Nummer 95 Zondag 4 December 1904 27e Jaargang. Tweede Blad. m BEKENDMAKING LANDBOUW. ^uitenlandT sr Thans kunnen we met genoegen en met een gerust hart mededeelen, dat de gratis premie onzen abonué's zoo lang reeds beloofd, maar die nog voortdurend op zich liet wachten, n.l. de tentoonstellings verslagen zooals die in ons blad zijn ver schenen in boekformaat, gereed is. Rusland en Japan. Amerika. BINNEN LA ND. Provinciaal Nieuws. Onderzoek naar de geoefendheid van lotelingen en aspiranten-vrijwil ligers voor het reservekader. DRANKWET. Drankwet. St. Nicolaas. Het Erwten- en Boonenland. Wereldtentoonstelling Luik 1905. Dj%mbi. Onze Markten. Liedertafel. van -(0)- De Burgemeester van Waalwijk maakt bekend, dat het onderzoek naar de geoefendheid a. van lotelingen, die dingen naar het bewijs, hetzij voor militaire bekwaamheid, hetzij voor lichamelijke geoefendheid, dan wel beide. b. van jongelieden, die dingen naar het militair getuigschrift, verelscht 'ot het aangaan erncr ver bintenis bij het reservekader, hetzij der Infanterie of der Vesting-Artillerie, dan wel der Genie, zal plaats hebben te 's Hertogenbosch op nader bekend e maken dag en uur tusschen 1 en 15 Januari 1905. Zij, die tot dit onderzoek wensc'nen toegelaten te worden moeten xich vóór of uiterlijk op 10 De cember a s.ter secretarie dezer gemeente aangeven. Het onderzoek loopt voor elk der deelnemers in 1 dag at. Tot dit onderzoek worden uitsluitend toage laten 1. Zij, die hebben deelgenomen aan de loting voor de lichting 1905; 2. de lotelingen der lichting -1904, die, inge volge het bepaalde bij de tweede zinsnede van artikel 99 der Militiewet 1901, in 1905 worden ingelijfd 3.de reeds ingelijfde lotelingen, in het genot van uitstel van eerste oefening, die, om in aan merking te kunnen komen voor verlaDging van uitstel, in verband met de bepaling van het vijfde lid van artikel 92 van het Koninklijk Besluit v»n 2 De. cember 1901 (Staa'sblud No. 230), hun bewijs ▼an voorgeoefendheid wenschen te vernieuwen 4. jongelieden, adspirant—vrijwilligers voor het reservekader der Infanterie, Vesting.Artillerie of Genie. De lotelingen, die aan de gestelde eischen vol doen worden op de eerste plaats in aanmerking genomen voor inlijving der korte oefeningen (4 maanden.) Waalwijk, 30 November 1904. De Burgemeester voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk brengen ter kennis van belanghebbenden 1. dat houders van vóór 1 Mei 1904 verleende vergunningen, die na 30 April 1905 het bedrijf wenschen voort te zetten vóór 1 Maart 1905 aan Burgemeester en Wethouders, onder overlegging •ensr opgave van de oppervlakte der localiteit of localiteiten, moeten verzoeken en aanteekening r p hunne acte van verganning en het daarvoor uitgereikt afschrift, dat de vergunning voortaan zal gelden voor den verkoop hij hoeveelheden van m:nder dan 10 liter voor gebruik ter plaatse van vei koop of elders. Geldt de vergunning voor localiteiten eener sociëteit dan moet het versoek gedaan worden aan Gedeputeerde Staten 2. dal de vergunningen van hen, die voren bedoelde verzoeken niet doen, vervallen met 1 Mei 1905; 3. dat de vergunningen voor den veikoop in een logement, alleen aan logeergasten, moeten worden aangevraagd aan Gedeputeerde Staten in dit gewest 4. dat de vergunningen na 1 Mei 1904 en vóór 15 October 1904 verleend, vervallen behou dens vroeger intrekken of vervallen met den eersten dag van de zevende maand na den 27 October 1904 (1 Mei 1905) dat een nieuwe vergunning aan hen niet wordt geweigerd op grond dat het Tastgesteld maximum is bereikt; 5. dat zij die op 1 Januari 1904 handel dreven in sterben drank alleen bij hoeveelheden van ten minste twee liter en du 1 Mei 1905 daarmede wenschen d or te gaan, vóór 26 November 1904 een daartoe strekkend verzoekschrift moeten in dienen tan Burgemeester en Wethouders dezer gemeente 6. dat verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, en van alcohol vrijen drank, voor gebruik ter plaatse van varkoop in eene localiteit zonder vergunning tot verkoop van sterken drank in 'i klein, niet meer mag geschieden zonder verlof van Burgemeester eD Wethouders, en dat zij, die bedoelden verkoop na 31 December 1905 wenschen voort te zetten aan Burgemeester en Wethouders een daartoe strekkend verzoekschrift