Nummer 87 Zondag 6 November L904 W Jaargang. Tweede Blad. LANDBOUW. buitenland. Frankrijk HET PLAN COMBES. Engeland. BINNENLAND. Provinciaal Nieuws. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL Uit Schwerin. Stemming Piov. Staten, district Gorinchem. Faillissement Gebrs. Gratama ban kiers te Leeuwarden. Waalwijk, 5 November 1904. l'Espórance. Jubilé-viering. Onze Liedertafel. Lacgstr. Administratieve Vereeniging. Varkensziekte. Examen Ongeval. Alhoewel de boekweit nu juist niet tot de belangrijkste landbouwproducten behoort, is ze toch altijd nog van genoeg gewicht ora te verdienen, dat we een enkel woord aan haar wijden. Br werden toch in het jaar 1903 nog 23745 Hectaren bouwland met boekweit bezaaid, hierbij gerekend 2600 Hectaren veen boekweit. Toch schijnt de teelt achteruitgaande. Immers in de jaren 1860—1870 werden gemiddeld jaarlijks 67063 Hectaren met dit gewas bezaaid, Dit aantal is gaandeweg vermindert, wanneer we weten, dat in het jaar 1903 een Hectare gemiddeld 21, 6 H. L. boekweit (zandboek- weit) opleverde en de prijs van l H.L. op 6,5 a 7 gulden gesteld kan worden, dan kunnen we toch niet anders zeggen, dan dat de boekweit nog altijd een goed rendeerend gewas is. Vooral, als we daarbij in aanmer king nemen, dat het land, waarop de boek weit vooral thuis is, niet van het duurste is, dat de groeitijd niet zeer lang is en er gewoonlijk niets of zeer weinig wordt uitge geven aan de bemesting van het land. Het is bij de teelt van dit gewas alleen om het zaad te doen en aangezien de beste vruchten aan de zijtakken van dert stengel komen, moeten de planten niet te dicht staan. De plant woitelt vrij diep; om deze en ook nog om andere redenen is het noodza kelijk dat het land diep bewerkt wordt. „De beste mest voor de boekweit is het zeker van de paarden,is een oud gezegde, dat menige boer wel eens gehoord zal heb ben. Toch moet men daaruit niet de gevolg trekking maken, dat de boek .reit geen mest noodig heeft. Ik geloof wel, dat de ervaring de landbouwers er toe gebracht heeft de boekweit op nuchter land te zaaien. Zij zullen waarschijnlijk ondervonden hebben, dat een versche bemesting de planten te veel op den stengel en de bladeren doet groeien en wei nig "zaad geeft. En zoo hebben zij maar besloten de boekweit als het stiefkind te behandelen. Inderdaad zal een afzonderlijke bemesting met stikstof in de meeste gevallen voor dit gewas onnoodig zijn, vooral, omdat door het diepploegen en de hooge tempera tuur gedurende den groeitijd de salpetervor ming in den bodem sterk bevorderd wordt. Poch, er is, sedert de boeren tot de ontdekking kwamen, dat boekweit nuchter gezaaid moest worden, nog andere mest gekomen dan stalmest, nl. kali- en phosphor- zuurmest. En het sijn voornamelijk deze die de boekweit noodig heeft. Van daar, dat zoowel op zand- als op veengrond het boekweitland in den herfst of dan winter met een kalizout mest bemest worden, b.v. 200 K.G. patentkali per hectare. Ik zeg dit, omdat het nu de tijd is, waarin het gedaan kan worden. De boekweitplant haalt met haar korrels en voornamelijk met haar stroo zeer veel kali uit den grond, zooveel dat wij gerust kunnen zeggen, dat het land dat dezen zomer een goeden boek weitoogst heeft opgeleverd, op het oogenblik kaliarra is. Wanneer men op zulk een land weer boekweit, zooals soms op het veen, of rogge of aardappelen of ook wel haver zal bren gen, dan is het, voor een eenigszins goeden oogst te krijgen hoogst noodzakelijk ook dit