Nummer 53 Zondag 3 Juli 1904 2Te Jaargang. Tweede Blad. Gemeenteraadsvergadeiing, b UITEN ïv AND. llusland en Japan. BINNENLAND. UITVOERINGEN." Ik mo: t hierbij aanmerken dat de meeste winkeliers 't hier direct krijgen in fustjes van 100 L.om nu te zeggen ge moogt niet meer hebben dan 50 L. dat gaat toch moeielijk zij krijgen het in ijzeren vaten van 100 Liter. Vaccine-ontwerp. Hof van Arbitrage. Eerste Kamer. Een Jubile. Atjeh. Katholieke Sociale Actie. van Concert te geven door de Harmonie „TEspérauce" in den tuin bij den Heer Clir. Appels op Zondag 3 Juni 1904 aan vang 6 uur. (Zie programma's.) WAALWIJK. Openbare vergadering op Donderdag 30 Juni des namiddags ten 6s/4 uur. AAN DE ORDE I Wijziging begrooting 1904 in verband met de reorganisatie der gemeente politie. II Bezwaar van Gedeputserde Staten legen 't plan der geldleening voor de gas fabriek. III Voorstel tot het aangaan eener overeen komst met de gemeente Besoijen be treffende de publieke verlichting aldaar. IV Voorstel van B. en W. om de opcenten der personeele belasting niet te ver-' hoogen. V Vaststelling eener bouwverordening. VI Aanvraag aankoop van Grond in dé Putsteeg. VII Vaststelling primitief kohier van deti H. O. over 1904. Voorzitterde Edelachtb. Heer K. M; ridder de van der Schueren. Afwezig de heeren Jud. Timmermans Was., J. van Dooren, F. Baijeu*, E. W. Klijl erg-Pernot en P. Verwiel. De notulen der vorige vergadering wordeh voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld. De Voorzitter Er is ingekomen eeb schrijven van den commissaris der Koningiü, med'edeelende dat ik met ingang van 9 Juli beu herbenoemd tot burgemeester der ge meente Waalwijk. Ik stel voor dit voor kennisgeving aan te nemen. Aangenomen. Aan de orde 1. Wijziging begrooting 1904 in verband met de reorganissatie der gemeente politie De VoorzitterUit de stukken dier ter visie hebben gelegen, zullen de heeren ge zien hebben, dat ik 'l wenschelijk acht, nu de brigade-maréchaussee onze gemeente gaat verlaten, eene nieuwe regeling omtrent de politie alhier te treffen. Er is bijgevoegd eene begrooting van kosten; Burgemeester cn Wethouders hebben mijn plau en ook'da begrooting goedgekeurd daarom bied ik deze laatste ter gaedkeuriug aan den raad aan, en stel voor de begrooting als in dit- ontwerp is voorgesteld, te wijzigen. (Zie Provinciaal Nieuws.) Aangenomen. De Voorzitter Ik stel voor eerst pont III der agenda te behandelen, nl. Voorstel tot het aangaan eener overeenkomst met de gemeente Besoijen, betreffende de publièke verlichting aldaar De gascominissie heeft hieromtrent feen uitvoerig advies uitgebracht. B. eo W. kunnen zich, met eenige aanvulling, dahr- mede goed vereenigeo en stellen voor dit ontwerp goed te keuren, zooals 't ter visie geeft gelegen. De heer HoffinansWelke zijn die aan vullingen van B. W. De VoorzitterZooals die ter visie heb ben gelegen b. v. dat de gemeente Besoijen niet in staat is plotseling te verbreken dat het contract 35 jaar duurt; dat de gemeente-gebouwen moeten worden verlicht; „ui moeilijkheden te voorkomen bij even- (ueele verhooging van den gasprijs en dan .en slotbepaling als de gemeente Waalwijk eens in de onmogelijkheid zou komen, om ie leveren, we dan geen moeite zoüden krijgen. De publieke gebouwen, die verlicht moeten worden, zullen denzelfden prijs betalen als particulieren. Aangenomen. De Voorzitter: „we zullen 't de