Nummer 40. Donderdag 19 Mei 1904. 27e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. t "j* Richard Hol ITOON T IEL EN, De Drankwet in de Tweede Kamer. FEUILLETON. IN EER HERSTELD 01 GEHEIMZINNIGE BANDIET. U I T G E V E U W A A L W IJ K. or G. TWEEDE DEEL. lAj-'-'*. €53S23fi5S5HKR@&8t3&6S) De Ecbo van het Zuiden. Waalwükscbe en l.insslrailsrkr Courant Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond, .abonnementsprijs per 3 maanden f 0.~5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Deze week werd in onze politieke wereld met groote vreeze gevreesd voor een mi nisterieele crisis. Hoe daar aanleiding toe kon bestaan, terwijl de drankwet, die tijdens haar be handeling in de Tweede Kamer het strui kelblok der Regeering diende te worden, toch volstrekt geeu partij wet is Wij zul len het onzen lezers trachten duidelijk te maken en tevens zien hoe de opgestoken storm bezworen werd. Volgens het oorspronkelijk Regeerings- onlwerp zouden alle vergunninghouders, ook de tegenwoordige, moeten kiezen tus- schen tappen of slijten, dat wil zeggen tusschen verkoop voor verbruik in de tapperij of verkoop in gesloten halve-liters- flesschen of kruiken voor verbruik elders. Minister Kuyper wilde het bedrijf splitsen en had daarvoor redenen, die hem noopten aan de voorgestelde splitsing vast te houden als aan een der voornlamste bapalingen van het door hem ingediende drank wets ontwerp. „Slijten met tappen schreef hij in de Memorie van Antwoord is een vorm van bedrijf* die met name in de steden voorkomt in gelegenheden, welke haar afzetgebied hoofdzakelijk vinden in de zrbei 'ersklasse, welke juist daar meermalen zoo verderfelijk werkt.' Intusschen stuitte de Regeering bij de verdediging van haar denkbeeld op ernstig verzet bij de Kamer ook bijdo partijen der Rechterzijde. Inderdaad bestonden bedenkingen van gewicht tegen de splitsing en het ic.l te voorzien, dat de nadeelen de voordeeleu zouden overtreffen. Voor schromelijk ont duiking zou o. a. de deur worden open gezet en de voorgestelde strafbepalingen zouden naar alle waarschijnlijkheid onvol doende blijken om de ontduiking te kee- ren. Bleef nu de Regeering, ondanks den gevoerden krassen tegenstand aan haar denkbeeld vasthouden dan ware een échec ïchier onvermijdelijk gewaest. Doch de stuurmanskunst van onzen Premier voorkwam zulk een échec. Dins dagavond der vorige week zond hij bij de Kamer een nota van wijzigingen in, waarbij de practische beteekenis van het splitsingstelsel grootendeels werd opgeofferd. O. a. werd nu bepaald, dat de tegenwoor dige vergunninghouders van de splitsing vrij i mil imm*„l_.jJ-JJJLJ .m.rji» Advkrtbntiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentie» 3maal ter plaatsing opgegeven, worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groet aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Bewerkt voor „De Echo van het Zuiden," DOOR J. v. E. 33) „Welnu, op dit oogenblik omringeu ons de gevaren hier te Parijs en er is niet het minste voordeel in om xe te trotsesren. Het lijft dus in dan aard der sank opgesloten, dat wij moeten vertrekken, wanneer wij ons doel hebben bereikt. Onte grotten van Aretat wachten ons, ging de graaf da Bemac voort. Dan zullen wij onxa rijkdommen vinden en mot dat de plezieren eD vermaken. Welnu vrienden, is dit loven niet boven de menschelijke toestanden. Zou dit de verwezen lijking uwer droomen niet zijn. ,Laat ons vertrekkeu, zeiden de drie