Nummer 91. Zondag 20 November 1904. 27e Jaargan Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. TË Vil TE mm. Gemeenteraad van Waalwijk. N TOON TIELEM, Bit nummer bestaat uit TWEE BLADEN Verhooging Lederprijs, FEUILLETON. U I T GK-VE K Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. 1 b o n n e in e n t s p r ij s per 3 maanden f ü."5. Franco per post door liet geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever: W A A L W IJ K. Advheticntibn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Adverteutiëu Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regeii en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige oontracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Men schrijft ons: Als men de berichten nagaat uit het Buitenland zoowel wat huiden als leer betreft, is het niet twijfelachtig meer, of de schoen fabrikanten en ook andere leerverbruikers van ons land hebben zich voor te bereiden op eene prijsverhooging van zool- en over- leder die voorul deze maal lang niet ge ring zal wezen, en die tot ongekende hoogte zou kunnen worden opgevoerd als de oor logsbehoeften in het spel gaan komen, zoo als nu het geval is. Ten bewijze van een en ander voeg ik hierbij eenige buiten— landsché berichten en zal zoo nu en dan andere laten volgen oin de lederverbruikers wakker te houden, en de consumenten aan het verstand te brengen dat eene zeer be duidende verhooging van leder- en schoenwij zen waarlijk geen hare is, en niet uitblijven kan. Uit Frankrijk bericht men over leer- prijzen „De heden bedongen prijsverhooging, die men schatten kan op 15 centimes per kilo, is niet beknibbeld, noch in oiigelis seerde, noch in gelisseerde waar, vooral in de gezochlste soorten." Uit Havre schrijft men over huiden- prijzen //Zelden hebben wij een dergelijke levendigheid gezien als die deze week op de markt heerschte. Wij noteerden inderdaad een verkoops- of afroepcijfer van 25000 stuks, wat in lang niet gebeurd is. De prijzen stijgen dagelijks en elk aanbod dat belangwekkend is, wordt tot vaste prijzen veikocht. De voorraad in de eerste hand zal heden wel gedaald zijn tot beneden 60,000 huiden. Bijna de geheele voorraad droge sn drcoggezouten Mollendo en Arequipa huiden zijn tot 2 it 3 fr. hoogere prijzen Heldenroman van HENRYK SIENKIEWICZ voor De Echo van liet Zuidenvertaald door H. EERSTE BOEK. HOOFDSTUK IF. (13) Met een blik op die fiere, krijgshaftige ver schijning, die hem als een bliksemstraal voor bij schoot, ondervond Jan een gevoel van medelijden. Hij beklaagde Bohun, maar be treurde het, dat een plechtige belofte hem ver bood, hem na te zetten en hem te zeggen Wij beminnen beiden dezelfde vrouw Eén onzer is te veel op deez' aarde. Kozak, trek uw sabel. HOOFDSTUK V. Jan trof den Hertog niet te Lub nié Wis- niowiegki had er in toegestemd peter te zijn over den zoon van een zijner vrienden, en zich met groote praal naar het doopfeest begeven. Een koerier bracht hem de tijding van den terugkeer van Krétuski en van de aankomst van den gezant van Walachije. Met oprechte vreugde werd Jan door zijn wapenbroeders ontvangen. Vooral Michel Wolodowski betoonde uit bundige blijdschap. Sinds den dag. dat zij elkander na een duel de hand gedrukt hadden, kenden Jan geen beter vriend. Michel was voortdurend verliefd. Overtuigd vau de on standvastigheid van Annette Krasienska, had hij zijn hart geschonken aan Angèle Lenska en toen deze hem op hare beurt bedrogen had door haar hand aan een ander te geven, had Michel zijn liefde overgedragen op Anne, de oudste der prinsessen van Zbaraz, eene nicht van hertog Wisniowie^ki. Doch ook deze van de hand gegaan. Lima's zijn betaald met 65 fr. en worden nu op 66 fr. gehouden. Rio Janeiro's zijn 1,50 2 fr. geste gen evenals Valparaiso's. Voor Montevideo Saladeros win terossen heeft men 75 fr. bedongen en nu wil