gemeente Besoijen voorleggen, of die er zich mee kan vereenigen cn zoo noodig een afschrift zenden aan Ged. Staten.' II. Bezwaar van Ged. Staten tegen het plan der geldleening voor de gas fabriek. De Voorzitter: „door Ged. Staten it bezwaar geopperd tegen de geldleening voor de gasfabriek, zooals die in de vorige verga dering was aangenomen. Wij hebben toen aan Ged. Staten een brief geschreven om de zaak nader toe te lichtennochtans wilden Ged. Staten daar niet op ingaan en drongen er op aan, deze zaak hier ter tafel te brengen wat thans geschiedt. Ik had 't genoegen een ambtenaar van het gouverne ment te spreken over deze zaak eo deelde hem mede, dat B. en W. na advies der gascominissie voorstelden, de nieuwe buis leiding voor Besoijen te betaleu uit de winst 't vorig jaar behaald, dus zooveel minder te leenen, de ambtenaar verklaarde mij echter dat Ged. Staten percé hoogere aflossing wenschten. liet Dag. Best. stelt daarom voor de geldleening aldus te wijzigen, nl.de45.000 te verhoogen met f 3000 en dan de aflossing te brengen de eerste 3 jaren op 1000 en f 1500 in volgende jaren f 3000 vinden we reeds in de winst van 't vorig jaar en dan kunnen we, daar Ged. Staten percé hoogere aflossing willen, de leiding wel ergens anders vinden. Daarna wordt 't voorstel eener geldleening uit te schrijven van 48.0O0, met afl. eerste 3 jaren van 1000, en vervolgens 1500. Aangenomen. IV. Voorstel van B. en W. om de op centen dér personeele belasting niet te verhoogen. De. Voorzitter: „voor eenigen tijd bij de behandeling der beg-rooting werd door eenige' leden de wensChelijkhéid uitgesproken de opcenten op de personeele belasting te verhoogen en naar evenredigheid, de hoofde lijke omslag te verminderen. Na eeu ernstig onderzoek, dat veel tijd verdachte en in overleg met der. rijksont vanger, hebben B. en W. besloten den raad voor te stellen, de opcenten op de perso neele belasting niet te verhoogen en de H. O. te laten zooals die is. We hebben de groote bezwaren, die eraan verbonden zijn goed overwogen; dan wordt de belasting druk meer ongelijk, na is die gelijk. Tal van ing^zeteneu betalen geen perso neele belasting en genieten toch van de gemakken en voonieelen die er zijn, anderen met groot inkomen en weinig meubilair enz. zullen dau minder bijdragen en wat bij ons zeer zwaar heeft gewogen is dat de opvoering der opcenten op de personeele belasting een zware druk legt op de kleine burgerij, dat was bij ons een ernstig punt vbn overweging en daarom vooral stellen we voor 't te laten zooals het is. De heer Timmermans van Turenhout „De bedoeling is toch niet den hoofdelijkeu omslag te verhoogen. De Voorzitter„Neen, gevraagd is het toen verleden jaar de H. O. werd verhoogd maar thans blijft die 't zelfde, die wordt volstrekt niet verhoogd. De heer van Schijndeln'i Percentage blijft dat ook 't zelfde De Voorzitter„Ja geheel 't zelfde. Aangenomen. V. Vaststelling eener bouwverordening. De Voorzitter Omrede de omvangrijkheid dezer verordering, heb ik ieder der leden een afdruk doen toekomen. Met het advies der gezondheidscommissie hebben we zoo veel mogelijk rekening gehouden. Verlangt nog eeu der heeren eenige inlichtingen. De heer Verbunt: Art. 84 zegt Winke liers mogen in hunne winkels geen grooteren voorraad voorhanden hebben dan van vijftig liters en niet anders dan in koperen, ijzeren of blikken bussen of kruikeu, behoorlijk