Nummer 58 Zondag 24 Juli 1904 27e Jaargang. Tweede Blad. ¥üWenland? Rusland en Japan. BINNENLAND. Provinciaal Nieuws. Rusland en de schepen der neutrale mogendheden. Zeeroof aldus betitelen de Engelsche bladen openlijk het aanhouden in de Roode Zee van schepen der onzijdigen door Russi sche hulpkruisers. Ook zouder acht te slaan op het bekende geschetter van de Britsche pers, ligt het voor de hand, dat die daad van Rusland de aan leiding is tot internationale moeilijkheden. Vooral door het optreden tegen de „Ma lacca" neemt de opgewondenheid steeds toe. De Engelsche regeering zou door de open bare meening worden gedwongen zoo wordt uit Londen gemeld ernstige vertoo- gen tot Rusland te richten. De leiders der oppositie moeten zich bereid hebben verklaard elk optreden der regeering in deze te onder steunen. De „Peniusular and Ortental Company" yerzekerde beslist, dat de eenige munitie aan boord van de „Malacca" bestond uit 40 ton, door de regeering bestemd voor den bestuurder van de scheepswerf te Hongkong. Uit Petersburg wordt intusschen van gis teren gemeld, dat de Britsche gezant een krachtig protest heelt overhandigd aan de Russische regeering legen de inbeslagneming van de „Malacca". Hij eischte de onmidde- lijke vrijlating van het schip, daar de juiste staat van den Russisshen hulpkruiser „St, Petersburg" niet is geregeld en de munitie aan boord van de „Malacca" behoorde aan de Br.tsche regeering en bestemd was voor het Engelsch eskader in de Chineesche wa teren. De kisten met munitie waren voorzien van het officieele merk der Engelsche re— geering. Ten slotte wordt in het protest de Rus sische regeering gewezen op den grooten ernst van de gevolgen van het gebeurde. Hebbeu de berichten van andere zijde een geloofwaardigen grond, dan zou Rusland, wat betreft de aanhouding van de „Malacca" volkomen in zijn recht zijn geweest. Volgens geheime mededeelingeu toch uit Antwerpeu, zou de „Malacca" aan boord hebben gehad munitie en ijzerwerk voor be- legeriugsmateriaal, bestemd voor een Ja— pansche zeehaven. Dit zou de reden geweest zijn van een bijzonder toezicht en van de aanhouding. De „Malacca" kwam in den morgen van 20 Juli te Port—Said aan en vroeg 400 ton kolen en 220 ton water en voorraden om Cherbourg, te kunnen bereiken De aanvraag werd onderworpen aan het oordeel der Egyptische regeeriug daar het geval zonder precedent is. Het is de eerste maal dat een oorlogsprijs het kanaal doorging. De „Malacca" moet te Port Said blijven in af wachting van nadeie instructies. Het schijnt, dat de bergplaatsen der „Ma lacca" met kolen gevuld ziju en dat er niet veel behoefte aan water en vooriaden was, zoodat het schip zeker zou hebben kunnen vertrekken. Een raadselachtige houding. Wat wil Rusland eigenlijk met het opwerpen van deze inoeielijkheden zoo vraagt men zich af. Dat enkel een plagerij be doeld zou zijn, niet alleen tegeu de Engelschen, maar ook tegen de Duitschers, is moeilijk aan te nemen. De oplossing schijnt voor de hand te lig gen: dat de commandanten van de „Smolensk" en de „St. Petersburg" met hun weinig be leidvol optreden buiten hun boekje gegaan zijn. Maar dan is het voor allen, die bij de vaart op Iudie belang hebben, zeer te wen— schen, dat zij van Petersburg uit spoedig op de vingers getikt worden. Of wilde de Russische regeeriug opzettelijk een diplomatieke kwestie uitlokken, om te zien welke houding de andere mogendheden aannemen tegenover haar vrijwillige vloot, en inzake de doorvaart van de Dardanellen Men schijnt in Japan vooral deze opvatting toegedaan te zijn, en het bericht dat de Russische kruiser „Tchernomorels" Zondag den Bosporus is doorgevaren schijnt eenigen grond te geven aan die onderstelling. Zeker houden de diplomaten te Konstan— tiuopel zich bezig met de vraag, wat er gebeuren moet als nog meer schepen van de Zwarte—Zee—vloot aldus de Dardanellen forceereu. En al