bun armen naar den radenaar uitstekend. „Het geheim van de grotten behoort mij alleen toe, zei de Bernac. Zonder de hulp *an die veilige en ongenaakbare achuilplaats zou bet bestaan, waarover ik daar juist sprak, onmogelijk zijn. Het hangt dus van mij af of uwe geluksdroomen bewaarheid zullen worden. Maar om Parijs te verlaten, om dt n prach tigeo toestand waarin wij nu leven, niet liet grootsch bestaan dat wij gaan leiden, te verbe teren, moet onze zending eerst volledig volbracht zijn, daarna moet alle kans op gevaar achter ons weggsnomen zijn, en moeten wij onze panden van geluk medenemen. Nu, onze zending heeft een tweevoudig doel eerstens een groote som te bezitten, om ons een miniatuur leger aan te schaffen en ten tweede, ons wreken over het gerecht dat ons bcdieigl. Nog kent gij alle gevaren niat die ons be dreigen, üiraud is ons op het spoor. Degene die gij kent, is teruggekomen en indien zouden zijn evenals de vergunninghouders van de splitsing vrij zouden zijn evenals de vergunninghouders in steden beneden 5000 zielen en zelfs in grootere steden, bij al gemeenen maatregel van bestuur aan te wijzen. Deze tegemoetkomende houding der Re geering wendde het gevaar af en bracht ook de Kamer in een verzoenende stemming. Maar het had toch noch al heel wat voeten in de aarde aleer het splitsingsartikel zijn beslag kreeg. Zoo gingen uit den linker hoek nogal bittere stemmen op, die der Regeering haar toeschietelijkheid verweten. Doch Minister Kuyper herinnerde hier tegen over aan hetgeen geschiedde bij do behan deling der drankwet 1881. Ook toen werd geeu enkel Regeeringsartikel goedgekeurd zonder eerst aanmerkelijk gewijzigd te zijn. Een gevaarlijker aanval had de wet te doorstaan van de zijde des heeren Fock. Deze had een amendement ingediend, strek kende om de voorgestelde splitsing van het tappers- en slijtersbedrijf eenvoudig uit de wet te lichten. De bekoring om voor dit amendement te stemmen, dat door de Re geering onaannemelijk werd verklaard, was onder de Kamerleden zeer groot, Doch toen de bovengenoemde concessies waren losge komen, wilde men niet verder dwarshoomen eu het amendement-Fock werd verworpen met 6ö tegen 22 stemmen. Merkwaardiger wijze stemden alle socialisten met de Re- geeringsparlije». Ook andere moeilijkheden werden door het gemeenschappelijk overleg van Minister en Kamer uit den weg geruimd, o. a. die be stonden tégen de definitie van sterken drank in art. 1. Het geheel artikel werd met 57 tegen 31 stemmen aangenomen en luidt als volgt 1. Onder verkoop van sterken drank in het klein verstaat deze wet verkoop bij hoeveelheden van minder dan tien liter. 2. Deze verkoop wordt onderscheiden in verkoop a. voor verbruik ter plaatse van verkoop b. voor gebruik elders dan ter plaatse van verkoop, 3. Het tweede lid is niet van toepassing in gemeenten, waarin geen bebouwde kom is met meer dan 5000 inwoners, voor zooveel betreft den verkoop in een voor het publiek toegankelijke loealiteit, uitgezonderd dien in een logement alleen aan logeergasten. 