Nummer 85 Zondag 30 October 1904 27e Jaargang. Tweede Blad. ,DE ECHO VAN HEI ZüiDEN! Leest ei Verspreidt: UITVOERINGEN. Van Hier en Daar. Rusland en Japan. BINNENLAND. Provinciaal Nieuws. ■B i. Verbinding van Noord-Brabant met Gelderland. De Vredesconferentie. H. M. de Koningin. Provinciale Staten van Noordbrabant. Bond van Mannen-koren in Noord-Brabant en Limburg. Naar men ons meldt, is uit Helmond aan de Zangvereeningen in Noord-Brabant WAALWIJK. Uitvoering te geven door dc Liedartafel „Oefening en Vermaak" op Zondag 30 October as. in de zaal „Musis Sacrum". Aanvang 12 uur. Wiegenlied. Brahms. Nachtsauber, Storoh. Lied des Bombardon, voor Bas Brüll. Neerlandsch Taal, Stillk. Onder dit opschrift zal ik van tijd tot tijd eene kleine bijdrage leveren over onder werpen, welke tijd en omstandigheden mij in de pen zullen geven. Sympathie voor dit blad heeft er mij toe gebracht, mij zoo nu en dan eens neer te zetten, om over alles wat ik zoo hier en daar zie en hoor eeuige regeltjes te schrijven. Doch duar het slechts aan zeer weinige amateur-schrijvers en mij allerminst gegeven is, de volmaaktheid, zij het dan ook maar van verre, nabij tc komen, ver trouw ik, geachte lezeressen en lezers, dat ge mijne eveutueele tekortkomingen in taal en stijl niet al te breed zult uitmeten. Welnu dan Er zijn nog menschen, die de redactie van dit blad voor leugenaar uitmaken, maar die zal er eens hartelijk mee lachen, zooals ik dat deed toen ik een stuk las over schoeumakerstoestanden in een zeker blad geschreven door een zekere grootheid, die waarschijnlijk niet goed kan of wil lezen tenminste niet wat in dit blad over dat onderwerp naar waarheid wordt geschreven. Die grootheid spreekt dan in dat pakkend en veelzeggend pennevrucht van een loon— standaard opgemaakt door de Kamer van Arbeid alhier, een loonstandaard die om de door dit blad opgegeven reden, kant noch wal raakt, waartegen, mij persoonlijk bekend, in de vergadering waarin ze werd aange nomen, leden protesteerden, al» te zijn valschmaar de zetelende socialisten (ja socialisten lezer!) vonden ze juist en vooruit dus maar 1 lk geloof dat de bekwame fabrieksarbei ders en de handwerkers, (echte vaklui), als ze geregeld doorwerken, uit wil zeggen niet te veel aan straat staan, niet in couranten willen schrijven, Maandagsmorgens en niet 's middags of Dinsdags beginnen, nog zelfs iets meer kunnen eten dan roggebrood, aardappelen met watersaus en darmen, die men een houd voorzet, ja dat hij vrij goed kan eten en netjes, zindelijk gekleed gaan, socialistische grootheid Maar bah met al die socialisterij 1 Ik las verleden Zaterdag het ingezonden stuk van Observator over de gasfabriek, was een duidelijke uiteenzetting van iets dat mij ook goed bekend was. Maar nu een paar vragen Wordt die zaak voortgezet, onderzocht of de juiste toedracht met verzwarende of verzachtende omstandigheden hekend ge maakt aan de belastingbetalers, door een of meer personen, die daartoe uit den aard hunner betrekking of anderszins in staat •ijn. Is geen strafrechterlijk onderzoek of ver volging mogelijk, wat ik wel veronderstel wordt er dan door de gascommissie of den raad niet eeu ernstig onderzoek ingesteld of alles aan de fabriek verder in orde is en of de daar zetelende en werkende per sonen de rechte mannen op de rechte plaats zijn, door wiens wijsbestierende handen de belangen en eigendommen ijverig worden behartigd en veilig beschermd De tijd zal leeren. Velen zullen met mij al eens voor de sluitboomen aan den overweg naar de St Antonius-parochie hebbeD gestaan, zonder dat zij wisten waarom die boomen waren neergelaten. Dit nu, lezeressen en lezers, wil ik j eens even laten weten. Woensdag 1.1. toen ik en met mij zeer veel anderen, daar weer stond, en niemand wist waarom, vroeg een der personen aan de wachteres, waarom of er niemand door mocht; daar er absoluut geen trein kwam er. we er reeds een kwar tier stonden. ,yJullie zijn te lui, je kan niet vlug ge noeg loopeti, daarom moet