moeten indienen vóór 1 Januari 1905. Waalwijk, 20 Nov. 1904. Burgemeester en Wethouders voorn., K. DE VAN DER SCHUEREN, Burcemeester. F. W. VAN LIEMPT, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk brengen ter kennis der ingtzeteneD, dat de be grooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar i905, den Raad aangeboden zijnde, ter Secretarie gedurende veertien dagen voor een ieder ter lezing is nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar is. Waalwijk, den 18 November 1904. Burgemeester en Wethouders voornmd. K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris. F. W. VAN LIEMI'T. Burgemeester eu Wethouders van Waalwijk maken bekend, dat Lij hen zijn ingekomen a. aanvragen om vergunning tot verkoop van sterken drank in 't klein van C. Btekelman8 echtg. van A. Gerris voor het perceel wijk A no 95 M. Swagemakcrs oclitg. van G Brekelmaus voor het perceel wijk B no 157. J. C. Coppens voor het perceel wijk B. onge genummerd achter het pand wijk B no 230 J. B. C. van Gooi voor het perceel wijk B. no 39. C. It. M. Ficq voor het perceel wijk B. no 131. M. v. d. Broek wed. Th. Pulles voor het per ceel A. no. 337. b. aanvragen om verlof tot voortzetting van den verkoop van alcoholhoudende dranken an dere dan sterken drank van L. Kuijs voor het perceel wijk A no 377 J. A. v. d- Broek voor het perceel wijk C no 275. B. Naaijen voor het perceel wijk C no 329 Jac. Fransen voorhet perceel wijk A no 410. P. Berkelmaus voor het perceel wijk U no 167. Binnen twee weken na dagteekeniug dezer kunnen tegen het verleenen van deze vergun niugen of verloven bij osnchriftelijk bezwaren worden ingebracht. Waalwijk 1 December 1904. Burgemeester en Wethouders vau Waalwijk K. do van der Schueren. De Secretaris, F. W. van Liempt. Deze weck zal de heilige man, die reeds dagen, ja weken zijn intrede heelt gedaan in de hartjes en hoofdjes der kleinen, zijne groote, officieele intrede houden in onze woningen. Bij velen heeft hij reeds verschillende avonden zioh aangemeld door gestommel op den zoldertrap, rumoer in den schoorsteen en door een hol basgeluid in den gang. Nu en dan is er reeds speculaas en aller lei lekkers door een kier der deur naar binnengeworpen te midden der kleinen die opgeschrikt door 't rumoer in een hoek je kropen. En nu Dinsdagnacht komt hij in al zijn grootheid, in al zijn goedheid en kin derliefde. Wel is waar, laat hij reeds 's avonds te voren geschenken wisselen en maakt hij den St. Nicolaasavond tot den gezelligs!en avond van 't jaar. Maar toch hij zelf komt niet voor mid dernacht, als zijne lieve kindertjes van hem droomen en telkens wakker schrikken, of het al morgen is. En dan die blijde morgen. Gejuich en gezang, gejubel en uitgela tenheid der opgetogen jeugd te midden der versierde kamer rondom de met schat ten beladen to fel en op den achtergrond de ouders, stralend van vreugde bij zooveel rein kindergenot. Zoo tenminste is St. Nicolaasmortren in de woningen der rijken, in de huizen der welgesteldeu en zelfs bij velen die verre van rijk of welgesteld, doch niet be slist arm zijn. Maar er zijn nog arme menschen, zelfs zeer arme. Shchts ternauwernood verdie nen ze het allernoodzakelijkste voor hun onderhoud en hoe gaarne zij het ook doen het is voor de moeder geheel onmogelijk eene kleinigheid ter zijde te leggen voor hare kinderen. En toch deze hooren ook van St. Nicolaas, zien dagen en weken van te voren alle pracht en heerlijks voor de ruiten der winkels. Met begeerige ooren hebben ze geluisterd naar de verhalen hun ner beter bedeelde schoolmakkertjes die zeker niet begrepen hoe wreed deze ver tellingen voor hun vriendjes waren. En de kleintjes vooral, de heele kleintjes, zij droomen ook van dien heiligen man en zetten 's avonds hun klompke onder den schoorsteen, terwijl moeder, wanneer ze niet geheel en al verhard is door veel leed en armoede, in stilte een traan wegveegt. O Gij, die U reeds verheugt in de groote vreugde Uwer kinderengij die reeds dagen van te voren plannetjes be raamd hebt om Uwe kleinen genoegen te doen, denkt ook eens om hun arme mak kertjes. Laat ook hen deelen iu de al gemeene vreugde, en Lw eigen genoegen zal er door verdubbeld worden. Iedereen heeft wel in zijn buurt een arm huisgezin, voor hetwelk hij St. Nicolaas