4. De verkoop, bedoeld bij letter b van het tweede lid, geschiedt niet anders dan in gesloten, orer kurk en bovenraud van zij elkaar ontmoeten, indien zij hunue krachten vereenigen, zullm wij tegenover geduchte, innch- tige en onverbiddelijke vijanden staan. Dan zouden wij de strijdplaats niet kunnen ontvluch ten zonder de saak te laten valleo. Die panden van «en tegenwoordig geluk bezit gij alleen, Mercurius, Gij alleen sijt in het bezit van een vrouw die gij bemint. Welnu, ging de Bernac voort, op zijn woorden meer klem zettende, dit millioen dat ons ont breekt om de machtigste heeren van Fiankrijk te worden, die wraak welke wij achter ons moeten laten, die gevaren weike wij moeten bezweren, dit geluk 't welk wij allen moeten medenemen, dank aan mijn plannen, en dank aan hetgeen ik doen wil, mogen wij hopen div alles weldra vervuld te zien. Jal riep hij uit, het hangt nu van u af dat onze vijanden vernietigd zullen zijn voor er vier en twintig uur verloopen en dat het geluk en de nog ontbrekende rnillioenen nau ons zijn, Hoedot? wat moeien wij dan doen riepen alle drie als uit een mond uit. „Luister dan I Ik zal u tweo voorwaarden stellen, of beier gezegd een voorwaarde want als ge de eerste aanneemt kunt ge de tweede niet meer weigeren. Tot nu toe hebben wij op den volledigster. voet van gelijkheid geleefd. Nu, die gelijkheid zal nu niet meer mogelijk sijn. Mijn inzicht ia nu niet om twee slaven van u te maken, rc *ar iaat mij het zoo zeggen twee ministers en ik koning. De drie personen keken elkaar aan. „Meent gij dan boven ons te staan vroeg Humbert' ,Jn, antwoordde do graef kortweg. Ik erken uw beider hoedanigheden ten zeerste. Ik weet ook, dat ik zonder u niet tot dat doel dat wij nu gaan bereiken zou sijn gekomen. M»ar het moet nu eenmaal en zoudt ge u ge schikt gevoelen om mij zonder voorbehoud te gehoorzamen en mijne bevelen uit te voeren, zooder deze tc bespreken De twee maonen bezagen elkaar nog eens. „En indien wij weigerden uw oppergezag to erkennen? vroeg Humbeit na een oogeublik stilte. „Dan zou van af nu ons complot zijn ont bonden. „Wij verliezen maar den tijd die seer kosteloos den huls door roetalen doppen of lak om- •loten flrsschen, kannen of kruiken, in houdende ten minste twee deciliter. Bij algemecnen maatregel van bestuur kan wor den bepaald, welke bitters en dergelijke alcoholhoudende dranken, die alleen na toe voeging aan anderen sterken drank worden gebruikt, bij geringere hoeveelheid dan twee deciliter kunnen verkocht worden. Ook andere artikelen der wet zullen nog moeilijkheden opleveren. Doch zulk een dreigend conflict, als thans werd afgewend, zal het toch niet licht meer komen, vooral als de Regeeiing van overleg met de Kamer evenmin afkeerig blijkt als deze week. Wanneer deze regelen d-n leser onder het oog komen, zal het stoffelijk overschot van Neerland» grootsten toonkunstenaar reeds aan den killen schoot der aarde zijn toe vertrouwd. Het zal ons, Waalwijkwrs dus niet meer vergund zijn den muu iu ons midden te zien, die zooveel jaren met onze Liedertafel en haren directeur, den heer Frans de Cortic, gesympathiseerd heeft; die het niet beneden zich achtte twee zijner schoonste werken „Tn Leed', mannenkoor en de cantate „Neerlattda Heil*» aan hen op te dragen en de eerste uitvoering er van met zijne tegpuwoordighcid te vereeren. Wij kwijten ons dus slechts van een duren plicht van dankbaarheid, wanneer wij aan de nage dachtenis van dezen gevierde» meester, wie» wij zooveel verplicht sijn, hier eenigo woorden ran hulde wijden, Richard Hol werd den 23 Juli 1825 te Amsterdam geboren. Reeds vroegtijdig openbaarde zich bij hem een buitengewonen aanleg voor de muziek. Als kind toonde hij zich reeds een talentvol pianist en organist. Gelukkeg waren zijne ouders veistandig ge noeg hem zijne roeping te laien volgen Hij kwam op de Amsterdamsche