3 Juli 1904. 2T3 Jaargang. Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad, ft umriiur iidaa tl tl 1 n IJ II >'i 1 v «m ..n ASTOOI TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN Bekendmaking. Ifl Tegen den Aanval in Verweef, Landbouw. FEUILLETON. IN EER HERSTELD DE GEHEIMZINNIGE BANDIET. K O limp mi11ii> mi hi hi ii'ii im^MmÊmmÊÊm■nkhhhbssss?^ U I 'L' G li v E 11 INRICHTINGEN welke gevaar scha de of hinder kunnen veroor zaken. tede nde fuite onze ,te e epaa L ge: f 1 Indirecte gevolgen van de bemesting ji) De Echo van het Zuiden, en Courant, in Dit Blad verschijnt W oensd'a g- en Zaterdag» v o n d. Abonne in e u t s p r ij s per 3 maanden t' l).~5. Franco per post door liet geheele rijk t 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zendei Uitgever. den Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwijk brengen ter openbare kennis, dat ter Gt meen te-Secretarie ter inzage ligt en plau met bijlage tot uitbreiding van de gemeente gasfabriek staande alhier, kadastra# bekend in Sectie B, No. 1642. Op Dinsdag den 5en Juli 1904, des vooriuiddngs te elf uren, zal op het gemeentehuis gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit plan iu te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. '/jij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Waalwijk 21 Juni 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. K. DE VAN DER SCHUERE De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. o De Burgemeester der gemeente Waalwijk MAAKT BEKEND, dat zij die wenschen deel te nemen aan het voor- bereidand militair onderricht zich ten spoedigste moeten aangeven ter Secretarie. Waalwijk, 27 Juni 1904. Da Burgemeester van Waalwijk, K. DB VAN DER SCllUEREN. WO 1O0D mee bij wap! ló tang* li. Aan het slot van ons eerste artikel be loofden we nog enkele andere gezichtspunten op de practische bestrijding van het dreigepde socialisme. Alvorens echter die te geven, wenschen we, naar aanleiding van het heu gelijke nieuws, dat in Besoijen een usociale cursus/' zal worden opgericht, nog even op dit onderwerp terug te komen. En wel, om in kort mede te deelen, wat in dezen in het reeds meer genoemde M. Gladbach is tot stand gebracht. (1) Daar werd n.l. den 21sten Mei 1902 een cursus of leergang geopend van staathuis- (1) Het hier volgende is ontleend aan een artikel in het Centrum van 17 Mei 1902. houdkunde voor werklieden. Deze cursus duuide tot 16 Augustus, dus ongeveer drie maanden en was bestemd om werklieden, bepaaldelijk diegenen, die ge roepen zijn deel te nemen aan de sociale beweging onzer 'Jagen, de noodige kennis bij te brengen. Het studie-program omvatte le. Het Socialisme. Zijn geschiedenis, ontwikkeling en beteekeni». 2e. Vakorganisatie. Doel, middelen, bond- genooten, tegenstanders. 3e. Ambacht. Zijn huidige toestand, toe komst, bestemming, bestaansvoorwaarden. 4e. Landbouw. Zijn hooge beteekenis, de beginselen of voorwaarden voor zijne ont wikkeling, maatschappijen lot bevordering van den landbouw, boerenbonden, 5e. Verzekeringswezen. Wetten ter ver zekering tegen (de geldelijke gevolgen van) ziekte, ongevallen, invaliditeit, ouderdom enz. Een prachtig program, niet waar Maar 't is nog niet alles. Om de werklieden te leei'en, bet geboorde uaeue te deelen, er mede voor den dag te kunnen komen in bet volle leven, in volks vergaderingen, om hen als leulera er. woord voerders hunner mede arbeiders te leeren optreden, werd ban ook onderlicht gegeven in 't behoorlijk spreken en schrijven. Verschillende dagen, over de drie maanden van hun verblijf verdeel:!, werden uitsluitend aan 't spreken en schrijven besteed. En de meest practische toepassing weid hiervoor gekozen, nl. al wat in de lessen gehoord was, werd, wat den hoofdinhoud betreft, kort en duidelijk op 't papier ge bracht en alle Woensdag- en Zaterdagavon den konden de leerlingen hun hart ophalen aan een openbaar debat. Een van hen werd aangewezen om in een katholieke