Nummer 31. Zondag 17 April 1904 27e Jaargang, Tweede Blad. Waalwijksche Brieven. Bekendmaking. BUITENLAND. Rusland en Japan. BINNENLAND. belangrijk Provinciaal Nieuws. Arnoldus J. M. ridiler de van der Schueron 20—23 Oct. 1899. Jonkvr. Theodora M. II. dc van der Srliueren 3 Jan—29 Febr. 1904. geland. „Zoo iets moesten we bij ons eens kunnen krijgen, dan zouden we den heeren toonen dat er nog wel verstandige gemeenten zijn." Burgemeester en Wethouders van Waalwijk maken bekend dat bij hen zijn ingekomen twee verzoekschriften om vergunning tot verkoop van fterkendrank in het klein van: 1. P. W. H. Verwiel. in een perceel 9tn*nde te Waalwijk in de groote straat, wijk B. no. 241 2 Jacomina Lankhaar wed. J. Bonis, in een perceel staande als voor, in de Wagenstraat wijk A. no. 8 Waalwijk 13 April 1904. Burgemeester en Wethouders voornd. K. DE VAN DER SCHUEREN De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. In m'n vorig schrijven heb ik een enkel woord gesproken over de op te richten vakschool. Onder meer istoen door mij aangehaald, hetgeen in eene vergadering van den Bond van Schoenfabrikanten gezegd was, dat Waalwijk bijzonder in de gelegenheid was eene vakschool op te richten en wel door het legaat - van Cooth. Enkele heeren echter, die bijzonder belang hadden bij den vooruitgang van 't gewoon lager onderwijs in onze gemeente of liever enkele heeren, die zich bijzonder voor dit onderwijs inter- reseerden, want wij hebben allen bijzonder veel belang bij uitstekend lager onderwijs maakten hierop de aanmerking dat het legaat van Cooth in 't geheel niet voor bat vak onderwijs bestemd was. Wanneer, zeiden zij, de legateur in zijn testament spreekt van onderwijs in handen arbeid, dan bedoelt hij daarmee geenszins het vakonderwijs, maar datgene, wat in de onderwijswereld wordt genoemd slöjd. Dit vak slöjd heeft tot doel, de leerlingen der lagere school zoo ver te bekwamen in ver schillende vakken van handenarbeid, dat zij bij het verlaten der school de vele kleine reparatiën, die in de dagelijksche huishouding voorkomen en welke om een herhaald loopen naar timmerman, smid, verver, enz. dikwijls worden verwaarloosd, zelf te verrichten. Wan neer de bedoeling van den erflater zoo ia, dan zal natuurlijk niemand bet geld aan eene allernoodzakelijkste inrichting als de lagere school willen onttrekken om er eene nuttige stichting mede op te richten. Wie nog iets over deze interressante questie te te'n slotte ler'ug wêgeos hêtjvernieti— zeggen heeft, waarborg ik volkomen gast gencje vuur van de groote schepen van het vrijheid in de kolommen van dit blad. Du choc des opinions jaillit la vérité. Maar ook zonder legaat - van Cooth moet de vak school tot stand komen. Dè energie onzer schoenfabrikanten, blijft er ons borg voor. Dat zij gerust aankloppen bij onze gemeen teraad. We hebben er op 't oogenblik man nen in zitten, die zooveel mogelijk deze zaak zullen steunen, daar zij, alle.s over hebben voor de plaatselijke industrie,*" Ik zelf zou bij Sen ^gemeenteraad wel eens willen aankloppen vp'ór onze marktqftv' De omwonende 'winkelienh.en koffiehuis- houders van 't marktterrein zouden mef zoovele anderen uit onze gemeente graag zien dat de markten weder, tot hetzelfde toppunt van bloei kwamen, dat ze vroegeY bereikt hebben. 