N ummer 43 Zondag 29 Mei 1904. 27e Jaargang. Toegewijd aan Handei? industrie en Gemeentebelangen. Tweede Blad. AITOON TIELEN, Bekendmaking. Uitgever: Rusland en Japan. INSPECTIE VERLOFGANGERS. KIEZERSLIJST. UITVOERINGEN. Gilde van Schoenmakerspatroons. De Echo van het Zuiden, Waalwijksche en Latipiaatscke Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden Uitgever. jm. den WiALWIJK. Advkrtkntiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Adverteutiëu Smaal ter plaatsing opg«g«ven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot- aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contraeten gesloten. Reclames 15 cent per regel. I I II IWWB—•■1^ •-"»»" De Bargemeester der gemeente Waalwijk raas k bekend, dat op Dinsdag 7 Juni aanstaande, de verkiezing zal plaats hebben van 3 leden der Provinciale Staten in het district Heusden ter vervulling van de plaatsen van hen, die met den eersten Dinsdag van Juli e.k. moeten aftreden. Op eerstgenoeinden dag kunnen candidaten lijsten worden ingeleverd, bij den Burgemeester der gemeente Reusden. Waalwijk, 20 Mei 1904. De Burgemeester voornoemd- K. DE VAN DER SClIGEREN Burgemeester en Wethouders van Waalwijk maken bekend, dat het te houden onderzoels (inspectie) over de verlofgangers der Nationale Militie voor tooveel deze gemeente betreft zal plaats hebben op DONDERDAG 16 JUNI a.s. des voormiddag9 om 8 uur ten raadhuize. Aan hel onderzoek moeten deelnemen zij die voor Januari vac dit jaar in het genot van groot verlot zijn gesteld. Waalwijk 20 Mei 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, K, DE VAN DER SCRUEUEN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Burgemeester en We'houdera der gemeente Waalwijk maken bekend dat de opden 22sten Maar 1.1. vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 1904/1903 looals aeie than9 luidt, van 15 Mei 1904 tot 15 Mei 1905 van kracht blijft, behoudens wijzigingen ten rechterlijke uitspraak en aanteekeningen omtrent schorsing. De genoemde lijst blijft voor een ieder op de secretarie der gemeente ter inzage nedergelegd en in afschrift of afdruk tegen betaling der kosten verkrijgbaar. Waalwijk, den 20 Mei 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris, F. VV. VAN LIEMPT. In memoriam. HOL--HEINZE. Matinée te geven door de Liedertafel ^Oefening en Vermaak' Tan Waalwijk en Bezooien, waarop uitsluitend zullen uitge roerd worden werken van „Hol en Heinze op Zondag 29 Mei 1904 in de zaal Musis Sacrum." Aanvang 12 uur v. m. Entree vrij. PROGRAMMA. 1 Omhoog koor 2 Lied van Nederiand koor 3 Bede, koor met Bariton Solo 4 Opwaarts koor 5 Zondag op het Meer koor 6 Hollands Glorie Koor met acc. van piano Heinze. Hol Heinze. Hol Heinze Hol Zooals wij in ons vorig nummer reeds onder HProvinciaal Nieuws" mededeelden, hield de Z.Eerw. heer Pastoor Sprangers, op de vergadering van Schoenmakerspatroons, op Maandagavond 1.1. op de zaal van den heer van Dun, ter stichting eener vereeniging van schoenmakerspatroons, eene korte lezing, die wij thans in extenso laten volgen Mijne Heeren De wanden, die ons hier op de bovenzaal der /yLooiersbeurs omsluiten, zij begroeten ons met den christelijken groet onzer zus terverenigingen van Waalwijk, zoo als daar zijn Sti Paulusvereenigiug, Leobond, Volks bibliotheek enz. enz, met dien schooneu ehristelijken groet: ^Geloof zij J. Chr. in alle eeuwigheid" hij vertolkt al aanstonds dat wij het maatschappelijk vraagstuk opvatten, zooals dat door Roomsche menaehen moet worden opgevat, dat wij ons plaatsen op het heil aanbrengend christelijk standpunt Alvorens echter te komen tot bespreking van het doel dezer oproeping wil ik graag een enkel woord vooraf doen gaan bij wijze van introductie of inleiding. En het le woord, mijne heeren, de ge wone inleiding eener vergadering is Welkom welkom, hartelijk