vergadering een onderwerp in te leiden en te verdedigen; een ander trad dan op als voorzitter der vergadering en leider voor het debat. Ziedaar dan, theorie en praktijk steeds te zameii. En de bekroning van den cursus waren de lessen van een professor iu de Godge leerdheid, welke in de laatste twee weken werden gegeven en die voornamelijk beston den in de apologie of verdediging van den godsdienst. Hiermede mocht de. wapenrusting van den werkman-propagandist compleet geacht worden. Nu, wat zegt u daarvan, waarde lezer Het is voor dus hier natuurlijk nog een grootsch ideaal, dat in de eerste tijden wel niet bereikt zal worden, maar dat toch ten OF Bewerkt voor „De Echo van het Zuiden," door J. v. E. (40) ,Gij behoeft immers niets te vrcezen, want gij bent voorzien van ruim zeshonderd weerbare mannen. (Ja, laat ons gaan plunderen, dan nebben wij weer veel kostbare stukken, vooruit maar, laten wij maar gaan, riep de menigte schreeu wend uit. La Chesnaye, of de z. g. graaf de Bernac of nog beter gezegd Reijnold, want die was het, had zijn doel bereikt. Dat was het ontwerp, dat hij aan zijn broeders in het aangrenzende kamertje van de balzaal had medegedeeld. Te midden van het geweld xou hij den Egyptenaar en Giraud dooden en en Theresia zou hij gemakkelijk kunnen schaken. Allen voorzagen zich van wapens en waren hiermede gereed toen Pierre de Doodslager, die weer geheel tot zijn zinnen is teruggekomen, vroeg ,Waar is die witte boetendoener naar toe, dan zal ik hem eens kennis laten maken met mijn vuisten. Maar het hoofd riep hen plaats te nemen in de rij, die zich reeas al had gevormd, juist alsof het soldaten waren. Hector en de boeteling, die kort in de nabij heid was gebleven, sidderden, toen zij zagen, hoe de de drie spionnen zoo maar pardous werden opgehangen. Toen de oude sergeant het blij gehuil der argortiers hoorde, mompelde hij Mijn God, wij zijn te laat gekomen. Twee minuten vroeger en wij hadden ze aan onze hand gehad. Nu is alles te laat. 't Is Reijnold, ik zie het. O, zij zullen Mare dooden opdat het geheim in het duister zal blijven. Maar waar is Geertruida, waar is zij. Ik moet en ik zal het weten. Zijn gezel echter scheen den moed niet zoo vlug te laten zakken, want hij trok Hector mede liep van hun schuilplaats vandaan en kwam zoodoende aan de voorste rij der argortiers, Van Helmont, want die was het, die als boete ling bij de argortiers was aangekomen, gaf Hector bevel dat hij binnen een uur aan de brug Saint Michel, aan den laatsten boog, moest zijn en zelfs keerde hij naar het inwendige van het Hof der mirakelen terug. De colonne der argortiers. door hun hoolc man aangevoerd, zette zich in beweging, mn«r weldra werden zij door een krachtig uitgeroepen halt tot staan gebracht. 't Was van Helmont die hun tot staan had gebracht en die nu tot hun .«prak. La Chesnaye, als altijd wantrouwig en goed alles gadeslaande, keek nog even om of de colonne volgde en zag liet tegendeel waarop hij «ogen blikkelijk zijn paard deed draaien en in gulop terug reed Daar aar gekomen bleef hij slaan tegenover van Helmont die op de ton plaats had genomen. La Chesnaye liet een schreeuw van toorn en vr.ugde hooren. «Ach, Van Helmont. De duivel zelf voert u in mijn hadden. 't Is God. die U in mijn handen overlevert, zei Van Helmont, die man bedriegt u. Daarop keerde hij zich naar de argortiers, wees La Chesnaye aan en zei met een majestueuae slem die een diepen indruk op de menigte maakte ,Hem moet gij niet volgen maar mij. Terwijl men daar doende was. ging het bal bij den Spaanschen gezant lustig voort. De gouverneur zat wel stil en afgetrokken en deed moeite om zijn bezorgdheid niet te laten blijken aan zijn vrouw die naast mevrouw de Hailai de Sauci zat, waarnaast weer Theresia. Humbert, of beter de graaf de Bernac, want iedereen nam hem daarvoor, naderde 't eerst tot mevr. d'Aumont en ging dan naast Theresia zitten, die eerst hoogrood Kleurde en daarna zoo bleek