je maar blijven wachten." De rest zullen we maar laten rusten Dus je weet het nu Maar toch, is daar geen verbetering in te brengen Toen ik 't bericht las van de aanhouding van een strooper hier in onze heide door twee maréchaussees en de bijkomende om standigheden overwoog, toen kwamen voor mijn geest de gevaren waaraan die menschen geregeld bloot staan. Onder die overpeinzing wordt mij rn'n dagblad in huis gebracht en zie ik met groote letters „Moord te Chaara", een bri gadier der maréchaussee door stroopers ver moord en ik gevoelde een diep respect voor die kranige onversaagde kerels, een diep m-elij met dat jeugdige, zoo vroeg afge nedeu leven, een smartvol mededoogen met e echtgeuoote en kinderen van dien kranigen man, die viel als offer vaD zijn plicht, maar tevens gevoelde ik een groote ver achting voor de nog heerscheude jachtwet, oorzaak van zooveel ongeluk, boosheid, geweld en onrechtvaardigheid. St. Nicolaas. De gemeentebegrooting Hoe rijmt men dat te saam Ik zal u dat even uitleggen. De begrooting is nog in bewerking, dan moet zo nog ingediend worden, onderzocht, gerapporteerd, in 't publiek behandeld, dus eer dat alles aoo geschied zal zijn, is het eest vau Sinterklaas er wel 1 En wat zou dat nu, vraagt ge lezer P Wel met die gelegenheid mogen alle anderen, groote en kleine, den H. Mau een geschenk vragen. En nu begin ix al tijds iets te vragen, niet voor mij alleen, ruaar ren geschenk voor alle gemeenteuaren van Waalwijk, groot en klein, iels waarvan eenieder des zomers en bij alle feestelijk heden profiteert, een uitgave ineens, die telkens vele kleine voorkomt, ik vraag voor onze gemeente ja, je raadt het reeds juist ik vraag een muziekkiosk op de markt "Voor hedeu nu genoeg. ARGUS. sisciic officieren twee stoomschepen, die met grooie snelheid voortgingen en er volkomeu a:s torpedobooten uitzagen. De admiraal leidde daaruit af, dat het Japannsrs waren en ge loofde dat zijn eskader slechts op deze twee schepen vuurde. De admiraal ontkent beslist, dat een Rus sisch oorlogschip achter gelaten werd, dat geen oogenblik de booten uitliet om de ge wonden te helpen. Zijn officieren hebben in het geheel niet geweten dat er een of meer trawlers door een schot geraakt werden. Hij geeft zijn leedwezen en dat van de geheele loot te kennen over de oms andigheid, dat r trawlers beschadigd en personen gedood of gewond werden en voegt er aan toe, dat de twee schepen waarop gevuurd werd on - miskenbaar van het type— oorlogschip waren. De officier voegde er aan toe, dat de Rus sen vreesden, dat de onbekend: torpedo— booteu van Japaosche nationaliteit waren laar de admiraal wist, dat de Japanners in Engeland torpedobooten hadden aangekocht. De Engelsche pers, het volk en ook de regeering achtten dit lang niet voldoende, zij scholden en raasden en alles gaf den indruk dat de oorlog spoedig zou volgen, de verschillende vloten werden gemobiliseerd. Het is ooQOodig thans die berichten, uit de pers, de mobilisatie—plannen enz. nog te geven, want hedenmorgen bereik'e ons het bericht, dat het incident op vredelievende wijze zal worden opgelost. Reuter verneemt, dat de Britsche regeering en de Russische regeering zich bereid ver klaard hebben, in beginsel het voorstel aan e nemen om de onopgeloste punten der Doggersbankkwestie aan een commissie vaD onderzoek voor te leggen. Intusschen zouden de Russische oorlogschepen te Vigo blijveu. Teu aanzien van de bijzonderheden is nog niets bepaald, maar de artikelen van de Haagsche vredesconferentie zouden vermoe delijk een voldoenden groudslag vormen voor de behandeling der zaak. Nu uit Vigo door deo commandant der Baltische vloot de redeD is gemeld waarom uabij Huil op de Engelsche visschersvloot gevuurd is mag hoe ook de opvatting over de lezing van het gebeurde luidt der Russische regeeriug niet meer het verwijt van uitstel en langzaamheid verweten worden. Waar zij zelf onkundig was van de mo tieven die tol het betreurenswaardig inci dent hebben geleid, zou het