Rusland en Japan. Provinciaal Nieuws. BINNENLAND. 2. Lager vakonderwijs. 1 2 3 4 SMEELE, Wedvlucht. Slachtplaatsen. Koninklijk wapen. St. Crispijn. Treurig. Zondag waren eenige heeren uit Besoyen Concours. oin vo"cUie meer l*g- Het feit dat er voor ons besef eeu onderscheid bestaat tusscben in dustrieel en technisch onderwijs, valt niet weg te redeneeren. Ieder gevoelt dat een vakschool voor passementwerk, voor kant werk, voor confectie, voor photographie, voor houtsnee-graveerkunst enz. veel sterker een industrieel karakter draagt, dan een vakschool voor bouwkunde, mijnbouw, werk tuigkunde, metaalbewerking enz., en dat men omgekeerd voetstoots de laatste, maar niet licht de eerste groep als technische scholen zal qualificeeren. liet onderscheid tusschen beide groepen ligt formeel hierin, dat de industrieele vakschool schier uit sluitend dienst doet voor opleiding in één bepaald bedrijf, terwijl de technische vak school in een geheele kring van kundig heden opleidt, die in een geheele groep verwante bedrijven haar toepassing vinden. De industrieschool rekent meer met het individueele en bijzondere, de technische meer met het gemeenschappelijke, en alge- meene. Vandaar dat bij de industrieele groep, onder aanwending meer van gereed schappen dan van werktuigen, de geoefend heid van oog en hand en niet minder de individueele smaak en kunstzin op den voorgrond treden, terwijl bij de technische groep dc bewerking in hoofdzaak belieerscht wordt door wetenschappelijke gegevens, door constructief vermogen, en door aanwending van werktuigen. Bij de industrieele groep valt meer nadruk op de vorming der indi vidueele vaardigheid, bij de technische meer op algemeene kentiis en kunde. Zelfs waar in het bouwvak de architectuur zich als kunst ontwikkelt, richt de architectuur zich meer naar vaste, in den loop der eeuwen zich vormende stijlen, dan naar gevarieerd persoonlijk initiatief. Dit onderscheid is van vcrreikenden invloed op het onderwijs voor beide groepen. Bij de industrieele groep staat afzien, persoonlijke vorming en de smaak op den voorgrond, bij de technische de studie en de persoonlijke oefening, terwijl beide haar eenheid vinden in het teeken- onderwjsals het groote middel tot ontle ding van het samengestelde, het saainstel- lend van de deelen, de objectiveering voor het oog van wat de scheppende geest daar- stellen wil, en het zinnen op den schooneu vorm. De scholen voor beide groepen kunnen dati ook niet over één kam worden geschoren, en zelfs het teekenohclerwijs van beide groepen kan niet geheel dezelfde zijn, of men loopt gevaar de eene gioep aan de andere op te olferen. Kunstteekeuen en constructief-teekenen zijn in uitgangspunt, methode en doel verschillend. Kunstzin is zeer zeker ook voor de technische groep in engeren zin onmisbaar, maar de kunst- nijverheids-school in engeren zin oefent haar invloed bij voorkeur op de industrieele, minder op de technische vakken. Het architecturale onderwijs behoort dan ook niet op de kunst-nij verheids-school thuis. Het schijnt daarom van belang dit niet te loochenen onderscheid tusschen het meer industrieele en het meer technische vakonderwijs niet te verwaarlozen, en al is er op zich zelf niets tegen, dat men in de wet onder den algemeenen naam van mid delbaar technisch onderwijs, ook het eigen lijke industrieele vakonderwijs, begrijpt, in engeren zin toch is onder technisch onder wijs alleen de opleiding te verstaan in zoodanig complex van kunstigheden en vaardigheden, als in staat stelt onze kennis van de natuur toe te passen op een