is 't in zulke gevallen vooral zaak, zich niet spoedig tot eeu pes simistische opvatting te laten verleiden, hier blijkt toch weer hoe plotseling diplomatieke kwesties kunnen onstaan, gelijk deze, waarin behalve de oorlogvoerende partijen, opeens drie kabinetten die van Londen, Berlijn en Konstantinopel, worden betrokken. Engeland schijnt niet voornemens het spelletje lang zijn gang te laten gaan. Het Eugelsche eskader uit de Middellandsche zee is, volgens een telegram uit Malta, naar Alexandrie vertrokken. Men kan dus verze kerd zijn, dat Engeland spoedig handelend zal optreden. De Romeinsche T r i b u n a bevat een telegram uit Suez, meldend, dat de Russische hulpkruisers St. Petersburg en Smolensk in zuidelijke richting zijn weggestroomd. onmiddelijk gevolgd door den Britschen kruiser Terrible. Naar de Tribuna meeDt, heeft de Terrible de besliste opdracht om Eogelsche schepeD tegen het optreden dezer Russische schepen algemeen genoemd te beschermen. De nieuwe Gouverneur-Generaal. Bij Koninklijke besluiten van 20 Juli 1904, Nos. 18 en 19 is lo. aan deD heer "W. Rooseboom, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend als Gouverneur-Generaal vap Nederlandsch-Indie met toekenning van pensioen en onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem in die betrekking aan den Lande bewezen, en met bepaling dat voormeld eervol ontslag zal gerekend wor den integaan met den dag, waarop hij de functiëu van Gouverneur-Generaal aan zij nen opvolger zal hebben overgegeven en 2o. de heer Rooseboom, voornoemd, be vorderd tot Commandeur in de orde van den Nederlandschert Leeuw. Bij Koninklijke besluiten van 20 Juli 1904 Nos. 20 en 21, is lo. benoemd tot Gouverneur-generaal, van Nederlandsch-Indië Harer Majesteits adjudant-generaal, adjudant in buitengewo nen dienst, de luitenant-generaal J. B. van Heutsz, civiel en militair gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden, thans in bui tengewone zending hier te lande, met be paling dat hij als zoodanig optreedt den dag, waarop de tegenwoordige Gouverneur- Generaal zijue functiëu aan hem te Batavia zal overgeven, en 2o. aan genoemden opperofficier een eervo ontslag verleend uit den militairen dienst, ingaande met den dag, waarop hij de functi- en van Gouverneur-generaal van Neder landsch-Indië zal hebben aanvaard en zulks onder dankbetuiging voor de vele en ge wichtige diensten door hem aan den Lande bewezen en onder toekenning wegens vol brachten diensttijd van pensioen. Met groote ingenomenheid is deze benoe ming door de geheele Nederlandsche natie en de pers begroet, en daar is reden voor wij zien ook in hem den man, die niet alleen op militair, maar op civiel gebied in Indië de aangewezen persoon is, en die niet alleen zijn krachtig werken zal aanwenden tot algeheele rust en ontwikkeling onzer prachtige koloniën, maar ook in de bestuurs- regeling veel ten goede zal wijzigen want dat laat in O.I. ook nog wel te wenschen over en wij verwachten dat hij daartoe de noodige durfkracht wel bezit. Ook op dit gebied kan hij dus ons land en koloniën ten zegen zijn. Moge onze wensch bewaar heid worden. Ontbinding Eerste Kamer. )e ^Staats-Ct" van heden bevat het Konink- 'ijk besluit van 10 Juli 1904, betreffende de ontbinding van de Eerste Kamer der Stateo-Generaal. Dit Besluit bevat de volgende artikelen Art. 1. De Eerste Kamer der Staten Ge neraal wordt ontbonden met den 23sten Juli 1904, gelijktijdig met de sluiting der tegenwoordige zitting. 