niet verstar.dig geweest zijn de onthullingen vooruit te loopeu zelfs op gevaar af van een mogelijk erns ige wending van het conflict. Het verhaal van den Russischen vlootvoo klinkt echter wel zonderling. Er zouden zich twee vreemde torpedobooten bevonden hebben tusschen de Engelsche visschersvloot En daar de Russen in een vreemde torpe— doboot niets anders zien dan een vijandelijke djus een Japaosche, zijn ze zoo vrij geweest er op los te branden. Een nauwgezet onderzoek zal het verhaal van Rodjest'/ensky nader moeten bevestigen maar de algemeene opinie is, dat de over spannen toestand der Russen hen „molemjes" heeft doen zien, m. a. w., dat twee der vis schende en mogelijk al te nieuwsgierige traw Iers voor vijandelijke schuiten zijn gehouden 't Is wel eigenaardig, dat er door de vis schers met geen enkel woord gerept is van vreemde torpedobooteu ónder hun vloot. Eu het zou al te dwaas zijn te denk.n, dat die allen met den vijand geheuld hebben. Na het reeds door ons vermelde telrgram kwamen over de mededeelingeu van Rod— jestvensky nog de volgende berichten in Uit Vigo Admiraal Rodjestvenky zeide in eeu nieuw interview betreffende het inci dent nabij Huil, dat tegen 1 uur in den morgen iu den mist twee schepen verschenen tusschen de Russische divisies, die ze voor Japaosche torpedobooten aauzagen en het vuur openden omdat de booten bezig schenen met het werpen van torpedo's. De Russen zagen geen slachtoffers eu wisten niet, dat zij schade veroorzaakt hadden daar de visschersflo'ieltje geen enkel licht op had. De admifaal betreurt het incident zeer. Uit LondenHet volledig rapport van admiraal Rodjestvensky, aan lord Lansdown ter hand gesteld, meldt, dat het geen oogeu blik in de bedoeling gelegen heeft op traw Iers te schieten. Indieu een verdwaald scho een der booten getroffen heeft, dan was dat geheel en al een ongeluk. Bij de visschersvloot bemerkten d« Rus nacht van Woensdag op Donderdag stond di oude stad Port Arthur in lichterlaaie. Gisteren trof een granaat het Russische slagschip Sewastopoltwee granaten troffen een Russische stoomboot en deze zonk. Ambtelijke bevestiging van deze berichten ontbreekt nog, maar men hecht er geloof aan. Ondertusscheu is op 't oorlogsterrein het vechten wederom begonnen. Hier volgoj de desbetreffende telegrammen Aan de Birsjrvja Wjedomostie wordt uit Moekden geseind, dat de Japansche artillerie gisteren den heelen dag in de weer was. Het ernstige gevecht dat verwacht werd bleef achterwege. De Japanners houden de vooruitgeschoven Russische stellingen in het oog. Russische afdeeliugen houden zich gereed voor het gevecht. PETERSBURG, 28 October. Generaal Sacharof meldde heden aan den generalen taf De 26en ondernam ome ca vale rit. een verkenning, met een aanzienlijke stiijdmacht in de richting van Tsje-koe-tai. Een afdee- ling dwong den vijand, zich bij T*ja-la-toe aan den rechteroever van de Hoen-ho, te genover Tsja-koe-tai, in slagorde te stellen. De ruiterij, ondersteund door geschutvuur, viel da vijandelijke infanterie aan, die in liet dorp Tsai da-to-sa vluchte. Onzerzijds werden 3 man gedood en 2 gewond. Op denzelfden dag ondernam op onzen rechtervleugel een afdeeling vrijwilligers een verkenning. Na een bombardement met houwitsers en snelvuurgeschut, dat zeven en een half uur duurde, gingen onze afdeelin- gen 's avonds om elf uur tot den aanval over op het dorp Tsjan-lau poe en een a?.der ten westen daarvan gelegen. Uit dit laatste dorp verjoegen wij den vijand en bezetten het. Twee officieren werden gewond. Dit het Japansche kamp ten westen van den bergpas Tssi-sjan-ling (bij Pun-si-hoe) is een luchtballon opgelaten, die echter, na eenigo door onze vrijwilligers afgevuurde salvo's, weer daal 'e. Den 27en beschoten twee vijandelijke bat terijen van 's ochtends zeven uur tot het vallen van den avond den heuvel met den tempel, die op 2 K.M. ten zuiden van het dorp Jang-sin-tan ligt, en waar wij waar nemingen deden, 's Middags om vier uur deden de