk. Zij lieten hun kudden al maar grazen op de bergweiden, die bij Indie waren gelrokken, en zij wilden de Engelsche kooplui niet toelaten, verlangden niets te hebben van al de heerlijkheden die E11 ;eland hun leveren wilde. Was het niet b.utaal? Eindelijk verliest George Nathaniel Curzon, Lord Curzon of Keddlestone. onderkoning van Indie, het geduld, en met goedvinden van de Engelsche regeering wordt eer. ge zantschap onder kolonel Younghusbaud met een gewapend geleide van eenige honderden soldate 1 Tibet ingezonden, om daar nu met de Tibetanen zelf, benevens een vertegen woordiger van den suzerein, een nieuw verdrag te sluiten. Maar wat doen nu de Tibetanen Zij verlangen, dat die vreemde troepenmacht eerst hun gebied ontruimt. Voor dien tijd kunnen zij in geen onder handelingen treden. Is het met ongehoord Na lang dralen trekt de Engelsche zending zich tfrug niet, omdat Engclanddenoi.be schaamden eisch inwilligde, integendeelde onderhandelingen zouden nu nog verier het land in gevoerd worden en een nog ish ijker leger zou Tibet biuuentrekken. De weg van Chamba-dzjong, waar de expeditie op de Tibetaansche vertegenwoordigers had gewacht dieper het land in werd, minder geschikt geacht dan die over Tsjambivandaar het terugtrekken. En nu ging de expeditie weer op weg. Wel diieduizend soldaten gingen mee, en behoorlijk geschut ook. Generaal Macdonald was de aanv erder, maar kolonel Younghus baud bleef de politieke leider. Wij hebben ons echter verschreven. Het was geen expeditie. Bij expeditie deukt men aan iets vijandigs. En niets lag de Engelsche regeering verder dan de Tibetanen iets kwaads te willen doen. De Engelsche ministers zeiden het om strijd in het Lagerhuis het is geen gewapende expeditie het is een vreedzame politieke zending, die alleen voor eigen veiligheid een geleide mee krijgt. Dat hebben Macdonald en Younghusband de Tibetanen ook aan het verstand trachten te brengen, maar de onnoozelen willen niet hooren, en veriangden steeds, dat de expeditie zou terugkeeren en Tibet verlaten. Engelsche ministers zeiden ook uil den treure, en Macdonald en Younghusband werden het niet moede te herhalen, dat d.e troepen geen gebruik van hun wapenen zouden maken, dan alleen uit zelfverdediging als zijn aangevallen werden. Net als Jameson en zijn bende geen schot hadden gelost, wanneer de Boereu hun hadden laten begaan of zooals een inbreker u geen haar zal krenken, geachte lezer, als gij hem rustL- uw brandkast laat openen. De Tibetanen zijn genoeg gewaarschuwd. En meer nog: men heeft hun getoond hoe die nieuwe Engelsche geweer jes, zoo nietig bij huu oude snaphanen vergeleken, schieten konden, en een maxim voor hen laten werken. Men kon iu Engelsche illustraties de verbaasde gezichten van die goede '1 ibetauen bij zulk moorddadig vureu aanschouwen. En dezer dagen wist de Times nog te vertellen, dat de Engelschen de Tibetanen een proef hadden laten neme r met een van hun nieuwe ka nonnetjes. Eerst weigerde de vuurmond eindelijk met een harden knal vloog een kogel uit den loop en viel een paar honderd meter verder neer. Den kanonnier werden aangezicht en hoofdhaar gezengd. En met zulke stumperachtige wapens hebben die Tibetaneu het aangedurfd, den opmarsch der Engelsche te weerstaan. Hebben zij niet huu verdiende loon? Bovendien schrijft hun Boeddhisme hun.niet voor om geen geweld te plegen, en zijn zij niet aldoor zachtzinnig geweest en hebben r.ij onbescheiden vreemdelingen niet steeds ongedeerd gelaten en allèeu den weg versperd" Waarom nu ineens tegen een vreedzame politieke zending zoo hardhandsch opgetreden? De Times verneemt van haar correspondent dal de Tibetanen, na die enkele schoten op hun bewakers zij waren als omsingeld, en wilden dus vrij komen gericht en de houwen mei het blanke wapen uitgedeeld, het op een loopen zetten. Maar aan