OE ECHO m HEI ZUiöEN "binnenland. Abonneert u dus op dit 6 cent per week. ATTENTIE. Gemengd Nieuws b UITEN LAN 1). Duitschland. Italië. HET blad van Waalwijk en Omstreken. als Waal wij ksch en Provinciaal Nieuw e. Provinciaal Nieuws. niet verschijnen. Actualiteiten. Het Hof. Opening der Staten-Generaal. Indische begrooting. Opheffing van Rechtbanken. IS en BLIJFT De volgende week gaat onze drukkerij over in ons prachtig nieuw gebouw, waarvan we a. s. Zaterdag eene beschrijving zullen geven. Wegens de groote werkzaamheden aan deze overplaatsing verbonden, vooral door het uiteennemen en cp drijfkracht brengen der persen en overige machines, zal ons blad a. s. WOENSDAG Onze lezers zullen dit om deze reden wel goed vinden, wij hopen hen later ruimschoots schadeloos te stellen. REDACTIE en UITGEVER. Loting Nationale Militie. Beroep aangenomen. *Ora et labora." De Gasfabriek. Vergunning. Onderwijzers vergadering. Het raadhuis. Baldadigheid. •- De vermoorde missionarissen. Relletjes te Zaandam. tillerie gesteund hen af. De Japanners le den groote verliezen en beproefden geen nieuwen aanval meer. Zoudagniorgan om 10,15 uur is Herbert Von Bismarck overleden. Prins Herbert Von Bismarck, de oudste zoon van wijlen den rijkskauselier werd den 28eu December i849 te Berlijn geboren. Hij studeerde in de rechten, werd in 1870 in deu Fransch— Duitscheu Oorlog bij Mars- la—Tour zwaar gewond en irad in het laatst van 1873 in dienst bij het ministerie van buiteulaudsche zaken. Hij was daarna meer malen bij de gezantschappen te Dresden en Munchen en ouder den rijkskauselier werk zaam, kwam later bij de gezantschappen te Bern, Weeneu, Londen, Petersburg en 's Graveahage (1884) en werd in 1885 on dersecretaris van buitenlandsche zaken. Een jaar vroeger was hij tot afgevaardigde van den Rijksdag gekozen, doch moest als zoo danig aftreden jtoeu hij tot ouderstaatsse cretaris benoemd werd. Iu 1890 trad hf als onderstaatssecretaris af en drie jaar later kwam hij weer in den Rijksdag. Sedert 21 Juni 1892 was hij met gravin Margaretha Hoyos gehuwd. Na den dood van zijn vader (30 Juli 1898) erfde hij den prinselijken titel. Naar uii Berlijn gemeld wordt, zal de kroonprins vermoedelijk reeds uiterlijk Maart a. s. in het huwelijk treden, welke plechtig heid zal plaats hebben te Schwerin, onmid dellijk gevolgd door een voorstelling vau de kroonprinses aan de hoofdstad, welke gebeurtenis mei deu "noodigen luister moet geschieden. Te Geuua haddeu Vrijdagavond ernstige ongeregeldheden plaats. Ook in andere plaatsen zijn, in verband met het afkondigen van een algemcene staking, onlusten voor gekomen en vele personen werden het slachtoffer van zoo plotseling opgekomen beweging. Milaan, Tuiiju, Ancona, Forbi cu Terni staan met Genua vooraan in de rij, waar het lot ernstige botsingen kwam. De noodlottigste gevolgen moeten de opstootjes te Genua gehad hebben. Een bulletin van de „Gazettino de! Popollo*' maakt melding van het dooden van niet minder dau 80 personen. De staat van beleg is te Genua afgekondigd en generaal Del Mayuo is benoemd tot militair gouverneur. Te Milaan is ook hevig gevochten. Toen een groote volksmenigte Vrijdagavond het café ,/Nationale" op het Domplein tot slui ten wilde brengen, werd tijdeus de scher mutselingen een der bezoekers, dokter Ga dola, gedood. Zondagmiddag had le Milaan eeu meeting