Muziekschool, ontving er onderricht in alle vakken derkunst, en maakte door zijn stalen vlijt en ambitie, zijn vlug begrip en groot combinatiever mogen in betrekkelijk korten tijd zulke goede vorderingen, dat hij er aan kou gaan denken de kinderen zijner phantasie te belichamen. Als componist dan debuteerde hij-met den bekenden, fraaie» solo „Ons Vaderland', die heden, na ruim 55 jaren, nog steeds op is, zei Mercurius. Zweert gij o p, de gemeene zaak altijd trouw en verkleefd tc zijr. „Ja, antwoordde do Bernac. „Dan zweer ik van mijn kant u blindelings te gehoorzamen. „Goed, zei Jeannetle „En gij, Humbert, vroeg de graaf. Ik zweer het ook. „De tweede voorwaarde nu, vroeg Mercurius. Deze is van af dezen nacht van nu af dit oppergezag dal dat gij mij toestaat te erkennen. „Geef ons uwe bevelen, zeiden de twee ver mom den mannen. Heü dank vrienden heb dank broeders, zei de graaf licht aangedaan. Ik heb du gezien tot hoever het vertrouwen dat gij in mijn stelt Morgen om dezen tijd znllen wij allen vertrek ken. Wij dragen ooze rijkdommen mede, Utën onze vijanden dood en eene vreeselijke wraak neming achter. Wij nemen met ons mede de vrouwen die wij liefhebben. Gij Mercurius uw Jeannetle en gij Humbert, gij neemt Tree.-je d'Aumont, dia gij zoo vurig bemint, mede. Ik sta er voor in Humbert, dat zij morgen ver trekken zal, althans als gij net spel dat ik van daag begonnen bon, morgen niet bederft. Heb dank daarvoor graaf. Ik zal morgen op mijn qui vive zijn. „Maar gij graaf, zljt g:j ook niet verliefd? ,Ja, antwoo-dde de Bernac. Maar laat ods eeist de zaken bespreken. Morgen is er in het hotel van den Spaanschen afgezant eeu gemaskerd bal, waar wij alle vjer naar toe zullen gaan wmt daar is het millioen, waarover ik u gesproken heb. Jeannetle kent don Pedro. Zij zal het cp zich nemen ons den weg tot aan de schat te opeDen. Theresia zal op het bal zijn, Humbert, an die sal do graat volgeu. „Dan ontbreekt er niets meer aan onzeopdracht dan wraak te nemen en de gevaren te verwij deren. zei Mercurius. „De ontvoering van Theresia en onze vlucht verzekeren ons daarvan. „Hoedat vroeg Humbert. „Ik wed dat ik het weet, zei Jea^pette. De gouverneur sal worden ontslagen indien hij La Chesnsye niet aanhoudt en hij zal hem niet aanhouden. het repertoire voorkomt. Achtereenvolgens trad hij op als dirigent van „Polyphonia" van Amstels Mannenkoor, als leider der •t&dsconcerten te Utrecht, als organist van den Dom, als directeur van de Muziekschool der Maatschappij t. b. v. Toonkunst, als leider der Diligentia-conci-rten, der z»ng- verecniging „Cecilia" te 's Gravenhagc en van de klassieke concerten in het Paleis van Volksvlijt. In al deze betrekkingen was hij de ware man op de w.ire plaats. Geen moeite noch opoffftiingen waren hein te groot, daar waar het de verheffing der toonkunst gold Onder tijm bezielende, meesterlijke leiding behaalde genoemde Liedertafels meermalen zoo in, als huiten het Vadprland, de schoonste triomfen voor deze en meer andere verenigingen schreef hij eeu groot aantal fraaie koren, o.a. „Hollands Glorie', „Jan Maat', „de Kabels los', „Krijgslied,' „de Rols in zee," „Hymne aan den Vrede", „Ons Hollandsch lied", „Opwaarts" enz. em In deza koren, zoo goed ah iu zijn grootere. werken „Lei- detis ontzet', „Vrede', „Vondel- eu Heiti- gerlee cantate," „De Vliegende Hollander', „Het Woud" enz. enz. vindt men een weel derigen overvloed van prachtige, origineele melodieën, naast