Zondag 11 September 1904 27e Jaargang. Tweede Blad. Ïandbouw UITVOERINGEN. en BUITENLAND. Zwitserland. BINNENLAND. Provinciaal Nieuws. Afschaffing der Tienden. Een gelukwensch aan de Koningin per draadlooze telegraaf. Manoeuvres. Telephoon. Wedvlucht. Een botsing. Raad van State. Da Landbouwtentoonstelling te Oosterhout, Feestconcerfc te geven door het muziek gezelschap „.Euphonia'' van Kaatsheuvel ter viering van het' roemrijk behaaalde succes op het Nationaal en Internationaal Con cours te'Tilburg 29 en 30 Aug. 1904, op Maandag 12 September 1904. Aanvang 7 uur 's avonds. TARWE OP ZAVELGROND. Alhoewel tarwe eigenlijk een product der klei is, zoo wordt zij toch ook geteeld op lichteren grond, b.v. op zavelgrond. liet is dat van een dergelijken lichten grond zooveel geëischt wordt, als anders van een kleibodem gevraagd wordt, er dubbele zorg moet be steed worden aan bewerkiug en bemesting. Wat de bemesting aangaat, moeten we in de eerste plaats zorgen, dat de voedende bestanddelen in deu zavelgrond, zooveel mogelijk gelijk worden aan die van den kleibodem. Nu is het bekend, dat klei meer kali bevat dan Zavel - en Zandgrond. Dat wil niet zeggen, dat een kalibemesting op klei niet rendeereu zou. Integendeel is het in deu laatsten tijd uit proeven gebleken dat ook op klei een kalibemesting winst gevend kan zijn. Maar in elk geval is het een feit, dat klei kalirijker is dan andere gronden. Mede hieraan kan het toegeschreven worden, dat tarwe vooral op klei thuis hoort. Want ook de tarwe bevat, zoowel in haar korrels als haar stroo zeer veel kali 1000 K.G. tarwekorrels bevatten 20,8 K.G. stikstof, 7,9 K.G. phosphorzuur en 5,3 K.G. Kali en 1000 K.G. tarwestroo bevatten 3,2 K.G. stikstof, 2,2 K.G. phosphorzuur en 6,3 K.G. kali. Wij zien" ook weer uit deze cijfers, dat het vooral het stroo is, dat de kali uit den grond haalt. Iemand, die dus tarwe op zavel en goeden .zandgrond zaait heeit daaiom allereerst te denken aan het kaligehalte van zijn grond Indien hij niet graag ziet dat zijn graan hol staat en kort van halm is, dan moet hij ook niet bang zijn om eenige geringe uitgave te doen, om dat doel te bereiken. Per Hectare wordt op dergelijken grond «ls gemiddelde bemesting 200 K G. Chloor kalium gerekend. Is hij gewoon kaïniet te nemen en' gebruikt bij dit liever, dan heeft hij 300 K.G. per H.A. noodig. Het is duidelijk, dat deze meststof niet alleen moet gegeven worden, doch dat stalmest of een andere meststof niet mag ontbreken daarover wel een ander maal. JAN van de MARK. ka vol^rdiensten van de landbouwers. prod. Centrale Bureau voor Sociale om -zen te Amsterdam wenscht een /\7érzicht te verkrijgen van de bijver diensten van den Nederlandschen boe renstand, voortspruitende uit andere bron nen dan het landbouwbedrijf. Daartoe heeft het aan de verschillende maat schappijen van landbouw en hare afdee- lingen de volgende reeks van vragen ter beantwoording toegezonden Vraag 1. Komen in het gebied van uwen ambtskring (of afdeeling) gevallen voor, dat leden van den boerenstand hun inkomen vergrooten door het uitoefe nen van bezigheden, welke vallen buiten het landbouwbedrijf in de gewone betee- kenis van het woord Zoo ja, welke zijn de voornaamste van die bezigheden Vraag 2. a. Komen gevallen voor, dat die bezigheden bestaan in arbeid in fa brieken of werkplaatsen b. Zoo ja, welke producten worden daar vervaardigd en waar zijn die fabrie ken en werkplaatsen gelegen Vraag 3. a. Komen gevallen voor, dat die bezigheden bestaan in het uitoefenen van huisindustrie b. Zoo ja, worden die huisindustriën uitgeoefend ook door de gezinshoofden of alleen door hunne families c. Welke artikelen worden aldus ge produceerd dWorden deze artikelen vervaardigd in opdracht van een werkgever