den „lerugtrekkeudeü" vijand werden toen aan zienlijke verliezen toegebracht, -.vel 400 of 500 werden er neergeschoten. Goed zoo Geen malligheden, als van die Boeren die vluchtende Engelschen maar met rust lieten. De Tibetanen moest een les geleerd worden, eu de beschaving houdt haar intocht iu huu land. jaar Hofberichten. H. M. de Koningin en Z. K. H-de Prins gijn Maandagavond per extra Staatsspoortreiu in den koninklijke salouwagen om 1,28 stadstijd naar Italië vertrokken. Voorafhad den zij ten paleize van de Koningin Moeder van deze afscheid genomen. De prinsessen van Bentheim die bij de Kouingiu-Moeder logeeren, vergezelden de Konigiu en Prins Hendrik naar den trein. Als autoriteiten waren aan het Stuatspoor- stat:ou aanwezig de gouverneur der resi de u tie, geueraal-majoor Van Ermel Scherer de waarnemende burgemeester dr. Mouton en Hr. Ms. eerste stalmeester baron Ben- tinck Op het perron en in de Rijnstraat was een groöte menigte tegenwoordig, maar liet publiek op het perron werd tot op zeer grooten afstand gehouden van de konink- ijke wachtzaal, door de politie. H; M. was gekleed iu een licht grijs reistoilet, de Prins droeg burgerkl eding. I. M. onderhield zich staande op het balkon van het electrisch verlichte salonrijtuig lot het laatste oogenblik met de prinsessen van leöthei rToen de koninklijke trein lang zaam buiten de overkapping reed, weerklonk er een luid hoera uit. de kelen van honderden die in de Rijnstraat langs het stationshek geschaard stonden. II. M. de Koningin-Moeder te Rotterdam. II.M. de Koningin-Moeder zal Rotterdam bezoeken. Bij het plaatselijk cumilé bestaat het plan tot het brengen van eene bijzondere hulde aan II. M. de Koningin-Moeder, in verband met het door Hoogst Dezelve op 22 Januari 1.1. gevierde herinneringsfeest, het plan Hare Majesteit uit te 11 o o d i- g e 11 tot het brengen van een bezoek aan Rotterdam in de maand April, hoogst, waarschijnlijk op 27 dezer, ten einde ook de burgerij in de gelegenheid te stellen Hare Maji-sleit hare ceibiedige en dankbare ulde te kunnen brengen. II. M. de Koningin en Z. K. II. Prins Hendrik der Nederlanden zullen worden uitgenoodigd van die huidebetooging getuige te willen zijn. Een Reuter-telegram uit Como meldt dat A. II. M. de Koningin en Z. K. D. prins Hendrik Dinsdag middag om 5,85 te Luino aan het Lago Maggiore zijn aangekomen en aanstonds naar Napels zijn doorgespoord. Atjek. Overste Van Daalen ondervond in Gajoe- Loeos waar bijna alle kampongs versterkt waren, een herig verzet, waarbij 541 vij anden gedood werden. Hij bereikte Pending, waar verbinding met de Kwala-Simpaug-colonne werd ver kregen. lladja Boekit vluchtte naar het gebergte- Wij hadden 3 dooden en 50 gewonden waaronder de luitenants Winter, Ebbink en Christofld. De verbonden collones gaan door Gajoe- Loeos en alle Bataklanden naar Taroetong. De Burgemeester der Hofstad. In de.11 afgeloopen nacht is de burge meester der residentie, de heer mr. J. E. baron Van Harinxtna thoe Slooten, over leden. Kolduc. Achste Eeuwfeest van Rolduc//In het onzes Heeren 1104, het zeven-en- veertigste der regeering van keizer Hendrik den IV, het dertiende van 't episkopaat van Obbertns, bisschop van Luik, in de twaalfde indictie, nam de eerbiedwaardige priester Ailbertus bezit van deze plaats (Rolduc) en sloeg daar voor hem en zijne twee broeders eene woning op..... Hij bouwde er een houten kapel, vierde daarin, hij het eerst de heilige geheimen van onzen imdsdienst en wijdde de plaats den Heer." Met deze woorden bericht de amialist, een priester van kloosterorde uit hel midden der 12de eeuw, de stichting der Abdij, nu seminarie en onderwijsinrichting, Rolduc. Rolduc ual zijn ach'honderdjarig bestaan niet stilzwijgend laten voorbijgaan, maar kerkelijk vieren. Tot blijvend asndenken zal het beeld van den stichter, Ailbertus, op