geheele groep van verwante bedrijven. Op dit onderscheid wordt hieronder nader teruggekomen. Gelijk voorts van zelf spreekt blijft in het verder verloop van deze Me morie al wat betrekking heeft op het Landbouw- en Handelsonderwijs buiten verdere beschouwing. Hij moet zich bepa len tot bespreking vau het vakonderwijs, dat doelt op bekwaming voor Nijverheids doeleinden. Zal de beteekenis van een centrale mid delbare technische school juist gevat en in haar geheel van het vakonderwijs de juiste plaats worden toegewezen, dan is het noo- dig, zich vooraf de geheele vorming van ons volk tot practische vaardigheid in haar groote lijnen voor oogen te stellen. Toch is de ambachtsschool, met inbegrip van landbouw-, visscherij- en zeevaartschool, niet genoeg. Ook hier toch keert het in 1 sub d reeds besproken onderscheid tusschen technisch en industrieel onderwijs in engeren zin terug. De ambachtsschool geeft in hoofdzaak opleiding voor het bouw vak, d. w. z, in het timm ren, smeden, machinebankwerken, metselen, behangen, schilderen en schrijnwerken, kortom voor die bedrijven, die do wijdst vertakte am bachten vormen, waarbij uit dien hoofde verreweg de meesten belang hebben, en waarvoor de opleiding tot op zekere hoogte een gemeenschappelijk karakter draagt. Maar hiermede is in de bestaande behoefte nog op verre na niet voorzien. Naast wat men gemeenlijk het ambacht noemt, staan toch tal van gesplitste bedrijven, die even sterk voor den werkman om verheffing roepen. Voor den mijnbouw, voor de typographie, voor de confectie, voor het horlogemaken, voor de ceramiek, voor de textiele vakken, voor het graveeren, voor het schoenmaken voor het kappen van het rijtuigmaken, voor de bewerking van edele metalen en zooveel meer, kan de ambachtsschool noch de ge- meene industrieschool hulp bieden. Ook daarvoor is een lagere vakschool noodig, en juist deze wacht uog op hare ontwikkeling. Hier echter kan op deze gesplitste vak school niet nader worden ingegaan, ze komt vanzelf bij de bespreking van de middelbare of hoogere vakscholen weer aan de orde. Voor zooveel het vrouwelijk personeel in industrieele» arbeid een bestaan zoekt, is ook de vrouwelijke opleiding in de indus trieele vakscholen te gevenvoor zoover daarentegen de breede groep met name van vrouwelijk dienstpersoneel niet voor fabriek, winkel of kantoor, maar voor dienst in het gezin bestemd is, heeft men terecht ingezien, dat ook dat personeel aan een speciale op leiding steeds meer behoefte verkrijgt althans in onze grootere steden. Verder wordt aangetoond dat het lager vakonderwijs niet thuis behoort bij lager ouderwijs, doch bij het voortgezet. Thorbecke zag hiervan reeds de noodzakelijkheid in. Toch kan het niet anders of het tegen woordig herhalingsonderwijs en burger avondschool-onderwijs moet tot één goed ontwikkeld in de avonduren voortgezel onderwijs ineengroeieu en theoretisch inzicht geven in de lagere practijk van het bedrijf. Doch juist omdat het voortgezet onder wijs, hoewel praclisch ingericht en naar den toekomstige» levensstand gesplitst, in rich ting niet anders dan theoretisch zijn kan, moet er voor de daguren naast staan de arbeid of in de practijk, óf op de land bouwschool, de visscherijschool, de ambacht school en op de industrieschool voor meisjes. De arbeid in de practijk werd hierbij voorop geplaatst, omdat althans nog voor lange jaren, verreweg het grootste getal scholieren dat de lagere school verlaat, terstond in de practijk werk moet zoeken. Intensief daarentegen kan die verbetering van ons productief vermogen