1 Sedert de premiemarkten zijn afgesch&fl, gaat het niet geheel naar :-wensoh. Wat is b.v. de oude Paaschmarkt nog? Dus de markten weder omhoog Het brengt drukte en vreemdelingen in de plaats en daarmee ook centen. Misschien was het geen verkeerd idee, wanneer de orgels vooral op marktdagen werden toe gelaten. Dat brengt stemming in de menigte. Tot slot een kleine geschiedenis. In een der residentiesteden van West-Europa bevond zich op een zomermorgen in een fijn Salon de Coiffure een deftig gezelschap. Daar waren gezanten van verschillende mogend heden, ministers en voorname afgevaardigden des volks. Daar een Salon de Coiffure nu geene plaats is voor ernstige diplomatieke gesprekken, omdat men er toch maar bij den neus wordt gevat, al is liet ooVmaar .door monsieur le coiffeur, waren de heeren in een vroolijke stemming en maakten grappen duist had een der ministers in ons' land zouden ze hem minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid noemen eene on gelooflijke geschiedenis verteld, die allen deijd schaterlachen. Vooral een deftige consul van een verafgelegen land vond het in een woord kostelijken onzin. De minister had namelijk verteld, hoe hij een klein iudustrieplaatsje, dat ook wat liefhebberde in de scheepvaart eene schutsluis van 3 a 4 ton had aange boden en hoe de heeren daar formeel hadden geweigerd. ^Jongens 1 jongens 1 dacht ik die dien morgen naar een eenvoudigen kapper zoekende, bij ongeluk daar was aai- Groote tegenslag der Russen. Een kolossale ongeluksdag hebben de Rus sen beleefd; het prachtige oorlogsschip Petraparlofsh, is met zijne geheele bemanning met admiraal Makaroff en zijn staf in 't gezicht van Port—Arthur gezonken. Het'was tevens admiraal Makarof's vlagge- schip, aan boord waarvan zich behalve de Russische vlootvoogd, diens marinestaf be vond in het geheel schijnen slechts 20 op varenden van de 700 koppen van de beman ning er het 1 ven afgebracht hebben, onder wie grootvorst Cyrillius en een raar andere officieren maar admiraal Makarof is niet onder hen. Nauwelijks een maand heeft hij bevel gevoerd over de vloot te Port Arthur en reeds heeft hij als dapper krijgsman den dood gevonden die hij bij herhaling getoond had niet te vreezen. Niet teu on rechte was men te Petersburg beducht voor zijn leven, daar zijn voortvarendheid hem et toe dreef, zich daarheen te begeven, waar het gevaar het grootst was. Den 17den Februari was admiraal Makarof, tot dal tijdstip commandant van Kroonstad benoemd tot maritiem bevelhebber te Port Arthur. Na het ongelukkige begin ter zee, zag men te Petersburg algemeen in hem den man die den toestand kon redden. Hij werd met uitgebreide volmacht bekleed, zoodat hij, zoomin als Koeropatkin, recht?treek$c.he bevelen van admiraal Alexejef, den Onder koning, zou behoeven te ontvange^ ^rwijl hij de lange spoorreis naar PórtArfniir af legde, werkten de Russen daar hard aan de herstelling van de in de eerste gevechten beschadigde schepen, zoodat, toen Makarof in de vesting aankwam, een aantal oorlogs bodems beschikbaar waren, om ouder zijne? leiding een krachtiger actie te beginnen. Met zijn komst kwam er een eind aan de door vele vreemde marine—deskundigen sterk ge— criticeerde werkeloosheid van de Russische vloot in de haven. Bij zijn eerste botsing met de Japanners op 11 Maixrt was hij echter al dadelijk niet gelukkig. De torpedojager Sleregontsjti, die met een zusterschip slaags geraakt was met een paar Japansche torpedo jagers, welke mijnen op de reede hadden gelegd, zonk in dat gevecht Makarof trachtte de Steregontsjii met een van de snelle kruisers nog htilp te brengen, maar ;u slotte terug wegens het vemieti geude vuur van de groote schepen van het Japansche smaldeel, dat de torpedo-flotielje steunde. Den 26sten Maart kon Makarof eindelijk den Tsaar seinen dat hij voor het