plaats, waaraan omstreeks 50,000 personen deelnamen. Iuiusschen is geseind, dat na dien daar ter plaatse het besluit werd geuomen lieden het werk te hervatten. Te Turiju was Vrijdag en Zaterdag de orde verstoord door een vijfhonderdtal stakeis, die anderen van hun werk afhielden. Op een sommatie om uileeu te gaan werd geantwoord met steenworpen. Hierop werd door de politie een charge uitgevoerd, waarbij aau beide zijden tal van gewonden vielen. Te Rome, waar het trampersoneel en de koetsiers staken, is alles rustig gebleven. Thans is 't overal weer rustig. De doop van deu troonopvolger zal plaats hebben, zoodra het koninklijk echt paar te Rome is teruggekeerd. Met groote hartelijkheid zijn H. Al. de Koningin en Z. K. H. de Prins Maandag avond bij hun aankomst in de residentie, na langdurig verblijf op het Loo, ontvan gen. De geheele Rijnstraat was bezet door een zeer talrijke menigte, die wel vier, vijf rijen dik stond. Precies om 6 uur 15 stoomde de Koninklijke trein het Staatsspoorstation binnen. De locomotief was met vlaggen versierd. H. Al. droeg een zeegroene japon en zag er zeer welvarend uit. Zij had een ruiker bij zich De Prins was in burgerklee- ding. De gewone autoriteiten, ul, de gouver neur der residentie, de burgemeester en de le-stalmeester van H. M., baron Bentinck, waren ter begroeting van de vorstelijke personen aanwezig. Met ieder hunner on- hielden II. M. en de Prins zich eenige oogenblikken op bet plankier. Daarna reden zij in een gesloten gala hofrijtuig naar het paleis, waar honderden wachtten, die bij hun verschijnen een hartelijken welkomstkreet aanhieven. De Koninklijke standaardvlag werd van het paleis geheschen. De Troonrede. Bij de plechtige opening van de zitling der Staten-Generaal werd gisteren door H. M. de Koningin de volgende Troonrede uitgesproken Mijne Heeren! Wederom ben ik in Uw midden ver schenen om, ditmaal voor het eerst in deze oud grafelijke zaal, de gewone zitting der Staten-Generaal te openen. Het is mij aangenaam te kunnen verklaren, dat de betrekkiugen van Nederland met de buiten landsche mogendheden van den meest vriendschappelijken aard bleven. Het door mij betreurde uitbreken van den oorlog in Oost-Azië noopte mij voor Nederland en zijne Koloniën en Bezittingen in andere werelddeeleu eene verklaring van neutraliteit uit te vaardigen. Zee- en landmacht gingen De dusver maakte lingen. en Kv- voort zich hier te lande als over zee op loffelijke wijze van haren plicht te kwijten. Het corps burgerlijke ambtenaien gat door nauwgezetheid en ijver in den dieust bij voortduring reden tot tevredenheid. Met ingenomenheid werd door mij onlangs een gedenksteen onthuld ter herinnering aan de de thans voltrokken scheiding tusschen Maas eu Waaleen waterstaatswerk, waar van voor de welvaart van Noord-Brabant en Gelderland gunstige verwachtingen ge koesterd worden. In weerwil van de groote droogte, die dezen zomer kenmerkte, geeft de toestand van land- en tuinbouw genoeg zame reden tot voldoening. Niet in elk opzicht bevredigend zijn de uitkomsten van handel en scheepvaart. Die der nijverheid stellen bij mier dan één bedrijf als gevolg van buitenlandsche mededinging rechtmatige verwachtingen teleur. verdere bevestiging van hetgeen tot in N«Drd-Sumatra verkregen werd, op~' uw niet onbelangrijke vorde- v -htiger optreden in de Gajoe- £fien kon met het oog hierop niet jven. ^at hierbij ook ongewapenden ten offer /ip)"jn, wordt, al was het niet te voorkomen, o.' >r mij betreurt. 