het voorplein verrijzen. Opmerking verdient, dat Ailbertus verwant is met ons koningshuis. Deze verwantschap, bestaat zooals Spaan en andere schrijvers getuigen door Necktildis, echtgenoote van Hendrik den Rijke van Nassau eu een dochter van Otto I van Gel derland. Als gedenkschrift zal eene feestbrochure verschijnen bevattende het leven van den stichter met autotypie van het origineele, in de keizerlijke bibliotheek te Berlijn berustende handschrift der 12de eeuw, Nederlandsche vertaling en toelichtende geschiedkundige aanteekeningen. Nederlanders in den vreemde. 't Is al geen winst voor het land, indien Nederlanders emigreeien eu toch hun ar beidsveld overlaten aan wie naar werk 'hunkerden. Want 't zijn gewoonlijk de beste werkkrachten, ondernemende lui. En hun aantal is niet gering In 1903 vertrokken uit Friesland onge veer 800 personen, meest naar Amerika. Deze maand vertrokken uit Twente mede een kleine 100. Naar Duitschland is het aantal emigranten minder groot en schijnt er veel kaf onder 't koren te schuilen. De üuitsche regeering maakt er althans korte metten mee. I11 de laatste 14 dagen zijn te Oldenzaal een 20tal Nederlanders aangebrachtde schuld ligt bij de personen zelve: verstoring der openbare orde, vechtpartijen, openbare dronkeuschap zijn meestal de oorzaken der uitzetting. Alzoo de flinke werkkrachten vei laten ons land de onbruikbare laat men ons met genoegeu houden. Hurddraveiij. De voorjaars-wedrennen te Breda zijn Maandag door goed weer begunstigd, wel woei het vrij hard, doch de regen bl ef ten minste weg. De uitslag is als volgt De Welkomssprijs werd gewonnen door Tjibbe, eigenaar Geersen, Schönrok, 2UU0 M., in 8.454/6. De openingsprijs, vlakte baan reu, 'T was voor^Biliton, 70 Kg, eig. Van Hoboken van IToedekenskerke, Wiet.erf. De, LiesboBchprijs, draverij, «as voor Yum-Yum eig. Lijnkamp, Sleinhagel, 1640 M iu 3"0Ós/s. De, Lente-prijs, ren op vlakte baan, af stand 1700 Mr, wasvoor Valentine, 57 Kg., eig jhr. O de Pesters. De Paaschpiij", recorddraverij, was voor Columbine, eig. stal Avauti J. G. De Boer, Munster, Steinpigel, 3135 M, in 5,151/5 Een voorjaarsprijs, verkoopshordenren, afstand 3000 M., was voor -Whitebine, 70 Kg eig. Bultman. Vooral het nummer om den Paasch|*js was belangrijkVijf pairden passeerden zoo dicht bij den eindpaal, dat het tijdsverschil nagenoeg nihil was. Columbine, die aanstonds aan het hoofd ging, werd eerst in de rechte bereikt door //Munster/' //Robert See Steele// Lady B" en //Ulila/' mei bpvenstaaanïï resultaat. Tijd voor alle 5.151/5. Ook de andere nummers gaven belang wekkende momenten. De Jonge Wilkes en Van der Hilt, gereden door Dooieman, ver overde gemakkelijk in den Welkomstprijs de tweede plaats, achter „Tjibbe,/' M. 2000 Wilkes* was slecht geplaatst op M. 2120. lECfiWDOURMV \JS. U^CEaaKUSE-C». W."-MW die les, waarop de besfe werkers uit het Zuiden verschijnen zullen, bij le wonen. Wij hebben grond te verwachten, dat de WAALWIJK, 6 April 1904 Marechaussee In plaats van wachtmeester van Noordt, die zooals wij reeds mededeelden is ver plaatst naar Gemert, ia alhier gestationneerd brigadier Looijsen uit Nuland-Geffen. St. Chrispijn. Naar wij vernemen zal de harmonie St. Chrispijn deelnemen aan het festival ter gelegenheid van het 40 jarig bestaan der Sophia's vereeniging te Loonopzand op 5 Juni a.s. Teckenen Herhalingsondcrwijs Woensdagavond 1 1. werd de cursus 1903— 04 der teekenscbool op de gewone plechtige wijze gesloten. Bijna de geheele commissie was hierbij tegenwoordig. De voorzitter, de heer Jud. Timmermans Wzn hield bij die gelegenheid eene toespraak, waarin hij 't nut van 'teekenondarwijs schetste, de vlijt en het goed gedrag der leerlingen en de toewijding der onderwijzers roemde, terwijl hij daarbij de hoop uitsprak, dat de leer lingen ook in de zomermaanden, zich