frissche klank- en kleur rijke harmonieën en een pittige, vaak piquanle begeleiding van piano of orkest. Leven, kracht en bezieling stroomen er u uit tegen, men voelt den stoere» zoon van het noordon met zijn vurig temperament en zijn van vaderlandsliefde kloppend hart. Wanneer hij de grootheid, den roem, de eer van Neder land bezong, dan vooral vond bij dien warmen geestdriftiger) toon, welke verscheidene zijner scheppingen tot populaire zangwijzen ge maakt hebben. Doch ook op bijna ieder ander gebied heeft hij voortreffelijke com- positieën geleverd. Zijn beide Mi-sen hoewel niet van strengen, echt kerkdijken stijl, worden geroemd zoo om haar religieuse, verhoven expressie, als om de meesterlijk" wijze van bewerking. In zijn „Oratorium David' en de opera „Floris V* hoewel beider genre zijn fort niet is vindt men treffende, schilderachtige gedeelten, die ge tuigen van gelukkige vinding, geniale op vatting en dramatisch® kracht. Zijn talrijke liederen vinden nog steeds geestdriftige vertolkers en een aandachtig luisterend, dankbaar publiek. Ook zijne instrumeutale scheppingen, als de sympho-tiën in C-mol eu d-mol, ouver tures, een concertstuk Erklarung (naar aan leiding van Heine's gedicht) enz. waarvan Zijn positie kwijt, zijo dochter ontvoerd, de wraak zal voortreffelijk zijn. „En de gevaren die ons nu nog omringen zullen worden weggenomen, als ik haar, die ik bemin, in mijn macht heb. „Dus u bent dan waarachtig ook al verliefd geworden. Eu met wie dan toch, vroegen de drie personen. De graaf trok de beiile mannen lot zich en Jrevelde eenige woordeD, doch zoo stil, dat eannctte er niets van kon verstaan. „Begrijpt gij nu, waarom ik u aanspoor nllc krachten bijeeu te verzamelen Ik mag dus op u rekenen niet waar „Wij hebben gezworen, zei Humbeit. „Dus gij weet het nu. Morgenavond om 10 uur ginder. Je weet wel waar. De graaf de B rnac nam zijn mantel dien hij op tafel had gesmeten op en sloeg hem om z'n schouders. „Nu tot ziens, zei de graaf. „Maar zal „hij" er zijn vroeg Humbert. J a, want hij heeft zelf naar meester Eudes geschreven. Hij heelt morgenavond ora 10 uur een bijeen komst met hem op de gewone plaat6, om eene proefneming over de beloofde zaak te doen. „Ha, nu begrijp ik het, zei Mercurius. Wij zullen drie vliegen iu een klap hebben; het ge il, im, den man en de vrouw. „Vertrekt gij nu reed», Bernac? vroeg het meisje. „Ja Jeaunette, ik heb nu ceuige uren rust noodig, want ik moet morgen ducllecren met La Guiche, „Waarom „Begrijpt gij dat niet? La Chesnaye sal zijn v. Ik aanvoeren, en om nu de zaak op een dwaal spoor te breDgen, moet hij op een andere plaats ook optreden. Dus tot morgen. Dat een ieder onthoud wat hij doen moet riep de graaf nog en wierp Jeannetle een laatste teeken van afscheid toe, verliet de kamer en liep vlug met Humbert ua*r buiten. Graaf de Bernac naderde het venster dat hij zoo vlug was binnengewipt en stak voorzichtig het hoofd naar buiten. «Niemand, zei hij. De straat is verlaten en het is zoo donker als de bel. „Houd üiraud maar iu het oog, mompelde enkele verleden jaar door het Philhar- rupnisch orkest van Berlijn, ondzr leiding van Rebicck ook deze ging, helaas voor korten tijd ter ziele eene sublime ver tolking genoten, dragen mede den stempel van zijn genie en ademen den geest van Mendelsohn, dien hij. Hol, zoo hoog ver eerde. Toch was hij ook de z, g. nieuwe richting niet vijandig gezind. Men weet welk een tegenkanting deze