land een buitengewone kahbemesting te geven. Er is nog een andere reden, waarom voor de boekweit zelf een kalibemesting gewenscht is. Geen landbouwgewas lijdt zoo gemakkelijk van de vorst als boekweit Hoe meer zouten in het bodemwater zijn opge lost en in het sap der planten dringen, hoe geringer de kans van bevriezen is. Vandaar dat het kali het bevriezen eenigszins tegen gaat. Wie dus goede boekweit wil hebben, ploege zijn land diep en geve het ongeveer twee zak pateutkali op de hectare en in het voorjaar twee zak super. Wie het vorige jaar boekweit heeft gehad en dit gewas toen geen kali gegeven heeft, deuke er aan, dat zulk laud op het oogenblik kaliarm is. Jan van de Mark. Twee jaar laug heeft eeu commissie zich bezig gehouden met een ontwerp tot scheiding van Kerk en S.aat. Het plan Briand was gereed en reeds veel besproken en nu opeeus komt Combes met een heel nieuw, eigen wetsontwerp. Over de omstandigheden van dat indienen zullen we voorloopig zwijgen, nu willen we eenige oogenblikken stilstaan bij het plan zelf. Men luistere Na den eersten Januari, volgende op de afkondiging dezer wet, worden opgeheven alle openbare uitgavcu toelagen schadeloos - stellingen of welke andere vorm ook van tegemoetkoming aan eenig kerkgenootschap. Ouder openbare uilgaven zijn niet enkel te verstaan die van den Staat, rr.anr ook die van depariemeuten, gemeente of openbare weldadigheids—iorichtin gen. Evenals de ongelukkige op den weg van Jeruzalem naar Jericho wordt de Kerk van alles, alles beroofd geheel naakt gelaten. Zelfs men lette op de gecursiveerde woorden mogen religieuzen, die nog ergens zieken mochten verplegen, geen tegemoet komingen meer krijgen, tenzij persoonlijk, wat CombeS weet dat wel hun orde regel hun verbiedt. Maar neen we oveidrijven geheel naakt zal de ongelukkige niet worden gelaten, een poosje mag Zij nog schuilen in haar eigen huis. Niet langtwee jaar moge nog de kerkgebouwen in gebruik blijven dan moet alles, kathedralen en kerken, seminaricn, bisschoppelijke paleizen en pastorieën, alles worden afgestaan aan den Slaat de departe- njeut.n of de gemeenten. Deze kunnen er dan mee doen wat zij willen dus dan kan de Noire—Dame voor loge de grot van Lourdes al» socialistische vergaderplaats, en elke dorpskerk tot dans zaal worden gebruikt. En het schijot zoowaar, dat ook eigenlijke voorwerpen van eeredienst door Combes als staatseigendom worden beschouwd artikel 3 althans machtigt deD Raad van State en de prefecten ora dezen Ier beschikking van den eeredienst te laten. Maar niet meer dan ter waarde van 10000 fr. en niet langer dan 10 jaar tegelijk. Naafloop van zulk een termijn moet telkens rekening wordeD afgelegd. Nog meer willekeur Kerkgoederen, die geschenken, zijn van deu staat, raoe'en terstond worden terugge geven die met liefdadige bedoelingen worden geschonken moeten aan openbare weldadig- I eidsinrichtingen worden afgestaan. Atlikel 8 is edelmoedig pastoors die 60 jaar zijn en 25 dienstjaren tellen, krijgen een pensioen van 900 francs kapelaans onder dezelfde voorwaarden 350 Franc? zegge 170 gulden jaarlijks, na 25 jaar dienst. Bij 20 dienstjaren verminderen deze getallen to'. 