met metalen deksels of kurken stoppen gesloten en geheel afgescheiden van andere oliën geplaatst, zullende ter voorkoming van vergissing de bedoelde bewaartoeatellen steeds duidelijk leesbaar het opschrift moeten drageu wat dezelve bevatten, als petroleum, enz, Iu bergplaatsen, deel uitmakende van de woonhuizen of winkels der kooplieden of daaraan onmiddelijk verbonden mogen niet meer voorhanden zijn dan twee vaten, in houdende ieder ten hoogsten 200 liters. Grootere hoeveelheden moeten worden opgeslagen iu de van gemeentewege daartoe ingerichte bergplaats tegen betaling van de daarvoor vastgestelde heffing. De VoorzitterDit artikel is geheel overgenomen uit de politieverordening, art 96 is juist 't zelfde, dus 't is niets nieuws. De heer Verbunt Dat zegt niets, als toen een bok is geschoten, kannen we dat nu wel wijzigen die menschen krijgen altijd fusten van 100 L. zij staan dus iedere» dag bloot om bekeurd te worden, door de politie en ik zou de politie geen precedent om te verbaliceeren willen geven. De Voorzitter „Ik wil U op den voor grond zeggen, dat de politie geen veeten zoekt, niemand befit. Uwe uitdrukking is daarom niet juistals er eeue politieveror dening is, moet de politie daaraan de hand houden, dat is geen fitten en dat zal ook n;et gebeuren, zoolang ik hoofd der politie beu. Daar dit art. reeds van vroeger is,'zou ik 't nu ook houden. De heer VerbuntDan leg ik er mij bij neer. De heer Verbunt Art. 36 zegt Bij invoer van petroleum met schepen, mag de lossing niet anders geschieden dan voor de bergplaatsen, waarin de olie moet worden opgeslagen, of aan de aigemeene aanlegplaats der gemeente. Lossing zal echter niet mogen geschie den dan bij dag, dat is tusschen zonsop- en ondergang. De handelaren zijn verplicht voor de weghaliug en opberging der voor hen be stemde vaten te zorgen, dadelijk na de los- sing. Aanvoer op andere wijze is aan deselfde bepaling onderworpen.* Als iemand 't misbruik pleegt om de vaten niet op te ruimen, wie is dan de aansprakelijke persoon, hij die vervoert of ontvangt. De Voorzitter Als zich zoo'» geval voor deed en 't niet duidelijk was, zou ik 't laten onderzoeken. T)e heer VerbuntWe moeten hier dui delijk omschrijven in eene verordering wie de verantwoordelijke persoon is de leverancier of de ontvanger, we moeten dit niet telkens door de justitie behoeven te laten uitmaken. De Voorzitterlk zou zeggen, dat de gene die 't ontvangt het moet opbergen, tenzij in bizouder geval de justitie anders oordeelt. De heer VerbuntIk ben in deze niet met U homogeen eens. Wie kan verbaliseerd worden dat is hier alleen de vraag. De Voorzitter Dat willen we laten uit maken. De heer VerbuntDe vraag is, als per boot vaten worden aangevoerd en die blijven liggen, wie is dan verantwoordelijk: de han delaar of de Mij., die zc aanvoert. Het iu plaats van dadelijk na de lossing binnen 24 uren. De Voorzitter Dan is 't nog veel bezwaar lijker. De heer VerbuntDat is goed voor veel handelaren. De VoorzitterHoe wenscht U uw voor stel geformeerd. De heer VerbuntNiets als dadelijk na de lossing verandert in binnen 24 uren. De Voorzitter Zijn er 2 heeren, die het voorstel steunen. De heeren van Schijndel en Hoffinans doen zulks. Daarna wordt 't voorstel mei alg. stemmen aangenomen. De heer VerbuntArt. 