alleen komen van een krachtige ontwikkeling van wat hier kortheidshalve met den naam van de ambachtsschool zij aangeduid. Wat eindelijk de reeds volwassen werk lieden betreft, die, al dingen zij niet naar den rang van meesterknecht, toch ter ver rijking van hun kunnen en kennen nadere inlichting verlangen omtrent de meest pro ductieve inrichting van den arbeid bij hun speciaal bedrijf, zoo kan in deze behoefte alleen door voor hen afzonderlijk te houden avondcursussen van korten duur worden voorzien, waarbij desnoods dezelfde onder wijzers achtereenvolgens in onderscheidene plaatsen kunnen optreden. Over deze werk— manscursussen hieronder nader. Doch hiermede is dan ook de uiterste grens bereikt van het terrein, waarop het lager nijverheidsonderwijs zich beweegt. Men heeft dan naast het voortgezet ouder wijs 5 6 de teekenscholen de burgeravondscholen de ambachtsscholen, de industriescholen voor meisjes de gespecialiseerde vakscholen de cursussen voorvolwassen werklieden, (Wordt vervolgd) l.-ü-J _l. _J. L.UJJ Het beleg van Port Art hu r; de opmarsch der Japanners; een mislukte tactiek. Port Arthur schijnt voor het oogenblik gered. I)e Japanners die onmogelijk inziend om de vesting op slag stormenderenswaar digen tegenstand van de bezetting hebben er voorloopig blijkbaar van afgezien door kracht wapenen en persooulijken moed zich het zoo gewenschte bezit te verzekeren, Zij richten zich nu weer naar het noorden, te gen de legermacht van Kouropatkine. Hoewel Japan het enorm aantal offers dat de belegering van Port Arthur reeds gekost heeft, diep betreurt, heeft de regee— ring te kennen gegeven, dat die offers niet vergeefs gebracht zijn. doch dat het alleen maar een ko t uitstel geldt. In afwachting van de hernieuwing van den krachtigeu aanval bepaalt meu er zien toe, de vesting zoo nauw mogelijk in te sluiten en te bombardeeren. Het zou dus voor loopig meer een uithongeringsbeleg worden' In massa rukken de Japanners nu bij Liaojang tegen Kouropatkine op met het voornemen in Mantsjoerije eerst ruim baan te maken. Maar het is ongetwijfeld een fout in hun (aciiek, dat zij dit werk een maand hebben laten rusten. Na de overwinning bij Haitcheng hadden zij door moeten zetten. Dan waren de ontzettende verliezen voor Port Arthur voor komen geworden; zij had den eenvoudig devesting zooals Bismarck het in 1870 met betrekking tot Parijs uit drukte in haar sop moeten laten gaar koken en zij haddeu een goed deel van de 100.000 man bij de legers van Koeroki, Nodzoe of Okoe kunnen voegenen, zeker al een heel eind verder geweest. Nu de Japanners hun fout begrepen hebben trachten zij haar zoo spoedig mogelijk te herstellen. Zouden zij niet te laat komen Kouro patkine heeft ziju tijd nuttig besteed. Ge vechten. Door generaal Sacharof werd geseind aan den generalen staf te Petersburg, dat de vijand over het geheele front van het Man'sjoerijsche leger oprukte. Des ochtends van 26 dezer bezetten de Japanneis op hun linkervleugel Gentchoeanesy, westelijk van den spoorweg, 15 werst ten uoorden van Hart— cheng, en Toloentchiai en Ganzoeanpoe, nadat zij de Russische voorposten van daar hadden verdreven. Tegen den middag staakte de vijand op deze linie den opmarsch. Tegen de afdeelingen van de Russische voorhoede, die zich voor deo linkervleugel in eeu stelling bij Anchantchan bevonden, trok de vijand voor het aanbreken van den dag ongeveer D/j divisie infanterie en de noodige artillerie samen. Vour deze strijdmacht trokken de Russi sche voorhoede-afdeebngen op de hoofd stelling terug. De opmarsch van den