Japanners een aanval op den berg. Onze troepen verdedigden zich krachtig en trokken op de hoofdstelling terug, nadat zij tijdelijk twee tussehenbeide liggende stellin gen bezet hadden. Daarop opende onze artillerie uit de hoofdstelling het vuur op den heuvel en dwong de Japanners dezen te ruimen. TOKIO, 28 October. Volger-s hier ont vangen berichten hebben de Japanners den 26en, 's morgens, een woedenden algemeenen aanval gedaan op de Kikwan-forten ten oosten van Port Arthur. De Russische bat terijen werden tot zwijgen gebracht. Een granaat deed een Russisch magazijn in de lucht vliegen. Tegelijk vielen de Japanners de forten Er-loeng sjan en Soeng-tsjou-sjau aan en brachten het Russische geschut daar tot zwijgen, zij bestormden en bezetten de for ten die voor deze hoogten liggeu. In den Men meldt uit Herpt (Heleind) dd. 25 Oct.: De afsluitdijk door de Mans is gereed gekomen en de verbinding van Noord-Bra bant met Gelderland een feit geworden. Wij vernemen dat de nieuwe weg voor 't pu bliek is opengesteld, doch alleen voor per sonenverkeer. In de diplomatieke kringen verwacht men de officieele uitnoodigingen van Amerika tot het bijeenroepen van een tweede Vredes conferentie in de eerste dagen der volgend" 'maand, en kan men zich moeilijk vuor- stelltn, dat zij in een andere stad zou ge houden worden dan 's Gravenhige, de plaats van samenkomst der eerste conferentie, den zetel van het Hof van Arbitrage en van het te stichten Vredespaleis. Men meldt uit Schwerin. Het staat nu vast, dat Koningin Wilhel- mina en Prins Hendrik ditmaal geen bezoek aan Schwerin zullen brengen, maar 'ot den dag van vertrek op Dobbin zullen blijven, waar H. M. dagelijks geniet van de mooie, gezonde omgeving. Gisteren bracht H. M. den Prins naar liet station te Krakow, vanwaar Z. K. H. met den gewonen trein van halfdrie naar Gelbensande vertrok. Daar werd de Prins te half zeven aan het station ontvangen door Fors!meister Von Oertzen, bij wieu Z. K. H. ook intrek nam. Gisteren morgen werd dc laatste lading herten, 9 stuks, die in de Dobbiner bosschen zijn opgevangen, naar Nederland verzonden. De Oostzeevloot in Ned Indië. Als de Oostzeevloot eindelijk in de wateren van den Indischeti Archipel zal zijn aange komen, rijst de vraag waar ze haar koleu- voorraad zul aanvullen. Ze kan alle Engelsche havens voorbijvaren, mair dicht bij het te - rein van den strijd gekomen zal ze toch kolen moeten innemen. En dan is onze neutrale Indische haven van Sabaug aan de beurt. De Russen kennen uie haven; alle schepen, die aan den strijd hebben deelgeno men, zijn er al meermalen geweest. Nu zullen zoowel de transportschepen als de oorlogsbodems zelf daar hun kolen voorraad mogeu aanvullen tot een hoeveelheid, vol doende om de naaste Russische haven te bereiken. In de practijk is die hoeveelheid onbeperk, want de naastbijgelegeu haven is... Wladiwostock tenzij men over zooveel weken nog zou mogen denken aan Port- Arthur. De andere voorwaarde zijn, dat de sche pen niet langer mogen blijven dan 24 uur en dat ze niet binnen drie maanden mogen terugkomen, teu en ander natuurlijk om te .eihinderen dat ze van de neutrale haven een geregeld station en een operatie-basis zou 'en maken. Het vermoeden ligt voor de hand, dat de vloot, na haar vaart door de drukke Straat van Malaka in onze territoriale wateren ge komen, dies zal doeu om uit hat gedrang te raken en dan met meer recht nog een „spookvloot "te worden, 't Zal daarbij de taak zijn van onze Maiine, zegt het N. v. d. D.om, zij 't op eerbiedigen afstand, het eskader uitgeleide te doen en meteen er voor te waken, dat de Rassen niet hier of daar iu den Archipel een pleisteiplaats zoe ken een „oppertje" zeggen de zeelui om geleden schade te herstellen en een beet je uit te blazen. Zooiets zou ons in raoeie- lijkheden kunnen brengen en zelfs zouden we, strikt genomen, genoodzaakt zijn 't met geweld legen te gaan Het polderbestuur van drn Buitenpolder van Heerewaarden, ontevreden met de voor zieningen, getroffen