eerst met het Russische smaldeel uit Port Arthur een verkenning naar dc Miaotao—groep onder nomen en daarbij een Japansche koopvaar— dijstoomboot in den grond geboord had. Den volgenden dag sloeg Makarof den tweeden branderaanval van de Japanners af. Sedert dien was het te Port Arthur rustig geweest. Makarof, zoo vernam men nog dezer dagen, ljad} tot gewoonte, om eiken nacht bij de voorzorgsmaatregelen die tegen een mogelijke ,oVei»i<yBpeling werden genomen, in eigen peTfp'dn toe te zierl. Iu den (Russischen) PaaScfinacht, toen algemeen een Japansche ÉanvaV verwacht werd, waakte hij den ganschen nacht aan boord van een Russisch wachtschip voor den ingang van de hatfen. Veel grooler dan het stoffelijk verlies dat de Russen in het mooie pantserschip lijden, is het zedelijk verlies. Een populairder en energieker slotvoogd dan Makarof zal men niet licht vinden. Daarbij komt echter nog het verlies van zijn staf van uitgelezen marine—officieren. Makarof was behalve een bekwaam marine—officier ook een bekende autoriteit op het gebied van het ijsbreken. De groote ijsbreker Jermak is naar zijne teekeningen gemaakt. Met behulp van de telegrammen die tot dusver tot onze beschikking zijn, is het mo gelijk zich de volgeude voorstelling van het heden geleverde gevecht te maken Bij het aanbreken van den dag (d. w. z. acht uur voor in westelijk Europa de zon opging) heeft de Japansche vloot een aanval tegen Port Arthur ondernomen. De Russische vloot is daarop in haar geheel uitgestoomd, om, onder dekking van het vuur van de forten, deu aanval af te slaau. Vol gens een gerucht dat uit Peteisburg wordt geseind, zou het gevecht met een groot aantal Japansche schepen Donderdagmiddag nog aan den gang geweest zijn. Io elk geval is de Petropavlofsk kort na het begin van den strijd gezonken, doordat zij op een mijn stootte. Daar de Russische schepen buiten de haven waren, ligt de onderstelling voor de hand dat de mijn die de Petropavlofsk in de lucht deed vliegen, een Japansche mijn is ^eweest een zoogenaamde electro—mecha nische mijn. De Japansche torpedo—booten hebben diezelfde soort van mijnen, naar men zich herrinneren zal, ook hij vorige gelegen heden op de buitenreede van Port Arthur gestrooid". Men moet dan aannemen dat een Japansche torpedo- flotielje die mijnen 's nachts tevoren, onder bedekking van de duisternis, gelegd had en dat het de Japansche hoofdmacht er vooral om te doen was, de Russische» schepen naar buiten te lokken wat haar dan ook gelukt is. De correspondent van de Parijsche Matin heeft van een hooggeplaatsten Rus de vol gende bijzonderheden vernomen, welke af komstig zouden zijn uit de oorspronkelijke telegrammen aan den Tzaar Admiraal Makarof was op de Petropavlofsk uitgeloopen, om een verkenning te doen voor Port Arthur en zich te vergewissen van de samenstelling van de Japansche vloot. Na een uur varens, bemerkte hij eenige scr.epen die, bij zijn nadering, wegstooraden. Door- stoomende, bemerkte hij weldra het vijande lijke smaldeel, bestaande uit dertig pantser schepen, kruisers en torpedovaa tuigeu. Daar admiraal Makarof niet s'erk genoeg was, stoomde hij naar Port Arthur terug. Op nauwelijks twee mijlen van de reede, had eeu geweldige, verpletterende ontploffing plaats. In een waterhoos werd de ontzaglijke romp van het paniserschip letterlijk opgetild en viel het weer neer, geheel ondersteboven de 830 officieren en matrozen die aan boord waren, medesleepende naar de diepte. Alleen grootvorst Cyrillus, die eeu uitste kend zwemmer is, vijf officieren en vijftig matrozeu