kan zijn. Maar nog veel beter is de arme ouders zelf in staat te stellen hunne kin deren een St. Nicolaas verrassing te be reiden, opdat zij wanneer hunne kleine hetzelfde genot smarten als de Uwe, zich mogen verheugen als gij. De erwten en boonen zijn zoogenaamde vlinderbloemige planten. Met de lupine, de serradella, de wikken en de klavers b»hooren zij tot de zelfde familie. Het zijn dus, zooals we wel eens zeggen „stikstofvermeerders." Dat beteeke.nl dat de grond door de teelt dezer planten rijker wordt aan stikstof. Erwten en boonen hebben dus geen stik stotbeinesting noodig, integendeel zij verrij ken dr'U grond zelf daarmede. Deuken we b. v. aan het gebruik, dat we van de vlin derbloemigen maken als groenbemesting, denkeu we ook aan het weelderig groeien van het nagewas op klaverstoppel. Zijn de erwten en boonen verrijkers van den grond wat aangaat de stikstof, op een ander punt verarmen zij den grond. De boonen en de erwten bevatten èn in de stengels èn in de zaden een buitengewoon groote hoeveelheid kali. Wij kunnen dit gemakkelijk vrij nauw keurig narekenen. In het jaar 1903 heeft in Nederland een H. A. gemiddeld 27,2 II. L. boonen opgeleverd. Dat is ongeveer een gewicht van 2448 KG. en daar in 1000 K.G. boonen 12,9 KG. kali zit, is door de boonen alleen ongeveer 32 KG. kali uit Hen grond verdwenen. Door de boonen al leen, zeg ik, want men moet in aanmerking nemen, dat het l.oonenstroo nog meer kali bevat dan de boonen zelf, n.l. ongeveer 19,5 KG. per 1000 KG. Met de erwten is het al eveneens gesteld. Het vorige jaar gaf de HA. gemiddeld 25 mud erwten, wegende ongeveer 2240 KG. waarin, omdat in erwten ruina l°/0 kali zit, dus 22,5 KG. kali was. Met het erwtenstroo erbij, kunnen we gerust aannemen, dat van do Hectare meer dan 30 KG. kali is verwijderd. Dat is zeer veel, als men nagaat, -dat in 1000 KG. gewone versche stalmest slechts 4,5 KG, kali aanwezig is, en er dus 7000 KG. stal mest noodig zou zijn, om dat kali verlies te dekken. Ik maak deze berekening, om den lezer eens duidelijk te doen zien, hoe èn erwten èn boonen den bodem van zijn kali voorraad berooven. Een land, dat dezen zomer een goede voorraad erwten en boonen heeft gehad, is dan ook op het oogenblik bijna zeker arm aan kali. Al is de grond, waarop do erwten of boonen gegroeid hebben zware klei, toch moeten we bedenken, dat een verlies van 30 KG. kali heel wat be- teekent. Maar is de grond lichte kleigrond zavelgrond of zandgrond, dan is een verlies van 30 KG. kali niets minder dan uitput ting. Moeten wij op dien bodem het volgende jaar weer een kaligewas zaaien, dan is het bijna zeker, dat zonder bemesting de oogst ver beneden het gemiddelde zal blijven, misschien totaal zal mislukken. Maar ook dan, als we een gewas Zoeken, dat mindere eischen stelt aan den kali voor raad is het nog ongeradt n dit gewas, zonder een afzonderlijke kalibemestiDg te zaaien Hoe kunnen we nu het goedkoopst en het eenvoudigst zulk erwten- en boonenland weer in orde brengeu Aannemende dat zulk land altijd wel eenigszius aan den zwaren kant zal zijn, kunnen we als algemeen regel geven, dat we dezen herfst of anders vroeg in het voorjaar 2 zak chloorkali per HA. moeten uitzaaien. Het chloor uit deze ver binding zakt voor de lente weg (verbonden aan kalk) en de kali zet zich in den grond vast en maakt het land weer normaal. Jan van de Mark. 't Is ditmaal wel ernst met de pogingen de'r Japanners om in het spoedig bezit van het met weergalooze dapperheid ve-dedigde Port Arthur te komen. Dit blijkt uit het vol houden vau den strijd, die den belegeraars op duizenden offers zal komen te staan. Reeds zes dagen duurt de verwoede aanval en heden wordt eiudelijk van een gedeel'elijk succès der Japanners geseind. Na verwoeden, ouophoudslijken kamp hebben zij zich genes teld op den meer gemelden 203 meter hoogen heuvel, waarvan eergisteren de vooiverster kingen werden genomen. Gisterochtend werd nabij den top, die reeds door de belegeraars bezet waren, het fort bestorrad, welke aanval, volgens een hedenmorgen uit Tokio ontvan gen telegram, met een gunstig resultaat be kroond werd. Ofschoon deze tijding officieel kan beschouwd worden, is er nog wel eenige hoop, dat de belegeraars nog niet zoover gevorderd zijn eu mogelijk de tweede linie voor