37 zegt„Het is verboden op de havenkaai of elders op min deren afstand dan vijftien meters van ge bouwde eigendommen ledige vaten ingehouden hebbende petroleum, benzine of andere vluchtige oliën te verzamelen of op te slaan met dien verstande, dat de voor verder vervoer op de havenkaai aangebrachte vaten daarop een etmaal mogen verblijveü." Het zal U bekend zijn, dat bij 't tegen woordig gebruik van motors en automobielen het benzine-verbruik zeer is toegenomen en door mij ook zal worden verkochtnu zullen die leege benzinevaten hier uit Til burg aankomen en hier een tijd blijven liggen dat is zeer gevaarlijk; de kinderen spelen er, de locomotieven rijden er langs, Wij moeten maatregelen tegen dat gevaar nemen, dat ze ul. direct weggaan. Mijn vraag is hier weer, wie is bij over treding, de verantwoordelijke persoon De Voorzitter: Als de Mij. ze vervoert van Tilburg naar Rotterdam en hier de route onderbreekt, is alle schade natuurlijk voor hare rekening. De heer VerbuntKan de Ronde aan de haven daar niet goed opletten, De VoorzitterZeker als we 't hem zeg- gen. De heer Verbunt Ik verzoek U beleefd daaraan goed de hand te houden. Daarna wordt de verordening goedge keurd. VI. Aanvraag aankoop van grond in de Putsteeg. De Voorzitter: Er is ingekomen een verzoekschrift van M. IJpehar te Loonopzand om hem een stukje grond over de 8e, Zeine en de Putsteeg ter grootte van 6 A. 50 cA. te verkoopeu voor de som van f 25 om daarop eeu woonhuis te bouwen. Do Voorzitter; 1 stel voor het te stellen in handen van B. en W. en het te publi- ceeren en onderzoeken. De heer Hoffinans Is 't aan 'e noorde lijke zijde ran de zeine. De Voorzitter't Is aan de 8e Zeine meestal moeras en water, aan de oostzijde van den weg. De heer HoffmansMij dunkt dat hij niet te veel betaalt, ik zou U in overwe ging geven in 't contract te zetten dat de waterloop aan de gemeente wordt gehouden. De Voorzitter: 't Is nu ter tafel, laten B. en W. 'teerst gebruikelijk publiceeren en onderzoeken. De heer Gragtmans Ik zou 't zoo ab soluut niet aannemen het land vanaf Pulles tot aan den Meerdijk behoort aan de gemente en daar nu dan een klein stukje tusschen uit ik ben er tegen. Ik stel voor afwijzeu d te beschikken. De heer van Schijndel Ik zou het stellen in handen van B. en W. oin de zaak to onderzoeken en niet direct afwijzend be schikken. De Voorzitter„steunen 2 heeren het voorstel Gragtmans. De heeren W. v. d. Broek en Hoffinans. Met aigemeene stemmen, op die van den heer van Schijndel na werd voorstel aan genomen De Voorzitter „nog iemand iets in het belang der gemeente te zeggen voordat we overgaan tot vaststelling van het primitief kohier van den H. O. over 1904 De hoer Hoffmans „Als Wilkes komt, zou U dan den keiweg Putsteeg-dijk niet eens in orde kunnen laten maken." De Voorzitter: „ik zal er om denken." De heet van Schijndel „ik heb zijdelings gehoord, dat de brigade uiaréchaussée tijdeus de kermis nog hier wordt gehouden en dat daarin is toegestemd, maar voor later zouden er geen stappen meer te doen zijn om ze hier te houden, 't is zoo wat een ramp voor de gemeente in veel opzichten ze is hier bard noodig met kermis markt enz. De Voorzitter ik h«b er alles voorgedaan wat mogelijk 19, maar 't gaat niet meer. B. en W. eveneens maar we hebben ons doel niet bereikt eu zc vertrekken. De keer van Schijndel„als ze weggaan zullen we in veel grootere kosten vervallen door agenten aan te stellen of i.d. want zoo zal 't toch niet kunnen blijven." De Voorzitter„weg