Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. umiïieï onaerciau; Sep te m ber IVKJ4, J aargang ANTO ON TIELEN, Ruspari Zij die zich voor het volgend kwartaal op dit blad abonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Uitgever: FEUILLETON. IN EER HERSTELD DE GEHEIMZINNIGE BANDIET. en Japan. BUITENLAND. Duitschland. Rusland. Wé WAALWIJK. Reeds Een billijke^" KSEaSS Waalwyksflie en Langstraatsche Courant, >1 j o—niinn nnn n i it i i SftJUIBP l)it Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. Franco per post door liet geheele rijk f0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advkrtkntibn 17 regels f 0.60 j daarboven 8 cent per regol, frette letters naar plaatsruimte. Adverteutiën Smaal ter plaatsing opgtgivea, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal ragefe ea advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeeligt eontraeten gesloten. Reclames 15 cent per regel. maken aan de overzijde velen zich ter bestrijding van de ingediend» wets wijziging op bet lager onderwijs. Natuurlijk staau wij, waar ze de gelijke berechtiging van het bijzonder en openbaar onderwijs aanvallen, lijnrecht tegenover hen. Ook wenschen wij te signalieren het feit, dat vele linksche politici uit dit ontwerp weer een politiek wapen smeden, wat zeker de oppositie niet zuiverder maakt. Maar toch meenen we op iets te moeten wijzeu, n. 1. dit, dat in de wet niet genoegzaam gelet is op de slachtoffers, die er door gemaakt zullen worden. Onomstootelijk staat het toch vast, dat, is dit ontwerp eenmaal wet er veel bijzondere scholen zullen worden opgericht. En hoe moet het dan met de openbare onderwijzers, die aan den dijk gezet zullen worden Daaronder zijn mannen met zware huisgezinnen. Daaronder ziju mannen, met bezwarende familieverplichtiugen, daar onder zijn mannen, vooral in 't Zuiden die fbon- katholiek» zijn. Doch afgescheiden van al deze categorie", niemand, wie dan ook, mag een slachtoffer worden van eene wet, welke rechtsgelijkheid beoogt, doel) waaruit langs dezen weg //economisch on recht zou voortvloeien. Daarom is het van vDe Katholieke Ouderwijzer/', een orgaan van bijzondere, dus regeeringsgezinde ouder wijzers, een billijke eisch te noemen, als hij opmerkt ffL»at niemand het slachtoffer worden van onze verbetering In de wet koir.e een bepaling, die de wachtgelden- quae9tie afdoende regelt, zoodat openbare collegaas, die door deze hunne betrekking verliezen, financieel geen schade lijden. Wij gaan hierin volkomen mede. Er moet hiervoor een correctief gevonden worden. Slachtoffers maken is toch zeer zeker niet christelijk, d. w. z. van eene wettelijke evolutie, uitgaande van de regeering zelve. Door de staking moesten slachtoffers vallen doch deze zullen er hij elk revolutionn.iir wanbedrijf zijn. Doch eene christelijke re geering make geen broodeloozen door eene wettelijke hervorming, welk vreedzaam de OF Bewerkt voor „Dé Echo van het Zuiden," door J. v. E. (61) Het was tijd ook, daar de buitenste veer ook ongetwijfeld werkte, want kreten van woede weerklonken dof aan de audere zijde der rots en verdubbelde slagen bonsden tegen het fornuis. Meester Eudes trok nogmaals de schouders op. ,Dat zij huu bijlen en houweelen maar bot maken zij hij glimlachend .Ik heb zelf het ijzerwerk ge smeed dat dien granietblok ondersteunt. Men moed de boel met diamiet laten springen, ,0! meester, welke zijn de grenzen uwer macht zei Richard verbaasd. rGrenzen bestaan niet zei hij fier. Maar kom, neem die lamp dan gaan wij die meisjes zoeken De grijsaard en Reijnold trokken door de ge heime grotten. Inderdaad de beide meisjes waren bij het hooren