'h-De bevolking van Java verkeert, dank zij de betere gesteldheid van haar hoofdbedrijf in iets minder gedrukten toestand. Maat regelen ter verhooging van haar oecono- inische kracht blijven niettemin noodzakelijk. De stand der Indische financiën eischt, nevens groote behoedzaamheid bij het doen der uitgaven, verruiming van inkomsten. De steeds klimmeude eischen aan 's R'jks schatkist gesteld, zonder daaraan geëven- icdigde stijging der inkoms en, maken het ten plicht elke niet dringend noodzakelijke uitgaven te verdagen en op aanvullen der middelen bedacht te zijn. Reeds de behandeling van de wetsont werpen, die bij de Staten-Generaal aanhangig zijn, zal in deze zitting meer dan gewone inspanning vorderen. Opnieuw zal een voorstel tot wijziging en aanvulling van de wet op Hooger Onder wijs bij U inkomen. Onderscheidene ten vorigen jare aangekondigde voorstellen van wet zullen U weldra bereiken. Een wets ontwerp ter verzekering tegen invaliditeit eu ouderdom zal daaraan worden toegevoegd. Bovendien zal aan de invoering van de hinderwetten en van dp militaire straf- en rechtzetten de laatste hand zijn te leggen. Eene wijziging zoo van de regeling der naamlooze vennootschappen, als van de leerplichtwet, is in bewerking. Neemt de taak der Staten-Generaal, mijne Heeren, gaandeweg breeder afmeting aan, ik blijf voor de vervulling van die steeds meer omvattende taak vertrouwen op Uwe voortvarendheid en op Uwe toewijding aan de belangen van het vaderland. Moge de Almachtige God zijn zegen op Uwe werk zaamheden doen rusten. Ik verklaar de gewone zitting der Staten- Generaal te zijn g opend. De oud? Ridderzaal leverde een trotschen aanblik op, gestoffeerd als zij nu was door een iu kwartcirkelvormig geschaarde digni tarissen en genoodigden, ouder welke de dames thans in grooten getale, meest allen in hun kostbaarste ambtskleedij of feest kleed. Van de tribune boven de hoofdin gang zagen wij langzamerhand de zaal zich vullen. De leden der volksvertegenwoordi ging links en rechts voor Troon en podium geschaard. Achter de zetels der leden aan weerskanten de genoodigden en hunne dames Rechts van den troon de leden der hooge staatscolleges (Rekenkamer, Hooge Raad enz.) Tegenover den troon, over 't bureau, de ledeu van het corps diplomatique en vele hun vergezellende dames in den linkerhoek rechts van den troon. In die groep merkte men o. a. op de voormalige president Steijn. Onder de genoodigden bevonden zich ook de prinsen van Assahan. De pers had niet het mooie uitzicht vau vroeger in de troonzaal, vanwaar zij een vrijen blik had op den sta- tigen en kleurigen intocht van den konink lijken stoet, met het wonderbaar lichteffect op den achtergrond. Daarentegen konden de aanwezigen de gereserveerde en pu blieke tribunes waren ingedeeld rechts en links van de afdeeling, waar stenografie eu journalisten hunne plaats hadden te meer genieten van de prachtige kleur- en licht— schakeeriogen, die het gouden zonlicht in rijke bundels wierp door de gekleurde ven sterruiten en dat het goud en de fesfonee- ring der costumes en de meestal lichte, elegante toiletten dei dames, op 't voordee- ligst deed uitkomen. Ook ditmaal slechts enkele hiaten in de ambtskleedij