aanvankelijk ondervond, hoe zelfs meesters als Frans Lachncr, en ook Verhuist, er zich hardnek kig tegen verzetten en beslist weigerden die nieuwe, epoch makende werken te diti- geeren. Niet alzoo Hol Hij waardeerde het streven der nieuwere», erkende ook in hen het goede, en maakte in zijn opera Floris V gebruik zelfs van het alles of veelbe- heerscher.de leitmotiv. Aan hem hoofdzakelijk dankt dan ook liet Nsderlandsch publiek de kennismaking met de werken van Wagner, Liszt, Ruff en in. a. Niet minder echter schittert hij als peda goog en schrijver. Zijn klavierschool, doch voornamelijk zijne methode „De Jeugdige Zanger', welke laatste algemeen geroemd wordt als de beste der tot heden bestaande handleidingen voor het muziekonderwijs op de lagere scholen, pleiten zoowel voor zijne groote, wetenschappelijke kennis als voor zijn goed inzicht in de mei bode. Hij besefte volkomen hoe en weit de jeugd gaarne leert. Sinds de „Jeugdige. Zanger' verscheen, zijn de handleidingen van Smits, v. Dapperen, Bouwmeester, Drenth enz. zoo goed als geliefd vergeten. En wie roerat niet zijn ecnvoudigen en toch zoo pittige», gekfuiden, vaak humoris- lischen stijl fletzij bij kritieken of ver handelingen schreef, altijd toonde hij zich den man vau stniak, die nimmer jicht maakt op effect en om zijn ideeën te uiten holle, zinledige phrasen of woorden veraf schuwt. En hierover moet men zich niet verwon- d ren Men kan geen groot, veelzijdig toonkunstenaar zijn zonder veel en diep ge voel voor het litierarisch schoone te be zitten. Want wat is vocale muziek anders dan de illustratie van het woord En waarom noemt men den componist toondichter Een componist zonder dichterlijken aanleg is on denkbaar, is een on liug. Is het wonder, dat zulk een groot, geniaal, veelzijdig ont wikkeld man hoog vereerd en geprezen Humbert, terwijl hij ook het venster uitwipte. „En waakt gij over Jennnelte Hare genegenheid voor Mercurius schijnt mij te levendig om waar Ic zijn. En denkt er w«l om, zij bezit een drievierde van onze gchcirmn. Past op dun l« L)e graaf liep nu vlug de duisternis ingevolgd door Humbert doch deze liep juist de tegenover- gesteiden kant iu. Dc geheimen van Meester Buries. De Pré-aux Cleres was toen een groote frissche weide, welke met boomen beplant en hier en daar met struikgewas bedekt wus. Zij lag op den linkeroever dtr Seine, rechtover hei prachtige Louvre Des namiddags en des avonds was het geen wandelplaats, maar een strijdperk, wan' er mag niet uit bet oog worden verloren, dat de Fransche adel in de zestiende en zeventiende eeu w gedund werd door tweegevechten, welke daar dan plaats hadden. De lezer zal zich nog wel heriuneren dat de graaf des avonds in liet huis van Jonas tegen den volgenden dug Ou tien uur met ridder de La Gniche afgesproken had. Dienselfden morgen dat het tweegevecht moest plants hebben, den 14en Vlaart 1605, reed ren ruiter naar de I'orte-Neuve, die a.n zijn gestal e te zier. hoogstens 28 jaar ken zijn. De Porte Neuve doortrekkende bleef hij oan den wachtpost staan en vroeg aan een daar zittenden ouden sergeant om een goedkoop en toch net hotel, De oude sergeant begon eerst een paar hotels op ie noemen doch liet er dan direct op volg>a dai het gen aanbevelenswaardige dresem waren. Eindelijk schoot hem in gedachte, dat hij nog een nicht had die een hotel had, en verwees deu ruiter daar toen naar tüe. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1904 | | pagina 1