van het gesprek angstig geworden. Zij verzamelden hunne krachten en hunnen moed, slopen in den gang en hadden de groote grot bereikt, doch het zien van de groote grot welke opeengepropt lag met allerlei stukken en de drie lijken, die stuk geslagen vaten, die opengesneden balen, het beeld van de walgelijke tooueelen die er kort te voren hadden plaats gegrepen, vernieuwden den vreeselijken aDgstj die het hart der arme meisjes beving. Geertruida drukte nog altijd de stukken van den gebroken koraaltak tegen hare borst. Zij bid die kostbare stukken tusschen de plooien van hare japon gestoken en scheen heel veel belang aan het behoud te hechten. Theresia was zoo te neer geslagen dat al haar denkvermogen haar daardoor in de steek liet. Zij sprak noch hoorde meer, zag ternauwernood, en haar strakke blik gaf aan haar bevallig gelaat een droevig uitzicht. nivelleering .an bijzonder en openbaar on derwijs betracht. Dr cien - Russen bevinden zich tusschen Moek— y ei) Tieliug, maar de weergesteldheid in .Iantsjoerije is weer zoodanig, dat vriend noch vijand veel vooruitkomen. Een natte Hollandsche zomer is geen pleiziertje dat weten we maar al te goed doch het haalt niet bij de „zomersche" weergesteld heid in genoemde- streek van het Verre Oosten. Daar plast het dagen achtereen zoodanig, dat gewone wegen veranderen in formeele modderpoelen of snelvlietende beekjes. Kouropatkine kan dus niet dan voetje voor voetje vorderen ,eu de Japansche generaals verkeeren in geeu beter conditie. Hoe meer berichten inkomen over deu terugiocht der Russen van Liaojang, des te meer wordt de overtuiging gevestigd, dat het succes feitelijk aan hun zijde is. Na groote verliezen te hebben toegebracht aan den vijand, bevindt zich de Russische armee in veiligheid. Dit moet zij te danken heb ben aan het kranig optreden van Meyendorfs's korps, dat op 21/2 mijl van Morkdeu Koeroki's legermacht tot staan bracht. De Japansche bevelhebber viel her haaldelijk de 42000 Russen aan maar werd telken male met zware verliezen terugge slagen. Een deel van de dappere Russische troe pen moet nog niet geheel buiten gevaar zijn. Het zijn 12000 man, die aan drie zijden door de Japanners worden bedreigd, ofschoon de hevige regens op het oogenblik alle actie beletten. Het gros van de Japansche troepen be vindt zich nog niet ver van Liaojang. De Japansche legatie te Londen seinde, op gezag van maarschalk Oyama, dat na de gevechten van 4 en 5 September het Ja pansche rechter leger de kolenmijnen van Yeutai en den Yoemenlsche—heuvel heeft bezet. De Hoen rivier zijn zij nog niet overgetrokken. Maandagochtend zijn te Tokio hijzonder- heden ontvangen over de krijgsverrichtingen van Koeroki tusschen 28 Augustus en 5 September. In dat tijdvak hebben de troepen onophoudelijk gevochten te midden van de ergste ontberingen. Toen de Russen Vrijdag Koeroki's verbindingslijn hadden afgesneden, hieven de troepen een etmaal zonder eten of drinker., zij hadden niets anders dan wat droge rijst bij zich. In het nachtelijk gevecht van den 30eu bij Hsoe-sjia-koe gebruikten de Russen zoeklichten, die zij over het ttrrein lieten schijuen, waarna de Japansche stellingen Zoo in al hun ellende, welke zij al dag in dag uit en nu vooral de verechrikkelijken nacht heb ben moeten verduren waren zij in een hoek van vermoedheid neergevallen, alwaar zei door meester Eudes en Reijnold werden teruggevonden. Cameleon werd ook gehaald en Richard met een fakkel ging nu voorop daarna meester Eudes dau Cameleon met Geertruida en als achterhoede Reijnold met Theresia de geheime uitgang, welke lich tnspchen ds vaatjes buskruit bevond, uit. Toeu ze naar