der ledeu en de van 't gewone ambtscostuum afwij kende geestelijke gewaden en militaire uniformen. Het traditioneele gegons in 't uur voor de komst der Koningin was veel miuder levendig 't is alsof deze trotsche, imponeerende zaal met haar gedempt, mat licht, tot meerdere rust stemt, ook onder het gemeenzaam sameuzijn. Maar toch be merkte men het ouderscheid terstond, toen tegen 1 uur de geschut-salvo's tot iu deze omgeving doordrongen. Want dat is het voordeel men was hier dichter bij de straat- drukte. Het onstuimig gesprek van 't volk drong getemperd door in de zaal en slechts de tooiieu van het Wilhelmus, ook eenigszius gedempt, alsof zij kwamen van het achter doek op een tooneel, stoorde de diepe stilte waarmede de vergaderiug de door den op- perceremoniemeester met stentor-stem aan gekondigde komst van den Yorsfelijken stoet verbeidde, allen eerbiedig staande, allen het gelaat gewend naar den hoofdingang. Vandaar schreed H. Al. de Kouingin zachtkens voort, begeleid door den vo >rzitter der commissie van ontvangst, den heer Van Ziunicq Berginann, en gevolgd door H. M. de Koningin-Moeder en den l'rius. De Koningin droeg een gebrocheerd en wit-satijneu toilet, opgenomen met oranje- strikken, en een daarbij behoorenden ronden hoedde sjerp van het grootkruis van den Nederlandschen Leeuw tooide de buste. H. M. de Koningin-Moeder was gekleed in een pensée-flu»eelen robe; Z. K. II. droeg dr vice-adiniraals-uniform. Met de bekende zilveren stem, eenigszius snel, maar goed verstaanbaar, ofschoon niet zoo scherp dra gende naar de tribune als in de vorige Troonzaal, las H. M. de Troonrede voor, zoodra zij den troonzetel had bestegen. De geschut-salvo's van buiten drongen nu wel eenigszins storend door. Nauwelijks was het openingswoord gesproken of op aanstichting van graaf van Bylandt juichte geheel de Vergadering met een driewerf hoerah Lang leve de. Koningin Leve de Koningin- Moeder Leve. de Piins! En daarna ging H. M. cn de vorstelijke personen met hun gevolg terug, de Koningin uijgende naar alle zijden, van waar men be deftige révérences van de dames kon waar nemen. Teruggaande onderhield H. M. zich hoorbaar met den president der commissie van ontvangst. Die begeleidde H. M. naar den uitgang, langs het met tapijten belegde bordes en toen de commissie zich van hare laak had gekweten en in de zaal terugkeerde, sloot baron Schimmclpenninck v. d. Oye deze Vereenigde Vergaderiughet was een zeer indrukwekkende, door haar trotsche omge ving en haar majestueus karakter zeer plech tige bijeenkomst. De begrooting voor 19U5 geeft een eind cijfer aan van f31,517,277. De uitgaven iu Indië bedroegen f» 29,821,302 die bij elkaar (Nederland en Indië) f 101,338,679 waar tegenover staan aan middelen in Nrderl. f 23,567,031, en in Indië f 123,177,550, bij elkaar t 146,744,691 Zoodet de begrooting sluit met een tekort van f 14,693,888. Naar de Haarletnsche correspondent yén het II. blad verneemt is aan het dep. van justitie een wetsontwerp in voorbeieiding, waarbij vier rechtbanken, waaronder die der eerste klasse te Haarlem, zouden worden opgeheven. I) Men zie daarvoor alle rubrieken, zoowel van «xe^iaBDSvi». mmm WAALWIJK, 21 September. De loting voor de nationale militie zal ten raad huize alhier plaats hebben op Don derdag 13 October a.s. ten 9'-/9 uur. Zij omvat de gemeenten Waalwijk, Baardwijk