vijand werd hier niet bijzonder krachtig doorgevoerd. De Russische verliezen aan het zuiderfront bedroegen ongeveer 150 man. In Zuid—Oostelijke richting begon des morgens te halfzes een kanoonade. Tegen zes uur begon het geheele zuid—r osterfron'. geweervuur. De Japansche infanterie rukte tegen den rechtervleugel van de Russische stelling op hierbij werden tegen zeven uur twee Japansche bataljons teruggeworpen. Te elf uur 's morgens werden 24 Japausche kanonuen bij Toensinfoe acht werst ten zuidwesten van Liandiansau door het vuur der Russische batterijen tot zwijgen gebracht. De bedieningsmanschappen en ruiters namen de vlucht. Pogingen der Japanners om de kanonnen onder het Russisch vuur weg te halen, mislukten. Te één uur 's middags bespoedigde de vijand den opmarsch tegen Kofinzi, zes werst ten westen van Liandiansan en men bemerkte aanzienlijke vijandelijke strijdkrachten in de omgeving van Laodenlan, 14 werst ten zuidwesten van Liandiansan. Alle aanvallen der Japanners werden teruggeslagen. De Russische troepen gingen tot den aanval over en drongen de Japanners terug naar het Nahigoe—dal. De Russen verloren ongeveer 300 man. In oostelijke richting begonnen de Japan ners bij het aanbreken van den dag den opmarsch over het geheele front. Op deo rechtervleugel der Russen trokken de troepen uit de noordwestelijke stellingen, waar het terrein het gebruik van de artillerie bemoeie- lijkte, op de hoofdstelling terug. De strijd in het Oosten was zwaar en het kwam zelfs tot bajonetgevechten. De Russische verliezen bedroegen ODgeveer duizend man- Sedert den middag regent het in Liaojang en omgeving zeer hevig. De rivieren wasseu. In een tweede telegram meldt Sacharof het volgende De Russische voorposten trokken den 26en dezer naar het zuidelijk front terug De Japansche artillerie beschoot de Russische stellingen. Het vuren verminderde tegen 6 uur 's avonds. De totale verliezen der Russen op het zuidelijk front bedragen ongeveer 300 man. De vijand trok met 5 divisies tegen het zuidelijk front op. In het zuidoosien sloegen de Russen alle aanvallen van de Japanners terug. De totale verliezen der Russen op het zuidoostelijk front bedragen ongeveer 40 man. Op 27 dezer had op het oostelijk front een ernstig gevecht plaats tegen een zeer sterken vijand. De Russen trokken terug op de hoofdstellingen. Het regiment van Tambof streed van 1 uur 's morgen tot 4 uur 's na middags, trok iu volmaakte orde terug en liet 6 kanonneu achter. De verliezen der Japauners zijn groot, die der Russen zijn nog niet vastgesteld, maar bedragen meer dan 1500 man. Op -2-7 dezer trok de vijand over het geheele front voorwaarts. WAALWIJK, 31 Augustus. Koninginnefeesten. Sedert Zaterdag, toen we een voorloopig plan der commissie in ons blad mededeelden, is er heel wat gebeurd. Aan den oproep tot de presidenten der vereenigingen, per advertentie in ons blad gericht, werd goed voldaan de opkomst was druk en het trof der commissie zeer, dat de vertegenwoordi gers der vereenigingen, meestal van werk lieden, zoo aanstonds genegen waren om op eigen kosten deel tc nemen de commissie zou zeer g-arne die mannen tegemoet zijn gekomen, maar thans ging dat niet, daarom is 't juist zoo mooi, dat tcch zoo- velen willen meewerken, de uitkomst over treft verre de vei wachting der commissie, 25tal nummers van den lichtstoet en daar onder mooie kostbare wagens en andere bij zonderheden en dat in een paar dagen 't is een goed succes. Jammer is 't dat nog eenige vereenigin gen met vele leden achterwege bleven, of aelfs geen deputatie