JNummer 93 Zondag 27 November 1904 2Jaargang. Tweede Blad. WAiLWIJRSCUE IIKKH LANDBOUW. buitenland. binnenlTni). UITVOERINGEN. Frankrijk Rusland en Japan. {Spanje. Provinciaal Nieuws. JAARMARKT te Waalwijk op Donderdag 1 December 1904. IWT Thans kunnen we met genoegen en met een gerust hart mededeelen, dat de gratis premie onzen abonué's zoo lang reeds beloofd, maar die nog voortdurenc op zich liet wachten, n.l. de ten toon stel lings verslagen zooals die in ons blad zijn ver schenen in boekformaat, gereed is. van L - mmnjjjiinit Uitvoering te geven door de Liedertafel Oefening en Vermaak" op Zondag 27 ovember a.s. in de zaal „Musis Sacrum", an vang 12 uur. Programma Ad Libitum. Uitvoering te geven door de tooneelver- eeuiging „Ons Genoegen" met welwillende medewerking van den karakter-komiek H. van Rooij uit Kaatsheuvel op Zondag 27 November, in het herberglokaal van den beer G. Smolders te Waalwijk. Aanvang 7 uur. (Zie programma's.) Concert te geven door de liedertafel „Echo der Duinen*, te Loon-op-Zand, op Maandag 28 November 1904, in de zaal bij den heer Th. Pijnenburg. Aanvang 61/s uur (Zie programma's). Een eenvoudig bericht uit De Echo was de aanleiding tot het schrijven van dit klein artikeltje. Te Besoijen, zoo stond er, had men de prijzen vooreen concours „te Waal wijk* aangekocht en in geen stad konden ze beter gekocht worden. Zie, dit is een lesje, dat inwoners van Besoijen ons geven en dat zeer vele lieden hier uit de gemeente wel ter harte mogen nemen. Immers hoevele van onze Waalwijkers die o, zoo graag op hun woonplaats roemen en er o zooveel mede op hebben, gaan nog steeds naar de stad oin daar hunne inkoopeu te doen. Er zijn maar weinige plaatsen, die betrekkelijk zulk een groote, goed inge richte en goed voorziene winkelstand hebben als Waalwijk; men is er van overtuigd, dat men veruit de meeste artikels hier even goedkoop en even goed kan bekomen als in de stad en toch betaalt men boven de gewone winkelprijzen nog gaarne de niet altijd ge ringe reiskosten om zijne waren te betrekken uit de stad. Ik ken dames, die voor een mantel eerst naar den Bosch gingen, toen naar Tilburg en later nog eens naar Rotter dam gingen. Het doet me genoegen erbij te kunnen vertellen, dat, ook zonder bere kening der reiskosten, de gekochte mantels minstens even duur waren als die men hier in Waalwijk koopt. De gewone klacht over te weinig keuze is ook al ongegrond, daar onze meeste winkeliers ruim voorzien zijn en in elk artikel binnen een paar dagen het gewenschte kunnen leveren aan dezelfde, prijzen als in de stad. Vooral nu het feest vau St. Nicolaas voor de deur staat, denke men er toch aan zijn eigen woonplaats zooveel mogelijk te bevoordeelen. Onze winkeliers hebben nu zooals elk jaar, hun beste beentje vooruit gezet en rekenen op een druk bezoek. Wanneer zij nu van hun kant zoo hun best doen om aan concurreerende prijzen goede waren te leveren en in hunne winkels en magazijnen het nieuwste der industrie, het fijnste wat smaak- en reukorgaan atreeleu kan, aanbieden, laten wij dit dan ook waar deerenlaat ons hen dan ook in staat stellen dit te blijven doen, door onze in- koopen te doen in onze eigen gemeente. A wie ware belangstelling gevoelt voor zijne woonplaats, al wie wat opheeft met Waal wijk moet ook belangstellen in de welvaart der Waalwijksche industrie, moet zooveel mogelijk elke tak van handel