720 en 800 frar.es. Priesters bcnedeu de 40 jaar ontvangen 400 francs, nog gean 200 gulden, en....' na vier jaa niets meer. De bisschoppen krijgen 1200 francs. En dan zijn er nog allerlei redenen, die deze toelagen kunnen doen intrekken, bijv. volgers art. 19 een preek of geschrift, waarin wordt opgewekt tot verzet tegen de wet of burgers legen andereu worden ojvgezet- Geen critiek op deze roofwet. Slaven wil Combes hebben, de heeleKerk als een naakten slaaf. Maar laat ons niet verdtr gaan helaas zal er nog gelegenheid genoeg zijn drze zaak te bespreken, als dit plan in de Kamer tot wet wordt gemaakt, tot wettelijk onrecht een wetachtige schandaad. 't Ziet er rot uit in Frankrijk, uiet alleen met de handelingen ran Combes, maar ook met het ministerie van oorlog, de legertoestanden. Minister André is een loge-man eerste klasse; na werd er geknoeid tusschi n dat ministerie en de vrijmetselarij, namelijk door de loge werden namens het ministerie van oorlog inlichtingen over hoogere en lagere officieren ingewonnen. Gingen ze naar de kerk, lieten ze hunne kinderen eene godsdienstige opvoeding geven enz., dau geen bevorderiug, al waren ze nog zoo knap. De logemannen,2 al waren ze nog zoo dom, kregen de hooge bevelen wat een toestand voor een leger, hooge rangen niet voor bekwaamheid maar voor de vrijmetselarij 1 bravo zulk een leger is wat waard. En zoo waren er 12,000 inlichtingen ingewonnen. André ontkende zijn mede plichtigheid, maar de Parijsche bladen hebben 't hem duidelijk gemaakt, zoodat zijn medeplichtigheid thans voor eeuieder vaststaat. Begrijpelijk zouden interpellaties volgen en dat is gisteren onder een groot tumult geschied, waarbij het er niet gunstig voor de regeering uitzag. Audré ontkende alles, hij wou alleen in8ubordonatie tegen gaan, de officieren vrijmaken van eiken band der clericale overheersching enz. enz. Hij werd geregeld onderbroken, een kamerlid gaf hem zelts een slag in het aangezicht. Na acht uur ouafgebroken debat kwam eindelijk tegen tien uur de eerste stemming en wel over de motie om eenvoudig over te gaan tot de orde van den dag, voorgesteld door dissidenten en verworpen door de re geering. De Kamer verwerpt dit met 2 stem men meerderheid Daarna volgde met negen stemmen de aanneming van de motie die de regeering geaccepteerd had. Om halfelf komt plotseling de nationalist Syveton achter André, die buiten de miuister- bank staat en geeft hem twee klappen in het gezicht. Geweldige opwinding. Verschei dene leden willen Syveton telijf. In het halfrond is men handgemeen. De tribunes worden ontruimd. Daarna wordt met zitten en opstaan Syveton door de Kamer uitge sloten verklaard voor dertig zittingen. De zitting wordt tijdelijk opgeheven. Sedert het Boulangisme geen precedent van dezen aard. Bij de hervatting der zitting heeft de regeering een meerderheid van 107 stemmen. De Koning en de koningin van Portugal zullen door een grooie Engelsche vloot te Cherbourg worden afgehaald. Den 14 Nov. komen zij te Port»mouth aan, waar den Prins van Wales hen opwacht. Den volgenden dag vertrekken zij naar Windsor. Zij zijn van plan tot den 21sten in Engeland te blijven. De correspondent vau de N. R. Ct. te Schwerin seint Koningin Wilhelmina en pains Hendrik woonden Donderdag het oogstfeest op het landgoed Dobbin bij. De Koningin kreeg van de vrouwen en meisjes een oogstkrans. Na afloop van de volksspelen bleef het hof, om naar het dansen van het landvolk te zien. De volledige uitslag der Donderdag ge houden stemming voor de Prov. Staten van Gorinchem is als volgt Aantal kiezers 4762. Uitgebrachte geldige stemmen 4971. Volstrekte meerderheid 1986. Gekozen de heer A. G. de Kruijff (lib met 2039 stemmen. De heer A. C. de Leeuw (christ -hist.) had 1932 stemmen. Uit de verificatie-vergadering in dit