Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. I Summer 52 Woensdag 29 Juni 19(>4. 2Te Jaar«;;in<.r A STOON TIELEN, Bekendmaking. Over openbare onzedelijk heid en hare bestrijding. BUITENLAND. Rusland en Japan. Duitschland. E K Ü1TORY W A A L W IJ K. INRICHTINGEN welke gevaar scha de of hinder kunnen veroor zaken. De Echo van het Zuiden, Waal^yksche en Langsfraatsflif Courant Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. A b o n ii 8 m e n t s p r ij s per 3 maanden f ü."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden Uitgever. den Advkrtkntiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Adverteutiëu Smaal ter plaatsing opgagtven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een g-oct aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwijk brengen ter openbare kenni9, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt en plan met bijlage tot uitbreiding van de gemeente gasfabriek staande alhier, kadastraal bekend in Sectie; B, No. 1642. Op Dinsdag den 5en Juli 1904, des voormiddags te elf ureD, zal op het gemeentehuis gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit plan in te brengen en deze mondeling e» schriftelijk toe te lichten. '/ij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Waalwijk 21 Juni 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. De Burgemeester der gemeente Waalwijk MAAKT BEKEND, dat zij die wenschen deel te nemen aan het voor bereidend militair onderricht zich ten spoedigste moeten aangeven ter Secretarie. Waalwijk, 27 Juni 1904. Da Burgemeester van Waalwijk, K. DE VAN DER SCHUEREN. Van geachte zijde verzocht men ons over name van 't volgende» Op de feestvergadering van de Christelijke Onderwijzersvereniging, deu 24» Mei ge houden iu het Concertgebouw te Amsterdam, zeide minister Kuyper o.a. het volgende De geest des verderfs voert terug naar de dagen van het oude heidendom. Men fluistert u toe, dat het lichaam na het ster ven niet meer aan den schoot der aarde moet worden toevertrouwd, maar met vuur moi t worden verbrand; de begrippen van schaamte en kuischheid worden op zijde geschoven, zoodat vaak tot aelfs het gelaat der vrouw niet meer door den blos der schaamte wordt gekleurd. De denkbeelden van bet Neo-Malthusianisme winnen veld in ons arm vaderland en het is tegen dien gruwel mede, dat wij den strijd hebben aan te binden. Den kamp hebben wij te voeren, als men onder den naam van Rein Leven God betere het 1 de zonde van Sodom goedkeurt en zelfs aanbeveelt. Dat is de vloek der revolutie op zedelijk gebied, die verwoestend en verterend werkt, en meer dan ooit wordt aanschouwd 1" Het geschetste kwaad tast heel ons volk aan ouden en jongen, rijken en armende worsteling gaat om het behoud van heel ons volk om het antwoord op de vraag, welke géést heerschen zalde Geest van den Pinksterdag," of de geest des verderfs.'' Toen ik deze woorden las stelde ik mij de vraag hebben ook wij, Katholieken, in dezen strijd tegen het steeds toenemend zedenbederf niet een plaats in te nemen, hebben wij daarin geen rol te vervullen Ik meen toch van ja. En het is hoog tijd, dat wij middelen beramen en ook krachtdadig aanwenden tegen dien pest van ons volksleven, zal ons volksleven niet zedelijk verkaukeren. Wij staan voor een afgrond, die ons zal ver zwelgen, als er geen spoedige terugkeer volgt tot betere zeden. Dit is geen pessimis tische zwartkijkerij, maar de overtuiging van allen, die niet opzettelijk hun oogen dichtknijpen om niets te zien. Het wordt door ieder, wien het waarachtig geestelijk en stoffelijk belang van ons volk eenigszins ter harte gaat, onomwonden erkend, dat de openbare zedelijkheid in onze dagen tot een steeds lager peil daalt. De liberale Münckener Allgemeine Zeitung schrijft z/Wir könuen uns kaum mehr retten vor all dein Schmutz, der von Paris und Berlin, Wien ,und Budapest hier in Deulschland susammenströmt. Es ist geradezu unheimlich wie tief und rnpid der Sland der öffeutlichen Anstandigkeit