en nijverheid hier steunen. En zij, die nog steeds meenen, dat er in Waalwijk niets te krijgen is, nemen er dan toch te minste de proef van. Wanneer het slechts Uw ernstig streven is om zooveel mogelijk Uwe medeburgers te bevoordeelen dan geef ik U Je verzekering, dat Ge hier even goed en even goedkoop slaagt als elders Ook zult Ge dan spoedig die enkele artikelen welke gij om de weinige navraag hier bij de winkeliers niet kunt bekomen, hier kunnen koopen en zoo het U zelf gemakkelijk maken en de plaatselijke welvaart bevorderen. X. Y. leden nog slechts ruim duizend hectaren met dit gewas bezaaid, op het oogenblik 1903) waren 4283 hectaren met Karwij beteeld. De Karwij, die om haar zaad gekweekt wordt (kiiminel, olie, kruiderij in kaas en brood enz.) behoort uiet de selderij, peter selie, kervel, de gele wortelen tot de familie der schermbloemigen, waartoe ook de kervel en waterscheerling behooren. Daar de karwij een tweejarige plant is. geeft zij eerst in iet 2de jaar vrucht en wordt zij gewoonlijk onder een ander gewas gezaaid. Het is duidelijk, dat zij bet eerste jaar zich reeds genoegzaam moet ontwikkelen, om in het najaar, als de dekvrucht van het land af is, nog zoo te kunnen groeien, dat zij het weede jaar gor.de vruchten gepft. Van daar, dat het karwijlond vooral vrij van onkruid moet gehouden worden en de dek vrucht niet te geil mag groeien. Voor een groote opbrengst is verder nodnig een diep bewerkte grond, met humuss*offen ruim be deelde en ook overigens vruchtbaren grond. Voordat in liet voorjaar de karwij gezaaid wordt, moet het land in het najaar, diep geploegd en rijkelijk met stalmest voorzien worden. Verder worden per hectare 300 600 K.G. superphosphaat en 200800 K G. chloorkalium gegeven. Een stikstofbemesting is verder het eerste jaar niet noodig, doch in de lente van het tweede jaar moet men H 3 zak ohilisal- peter per hectare oppervlakkig uitstrooien. Jit laatste moet men niet doen, omdat in iet karwijzaad zooveel stikstof zit, want het karwijzaad zelf bevat zoo goed, als geeu tikstof, doch om de planten met kracht ïun groei te doen voortzetten. Het karwij zaad zelf bevat viel kali en phoshorzuur, van het eerste het meest. Meer dan l/^ deel van de 3sch van het karwijzaad bestaat uit cali. Een chloorkalibemesting mag dan ook in geen geval ontbreken, of ook het beste kleiland raakt op den duur, wat de kali betreft, uitgeput. 5 Koolzaad. Ook de teelt van het kool zaad is in de laatste 25 5, 50 jaar er uiet op vooruit grgaan. Dut is duidelijk, als men bedenkt, dat de patentolie niet rae< r ls olie voor de lampen gebruikt wordt. Toch is er in de volgende jaren weer voor uitgang te wachten, daar de olie, die uit bet koolzaad geslagen wordt voor allerlei machines als smeerolie gebruik wordt en het aantal machines zeker toenemende is. Het koolzaad is een vrij onzeker gewas. Vandaar dat de boeren er niet 'graag hun stalmest aanbesteden. Zooveel te meer is iet noodig het land met andere meststoffen te bemesten, want het koolzaad eiseht een vruchtbaren kleigrond. Daar èn het stroo èn het zaad zeer ve 1 phosphorzuur kali bevat is de bemesting als volgt Opmerkingen bij eenige Nederland sche Handelsgewassen. 