FEUILLETON. Rusland en Japan. IN EER HERSTELD DE GEHEIMZINNIGE BANDIET. UfTENTAND." BINNENLAND. Provinciaal Nieuws. ïarOj de ware graaf de Bernac, zijn verblijf en werkzaamheden te Parijs. Vereenigde Staten. 't Hof. Gajoelanden. Koningin Emma. Landweer. Rechtszaken. Liedertafel „Oefening en Vermaak.» Coneert. vuorichïift, noch aanbeveling tot toetreding bevat, ons dunkt, de heereu moeten, toen ze dat neerschreven, gevoeld hebben, dat deze reden een voorwendsel is, dat logisch lijkt, maar lang niet logisch is. Immers, hoe denkt het Centr. Bestuur over de ka tholieken in Frankrijk, in België en ook nog wel in ons land, die beweren, dat zij niet verplicht zijn al de wenschen op te volgen, uitgedrukt in de beroemde sociale zendbrieven van Leo XIII z. g. juist, omdat deze noch directe voorschriften noch verplichte aanbevelingen bevatten, om die wenschen tc moeien opvolgen. Wij zien er het allertreurigste voorbeeld van in Frankrijk, waar een dergelijke ge- dac'itengang toe leidt. Wij willen hiermede volstrekt niet te keópeu geven, dat de overwegingen van het Centr. Bestuur in één lijn kunnen geplaatst worden met die betreurenswaardige denk beelden der katholieken in Frankrijk, maar toch halen we dit voorbeeld aan, om te doen uitkomen, hoe gevaarvol zelfs een schijn- parallelweg is En hoe staat het nu met de derde alinea der motie, dat de nieuwe organisatie den II. K. Volksbond voorshands te zware lasten oplegt en te weinig voordeel voor zijn actie biedt Natuurlijk kunnen wij, als buiten het actieve verband der actie van den Volks bond staande, hierover niet een in allen deele gemotiveerd oordeel vellen. Maar toch zouden wij wenschen te vragen Is de be rekening ran Mr. Aalberse omtrent den brochureuverkoop en de regeling der spre ker» dan z66 bezijden de waarheid, dat deze alinea in al hare comequentie waar is Bovendien Is het oude „Eendracht maakt macht» in deze quaestie niet meer waar Wanr toch bedoeld wordt, een algemrene federatie, die met behoud der zelfstandigheid der deslen, toch gezamenlijk zal optrekken ter versterking en meerdere ontplooiing der Katholieke Sociale Actie, daar mag men o. i. krachtige hulptroepen niet afwijzen met de n. o. m. nog niet bewezen beweringte veel last en te weinig voordeel. Eu zeer zeker mocht men over 't hoofd gezien heb ben '1 afwendbare gevolg dezer afwijzende tactiekDe onmiddellijke, neerdrukkende terugslag op deze begiu-organisatie, welke ons toch moet brengen daar, waar nu reeds de „Volksvereeniging» in Duitschland staat. Men weet toch wel, hoe het in zulke gevallen gewoonlijk gaat. //Och, zoo wordt er, vooral ten platten lande, al heel spoedig geredeneerd, //als de Ned. R. K. Volksbond zich terugtrekt, wat moet er dan van terecht komen In ronde woorden gezegd, is voor velen deze houding vati het Centr. Bestuur een koude waterstraal op 't enthousiasme, door dit grootsche plan gewekt, Wij hadden dan o zoo gaarne gezien, dat het anders ware gegaan, want ook de 4e alinea, welke belemmering in zijn vrijheid van beweging voor den Volksbond te kennen geeft, kan er bij ons maar niet in. Men is en .dijft toch een zelfstandige corporatie. Eén lichtpunt zien wij, met het Centrum in deze motie, dat zij niet aantast de vrij heid der efdeelingen, om toe te treden, zoo deze dat wenschen. Wanneer die afdeelingen toch lezen, dat Z. H. Paus Pi us X, dank zij de persoon lijke inlichtingen van een vriend der „Ka tholieke Sociale Actie», op de meest ondub belzinnige wijze over de plannen der nieuwe organisatie zijne voldoening heeft uitgedrukt en verzocht aan de personen, die ze ont wierpen en moeten ten uitvoer leggen, zijn apostolische» zegen over te brengen, dan zal n. o. b. m. meer dan één afdeeling van deze vrijheid