in den letzten zehn Jahren gesunken ist. Durck Bücher, Bilder, Tingel tangel, Postkarten, Annoucen, Witzbliitter, Gassenhauer, Operetten, Possen, reine und pseudowisseu«chaftliche Pornographic, (lurch gewisse Redouten .uud Herrenabeude, durcli Schaafenster, durch breit und behaglich nachgedruckle Gerichtsverhandelungen wird ein Art geistiger Syphilis verbreitet, die grauenhaft istder Schmutz lürmt sich höherer stinkt zum Ilimmel keiu Stand, kein Lebensalter isl; mehr intakt. Alle politischen Streitigeiten müszten verschwin den vor dieser Seucl.e Man mag Katholik oder Protestant, Christ oder Atheist, radikal oder konservativ sein Reinheit des Familien- lebens, Reinheit der Jugend, Gesundheit der Geslechter stellen anf dein Spiele". Gelijk de statistieken uitwijzen neemt de prostitutie in de steden op schrikbarende wijze toe. De gasthuizen zijn voor een groot deel gevuld met patiënten, die san de ge volgen van onzedelijkheid lijden. De ge stichten tot opname en redding van gevallene en zedelijk verwaarloosde personen komen ruimte en geldmiddelen te kort, oiu aan alle aanvragen te voldoen. Ten bewijze van de zedelijke verdorven heid onzer dagen eenige feiten In Engeland zijn ruim andeihalf millioen inwoners behept met zekere ziekte van de engelscbe soldaten zijn jaarlijks 81 °/0 daarvoor onder genees kundige behandeling; te Berlijn zijn naar schatting ongeveer 100.000 menschep, die op meer of minder directe wijze hui. onder houd verdienen met onzedelijke praktijken. Wat ons eigen vaderland betreftin een vergelijkende statistiek vau 33 groote steden- in Europa omtrent het aantal openbare vrouwen staan Amsterdam en Rotterdam vrijwel vooraan Amsterdam telt één openbare vrouw op de 153 inwoners, Rotterdam één op de 171 inwoners. In sommige steden van Europa is het nog erger Londen met één openbare vrouw op 91, Berlijn op 62 en Hamburg op 48 inwoners (Hausner, Vergieicheude Statistiek von Europal, 179) Een treurig teeken is vooral de zedelijke verwildering der jeugd, de verbreiding van de geheime zonde, die knaagt aan bet levens- me rg der kinderen en den weg effent tot latere gruwelen. Vrienden en opvoeders der jeugd, die hieromtrent het besi tot oordeeleu zijn, verzekeren, dat in dit op zicht allertreurigst gesteld is, dat men in de groote steden weinig knapen op een leef tijd van dertien jaren aantreft, die nog onbedorveu zijn. Is dit waar en talrijke feiten, die zno nu en dan publiek worden, laten geen twijfel over dan wee onze tijd, wee het toekomstig geslacht Hoeverre het gekomen is iu het bijzonder met de studeerende jeugd, bewijst het feit, dat onlangs de Hoogleeraren in de genees kunde aar. verschillende Uuiversiteiien in Duitschland zich verplicht hebben geacht een waarschuwend schrijven te richten tot df studenten, omdat de verbreiding van zekere ziekte onder de bezoekers der groote Universiteiten volgens beu zet-r aan zienlijk is. Zij dringen bij de studenten aan op onthouding uit geneeskundige mo tieven en verklaren krachtens hunne rijke ervaring, dat de onthouding geenerlei scin.de brengt aan de lichamelijke ot geestelijke ontwikkeliug. Of van een dergelijke me dische waarschuwing zonder onderhoud goed gevolg verwacht kan worden, -i de vraag; maar in elk geval blijkt hieruit liet zedelijk bederf van de studentenwereld. Op een Congres van geneesheeren te Müuchen in 1902 werd geconstateerd, dut van het geheele getal geslachtszieken 25 pCt. be hoort tot de academische jongelingsschap. Deze feiten stemmen te meer tot ernstige bekommernis, naar het hier geldt de zonen van goedeu en aanzien lijken huize, die een maal de hoogste, invloedrijkste en meest ge wichtige ambten in de maatschappij zullen bekleeden, die aan de overige staatsburgers als voorbeelden van ordelijkheid en zedelijk gedrag moeten dienen, die voor een deel later met de opvoeding de.r jeugd llelast zullen worden of als rechters uitspraak heb ben te doen over misdrijven tegen de open bare zedelijkheid. Van verschillende