4 Karwij. Ik behoef zeker niet te zeggen dat de teelt van dit gewas sterk vooruit gaande is. Werden vijf en twintig jaar ge en vast te stellen. In den herfst geve men zoo vroeg mogelijk 200 K.G. chloorkalium en 200 a 300 K.G. superphosphaat, en in het voorjaar 200 K.G. chilisalpeter, dit laatste in tweemaal oppervlakkig uit te strooien, 5 Kanariezaad. Er is misschien geen enkel gewas, waarvan de prijs zoo aan ver andering onderhevig is, als die van dit zaad. Tn den laatsten tijd waren de prijzen weer wat williger en is de teelt weer toegenomen zoodat in het jaar 1903 meer dan 1000 Hectaren bezaaid werden tegen 100 in het jaar 1902. De samenstelling van het kanarie- zaad is ongeveer die van de haverkorrels. Het stroo van de kanarie is zeer stijf en hard en wordt daarom veel gebruikt tot het dek ken van schuren. De grond en de bemesting komt met die van de zomergranen overeen. Alleen wijst de hardheid van het stroo op een groote aanwezigheid van kali. Vandaar dat het land, waarop in het voorjaar de kanarie gezaaid worden, behandeld word als tarweland. Om echter zeker te zijn, dat het stroo de noodige hardheid krijge, geve men aan elke Hectrare 200 K.G. chloorkalium, men behoeft dan niet te vreezen, dat de toppen der aren door de wind zoo spoedig afbreken. Want dat gebeurd niet zel-ien, als het hard waait en het stroo door een rijkere kalibemesting niet stijf genoeg is. Jan van de Mark. ste.ki met de manoctjf-S van generaal Kau'— bras, welke troepen iu hel vrjege voorjaar uitkomen en op minstens 150,000 man geschat moeten worden. Meer waarschijnlijk is het, dat de Japan ners na het échec bij den aanval op den Poetilof—heuvel, ingezien hebben dat de rechtstreeksche opma^sch tegen het Russische centrum hun al te kostbaar zou worden en zij daarom tijdelijke werkeloosheid maskeeren om in alle s ilte andere plannen ten uitvoer te brengen, die wel in verband zullen slaan met een omtrekkende beweging. Over genoemden mislukten aauval op den Poetilof-heuvel van verleden Zaterdag wordt naar Petersburg gemeld, dat de Ja pansche bataljons in grooten getale van de Tweehoornbergen in de vlakte nederdaalden en op de schansen van de Poetilof—posities aanrukken. Ondanks een moordend vuur van de Russen, stormden zij vooruit en vingen een gevecht aan van man tegen man. De Japanners slaagden er echter niet in de schansen te nemen zij raakten daardoor aan het twiifelen, waarop nieuwe salvo's hun gelederen in verwarring brachten. Wel werd inderhaast getracht de orde in de troepen te herstellen, doch zonder succes, eu met zware verliezen trokken de aanvallers zich terug. Naar de Times uit Tokio verneemt, wordt daar de openbaarmaking van niet—officieele berichten over Port Arth rr niet langer ver boden. Bijzonderheden worden bekend ge maakt over den gestadigen voortgang van het beleg. In de Japansche bla len vindt het streven om de vesting stormenderhand in tc nemen en koste zelfs van de zwaarste offers geen voo standers meer. De verliezen, bij de aanvallen tu-schen 19 en 24 Augus:us(?) door de Japanners geleden, worden opgegeven als i4,400, maar hoewel de hoofdaanval toen afgeslagen werd, zijn er gewichtige voordeden behaald. Gevangenen zeggen dat de sterkte van de weerbare manschappen der bezetting tegenwoordig niet groott-r meer is dan 8,000 man, van wie er slechts een derde gedeelte van warme kleeren voorzien zijn. Onder de belegerden komen veel gevallen van oogontsteking voor, wegens gebrek aan slaap. Het aantal Russen dat in het gevecht omgekomen en aan ziekte gestorven is lus— schen 25 Octo er en 12 November wordt