welkom, niet alleen als heeren leden, als schoenmakers-patroons, aar ook en vooral als geliefde broeders in ii ristuj, omdat deze vergadering het fun dament kan leggen van een schoonc toekomst van onze dierbare bevolking, een bron van welvaart voor het vak bij uitnemendheid der schoone induslrieele Langstraat. Mijn 2e woord vanvinleiding (want ik zou dezen avond eens graag zeggen wat mij op het hart legt) isj ik beschouw deze ver gadering van zooveel ernst, van zooveel gewicht, dat ik waarom zou een priester een herder uit een goede katholieke bevol king als gij die van Waalwijk en Besoijen uitmaakt, waarom zou ik het niet open baren P t Alvorens mij aan den arbeid te zetten voor mijne schrijftafel heb ik gebeden, ge beden en vertrouwvol gebeden voor uw doel en mijn doel, voor uw werk en mijnwerk. Tot onzer aller koningin, nu niet tot die van het vorstelijk huis (ofschoon ook dezen hedenavond met dankbaarheid zal worden herdacht) ik Iieb dan gebeden tot de koningin die wij allen vereeren, die wij allen be minnen als een Moeder van goeden raad, opdat Zij met Hare diepe wijsheid mij goeden raad geeft, dh ik u als uit de 2e hand zal geven. Verder heb ik gebeden tot St. Jan en tot een Heilige dien uw godvreezende voorouders reeds vereerden en aanriepen als den patroon, als den beschermer van het vak, de schoenmakerij. Gebeden heb ik tot St. Chrispijn //En wil ons toch genadig zijn» En dat zal hij, want wij zijn in het Oclaaf van Piuksteren van den H. Geest, van den Geest van Wijsheid, verstand en Wetenschap. En daar er geschreven staat, den goeden geest zal hij geven aan hen die er om vragen, om bidden, en ik heb er om gebeden als herder van mijn volk. Eu als vanavond, mijne heeren, een goede geest ons bezielt en waarom zou hij dat onder eene zoo goede bevolking niet doen als van avond, zeg ik een goede geest ons bezielt dan is het zaakje klaar, dan is de teerling geworpen. Want dat is het spreek woord onder het boerenvolk en tusschen 2 haakjes van den boer kunnen wij allen veel leeren de boer üan zegt/,Met ge willige paarden is 't gemakkelijk ploegen. Een 3e woord is en dat is nu geen nederigheid, maar pure, naakte waarheid ik ben wel wat....ja.... huiverig om van avond met u te spreken. En waarom Doodeenvoudig om deze reden Al meer dan 30 jaren priester, heb ik natuurlijk al heel wat gezegd en gepreekt in een jaar zijn 52 Zondagen maar een lezing gehouden of eeii spreekbeurt gehouden, heb ik nog nooit, nooit. En er zijn hier in Waalwijk binnen 4 a 5 jaar ai zoo'n groote sprekers geweest, zooals do groote I)r. Schaepman, de geleerde Paters van Schijndel en van Hooff, Professors en Docters enz. enz. Maar zoo zegt ge mij mijnheer Pastoor, dan had ge maar een spreker van buiten moeten laten komen, wij kennen er wel, die het zeer goed kunnen, en die het graag zouden doen ook. En daarop heb ik de eer en het genoegen te antwoorden Al zijn er dan lezers en sprekers, die het kunnen en graag willen doen, ik kan het toch altijd op mijn manier, en zal toch wel etn slot vinden. En verder ik doe het in waarheid liever, dan wie ook, omdat ik als Herder mijner schapen voor niemand onder doe in hoogachting en liefde en toegene genheid voor den schoenmaker. Inderdaad, M. H., ik heb hier onder V en voor U hoofdzakelijk twee plichten to vervullen dat is No. 1. Op alle mogelijke wijzen te zorgen, dat ge allen eenmaal ir« den schoonen Hemel aanlandt bij Sint Jan, bij Sint Crispijn. En ten 2e. Naar mijn best vermogen te zorgen ook voor uw aller tijdelijke welvaart, en voorspoed en zegen en vooruitgang. En, M. H., gaarne zal ik alle krachten in- spanneu, opdat gij bevrijdt moogt blijven van de gevaren van het verblindend goud en voor het lijden der armoede en langs den weg gelukkige tevredenheid moogt voort- wandelen op de veiligen reis naar de ter eeuwigheid. En