of zorgen de producenten zelve voor den verkoop aan de afnemers Vraag 4. Komen gevallen voor, dat die bezigheden bestaan in het fabriceeren g/-. artikelen voor eigen huishoudelijk uik f ja, bij welke artikelen vindt dit En in welke mate aag 5. Kwamen bezigheden, als bedoeld in vragen 2, 3 en 4, vroeger vaker voor dan tegenwoordig, of is het omgekeerde het geval Indien er veranderingen hebben plaats gegrepen, welke zijn dan de oorzaken dier veranderingen? Vraag 6. a. Wordt de landbouw in den drukken tijd geholpen door personen, die het overige gedeelte van het jaar in andere bedrijven werkzaam zijn b. Zoo ja, welke zijn de voornaamste bedrijven, waarvan de arbeiders aldus tijdelijk in het landbouwbedrijf werk zaam zijn Vraag 7. Hebben de boter- en kaas- fabrieken soms ten gevolge gehad, dat het vrouwenpersoneel op de boerderij nu op andere wijze haar tijd nuttig be steedt, b.v.. door zich bezig te houden met melkonderzoek of huisnijverheid Vraag 8. Hebben de boerenarbeiders regelmatig de beschikking over een stukje land? Zoo ja, hoe groot zijn die stukjes gewoonlijk En welke zijn de gebrui kelijke voorwaarden van de pacht Zoo neen, waaraan is het te wijten, dat dit niet het geval is Vraag 9. aKomen nog weiderechten recht van heide- en boschgebruik voor? b. Zoo ja, worden die rechten uit geoefend op gemeenschappelijke mark- gronden of op gemeentegronden c. En welke is dan de omvang dier rechten Vraag 10. Blijven de kinderen der boeren of boerenarbeiders over het alge meen ook werkzaam in den landbouw of komt het vaak voor, dat zij in andere takken van bedrijf werk zoeken Sedert eenige dagen is eeD nieuwe post weg met Italië geopend, n.l. over den Grooten St. Bernaid. Het bekende „Hospiz" op den bergpas, bijna 2500 meter boven de zee gelegen en beroemd door zijn hulp vaardige monniken en hun honden, was met Martigny reeds lang over Sembrancher, Orsières en St. Pierre door een rijweg ver bonden. Maar aan den zuidkant (Italië) konden de rijtuigen uit het dal van Aosta niet verder komen dan tot St. Remy, van waar men dan langs een steil bergpad in 2 uur de pashoogte kon bereiken. Thans is echter de rijweg tot daar door getrokken en aldus een nieuwe verkeersweg, westelijk, tnsscheu beide lauden verkregen. De pas is beroemd in de geschiedenis door de talrijke legers, die er over Daar Italië zijn getrokken: de Longobarden, de Franken (Karei de Groote), de Duitschers (Barba- rossa) en in Mei 1880 de Franschen onder Napoleon Bonaparte. Reeds twee jaar geleden werd door de commissie »Tiendrecht« uit het Ne- derlandsch Landbouw-Comité over deze aangelegenheid een zeer uitvoerig en hoogst belangrijk verslag uitgebracht. Dit rapport werd toenmaals met een er aan toegevoegd Ontwerp van Wet tot afschaffing der Tienden, aan de Regee ring toegezonden, met verzoek, deze gewichtige zaak met bekwamen spoed ter hand te nemen, wijl het een onderwerp betrof, dat voor den landbouw van het hoogste belang kon worden geacht. Later heeft ook het Bestuur van den Boerenbond op eene spoedige indiening van een wetsontwerp tot afschaffing der Tienden aangedrongen. Dezer dagen heeft het Dagelijks Bestuur van het Ned. Landbouw-Comité de aandacht van den Minister van Wa terstaat, Handel en Nijverheid bij vernieu wing op ditgewichtig punt gevestigd en daarbij de vraag gesteld of de Ned. Landbouw zich mag vleien, dat de Re geering deze belangrijke aangelegenheid tot oplossing zal trachten te brengen Met belangstelling zien ook wij uit naar hetgeen de Regeering in dezen doen zal, terwijl wij de hoop uitspreken, dat men van dit gewichtig landbouwbe lang nu eens geen politiek spelletje zal maken. Wanneer de Regeering er onder medewerking der Volksvertegenwoordi ging in slagen mocht, onzen landschen landbouw op rechtma*' van den hinderlijken last te bevrijden, dan zou zjv ongetwijfeld een g zuil stichten.,.