2. De verkiezingen der leden van een nieuwe Eerste Kamer zullen plaats hebben op Woensdag 3 Augustus 1904. Onze Comi8sarisen in de verschillende irovinciën te dien einde in buitengewone vergadering bijeen te roepen. Art. 3 De eerste samenkomst der oieuwe Kamer zal plaats hebben op Dinsdag 20 September 1904. Met bijna stellige zekerheid kan voor speld worden, dat de voor Zuid-Holland zitting hebbende 6 liberale leden der Eerste Caraer (de heeren Venning Meinesz, Vlie— ander Hein, Van Alphen, Nebbens Sterling Van Boneval Faure en s'Jacob) door anti- iberalen zullen worden vervangen, waardoor de Eerste Kamer, die thans 27 liberalen en 28 anti-liberalen telt, uit 29 anti-liberale en 21 liberale leden zal zijn samengesteld. Zelfs kan het aantal liberale leden nog meer slinken, daar het liberale Statenlid voor Overijsel jhr. rar. Schiir.melpennick wegens gezondheidsredenen zijn ontslag heeft genomenen de linkerzijde der Over— ijselsch# Staten daardoor lijdelijk 28 leden 21 liberalen 1 vrijzinnig-democraat en 1 sociaal-democraat) telt, n. 1. evenveel als d§ rechterzijde. Voor Overijsel hebben thans in de Eerste Kamer zitting de heeren Jijckmeester, Van Roijen en Stork allen 'iberalen. Kies- en Stemdistricten. De //Avondpost'' verneemt, dat de minister van binnen'andsche zaken een circulaire heeft gericht tot Gedeputeerde Staten in de verschillende provinciën, waarin wordt mede gedeeld, dat het voornemen bestaat, om vóór de in 1905 te houden verkiezingen van leden van de Tweede Kamer, een algemeeue herziening van de indeeling der kies- en stemdistricten aan de orde te stellen. Aan de gemeenteraden zal nu de vraag worden voorgelegd, of wijziging van de be staande indeeling van hunne gemeenten in stemdistricten noodig of wenschelijk is, en zoo ja, boe elk steradistrict dan zou worden. Deze herziening zal plaats hebben, opdat ieder kiezer gelegenheid hebbe, binnen de bij artikel 57 der Kieswet aangegeven tijd ruimte zijn kiezersplicht te vervullen. President Kruger. Wij kunnen mededeelen, dat het stoffelijk overschot van oud-president Kruger a.s. Dinsdag te 1 u. 37 min. stadstyd per Hol- landsche spoor uit Clarens in den Haag zal aankomen, om gedurende eenige maanden tijdelijk te worden bijgezet in een chapelle ardente, aan de familie aangeboden door den heer Noordendorp, directeur der be graafplaats Oud-Eik en Duinen. Het stoffelijk hulsel zal per rouwwagen van het station naar de begraafplaats worden vervoerd, gevolgd door de familieleden, zeer vele autoriteiten uit de kringen der regeering de stedelijke overheid, de heeren dr. Leyds en Boesclioten, resp. oud-gezant en oud-ge- zandschapsraad der voormalige Z.-A. Repu bliek, dr. H. Muller, oud-consul-generaal van den voormaligen Vrijstaat, en nog eenige andere heeren en corporaties. Het is de bedoeling van de betrekkingen van wijlen president Kruger het Nederland sche volk gelegenheid te geven, nog een laatste hulde aan den overledene te brengen. Bewijzen van deelneming in den vorm van bloemstukken zullen zeker aanvaard worden. Later zal het lijk waarschijnlijk dooreen Eïoll. oorlogsschip worden overgebracht. Het Hof. waren daarin kwijtgelegd en uitgebroed. Zeker wel iets bijzonders in de kippen- wereld. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden maakten Donderdagochtend een rit per automobiel naar Vollenhove, ten einde dé&r de voltrekking van hat huwelijk van freule Sloet van Marxveld, gewezen hofdame van H. M., bij te wonen. De automobiel, een Peugeot, in den vorm van een coupé, was van glazen wanden voorzien en werd bestuurd door den heer Verwey, van de firma Yerwey en Lugard. H. M. was gekleed in crème en voorzien van de gebruikelijke stofvoile. Het gevolg van H. M. en Z. K. H be nevens dienstdoend personeel maakten in drie volg-automobielen de reis mede. Naar Lourdes Zooals reeds lang bekend is, zal *De Yereeniging tot samenstelling van Nederl. Bedevaarten" niet nalaten in het jubeljaar der dogmaverklaring van Maria's Onbevl. Ontvangenis, esne Nationale Bedevaart naar de Grot der Onbevl. Maagd van Lourdes te organiseeren. Met zekerheid kan thans worden gemeld, dat bovengenoemde Ver- eeniging hare 16de Nederl. Bedevaart naar jourdes zal houden van 12 tot 20 Septem ber e.k. De speciale trein voor de pelgrims zal uitsluitend bestaan