zenden, als 3t. Paulus- vereeniging, propaganda club, Leo-bondenz. Jammer is 't, maar enfin, de stoet zal zeker schitterend worden. We hopen dat alles vooral ordelijk zal afloopen, ieder werke daartoe mee, ook het weder is te hopen. En hiermee bieden we onze lezer» het volledig programma aan. LICHTSTOET. aan 't wandelen, toen zij ter hoogte van de nieuwe sluis kwamen, bemerkten zij dat er een koe in een diepen sloot was geraakt. Direct stelden zij alles in 't werk om het dier op het (lrooge te brengen. Een der heeren liep vlug naar een der dichtst bij wonende boer om hulp, doch te laat, het beest verdronk onderwijl. De postduivenvereniging „de Postduif-" alhier, hield Zondag eene wedvlucht met jonge duiven, broed 1904, van uit Gouvij (België), alwaar de duiven door de welwil lende zorgen van den heer stationchef de» morgens ten 6.30 hij kalrnen N. W. wind ia vrijheid werden gesteld en de prijzen werden behaald en de aankomst geconsta teerd als volgt u. m. sec. M. per min. Ie R. J. Schoemans 9 43 83 met 919,24 9 42 33 Gedurende de regenachtige nachten van 18 en 19 dezer hebbeD de Japanners po gingen gedaan om het fort Antoesjau, dicht bij Port Arthur, stormenderhand in te nemeD, maar zij zijn teruggeworpen mei zwaar verlies. Een heldhaftige afdeeling van 500 Japanners deed den 22en, 's nachts, nog een uiterste poging' om fort nummer vijf te bes'ormen, maar bijna allen werden neer geveld. Volgens Chineesche uitgewekenen zouden de Russen dit fort ontruimd hebben, maar de Japanners niet bij machte zijn, het te bezetten. Uit Moekden is een ongedagteekend te legram ontvangen, van dezen inhoud: Voordat de Japanners oprukten, ben ik de Russische stellingen langs gegaan. Deze zijn prachtig, zestiekken zich in eeu halve maan uit vau An tsjan—sjau uaar Moekden. Telkens komen versche '.roepen met ka nonnen aan. Het is het talrijkste leger dat sedert het uitbreken van den oorlog bijeen getrokken is. De komst der troepen uit Europa houdt er de opgewektheid in bij de Russische soldaten die. genoeg hebben van het aanhoudende terugtrekken. De weg en de spoorweg tusschen Liao—janh en Moekden zijn vol vervoermiddelen van allerlei aard. Men zegt dat maarschalk Ojama den 23e te Haitsjeng aangekomen is. Bij het departement van Binnenl. Zaken moet in bewerking zijn een wetsontwerp, waarbij verplicht wordt gesteld de oprichting van openbare slachtplaatsen in gemeenten boven 10,000 zielen. Men verneemt ook dat een onderzoek wordt ingesteld naar de wenschelijkheid van invoe ring eeuer rijkskeuring van het vee. Hare Majesteit de koningin heeft in de provincie Noord-Brabant verleend de ver- guuning tot het voeren van praedicaat ^Koninklijke* aan Mauritz Azijnman, si garenfabriek te 's-Hertogenbosch en de vergunning tot het voeren van het Konink lijk wapen aan J. C. Hendrikx, meubel fabriek te Breda; J. M. F. Hamers, juwelier te TilburgG. P. G. Noyons, kaashande laar j firma Gebr. Mosman», muziekhande laren G. A. B. M. van Rijckevorsel, firm» Joan vau Rijckevorsel en Zonen, in wijnen M. L. Weijl, patissier en D. A. Kitslaar, schoenmaker, allen te VHertogenbotch. Opstellen ten 71/* uur in de St. An- tonius-Paiochie, aan de 2c Zeine, waar de plaatsnummers bevestigd zijn. VOLGORDE 1. 2 Herauten te paard in costuum. 2. Hulde van de Commissie. 3. Commissie (rijtuig). 4. Fietsclub «Semper laeti», (versierde en verlichte fietsen 25 deelnemers.) 5. Versierde en verlichte bokken wagens. 6. Harmonie St. Crispijn. 7. Gilde St. Crispijn, (lampions). 8. Schoenfabriek E. W. Klrjberg-Per- not, lampions met transparant. 