Nummer 30. Donderdag 14 April 1904. 27e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. AN TOON TIELEN, Bekendmaking. Uitgever: 1NJJ LSIR VEELEIS. FEUILLETON. IN EER HERSTELD DE GEHEIMZINNIGE BANDIET. BUITENLAND. Spanje Duitschland. Rusland en Japan. BINNENLAND. iwiii'i TrrrmininiTiiaiiiiHini nuan np»Hinfcinm WAALWIJK. Nog eens Het tiende Congres der S. D. A. P. De Echo van het Zniden, cii liaiigstniatsclie Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond, .abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. De Kamer van Koophandel en fabrieken Ie Waalwijk houdt zich onledig met het opmaken van het verslag over 1903. Heeren Industriëelen worden verzocht hunne opgaven voor het verslag zoo spoedig mogelijk aan den voorzitter in te zenden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd. Burgemeesters en Wethouders van Waalwijk asken bekend, dat door Jo«, van der Zanden te leooijen bij hen is ingediend een adres om lergunning tot verkoop van sterken drank in 't ;|«in in een hais staande alhier in de Putsteeg wijk A. no 365. Waalwijk 5 April 1904 Burgemeester en Wethouders voornoemd. K. de van der Schueren. De Secretaris. F. W. van Liempt. Het komt herhaaldelijk voor dat Nederlandsche Werklieden door berichten in de nieuwsoladen ol door daartoe uitgezonden agenten, soms met reritrekking van reisgeld voor de heenreis naar Dnitschland worden gelokt ten behoeve van industrieele ondernemingen, terwijl bij aankomst Ier plaatse blijkt, dat zij niet gebruikt kunnen worden. Het is daarom geraden, dat die werk lieden, alvorens op zulke berichten af te gaan, of zelf öf door tusschenkomst van den Burge meester hunner woonplaats zich wenden tot aen Merlandschen consul in de streek waar die oodernemingen gevestigd zijn, om inlichtingen omtrent vooruitzichten tot het bekomen van werk, loonen en huurprijzen der woningen, al daar. Op uitnoodiging van den Minister van Bin- oenlandsche Zaken wordt de aandacht van belanghebbenden hierop gevestigd. Waalwijk den 12 April 1904 De Bargeraee9ter van Waalwijk li. de van der Schueren. Jacht en Visscherij. De Burgemeester der gemeente Waalwijk maakt bekend, dat dagelijks van 4 tot 12 uur Ier secretarie verkrijgbaar zijn blanco aanvraag formulieren ter bekomiDg eener jacht en viseh- ikte en kostelooze vergunning om te vischen. Waalwijk, 11 April 1904. De burgemeester voornoemd, K. DE VAN DRR SCHUEREN Een tweede driestar zij nog aan dit Con gres gewijd. En dan moge ten eerste ge releveerd worden, het cynisme van den heer hoofdredacteur van *Het Volk„ omtrent OF Bewerkt voor „He"Echo van het Zuiden," j DOOR J. V. E. 23) Men zocht overal den intendant, dien men van medeplichtigheid begon te verdenken. Doch eindelijk werd hij in bet kamertje ge- roeden. Het bloed sprong hem uit zijn polsen, «o voeten, zoo vast waren de koorden gebonden. Zoodra hij den markies merkte, reikto hij den brief over, die La Chesnaye hem gegeven had. M. d'Assigny onderzocht het papier'met aan Jacht. Zijn schrift, zijn handteeken, zijn zegel •o dit van den gouverneur van Rouaan waren 'oo goed nagebootst, dat, indien hij het niet te goed wist, hij geaarzeld zou hebban. Nu echter verklaarde hij dat het valsch was en niet door hem geschreven. Zoodra de oom vaD Jeanne in staat was, wa3 bij zijn nicht gaan zoeken, want hij was zeer ongerust geweest over hare afwezigheid tijdens Je plundering. De kamer van haar was ledig. Doch op het bed van het meisje lag de laatste ief van