uit couloir-wagens met W. C. L. Sport. Indien de gevraagde vergoedingen door iet ministerie van oorlog worden toegestaan zullen de luitenants Jurjans, van Gellicum en Beerninck in de maand September naar St. Sebastiaan (Spanje) vertrekken ten einde aldaar deel te nemen aan een concours hippique. WAALWIJK 23 Juli 1904. Overgeplaatst. De heer H. de Baeds, commies le klasse alhier, wonende te Besoijen, is ver plaatst als zoodanig naar Rotterdam. Drukkerij. De drukkerij van onzen uilgever schiet goed. Gisteren woei de vlag fier rond ten teeken dat de kap was gereed gekomen met krachtigen ijver werdt voortgewerkt om zoo spoedig mogelijk klaar te komen en aan een en ander de zoo hoo6 noodige uitbrei ding te kunnen geven, om alles wederom geregeld en op tijd te doen afwerken en verschijuen. Zeldzaam. Een aardige bijzonderheid deed zich deze week in de Zeine voor; bij een landbouwer kwam plotseling een moederkip met 10 kuikens aangewandeld. Toen men op on derzoek uitging, vond men dat de kip haar nest had gemaakt in een knotwilg, zeker een paar meter boven den grond, de eieren Uitslag van den wedstrijd in het patronenmaken. De beoordeeling volgens art. 7 van het reglement had plaats te Amsterdam op Zondag 20 Juni j.l. waarvan het rap port is opgemaakt door den secretaris der Jury den Heer A. S. Waisvisz van 's Gravenhage. Door de Jury werden de navolgende motto's aangewezen om volgens art. 9 van het reglement tot het onderzoek toegelaten te worden. Voor Afdeeling A. ingekomen 23 In zendingen de moto's Arbeid adelt* »en Excelxor 1» die later bleken van den zelfden inzender te zijn. Theorie en Praktijk* en >Hoog is het doel* Voor Afdeeling B. le Serie ingeko men 6 Inzendingen de motto's >Wilhel- mina* en »No. 10.» In deze afdeeling vielen dc motto's «pasvorm», «leerling», en »1001« af om dat zij in andere afdeelingen een hooger aantal punten verwierven. Voor afdeeling B. 2e Serie ingekomen 10 Inzendingen, de motto's »Nitor«, Pasvorm* en Toekomst.» In deze afdeeling mocht het moto «Wilhelmina» alhoewel onder de besten behoorende, niet meedoen, daar die reeds in de vorige afdeeling voorkomt, voor afdeeling C. ingekomen 5 inzendin gen de motto's »2938< en »Leerling« In deze afdeeling zouden ook de motto's Wilhelmina* en >No. 10* zijn opgeroe pen geworden, maar volgens art. 6 was het verboden. Voor Afdeeling D. ingekomen 3 inzen dingen. het motto 1001 De beide andere inzendingen onder de motto's Wilhelmina en No. 10 ver kregen in deze afdeeling wel is waar meer punten dan 1001, maar zij kwamen in andere afdeelingen voor en mochten dus in deze niet opgeroepen worden. De inzenders van bovengenoemde elf motto's en de leden der Commissie van den wedstrijd werden tegen Zondag 10 Juli te Tilburg bijeengeroepen, naar aan leiding van art. 9 van het reglement. De elf inzenders waren allen tegen woordig, van de commissie slechts de Heeren Th. van Dortmond-Pennock en Klerkx-Dekkers. Het bestuur werd het hierdoor gemakkelijk gemaakt, met het aanwijzen van twee deskundigen. Deze beide heeren waren zoo welwillend als zoodanig op te treden en kon het werk beginnen. De uitslag hiervan was dat werd toe gekend in Afdeeling A. De eerste prijs aan het moto «Arbeid adelt» J. C. van Steenes Vught. De tweede aan het motor «Theorie practijk» J. F. Becx Oisterwijk De derde prijs aan het moto «Hoog ishetdoebJoh.de Poot Oisterwijk. Afdeeling B. le Serie De eerste prijs aan het motto Wilhel mina» J. Smits Dongen. De tweede prijs aan het moto «No. 10 Corn. Kroot Kaatsheuvel. Afdeeling B. 2e Serie In deze afdeeling was de beslissing eene moeilijke, want de uitslag van het onderzoek was geheel anders dan die der Jury, daarom werd besloten toe te kennen. «en tweede prijs aan het moto «Toe komst Adr. de Kort Waalwijk, een tweede prijs aan het moto «Nitor» K. van Baast Oisterwijk, en een tweede prijs aan het moto pasvorm» J Vorstenbosch