op 2000 geschat. JJ- .11 41PW". IILL-If-Ji Het Speurhonden-systeem. De Figaro zet zijn campagne tegen de hoofdleiders van deu spionnagedienst aan het departement van oorlog onverdroten voort. In het nummer van gisteren ordt de vre derechter van Poin Mousson, Bernardin, 5, faire genomen. Tal van „fiches" uit he geheim dossier, door Bernardin opgesteld, worden door den Figaro in extenso gepubli ceerd. Na al wat tot dusver over d zen ver- klikkingsdieust aan 't licht kwam, valt aan de echtheid der door de Figaro gepubliceerde „fiches" niet te twijfelen. Zij zijn teekenend voor den man, die ze gesteld heeft. Men oord ele zelf over de volgende ontboezeming één uit vele Darbefeuille, commandant, 109e d'in fanierie, a Remiremont. Déséquilibré. Clérical. Antirépublicain, mais pas responsible et a moi.ié iou. Fiches de Bernardin. Grand Orient, 13 février 1903. No. 2626. Vertaling Darbefeuille, kommandant van het 109e reg. infanterie te Remiremont. Hij maalt. Is cleriaal, Anti-republikein, maar niet verantwoordelijk en half gek. Fiches van Bernardin, Groot Oosten. 13 Februari 1903 No. 2626. En zoo zijn zij vrijwel alle. Steeds leest men„Clérical euragé (woeste clericaal), antirépublicain," Wij zullen er dan ook maar oiet meer van afschrijven, ze komen allen op hetzelfde neer De „clericale" officieren moeten er uit, dat is het parool. Alleen broeders vrijmetselaren in dienst. Er komt uit Moekden van gisteren, een telegram, dat wel als ongerijmd mag beschoud worden. Het luidt, dat de artillerie de laatste twee dagen bleef zwijgen dit is niet on gerijmd en men gelooft, dat als de Ja panners niet opnieuw aanvallen, generaal Kouropatkine tot een offensieve beweging zou overgaan. Dit laatste klinkt nu wel wat al te gek, tenzij de Japanners zoo door de koude be vangen zijn, niet in staat zijn te vechten. Immers, maarschalk Oyama heeft er alle belaDg bij, dat hij zoo spoedig mogelijk in actie treedt. Want als hij lang wacht dan zijn de strijdkrachten van Kouropatkine ver- xpedni-- van kolonel Van Daaleu iu <le G.vjoe- en Allaslanden door den lieer De Stuerst gecritiseerd, zoo scherp, dat do heer Van der Zwaag verklaarde, het niet krachtiger te hebben kunnen doen. En met het Kamerlid voor Scnoterland waren ook alle andere socialisten zeer verrukt over de rede van den Weertschen afgevaardigde, die. o. ra. van „bloedhonden" had gesproken. Nu is deze verrukking op zichzelve nog geen bewijs, dat de beer De Stuers onge lijk had. Ook socialisten kunnen het aan 't rech te eind hebben, al blijft toejuiching van die zijde altijd hoogst verdacht, vooral wanneer het tegen de verkiezingen loopt. Maar in cassu had het rapport dat over de expeditie is uitgebracht, den Limburg- schen afgevaardigde moeten weerhouden, om te spreken, gelijk hij deed. En al was daardoor zijn oordeel onge - schokt, wat het on- of minder gewenschte van zulke expedities betreft, dan ware toch een andere toon zeker noodzakelijk ge wee't. Het is ineer voorgekomen, dat in de katholieke partij zicli verschil van meening openbaarde over de koloniale staatkunde. Des Arnorie vau der Hoeven nam in die staatkunde een standpunt in, zeer afwijkend van dat meeste geest erwanltMi. Men noemde hem zelfs een „kolonialen liberaal". Maar tot een ontboezeming als die van den Weertschen afgevaardigde zou hij zich nimmer hebben laten verleiden, al ontbrak ook bij hem het levendig