André, waarin hij het kasteel met overrompeling bedreigde. De hovenier kon echter niet lezen en gaf J»aiom dien bewuste brief aan den markies, "elke na het lezen daarvan heftig te keer ging 'D zweerde dat hij zijn recht zou doen gelden. Een uur later kwam een houthakker vertellen J&t hij Jeanne gezien had, die door een schutter te paard werd ontvoerd. Er kon niet langer getwijfeld worden. Men Jacht dat de verloofde van des hoveniers nicht 'ijne bedreigingen ten uitvoer had gebracht, en Jat zijn collega's hem geholpen hadden en toen tevens tot de plundering waren overgegaan. De markies zond onmiddelijk een klacht naar gouverneur t au Rouaan, waar men tevens Adveetentibn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contraeten gesloten. Reclames 15 cent per regel. den eerbied voor de godsdienstige overtui gingen zijner medeburgers. Wel verklaarde deze heer nooit moedwillig iemands godsdienstige gevoelens te willen krenken, maar toch moet men, zoo merkte hij in één adem op, niet vergeten, dat „spot* ook een machtig wapen is. „Moppen* tegen den godsdienst en zijn bedienaars vond hij, die niemands godsdienstige overtuiging moedwillig wilde krenken, zeer zeker geoor loofd en 't speet hem daarom, dat de h. h. Schaper en Redelé, in Eindhoven over zoo'n mop aangevallen, ongelijk hadden bekend. Zij hadden die „mop* moeten uiteenzetten, dat ware beter dan ongelijk te bekennen Fraai, niet waar Ook waren de heeren tegen 'i tarief- ontwerp. Natuurlijk, al wa9 het alleen maar, omdat het van deze regeering komt. M»rx en Engels mogen dan nog zoo tegen den vrijhandel zijn geweest, de wraakneming op deze „christelijke beulen* doet die heeren hunne beginselen eenvoudig over boord werpen. Ook «1e Noordbrabantsche industriëelen moesten een veer laten. Deze waren, vol gens Mr. Troelstra, de grootste uitzuigers. Het is toch maar jammer, dat er in Waal wijk geen zaal voor dien heer disponibel is, dan kou hij het die Noordbrabantsche uit zuigers eens van aangezicht tot aangezicht zeggen, 't Is waarlijk spijtig. Zoo'n beetje „rumor in casa* is wel eens aardig en frischt op. Over de algemeene werkstaking waren het de heeren ook niet eens. De eene noemde ze wel een strijdmiddel voor het proletari aat, de andere niet. En de motie van het Partijbestuur liet de zaak schemerachtig. Ja, dat anarchistisch avontuur zit de heeren nog in de maag. Er zijn te veel slachtoffers gemaakt en nu moet er een middenweg gevonden worden en de moge lijkheid, om er aan mee te kunnen doen, als het weer eens zoover zou komen, toch nog openstaan. Anders gingen de anarchis ten alleen met den buit strijken. En dat kan toch niet. Daarom mag een politieke algemeene werkstaking nog wel, maar de volstrekt algemeene werkstaking niet, want die zou ook de arbeiders dooddrukken, zie je, en de middenstof naar de tegenpartij doen overloopen. De tactiek veroorlooft het dus niet en die is bij die heeren alles. Over het immoreele spreken ze niet, dat ligt buiten hun sfeer. Dt dubbelzinnige motie van het P. Bestuur werd toch aange nomen en wel met een meerderheid van 135 constateerde dat André met eenige zijner collega's dienselfden nacht dt stad verlaten hadden, doch slechts voor een nacht. Men voegde er nog aan toe, dat zij dien nacht in het bosch van Marome hadden doorgebracht. De ongelukkige schutter die naar niets anders dan naar zijn liefde luisterde, was er inderdaad in geslaagd eenige zijner coll ga's mede naar het kasteel te krijgen, doch zij kwamen te laat. Hij, wien hij vervloekt, was hem voor geweest. De zaak werd spoedig onderzoent. Alle bewijzen spraken echter tegen hem en zijn eollega's. De vreeselijkste folteringen der pijnbank werden op hen toegepast en die vreeselijke pijnen onrukte aan eemgen de bekentenis eener daad, die zij niet bedreven hadden, ndré weerstond de vreeselijkste pijnen en hende hardnekkig, doch het gerecht was rtuigd van hun schuld en veroordeelde hem, nals zijn collega's tot de galg. 