Dongen. Afdeeling C. de eerste prijs aan het moto «2938» Jan de Gouw Baardwijk, de tweede prijs aan het moto «Leer ling» T. Toorians Kaatsheuvel. Afdeeling D. alleen de tweede prijs aan het motto «1001» A. de Ruijter Waalwijk. Na af loop werd door den voorzitter van den Bond de uitslag bekend gemaakt de geldprijzen uitgereikt en na een woordje van aanmoediging de bijeenkomst ge sloten. Al de inzendingen zullen het eerst tentoongesteld worden te Drunen bij gelegenheid van de algemeene Vergade ring op Zaterdag 31 Juli aanst. Alle inzendingen, zoowel de bekroonde als de niet-bekroonde zullen op de onderstaande dagen in de afdeelingen worden tentoongesteld Te Drunen in het schoollokaal der Gemeente op Zondag 31 Juli van li1/* uur v. m. tot 4 uur n. m. en op Maan* dag 1 Augustus van 12 uur 's middags tot 4 uur n.m. Te Waalwijk in de zaal van Musis Sacrum* van den heer Gerris, op Zondag 7 Augustus van 11-2 en van 4—8 uur en op Maandag 8 Augustus van 10 uur v.m. tot 8 uur n.m. Te Kaatsheuvel, in de zaal der Harmo nie »Euphonia« op Zondag 14 Augustus van 37 uur en op Maandag 15 Augus tus van 11—6 uur. Te Oisterwijk in de Gymnastiekzaal naast de teekenschool op Zondag 21 Augustus van 11 uur v.m. tot 2 uur «.m. en op Maandag 22 Augustus van 10 uur v.m. tot 6 uur n.m. Te Dongen in het Hotel Musis Sacrum» van den Heer C. van den Assem, op Zondag 28 Augustus van 11 uur v.m. tot 5 uur n.m. VAKSCHOOL. In de vergadering der Commissie voor de Vakschool is besloten het rapport daarover uitgebracht door de gedele geerden, die buitenlandsche Vakscholen hebben bezocht niet bekend te maken vóór het op de algemeene Vergadering van 31 Juli behandeling is genomen. Algemeene Nederl. Bond van Schoenfabrikanten. (goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 27 Juli 1900 No. 4.0) Algemeene tevens Congresver gadering van donateurs en leden, op Zondag 31 Juli 1904, in het lokaal van den Heer A, Hamers, tramhalte te Drunen. Namens het bestuur, W. TRAVAGLINO, Voorzitter. W. RIEMSLAG, Secretaris. o PROGRAMMA Ten li1/*ure: Opening der Tentoonstelling van de patronen van den uitgeschreven wed strijd in het schoollokaal der Gemeente Ten 1 Is/* ure precies Openbare Vergadering van het Hoofdbestuur. Ontvangst der leden van het Hoofdbestuur door het Afdeelings- bestuur. Aanbieding van den Eerewijn. PUNTEN VAN BEHANDELING 1. Het vaststellen der Notulen van de vorige vergadering. 2. Het benoemen van één lid van het Dagelijksch Bestuur wegens de pe riodieke aftreding van den Heer J. H- Jansen te Drunen. 3. Het benoemen van een secretaris- Penningmeester enz. volgens art 14 en 15 der statuten. 4. Het bepalen van de Gemeente alwaar in Januari 1905 de hoofdbestuurs vergadering zal worden gehouden. 5. Aanwijzing eener Commissie tot het nazien der rekening over 1903 04 (art. 23.) 6. Bespreking over hetgeen op de Alg. Vergadering zal worden behandeld. Ten 12l/i ure precies: ALGEMEENE VERGADERING PUNTEN VAN BEHANDELING 1. Voorlezing der notulen van de vo rige vergadering. 2. Verslag van den toestand en werk zaamheden van den Bond over het 4e jaar (1903—1904) (art. 17 der statuten) uitgebracht door den Secretaris. 3. Rekening en verantwoording der gelden over het 3e jaar (1902-03) uitgebracht door den penning meester. 4. Begrooting over het 5 e jaar (Juli 1904-05). 5. Bespreking omtrent het houden van wedstrijden. 6. Mededeeling en bespreking over het maandblad. 7. Rapport en bespreking omtrent de oprichting eener Vakschool. 8. Voorstel van de afd. Waalwijk, Baardwijk en Besoijen «om maat werk 15#/o boven den gewonen prijs te factureeren. 9. Voorstel der zelfde afd. de Motie betreffende de wet op het ar beidscontract, zooals opgenomen in het laatste nummer van het maandblad. 10. Voorstel omtrent het gezament- lijkaanschaffen van Informatiebons. 11. Verkiezing van een algemeenen van het Zuiden

Echo van het Zuiden | 1904 | | pagina 5