slaagden er iu, al zwemmende, deu wal te bereiken. Het waren de jongste en krachtigste. Ondanks alle moeite, is't niet moge'ijk ge bleken het lijk van admiraal Makarof terug te vinden, die met zijn staf omkwam en in zijn graf het door hem ontworpen plan van den veldtocht medenam. Grpotvoist Cyrillus is slechts licht gekneusd door het geweld van den schok. vM^'h weet niet, of de ontploffing veroor zaakt is door een mijn die bij de laatste stormen afgedreven was; dan wel of zij het is J'an een Japansche onderzeesche Schout-bij nacht prins Oechtomski heelt het bevel over de vloot aanvaard maar ofschoon hij een dapper man is, acht men hem te jong voor zulk een verantwoordelijken post. Men gelooft dat de Keizer besloten heef», admiraal Alexejef te verzoeken om het actieve bevel over de vloot te Port Arthur weer op zich te nemen, tenzij hij admiraal Boebas sofski met die taak belast. Maar admiraal Alexejef schijnt de aangewezen man. De Japanners hebben stellig den droevigen ondergang van de Petropavlofsk aanschouwd. Hier heerscht algemeene verslagenheid, een diepe droefenis heeft iedereen bevange n Men had alle vertrouwen in Makarof. „een waren Skobelef, nllar ziel en lichaam", zeide mij mijn zegsman. Frankrijk tot over ons land en worden waarschijnlijk verklaard doordat een reek barometrische minima zich van de Britsche eilanden tot in West-Afrika, uitstrekt, over dien geheelen afstand op haar oostzijde Zuidelijken wind den veroorzakende. Pokree aangekocht. Voor Russische rekening zijn in Friesland ruim 150 stuks fok vee aangekocht, die per stoomschip uit Harlingen uaar Riga worden verscheept. Duitsche paardenkooplui zijn in Friesland aangekomen om jonge paardjn optekoopen. Zij besteden goede prijzen. Uitvoer van paarden. In het vorige jaar werden uit ons land naar Duitschlaud gezonden 13,543 paarden tegen 10,785 in 1902, 8,U30 in 1901 en 8,854 in 1900. Onze uitvoer is dusste.k toenemend. In het geheel werden het vorige jaar in Duitschlaud ingevoerd 124,979 paarden tegen 111,667 in 1902 en 100,321 in 1901, Duitschlaud krijgt zijne meeste paarden uit Rusland, dan volgen Dene marken en België en dan ons land. Weinig paarden komen uit Frankrijk en nog minder uit Engeland. v Kerkelijke anken. De Eerw. broeders van O, L Vrouw van Lourdes, zullen in den Huize „Overdonk" te Dongen een kapel stiohten met biecht ka mers sacristy,' én#. Hofhouding. Uit Sorrento meldt men dd. 12 April Hedenmorgen heeft zich, in eeu klein motorbootje van de admiraliteit, II. M Koningin Wilhelmina met de Grootherto gin van Mecklenburg, Prins Hendrik en Haar gevolg, naar Castellamare begeven. Gisteren ging II. M. te voet naar 't zg Dcserto, alwaar pater Mariana H. M. een tea aanbood en vanwaar men een prachtig uitzicht geniet op de golveu van Salerno en Napels. In 't hotel werd Maandagavqnd voor H. M, een tarantella gedanst, waarin de jeugdige Koningin veel behagen schepte. Uit Castellamare di Stabia meldt men dat H. M. te voet door het stadje ging, en zich toen naar Pompei begaf. De tij tuigen van de hooge gasten zijn altijd omringd door wielrijdeude politieagenten. (Vad.) Rechtszaken. 1 A. v. d. L. Gestel huisvredebreuk 10 dagen gevangenisstraf; 2 J. P. Oisterwijk strooperij met wagen 4 dagen gevangenis straf 3 M. D. Besoijen diefstal 8 dagen gevangenisstraf 4 A. vs D. Dussen mis handeling 6 maanden gevangenisstraf5 P. J. H. Eindhoven idem 5 maanden ge vangenisstraf; 0 a. G. v. d. S. b. M. R- c. A. L. v. d. S. Ca pel ie a. 8 dagen ge vangenisstraf; b. vrij. c. 8 dagen gevan genisstraf; 7 B. B. Werkendam idem i 10 boete of 10 dagen hechtenis; 8 a. J.C.B. b. H. H. c. F. v. d. H. Eindhoven Baardwijk idem elk f 10 boete of 20 dagen hechtenis 9 W. D. 