beneden liepen kwamen zij aan een ijseren deur welke Richard met zijn kniekou openduwen. De zaal die sij nu binnentraden was geheel eu al bewerkt met ijzeren platen. Aan een ketting lag de leeuw ElKcber welke bij het zien van meester Eudes zich vleiend aan diens voeten wierp. In deze grot was de geheime schat van La Chesnaye geborgen. Goud, zilver eu edelge steenten lag overal opeengestapeld en vertegen woordigde eeoe waaide van millioenen. Reynold's oogen schitterden bij het zien van dat groote kapitaal, dat, naar hij meende, vourtaau geheel aan hem alleen zou behooren. Maar nu was de kwestie voor hem nog, hoe de grotten te verlaten zonder door de soldaten van het gouvernement opgetueikt te wonten. Hier kon alleen meester Eudes hem in helpen, Daar was hij goed van overtuigd, daarom trachtte hij deze stroop om den mond tö snaeeren. En hij was daarin ook geslaagd war.t meester Eudes had hem een voor hem geheime plaats aangewezen, waar zij langs zouden gaan, zonder dat de soldaten hem zouden zien. Het was laDgs zee. Maar voor dat zij weg gingen moest het toch eerst nacht zijn, daarom bleven zij zoolang in de grotten. Nog drie dagen zal ik kunnen leven, sprak meester Eudes, maar ik zal hem of haar wel vinden die mijn tooverkoraaltak heeft gebroken eu diens bloed zal mijn leven afkoopen. Maar hoe zal je dat te weten komen, vader, wie hem heeft gebroken. Door haar, zij zal spreken, zei de oude, op Geertruida wijzend. Zij, en u hebt al zoo menigmaal getracht haar te doen spreken, doch telkenmale zonder resultaat. Es Van Helmont dan. Die zal haar doen hevig JjeggtfCfëif" werden. Vrijdagavond be zetten do Japanners, na een aanval der Russen algeslagen te bsbben, in den omtrek der mijnen van Jentai een rij hoogten die van het oosten naar het westen liep. 's Middags vielen de Japanners met 16 kanon nen dp Russen aan, die versterking kregen. Eeu Japausche kolonne uit Pen-si-ho rukte naar Pen-tai-tsoe op, liet daar een afdeeling achter en trok westwaarts. Zondagmiddag werden de hoogten ten westen van Hei- jing-tai bezet, daarna hadden de troepen te lijden ouder het vuur dat de Russen op hen samentrokken zij leden zwars verliezen en handhaafden zich slechts met groote moeite. De Russen beschoten hen van weerszijden en Van voren tegelijkertijd de Japansche artillerie, die in een ongunstige positie was, had veel te lijden. Vrijdagoch tend vielen drie Russische brigades den rechtervleugel en het eentrum van Koeroki aanzij werden afgeslagen, dank zij de komst, juist op tijd, van de kolonne op den linkervleugel. De Japanners zyn zeer teleurgesteld over het mislukken van hun plan de vernietiging van het leger te Mantsjoerije. Zij voeren echter langs verschillende wegen zooveel mogelijk versterkingen eu voorraad aan, en gebruiken daartoe booten die de Liao en haar lakken opvaren, terwijl inlandsche karren op alle wegen en paden te zien zijn, vol graan en munitie. Ojama heeft zijn hoofdkwartier gevestigd te Liao-jaug, dat langzamerhand een Japansche stad wordt. Alles wijst er op dat de Japanners den Rassen een beslisseuden slag op hun eigen grond zullen leveren, zoo noodig opdringen. Vermoedelijk zal die alag op eenigeu afstand ten noorden van Moekden plaats hebben. De nog niet voltooide vaste bruggen gaven de Japanners eerst den indruk dat de Ru9seu den spoorweg vernielden, maar de lijn is nergens beschadigd; blijkbaar reke nen de Russen er op, die te gebruiken als zij terugkeeren zij hebben overal proclama ties aangeplakt, waarin de Chineezen gewaar sckuwd worden, den spoorweg niet te be schadigen, willen zij later niet zwaar gestraft worden. De Pete sburgsche correspondent