Zondag 27 November 1904. 27e Jaargang Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen, Eerste Blad. „De Echo van het Zuiden". te mi e\ te mm ;0E ECHO VAN HET ZUIDEN N uniüitr 93. ASTOOI T I E L EN, Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN B EKE NdIaKÏN Gb Leest es Verspreidt IpSi?0 Ahvie een abon nement neemt op tegen 1 Januari 1905, ontvangt van af heden de nog verschijnende num mers GRATIS. FEUILLETON. Nog eens De ^ond van R K. Kies verenigingen. .VsE-te g&bi*# --■- ^«gBaHsBMM I f G E V E R WAALWIJ K. DRANKWET. '^'r-^ v?' ggwjjrvKr.t— De Echo van het Zuiden, Wiilwfjksrkr en l<tn«;slr!ilsrke ('oiriii, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. A b o ii a e ni e n t s p r ij s per 3 maanden f ü."5. Franco per post door het geheel e rijk f Ü.9U. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden Uitgever. den wwrowwi Advertentibn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Adverteutiëu Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een g~oot aantal regels en advertenties bij abonnement worden specirle zeer voordeelige eontracten gesloten. Reclames 15 cent per regel crw.rx*w.**r&.Ttwwi zcslxamnimx*^ssaipvsr& Burgemeester en Wethouders van Waalwijk brengen ter kennis van belanghebbenden 1. dat houders van vóór 1 Mei 1904 verleende vergunningen, die na 30 April 1905 het bedrijf wer.schen voort te zetten vóór 1 Maart 1905 i\&n Burgemeester en Weihouders, onder oveilegging eener opgave van de uppervlakle der localiieit of localiteiten, moeten verzoeken cn aanteekening <p hunne acte van verganning en het daarvoor uitgereikt afschrift, dat de vergunning voortaan zal gelden voor den verkoop t ij hoeveelheden van moder dan 10 liter voor gebruik ter plaatse van veikoop of elders. Geldt de vergunning voor localiteiten eener sociëteit dan moet het verzoek gedaan worden aan Gedeputeerde Staten; 2. dal de vergunningen van her., die voren bedoelde verzoeken niet doen, vervallen met 1 Mei 1905; 3. dat de vergunningen voor den veikoop in een logement, alleen aan logeergasten, moeten worden ac.nge\raogd aan Gedeputeeide Staten in dit gewest 4. dat de vergunningen na 1 Mei 1904 en vóór 15 October 1904 verleend, vervallen behou dens vroeger intrekken of vervallen met den eersten dog van de zevende maund na den 27 October 1904 (1 Mei 1905) dat een nieuwe vergunning aan her. niet wordt geweigerd op grond dat het vastgesteld maximum is bereikt; 5. dat zij die op 1 Januari 1904 handel dreven in sterken drank alleen bij hoeveelheden van ten minste twee liter en na 1 Mei 1905 d»arm"de wenschen d~or te gaan, vóór 26 November 1904 een daartoe strekkend verzoekschrift moeien in dienen aan Burgemeester en Wethouders dezer gemeente 6. dat verkoop van alcoholhoudenden drank, Heldenroman van HENRYK SIENKIEWICZ voor De Echo van het Zuidenvertaald door E. EERSTE BOEK. HOOFDSTUK IV. (15) Eerst had hij gehoopt, dat de prinsen Kur- cowicz zich te Lubnié zouden vertoonen. Maar op het oogenblik waren de steppen één onaf zienbaar moeras. Niemand zou het wagen een reis er doorheen to ondernemen, voordat de warme lentewinden al het water hadden opgezogen Eu tot zoolang was Hélèue zonder hulp. Van de prinsen was allös te vreezen zij zouden voor geen geweld terugdeinzen, bezeten als zij waren door dien duivelschen Kozakkenhoofdman. Want indien waar was, wat men vertelde van Bohun's rijkdommen, dan kon hij hen honderdvoudig schadeloos stellen voor het verlies van Rozloghi. Wat te doen Krétuski was er de man niet naar, om geduldig den loop der gebeurtenissen af te wachten. Hij had tot schildknaap een zekeren Ren diane, iemand uit den lageren adel in Bod lachije hij was nog jong, maar verstandig en listig, tot alles in staat en zou menigen ouden vos een lesje kunnen geven. Jan be sloot, hem op verkenning uit te zenden. Februari liep ten einde, de regens hadden opgehouden Reeds woeien de Maartsche winden over de steppen. Rendiane kon dus aanstonds op weg gaan. Jan gaf