gebruik maken en ten slotte toch de H. K. Volksbond in de actie zijn opgenomen. En waar het Centr. Bestuur zelf deze vrijheid met ronde woorden in zijn motie erkend, daar hopen we van harte, dat het gebruik maken van die vrijheid door de afdeelingen geen betreurenswaardige gevolgen na zich sleept. Dat"] zou niet alleen hoogst te bejammeren zijn èn voor den R. K. Volks bond zeiven, maar ook voor de Katholieke Sociale Aotie eveneens. Ten slotte drukken wij de hoop en het vertrouwen uit, dat spoedig de werking der nieuwe organisatie van dien aard moge Zijn, dat deze moeielijkheden als van zelve opge lost worden eu zoodoende alle katholieken schouder aan schouder zullen staan, om de Katholieke Sociale Actie als een zuurdeezem te doen doordringen in onze sociaal-econo mische verhoudingen ten behoud en ter versterking van de vaderlandsche zaak in 't bijzonder en den christelijken geest in het algemeen, opdat t woord van Z. H. Pius X daadwerkelijk in vervulling moge gaan „Omnia iustaurare in Christo. Alles ver nieuwen in Christus 1» Was Rusland klaar voorden oor- lo g. Men kent het snoevend gezegde van Leboeuf voor Frankrijk in 1870 den oorlog met Pruisen begon, dat het keizerrijk geheel klaar was voor deD krijg en dat er zelfs geen knoop aan een slobkous ontbrak Zoo ieis zou anders het minste ongeluk zijn geweest, dat Frankrijk overkwam! Maar toen het leger gemobliseerd werd bleek er heel wat meer aau te haperen en de ge schiedenis bewijst alweer, wat een volkomen toegerust tegenstander voor heeft op der» gene, die zich in der haast moet trachten te voorzien met wat voor het welslagen van een veldtocht noodig is. In zooverre is Frankrijks toestand in de zeventiger jaren, met dien van Rusland thans te vergelijken, dat ook dit land met maatregelen om zich den goeden afloop der krijgsverrichtingen te verzekeren, met de nachtschuit komt. Met name kleven den intendance—dienst tallooze gebreken aan, die hier nog zwaarder wegen dan elders, omdat een gebrekkige en oneindig lange verbindingsweg, als de Transsiberische spoorweg, in de behoeften van het leger moet voorzieu. Nu eerst worden van Russische zijde de landlieden aangespoord hun ge wassen naar Charbio te brengen. Hier schijnt het hoofddepot gevestigd te zijn, van waar uit de troepen zullen worden geproviandeerd. Maar dat men daar alle zeilen moet bij zetten om de stad eenigzins aan dat doel te doen beantwoorden, bleek uit een tele gram, hetwelk berichtte dat er door de molens in Charbin dag en nacht wordt doorgewerkt. En op hoog bevel zal men du ook iu den omtrek moestuinen gaan aan leggen, een maatregel- die alleen succes kau hebben, indien de oorlog langduriger wordt, dan voor beide oorlogvoerende par tijen wenschelijk wordt geacht. De berichtgever van het oorlogsterrein der Daily Mail bespreekt de moeielijk heden om het leger te velde in tijd van oorlog van voedsel te voorzien en hij vindt daarbij gelegenheid de wijze, waarop de Japanners dienst hebben geregeld, hemel hoog te prijzen. De Ruseen, zegt hij, zonden hun cavalerie uit Mantsjoerije Korea 'o, belemmerd door wagens en in hoofdzaak aangewezen op de levensmiddelen, die zij van de bevolking zouden kunnen opkoopen. Elk oogenblik moest halt gemaakt worden om fourage te verzamelen. De Japanners zijn echter op gansch an dere wijze te werk gegaan. Al jaren geleden liet men iu Tokio den vlugsten soldaten onderricht geven in de Koreaansche taal. Terwijl eenige der beste Japansche officiereu zich naar Mongolië begaven om daar de zoogenaamde rooverbenden te organiseeren en te drillen, welke thans voor een goed deel een verkleede ongeregelde Japansche cavalerie vormen, trokken auderen Noord— Korea door. Zij leefden als Koreanen en kenden evengoed als de. bewoners de lands staal, zoodat de bevolking hen voor laml- geuooten aanzag. 