temperament niet. Dat de katholieke Kameiclub zich thans genoopt zag, bij monde van haar voorzitter een barer medeleden af te leggen is een betreurenswaaidig feit, dubbel te betreuren, nu de verkiezingi-campagne reeds begon- neu is. De socialisten zullen niet verzuimen, munt te slaan uit de felle taal van den heer De Siuers, gelijk de redevoeringen van de heeren Van der Zwaag en Troelstra reeds glashelder bewezen. Het is prachtig materiaal voor hun pro paganda. Maar ook afgezien hiervan, had de Weertsche afgevaardigde zijn tong moeten beteugelen, En, wanneer hij dan toch per sc critiek op het koloniaal regeerings- beleid wilde uitoefenen, had hij moeten be denken, dat men als afgevaardigde zich zelf en het land het best dient door waardig heid van taal. Zooals het thans ging, was het al heel bar, waren de uitdrukkingen zelfs vooreen comité-generaal te hartstochtelijk en werd daarmee ook het partijverband gekrenkt. Of h°eft de heer De Stuers in de club vergadering niet aangekondigd, wat hij voornemens was te doen? C. Wetgeving. Blijkens de mededeeliugen der regeering in haar antwoord op de algemeene be schouwingen der Staatsbegrooting hebbei de departementen verlaten, maar zijn nog niet ingediend, de volgende wetsontwerpen Herziening der ZondagswetRegeling van het OctrooirechtVerplichte ver/eke ring tegen de gevolgen van invaliditeit ouderdom regeling van de administratieve rechtspraak de Rivierwet en de Collecten- wet. Het ontwerp voor de regeling der ver- houdig tus>chen militair en burgerlijk ge zag kwam gereed voor verzending aan de Tweede Kamer. Minister Kuyper. De Minister van Bir.nenlandsche Zaken dr. Kuyper, is na zijn ongesteldheid, in de jongste dagen weder buiten geweest, maar heeft aan het D.partement zijn werkzaam heden nog niet hervat. Donderdag teekende de koning een besluit waarbij de regeering wordt gemachtigd bij de Cortes een ontwerp te dienen ter bestrij ding der anarchisten. In den ministerraad is reeds een ontwerp behandeld; de wet zal gelijk zijn aan het ontwerp, door minister Caeovas iu 1894 ingediend, Een adres werd voorgelezen van 150 vereenigingen tc Barcelona, waarin maatregelen tegen de annarchisten worden verlangd. Een incident. Het debat over de Indische begiootin'! heeft een incident in 't leven geroepen, waarop niemand buiten de Kamer al thans zal zijn verdacht geweest. Op buitengewoon scherpe wijze werd de Waalwijk, 26 November 1904. Het heeft ook tol onze spijt, lang, te laDg geduurd maar laten we hier het oude spreekwoord van toepassing bren gen, „beter laat den nooit," we hopen dat het onzen abonné's er niet te minder aangenaam om zal zijn en eene kostbare herinnering aan die zoo roemruchte ge beurtenis zoo eciiig in de geschiedenis van Waalwijk. Deze uitgave ontvangen alle abonné's gratis bij het nummer van 1 Januari a.s. Toen we met het rotten en drukken daarvan begonnen, een geheele tijd geleden reeds, hebben we de oplage zoo genomen, dat ieder onzer toenmalige abonné's er een zou ontvangen en daarenboven eenige hon derden die we voor matigen prijs voor belangstellenden besohikbaar zouden stellen. Sedert dien tijd is het aantal abonné's van ons blad zoodanig toegenomen, dat we de geheele oplage noodig hebben voor onze abonné's en zij die zich met 1 Januari als zoodanig opgeven en dat zijn er gewis velenwie dus gaarne zulk een souvenir der tentoonstelling in zijn bezit