men een nieuwe rijzing. Wij zijn zonder aanbiedingen van La Plata in Saladeros ossen en men vraagt zich at wanneer de slachtingen geregeld zullen gaan worden. Droge huiden zijn in Buenos-Aires onder tien invloed vau de vrang voor de Vereenigde -Staten in een week 5 pet. g< stegen en men verwacht nog een nieuwe rijzing. Bij een dergelijken toestand moet de looierij al het mogelijke doen voor ver betering der prijzen van haar fabrikaat; dat is voor haar een levenskwestie, want de toestand kan nog lang zoo blijven./' Uit Duitschiand over leder „De prijzen zijn onder deze omstandig heden voor alle soorten zeer vast, de hocgere vraag-prijzen der fabrikanten moeten ingewilligd worden en het is volstrekt niet uitgesloten, dat we nog verder de hoogte in zullen gaan, als het aanbod zoo gering blijft." Uit Stavelot Een aantal lederfabrikanten te Stavelot hebben besloten hun leerprijzen met 20 centimes per kilo te verhoogen. Naar de reden hiervan zal wel niemand die ook maar eenig'zins met den gang van zaken in ons vak op de hoogte is, behoe ven te raden. Moge in Nederland zulk een besluit weerklank vinden!' Uit andere streken van België „hi aansluiting van bovengenoemd be richtje, vinden we 't volgende omtrent de lederprijzen iu België in de „Etoile Beige.* Bij de laatste aanbesteding van het Belgische ministerie van oorlog voor het leger zijn de prijzen aanzienlijk hoo- ger geweest dan ze tot nu toe geweest zijn, vooral wat zoolleer aangaat. Van 3,40 francs per kilogram, waarvoor bij de voorlaatste aanbesteding ingeschreven was, is de prijs tot 4,20 francs a 4,60 francs gestegen. Van de 50 perceelen der aan besteding, in 't geheel een 80,000 kilo gram bedragende, bleef zelfs ondanks de liefde zou eene hopelooze worden, want reeds sprak meu van het huwelijk der prinses met den palatijn Rawa, die trouwens reeds twee parauymphen naar het hof van den hertog had gezonden, Bodzynski en Lassota. Michel had zijn vriend dus veel treurige en smartelijke mededeelingen te doen. Hij bracht hem op de hoogte van de voorvallen, de ge heimen, de kleine intriges van het hof. Jan luisterde slechts half naar hem zijn hart en zijn gedachten waren elders. Zonder den angst dien de liefde meebrengt zou hij zich gelukkig hebben gevoeld. In zijn binnenste bruisten die opgewektheid en dat plichtgevoel op, welke hem als bet ware in het bloed zaten, want ofschoon Lubnié in luister niet onderdeed voor de residence's dier kleine Poolsche ko ningen, dikwijls machtiger dan de vorst zelf, onderscheidde het zicli door een strenge krijgs tucht. Altijd was het, of men zich aan den vooravond bevond van een verre toclit. De soldaat was er meer in aanzien dan de hoveling het goud had minder waarde dan het staal het geschal der krijgstrompetten overstemde de muziek en het blijde leven der feestzalen Er heerschte stipte orde en tucht, als nergens anders. De zonen der eerste families stelden er een eer in, hier te dienen. Wie zich in het oorlogsbedrijf wilde volmaken, zocht zijn leer- Echool te Lubnié. Men zag er Ukraniers, Mazoviers, Duitschers en Pruissen- De infan terie en de artillerie bestonden in hoofdzaak uit huurlingen van Duitsche afkomst, zorg vul lig uitgekozen en ruim betaalt De Lilhu- aniers en de Tartaren, meesterlijke ruiters, vormden de regimenten der lichte cavajlerie, eenig ter wereld. De Polen traden bij voor keur in dienst bij de huzaren, schitterend in hun gouden kurassen. De hertog zorgde vooral dat zijn soldaten niet ontzenuwden zijn leger bleef steeds op oorlogssterkte voortdurend waren het revues':' en manoeuvres. Zelfs in vredestijd als de Tataar zich stilhield, trok hij uit, drong door tot aan de uiterste grenzen der steppen en sloeg zijn legerkamp op midden in de eenzaamheid. Zoo was hij den vorigen herfst langs den linkeroever vau den Dniepr getrokken om de citadel van Koudak