gaan ze, daar is niets aan te doen en de politiedienst is geregeld, zooals zoo juist mijn ontwerp is aangenomen." De heer van Schijndel: „Als U eens een voorstel deed om de huur voorloopig te be talen. De Voorzitter dan komen we nog veel duurder uitzooals mijn plan en begrooting luidt, kost 't thans slechts f 150 meer en krijgen we ern vaste politiepost. Niemand meer 't woord verlangend, sluit de Voorzitter de openbare vergadering. Het gevecht b ij den D a 1 i n p a s. Een Russi coc correspondent zendt van Haitcheng een levendige beschrijving van hei gevecht op den linkervleugel vau het groote Japansche leger, dat tegen generaal Keeropaikine optrekt. Zijn telegram is ge dateerd op 2öjuni. De Japanners, zegt hij, hebben de hoogien om Daiin overschreden en zijn 32 kilorneiér zuidelijk van onze stellingen. Woensdag reken: inen op een groot gevecht bij het dorp Simoetcheng, 24 kilometer zuidoostelijk van Haitcheng eu even ver vau den spoor weg. Ik ben te Haitcheng aangekomen in den vroegen ochtend. H t regende dat het goot* De wegen waren onbegaanbiar. Onze regi menten waren gekampeerd op de hoogten en de lichtsignalen verlichtten de heuvels en de lijnen, waaraan de paarden gebonden waren. Op den we liepen lange rijen soldaten af en aan De mannen zijn iu uitstekende conditie Genet aal Koeropatkiue en ziju stat zagen met gerustheid den slag tegemoet. De Japanners hebben ons den tijd gelaten onze troepen te yereenigen en de basis te ver sterken. Dt totale verliezen in het gevecht bij Daiin zijn nog niet bekend 80 gewonden zijn hier aangekomen, en een hospitaaltrein, met 200 gewonden is voorbijgereden naar Liaojang, Tiet gevecht duurde deu 26en eu 27en De Japanners verdreven onze troepen uit drie stellingen achtci eeu volgen?, welke zij dadelijk met hun artillerie bezetten. De Japanners waren overwegend sterker Het aitillerievuur was niet zoo zuiver als men wel had gedacht Het gevecht begon tegen het aanbreken van den dag, 15 werst zuidwestelijk van Daiin Een der Russische biigades hield stand tot den middag, niettegenstaande zij blootgesteld was aan een hevig artillerievuur Zij moest wijken toen de Japanners ver sterkingen kregen De brigade trok terug op Daiin, waar het gevecht voortgezet werd tot het donker was. Toen trokken onze tioepen noordelijk terug Den 27en 's morgens werden twee Japan sche batterijen tot zwijgen gebracht, doch de vijand rukte aan met zwaar geschut en onze artillerie moes. terug. Toen bleef niets over dan een algeheele aftocht. Wij namen onze karonnen mee en wreekten ons op een atdeeling Japansche cavalerie, die hevig gebombardeerd werd. Van Port Arthur. Uit S'. Petersburg eu Nioelchwang ont vangen telegrammen doen het vermoeden rijzen dat admi aal Togo in zijn rapport over het zeegevecht, den 25sten voor Port Arthur geleverd, wel wat overdreven heeft. De I emanning van den Russische» torpe dojager „Burnkoff", die eergisteren uit Port Arthur te Nioelchwang arriveerde nadat dus de Japansche schepen waren gepasseerd zegt dat admir al Togo's rapport voor de Russen vee 1 te donker gekleurd is. Misschien zal een ofliciecl Russisch rapport dezer dagen wel het noodige licht brengen, want al is het waaischijnlijk, dat de Russische verliezen niet zoo groot zijn geweest als door den Japanschen generaal ziju opgegeven, aan den anderen kant is toch ook weer niet aan te nemen, dat het verhaal over het