9- Commissie (rijtuig.) 10. Liedertafel «Oefening en Vermaak» (versierde banier en lampions.) 11. T. A. V. E. N. U- (schitterende transparant in den vorm van een zuil 12. Gaudium inter nos. (versierd rijtuig.) 13. Schoenfabriek A- H. van Schijndel (transparant en lampions 14. Waalwijksche Gymnastiek vereeni- ging (Turners in costuum met banier en lampions.) 15. Kaartgezelschap «Vriendenkring», gecostumeerde groep met lampions. 16. Tooneelvereeniging «Eensgezind- (verlichte praalwagen.) Volharding in den strijd, (lampions). Liedertafel «Vooruitgang zij ons van Waalwijk en Besoyen, (lam- Commissie (in rijtuig.) Harmonie «l'Espérance». «Spaarzaamheid en Vlijt», (lam- genoe- heid» 17. 18. doel» pions 19. 20. 21. pions 22. Tooneelvereeniging «Ons gen», (transparant en lampions). 23. «Spaarzaamheid onvermoeid» (ver lichte praalwagen.) 24. Werkliedenvereeniging in de Bouw vakken (transparant met lampions.) 25. Neutrale Verkiezingsager.ten-ver- eeniging, (versierd rijtuig.) TE VOLGEN WEG: De stoet trekt vanaf de 2e Zeine door de St Antonius-Parochie, Stations straat, Markt, Groote Straat, (richting Haven, terug Groote straat, (richting Hoek) door de Nieuwstraat draaien, naar de Markt, waar de stoet wordt ontbonden- Na afloop (ten half tien) in een daartoe opgerichte en versierde kiosk, CONCERT. Harmonie «St- Crispijn»: La belle Ar- gentière en Blanchette Liedertafel «Oefeningen Vermaak»,: Domine Salvam fac Reginam nostram Neerlands Mannenzang. Mannenkoor «Vooruitgang zij ons doel»: Voor Vaderland en Koningin, Wilhelmina onze Koningin. Harmonie «l'Espérance» Potpourri- Van de meeste huizen in onze gemeente wappert de nationale driekleurde kinderen hebben vrij-af en zijn met oranje getooid, 't is een feestelijk gezicht. De Burgemeester der gemeente Waal wijk maakt bekend, dat de herbergen en tapperijen heden kunnen opeublyveu tot 12 uur des nachts. K. DE VAN DER SCHUEREN. Waalwijk, 81 Aug. 1904. Naar wij vernemen heeft de heer Aug. van der Heijden bedankt als waarnemend dirigent der harmonie St. Crispijn, als pre sident zal hij echter aan het gezelschap nog verbonden blijven. Tot welslagen van den avond, zal hij heden avond nog als directeur optreden. Laf. Gisterenmiddag waren eenige personen in iet café van den heer Jos. van de Zanden, welke eenige verteringen maakten, doch toen het op betalen aankwam, poetsten allen op een na, de plaat. Dtze begon nu tegen de vrouw ruzie te maken en ranselde haar zoo danig af, dat zij bewusteloos neerviel. 2e n 8e h 4e 5e A. van Eijck 6e R. J. Schoeman» 7e A. van Eijck 8e P. Schoemans 2e A. van Eijck 10e lie P. Schoemans 12e M. Hartog Een eereprij8 voor Q1Q 94 9 42 33 919^24 9 42 33 n 919,24 9 44 58 910,72 9 44 23 910,49 9 45'>5 906,0L 9 45 25 905,83 9 46 20 901,68 9 47 35 898,27 9 47 40 894,63 9 54 37 865,01 de eerste vooruit aau- gewezen duif, werd behaald door R. J. Schoemans. De afstand van Gouvij uaar Waalwijk bedraagt 177 K.Meters. Zondag hebben de zoo lang verbeide groote muziekwedstrijden voor harmouie eo fanfare korpsen, schutterij en mil'taire muziekkorpsen, begunstigd met een heerlijk weer een aanvang genomen. Iu de 3e afd. Harmonie behaalde de Harmonie De Eendracht van Nieüwkuijk den 3e prijs. In de 3e afd. Fanfare behaalde de fanfare Moed en Volharding van Udenhout dtn le prijs. In de eerste afdeeling voor harmonie behaalde Apollo van Kaatsneuvel de eerste 2e prijs, In de afdeeling van uitnemendheid be haalde Euphonia vau Kaatsheuvel de 2e prijs. In de afdeeling Lecture a vue be haalde deze vereeniging de le prijs. Maandag werd het muziekfeest