te gaan in8pecteeren, en waB daar inet koninklijke eer bewijzen ontvangen. Vandaar had bij zich hooge prijzen een d rde zonder bod." Voor dezen keer kunnen we besluiten met onderstaand berichtje, dat in zijne be knoptheid toch veelzeggend is „Japan heeft, in Amerika voor zijn oorlogsbehoeften 200,000 helften over leer en 75,000 helften zoolleer (union looiing) gekocht, terwijl 1200 huiden zool leer door de Japiusche regeering bij de firma E. Petersen te Hamburg besteld en reeds verzouden zijn." OPENBARE VERGADERING op Dondeid tg Ï7 November 1904, des n.m. ten 6*/4 uur. Aan de orde 1. Wijziging politicverordening (aan gehouden in de vorige vergadering.) 2. Vaststelling geiueenterekening 1903. 3. Aanbieding begrooting 1905. Voorzitter: de Elelachtb. heer Bnrge- gemeester K. A. M. ridd -r de van der Schueren. Afwezig de heer Klijberg-Pernot. Na opening worden de notulen der vorige vergadering door den secretaris voorgelezen en ougewijzigd goedgekeurd. Ingekomen een schrijven van den heer E. W. Klijberg-Pernot, dat hij verhinderd is de vergadering bij te wonen. Aangenomen voor kennisgeving. Aan de orde I. Wijziging politievcroidening (aange houden in de vorige vergadering.) J)e Voorzitter„de vorige vergadering is dit punt dor agenda aangehouden. Zooals de heeren weten stellen B. en W. voor In te trekken hoofdstuk XV „Van markten en kermissen." In aft. 43, betreffende het vragen van buiten kermis muziek te mogen maken, de woorden „buiten kermisdagen" te laten ver vallen. Verlangt een der heeren hierover 't woord Niemand." Aangenomen. De Voorzitter „verder art. 7, hoofdstuk II aan te vullen als volgt 27 i. zonder verlof van Burgemeester en Wethouders begeven naar de woestijn Kutchkass, en hier als een tweede Pharao eene pyramide gebouwd opdat dit gedenkteeken van zijn trots aan het nageslacht de getuigenis zou afleggen, dat geen enkel het man het ooit gewaagd had, in deze gewesten door te dringen. Wolodowski had deelgenomen aan dezen tocht hij bevestigde de wonderlijke verhalen die de soldaten des avonds rondom het haardvuur vertelden. Hij had de uitmondigen van den Dniepr gezien, die schuimende kolken, die rotsen die afgronden, welke evenals die van Scylla en Charibdis iederen dag slachtoffers verslonden vervolgens altijd raar het Oosten trekkend, had hun tocht geleid dour een brandende woestijn Het zand was zoo warm, dat zij de hoeven hunner paarden met stukken leder moesten omwinden. Daar fladderden vraatzuchtige vampyrs rond en schuifelden slangen, meer dan tien ellen lang en dik als een menschenarm. Op zijn beurt vertelde Jan zijn avouturen in de Krim hij had zes maanden gewacht op terugkeer van Zijne Hoogheid den Khan hij beschreef de bouwvallen der oude steden, de macht der ontelbare horden, maar ook de vrees, die zij gevoelden voor de legers dei- Republiek. Met dergelijke gesprekken werden de lange uren van den avond gevuld. Jan stelde aan zijn makkers Longiuus voor hij werd hun aller vriend. De wijze waarop de Lithuanier zijn zwaard hanteerde, boezemdeu hun achting in. Zij kenden reeds de geschiedenis van den voorvader en de gelofte der drie hoofden. Vooral de ontvlambare Wolodowski gevoelde zich tot den teergevocligen Longiuus aangetrokken. Dikwijls wandelden zij samen over de wallen en dan zuchtte den eene naar zijne verre ster, prinses Anne van Zbaraz, en de andere naar de onbekende, die de zijne zou worden na den val der drie weerbarstige hoofden. Ofschoon Wolodowski hem trachtte tele wegen, dienst te nemen bij het regiment dragonders, gaf Longinus de voorkeur aan de huzaren. Juist was daar ook een va cature Zakrewski, een der beste on dergeschikten van Jan was gestorven. De nagedachtenis van een onbevlekt sol daat willende eeren keerde-de hertog naar a. op publieke terreinen of wegen, tenten, kramen, loodsen of andere getimmerten ol stellages tot