als dan naast mijn herderlijken ijver voor het heil uwer zielen, hand aan hand gaat, mijne daadwerkelijke belangstelling in uw stoffelijken vooruitgang en lijd' lijken voorspoed, dan volgt er als van zelf uit, dal deze vergadering met haar doel, mij welkom, welgevallig en dierbaar is, omdat het schoen- fabrikaat is het vak, de industrie, de wel vaart, de toekomst van ons dierbaar Waalwijk en omstreken, voor de industrieele Lang straat. Waalwijk en omstreken, de zetei van het schoenfabrikaat P Ja, Mijne Heeren. Dat zeggen aan ons en aan den vreem deling le. De hoogopgetrokken schoorsteenen onzer fabrieken. 2e. Dat zeggen al die mannen en jongens, die ge in schafttijd liet schootsvel ziet dragen, als het teeken van hun ambacht. 3e. Dat zeggen u de vele, vele reizigers, die van alle sleden en lauden Waalwijk en omstreken als om strijd bezoeken. 4e. Dat heeft gezegd niet alleen, maar verkondigd luide en alom èn in de Lang straat, èn in de Provincie, èn in geheel Ne derland en buiten Nederland, iu het groote machtige Duiteofcland enz. enz. Onze he?itijk en meesterlijk geslaagde tentoonstelling van het jaar Onzes Heeren 1903, die met onuitwischbare en gulden letteren in de jaarboeken der geschiedenis van Waalwijk voor het nageslacht zal aan geschreven blijven en van Welker uitkomst het thans levend geslacht reeds dagelijks meer en meer de gezegende gevolgen van vooruitgang en bloei in zaken ondervindt. Daar toch op de Tentoonstelling van Waalwijk, 'zag eigen volk en vreemdeling het Schoenmakersfabrikaat de kroon op bet hoofd gezet. Meer nogzoo heerlijk was zij geslaagd, dat het hoogste wereldlijk go- zag van onze Nederlanden, onze Geëerbie digde Koningin die wij, Katholieken, allen hoogachten en beminnen en voor wie ons Christelijk volk eiken dag des Heeren in onze kerken bidt en zingt Domine Salvam fac, Heer, maak zalig onze Koningin dat onze Geliefde Koningin Wilhelmina, die God ons beware en zegene in lengte van dagen den President dier tentoonstelling opnam onder het getal van hare Ridders. Ik vind dus hedenavond een gepaste, een geschikte gelegenheid om in het publiek te repeteere.n, wat ik reeds in het privaat deed. ZijnEd. den Ridder Klijberg-Pernot hartelijk en welgemeend te teliciteeren met het eereteeken, dat prijkt op zijne fiere borst. En wat onze beminde Vorstin schonk aan hem, da; werd door allen goedgekeurd en op hoogen prijs gesteld. Meer nog, 't werd bestendigd. Want de bevolking van Waal wijk vertrouwde aan zijn energieken ridder de zorg, de behartiging toe zijner stoffelijke, algemeene belangen. Op dit oogenblik, M. H., zou hij onge twijfeld met belangstelling deze vergadering hebben bijgewoond maar de belangen zeiven der schoenmakerij riepen hem elders. En juist zijne reis naar Duitschland met vak- genooten uit Oisterwijk en Dongen beves tigen mijn getuigenis. Waalwijk met om streken is de streek, het land, de zetel van het schoenfabrikaat, niet minder dan De venter en den Bosch van den peperkoek, Tilburg van den baai en het laken, Schie dam van.... maar laat ik daarvan zwijgen. En nu, M. H., na eoo'u lange, lange, misschien al te lange inleiding, kom ik dan toch eindelijk aan mijn punt. De schoenmakerspatronen van Waalwijk ea omstreken moeten zich vereenigen tot een bond, om op alle mogelijke wijzen hun vak te bevorderen, hunne concurrentie te versterken hunne financieele voordeelen te vermeerderenhun gevestigden roem te handhaven, ja, nog hooger te doen opbloeien, gedachtig aan het schoone Ilollandsche spreekwoord: 'Eendracht maakt macht", een spreekwoord, zoo oud, dat de Keizers van Rome vóór eeuwen en eeuwen het lieten graveeren op hunne onvergankelijke monu menten Concordia res parvae crescentlet terlijk vertaalddoor eendracht worden kleine zaken grootvrij vertaald in onze schoone Hollandsche moedertaal //Eendracht maakt macht". Welnu dan, M. Heeren, mijne Broeders Weest dan eendrachtig; iluit u aaneen; bindt u saam, vereenigd u. Zoo sprak tot U de groote Paus Leo XIII in zijne wonderschooue brieven, zoo spreekt ook zijn opvolger Pius X, hij die in alles zijn groeten voorganger volgt, iu het aller gewichtigste sociale vraagstuk. Zoo spreekt tot u onze geliefde Bisschop die onder de schutse der goede Moeder van goeden Raad, u zegtDe bonden in onze dagen zijn noodzakelijk een eenling in de tegenwoordige maatschappij vermag niets meer. Zoo riepen u toe uwe vakgenooten in de omliggende gemeenten, waar ook het schoen- fabrikaat, het vak, de industrie des volks uitmaakt. - Zoo d. i. vereenigt U, spreekt tot U de geest onzes tijds, zoo voert u heen de strooming die daar is in de maatschap pelijke gelederen. Zoo spreken tot ons reeds onze vijanden, die zich vereenigen om wanorde te stichten die gouden hei gen beloven en N.B. niets geven dan teleurstelling en teleurstelling en de zoo spelt de oude spelling en de con fusie en beschaming. Het Bestuur der Hanze M H. is reeds langen tijd van plan geweest u op te roe pen tot vereemiging. Als Geestelijk Advi seur e:i als Pastoor van Waalwijk breng ik gaarne hulde en dank aan hun ijverigen President en zijne trouwe Bestuursleden voor den eersten sloot, dien zij zoo gaarne en geheel belangeloos aan deze oproeping gegeven. Zsd, wat wij hopeu en weu- schen, eenmaal in Waalwijk eene vereeni ging, een Bond van schoenmakerspatroons verrijzen en in den loop der jaren zal de dank en de eer en de voldoening zijn aan den President der Hanze, en mede aan zijne trouwe en zoo eensgezinde bestuursleden, aan den Heer Ver wiel c. s. Moge de Hanze de vruchtbare boom zijn, waarvan de Bond van Schoenmakerspatronen in Waalwijk en omstreken is gebleken te zijn de heerlijke en zegenrijke vrucht. Ik nader M. H. aan het einde mijner bespreking. Moge mijn herderlijk woord als Geestelijk Adviseur heden avond gevallen zijn op vruchtbaren, wel doorploegden en bemesten grond. Wij zijn thans in de lente. Schiet ons uitgeworpen zaad wortel, dan zal in den zomer en in de herfstdagen een rijke oogst het deel zijn onzer ijverige en ouder- nemende vakgenooten. Een ander beeld. Mochten wij heden avond, M. H. den grondslag leggen van de toekomst van een schoon, degelijk, stevig, winstgevend sociaal schoenmakersgebouw. Moge dat gebouw rusten in diepe iunda- menten van godsdienst en vakkennis, en bekroond worden door het zegevierend kruis der der Victorie en der zoete hope op wel vaart en bloei voor ons Waalwijk en om streken. M. H. Ik gevoel mij verplicht te ein digen, te lang toch heb ik Uwe belangstel lende aandacht durven afwachten. Wat zal mijn eindwoord zijn Luistert nog aven, dit is mijn vriendelijk verzoek. Uwe toekomstige vereeuiging zal zijn om uwe stoffelijke belangen van het vak te bevorderen. Zeker Want gaat de schoen makerij goed, dan gaat het Waalwijk en omstreken goed. Maar gij zijt en gij blijft het zoo gaarne, Christenen. Daarom blijvc de godsdienst de ziel uwer vereeniging. Gaarne verleen ik mijn pries terlijken herderlijken invloed om zooveel ik vermag, door omstandigheden u voor te lichten, te helpen, te steunen, ook in het stoffelijke. Uw geluk zal altijd zijn mijn geluk; Uwe welvaart mijne welvaart: uw zegenen bloei, mijn zegen en bloei. Want ik ver klaar U in waarheid van altijd met Paul us te willen zeggen „quoriam nunc vivimus si vos statis." I Thess. III, 8, dat is iu ruimeren zin vertaald Als Gij staat, als het U maar goed gaat, o dan leven wij, dan gaat het ons ook goed, dan zijn wij ook gelukkig. En ik ben begonnen met Sint Crispijn, patroon der Schoenmakers en Sint Jan den patroon van alle Waalwijksche Parochianen. Welnu het II. Evangelie verhaalt ons: Toen de kleine Joannes dan geboren was, toen vroegen familieleden