als een lijk werd. (Thesesiti, zei Humbert, eenigszins geschokt, weldra zal het uur slaan. Hebt gij al eens WAAL WIJ K. slotle ook hier het eindresultaat moet zijn De leiders der cursussen want die, van Besoijen zal wel door meerdere gevolgd worden, Waalwijk diene wel op de eerste plaats dit voorbeeld te volgenstellen zich dit in de naaste toekomst t >t einddoel. En laat dan het socialisme komen, het zal hier vinden mannen, die weten wat ze willen, die ook weten te zeggen en te schrijven, wat ze willen en vooral, die weten uit te voeren al de mooie besluiten, welke op de verschillende katholieke vergaderingen reeds zijn en nog worden genomen. Een leger van dergelijke leeken-apostelen en men behoudt niet alleen zijn stellingen, maar weet ze ook uit le breiden, ten koste van het opdringende socialisme. Men meene echter niet, dat het nog tijd is. Het is we zagen het reeds in ons eerste artikel hoog, hoog lijd, de handen aan den ploeg te slaan, willen onze tegen standers met hun goed geschoolde propa gandisten ons niet voor zijn. Nog is do massa aan onze zijde. Dat men ze toch niet loslaat, maar vasthoudt en door de besten ouder ons laat voorlichten eu voort stuwen in de goede richting. Men denke er aan ,/t ls beter te voorkomen dan te genezen." Welaan dan, christelijke, katholieke werk lieden, onmiddellijk onze energieke Duitsche broeders nagevolgd. Plaats, om te beginnen, op uw studie-en werkprogram, de punten 1, 2, 3 en 5, maar vooral de punten 1 en 2. Wil men toch een ftelse.1 bestrijden, dan diene men dit eerst goed te kennen, en daarnaast zijn eigen beginselen. Met algemeenheden en ,groote woorden komt men er niet, men moet op de details kunnen ingaan en stuk voor stuk kunnen afbreken, om ook stuk voor stuk het op bouwende er tegenover te kunnen plaatsen. O ra et labora!" zij dan uw devies en de eindoverwinning is u En nu dan nog de beloofde andere ge zichtspunten. Steler zijn op verschillende plaatsen sociale cursussen. Deze werken goed en vormen langzamerhand een katholiek werk- liedenleger met een generalen staf, waarop men trotsch mag zijn. Nu is het echter zaak rusteloos te blijven propagandeeren een onverpoosde werkzaamheid worde zoowel schriftelijk als mondeling betracht. En deze werkzaamheid worde ten krachtigste gesteund door onze nagedacht Het meisje sidderde doch antwoordde niet. (Theresia, hernam de graaf, mijn leven berust in uwe handen. O, spreekt toch onbevreesd. Kwam de dood van u, gij zou mij nog toelachen. „Honristamelde het arme meisje, dat aan de vreeselijksle folteringen ten prooi was. Haar hart dobberde tusschen twee tegenstrijdige liefden, die dezelfde krachten en macht bezaten. Haar arm hart, dat tusschen die twee grooie (egenstellende gevoelens vastzat, werd er onder verbrijzeld, evenals een graankorrel welke tus schen twee molensteenen verpletterd wordt. Haren beminde redden, was haar vader en moeder verlaten, het was smart voor genegenheid. Bleef zij aan haar plichten als dochter getrouw weigerde zij het ouderlijk dak te verlaten, dan leverde zij haren minnaar aan een gewissen dood over. Zij kon niet twijfelen. Indien gmaf de 'Bernac, gelijk hij bad gezegd, medeplichtig was aan majesteitschennis, dan zou hij door het gerecht ter dood worden ver oordeeld. liet arme meisjo wa9 dus tusschen twee af gronden, tusschen twee angsten geplaatst, cn er was noch thans geen tijd meer om te aarzelen, zij moest het een of het ander kiezen. Op ee ligc stappen van Theresia stond Catharina met Mercurius en eenige handlangers te prnten en door teekrns elkaar verstaanbaar te maken wat niet gehoord mocht worden Verder, in een hoek, 8<ond de Egyptenaar, ridder de La Guiche en markies d'Herbaut. De Egyptenaar hield zijn oog geen oogenblik van Theresia afgewend. Het was halftwee. Bijna een uur geleden, dat Reijnold zijn broeders verlaten had. Humbert en Mercurius zagen van tijd tot tijd op bun uurwerk. Het plan is veranderd. Gij behoeft den man niet