104 «"BIB De Japanners letten daarbij niet alleen op eiken weg eu elke eigenaardigheid van het terrein maar leerden velschillende menschen kennen. Zoodoende waren zij toen de oorlog uitbrak, grondig met het land en volk bekend. Geheel anders was het bij de Russen gesteld. Terwfjl elk Japansch officier zijn kaart heeft OP Bewerkt wow „De Ecko wan het Zwaden," Dooa J. v. E. (16) O geluk en voorspoed voor dezen die mijnen Vftder bemind hebben. Doch wee en wraak over degenen die hem gedood hebben 1 Wee degenen die mijne kindsheid verbrijzeld heboen 1 Wee dengenen die mijne jeugd in eene lange en pijnlijke marteling hersshopen hebben. De Indiaan heeft zijn belofte gehouden. Hij heelt mij niet bedrogen. Ja, hij was het die gekleed in een monnik.'pij, mi.i van die de Rernac aihaaide. En waarom? Maar die andere man die ik daar zag voorbij gaanhet komt mij voor dat die man een groole plaats in mijn droomen, of herrinneritgen ft neemtWie is die man? «Hél wat is cr met u baron? Gij zegt niets meer, zei La Guiche en klopte gemeenzaam op den schouder van zijn gezel. De drie ruiters deden hunne paarden draven, •;n reden onder het gewelf, dat de valbrug, die over de ombeiningewal was gelaten, met het binnen gedeelto van Frankrijks hoofdstad in gemeenschap bracht Het kamertje dat de baron in het huis van vrouw Perrine, de nicht van den ouden sergeant huurde was gelegen op de tweede verdieping tu van het deel des lands, waar hij mo'et opu reerc 1, moeten de Russen blijkbaar hun kaarten zelf vervaardigen. Ook is het hun niet zelden: moeielijk goede tolken te ver krijgen eu, zijn de geschiedenissen, die er over verteld worden, waar, dan zouden zij door huu onbekendheid met de taal door de Koreanen niet zelden bij den neus genomen worden. Het eerst werd door de Japanners naar het noorden opgerukt, niet met het gr/ 01e leger maai met de kleine iroepeuafdeeling, die met geforceerde marschen voorui'ge schoven weid 0111 Pönjang tegen de Russen te beschermen. Het eigenlijke leger bleef achter, tot de noodige levensmiddelen gereed lagen. In elke plaats tusschen Seoul en Ponjang verschenen op eenmaal in grooien ge'ale als koelie's ot lastdragers geklaede Japanners, maar met geweer en bajonnet uitgerust. Een officier in oorlogstenue neemt bezit van tempel ol paleis en als bij loover slag worden daarin reusachtige hoeveelheden levensmiddelen eu andere legerbenoodigd heden verzameld. Hier verheft zich een berg van roode dekens, daar een ware liwiue van rijst. In Thosao worden hoenders ge slacht en in Anliop verzamelt men ontelbare varkens, heewel de eigenlijke voorhoede der Strijders nog 120 kilometer verwijderd is. Maar als de troepen ook aankomen, vinden zij alles gereed: de tafels zijn gedekt, kaarten iu overvloed te vinden, de inkwartiering is reeds laug voorbereid. De Japanners hebben van vroegere lessen wel geprofiteerd. Zooals bekend trokken ook in 1894 hun legers door het land zij brachten toen in Noord Korea een harden winter door. Voor Port Arthur. Een vanmorgen uit Tenchan via Chifoe ontvangen telegram maakt er melding van, dat in den afgeloopen nacht om halftwaalf bij Port Arthur hevig vuren gehoord werd, dat verscheidene uren aanhield. In verband met de telegrammen van gisteren zou het niet onmogelijk zijn, dat de Oostelijke divisie van het Japansche leger ande.maal gestooten is op de Russische troepen, die gereed werden gehouden den aanvallers den doortocht naar de stad te betwisten. Misschien heelt admiraal Togo de stad van de zeezijde opnieuw doen beschieten, maar hoe het zij er kunnen we'dra ernstige gevechten worden tegemoet gezien, want de Russen zullen den