en buren en vrienden quis pietas puer ist erit Wat zal er van dat kindje geworden0 En ver'er staat geschreven z/Multi in natiiitate ejus gaudebunt Velen zeer velen zullen zich in zijne geboorte ver heugen. En dat was zoo en dat- is nog zoo. Na 1900 jaren zijn wij, Waalwijksche Katholieken nog blij dat wij Joannes hebben en vereeren en aanroepen als Patroon en Beschermer. En nu de toepassing. Moge de Vereeniging, de Bond der Schoenmakerspatroons hedenavond worden geboren. En dan rijst de vraag in Waalwijk en in de omstreken, aan den vreemde om zijn ge- vestigden roem der tentoonstellingquis pietas.... enz. Wat zal dat geven met den nieuwen Waalwijkschen bond T Autwoord zij als voor 20 eeuwen in de woning van Zacharias en Elisabeth: de ouders van den kleinen Jaannes, Multi in natiritate.,.. Velen, velen, d. i. alle scboenmakcrsbazen of liever alle schoen makerspatronen en alle knechts, en alle Waalwijksche ingezetenen zullen blij zijn, zich verheugen, dat er in 't jaar O. II. 1904 te Waalwijk ontstond de vereeniging van SchosMmakeispatroons onder den mach tigen invloed van onzen 11. Gad^dienst, en die bloeiende vereeniging van schoenmakers patroons is: de zegenrijke vrucht der Hauze. Ik heb gezegd. Zooals wij toen ook mededeelden, slaagde de vergadering vrij goed meerderen zullen zeker volgen, als do planner, enz. wat meer bekend worden. Zeker is bij vereenigen altijd te winnen, zooals ook de eerw. spreker duidelijk uiteen zette. De Japanuers rukken voorwaarts, maar dat gaat met verwoed vechten gepaard, de Russen verdedigen ieder stuk gronds me leeuwenmoed, maar moeten tol nog toe terugtrekken. De volgende telegrammen geven een vrij goed overzicht over de geleverde gevechten De Rissen hadden uitgebreide toebereid selen gemaakt om het voortrukken der Japanuers naa: het zuiden vau het schier eiland Liao—tong te verhinderen. Zij hadden de heuvels aan de zuidkust der baai van Talieowan versterkt. De sterkste stelling was de heuvel Nasjan, te westen van van Ta lienwan, waar talrijke batterijen beschermd waren door verschansingen voor geweren, door mijnen en door welgelegde X—vormige ijzerdraadversperringen. Een andere lijn van welbeschermde versperringen liep van het hoofd der baai vau Taliën wan noordwaarts tot Tin—sjie—tien ten zuiden van Kin tsjou. De Russcd bezetten een rechthoekige stelling ten oosten van Kintjou. De Russen beproefden verleden Zaterdag de Japauners te doen aanvallen, maar dezen gingen daar niet op in, het verkiezende de stellingen en de sterkte der Russen door eeu reeks van verkenningen te leeren kenuen welke verscheidene dagen duurden. Japan sclie officieren waagden z'ch tot zeer dicht bij de Russische stellingen, en trachtteu daarna op zich te doen vuren om stukken bom mach'ig te worden, die zij opraapteu ten einde het kaliber der Russischekauonuen le weten. De Japansche verkenningen ontdekten een leemte in de Russische verdediging tusschen de baai van Talienwan en de westkust van Liao long. De Japansche troepen rukten op en overvleugelden Kin tsjou, na een lang lurig gevecht van de artillerie, dat Woensdag den geheelen nacht duurde. Om vijf uur twintig Donderdagmorgen rukten de Japan uers Kin—tsjou binnen, de Russen naar het zuideu volgende. De Russen boden hard— uekkigen tegenstand op den heuvel van Nasjan, die om zeven uur's avonds genomen is, na herhaalde bestormingen. In den loop van den dag trokkeu de Russen terug naar Nan—kwanling, waar een tweede lijn van versterkingen is. Uil dc verslagen, die elkander opvolgen, blijkt, dat de bestorming van Nansjan gisteren een bloedige zaak is geweest. De Japauners concentreerden het vuur eerst op de Rus sische batterijen, geholpen door vier kanon— neerbooten in de golf vau Kin—tsjou, eu brachten vele kannounen tot zwijgen. De

Echo van het Zuiden | 1904 | | pagina 1