hem een blief' mee, voorzag hem van papier, pennen en inkt, want hij herinnerde zich, dat die voorworpen onbekend waren op Rozloghi. Rendiane kreeg bevel, niemand iets te zeggen van het doel zijner zending hij moest voor wenden, naar Tchérine te gaan, overal op andereu den sterken drank, en van alcohol vrijeD drank voor gebruik ter plaatse van verkoop, in eene localiteit zonder vergunning tot verkoop van sterken drank in 't klein, niet meer mag geschieden zonder verlof o Burgemeester en Wethouders, en dat zij, die bedoelden veikoop na 31 December 1905 wenschen voort te zetten aan Burgemeester en Wethouders een daartoe strekkend verzoekschrift moeten indienen vóór 1 Januari 1905. Waalwijk, *0 Nov. 1904. Burgemeester en Weihouders voorn., K. DE VAN DER SCHUEREN, Burgemeester. F. W. VAN LIEMPT, Secretaris. Burgemeester et) Wethouders van Waalwijk brengen ter kennis der ingi zeter en, dal de be grooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1905, den Ra»d aangeboden zijnde, ter Secretarie g< durende veertien dagen voor een ieder ter lezing is ncdergelegri en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbuar is. Waalwijk, den 18 November 1904. Burgemeester en Wethouders voornmd. K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris. F. W. VAN LIEMPT. Zoo is (lan beslist, dat de afdeeling Den Bosch van de R.K. Kiesvereenigi-g Noord- Brabant, district Den Bosch, niet toe Kal treden tot den Algemcenen Bond Ook de sfdeelingen Nuland, Rosmalen en Berlicum besloten tot niet toetreding, terwijl Helmond eveneens van verre zal blijven staan. D.;ar staat echter tegenover, dat Grave, Bre.da en Vucht wel toegetreden zijn. Waarlijk, ren eigenaardige toestand, die niet wijst op een heid in het politieke leven van onze pro vincie. En wat zal het gevolg zijn van deze verdeeldheid? Ook niet samengaan der actie. I» het niet uiterst bedroevend te zien, dat tic katholieken hier in het Zuiden in deze tegenover elkander staan, terwijl onze tegen standers alle mogelijke middelen aanwenden om zich, onder welke leus dan ook, tever- eenigen Voelt men niet, dat men door deze houding in de kaart speelt van de tegen - partij //Ziet," zoo zullen zij zeggen, „daar gaat al een deel der coalitie in tweeën Het kan immers niet uitblijven, dat deze tegenstrijdige handelwijze van een deel der katboliekeu nadeelig moet influmceeren op de algeheele samenwerking in 1905. Neen, letten en vcoral het doen en laten van Bohun nagaan. Rendiane liet zich deze bevelen niet herhalen. Hij zette zijn muts stevig vast, klapte met zijn rijzweep en ging op pad. Toen braken voor Krétuski uren van aug stige epauning aan. Om zijn gejaagdheid te bedaren schermde hij met Wolodowski, die een meester was op de wapens of trachtte E ijlen door een ring te schieten. Een ongeluk OBtte hem bijna het leven de beer, die op een der binnenplaatsen van liet paleis aan een ketting lag, brak los, wierp twee stalknechten omver, joeg de paarden, die zij vasthielden op hol vloog vervolgens op Jan aan, welke slechts met een dunnen, Spaauschen degen was gewapend. Jan zou er ongetwijfeld het leven bij ingeschoten hebben, zonder de tus- schc-ukomst van Longiuus, die met één slag van zijn zwaard den beer den kop en een poot afsloeg. De hertog stond voor een der vensters van zijn paleis en klapte in zijn handen. Des avonds, bij de hertogin was de Lit huanier het voorwerp van ieders bewoude ring de hofdames glimlachten tegen hem Annette Krasieuska wierp hem zulke moor dende blikken toe, dat hij in drie dagen niet meer aan het hof verscheen. Tien dagen waren verstreken cn nog was Rendiane niet teruggekeerd. Jan vermagerde en werd bleek tengevolge van dat angstig wachten. Deelnemend vroeg Annette aan iedereen, wat toch wel de oorzaak van die 6mart mocht zijn. Eindelijk op een morgen, bij het aanbreken van den dag, zag hij Rendiane zijn kamer binnentreden, overdekt met slijk, uitgeput maar vroolijk, met een blijde tijding op het