thuis zouden blijven oefenen in het teekenen. Den volgenden avond had ook de sluiting van den cursus van 't herhalingsonderwijs plaats. Officieele plechtigheden kwamen hierbij niet voor. Naar wij vernemen van de onderwijzers aan beide inrichtingen verbonden, zijn zij zeer tevreden over de leerlingen en het resultaat van hun onderwijs. St Paulus—vereeniging Zondagavond half acht zal de St Paulus- •'ereeniging alhier een algemeene vergadering houden op hare zaal bij den heer Van Dun. De ZeerEerw. heer adviseur P. J. Kluijl mans zal eene lezing houden over het onderwerp „Gaan wij vooruit/'. De ver gadering is ook toegankelijk voor niet-leden terwijl dan ook nieuwe leden aangenomen kunnen worden. Socialisten Wij kunnen er op rekenen Op het 10e congres der S. D. A. P. met Paschen gehouden, waarbij de afdeeling Waalwijk ook vertegenwoordigd was, werd 't volgende medegedeeld en met daverend applaus begroet. „Het bestuur heeft een nauwkeurig onder zoek ingesteld naar de mogelijkheid der benoeming van een propagandist voor het zuiden. Dit onderzoek heeft de mogelijkheid aan het licht gebracht, dat een dergelijke propaganda in het zuiden binnenkort krachtig kan worden ter baud genomen." We zijn nu gewaarschuwd mannenpast 1400 op Un homme averti Het kweeken van socialisten schijut overi gens niet zoo gemakkelijk te gaan hier in 't zuiden, tenminste dat zou men zeggen aan den afgevaardigde van Tilburg, die vreesde dat, als het zuiden niet bewerkt wordt, dit altijd de onderkruipers zal leveren, Tilburg is een centrum van industrie, waar de afdeeling een eigen gebouw heeft, wat het werken van een propagandist gemak kelijk maakt. Voorturnerles. Op Zondag 1 Mei a. s. zal op de zaal van „Musis Sacrum" eene voorturnerles wor den gehouden. Wij teekenen hierbij aan Het Zuidergewest van het Neerlandsch gymnastiek verbond heeft, onder meerdere propogandamiddeleu, sinds eenige jaren de ge woonte voorturuerlessen te doen houden. Thans valt Waalwijk voor de eerste maal de eer te beurt er eene te krijgeu. Zoo'11 voor turnerles beoogt op de eerste plaats het vormen van voorturners oftewel eerste-klasse- turners, op de tweede plaats de propaganda. l)e voorturuer krijgt onderricht over de beste en gemakkelijkste wijze, waarop oefe ningen woiden aangeleerd en afgewerkt, hoe hulp te verleeneu en te behoeden voor vallen en bezeeren. Op deze lessen wordt kranig gewerkt j de leider-zelf is technisch eu pr»c- lisch een volleerd gymnast. Wie dus be lang stelt in de gymnastiek en zioh een beeld wil vormen van de huidige vlucht van deze sport bij uitnemendheid, verzuime niet turnvereeniging alhier, belangstellénden zal doen, ten einde van het publiek die waardeering te erlangen, waarop de gymnastiek aansar-lak heeft. Ongeval Gisteren had een jongmensch, werkzaam op de lederfabriek der firma Gragtmans en Wiesman alhier, hot o-geluk met zijn hand lusschen de luarwaschmachine te geraken zoo lat een paar vingers ernstig werden be zeerd, van een zelfs werd een lid afgesneden. Op de stoomschoenenfabriek van den heer E. W. Klijberg-Pernot geraakte een werk man tusschen de doozen-machine en be zeerde zijn hand vrij ernstig. Vechtpartij. Zondagnamiddag omstreeks zes uur, had alhier een relletje plaats Verscheidene mili ciens waren hij gelegenheid van de Paaschdagen hun ouderlijke haard weder komen opzoeken. Daar is niets tegen doch zekere v. d. V. die van af Maart j. 1. den militairen dienst iutrad, schijnt een zekere dosis kracht en geoefendheid in het vechten te hebben opge daan, en nam het op tegen niet minder dan zeven personen, welke hij uitdaagde met hem te vechten. Met resultaa voor hem was, een paar blauwe oogeu, het zoek raken van een zijner schouderpassauten en begeleid door een joelende menigte schoolkinderen afdruipen op huis aan. Men «chrijft uit Dongen aan het D. v. N. Ontwerp