het geven van uitvoeringen of openbare vermakelijkheden, (ot uitstallen van koopwaren, vruchten en goederen ran welken aard ook op te slaan of uitstallingen op den grond te doen, paarde n, runderen, schapen, varkens of an 'er vee of pluimgedierte te plaatsen. b. met de hiervoor genoemde zaken andere plaatsen in te nemen dan door of namens Burgemeester en Wethouders worden aangewezen. c. de hiervoor genoemde zaken te plaatsen, te hebben of toe te laten op par ticuliere terreinen voor het publiek toe gankelijk. De heer Baijens „'t Is nogal bezwaar lijk voor alle terreinen voor 't publiek toegankelijk als men daar eer.s iets neer wil zetten, ik zou er duidelijk bijzetten, wanneer dat gebruikt wordt ter op- of uit voering van publieke vermakelijkheden, vooral bij 't laatste De Voorzitter: „deze zijn toch alle ge noemd door 't woord „hiervoorgenoemde zaken", dan behoeven we niet in herhaling te vallen." De heer van Schijndel„ik viud 't nog al erg ingrijpend, dan is niemand ineer baas op zijn eigen terrein, kan er niemand vrij over beschikken bij dergelijke verorde ning." De Voorzitter„als 't voor 't publiek toegankelijk wordt gesteld, wordt het publiek terrein, en valt het onder de verordeningen, die daarop betrekking hebben." De heer van Schijndel: „het zal moe- lijk ziju, hierop een andere weg te vinden, maar dit is erg ingrijpend." De Voorzitter „Als de toestand en hetgeen gebeurd is, noodig maken dat in grijpend moet worden opgetreden, moet zulks geschieden." De heer Hoffmans„hoe moet hei dan bij publieke verknopingen in een gebouw of op een terrein." De Voorzitter; „dat is toch geen pu blieke vermakelijkheid." De heer Verwiel „de bedoeling is toch tegen te gaan, dat tenten geen belasting aan de gemeente betalen. Als er nu eens een paardenspel komt b.v. en de ruimte op de markt is niet groot Lubnié terug voor de uitvaart, De cavalerie begeleidde de doodskist naar de kerk niet omlloersde vaandels daarna volgde de infan terie met omgekeerde geweren Einde lijk kwam de hertog, geheel in het zwart gekleed en gezeten iu een vergulde koets met zes sneeuwwitte paarden bespannen hun mam n en staarten waren met purperen lin ten doorvlochten en bij wijze van rouw droe gen zij donkere struisvogelvederen. Achter het rijtuig volgden de schildknapen iu Spaan- sche kleederdracht, vervolgens de officieren van het hof, de kamerheeren, ruiters, diena ren en heiduken De stoet hield halt voor den ingang der kerk, waar de gecste lijke Jaskolki de lijkkist in ontvangst nam en een rede hield, die met deze woorden be gou «Waar gaat gij heen met zul keu spoed, edele heer Zakrewski Gedurende de lijk rede welke in de kerk door een josuit, een beroemd prediker werd gehouden, zag men den hertog weencn want hij had een zeer gevoelige ziel en beminde zijn soldaten, als een vader zijn kinderen. Hij handhaafde onder hen een strenge tucht maar steeds had hij hun welzijn op het oog en betoonde hij zich bezorgd niet alleen voor zijn mannen, maar ook voor hun vrou wen en kinderen. Onverbiddelijk waar het gold verzet of opstand te onderdrukken, was hij mild jegens de armen. Toen de oogst eens door sprinkhanen was verwoest, schonk hij alle pachters een jaar hun pachtsom kwijt en liet hij uit zijn eigen schuren graan uit deelen aau het volk, op eigen kosten ouder hield hij een jaar lang de bewoners van eene zijner steden, die door den brand was ver nield De wezen vonden iu hem ver dediging en bescherming. Langs de beide oevers van den Dniepr werden zij niet anders genoemd dan »de kleinen" vau den hertog. Vandaar dan ook, dat alom in zijn gebied orde, rechtvaardigheid, vrede en welstand heer8chten, maar ook vrees, want bij de minste overtreding kende zijn toorn geen grenzen. In die nog onbeschaafde tijden en in die uitgestrekte gewesten was een on verbiddelijko strengheid het eenige middel tot