failis- sement blijkt, dat het passief bedraagt f3,428,802 het actief f 1,257,501 en het tekort dus f 2,171,300. Uit de overige balansen van de gefail leerde firma blijkt, dat het tekort langzamer hand ontstaan is. Reeds iu 1887 sloo'. de balans met een nadeelig saldo, hetwelk ge durig grooter werd. In 1893 bedroeg het pl. m. f400,000, doch voornamelijk in de laatste 10 jaar waren de verliezen aanmer - krlijk in het geheel beloopeo zij in dat tijdsverloop pl. m. f 1,270,000. Curatoren hebben de oorzaken van deze verliezen nagegaan en hebben bevonden, dat alleen door bekende en stille faillisse menten op diverse groote debiteuren ongeveer f 500,000 moest worden afgeschreven. Aan meer of minder gewaagde speculatiën werd pl. m. f300,000 verloren, aan oorzaken van ouderscheidenen aard pl. m. f 200,000. Eindelijk verslonden de in 1898 en 1902 gesloten levensverzekeringen van f500,000 bij „La Nationale" te Parijs en 85,000 bij de „Clerical Medical General Life Incurance Company" te Londen f o90,000 betaalde premiën. De polis bij „La Nationale" had eene afkoopwaarde van f 81,000 waarop echter reeds als hierboven vermeld f58,500 was geleend. De polis, bij de „Clerical Me dical General Life Insurance Cy." had, als nog geen 2 jaar oud, geen afkoopwaarde Niettemin is het curatoren door hunne per soonlijke bemoeiingen te Londen gelakt van deze maatschappij ongeveer f 25,000 terug te erlangen. Wat uitkeering aan crediteuren aangaat meenen zij in staat te zullen zijn in den aanvang van het jaar 1905 eene voorloopige uitkeering van 20% te kunnen doen. De sloluitkeering zal in geen geval vóór het midden van het jaar 1907 kunnen verwacht worden. Overijsel. Die Eerste-Kamerverkiezing in Overijsel, die vroeger zooveel pennen in beweging heeft gebracht, wordt nu ook weer druk besproken nu omdat ze zoo verrassend is uitgevallen. Ja, 't is ook voor die liberale heeren om uit d'r vel te springen. En dat ligt nu aan een liberaal collega. Alle bladen he ben aan dezen blijden, onverwachten uitslag, waardoor het nood wetje onnoodig en wel ingetrokken zal worden, grootere ol kleinere beschouwingen gewijd. Ook de liberale bladen, maar thans hou den zij zich bezig, wie het lid der linker fractie is, die niet is te vertrouwen, die tegen het clubbesluit heeft gestemd. Zij beschuldigen mr. van Diggelen, maar deze onik.nt ten sterkste. Ri, rt, wat is dat Muur met dat al zijn er drie kamerleden en is er heel wal drukte van de baan Als vervolg van het bericht omtrent het optreden van den heer Speenhof! c. s. in zaal van „l'Espérance" diene, dat deze DichterZanger in de groote steden van ons land, in onze provincie naar wij meenen alleen nog te 's-Hertogenbosch in de zaal van Casino, met een uniek succes is opge treden. Speenhof! is geen komiek in den ordinairen zin van 't woord zijn liederen, dis hij voordraagt met begeleiding van eer. guitaar ad< men zeer dikwijls diepen ernst en zijn geheel persoonlijke dictie geeft aan zijne verzen een bekoring, een ontroering niet zelden, welke men alleen zou verwach ten van zuivere poëzie. Het lijdt geen twijfel, of het ontwikkelde publick van Waalwijk en omstreken wacht een gausch bijzondere genotvolle avond en het is te verwachten, dat een talrijk, uitgelezen publiek door zijne tegenwoordigheid de moeite en de hooge kosten zal welen te waardeeren, die l'Espérance zich heeft moe ten getroo»ten om haren honorairen leden het nieuwste en het beste, het eenige te kunnen aanbieden, dat N.dorland in dit get:re