zijdeD nu worden lof felijke pogingen aangewend, om -het toene mend zedenbederf tegen te gaai"'- Maar veelal bepaalt men zich tot het bestrijden der gevolgen, terwijl men de oorzaken laat bestaan. Men moet echter het kwaad iu den wortel aantaateu. Zoolang er een jeugd opgroeit, die reeds in de kinderjareu zedelijk vergiftigd is, zullen alle latere vermaningen en waarschu wingen weinig baten. De reeds vroeg ge wekte en overprikkelde hartstocht zoekt naar bevrediging ondanks alles. Men moet er dus bovenal voor zorgen, door zooveel mo gelijk alles te weren, wat nu de jeugd ver giftigt, dat er een onbedorven jeugd opgroeit, waarvan voor de toekomst meer valt te verwachten. Waarin nu schuilt tegenwoordig voor de jeugd het meeste gevaar Het ergste be derf gaat uit van de onzedelijke platen, af beeldingen en geschriften, van allerlei aan stoot gevende artikelen binnen in en voor de ramen der winkels. De verbreiding en verspreiding van ingeraeene producten heeft in de laatste jaren een ontzettendeu omvang aangenomen. Er zijn photografie- en druk- ïnrichtingeu, die bestaan en groote winsten opleveren alleen door de reproductie van de schandelijkste obscoeniteiten. En dan worden geheele series van dergelijke slechte afbeel dingen onder het volk en vooral onder de jeugd in den handel gebracht. Als nu een knaap van 14 A 15 jaar dergelijke zaken onder zijn oogen krijgt, wordt dikwijls met een slag alles vernietigd, wat huisgezin, school en kerk door een jarenlange, zorgzame opvoeding hebben op gebouwd. Jaailijks worden inillioenen en millioenen van dergelijke ontuchtige platen en afbeeldingen uit gewetenlooze gewinzucht verspreid, en wordt zóó een overgroot aantal onschuldige kinderen naar lichaam en ziel, voor tijd en eeuwigheid verdorven. Ik behoef verder u nog slechts te wijzen op de aanstoot gevende, vaak onzedelijke post- en ansicAts-V*&rte\\, die het land o'er- stroomen, de mutoscopen en de kinemato- graphen, en gij begrijpt, welk een massa zedelijk vergif dagelijks ons volksleven komt verkankeren In het Börsenblatt Jür den Dettüchen Buckhandel schrijft een boekhandelaar, die in een van de grootste boekhandels te Berlijn werkzaam geweest was /yHetkorat vaak voor, dat men den verkooper onbe schaamd vraagt om een onzedelijk boek Men ziet jonge knapen als het ware met kennersblik in de minder nette boeken snuffelen, en eerst als zij zich genoegzaam van het onzedelijke ervan hebben overtuigd, een dergelijk boek nemen en koopen." Treurig ook is het om aan te zien, hoe dagelijks de schooljeugd van lager en mid delbaar onderwijs, hoe jongens en meisjes dooreen zich voor winkels verdringen, waar bedoelde platen, afbeeldingen en geschriften worden geëtaleerd. Zie dat onrustig geglim in de oogen dier kinderen, hun brandende nieuwsgierigheid, sie hoe sommigen cynisch lachen, elkander opmerkzaam maken en er over spreken, zie dat vuur der hartstocht in diepgezonken oogen van afgeleefde jon gelingen, zie dat halfverlegene, soms kleur en schaamtelooze gezicht van jonge meisjes en gij wordt vervuld van diep medelijden met deze kranke zielen, die met volle teugen het doodelijk vergif innemen, dat verderfelijk is voor tijd en eeuwigheid. Veel ouders weten zich te verklaren, hoe hun kinderen zoo verstrooid en gejaagd zijn, waarom zij den blik hunner ouders ontwijken, waarom zij schuw en afgetrokken zijn Zeer dikwijls is de oorzaak daarin te zoeken, dat vroeg gewekte en geprikkelde sinnenlust den vrede van die kinderzielen heeft verstoord. Moet men dan dit bederven van de jeugd maar laten geschieden Moet men het maar lijdelijk aanzien en de handen werke loos in den schoot leggen Van overheidswege wordt wel iets gedaan, maar dit is zoo gering en dikwijls zoo weinig doeltreffend, dat dit christelijk ministerie erop bedacht is, menr ingrijpende wettelijke maat regelen te nemen. Evenwel ook deze maat regelen zullen weinig baten, als er uit het publiek zelf geen drang komt tot wering van deze obscoeniteiten, al9 de