'en paar uur voor dat hij zijn straf zou dergaan, kwam de gouverneur bij hem in de cel en deelde hem mede, dat de koning hem genade verleende, voor zijne vele diensten aan het gouvernement bewezen, doch dat zijn collega's de doodstraf moesten ondergaan en dat hij deze zou moeten bijwonen. Zonder dat de gouverneur naar hem wilde luisteren, deed hij Audré buiten de cel zetten. Hij wooade de s rafuitvoering zijner vrienden bij en zwoer, op hunne lijken, ejn vreeselijke wraak te nemen. Bij het verlaten der stad ontmoette hij een houthakker, die hem mededeslde, dat hij Jeanue den dag na den diefstal in het bosch had gezien eu haar eenige oogenblikken had kunnen spreken. Zij had hem medegedeeld hoe zij in handen van La Chesnaye was gevallen. Helaas, het was te laat om het gerecht hiervan in te lichten; zijn collega's hadden de doodstraf reeds ondergaanzij waren onschuldig veroor deeld. Audié keerde niet naar Rouaan terug maar begon naar Jeanne en hare ontvoerders te zoeken. Gedurende zes weken had hij de geheele provincie doorzocht, doch hij had niet het minste spoor kunnen vinden. »Uw vriend André, zei Babin, msg dengene die hem uit de klauwen van den beul heeft gered, wel tegen 39 stemmen. Doch „lieb Valer- tand, kann's ruhig sein* de heeren dach ten, dat het nog wel 25 jaren zou duren, eer het weer tot eene algemeene werkstaking zou komen. Ook de a. s. Statenverkiezing kwam ter sprake, doch dit schoteltje viel tegen. In elk geval tegen de regeeriug. Natuurlijk Wat de propaganda in liet Zuiden betreft, de afgevaardigde van Tilburg meende, dat er in Brabant best proselieten te maken waren, mits daar een geschoolde propagan dist gezeteld is, die de tegenpartijders ook op wetenschappelijk gebied kan staan. Een niet onaardig compliment voor het donkere Zuiden I Ook op wetenschappelijk gebied I De heeren moeten er dus beslagen ten ijs komen, anders....? Nu, als ze komen, zullen we trachten hen te slaan. Aan het slot van dit Congres, waarvoor 90, zegge 90 voorstellen op de agenda stonden, waarvan er 53 zijn behandeld (het lijkt iets op da gewone taktiek veel be loven, maar niet volbrengen) vertelde de welbekende Oudegeest, dat het Congres stond in 't teeken van den steen. „Er was*, zeide bij, „met steenen gesmeien.* Nu, dat hoort er zoo bij, waar de heeren bij elkander komen. Ook werd er nog over geklaagd, dat de christelijke kleine pers met modderen beer gooit. Ba, hoe vies Indien het waar is, we willen de heeren nu eens gelooven, van wie zou ze het dan geleerd hebben Alles te zarnen genomen, dit 10e Congres heeft wederom aangetoond, dat er groote werk kracht in de S. D. A. P. zit en dat er groote tegen-activitsit moet ontwikkeld wor den, om vooral in 't Zuiden deze anti godsdienstige partij geen vaste basis te doen krijgen. Opgepast dus 1 TeDgevclge van den dood van ex-konin gin Isabella, zijn alle feesten ie Barcelona opgeheven, met uitzondering van het bezoek aan de abdij van Montserrat, dat meer een religieus