Besoijen eu Capelle. Voor onze gemeente zijn er 40 loteliugen ingeschreven. Dr. Meindersm-* te Oldeberkoop heeft het beroep van de Ned Herv. kerk alhier aan genomen. A. N. B. v. S. De Voorzitter van den Algemeenen Ne derlandschen Bond van Schoenfabrikanten, de heer W. Travagliuo, is onlags benoemd tot agent der rijksverzekeringsbank. Als standplaats is hem als zoodanig Enschedé aangewezen. Óin die reden heeft de heer Travagliuo thans zijn ontslag als Voorzitter van den Bond ingediend, en zullen de zaken tot de Januari-vergadering, waar een presi dent moet worden gekozen, behandeld wor den door den vice-voorzitter, den heer E. W. Klijberg-Pernot te 'Waalwijk. Het zal onnoodig zijn vele woorden te wijden aan hetgeen de heer Travagliuo voor den Bond heeft gedaan en steeds nog deedhij was de man die de moeilijke periode van op richting mede maakte en ze zoo glansrijk wist te overwinnenaan hein dankt de Bond, dat hij thans op zulk eeu hoogte is, dat hij zooveel reeds heeft kunnen bewerken maar ook hij was de ziel dier vereeniging, aan welker belangen hij zijne beste krachten en zorgen, en die waren veelvuldig, wijdde; maar daarom ontstaat ook door zijn heengaan, eene leemte, die moeilijk zal zijn aan te vullen. De studiekring van jongelui, #Ora et labora" heeft haren voorloopigeri secretaris- penningmeester, den heer Adr. de Cortie en haar voorloopigen bibliothecaris, den heer Christiaan van Liempt, als zoodanig besten digd en tot president gekozen den heer Johan Hoffmans, Om de 14 dagen wordt met deu weleerw. heer kapelaan Snys eene vergadering ge houden in de Vincentius-zaal, waar zij den avond doorbrengen met zich toe te leggen op de studie, vooral van den godsdienst en het maatschappelijk vraagstuk. De leden van dezen studiekring, zijn jon gelui uit den burgerstand van 16 tot 23 jaar en hun aantal mag niet hooger klimmen dar. twaalf. Zij hebben onderling eene portefeuille en eene bibliotheek. De aanvrage tot het verkrijgen van gas- aanleg is op het oogenblik zoo groot, dal met het oog op de capaciteit der tegen woordige fabriek, daaraan niet bij allen zal kunnen worden voldaan een gedeelte zal dus moeten wachten, tot de nieuwe fabriek met ovens enz. gereed is. De bouwwerken schieten goed op en de gasfabriek belooft veel goeds voor de toe komst. Door B. en W. is aan mej. de Wed. Antoon Tielen te Waalwijk vergunning ver leend tot het plaatsen van een gasmotor van 38/4 paardenkracht, in de drukkerij slaande sectie C. No. 2129. Vergadering v./d. afdeeling Waalwijk v/h N. O. G. op Zondag 25 September e.k. in Musis Sacrum na afloop der Bondsvergadering Agenda 1. Opening en Notulen. 2 Bespreking der conclusies genomen op de Algemeene vergadering. 3. Verslag afgevaardigde. 4. Ingekomen stukkeu. 5. Rondvraag en sluiting. De veranderingen aan het inwendige van het raadhuis vorderen goed het zijn doelmatige maar levens koogstnood zakelijke veranderingen. Bij de secretarie die veel tc klein is, is een flinke kanier voor den secretaris bijgekomen en vervolgens een archief. Vanaf deu trap komt men recht voor zich uit op een flinke corridor en heelt daar nog een groote en kleine vergaderzaal en verder nog een ruime kamer, later iu te richten tot telefoon- bureau Het raadhuis is nu inwendig zoo practisch als 'l denkbaar is, zooals weinige inge richt zijn. Kon nu de gevel nog eens