vau de New York Herald zendt aan zijn blad deze merkwaardige indrukken Ik heb mij eenige moeite gegeven om te weten te komen wat men hier van den toe- staud denkt. Er is mij gebleken dat, terwijl men in handelskringen niet weinig ougerust is over de zekerheid dat de oorlog nu nog lang zal duren, de militairen het niet Koe- spreken in mijne tegenwoordigheid. Maar wilt gij hem dan die vrouw teruggeven u weet toch wel hoe nuttig zij ons kan zijn denk slechts aan de schatten van Van Helmont. Ja, maar heb je mij dan niet beloofd dat je Van Helmont zoudt dwingen weer het vuur mijner ovens te komeu aansteken, als mij zulks beviel. Ja dat heb ik gezegd, da', herhaal ik en om tot dit doel te geraken, zou ik niet aarzelen het leveu van Geertruida te bedreigen en haar aan de vreeselijkste folteriggen over te levere .jade dood boven haar hoofd te laten hangen. Maar op het oogenblik kan zulks nog niet gebeuren. Waarom Diet, vroeg meester Eudes verbaasd. Omdat mijn toebtand van graaf de Bernac, die nu bedreigd is, eerst en vooiel op onbetwistbare wijze moet worden vastgesteld. Op ditoogenblik zijn alle vermoedens opgewekt, moest men Van Helmont oplichten,|dat zou dan een grove on herstelbare fout zijn. Die man immers, die machtige vijand, heeft den graaf de Bernac reeds beschuldigd, niet het minste recht ie hebben op deD titel dien hij draagt. Zou Van Helmont nn in zulke omstan digheden verdwijnen, alle vermoedens zouden dan onvermijdelijk op dengene dien hij reeds beschuldigd heeft vallen. Dus in plaats van den toestand te verbeteren zouden wij hem daardour verergeren. Denkt er wel om dat hij nog machtige vrienden heeft die niet stil zouden zitten. En dan daarbij nog dien baron de Grandair, die moet voor alles on schadelijk gemaakt worden, nist door hem te vermoorden, maar om zijn plannen te ver nietigen. Wij moeten er aan denken dat de naam en titel van de Bernac een deel van onze macht uitmaken, want zij lateQ ons toe de hoogste sporten der maatschappelijke ladder te beklim men, Zij zijn volstrekt noodzakelijk tot het welgelukken van het plan dat ik reeds zoolang heb gemaakt en dat ik u reeds heb toever trouwd. Neen, neen vader, laat ods tegen Van Helmont niets beproeven. Er zijn te veel belangstellende blikken op hem gencht. Laat ons daarom wachten. En wanneer die zaak in den doofpot steekt, wanneer de graaf de Bernac weer aan het hof verschenen is, aan den gouverneur ropatkin eens zijn dat de Russen eerst in het voorjaar tot den aanval kunnen overgaan, eu dat zij moeten terugtrekken zoolang zij daartoe nog niet gereed zijn. De Russen rekenen er op, dat het leger zijn winterkwartieren betrekken zal. Mochten de Japanners den oorlog zouder ophouden voortzetten, dan zou dit Koeropatkin's be rekening Diet weinig in de war sturen. In de afgeloopen weken heeft het publiek zich eraan gewend dat de bladen hun allerlei slecht nieuws brachien. Wat er ook gebeuren moge Koeropatkin verslageo, Port Arthur ingenomen, de vloot gezonken dat alles zal geen verschil maken. Zelfs al mochten de Russische troepen naar Moskou terug trekken men is overtuigd dat zij zulleo terugkeeren, in grooter getale en de Japan ners verpletteren. De tot dusver openbaar gemaakte ambte lijke opgaven stellen het verlies der Russen in de gevechten om eu bij Liao—jaDg op ongeveer 4000 dooden, 12,000 gewouden 500 gevangenen dat der Japanners op 17,500 dooden en gewonden. Tesaam zouden er dus in deze bloedige veldslagen 35,000 man gedood of gewond zijn. Dit totaal blijft aanzienlijk beneden sommige ramingen, die tot 50 of 60,000 gingen, maar zulke ramin gen in 't wilde worden gemakkelijk over dreven. Daar