karakter draagt. De reis. van den koning zal slechts een geringe wijziging on dergaan. Zaterdagavond vergaderde de ministerraad om besprekingen te houden betreffende het overbrengen van het stoffelijk overschot van koningin Isabella- De lijkdienst zal gelijk tijdig te Madrid en te Barcelona gehouden worden. Gisteren bezocht een talrijke menigte het dankbaar zijn. Het zal ongetwijfeld wel een zeer invloedrijk persoon geweest zijn? „Dat kan wel. Nu weet hij echter nog niet wie hem heeft gered. „Dat is aardig. „Weineen, André is tonder de minste nadere verklaring uit de gevangenis ontslagen en hij is na de ophanging van zijn collega's niet meer in Rouaan geweest. Maar hij zal het wel ooit te weten komen wie of z'n redder is, want toen hij zwoer dat hij zich op La Chesnaye zou wrekeD, zweerde hij ook dat hij eenmaal zijn redder zou leeren kennen. „Dus hij weet nu nog niet wie zijn redder is. „Dat weet ik niet. Mijnheer Babin maakte een ongeduldig on teleurstellend gebaar. „Ik heb het u wel gezegd, dat wij niets zouden weteD, zei een der gezellen van Babin heel stil. «Maar Ik vind dat wij reeds eene nogal be langrijke zaak weten, antwoordde Babin. „Wat dan P „Dat Giraud bestaat. Dan wendde hij zich tot den schutter die in gedachten verzonken zat. „En wat is er nu van die'armen André ge worden, vroeg hij. Vandaag, hernam de schutter bijna schreeuwend draagt schutter André den naam van Giraud en hij is naar Parijs gekomen, om zijn eed te vol brengen, want hij heeft vernomen, dat La Chesnaye zich in de hoofdstad bevindt. „Nu, Giraud dan, uw geschiedenis is inderdaad zeer belangwekkend en zij heeft een diepen indruk op mij gemaakt en zoo gij ooit mijn diensten noodig hebt, dan kunt gij over inij beschikken. „Dank u, antwoordde Giraud. Ik heb u mijn levensgeschiedenis verteld, doch het overige gaat mij alleen aan. Ik heb mijn plan vastgesteld God alleen weet wat ik geleden heb en God alleen en ik zullen weten wat degenen zullen lijden, die mij de vrouw ontnomen hebben die ik beminde, die mij aan de pijnbank overge leverd en die mijn onschuldige collega's hebben doen dooden. „Die man is te vreezen, mompelde een der bandieten mijnheer Babin in het oor. „Welnu, wij zullen hem in 'toog houden, paleis van Castilië te Parijs, waar in den grooten salon het stoffelijk overschot van de overledene was tentoongesteld. Gouverneur Leutwein meldt uit Okahandja dat hij op 9 dezer, vereenigd met de hoofd afdeeling onder overste Dürr en de westelij ke afdeeling onder le luitenant Von Estoiff de hoofdmacht der Herero's ter sterkte van ongeveer 3000 geweren bij Ougauhira heeft aangegrepen. Na een gevecht, dat acht uur duurde, werd de sterke vijandelijke stel 'ing doorbroken en werden de teger. standers aan alle zijden teruggeworpen. Gesneuveld zijn luitenant Von Estorff, luitenant Erffa en twee cavaleristeo, zwaargewond luitenant Rosenberg eu vijf cavaleristen lichtgewond vijf cavaleristen. De verliezen van den vijand ziju zwaar. Van de afdeeling Glasenapp is geen nieuws. Oorlogskansen. Kapitein Loffler geeft in het driemaande- lijksch orgaan voor krijgskunde, dat door den Duitschen generalen staf word uitgegeven, een overzicht van de krachten van beide oorlog voerende mogendheden. De kern van de Russische macht ligt niet in Oost-Azie maar in Europeesch Rusland. Ruslauds kracht ligt in het verbazend groo te grondbezit en Japan kan zijn vijand in deze kern niet treffen. Zelfs een volmaakte vernietiging vaD Rusland