wat worden opgetrokken en verfraaid, dan had den we als 't ware een model-raadhuis. De gemeentebode. Een bekende lype is van het aardsche tooneel verdwenen. De al emeen bekende gemeenlebode A. Pijnenburg is op 85 jarigen leeftijd overleden. De krasse en zindelijke grijsaard verrichtte Viijdag nog zijne gewone fuuctiën, maar tegen den avond werd hij onwel en Zondag is hij reeds overledenmorgen teu 8 uur zal zijn stoffelijk overschot ter aarde worden besteld. Iu den nacht van Zondag op Maandag is bij den heer A. v. d. Water bakker alhier een groote spiegelruit in de deur verbrijzeld. De daders zijn tot nog toe onbekend. Men deelt ons mede BAARDWIJK. Het bericht voorkomende in het nummer van 1.1. Zondag omtrent de gepleegde mishandeling is in vele deelen on nauwkeurig, ja zelfs bezijden de waarheid en overdreven. Dat er peren zijn gestolen bij J. v. H. is waar, maar dat deze er den schoenmakers jongen A. L. van verdacht is niet waar, maar deze laatste had plezier in den diefstal, jouwde er den eigenaar mee uit, sarde hem ten slotte. J. v. H. maande het jongmensch aan kalm te zijn, omdat ook op hem wel wat te zeggen vielde jongen ging met plagen voort, zoodat v. H. dit sarren moede kwaad werd en den jongen even aanpakte. D. i. de geheele ge schiedenis. Dat de haas K. de V. bang werd en vluchtte en de vrouw den woesteling van den jongen trok, is pure fantaisie. De vrouw een ninke pootige die do vrouw kent, weet beter. En dan de woesteling J. v. H. een echt Baardwijks ingezetene, door iedereen geacht, wordt daarin voorgesteld als een woesteling, terwijl hij inderdaad iemand is, die nooit moeite heeft of zoekt, een kalm persoon die in onze gemeente uitstekend is gezien. Na dit een en ander, dat de zuivere waar heid is, blijft er van dit sensatie-bericht, vol fantaisie, weinig meer over. VRIJHOEVEN-CAPPEL, 20 Sept. '04 Gepasseerde week is hier een diefstal en pogingen tot inbraak gepleegd. Bij den schoenfabrikant de J. werd voor pl. m. f 15 pluche gestolen, benevens een konijn en een riek. CAPELLE, 20 Sept. Als eene bijzonderheid mag vermeld worden dat in de kweekerij van don Heer P. I refters alhier, aardbeiplanten weder met bloem prijken, ja, dat de vrucht zich hier en daar reeds gezet heeft. RAAMSDONKSVEER, 20 September. Bij de gehouden aanbesteding ten dienste der gemeente werd voor petroleum, katoeu en lampeuglazen het minst ingeschreven door J- Simonis de Kok en voor steenkolen ooi Wramus, beide alhier. De levering is hun opgedragen. De loting voor de Nationale Militie zal alhier plaats hebben op Vrijdag 14 October a.s. voor de gemeente Geertruidenberg, Raam- donk, Waspik en 's Gravemoer. MEEUWEN. Dezen winter zal do Heer Lammen, rijkstuiubouwleeraar voor Westelijk Noordbrabant en Zeeland te Breda, alhier een Stal lezingen houden over ooftteelt. We twijfelen niet, of deze lezingen zullen door zeer velen met de meeBte belangstelling gevolgd worden. VEEN. Voor de loting van de nationale militie voor het jaar 1904 hebben zich 10 jongelingen aangemeld. SLEEUWIJK. Dezer dagen is bij den landbouwer C. Poederooien alhier de schuur, waarin de oogst geborgen was, onder donderend geraas ingestort. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. WOUDRICHEM. Bij J. de H. alhier had gisteren een schoorsteenbrand plaats, waardoor reeds een der halken was aangetast. Door het flink optreden van J. de H. werd grooter onheil voorkomen. Voer de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel hebben zich alhier 27 jonge lieden aangemeld. Hedenmorgen vond de landbouwer M. v. d. Plas alhier zijn paard dood in het land liggen. Men veronderstelt, dat het dier den nek gebroken heeft, De Heer van Welie uit Leerdam zal dezer dagen alhier proeven nemen met de Theofakkel. KEIZERSVEER. Peilingen. Men is thans bezig met peilingen hij den overgang van het Keizersveer, die tegenwoordig veel last heeft van verzandingen Zon dit blijven voortduren, dan zal eer langs de pont onmogelijk meer kunnen varen Die verzandingen zijn geconstateerd sinds de opening van den Nieuwen Maasmond heeft plaats gehad, daar te Dnssen hierdoor veel zand is losgeraakt, dat stroom afwaarts wordt meegevoerd. BENEDEN LANGSTRAAT, 17 Sept. Exporthandel. Men besteedt voor lichte exportvarkens 33 en 36 cent zware dito 36 a 38 cent slachtvarkens 50 a 52 cent per K.G. schoon gewicht. Vette kalveren 52 a 55 cent per K. G. vuil gewicht. De handel is tamelijk opgewekt naar lichte export varkens is veel vraag. Fruit. De fruithandel valt tegen en de prijzen zijn voor het late fruit, of voor puike soorten niet hoog, de verwachting valt in dezen tegen. Men besteedt voor le kwaliteit tafelperen f6 a 8 stoofperen f 3 a 4, le kwaliteit late zure appelen f 3 a 3.75 mindere f2 a 2.50 zoete soorten fla 2 per H.L.. F In het. e. k. Zaterdag verschijnende Ge- illustreerde Zondagsblad, welk tijdschrift voor de lezers van deze courant tegen zeer ge- ringen prijs is verkrijgbaar gesteld, zijn weer vele actualiteiten opgenomen. Wjj noemen b.v. f o t o's van het Concours Hippique op Zorgvliet (den Haag) en het Automo- bielenfeest aldaar, van het Bloemen corso te Zioolle, een teekening van het Ontwerp-Vredespaleis voor het Hof van Arbitrage, te 's-Gravenhage, Beelden van den oorlog, vele portretten, necrologie enz. enz. Men vrage het Geillustreerde Zoudagsblad aan het bureau van deze courant. Een familielid van een der vermoorde missionarissen heeft ons eenige bijzonderheden medegedeeld omtrent den aanval op de Kat holieke Missie te NieuwPommeren (Aus tralië). De aanval had plaats op 13 Augus tus 11. des morgens te 9 uur, terwijl de missionarissen met'hun werkzaamheden be zig waren. Een bende inboorlingen, behoorende tot de bergstammen, geholpen door bevrijde sla ven, vielen onverwacht, met bijlen en ge weren gewapend, op de Missie te St. Paul aan. Al de missionarissen alsmede 5 geestelijke zusters werden vermoord en een waarde van omstreeks 600,000 mark (f360.000) ontvreemd. Het eerst viel pater Mathins Rascher (iü 1868 in Beieren geboren). Hij werd gedood door den slaaf Tomarie, dien hijzelf had be vrijd en met groote goedheid behandeld. Broeder Jan Schellekeus (in 1873 te Ois— terwijk (N.-Br.) geboren), alsmede broeder Edvard Plasschaert (in 1871 te Overslag, Zeeuwsch— Vlaanderen, geboren) werden met bijlslagen afgemaakt. Pater Rutten (in 1873 te Tilburg geboren) werd te Nascharmig onthoofd. De oorzaak dezer moorderij zou zijn de afkoop der slaven. Reeds in Juli van dit jaar werd een samen zwering om al de blanken te vermoorden ontdekt en Verijdeld. Tel. Sedert de bekende anarchist Kloosterman Zaterdagsavonds op de markt te Zaandam geschriften te koop biedt en daarbij propa—

Echo van het Zuiden | 1904 | | pagina 2