goed gezin den niet de moeite nemen om bij de bevoegde overheid klachten in te dienen. Daarom ware het allernuttigst, dat in de groote steden vooral de goedgezinde» zich ver- eenigden, zich aaneensloten in een vereeni ging, om dit bepaalde doel te bereiken. Op den Dnitachen Katholiekendag, het vorig jaar te Keulen gehouden, heb ik een dergelijke vereeniging leeren kennen, nl. der Kölner Manner-Ver ein sur Bekampfung der öffentlichen Unsittlickkeitdie sinds eenige jaren te Keulen bestaat en daar met zeer goed succes heeft gewerkt. Ziet of verneemt een lid der vereeniging ergernisgevende zaken in winkels, in tin geltangels en variëteiten-theaters, in ver dachte inrichtingen of ook wel langs de straat, dan wordt dit aanstonds aan het bestuur medegedeeld, dat de zaak onderzoekt en voorzoover mogelijk bij de bevoegde overheid optreedt om wering ervan te ver krijgen, zoodat een verbod of beslagname volgt en volgens de wet «traffen worden opgelegd. Zulk een optreden kan veel beter geschieden door het bestuur eener vereeniging dan door een particulier per soon. Do Kölner M ünner-Ver ein bedient zich ook van de pers, om het publiek te waar schuwen, om door openbare bespreking het geheime voortwoekeren der onzedelijkheid tegen te gaan, oin ook de aandacht der bevoegde overheden erop te vestigen, daarenboven ook om de publieke opinie in dat opzicht te vormen. Echter het krachtdadigste middel, vooral tegen onzedelijke platen, afbeeldingen en geschriften, bestaat hierin, dat de leden der vereeniging zich verbinden volstrekt geen itikoopen te doen in winkels, die dergelijke zaken etaleeren en verkoopen. Het gevolg is, dat de winkeliers en ne ringdoenden, gelyk men zegt, eieren kiezen voor hun geld. De vrees voor het verlies van klanten, voor nadeel in hun zaken, drijft hen om het etaleeren en verkoopen van onzedelijke platen, afbeeldingen en ge schriften achterwege te laten. Voorwaar van hun kant geen edel motief 1 Het is treurig genoeg, dat geen begrip van zedelijkheid en verantwoording in staat is hen daartoe te brengen. Maar het verblij dend resultaat is dan toch, dat de jeugd aan veel minder gevaren is blootgesteld en niet meer in massa vergiftigd wordt. De voorzitter van de Kölner Manner- Verein, Herman Roeren, lid van den Rijksdag, zeide op den Katholiekendag „Ik weet wel, dat ook door onze vereeniging de onzede lijkheid niet uit de wereld gebannen zal worden. Zoover heeft ook de Kerk inden tijd van 2000 jaar met al haar genade middelen he* niet kunnen brengen. Maar er kan toch veel onheil worden voorkomen en de gevaren, die onze jeugd bedreigen, kunnen aanmerkelijk worden verminderd." Moge het voorbeeld van de Kölner Man- ner-Verein in de groote steden van ons vaderland navolging vinden. A. R. HetzeegevechtvoorPort Arthur. Eeu uieuw zeegevecht beeft 1. 1. Donder dag voor Port Arthur plaats gehad. De Russische lezing is nog niet bekend terwijl we dit schrijven, althans het gisteren door Alexief aan den czaar verzonden telegram kan moeilijk worden aangemerkt als een juiste weergave der feiten. Alleen wordt gemeld, dat het eskader van Port—Arthur onder bevel van deu schout—bij—nacht Withöft Donderdagmorgen ora b uur in zee stak. Het bestond uit 6 slagschepen, 5 kruisers en 10 turpedubootsn. Volgens waarneming van het seinstation te Liaut chau zegt het telegram, had het uitloopen zonder eenig ongeval plaats. Deze laatste opmerking bewijst niets anders dan dat de haveniugang bijna geheel van mijnen en gezonken branders is gezuiverd. Maar over de verliezen, door de Japansche aan de Russische vloot toegebracht, bewaart het telegram e.