's Bosch idem f 15 boete of 30 dagen hechtenis; 10 R. v. J. beleedigiug f 15 boete of 80 dagen hechtenis; 11 P. d. M. Vught vernieling f 15 boete of 3 0 dagen hechtenis. De Bredasche rechtbank veroordeelde de Tilburgsche millioenenjuffrouw tot 7 dagen gevangenisstraf. Dezelfde rechtbank gelaste, gisteren de onmiddelijke gevangenneming- tijdens een getuigenverhoor van Cornelia F. le Prin- senhage wegens meineedde zaak betrof slechts een geringe mishandeling. Buitengewone warmte. Het Koninklijk Nederlandsch Meteoro logisch Instituut te De Bilt deelt ons het volgende mede Hedenmiddag te 1 uur bereikte de ther mometer te De Bilt den stand 26°, 4 C. (790,5 Fahr.), den hoogsten sedert de oprichting van het instituut te Utrecht (later De Bilt) iu April voorkomen. De hoogste vroeger in deze maand waargenomen tem peraturen zijn 25o,9 (78°,6 Fahr.) op 23 •April 1865 en 25°,7 (78°,8 Fahr.) op 21 April 1870. Het abnormale karakter van den dag wordt verder gekeuschetst door het feit dat gisterenmorgen te 8 uur de temperatuur te Maastricht ruim 12°, te Groningen bijna 100, te De Bilt bijna 7o. C. boven de normale was. Deze hooge temperaturen zijn in Europa beperkt tot een vrij smalle strook van Zuid- is de geluksaankondiging van SamUö Heckscher senr, in Hamburg welke zich in dit noramer van onze courant be vind, Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende Uitbetaling der hier cu in den omtrek gewonnen bedragen eene zoo goede naam verworven, dat wij al onze lezers aanbevelen op deze advertentie acht te geven. -re. WAALWIJK, 16 April 1904 Schutterij. De kapitein commandant der schutterij maakt bekend dat de voorjaars-inspeclie der schutterij zal worden gehouden op Maandag 18 dezer. Aantreden achter de openbare school des n. in. om 5 uur precies AT. groot tenue. De kapitein commandant Ph. Timmermans. Rijksnormaallessen. J. M. van Beek, woonachtig te Sprang, leerling der R. n. lessen alhier, slaagde gisteren te Breda voor de akte als onder wijzer. Telefoon. Naar wij met zekerheid kunnen melden, zal onze gemeente zeer spoedig op eene aansluiting inet het intercommunale telefoonet kunnen rekenen. Alles is daarvoor thans ingereedheid wij verwachten de openstelling binnen eeu paar dagen. Liedertafel Gelijk wij bereids meldden, zal de Lieder tafel a.s- Maandagavond haar laatste win- terconcert geven en tegelijk alsdan officieel afscheid nemen van haren directeur den heer Frans de Cortie. Wij vertrouwen dat alle voorstanders der vereenigiug als één man zich dien avond naar Musis Sacrum zullen begeven om mede met de verceniging hulde te brengen aan den man, die zoo'u lange reeks van jaren aan het hoofd van liet muzikale leven m onze getreente stond en ons zoo ontelbare malen verheffend en veredelend kunstgenot heeft doen smaken. Kamer van Arbeid In de vergadering der Kamer van Arbeid voor het Schoenmakersbedlijf Donderdag 1.1. gehouden, werd o. m. besloten een request te richten tot den minister van Financiën inzake de ingediende lariefwet. Dit adres komt hierop neer, dat de Kamer aan den minister als hare vaste overtuiging doet kennen dat het nog beter zou zijn, alle rechten op gemaakt schoeisel, zoowel de oude 5 pCt. als de .nieuw voorgestelde 10 pCt. prijs te geven, dan eenig invoerrecht te heffen op zool- en overleder. Belangrijke beslissing. Gisteren deed het kantongerecht alhier uitspraak in de zaak van J. v. D. en li. v. B. betreffende het opzeggen