welslagen. Dank zij haar, verrezen steden en dorpen, verdrong de werkzame landbouwer genoeg en de eigenaar publiek terrein kan krijgen, wat dan De Voorzitter, „als er reden voor be staat en er is verder niets tegen, zal geen bezwaar worden gemaakt, dan zal staangeld worden geheven als van ander publiek terrein, dan kan de eigenaar nog heffen wat hij wil en ook kan tusschen eigenaar, huurder en 't gemeentebestuur worden onderhandeld." De heer van Dooren „dat is nogul erg, dat de gemeente van iemands eigen terrein staangeld kan heffen." De Voorzitter„zoo is 't toch, maar daar is niets van in dit artikel bepaald." De heer van Dooren: „B. en W. kan nen 't toelaten of niet of geld vragen, want als B. en W. kunnen toestaan of niet, hebben ze ook recht om geld te vragen". De Voorzitter„als do toestemming gegeven is, dan kan de raad uitmaken of er geld wordt gevraagd of niet. 't Ligt natuurlijk niet in de bedoeling rooeifilijk- heden te maken en uw bezwaar omtrent liet staangeld voor de gemeente staat niet in 't besluit, dus vervalt percé. Het is de bedoeling het gelijk te stellen met publiek terrein, niet om daarvan geld te trekken, maar voor de goede orde, het toezicht enz," De heer Verwiel„ik geloof dit het 't algemeen gevoelen van den raad is, diegenen te treffen, die geen belasting betalen en dan ook nog geen marktgeld, want 't zal niet de bedoeling zijn iets te weren wat niet strijdt tegen de zeden en goede orde. Ik zou voorstellen, omdat dc tijd met het oog op de a. s, kermis zeer presseert, het voorstel van B. en W. als een motie van vertrouwen in het Dag. Bestuur aan to nemen, in afwachting van eene belasting op de publieke veimikelijkheden, zooals die bijna overal elders bestaat. Daarna wordt het voorslel van B. en W. aangenomen. De Voorzitter„dan komen nog de vol gende wijzigingen. 280. De iu dit artikel onder 27° ge noemde kramen, tenten, loodsen enz. tot welk doel ook bestemd moeten op een door Burg. en Weth. te bepalen uur des namid dags gesloten en de uitstallingen op den grond opgeruimd ziju. In art. 12 all. 2 regel 5 achter 26 to plaatsen 28 en er bij te voegen eene nieuwe langzamerhand de roovers, ventte de koopman zijn waren zonder vrees voor een overval, waagde de vijand het niet, de grenzen te overschrijden, Btierven de misdadigers aan den paal. De woestijn werd meer en meer bevolkt. Longiuus zag den prins voor de eerste maal. Daar hij zijn roem en zijn heldendaden zoo dikwijls had hooren verkondigen, stelde hij hem zich voor als een reus. Doch de hertog was kleiu en mager. Nog jong. (hij was nog geen zes eu dertig jaar), droeg geheel zijn uiterlijk den stempel van het soldatenleven. Te Lubnié met een waarlijk vorstelijke pracht omgeven, verduurde hij op zijn talrijke krijgs tochten al de ontberingen van het leger hij deelde met zijn soldaten het zwart» brood en sliep als zij op den harden grond. Zijn gelaat straalde een on wrik baren wil uit eu eeu vaardigheid, waarvoor alle hoofden werktuigelijk bogen Die man was zijn macht en zijn aanzien bewust. Als men hem den^ koningskroon op het hoofd had gezet zou hij geeu ontroering hebben ge tooud. In zijne groote oogen gewoonlijk zacht, flikkerde soms de bliksem. Niemand kon den gleed van dien blik lang verdra gen en het was meermalen gebeurd, dat afgezanten iu zijne tegenwoordigheid beefden, zoo zelfs, dat zij geen woord meer konden uitbrengen. Hij was inderdaad koning van den Dniepr en van de Steppen. »Wij, bij de genade Gods, hertog eu lieer met deze koninklijke woorden begonnen al de besluiten open brieven - privilegiën en stukken welke zijn kanselarij verlieten. Prim en van vorste- lijkeu bloede vervulden de betrekking van ceremoniemeester in zijn paleis zooals o a. de vader van Hélène, de ongelukkige Wassil Kurcewicz. (Woult vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1904 | | pagina 1