vijand vooralsnog geen kans geven, terwijl er den Japanner te veel aangelegen is door een par—force—aanval de stad voor den regentijd in handen te krijgen. De benoeming van markies Yamagata tot opperbevelhebber bewijst al, welk een waarde zij aan het bezit der stad hechten, want Yamagata is de voornaamste generaal van het land der op- gaaude zon, geschoold in den Fransch - Duilschen oorlog en thans 66 jaar oud De aanval der Japauners zal waarschijnlijk van de zeezijde door kauouneerbooten ge steund worden aau de westzijde hebben zij een prachtige dekking iu het bergland. De berichten van hedenmorgen bevestigen de geruchten omtrent hel oprukken van een Russisch outzettiugsleger voor Port Arthur en betreffende de schermutselingen, die tusschen de voorposten van dit leger eu de troepeu van generaal Okoe hebben plaats gehad. 1 Generaal baron Stackelberg, di met 1400 man vertrokken is naar Port Arthur, is be noemd tot commandant van deze legeral— deeling, in de plaats van generaal Zassoelitsj die afgezet werd. Als het waar is, wat in St. Petersburgsche mil taire kringen wordt geloofd, dat met de inname van Port Arthur vier maanden zullen zijn geaioeid, kan de kans voor de Japanners aardig keeren. Het ontzettingsleger, dat nu oprukt, zal het Japansche Kwantung leger in den rug beslokep, waardoor dit misschien tijdelijk gedwongen zal worde 1 zijn aandacht van de vesting af te wenden en zich tegen de Russen, die van het Noorden komen, te versterken. Intusschen gaan de Japanners voort met het zenden van troepen naar het Liao'.oeng- schiereiland met het doel den opmarsch der Russen van Tassaichiao te verhinderen. Weer is e-, aan de Oostkust, een Japansch leger korps geland en is de Talieuwan -baai goed eu wel van mijnen gezuiverd, dan zullen meerdere landingen niet uitblijven. In Liaojang gaan hardnekkige geruchten, ummrmw. dat de Russen een succesvolleo uitval deden met hun vloot uit Port—Arthur. In de stad moeten alle hotels in hospitalen herschapen zijn. gaf uitzicht op straat. Na daar e«nigen tijd gezeten te hebben zag hij in de verte een m»n met een muilezel aankomen. Op den rug van den ezel lag een tamelijk groot koffeiv- 3 De baron «laakte een zucht van voldoening, toen hij beide zag aankomen. Het koffer werd boven op zijn kamer gezet, waarna de geleider met zijn muilezel weer ver trok en de jonge reiziger maakte zijn koffer open eu haalde er een oud perkament boekje-uit, waarna hij weer op zijn plaate ging »itten*.om het in L zien. v Na lang daarin gekeken te hebben, zei hij «Binnen twee uur ga ik den grooten slag. be ginnen waarvan mijn toekomst, misschien zelfs mijn leven zal afhangen. Ben ik nu wel in het bezit van al mijn krachten van al mijn geestvermogens? Heb ik niets ver geten? Kan niets meer mij in den weg komen? Bij het eindigen dezer woorden, stond hij op, liep eenige keeren door de kamer ec verviel daarna weerin al de herrinneriDgen van zijn kinderjaren. In het begiii heb! en wij de verschillende ge beurtenissen van zijn zonderling en avontuurlijk leven leeren kennen. «Nu, begon de baron weer in zich zelf te praten, mijn dag is in lange niet slecht geweest, immers direct heb ik twee vrienden gekregen. Mijn succes bij het duel zal het zijne er ook wel toe bijdragen om te geraken tot mijn doel. Ik heb den Indiaan teruggezien, want ik ben er zeker van dat hij het was, die het gevecht onder die monnikspij bijwoonde. Hij verlaat mij dus niet..,. En dan ben ik nog in gezelschap geweest van degene die mijn naam en titel gestolen heelt. Een samenloop van gelukkige omstandigheden gaat mij in de gelegenheid stellen dezen nacht aien waarden gouverneur, die mij eertijds het leven redde, te zien. Zijn dochter ook, die ik als vergelding voor