verkeer ter zee, een beslissende overwinning op de Russische vloot beteekent geen merkbare verzwakking van Ruslands kracht. Ook een belangrijk verlies van land in het Verre Oosten zou Rusland niet treffen. En aan een aanval van de Japausche vloot op Europeesch Rusland valt wegens het al te avontuurlijk» van een dergelijke onderne ming Diet te denken Zelfs al waagden de Japanners in zoo'n onderneming, dan heeft Rusland nog troepen genoeg om eiken aanval met kracht af te slaan. Bij gevolg kan Japan Rusland nooit een beslissende nederlaag toebrengen. Rusland blijft wanneer men mag veronderstellen, dat de overige Europeesche mogendheden haar neutraliteit zullen bewaren altijd in staat, nieuwe krachten naar het oorlogstooneel te zenden. De schrijver is echter van oordeel, dat Rusland evenmin in staat is, Japan een be slissende nederlaag toe te breDgen. Hg ver klaart dit op de volgende wijze. Om Japan te vernietigen moet men de Japansche vloot onschadelijk maken. Nu is de Russische vloot niet juist Ruslands grootste kracht. Daarom zal het de groote vraag ziju of die vloot ooit in staat zal zijn, een volstrekt overwicht ter zee te bevechten. En zelfs wanneer zij hierin slaagt is de kans niet uitgesloten dat een of meer mogendheden er zich tegen verzetten, dat de Japansche sche pen van de open zee verdwijnen. Gebeurt dit niet, dan wordt Japan on getwijfeld gevoelig getroffen. Als eilandenrijk kan het moeilijk buiten een groote vloot. Doch weerloos is het rijk daardoor niet geworden. Wie Japan kent, zal moeten toegeven, dat het voor den vijand uiterst moeielijk zal zijn daarin binnen te dringen. Men mag daarom de kans op een inval van Rusland in Japan uiterst gering noemen. Maar waarschijnlijk is het Rusland ge noeg, waaneer de vijand van het vasteland verjaagd is en dus gaat het slechts om eeu— strijd tusschen een mogendheid, die den vijand naar eigen gewesten wil terugdrijven en een andere, die met alle geweld haar grondgebied op het vasteland wil uit breiden. Uit Nioetchwang. De berichten over het oprukken der Ja- panne *5 in Korea en de aankomst van Ja pansche transportschepen op de Yaloe doen btj het garnizoen vrees ontstaan voor een mogelijken aanval der Japanners. Zondagavond ontstond min of meer een pa niek door een verkeerde opvatting van signalen de forten begrepen bet stelsel van seinlich ten, waardoor aan den mond van de rivier den schepen die naar zee gaan, wordt ge wezen, waar het diepe vaarwater is verkeerd en losten 24 schoten op loodsvaartuigen en een koopvaardijschip die naar buiten gingen. Door het vuren werden de inwoners be angstzij meenden dat de stad werd aan gevallen. Onder het garnizoen ontstond groote opgewondenheid en twee Chineesche matrozen door het schieten bevreesd geworden trachten de rivier over te zwemmen, bij welke poging zij door schildwachten die er ook niets van begrepen, maar gevaar zagen, werden dood geschoten. antwoordde deze koelweg. Gij kent hem nu belast er u dus mede. Op dat oogenblik kwam een personage de winkel binnen, gekleed als een werkman, die niemand van het gezelschap scheen te kennen, althans hij groette of sprak tegen niemand. Maar toen hij voorbij La Chesnaye en zijn handlangers kwam, begon hij vreeselijk en erg opmerkend te niezen. Babin stond daarop oogenblikkelijk op, be taalde zijn gemaakte vorteering en verliet met zijn handlangers den winkel. „Vaarwel, waarde Giraud, wij gaan naar huis want het wordt zoo zoetjes aan laat. Weet