voorhoofd. Jan sprong het bed uit. Hebt gij een brief? Ja. meester ziehier Om de waarheid te zeggen, had hij nooit op een brief durven hopen hij twijfelde of Uelène wel schrijven kou zij was in zoo'n ruwe omgeving opgegroeid Doch zij had vier vellen vol geschreven. Wel is waar, kende het arme kind niet de sierlijke taal der groote wereld, maar zij schreef, zooals het hart haar dan heeft Amsterdam een politieleen zin getoond, heel wat gezonder dan de Noord- brabantsclie. Amsterdam was van den be ginne af tegen een algemeencn bond, doch nu hij er etiimanl is, treedt liet toe. Zoo en niet anders had ook de houding van den Provincialen Bond in Noord-Brabant moeten zijn. Het heeft echter niet zoo mogen zijn. En de argumenten „Onze invloed is naar evenredigheid niet geproportioneerd in den Bond/' heet het. Goed, laat dit tot op zekere hoogte waar zijn; inen heelt echter in de vergadering te Ltrecht mede de wenschelijkhekl uitgedrukt van een algemcenen bond men heeft me degewerkt aan het vaststellen der statuien en niet pertinent beweerd, dat Noord-Brabant onmogelijk zoa kunnen toetreden, indien niet aangenomen werd, dat elk Noordbra- ban'.sch district 2 steirigertcliligde afge vaardigden zou zenden. En ten slotte heeft men aich neergelegd bij het gevallen be sluit en nu gaat inen op grond daarvan een afradend advies uitbrengen. Wij vragen yIs dat toonen te verstaan den gezonden zin van 't vereenigingsleven Het zou er treurig uitzien, als in eene corporatie de minderheid zich telkens moest afscheiden //Ook de door de kiesvereenigingen afge vaardigde leden van de Eerste en de Tweede Kamer hadden moeten meewerken tot het opstellen van een kort politiek program". Geschiedt dit dan niet? De Kamerleden hebben toch een adviseerende stem En laten wij elkaar e ns ïcnduit onze meeniug zeggen „Wanneer daar, ter opmaking van een kort politiek program, mede zijn ge zeten de me.esten onzer Kamerleden, zouden deze dan zoo weinig invloed hebben, dat zij niet mtewerkten lot dat program. Och kom, men weet wel beter. ITunne stem, al is het eene adviseerende, zal klinken en groo- ten invloed uitoefenen. Er moest echter voorkomen worden, dat de kiezers wederom onmondig werden verklaard en dan was deze oplossing n. o. m. de beste. Of weuscht //Noord-Brabant" den ouden weg te be houden z/Bij toetreding kon de meerderheid Noord- Brabant eenvoudig een program van actie voorschrijveu". Hoe hebben we het nu Had vroeger Noord-Brabant dan meer invh ed op het program En zal het dit hebben, als ingaf. De eenvoudige, onopgesmukte zinr.en, welke Krétuski las, waren voor hem heerlijke muziek. »lk zal u nooit vergeten maar gij, gij «zult misschien niet meer aan mij denken «ik heb wel eens gehoord, dat de jonge nmaunen wuft zijn Doch omdat gij mij nuw schildknaap van zoover gezonder hebt, ninoet ik gelooven, dat ik u nog steeds «even dierbaar ben Daarna deelde het jonge m -isje mede, dat zij met hare tante op reis zou gaan naar Lubnié zooclra de wegen droog waren de prinses wenschte het vertrok te verhaasten, omdat van den kant van Tchérine beangsti gentle geruchten kwamen omtrent een Ko zakkenopstaud. Zoodra de prinsen waren teruggekeerd van de paardenmarkt te Péré iaslaw, gingen zij op weg. Hélene eindigde met de verzekering van een eeuwige en trouwe liefde. De luitenant las en herlas den brief'. Daarna ondervroeg hij Rendiane, telkens iu herhaling vallend. De sluwe schildknaap verhaalde al de we derwaardigheden der reis in hun minste bij zonderheden. Hij was zeer vriendelijk ont vangt n op Rozloghi. Het woeste gelaat der oude prinses was opgehelderd, toen h'j haar verti-lde, dat Krétuski doorging voor een dei- volmaaktste edellieden van het koninkrijk, en dat de hertog hem zeer hoog achtte en liefhad. Zij vroeg mij onder anderen, ging hij verder of mijn meester steeds een man van zijn woord was. «Mevrouw, antwoorde ik, als mijn meester mij dit paard beloofd had, waarop ik hier gekomen ben, dan zou ik het van