^ Het r van een turfschip is gisteren in het dorp Leur feestelijk herdacht door het onthul len van een standbeeld van Adriaan Van Bergen, den turfschipper. H. M. de Ko ningin had van haar belangstelling doen blijken, door zich te laten vertegenwoordi gen door haren kamerheer in buitengewonen dienst, jhr. M. A. Snoeck van Hintham. De man, aan wien Leur het standbeeld dankt, is de heer 8. J. C. Heerma van Voss; van hem is de stoot tot oprichting er van uitgegaan. Om kwart voor twee uur verzamelden zich alle officieele personen en de commis sie in de Harmoniezaal, waar zich ook de vertegenwoordiger van H. M. bevond. De heer Van Glabbeek, burgemeester van Etteu en Leur stelde de verschillende personen aan elkander voor, waarna de heer Heerma van Voss, als president van het uitvoerend comité, het woord nam en vooreerst dank bracht aan de koningin voor haar belangstel ling en voorts de aanwezigen wel*om heette. De feestwijn is hierop gepresenteerd en na eene korte pauze ging men in optocht naar het feestterrein, waar tamboers en muziekkorpsen waren opgesteld, die den stoet met tromgeroffel en muziek ontvingen. Eene ontzaglijke menigte bevond zich daar reeds en toen ook de autoriteiten en ge- noodigden op de voor hen bestemde plaatsen waren, kreeg de feestredenaar de heer J. B. Meerkerk, directeur der H. B. S. te Sappemeer het woord tot het houdeD van het eerste gedeelte zijner toespraak. De heer Heerma van Voss verzocht daarop den vertegenwoordiger van H. M. tot de onthnlliug te willeu overgaandit geschiedde eD het monument werd ir.et een daverend hoera toegejuichJ. Onmiddel lijk daarna bracht Breda's mannenkoor het Hollands Glorie" van Richard Hol ten gehoore. Bij monde van den heer Heerma van Voss had de overdracht van het monument aan de gemeente plaats. De burgemeester antwoordde dat hij namens de gemeente het monument gaarne wilde aanvaarden en de zorg daarvoor op zich nemen. De oorkonde, die van het verrichte is gemaakt, ia onder het voetstuk ingemetseld, de plaats waar, wordt door een opschrift, geplaatst aan de achterzijde, aangegeven. In deze oorkonde wordt o. m. gezegd Heden den achtsten September negentien honderd en vier, onder de regeering van Koningin Wilhelmina, toen burgemeester was van de gemeente Etten en Leur W. J. B, Van Glabbeek en wethouders waren de heeren J J. Coopmans te Etten (overleden 22 Juli) en J. H. Binok te Leur, is, na een feestrede van den heer Meerkerk, directeur der H. B. School te Sappemeer, op plechtige wijze te Leur onthuld door iïarer Majesteits Kamerheer in buitengewo nen dienst, jonkheer M. A. Snoeck, van Hintham, het standbeeld van den Leurschen turfschipper Adriaan Van Bergeu. Dit beeld door den heer Bart van Hore, hoogleeraar aan de Academie van Beeldende luns ten te Amsterdam, ontworpen en ver vaardigd, is opgericht, dank zij de milde lijd ragen o. a. van H. M. de Koningin, H. M. de Koningin-Moeder, de ministers Dr Kuyper en Bergansius, de commissaris der Koningin M.A. E. J. Baron van Voorst tot Voorst en vele anderen. Deze oorkonde is opgemaakt eu geteekend door het eere- en uitvoerend comité van Leur, den vertegen woordiger van H. M. de Koningin, het subcomité van Breda, den feestredenaar en anderen de oorkonde is daarna gesloten in een li roden bus en ouder het voetstuk aan de achterzijde geplaatst, terwijl een afschrift dezer oorkonde is gedeponeerd in het archief der gemeente. Gedurende de verschillende pauzen wer den door Breda's Mannenkoor enkele zangnummers ten gehoore gebracht, terwijl er Donderdagmiddag volksspelen plaais hadden en een concert werd gegeven door de stafmuziek van het 8e reg. infanterie. Des avonds werd een illuminatie ontstoken. Door kapitein Bakker van het D.