meer te treffen, daar zal ik n ij mede Le— lasten, zei Cameléon tot Richard. Dus vlug gehandeld. Cameléon liep weg en kwam toen in de nabij heid van Giraud. .HeereD, zei de Egyptenaar, terwijl hij de handen van de hee.en de La Guiche en d'Herbaut in de zijne nam en ze krachtig drukte, gij hebt mij de eer aangeduan mij uw vriend te noemen. Advertkntiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groot* letters- naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groet aantal regela en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. nieuwe sociale oiganisatie de katholieke sociale actie. Zie daar, één van de grootste lichtpunten der nieuwe organisatie. Zij is het aangewezen lichaam, om de in de social? cursussen geschoolde propagandisten in staat te stellen zich aan de propaganda te wijden, desnoods geheel. Terwijl de Centrale bibliotheek de noodige boeken en geschriften verschaft als leer id- delen aan de sociale cursussen, slaat de kas open, om de gevormde propagandisten finan cieel hun taak mogelijk te maken. Want weet we-1, dat in eene werklieden- vergadering het krachtige en logische woord van den gelijke nog eerder inslaat dan het geleerde betoog van den heer, propagandist. Gelukkig, dat de nieuwe organisatie geheel op dezen grondslag is gebouwd. Zij moet worden het vliegwiel, waarover ook loopt de drijfriem van de krachtige propaganda tegen het socialisme in het zuiden. Werk liedenverenigingen, boerenbonden, Hanze enz. enz. sluit U dus aan bij deze orga nisatie en de propaganda kan begonnen en blijven voortgezet worden en behoeft niet bij gebrek aan de z. g. ,/ziel van de ne gotie" gestaakt te worden of te verslappen. Het is duidelijk, dat het doel der bemes ting in de eerste plaats is, voedingsstoffen aan de plant te geven. Toch is dat niet het eenige doel. Vaak wil men nog iets anders bereikeu. Zoo dient kalk niet in de eerste plaats als voedingsstof. Kalk heet daarom dus indirecte meststof. Behalve de directe werking, komt hij de Kalizouten ook de indirecte in aanmerking, welke laatst' ver oorzaakt wordt door iu het Kaïniet en andere Kalizouten aanwezige nevenzouten, door het Chloormagnesium, het Chloornatri um, alsook door het meer of minder groote Chloorgehalte. Vroeger meende men, dat het Chloormagnesium de planten vaak nadeel doet, een bijtende werking er op uitoefent, zonder dat men voor deze meening een anderen grond had dan eenige proeven, genomen .in water, waarin genoemde stof opgelost was. Op den akk->r heeft ruen integendeel vaak een bepaald gunstigen in vloed van het zouf, vooral waar de ontwik keling der halmgewassen waargenomen en het zelfde is het geval tenopzichte.i van het Chloornatrium (Keukenzout) waarvan het reeds vroeger bekend was, dat het bij de Hjun,, „i,,n)i i irn i 'i Is die vriendschap gemeend «Natuurlijk is de vriendsehap gemeend. Gij hebt mij van een wissen dood gered door voor mij te "strijden. Mijn zwaard, mijn kapitaal, mijn leven, mijn invloed, alles staat u ten dienste. Voor de eer van mijn naam alleen maak ik voorbehoud, waut dit is mijn goed niet. 't Is het goed mijner voorvaderen en mijner afstammelingen. «En ik, voegde d'Herbaut erbij, ik ken maar een waar geluk op aarde, en dat is nadat mon een goeden handdruk gegeven heeft aan den man dien men ten ruime plaats in zijn hart geschonken heeft, die genegenheid op de zwaarste proef te zien stellen. ,Heb dank daarvoor mijne heeren, want ik zal uwe diensten wel noodig hebben. .Gij kunt er over beschikk o, baron. Graaf de Bernac zat nog altijd r aast Theresia. ,Wit moet ik doen, Theresia, zei hij, vluchten of hier blijven en mij dan aan den beul over geven. ,Vlucht, zei het arme kThd met doffe stem. (Alleen? vroeg de graaf. Theresia antwoordde niet. Dan blijf ik. De muzikanten deden de eerste maten van een nieuwen dans hooren. De graaf de Bernac stond op pn pakte zijn gezellin vast. ,Kom, zei hij. „Dansen, mompelde Theresio, o ik kan niet. ,'t Is