tarief wet. in verband met onze plaatselijke nijverheid. Het sinds jaar en dag verwachte ontwerp tariefwet heeft dan eindelijk zijn intrede gedaan. Onze gemeente met hare talrijke inrich tingen voor het fabrieeeren van leder en schoenen heeft de voorbereidende bewegingen voor deze herziening met belangstelling gadegeslageu. De leder en schoenenindustrie was er van overtuigd dat ook hare nijverheid in deze tariefherziening zou betrokken worden. Welnu het ontwerp stelt voor eene heffing op leder van 3% van de gemiddelde waarde van zoolleer en op schoenen van 10%. Dat bij deze voorstelling de verhooging van het leder eene kleine verrassing baart is buiten kijf. Vooreerst omdat aile leder iu een groep wordt gerangschikt en ten tweede ombat men stellig verwachtte, dat voor zoolletr speciaal een hocger recht zou worden ge heven. Hoe het zij, dit is zeker, dat men met 'le voergestelde verhoogingen tevreden is. Men had een groote tegenkanting kun nen verwachten van de zijde der schoenfa brikanten, maar blijkbaar en zeer begrijpelijk wordt de eenige kritiek hunnerzijds geneu traliseerd door het te heffen recht op hun product, dat voorzeker zeer hoog mag ge noemd worden. Bovendien wat zal het de schoenmakerij hinderen of er ook al een invoerrecht komt nu er een zoo gering percentage wordt voor gesteld. Eene verhooging van nog geen 3 cents per pond kan geen oorzaak zijn dat voorloopig ook maar op geringe wijze de invoer van huiteulandsch leer wordt tegen gegaan, of de prijzen worden verhoogd. Als wij ee-s nagaan welk huiteulandsch leer hier voornamenlijk wordt gebruikt, dan is het het Noord-Duitsche leer. Welnu, het Noord Duitsche is een pro duct dat door eene, aan onze nationale nij verheid weinig bekende, suellooimethode, iedere concurrentie het hoofd kan bieden. Wij willen hier niet aanduiden dat dit laat ste in alle deelen waar is, neen volstrekt niet. Een ieder die een weinig met de leder productie op de hoogte is weet zeer goed, dat het Noord Duitsche leer aan qualiteit inferieur is aan 't nationale product, maar daartegi-n, door eene zeer versnelde looime thode met gebruik van eenige weinig be kende chemische substanties, is staat is aan prijzen te leveren ver beneden dien van het Nederlandsche product. Hierbij dient nog te worden aangemerkt dat naar veler mee ning, het Noord Duitsche leer dat naar Holland wordt geëxpedieerd ah de overpro ductie kan beschouwd worden, die aan elke prijs wordt van de hand gezet. Het is dus licht le begrijpen, dat voor de invoer van dergelijk leer het voorgestelde invoerrecht geen hinderpaal vormt nog te minder wan neer we in aanmerking nemen dat het tegen woordig niet meer zoo zeer de vraag geldt, is de qualiteit goed maar is de prijs billijk en is de qualiteit voldoende. Ook voor andere leersoorten, zooals hel Belgische, voornamenlijk de zoogenaamde croupous of het Amerikaansche Henloekleer zal her, voor gestelde recht weinig baten, omdat ook zij door betere economische toestanden en door eene meer verbeterde looimethode in staat zijn aan lage prijzen te verkoopeu. Hebben we dus gezien dat het invoerrecht van zoolleer den schoenfabrikant weinig of geen schade zal berokkenen, zoo blijft het toch nog een goede verbetering voor de nationale zoolleerindustrie, omdat deze ver hooging slechts beschouwd kan worden als een voorlooper van een meer uitgebreid invoerrecht, dat langzamerhand de zoolleer- industrie ten goede zal komen. Wij zeggen niet dat het nu voorgestelde invoerrecht direct van invloed zal zijn, maar dat 11a eenige jaren de lederindustrie aan de hand der meerdere beschermii g zich zal gaan ontwikkelen even als de buitenlandsclie. l)e lederbranche slaat aan het begin ecner periode die getuigen zal van eene herleving der eens zoo bloeiende nijverheid. ich ies<j

Echo van het Zuiden | 1904 | | pagina 2