-S. s. Statendam werd op de laatste reis van New- York naar Rotterdam per draadlooze tele graaf namens kapitein en passagiers een gelukwensch ningic- j Niet onwaarschijnlijk zoo meldt „De j Scheepvaart is dit het eerste draadlooze I telegram, door H. M. uit den Atlantische» Oceaan ontvangen. Woensdag werden door de treinen massa's militairen naar Noordbrabant geroerd die zouden deelnemen aan de manoeuvres welke tusschen Veghel en Eindhoven zouden ge houden worden. Asn deze manoeuvres wordt vanaf 7 toten met 12 Sept. deel genomen door den staf der 2 divisie infan terie; den staf en drie bataljons 1) van hét le regiment infanterie; den staf en 4 ba taljons van het 5e regiment infanterie den staf en 4 bataljons van het 8e regiment infanterie den staf en 5 veldescadrons van het le regiment huzaren den staf de 2 afdeelingsstaven en de 6 batterijen van het le regiment veldartillerie; de 2ecompagnie van het pionniersbataljon, en de le com pagnie van het bataljon technische troepen van het regiment genietroepen een detache ment van de Koloniale Reserve, zoomede detachementen huzaren, ordonnancen, trein, hospitaalsoldaten en maréchaussée. Op 13 en 14 September wordt bovendien ook aan de manoeuvres deelgenomen door den staf en de 4 veldbatsljons van het 2e regiment infanterie en door den staf en de 3 batterijen van de le afdeeling van het 3e regiment veld—artillerie. Van 7 tot 12 Sept. vormt deze troepen macht die een sterkte geeft van circa 40U officieren, 10,000 man infanterie, 800 rui ters en 36 vuurmonden 2, twee brigades. Het geheel staat onder leiding >an den G neraal-Majoor A. J. Prins, commandant der 2e divisie infanterie. Na afloop van de oefening op 12 Sep tember houd het brigadeverband op. De 2e divisie infanterie komt dan vrijwel in haar geheel onder de bevelen van haren commandant, ttrwijl uit de koloniale reserve het 2e regiment infanterie, de 3 batterijen van het 3e regiment veld-artillerie, het 2e eu 5e escadron van het le regiment huzaren en de 2e pionnier compagnie van het regi ment genietroepen een manoeuvre-brigade wordt gevormd onder bevel van den kolonel commandant van het 2e regiment infanterie. Op 13 en 14 September berust de leiding bij den Luitenant-Generaal Snijders,inspec teur van het wapen der infanterie WAALWIJK, 10 September. Teekenschool. De lessen aan teekenschool en 't herha- liugsonderwijs vangen aan 1 October. Naar wij vernemen zijn op de voor dracht van directeur der teekenschool, die aan den minister ter goedkeuring is opge zonden, 4 sollicitanten geplaatst, waar onder twee met teekenen 1, o. De commissie voor de telefoon, benoemd in de vergadering van 1.1. Woensdag, zal onderzoeken op welke wijze voor onze ge meente de aanleg het meest gesohikt kan geschieden, of wel door draden op houten of ijzeren palen, aan- of over de buizen of wel door den aanleg van een ondergrond- schen kabel. De commissie bezoekt a. s. Maandag Eindhoven, Helmoud en Veulo. De postduivenvereniging „de Postduif" alhier, hield Zondag 4 Sept. eene wedvlucht met jonge duiven, Isroed 1904, van uit Luxemburg, si waar de duiven ten 9 uur by zachte» Noordenwind in vrijheid werden gesteld, de prijzen werden behaald als volgt u. ui. sec. prijs R. J. Schoemans Een 54 55 55 55 04 24 48 02 A. van Eijck, Besoijen v tr R. J. Schoemans 3 48 30 P. Schoemans 4 02 30 eereprijs voor de eerste vooruit aan gewezen duif werd behaald door den heer A. van Eijck. Een zilveren en een bronzen medaille ter beschikking ontvangen van de verenigingen /yde Postduif" en ..de Telegraaf" te Helmond, ^an de loslatine van vreemd, net gekleed persoon. Voor dat hij het huis binnentrad legde hij zijn brandend eindje sigaar op