doorgezet- met het solistenconcours. Hierbij be—, haalden deu heer N. de Bondt uit Nieuwkuyk in de afdeeling Clarinet Serie B de 3 prijs, de heer A. Stravers van Kaatsheuvel de iweede 3e prijs in de afdeeling clarinet Serie B. de heer A. v Amelsfoort te Kaats heuvel in de afdeeliog Tuba behaalde de tweede 3e prijs. Dén overwinuaars onze gelukwenschen. BESOIJEN, 31 Aug. Onze gemeente levert sinds eenige dagen den aanblik van vreugde en plezier. Zelfs de meest verstokte pessimist, hoe hij ook moge pogen zich van de kermi»- idée te verlossen, gevoelt zich in een geheel ander doen en is het hem niet mogelijk den gewonen gang van zijne dagelijksche bezig heden getrouwelijk te volgen. Of de Besoijensche kermis dan zooveel aan trekkelijkheid biedt? Och neen, dat niet, maar er zit iets in, iets dat alle menschen bij elkaar, gezellig bij elkaar brengt, hetgeen wij op de meeste plaatsen missen. Het volksmatinée, Zondag gegeven door de Liedertafel «Oefening baart Kunst," was zeer druk bezocht. Zondag was het den geheelen dag vrij druk; de menschenmassa die zich alstoen voort wiegde van de school tot 't raadhuis, kou vooral in den namiddag niet onbelangrijk genoemd worden. Het prachtige weder, dat de kermis heeft begunstigd, heeft zeer zeker medegewerkt om de bezoekers van heinde en ver herwaarts te lokken. De clou van de kermis is en blijft het matinée van de Liedertafel «Oefening Baart Kunst" op Maandag, dat door een vrij talrijk publiek werd bijgewoond. Er werd over het geheel zeer goed gezongen, de uitvoering be wees, dat er veel en met nauwgezetten ijver gestudeerd was, de zuiverheid van toon liet dan ook maar zelden te wenschen over. Vooral viel in den smaak Gebed voor 't Va derland, koor met duo van Cartol en De Storm en de Eik van de Jong, een fraai werk, vol schoone klankschakeeringen. A. B. C. van Radoux viel zoo in den smaak, dat het tot driemaal toe herhaald is moeten worden. Ook de tenor solo van den heer Nvan O» met z'n Gavaren lief kind voldeed goed, doch hier had de vertolking wel wat sympathieker kannen zijn, dat zou meer in overeenstemming zijn gekomen met de beteekenis der woorden. Een bijzonder genot smaakten wy door de correcte uitvoering van de heerlijke baryton solo ,,'k Heb de madeliefjes zien bloeien," ge zongen door den heer L. Madiol. De heer J. Wilmont van Waalwijk trad op als karakterkomiek. Zyn voordrachten vielen bijzonder in den smaak. Vooral de nieuwe burgemeester van Baokel voldeid uitstekend. Het publiek juichte don artist telkenmale hartelijk toe en aan het slot wa» de geestdrift zoo groot, dat hij nogmaal» voor het voetlicht moest komen, waarna hij toen met een groot succes debuteerde »De Bedelares. Nu, Jantje is eenig hoor, hij verstaat de kunst uitstekend om de aanwezigen iu een echtvroolijke kermisstemming te brengen. Wij roepen hem dan ook een hartelijk «tot ziens en spoedig" toe. Na afloop had een zeer geanimeerd bal plaats. Een woord van dank mogen wij hier verder niet onthouden aan den heer L. Kooien, directeur der Liedertafel, die ook than» weder toonde ten volle voor zijn taak bere kend te zijn, alsmede aan den heer Antoon Hurkmans Lzn. voor zijn degelijk accom pagnement van koor, solisten en komische voordrachten. Het mannenkoor «Vooruitgang zij ons Doel" gaf Maandagavond in de zaal van den Heer D. v. d. Zuken, onder leiding van den heer A. Princen, haar kermisuitvoering. De kooruummers werden allen onberispelijk uitgevoerd. De komiek den heer van Ierland vond ook nu, evenal» 't vorig jaar, een dankbaar publiek.

Echo van het Zuiden | 1904 | | pagina 2