den bewezen dienst, ontrukken moet aan een gevaar eenen eerlooze te beminnen, zal ik dezen avond kunnen zien. Ja, die La 'Chesnaye, döormij en honderden meer vervloekt, bestaat nog.... O! dat die kerel toch'eens spoedig in mijn handen valle, opdat ik mijn rechten jegens mij •poedig tal kunnen doen gelden. De Frankfurter Z 2 i t u n g vernam telegrafisch het volgende omtrent de ten tooiS'elling van St. Louis. De sta itsecretaris van financiën maak'e den president der wereldtentoonstelling te St Louis opmerkzaam, dat 15 Juni een deelte der door de regeering toegestane vei valt. De regeering maakt zich ongerust over de klaarblijkelijk weinige deelneming aan de tentoonstelling van de zijde van hel Ame ikaansche volk, blijkbaar uit het volkomen stilzwijgen van de bladen over de tentoon stelling en uit het zeer geringe bezoek. Ooeenigheid in den boezem der tentoon stellingscomissie veroorzaakte liet aftreden van den secretaris Lory. De bezoekers der tentoonstelling die hier terugkwamen zijn zeer ontgoocheld. Expo santen, voornamelijk onder de Duitschers betreurden het dat zij hun exposities in stuurden. Vcor Zoudag was een stierengevecht in het tentoonstellingspark aangekondigd, doch de autoriteiten beletten het, waarop de bezoekers het arena—gebouw afbraken en in brand staken. In Peoria (Illiuois) ontstond een on'plotting in de brandewijnstokerij van Comings, waardoor 30,000 vaten brande wijn in brand geraakten. De brandende vloeistof liep naar de veestallen, waardoor 3000 stuks vee in de vlammen omkwamen. Bij de poging tot blussching zijn 10 arbeiders omgekomen. De schade beloopt twee millioen dollars. De Indiaan heeft gelijk. Er moet tusschen hem en den gewaanden graaf een geheimen band bestaan. Maar ik zal hem wel trachten te leeron kennen, want daarin zal het geheim grootendeels opgesloten liggen. Ja, riep hij triómfeerend uit, het is een dag vol weder waa-digheden geweest. Ik voel dat God mij helpt, daarom ben ik sterk. De toekomst staat voor mij open. Maar, 't is waar ook, La Guiche en d'Herbaut -zrillen reeds op mij wachten. Ik zal mij dus spoedig voor het bal gereed moeten maken. jOp: dat oogenblik zat den gouverneur bedroeld en met eeu bekommerd gelaat »oor zich uit te tureb, omdat hij er nog niet in geslaagd was, dén bardiet to aj-resteeren. Theresia was ongerust en angstig. Zij verborg zorgvuldig hare ontroering voor de oogen der- vrouwen die bezig waren met haar toiLt te uiaktu. I -mm is'jü^.ntmöo lop En hoe kon het anders, dan dat haar ontroering groot' was. Immers, het nootlottig uur, den vorigen avond door den graaf de Bernacg geven, naderde snel. E11 dat uur moest over zijn lot beslissen of over dat van haar. Op ditzelfde uur viel er niet ver van de woning der baron een gewichtig tooneel voor. Had de jonge baron de Grandois rr het bestaan en den uitslag van kunnen vermoeden, hij zou het bal van den Spaanschen gezant verlaten hel ben om in die zonderlinge gebeurtenisseu, die daar voor vielen zijn werkzaam d el te nemen. Het was het huis van Mr. Eudes, dat er zoo geheel afzonderlijk stond en dat om zijn zon derling voorkomen de schrik van het voik was Mr. Eudes liep heen en weer in zijn donkere kamers en mompelde «Eindelijk zal hij.