het vensterraam. Eenige personen zulks ziende en steeds belust om vreemdelingen «eu „poets te bakken" namen het «tukje sigaar weg en legden daarvoor in den ruil eeD hard ge worden stukje uitwerpsel van een hond. De vreemdeling kort daarop weder naar buiten komend, wil zijn sigaar weer van het venster nemen, doch bij het in zijr. handen nemen bemerkte hij tot zijn ver bazing, dat het een te lekker „entje" is, en mompelt in zichzelf: „weer zoo'n Waalwyksche streek De ruilers, die steeds op den loer hadden gestaan, hadden natuurlijk veel lol van hun met zooveel succes uitgevoerde streek Zoo houden wij Waal wijkers onsen naam hoogDat is ter bevordering van het vreemdelingen verkeer Woensdagavond ongeveer half neg«n stond tegenover het café van den Heer Fransen, in de Zeine, een hondenkar. Een fietser, welke in een tamelijk snelle vaart kwam aangereden, bemerkte de wagen niet met iet gevolg dat hij er boven op reed, zoo dat zijn fiets geheel werd verbrijzeld en de berijder zichzelf nogal vrij ernstig bezeerde. In de Woensdag gehouden openbare ver gadering van den Raad van State, afd. voor de geschillen van bestuur, werd o. a. be handeld het beroep van jhr. Alex Verheijen tegen een besluit van Burg. en Weth. van Loon- op-Zand, waarbij geweigerd was de door hem gevraagde vergunning tot oprichting van eene steenbakkerij. Het beroep, mon deling toegelicht door mr. E. van der Man- dere, werd, namens jhr. mr. E. Verheijen, bestreden door mr. E. Van Zinnicq Berg maan. De landbouwtentoonstelling behoort we derom tot het verledene en mag uitstekend geslaaagd heeten. Dinsdagmorgen had eene algemeene vergadering plaats. Na de offici eele ontvangst ten raadhuize werden de verschillende punten afgewerkt waarbij o. m. besloten werd het weekblad op dezelfde manier een jaar voort te zetten. Bij de rondvraag aan het einde, vroeg de heer J. A. Oomen te Oosterhout het woord en las onderstaand bericht voor, voorkomende in het weekblad van den Christelijkeo Boeren, bond van 3 September jl. ,De Maatschappij van Landbouw houdt eene tentoousielling te Ooslerhout op 4 o, 6, 7 en 8 Sept. Eene tentoonstelling van landbouwartikelen van vee, van zaad, van werktuigen enz. is ontzaggelijk op zich zalf een leerzaam en nuttig werk, maar «r komt zooveel afkeuringswaardigs bij, dat wij onze boerenbonders niet durven aanraden daaraan deel te nemen en dat wij niet begrijpen, hoe zulk eene ouderneming in onze katholieke Provincie nog een subsidie krijgt van f 1000 terwijl zulk eene bijdrage verleden jaar ge- weigerd werd aan onze leenbanken, omdat zij niet onder landbouwzaken kunnen ge rekend" worden en dit jaar slechts met moeite verkregen werd. „Voor de tentoonstelling te Oosterhout wordt publiek aangekondigd dagelijks ker- messe d ete, concerten enz. en den laatsten avond groot vuurwerk, terwijl ook nog sprake is van een luchtballon, zeker om ten bate van de Zuivelbereiding reclame te maken voor kunstboter en om uit de hoogte des hemels alle uitgedroogde en verdorde velden der Provincie te bekijken Waarlijk de toestand is er niet naar om feesten te vieren en kermissen te houden en wij ge- looven dat onze boereubondeis een goed werk zouden doen, als zij eenparig beslo ten thuis te blijven en niets in te zenden Dat zou een geduchte les zijn voor de heeren landbouwliefhebbers, die raeenen dat zij uen boer kunnen lokken en de land bouwbelangen kunnen bevordeien door open- ba™ vermakelijkheden en kermissen" Als voorzitter van het uitvoerend comité zoo zeide spr., acht ik mij verplicht hier tegen een krachtig protest aan te teekenen. Allen die de tentoonstelling zullen zien, zullen overtuigd zyn dat er krachtig is gewerkt eu alles wat gedaan is, is gedaan -J 1 wat t-

Echo van het Zuiden | 1904 | | pagina 1