bezit. Met Mr. Speenhof! zullen optreden de heeren N. de la Mar, Mevr. S. de la Mar Klopper, Mejuffr. A. Prinz en begeleiding van 2 mandolines, 1 gnitare en 1 mandola en bandoneon. De jubilé-viering van de dogma-verkla ring der Oub. Ontv. is in onze gemeente, zoo uitmuntend geslaagd, dat een korte herin nering hieraan volkomen op hare plaats is. Talrijk was dc opkomst der parochianen bij alle diensten, en wederom hebben onze Katholieken deze dagen blijk gegeven van oprechten en warmeu godsdienstzin. De plechtigheid der oefeningen werd verhoogd door een passende versiering van het kerk gebouw, vooral des avouds Wanneer liet beeld der H. Maagd door ccn treffende lichtversiering de aandacht trok. Wanneer in de avonddiensten, dank zij de medewer king der werkgevers, alle rangen en standen waren vertegenwoordigd, voelde uien dat het hier gold een blijde feestviering ter eere der Moeder Gods. Ongetwijfeld zal dit jubilé bij velen in aangename herinnering blijven. Ook de St. Antonie-Parochie was deze week getuige van de vurige devotie der parochianen niet alleen, maar ook uit de oude parochie en omliggende plaatsen stroomden des morgens en des avonds hon derden toe, om iu deze zoo drukbezochte en lieve devotiekerk het jubilé mee te vierenvooral des avonds was de toeloop zeer groot, wanneer de Eerw. Pater Capu- cijn met zijne heerjijke gave des woords, de menigte stichtte en de jubileum-viering leidde. Het jubilé der dogma-verklaring werd ook hier op waardige wijze en met de grootste devotie en oewijding door een zeer groot aantal geloovigen gevierd. Morgenavond zal onze Liedertafel, gelijk wij reeds meldden, haar eerste winterconcert geven met medewerking van de heeren Stolwerk en Breijs uit Gorinchem. Het programma vermeldt ditmaal veel schoons en nieuws. Zoo zijn de nummers die de heer Stolwerk zal zingeD, in Waal wijk, naar wij meenen, nog niet ten gehoore gebracht. Ook het kwartet „Landknechts- standeken" van Orlando di Lasso, dat in den laatsten tijd zooveel opgang gemaakt heeft, zal mede voor de eerste maal hier thans worden uitge/oerdterwijl de grpote dramatische duo: „Marino Faliero of de doge van Venetië evenals in vroeger tijd, niet nalaten zal het publiek mede te slee pen. Reden dus te over, om morgenavond op Musis Sacrum een talrijk auditorium te verwachten. Vergadering van de Laugstraatsche Ad ministratieve Vereeniging gevestigd te Waal wijk in het Ho'el Vtrwiel op Zaterdag 19 November a s., des namiddags ten 2% uur. Aan de orde 1. Verkiezing van het Bestuur. 1. Bespreking drankwet. St. Paulusvereeniging. Naar wij vernemen, heeft het Bestuur der St. Paulusvereeniging het plan baren tal rijken leden nog deze maand een m uzi kalen avond te bereiden. Eeuig zangers uit onze gemeente, ledrn van Oefening en Vermaak, zullen aangezocht worden op een nader aan te wijzen Zondag hunne medewerking te verleenen. Dezer dagen bemerkte eeu landbouwer alhier, dat zijn zwaar varkeu niet al te Gksch was. Hij liet daarna het dier slach ten. Toen nu bij opening bleek, dat het vleesch ook van binnen niet gezond was lirt hij het direct begraven. Wij betreuren de schade die de man hierdoor leed, doch kunnen, met het oog op de volksgezond heid, zijn kordaat besluit niet genoeg toe juichen. De lieer Frans Suijs, candidaat-r.otaris te 'e-Hertogenbosch is aan de hnogeschool te Amsterdam geslaagd voor het cand.