gij waar ik woon Rue de la Vannevie in de Gouden zon. Ik zal gelukkig zijn wanneer ik u van dienst kan zijn De bandiet met het bleuwe vest aan was het laatste in den winkel gebleven en terwijl Babin Giraud vaarwel zei, was hij tot een groep per sonen genaderd, die het avondmaal zaten te gebruiken. Voorbij de tafel gaande waar zij rond zate®, deed hii het mes van een hunner vallen. „Pardon, zei Hofberichten. Naar Reuter ons meldt, hebben de Ko ningin, Prins Hendrik en de hertogin van Mecklenburg gisteren een bezoek gebracht aan Pompeji. Gisteren avond zijn zij in Sorrento teruggekeerd. In de steden en dorpen waar zij doorkwamen groette hen de menigte eerbiedig. Aan de Magdeb. Ztg. wordt uit Napels geseind Koningin Wilhelmina en prins Hendrik der Nederlanden blijven tot den 2Üsteu in evallen, uisteren hij, eu bukte zich om het mes op te rapen. „Dengene waar het mes van was bukte zich eveneens, zoodat tij konden zonder dat dit werd opgemerkt. Tot weerziens, meester Jacques, goeden nacht mijnheer Thomas, zei Babin, die aan zijn vrienden walke even als hij in het midden der straat stonden, de hand gaf. „Gaat gij met ons mee naar huis? vroeg een hunner. „Neen, Marteau, spreken. „Salut dan. De twee bandieten liepen nu de richting der markt heen. Babin deed wat hij gezegd had, hij trad den winkel van den goudsmid binnen. Het was diezelfde winkel waar Mattheas en Jacqueline hadden voorgestaan. Giiaud stond toen nog altijd op den drempel van de deur. Indien hij Diet te zeer in gedachten verdiept was, kon hij dus Babin den winkel van Marteau zien binnen gaan. ik ga nog even naar mijn vriend den goudsmid binnen, ik moet hem Er waren nog geen vijf minuten verloopen of en kleine troep, uit een 12 tal soldaten bestaande, verscheel aan den ingang der straat. Op hetzelfde oogenblik kwam er uit een der strateü, die op de plaats uitliep, een tweede troep die ongeveer even sterk was als de eerste en die den ingang der straat afsloot waarin de winkel van den brader gelegen was. Die beweging lokte aanstonds de nieuws gierigheid der voorbijgangers en die der lieden welke in de kramen en winkels nog vertoefden. „De politie, de politie, riep men langs alle kanten. De daders waren zeker dezen, die zich in den braadwinkel bevonden, want deze werden geheel omsingeld. Eenigen wilden er uitgaan, doch ds sergeant belette hen zulks. „Wat gebeurt er toch vroeg de waard met dio ontroering, welke aan eiken koopman die zich in den verkoop zijner waren bedreigt ziet, eigen is. De luitenant zal het je dadelijk komen vertellen wat of er gebeurd, antwoordde de sergeant. Een oogenblikje geduld dus. De luitenant, die het commando over den tweeden troep voerde, kwam daar juist aan en had Roodborst, den spion, welke tusschen twee soldaten liep, bij hem. De luitenant deed zijn troep stilstaan eu de straat afzetten op ongeveer tweehonderd stappen van de plaats waar de eerste troep had plaats genomen. Ouder de winkels dio aldus werden bewaakt behoorde ook die van den goudsmid waar Babin was binnen gegaan. De luitenant trad met den spion en zijn geleider vooruit. Juist toen de luitenant voorbij den goudwinkel ging kwam een joDge edelman er schaterlachend uit. „Wel zijt gij het, mijnheer de Villiers, riep de jonker op luchfigen toon uit. „Verduiveld, wat komt gij op de markt deen? „Mijn plicht, mijnheer de graaf de Bernac, antwoordde de luitenant, diep buigende. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1904 | | pagina 1