dien dag af aan als mijn (igendom beschouwen. slimme vos I Maar omdat gij zoo mooi borg zijt gebleven voor mijn woord, moogt ge het paard houden. Doch hebt gij niets vergeten? Hebt ge wel aan prinses Hélène gezegd, dat ik u opzettelijk naar haar zond Zeer zeker. Toen zij uw brief las, weende zij van vreugde en geluk En wat hebt ge gehoord van Bohun Ik achtte het niet raadzaam, de prinses of de oude dame naar hem te vragen. Maai de Provinciale Bond zich niet aansluit Of heeft Noord-Brabant een eigen program van aciie noodig Men zou waarlijk zeggen, dat men in bel Noorden nu officieel gelijk krijgt, als van daaruit nog wordt gewezen op de scheidingslijn tusschen boven- en beneden de Moerdijk. Bovendien, kan elke provincie niet aan komen met hetzelfde atgument //Men dringt ons eenvoudig een program van actie op Ieder gewest oefent toch slechts zijn nume rieke kracht uit. Er schuilt o. i. in dit argument een misschien wel niet bedoelde maar dan toch een zeer groote fout. Een kort piogram van actie toch geeft de ziel van eene poli tieke p;»rtij in haar geheel. Het is de beli chaming van wat in die partij voor één wetgevende periode op den voorgrond wordt geplaatst. Voelt men nu niet, dat men nog eon«, wellicht onbewust met dit argument heeft gezegd Noord-Brabant denkt anders, of kan anders denken dan tien elfden der katholieke partij z/Het doel van den Bond kan in een sterken Prov. Bond even goed en met min der gevaar voor tweedracht berecht worden dan door toe te treden tot den Algemeenen Bond." Men houde het ons ten goede, maar deze bewering kunnen we al evenmin onderschrij ven als de andere. „Met miuder gevaar voor tweedracht Wij zouden zoo zeggen Een algemeene Boud van principieel gelijkgezinde vereeni- gingen die zich zeker toch alle wel plaat sen op 't standpunt, aangewezen in de encyclieken „Rerum Nuvarum" en „Graves de Communi re", ook in dc politiek, biedt minder gevaar voor tweedracht dan een Prov. Bond naast een Algern, Bond min dien Prov. Bond. „Een sterke Prov. Bond van kiesvereeni gingen Hoe kon dit woord na 't en hou- siastisch toetreden van Breda en 't onmid dellijk aansluiten van Grave, terwijl ook Vucht aangesloten is, uitgesproken worden Het komt ons voor, dat onze Prov. Bond op 't oogenblik eerder in zich draagt de kiemen van verzwakking dan van verster king. En nu kent meu nog pas den geest van enkele kiesvereenigingen. Hoe als nog meerdere zich bij den Algem. Bond aansluiten Zal dit onzen Prov. Boud nog ik heb gesproken met een Tartaar, een onge loovige hond, doch een trouw dienaar dei- jonge prinses. Hij heeft mij verteld, dat na uw vertrek de wolven, of als gij wilt de prinsen van Rozloghi, gehuild hebben van woede 8cheJdwoorden, bedreigingen, vloeken Zij werden bedaarder toen zij 1 emerkten, dat de voorgewende schatten van Bohun slechts een fabel waren. God zij gedankt En hoe hebben ze dat ontdekt Op de volgende manier Zij moesten aan een hunner buren een t-elangrijke schuld be tulen. Op den bepaalden dag wendden zij zich tot Bohun «Vriend, leen ons de noodige som«. Hij antwoordde «Ik heb wel wat buit, maar geen geld Wat ik had, heb ik reeds lang verteerd." Toen wendden zij zich van hem af'- Sinds dien tijd hebben zij nog alleen vertrouwen in u. Gij hebt uw taak naar behooren vol bracht. Meesier, als ik het voldoende geoordeeld had, u op één punt tevreden te stellen en het andere te verwaarloozen, zou ik dan den moed hebben, u te zeggen «Gij hebt mij een paard gegeven, maar hij hebt het z-idel vergeten" W aartoe dient nu een paard zonder zadel dat vraag ik u. Vooruit Neem het zadel ook. Ik ben u zeer dankbaar De prinsen hadden Bohun zonder omslag naar Péréiaslaw gestuurd Aanstonds dacht ik «Waarom zou «ik ook niet eens naar Péréiaslaw gaan kijken? «Zonder twijfel zou dat uw miltlen meester een «nieuwe uitrusting waard zijn Loop naar de maan met die uitrusting Dus gij zijt te Péréiaslaw geweest Ja, maar ik heb er Bohun niet gevonden. Loboda, de oude Kozakkenkolonel ligt op sterven men zegt, dat Bohun in zijn plaats zal komen Er gebeuren daarginder vreemde dingen Men zou er ternauwernood honderd soldaten onder de vaandels vinden Al de anderen zijn Bohun gevolgd naar de Sitch. Er broeit een opstand. Bohun is den Dniepr reeds overgetrokken. Toen kon ik terugkeeren, daar de prinses voor goed van hem was ver lost. 