*o hardnekkig stilzwijgen: alleen wordt gezegd, dat juist bij het in zee ste ken der Russische schepen een vijandelijk eskader aan den horizo opdook, dal onder meer bestond uit 3 slagschepen en 22 tor— Uil tol het cm pedobooten en dat het PoitArthur eskader de Japansche schepen aangreep. Dit in overeenstemming met het door admiraal Tog'» naar Tokio geseinde bericht. Wat beoogde de uitval der Russen Het telegiam zwijgt er over. Was het zonder meer een poging om admiraal Togo's es kader, dat waarschijnlijk gedund was door he vertrek van enkele schepen, die her— stellingen behoefden, aan te prijpen Gingen de Russische schepen er op om zich met VViadiwostock—eskader een flinke vloot te vereeuigen Ot was doel de r olf van Liatoeng te bereiken bij Kaiping en Nioetchwaog den Japanschen schepeit, die den opmarsch der troepen ven generaal Okoe naar Kaiping, Nioéichwat g en Haitchen ondersteunen slag re leveren? Omtrent dat alles zal eeu nader telegram van den Russischen opperbevelhebber icr zee nadere opheldering moeten geven. In afwachting daarvan moet men Tcgo-s mededeclingen gelooven, volger s welke de Russen een slagschip verloren, dat door torpedo's i:i den grond weid geboord n een slagschip en een kruiser van het Pon Aithur eskader buiten gevecht werden g steld. Zoodra de Russische vloot uit n haven kwam kreeg admiraal Togo daarover bericht per draadloozè telegraaf. De Ja pansche gezagvoerder deed zijn gansche vloot vooruitkomen, met uitzondering van de schepen, die voo. eeu bijzonderen dienst aangewend werden, maar het kwam niet dade'iik tot een treffen. De Russische vloot, die blijkbaar zoodia de nacht gevallen was naar het zuiden wilde uitbreker., bltef aau den haveningang liggen. Maar toen de duisternis gevalleu was deed de Japansche floiieije van torpedobooteii een Dcslissenden ainval. De Japansche schepen zouden weinig geleden hebben alleen werd de torpedo jager „Shiraschmy" aan de kajuit getroffen waardoor drie man werden gedood en drie gewond en kreeg de torpedojager „Chido roe" een schot achtei de machinekamer, zonder dat iemand letsel bekwam de torpedobooten 64 en 66 werden licht be schadigd. Erger verging h t der Russische rloot. De „Peresviet" of eeu zusterschip zonk, een ernstig verlies, waar dit schip 12 900 ton groot is, een artilleriebewapening heeft van vier 25.4centimeter elf 15—centi meter-, twintig 7 6 centimeter en 22 4.7 centimeter kanonnen en de drie machines het een snelheid geven ran 18 knoopen. Omtrent de 730 man sterke equipage is niets bekend. De beide andere beschadigde schepen zijn de kruiser „Diana" of een zusterschip en Jiet slagschip „Sevastopol" of een zus terschip. De „Diana" is 6700 ton groot de bemanning bedraagt 420 koppen, de snelheid der machines 20 knoopen. De Rissche vloot in Port Arihür kan thans, voor zoover bekend is, nog bestaan uit: eeu schip van de „Poitawa" klasse (hetzij de „Pjllawa" zelf of, als deze ver ongelukt is de „Sewas'.opol", een schip der „Peresviet" klaese, hetzij de „Peresviet" of, als deze gezonken is de „Popjeda"), de „Cesareviich" en de „Reivisao" die in re— paiane zijn en de kruisers „Bajan", „As kold" en „Novik". Het is mogelijk, dat zich op het gezonken slagschip een der bevelhebbers bevond de schout bij nacht Withoft, prins Oekhloms- ky of commandant Reitzenstein. Koning Eduard heeft het goed te Kiel als gast van zijn keizerlijken neef. Er wordt geïllumineerd, gegeten, gekeken en gepraat En gedronken natuurlijk. De keizer zei„de Duitsche vloot ver heugt er zich over, haren ee c admiraal te zien, Zij is de jongste onder alle vloten der wereld en de uitdtukking van de wederop— levende macht ter zee van het nieuw ge schapen Duitsche rijk. Bestemd tot be scherming van den handel en het gebied van het rijk, dient zij evenals het Duitsche leger om den vrede te handhaven, waarin hel Duitsche rijk, en Europa mede. zich sedert dertig jaren heeft mogen verheugen. Koüing Eduard antwoouldeMogon beide vlaggeD, tot in de verste tijden, even als nu, naast elkaar waaien ter handhaving van den vrede, tot welvaart niet alleen van onze laodeu, maar ook van alle andere naties. Hij, de koning, was er trotsch op, als eereadmirael 'ot de Duitsche marine te behoore» evenals de EnDelsche vlooi het op hoogen prijs stelt, enz. Er zijn uog meer vorsten, o.a. die van Monaco.

Echo van het Zuiden | 1904 | | pagina 1