van eene huur woning, welke geschiedenis reeds vroeger door ons werd uiteengezet. De uitspraak luidde tengunste van den verhuuider, met recht om den huurder direct te laten uitzetten. Door dit vonnis is 't dus een uitgemaakte zaak, dat een huurder, hoewel steeds goed per week betalende, met opzegging van een week op straat kan worden gezet. Graf Monumeat. Wij hadden 't genoegen op 't kerkhof alhier te bezichtigen een monumentje, dat den grafkelder siert van twee kinderen van onzen EdelAchtb. burgemeester Do beide lijkjes zijn geplaatst in een flink gemelstiden kelder, waatup thans de grafzerk rust. Het geheel is een eenvoudig deftig eu goed stuk werk, een monument van niet grooten omvang, juist passend voor het doel; over de geheele lengte ligt een harsteentn plaat, langs de zijden opgewerkt, aan het hoofd daarvan een hardsteeneu stuk, waarop een wit marmeren plaat, die nut zwarte letters de volgende inscriptie draagt Uier rusten daarop verheft zich een hardsteeneu kap, waar op een goedgevormde lelie is uitgebeiteld het geheel eindigende in een wit marmeren kruisje. Het is zooals we reeds zeiden, eeu passend stuk werk, een goed gekozen uiting van piëteit, welke grafversiering den vervaardiger den heer N. Glaudemans, Lange Putstraat, 's-Bosch, alle eer aandoet. De heer M. Schonk alhier, zorgde voor grafkelder en het oprichten van het monument. St. Pttuiusvcreen ging. A.s. Zondag 24 April zal de tooneelclub „Onderling kunstgenot" voor de leden der St. Paulusvereeniging haar laatste Winter- uitvoering geven. Opgevoerd zal worden „Hermer.igild" Treurspel in twee bedrijven. Op Maandag 25 April aal hetzelfde Treur spel opgevoerd worden voor de leden van de Leobond. Alles zal worden opgevoerd in prachtige costumes. Verloting De (rekking der 5lste verloting, onder nemer Joh. Kuijten alhier zal plaats hebben a. s. Maandag in 't café Central van den heer C. J. Paasschens te Besoijen, tieldieening Buitenpolder. In de door het Bestuur van den Buitenpolder alhier uitgeschreven geldleening groot f4500.— rentende 4 pet. is ingeschreven als volgt W. Timmermans Zn.. Waalwijk f 1500 a 101 V» pc- f 3°0° a 10°lA i,ct- A. C. le Blanc, Waalwijk f 2000 a 101 >/s Pct- f 2500 ft 100 pet. Th. Spierings, 's Boscli f3000 it 100 pet, 's hertogenbossche Bank, 's Bosch f 1000 a 98 pet. f 1000 98 >/4 pet. f 1000 a 98 »/a P«t- f 1000 a 98 3L pet. f 500 ii 99 pet. W, Piggen, Berkel f 1500 101 "2 pet. J. Broeders, Besoijen f 1500 a '100 2S/lt0 pet. f '1500 ii 100 V7 pet. f 1500 i 97 'A pet, J. P. J. Hendrikx, Besoijen f 2500 a 100 5/s pet Gegund aan W. Timmermans Zo, Waalwijk f 1500 it '101 Va Pet. A. C. le BDn f 1500 101 '/8 pet. W. Piggen, Berkel f 1500 u 101 '/a pet. DONGEN, 13 April. Naar wij vernemen is het tusschen onze gemeente en de Zuider stoomtram Maatscbappij tot eene overeenstem ming gekomen omtrent de exploitatie der reeds bestaande lijn Hoogenham—Kerkstraat. De maatschappij neemt zich voor viermaal daags deze lijn te berijden, zooals dat heden geschiedt. Een inconveniënt blijft het voor de door gaande reizigers, nu een dergelijke omweg moet gemaakt worden- Het ware wel zoo verkieslijk geweest indien den dienst op die zijlijn werd onderhouden door een paardentram of iets dergelijks. HEUSDEN, 13 April. De vaart langs Heusden is Maandag officieel opengesteld. Het eerste vaartuig, dat den nieuwen weg aflegde, was de stoomboot Neutraal", vatende vau 's Bosch, thans via Heusden, naar Gorin— chem. Zij had de afstand van 's Bosch naar Heuaden gemaakt in 40 minuten.

Echo van het Zuiden | 1904 | | pagina 1