't Is goed 1 Ik ben tevreden Hebt ge mrer versterken Neen, hoe men ook de quaestie bekijke, het schijnt ons een o:>verantwoordelijke versnippering van krachten toe, zich nu niet bij den Alg Bond aan te sluiten. Wij staan zóó voor den strijd. De k:uitdamp hangt reeds in de lucht. Aan de overzijde zet men allen op haven en snaren om eensgezindheid te verkrijgen. Het Huisgezin vrees in zijn laatste hoofdartikel„Niet samenwerking, maar samensmelting," op de te Sleenwijk gesproken woorden, waar zoo rond en onge geneerd over een fusie vau liberalen en vrij zinnig-democraten werd g'-sproken. liet noemde ook opmerkelijk, dat, voor zoover het blad wist, geen enkel liberaal of vrij zinnig-democratisch blad lot dusver tegen dergelijke voorstellingen is opgekomen. Wel nu, waar het zoo staat, mogen wij toch waarlijk wel onze eensgezindheid in politieke gedragslijn bewaren. Noord-Brabant mag wij zijn het vol komen met een der sprekers op de bewuste vergadering eens niet beschuldigd worden dat het weer roet in 't eten heeft geworpen. Er staat werkelijk te veel op 't spel. Daarom blijft het onze meeuing, dat het zoo getuigen vau een gezonden politieken zin, nu toe te treden tot den Alg. Bond, Amsterdam gaf in deze een treffend voorbeeld, welnu, laat dit voorbeeld trekken. Bovendien, in eene corporatie kunnen wij werken tot hervorming dier rereeniging naar onze wenschen, er buiten missen wij echter ten eenenmrde dien invloed. Eu wat een absurditeit is het toch, niet waar „Een Algemeene Bond van R. K. Kiesvereenigingen, waarbuiten het Katholieke Noord-Brabant staat Men overwege de za tk nog eens ernstig de Bond, die er nu eenmaal is, mag door ons toedoen niet zijn actie verzwakt worden 1 Moge onze kiesvefeeniging in dezen zin morgen een besluit nemen. geen ongelukken gehad onder weg Neen, meester Maar nu heb ik een vreeselijken honger, Ga dan eten, en drink een glas op iniju gezondheid Toen hij alleen was herlas de luitenant nog eenmaal den brief van Hélène en drukte hem aan zijne lippen. De hoop herleefde in zijn hart Hij dachl «Als God Zijn mooie zon nu maar laat schijnen, zullen de wegen gauw droog zijnde prinsen zullen mij niet meer verraden, nu de rijkdommen van Bohun vnr dwenen zijn. Ik zal hen in het bezit van Rozloghi laten. ik zal hun nog meer geven... Maar ik zal ook mijn schat bezitten 1 HOOFDSTUK VI. De geheele Ukraine door, liepen sombere geruchten van burcht tot burcht, van hoeve tot hoeve men sprak met geheimzinnigheid van een grooten oorlog, zonder dat iemand wist te zeggen, wie de aanvaller zou zijn of tegen welken vijand de strijd zou woeden. Vooral twee teekeiis waren verontrustend bet groote aantal rondtrekkende zangers en de luitensporigheden der Zaporogeu. Lied jeezangers, luit- en guitaarspelers trokken door steden, dorpen en hofsteden zij beweerden, dat zij vooiteekens hadden gezien aan den he mel en dat de maan boven de bosschen opging als een bloedige b il zij voorspelden d-?n dood van den koning en verkondigden de dageraad der goddelijke verbolgenheid en rechtvaardig heid. De Zaporogeu (honken als bezetenen en verteerden in dwaze verspilzucht met volle hai den het geld, dat zij jaren lang luidden opgespa id. Al die teekens van een onnatuurlijke toestand waren waarneembaar, niet iu het een of ander distrikt het een of ander palatinaat, maar over de geheele uitgestrektheid der Ukraine. Maar sinds jaren gewoon aan worstelingen, beroering en invallen, kou het niet anders ot deze afge legen gewesten waren ongenaakbaar voor vrees. '(Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1904 | | pagina 1