\dan komen, na een afwe zigheid van drie lange jaren. Het was tien uur. In een goed verlichte kamer gelegen in de puinen van het Augnstijnerk looster, zaten twee mannen. Op een bed, 't welk daar in een hoek stond, lag een roerloos lichaam. Een dezer mannen was van Helmont, de andere Reynold, meester Eudes beschermeling, was ge maskerd. Reynold stond op, nam den sluier van het H. M. tie Koningin heeft Zaterdagmiddag audiëntie verleend aan den Minister van Marine. Des namiddags maakten de Koningin en de Prins een langdurige» boottocht op den grooten vijver in het Koninklijk Park, tu Zondagmiddag weder een rijtoer in de om geving van Apeldoorn. Naar gemeld wordt, is de gezondheidstoestand van hel koninklijk Echtpaar geheel naar wensch. Dr. Roessingh is Zondag weer vau het Loo vertrokken. Zijn komst' schijnt geen bijzondere reden te hebben gehad. De correspondent te Batavia van het I[blad seint „De den achbiendeD Mei versterkte kam pong Tampeng, in de Gajoelanden, is na vijf uur vechten genomen. Gewond werden drie luitenants, dertig minderen en vijf dwang arbeiders. De vijand liet 176 dooden, waar onder hoofden. Luitenant J. H. Harbord is overleden. De tocht naar de Allaslanden wacht op aankomst van eenige hoofden.» (De le-luitenant J. H. Harbord werd in Juli 1894 tot 2e luitenant benoemd Hij bereikte den leeftijd van 34- jaar. Uit Burgsteinfurt wordt gemeld, dut koningin Emma na vijf dagen vertoefd te hebben bij den prins en de prinses van Bentheim, gisteren naar den Hartz is ver trokken. H. M. denkt daar zooals vroe ger is gemeld drie weken te vertoeven. Door den ruiuister van Oorlog is bepaald dat de tijdelijke regeling der bevelvoering over de. Landweerdisticten en over de af deelingen infanterie van de Land weer in werking tree 't op den 16 Juni 1904. Hel personeel en de daarop betrekking hebbende administratieve bescheiden moeten, over- aangezicht van deze die op het bed lag en riep «Zij.... Zij... Zij is dan dood?.... «Denkt gij dat? antwoordde de zonderlinge man. Reynold antwoordde niet. Hij legde zijn hand op de armen, voeten en borst van hot schijnbaar doode meisje. «Het lichaam is nog warm, ging hij met heescho stem voort. Er beslaat geen enkele breuk en er is geen spoor van een wonde. Maar het hart klopt niet meer, haar pols slaat ook niet. Zij is schijnbaar dood. O, wee u, Van Helmont, zoo gij haar gedood hebt, zoo gij die misdaad begaan hebt. ,G:j bemint haar dus? «Of ik haar bemin, kreet Reynold, wiens oogen begonnen ie schitteren Ja, ik bemin haar, en indien gij haar gedood hebt.... De jongeling werd onderbroken, want dedenr der kamer werd geopend en met een gloeiend voorhoofd en strakkeu blik stormde Mr. Eude» de kamer binnen. Reynold giog een stap achteruit, toen hij den grijsaard bemerkte. Aan de zenuwachtige trekken bemerkte men aldra dat hij zich geweld moest aan doeu om zijn gramschap en aandeoniog te bedwingen. Mr. Eudes scheen echter geen acht te geven op de aanwezigheid van den vreemdeling of van den gemaskerde. De oude geleerde 'rad recht op het bed toe waar nog immer onbeweeglijk het lichaam van het meisje lag. «Hebt gij liet beproefd, vroeg Mr. Eudes. «Ja, maar de bewerking is maar hall gelukt. Ik heb niets anders bekomen dan den schijn— dooden slaap. «Het lichaam heeft dus gehoorzaamd «Ja. «En gehoorzaamd het tijdens den slaap nog? «Ja, doch zeer moeilijk. «En de ziel «Indien de ziel van het lichaam ontdaan is, heeft zij zich san n>ijn gezag onttrokken. Meester Eudes glimlachte en vroeg (Wordt vervolgd.) eenkoitistig déze regeling, zijn overgegeven en overgenomen, uiterlijk op den 30 Juni d, a. v. De datum, waarop de tijdelijke regeling der samenvoeging van de dienslplichtigen niet afkomstig van het wapen der infanterie in werking treedt, wordt nader vastgesteld In afwachting daarvan worden de admini stratieve werkzaamheden ten aanzien van dat personeel verricht door de zorg van den landweerdistrict-commandant. De Rechtbank te 's Hertogenbosch heeft Zaterdag jl. behandeld de zaak tegen den 21 jarigen M. L. v. d. W. die beschuldigd wordt in den nacht van 17 op 18 April le Scbijndel zekeren J. J. van der Leest zoodanig te hebben mishandeld en gesneden dat deze kort daarop is bezwekeu. Er werden 18 getuigen