staat tegeDover dat ook de ambtelijke opgaven slechts voorloopig zija eu vermoedelijk het miuimum aanduiden zoodat naar alle waarschijnlijkheid de wer kelijke verliezen door beide legers tesaam geleden, op ten minste 40,000 dooden en gewouden geteld mogen worden. In de Nationaal—Zeitung schrijft een des kundige Generaal Koeropatkin heeft, toen hij zfn hoofdmacht onttrok aan het gevaar, door de Japanners omsingeld te worden, een merkwaardiger wapenfeit volbracht omdat alle factoren waarop hij in gewone omstan digheden had mogen rekeneD, hem in de steek lieten. Ztjo cavalerie is zoo beslist beneden baar roep gebleven dat men aan de waarde van de kozakken iu den modernen oorlog sterk gaat twijfelen. Er was in militaire kringen al vaak beweerd dat de kozakken geen recht— streeksche gevechiswaarde hadden, maar men verwachtte niet dat zij in die mate zouden tekortschieten als verkenningstroepen In den aanvang van dezen oorlog vertelde men ons telkens, dat de Japansche cavalerie zoo slecht was. Maar het schijnt dat zij in de vlakte van Liao— jang alles deed wat men van haar eischte, terwijl de kozakken geen enkele opdracht van eenig belang goed ten uitvoer brachten. Het is niet noodig, hier weer over het fiasco der Russische artillerie iü den loop verbonden, mei een reusachtig fortuin, wanneer de baron voor goed verpletterd is, dan komt Van Helmont noodzakelijkerwijze in de schaduw Dan ie hij in ome macht. Meester Eude9 had zijn zoou aangehoord zonder maar eens hem te onderbreken. Toen Reynold echter had uitgesproken, zei hij Uw reden is wel goed, maar ik heb andere betere inzichten. Men zal Van Helmont geen geweld aandoen, hij zal naar de bijeenkomst, welke ik hem geven zal, komen en dan zal hij Geertruida op mijn bevel te spreken. Van Helmont zal mij in handen leveren die ik zal moet kennen om mijn leven te redden. Hij zal ons het geheim van zijn schatten niet kunnen weigeren. Daarna zal hij vrij zijn en ik zweer u dat hij niet zal spreken. «Hoe ral je dat alles gedaan krijgen, vader? ,Dat is mijn geheim. ,Het is tijd geworden, laat ons vertrekken zei Reijnold. Maar wat nu nog gedaan met Cameleon die kent nu voortaan het geheim onzer schatten. ,0, zei meester Eudes, op den leeuw wijzend die Dog steads aan zijn voeten lag. ElKebirzal wel zorgen dat dat geheim met hem sterft. Na eerst alles goed verzorgd tc hebben vertrok ken deze personen. Zij stapten in een daar vast- gemeerd bootje. Twee mannen vooraan en achteraan zag men twee lichamen in dueken ge wikkeld liggen, waar meester Eudös zat. Aan den ingang der grot zat do leeuw onbe waeglijk do voorpooten opengesperd. En onder deze pooten hebbende het bloedig vleesch vaneen afzichtelijk verminkt lijk. Stil dreef dn boot over het water in de scha duw der rotsen drijven. Richard, hoewel erg verminkt, vergat zijn pijn en dacht na over de groote sommen die hij daar in die geheime grot bij elkaar had gezien. Me nigmaal kwam bij hem de gedachten op daar zich meester van te maken, althans van een klein gedeelte. Reynold zat ook te deDken. Hij kon maar niet gelooven dat meester Eudes zooals men plachtte te zeggen met geheime geesten in verbinding stoud. De oude daarentegen zag zijn zoon zitten en sloeg hem gedurand gade. Hij begreep de gedachte van zijn zijn. «Kom, kom mompelde hij binnensmonds met van dezen oorlog te spreken. Dit fiasco komt niet voor rekenirg van de troepen en nog minder van de leiders. De Russeo hadden eenvoudig geen kanonnen genoeg, zij schijnen, wat wel zonderling klinkt, rich geen rekenschap gegeven te hebben van de overwegende rol van de artillerie In den modernen oorlog. En de transportdienst heeft