-exameu in de rechten. Donderdagmorgen had ern jongmensch, werkzaam op de Waalwijksche stoomschoen- fabriek het ongeluk met een vinger tus- sclien de doozenmachine te geraken en deze vrij ernstig te kutuzeu. DRONGELEN". Bes'ond het plan om hel s. s. Thor IX dat thans ten dagelijk schen dienst onderhoudt tusschen CapeUche veer en Rotterdam naar hier te doen doorvaren naar ons van bevoegde zijde wordt meegedeeld, zal daarvan dezen win ter vermoede ijk nog niets komen. Voor het herhalingsonderwijs, opdra gen aan den Heer E. Burghout onderwijzer en waarnemend hoofd der school, hebben zich tien leerlingen aangemeld. Het on derwijs heeft 1 Nov. een aanvang genomen. GEN DEREN. Naar wij vernemen, is onze vroegere dorpsgenoot de heer D. F. Brune, die verleden jaar naar Transvaal ver rok weder op reis naar or s land terug. O.-er een dag of veertien zal hij vermoe delijk in ons land terug zijn. RAAMSDONKSVEER, 4 Nov. In de gehouden vergadering van den gemeenteraad is toi onderwijzer aan de openbare school in wijk D. benoemd onze dorpsgenoot dhr. J. Zijlmats II. z. CAPELLE, 5 Nov. De beestenmarkt, heden hier gehouden, was slecht bezocht. Elf stuks vee was slechts aangevoerd, be nevens drie varkens. De markt was dan al vroeg afgeloopen. HEUSDEN 1 Nov. Heck-n was he 25 jaar geleden dat de Rijksnormaallessen al hier voor 't eerst werdeu geopend. Door bijzondere omstandigheden zal de feestelij ke herdenking hiervan eerst den 29 De cember dezes jaars plaats hebben. LOONSCHEN-DIJK, 4 Nov. Na de predikaut van Hazerswoude bedankt heeft voor het bero p alhier heeft de keikeraad ds. P. de Looze te OudVossemëer be roepen. De schoenmaker Z. aan den Loon- schendijk kwam gistermorgen tot de treurige ontdekking, dat hem 7 groote konijnen en 2 kippen ontstolen waren in den afgeloopen nacht. BAARDWIJK. Zondagavond 7 uur zal de St. Paulusvereeniging alhier eeu alge— meene vergadering houden. De heer Breuer Secretaris der Vereeniging zal eene rede houden. Eu de propagandaclub zal het verdere deel van den avond aangenaam welen aan te vullen. VRIJHOEVEN—CAPPEL Onze zang vereniging „Halleluja" heeft thans tot haren directeur gekozen den heer L. Kooien van Waalwijk. Wij twijfelen niet of de Vereeniging zal onder lei» ing van genoemden director, die reeds elders bewijzen van bekwaamheid en geschiktheid gegeven heeft, steeds verder voortschrijden op de baan der edele tooQkunst die zooveel kan bijdragen tot de verheffing van den Godsdienst en tot veraangenaming van 's menschen leven. KAATSHEUVEL, 4 No?. Voor het herhalings-onderwijs in school no 1 heeft zich dit jaar geen enkele leerling aangemeld. (De plaats telt circa 6000 zielen).. De Lieeren van Woerkom en Siirig, die be last v/areu met dit ouderwijs, zullen dus geen klagen hebben over te drukke bezigheid. on het vorige jaar reeds zeer weinig belangstelling van do zijde der ouders, het herhalingsonderwijs betreflende, geconstateerd worden, met welken naam men dit thans moet betitelen, weet ik niet. Is het iaksch beid om te verzuimen hunne kindereu bij het hoofd der school aan te geven i Spruit het voort uit totaal genas aan belangstelling in za .e zedelijke en verstandelijke opvoeding Dt.n is dit het gevolg vau eigen onkunde, van eigen gemis aan datgene, wat den mensch tot meuech maakt, wat hem moreel verheft. En daartoe moet ook het opkomend geslacht gedoemd worden, immers »Zoo deden mijn vader en mijn groot vader, en zoo doe ik ook Treurig conservatisme I!! Misschien hebben de ouders hun kinderen noodig om de lasten van het huisgezin wat te verlichten. Zeker

Echo van het Zuiden | 1904 | | pagina 5