gehoord 0. a. als deskundigen de doctoren J. M. W. Kramer, L. E. van der Sniara, heiden te 's Hertogen bosch en de. semie-artt W. B. C. H, Canoij, uit Utrecht die, in den nacht van den moord toevallig te Scbijndel vertoevende, de eerste was, wiens hulp werd ingeroepen voorts II. Slager, werktuigkundige te 's Hertogen bosch. Het Op. Min. eischte 4 jaar gevangenis straf. Mr. F. J. van Lansschot, ambtshalve verdediger, wees op het onwaarschijnlijke van beklaagdes schuld, wijl deze zelf vele verwondingen ontving, zoo zelfs, dat hem bij zijne arrestatie het lemmet van een mes nog in den neus stak. Hij pleitte daarom vrijspraak. Uitspraak Dinsdag 14 dezer. -r.5f.11 ■■■■■pa I mil JT^r*-Ufftt'lLUm Ji LL JJÜJIL- WAALWIJK 8 Juni 1904. Verkiezing Prov. Staten. Zooals wij gisteren diiect per bulletin hebben bekend gemaakt, zijn bij de gehou den verkiezing voor 3 leden van de Provin- cirle Staten, candidaat gesteld de navolgende Heei en P. de Bekker, Empel. B. A. Middelkoop, Capelle. J. Bern. Timmermans Wzu Waalwijk. Hubert Verhoeven, Heusden. Herman J. A. Zëegers, Waalwijk. De stemming zal plaats hebben a.s. Dins dag 14 Juni, de herstemming zoo noodig 24 Juni d.a.v. De liedeitafel „Oefening en Vermaak» zal met kermis Maandag ten 5 uur wederom het zoo gerenommeerde concert geven, dat wederom heel wat belooft. Onder de uit te voeren nummers noemen we in de eerste afdeeling „Le combat naval* en „Schweigen der Nacht,» benevens op vereerend verzoek het Pelgrimskoor uit Tannhaüser. In de tweede afdeeling zal de operette-vereeniging T.A.V.E N.TJ die we tot ons groot genoegen met onze Lie- dertatel zien meewerken, opvoeren „Docter Zagebei» und sein Knecht» of de Kwak zalver van Hern an Kipper, bekend om hare lastige modulatiën voor pianist, zoowel als solist en koorzanger, maar tevens de schoon ste komische operette, van de hand van Kipper. Het publiek kan dus bouwen op eene hoogst aangename ontspanning, een mooi concert. Do rij der zomeruitvoeringen zal a.s. Zondag geopend worden met een concert der harmonie. FEspérance in den tuin van den heer Constans van Dongen te Besoijen. Wil het weder wat meewerken, dan zal het er zeker druk zijn, want deze sierlijk aangelegde, en lommerrijke tuin geeft een heerlijk zitje. 7 Verloting. Maandagavond werd de loterij van dèn heer J. Kuijten uitgespeeld in 't' öirfé Koisü sten te Besoijen. De uitslag was als volgt le prijs. A. v. d. Broek. 2e Mina van der Heijden. 3e Wed. A. Duquesnoij. 4e M. de Goey. 5e Ant Miltenburg. Allen te Waalwijk. 6e Wed. B. de Vries, Baardwijk1 Een relletje. Zondagmorgen direct na afloop der H. Mis van 8 uur, had hier eeu relletje plaats. Een groot aantal werklieden wachtten een zeker persoou op, die zooals het publiek van Waalwijk genoegzaam weet, eene geachte familie op 6traat en overal het steeds lastig maakt. Nu trokken die werklieden partij voor de laatste familie en wilden dit eens met daden paan toon en. Toen bedoelde heer dus uit de kerk kwam, begon een ge roep, men drong op; duwde hem hierheen dan daarheen, zoodat hij tegen een huifde vlucht moest nemen toen ging men over tot plagen, sarren en zelfs een gaf hem een slag op zijn hoed; met harmonica,, bek kens enz. was men druk in de weer. Door dat weer anderen voor den persoon in kwestie partij kozen, begon het gevaarlijk te worden, zoodat het goed was dat de ZEerw. heer Pastoor, voor wiens huis een en ander plaats had, de betoogers aau maande kalm naar huis t.e gaan eu de ma- réchaussée tusschenbeide kwam en den heer H. onder geleide thuisbracht. Daarna was 't volk spoedig uiteen, terwijl dit relletje, dat door een massa volks werd bijgewoond het onderwerp van gesprek van den ganschen dag uitmaakte.

Echo van het Zuiden | 1904 | | pagina 2