ten opzichte van den afsluitdijk in den overlaat, heelt alle be scheiden en op deze aangelegenheid be trekking hebbende stukken, vergezeld van zijn jongste verzoekschrift aan den minister van waterstaat, toegezonden aan de Staten van Gelderland en Noordbrabant. In dat verzoekschrift wordt, onder verwijzing naar vroeger vermelde gronden, betoogd dat die afsluitdijk met smalle kruin van 5.5 M. en onverdedigd, steil binnenbeloop, bij eersten overloop zal bezwijken en over een groote lengte wegspoelen, tengevolge waarvan pol der en gemeente met vernietiging bedieigd en Noordbra'ouut aan inundatie prijsgegeven zal worden. In plaats van overlaat, aldus het verzoekschrift, is onze polder de veilig heidsklep geworden ten behoeve van Bom- melerwaard en Tielerwaard. Het polderbe stuur constateert, dat de bestaande afsluit dijk niet is watervrij en dus niet voldoet aan de wet van 7 Dec. 1903 Stbl.no. 311. Het hoopt en vertrouwt dat de minister alsnog zal willen bepalen dat de afsluitdijk watervrij zal worden gemaakt met een kruinshoogte van 9.44 M. A. P. en kruins breedte *an 8 M., bij nalatigheid den mi nister waarschuwende voor de gevolgen en den Nederlandschen staat aansprakelijk voor de door de. geërfden te lijd- n schade. Handel en Nijverheid. Onder voorzitterschap van den Heer Louis L. van Emden van Grouing.n, werd Dins dag in het café „de Kroon" te Amsterdam de 10e algemeene vergadering gehouden van den Algemeenen Nederlandschen Boud van Industrieelen en Handelslieden. Na een inleidend woord van den voor zitter eu de voorlezing der notulen der vorige vergadering kwam bij punt 3 vau de Agenda ter sprake hoe de handel het beste gevrijwaard zal zijn tegen oplichters rn wanbetalers. Een levendige discussie werd omtrent dit punt gevoerd, en kon men moeielijk tot overeenstemming geraken. Ten slo te stelde de heer Schoenmakers van Geertruidenberg eene motie voor waarin de wonschelijkheiil betoogd werd van het aanleggen van het z.g. „zwart Buek-', dat zoo volledig mogelijk zal worden ingericht op de wijze zooals het B »tuur dit het meest praclisch acht. Deze motie werd bij acclamatie aange nomen. Verder werd aangenomen en voorstel van het Hoofdbestuur om dit uit te breiden met hoogstens vier leden. De verkiezing van die nieuwe Bestuursleden zal op de volgende Alg. Vergadering geschieden. Tot Penningmeester van den Bond werd gekozen de lieer Asselbergs, van de firma Asselbergs Co. te Bergen-op-Zoom. Daarna bracht de Voorzitter verslag uit over de audiëntie welke hij gehad heeft met den Bonds-adviseur Mr. M. G. Nyland bij ZExc. den minister van W. H. N. Uit dit verslag bleek, dat de minister de plannen van den Bond om te komen tot eeu zoolang reeds gewenschte „Raad van Handel Nijverheid" in beginsel wel goed keurde, doch ZExc. wilde eerst afwachten de reorganisatie voorstellen van de Kamer van Koophandel. De minister zegde echter ernstige overwegingen van Bouds voorstel toe. Bij de rondvraag werden door eenigo leden nog zeer actueele zaken behandeld, die meer betreffen ondervonden teleurstel lingen op het gebied van handel. De Voor zitter verklaarde, dat de Bond in deze zoo krachtig mogelijk zal optreden, waarvoor de betreffende leden dank betuigden. Daarna sloot do Voorzitter de vergadering. "sim— Waalwijk, 29 October 1904. Benoeming. Bij beschikking van den Directeur te 'a-Bosch is de heer Arie Jan Vonk le Geertruidenberg benoemd tot geagreëerd klerk ten rijkskantore alhier. De heer Tulfer, vroeger alhier, laatste lijk le klerk bij den beroepsraad te Almeloo is benoemd tot le klerk bij de Rijksverze keringsbank te Amsterdam. Inspectie. De inspectie voor de dienstplichtigen bij de landweer zal voor onze gemeente gehou den worden 25 November 1905, 's voorm. om 11 uur. Concert. Bij 't concert op Zondag 6 November zal de directeur der Liedertafel te a. s. Gorinchem den heer Stolwerk naar hier vergezellen en hem iu zijne solonummers, op de piano accompagneereu.

Echo van het Zuiden | 1904 | | pagina 5