zelfs niet aan de geringste verwach tingen beantwoord. De door en door ver ouderde inrichting van den Russischen trans portdienst heeft het Mantsjoersche leger vastgeklonken aan deu spoorweg, wat een ernstige hinderpaal vormde voor elk optreden aanvallenderwijs. Ea Koeropatkin is niet geheel van schuld in dat opzicht vrij te pleiten, daar hij minister vau oorlog was voordat hij in Mantsjoerije het opperbevel aanvaardde. De kroonprins is Zaterdag met zijn ver looide uit Gelbensande te Schweriu aange komeu. Stad en station waren versierd en de bevolking juichte het paar hartelijk toe. keizerlijk echtpaar kwam gistermiddag Het te Schwerin aan en werd zeer feestelijk ont- yangen. Aan het feestmaal in het slot begroette de groothertog den keizer en de keizerin en vervolgens den kroonprins. De keizer zeide den groothertog daok en sprak zijn hooge vreugde uit over de ver loving van deu kroonprins met hertogin Cecilie, die, zeide hij, door de leden van het keizerlijk Huis met open armen ont vangen en hoog geeerd zal worden. Haar karakter, vervolgde de keizer, is eeu waar borg voor het geluk vau raiju zoon en daar mede vau mijn Huis en mijn land. Z. M. herinnerde vervolgens aan de legeroefeningen in Mecklenburg en dronk op het welzijn van hel groothertogelijk Huis, wijzende op de vanouds bestaande innige en vaste betrek kingen tusschen beide vorstenhuizen. Omtrent de onlusten die den 4en en den 5en Sept. te Smijela in het gouvernement Kief plaats hadden, wordt uit de stad Kiel aau het Russische Telegramagentschap het volgende gemeld Een Israelietische winkelier mishandelde een boerenviouw, die hij verdacht van dief stal van laken. Daarop liep het volk te hoop, plunderde en verwoestte honderd huizen en 150 winkels toebehoorende aan Israëlieten. In den avond van 4 Sept. be gon een troep van zestig Israëlieten een vechtpartij met Christenen. Toen de eersten bittere sf/itterny. Laat uw hoogmoed zich maar oprichten, dwaas. Op uw voorhoofd lees ik het werk van uwen geest eD in uwen geest en in uwe ziel lees ik als in een open boek. 't Is de eerste maal dat gij u voor mij ver nédert en nu hebt gij er reeds spijt over. Ik zal u echter nochtans weten te dwingen uwen meester in mij te erkennen. Mercurius en Humbert bestaan nu niet meer, de eene is dood en de andere gaat sterven. Ik heb je toegelaten hen alle twee in het verderf te storten, omdat ik hen toch niet meer noodig heb en omdat hnn hoogmoed hen verre van mij voerde en dreigde hen aan mijn invloed te onttrekken. Maar jou heb ik nog noodig Reijnold en jij aalt mij dienen gij zult mij gehoorzamen. Ik moet het geheim van het eeuwig leven hebben en gij zult mij helpen om dit geheim te vinden. En daarna zal ik je verbrijzelen, gelijk gij je broeders hebt verbrijzeld. Zoo dacht daar een ieder der drie mannen die daar in de boot zateD, elk aan zijn eigen om meester te worden van dat reuzenkapitaal. Richard en Reijnold roeiden al twee urenlang zonder een enkel woord te spreken. Nadat sij een vooruitspringende rotspunt omgevaren had den bemerkten zij eenige lichtpunten die aan den horizont schitterden en op den duisteraa achtergrond afstaken. ,Daar is Fecamp, zei meester Eudes. «Wij sullen ods tusschen de visBchersschaitau mengen en aldus ODgemerkt doorvaren. Een half uur gaans van Fecamp, in de noor delijke richting des oevers, verhief zich een kleine woniDg, een soort van kasteeltje dat omriogd was van een klein bosch en met een breede gracht omgeven. Daar het geheel iu vuurroden steen en pannen was opgetcokken had men het den naam van Rood huis gegeven. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1904 | | pagina 1