krijgt doet goed zich spoedig te abonr.eeren, want hef. getal beschikbare cxemplareu is gering en aan niet-abouné's kan daarom geen enkel exemplaar worden verstrekt, men denke hier; m wel. R. K. Kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Waalwijk De heeren Laurent Verhoeven en M. O. d. Ven te Heusden, hebben opgehouden voorzitter en secretaris der kiesvereenigi ig te zijn. A. s. Zondag 27 dezer des namiddags ten half drio uur zal in de achterzaal van 't hotel Verwiel, eene hesluursvergaderjjjg worden gehoHden. Aan de orde 1. lugekomen stukken. 2. Verkiezing voorzitter en secretaris. 8. Beslissing al ol niet toetreding tot den Alg. Bond van R. K. Kie9vereenigin- gen in Nederland. Schoenindustrie. Herhaaldelijk hoort men in den laatsten tijd, dat onze schoenfabrikanten groute be stellingen voor het Russische leger zoudeu hebben. Ja, er werden gelallen genoemd van 7000 tot 500,000 paar. Wij hebben de zaak eens onderzocht, goed nagegaan en dan komen we tol twee conclusies ie. dat er goede, soliede onderhandelin gen gaande zijn over eene groote leverantie van hier, die naar we hopen tot een goed ■inde zullen komen, wat voor de industrie, voor Waalwijk van groot belang zou zijn. 2e. daarentegen dat er door andere buitenlanders getracht ;j op de goedge- loovigheid van onze schoenfabrikanten te speculeeren, door hen voor te spiegelen de verbazende winsten, dio gemaakt zouden kunnen worden door de oprichting eener schoenfabriek in Rusland zelf. Dat onze schoenfabrikanten zich door deze laaielen niet laten beetnemen spreekt van zelf. Men zij dus op zijn hoede. Wil men in deze zaak nagels met koppen smedeu, dan doet men wijs zich te richten of tot het Russisch gouvernement zelve óf tot den Hollnndflohcn consul in St. Petersburg. Men kan er dan zeker van zijn spoedig en naar waarheid ingelicht te worden. Kwartet-wedstrijd. In betrekking tot den kwartet-wedstrijd welke hedenavond onder de leden der LieJer- tafel gehouden wordt kunnen wij nog melden dat voor negende kwartet gekozen is „Stille* van Eisenhoven en dat „Still ruht der See" vervangen zal worden door „Omhoog" van Beltjens. Arme Vis3chers. Gelijk wij voor eenigen tijd meldden, hadden de leerlingen onzer openbare school geheel vrijwillig iets bijeengebracht voor de arme visschers die door de storm zooveel verloren hadden. Dezer dagen ontving het hoofd der school hierop een vleiend schrijven, nagenoeg van den volgenden inhoud Aangenaam werd ik verrast door Uwe toezending van f 15.74. God zegene Uwe school. Gelieve mijn hartelijken dank aan de kinderen over te brengen. Hierbij voor dezen twee aanzichtskiarten als souvenir. Hoogachtend, STAALMAN, Lid der Tweede Kamer. Jubileum. Woensdag 1.1. was het 25 jaar geleden, dat de heeren N. van Blade), J. v. Bladel en F. de Vaan, toetraden als lid van het 11. K. Parochiaal zangkoor alhier. Zeer zeker eene zeldzame gebeurtenis, waarbij zij dan ook vele blijken van be langstelling ondervonden. GymnastieLvereeniging. Met genoegen kunnen wij melden, dat- onze Gymnastiekverecniging, die in vroegere jaren zoo menige prachtige uitvoering heeft gegeven, doch in den laatsten lijd het aan tal h irer w-rkende leden tot tien zag ver- miiid.ren, weer een heter tijdperk tegemoet schijnt te gaan. Nasr men ons meldt, heb ben zich dezer dagen niet minder dan tien nieuwe leden aangemeld.

Echo van het Zuiden | 1904 | | pagina 5