doen zinken en beschadigen van Russische schepen geheel uit Togio's duim gezogen is. In Petersburg vermoedt men, da', het admiraal Withofi met zijn uitval ie doen was om naar Nioetchwang te omkomen ten einde daar genei aal Koeropatkiue en generaal Stackelberg te steunen in hun poging om langs de kust van het schiereiland Liao— töeug voort te iukken en zoodoende Port- Arthur te ontzetten. Naar wij vernemen, is thans door de commissie van voorbereiding voor het vac cine—ontwerp haar veralag, een vrij uitvoerig stuk, verzonden aan den minister van Bin nenlandsche Zaken, om dezen in de gelegen heid te stellen desverkiezende met haar in overleg te treden. (Ned.) Naar wij vernemen zal het bestuur der Carnegie-stiehting voor een Paleis voor het Hof van arbitrage bestaan uit vijf directeuren Hunne benoeming heeft heden reeds plaats gehad. De Eerste Kamer is voornemens iu de week na hare bijeenkomst op 5 Jnli afdselings werk/aamheden te verrichten en dan de daaropvolgende week, dus tegen 11 of 12 Juli de behandeling der Hooger-Ondervrijs wet aan te vangen. Gister 1 Juli vierde de heer J. R. van der Lans, directeur-hoofdredacteur vnn «De Gel derlander", zijn 25-jarig jubile als katholiek journalist. De heer Van der Lans js in de katholieke wereld der litteratuur en journalistiek met eere bekend. Geboren in 1855 en voor het onderwijs opgeleid, onderscheidde hij zich reeds vroeg tijdig door een bizonderen aanleg voor de letterkunde en werd hij spoedig in gelegenheid gesteld, de bewijzen te leveren van zijn zeer te waardeeren talent. Bizonder vruchtbaar is van dor Luns als schrijver geweest, vooral in de vele jaren, gedurende wolke hij aan de «Katholiek® Illustratie" vei bonden was. Tal van romans en novellen ook gedichten vloeien uit zijne pen, en aldus heeft de heer Van der Eans liet katholieke publiek iu hooge mate aan zich verplicht. Vooral zijn historische werken verdienen om den ernst waarmede zij zijn opgezet en de grondige studie, waarvan zij getuigen, onzen eerbied. Ook alsjournalist verdiende de schrijver zijn sporen. Aan den talent vollen en sympathieken collega onze hartelijke gelukwenschen. Ad multos annos Bij Kon. Besl. is J. R. van der Lans, hoofdredacteurdirecteur van het Dagblad «De Gelderlander* te Nijmegen, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint Te Padang loopt het gerucht, dat Sinte Kal door Atjehera aangevallen is. De com mandant Van Doorn, de postcommies Tour ton Brius gewond, diens echtgenoote zwaar gewond en een kind gedood drie militairen gesneuveld, Bonne controleur Van Delden zwaar gewond. De ondergeteekende, secretaris van het Stichtingscoinite voor het Bisdom van 's-Heriogenbotch, heeft de eer te berichten, dat hij uit meer dan eene gemeente van verschillende personen eener zalfde gemeen te aanvragen krijgt om toezending van een soms ongenoemd aantal exeirplaren van het vlugschrift „Wat wil de Katholieke Sociale Actie". Het blijkt dat die personen op eigen gelegenheid, zonder verstandhouding met elkaar, een zeker aantal willen verspreiden. Het noodzakelijk gevolg daarvan is, dat de vlugschriften niet zoo doelmatigzul len verspreid worden, als wel gewenscht is. Ik geef daarom in overweging, dat in iedere plaats een persoon of een vereeniging de verspreiding op zich neme en dat de aanvraag en de verspreiding dan zeer spóedig geschiedde. 1 I

Echo van het Zuiden | 1904 | | pagina 5