noodig, Theresia. Ik heb geen ander middel om u uwe moeder te doen verlaten. Theresia maakte eene beweging. Men zou gezegd hebben, dat zij een poging aanwendde om los te komen. Doch de graaf hield haar 9tevig vast. (Wordt vervolgd.) halmgewasseu de volkomen ontwikkeling ran de gr-aankorrels bevordert en tegelijk het rijp worden spoediger doet plaats hebben, lil de laatste j treil hebber, vooral Paul Wag ner e» Maereker door nauwkeurige proeven den gunstigen invloed van de in de ruwe Kalizouten aanwezige nevenzouten, vooral van het Keukenzout en het Chloortnagnesiuin aangetoond. De Kalib inesting werkt niet alleen bij de Kalirijke planten gunstig, maar meermalen ook bij kaliarme. Men heeft b.v hij de aan Kali betrekkelijk arme lialmge- wassen gunstige gevolgen waargenomen, in 't bijzonder op zandgrond en gemergelden zandgrond. Ook vlas heeft onder den invloed dezer zouten menigmaal betere en grootere oog sten gegeven Vooral echter oefenen zij een gunstigen invloed op die planten, weike een gemiddelde hoeveelheid kali bezitten, dus op weiden, op klavergewassen, op groen- voedergewassen enz. Het is daarbij echter werischelijk, dat de grond eenigszins los en genoegzaam water doorlaat. Dat de Ka lizouten verder op den groei der erwten inwerken, is eveneens bij eenige directe proefneuiiiigen gebleken echter vertoonde zich hierbij niet, zooals hij de zomerhal- gewassen een bespoediging van het rijp worden, doch integendeel werd het geheele bloei en groeitijdperk verlengd, wat bij dit gewas voor het rijpen van alle peulen zeker niet ouwen schel ijk is. Wat de bemesting van suikerbieten aangaat, zegt Dr, Wolf, dat op velden, die rijk zijn aan „uematoden" en welke dus zoogenaamde „bietenmoeheid* vertoonen, een kaïniet bemesting gunstig schijnt te werken. De bieten moeheid, die bijna overal na langdurige kuituur van sui kerbieten zich vertoout, wordt vqprnamelijk door dierlijke paroneién (de nematode) di rect of indirect veroorzaakt. Geheel te over winnen is zij slechts daardoor, dat men het land eenige jaren voor de Kuituur van andere gewasssen gebruikt en daarbij door krachtige bemesting, bij jaarlijkschen toe voer van kalizouten, den bodem van liever- leden tot iu de diepere lagen met werk zame plantenvoeding verrijkt en hem zoo weder in staat stelt loonende opbrengsten voort te brengeD. Jan van dk Mark. Een bezoek aan Wildrick. Op uitnoodiging van den heer G. C. Spengler, eigenaar van het landgoed «Wildrick» aan den Bredaschen weg bij Tilburg, begaven zich Donderdag 16 Juni een zestal leden van de afd Tilburg der Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw daarheen, om de resultaten van de ontginning te zien. Genoemd landgoed is omstreeks 1842 door koning Willem II aangelegd, d. w. 7. Z- M. heeft er op heidegrond, dien hij van de gemeente Tilburg gekocht heeft, een groot heerenhuis laten zetten dat aan de eene zijde een boerenwoning, aan de andere zijde een arbeiderswoning en in het midden een groote schapenstal bevatte. Na in 3 handen geweest te zijn na den dood van Willem II, kocht de te genwoordige eigenaar het verwaarloosde goed, met het doel er een inrichting tot theoretische en practische opleiding in lafi3bouw en boschcultuur te stichten, waar een beperkt aantal jongelui kunnen worden opgeleid- Het goed wordt wat den landbouw betreft, gedreven als een veeloos bedrijf. Slechts een tweetal ossen en een paard worden gebruikt voor het leveren van trekkracht, maar overigens wordt geen vee gehouden. De bemesting heeft dus bijna uitslui tend met kunstmest plaats, terwijl de noodige humus en tevens een deel van de stikstof geleverd wordt door het inzaaien van seradella of roode klaver in haver of rogge. Zoowel het graan als het stroo woiden verkocht, terwijl het trekvee gestrooid wordt met het afmaaisel van de heide die ontgonnen wordt. De laagst gelegen heide wordt ontgonnen tot grasland, de hooger gele gene tot bouwland.

Echo van het Zuiden | 1904 | | pagina 1