versterkin gen bedoeld wordt. We herinneren uiaar aan het beiicht van de vorige week, dat ook de bezetting van den zelfden heuvel meldde. Is de verovering ditmaal een feit, dan zijn de Japanners in het bezit van een positie, die den belegerden van groot nadeel kan zijn, daar genoemde heuvel niet alleen de gehe Ie haven beheerscht, maar ook een goed deel van de andere versterkingSwerkeD bestrijkt. Sedert 24 November gaat het gevecht op verschillende punten voo t en beide partijen bestrijden elkander duim voor duim den grund. Als een bewijs, hoe de belegeraars hun taak opvatten, diene, dal bij besiormh gen van de versterkingen waarbij de aanvallers 0|' open terrein aan het verschrikkelijk vuur biootstaau, zij zandzakken meedragen waa achter zij zich bij sprongsgewijze voorwaarts stormen verschuilen en dekking vinden bij het afgeven der salvo,s Wanneer de strijd een einde zal nemen, is moeilijk te zeggen. Het bezit van den be wusteu heuvel is welLwaar van groot belang voor de belegeraars, maar als elke versterking met zooveel inspanning genomen moet wor den, is het slot van dit verschrikkelijk drama nog niet te voorzien. Welke offers zich de Japanners getroosten om iu het spoedig bezit van Port Arthur te geraken, blijkt wel uit de geschatte verlies cijfers over de laatste dagen. Vijftien duizend man zouden cr bij de jongste bestormingen gevallen zijn. Al zien de berichtgevers dubbel, dan is het nog een getal dat rilleu don bij de ge dachte aan hel bloedbad, aan het wieede moordtooneel, dat zich daar in het verre Oosten heeft afgespeeld. En toch zal die slachting waarschijnlijk voortgezet worden de Japanners zullen niet voor niets z^lke geweldige olfers brengen en mef opoffering van desnoods nog tneer levens, hun doel willen bereiken. Volgens den zelfden berichtgever rekenen de belege raars er op 10 dezer in het langgewenschte bezit der vesting te zijn. Waar het in de eerste plaats de Engelschen zijn die aan den onvoorwaardelijken val van Port Arthur hechten, op grond dat de ge nomen heuvel een groot deel van Port Arthur met de verdedigingswerken en de haven bestrijkt, zou men geneigd zijn te gelooven. dat de toekomst voor de benarde vesting er nog niel zoo hopeloos uitziet. Van andere zijde wordt de toestand nog verre van pessimistisch ingezien. Gezegd wordt, dat de bezette heuvel niel de sleutel is van Port Arthur, doch behoort tot de tweede linie en dus buiten de permanente fortenrij valt. Achter Erloengshan verheffen zich nog de forten Tayankoe en Itsishan, die, ter hoogte van ongeveer 300 meter, Erloengshan op den 203 meter hoogen heu vel volkomen bestrijken en dus den belegeraars het verblijf op de nieuw veroverde stelling onmogelijk' maken. Er doet zich echter een ander nadeel voo»- en dit is, dat de Japansche verliezen niet zullen geleden zijn zonder groote offers van de zijde der Russen. En duizend man voor de belegerden beteekent heel wat meer dan 15.000 man voer de belegeraars, die op ruime schaal menschelijk slachtvee kunnen aan voeren. De sterkte van het garnizoen, met inbegrip van zieken en gewonden zou, volgens een schrijven van generaal Stössel aan zijn zoon te St. Petersburg op 14 September bedragen hebben 32000 man. Men kan dus nagaan, wat er nu nog aan weerbare manschappen over zal zijn. Een cijfer van 10.000 man is zeker hoog geraamd en in de huidige om staudigheden van dagelijksche felle aanvallen is ieder man er één. In elk geval is dus de bezetting van het fort Erloengthan een zware slag voor de Russen. De wereldtentoonstelling te S t Louis heeft gisterenavond om twaalf uur hare poorten gesloten met dezelfde plechtigheid als zij geopend is. De oud—gouverneur Francis, voorzitter van het tentoonstellingscomité, hield een toespraak en daarna trok weer een schilderachtige stoet over het tentoonstel lingsterrein. Het geheele aantal bezoekers is 19 millioen geweest. De uitgaven hebben 125 millioen gulden beloopen, en natuurlijk is er een te kort. Op uitnoodiging van het uitvoerend comité der Luiksche Wereldtentoonstelling werd door een aantal landgenooten (meest indus- trieelen) in een der zalen van het Hotel des Pays Bas te Utrecht eene bijeenkomst gehouden tot het vormen eener afzonderlijke Nederlaudsche afdeeliug. Deze vergadering werd geopend door den heer E. Digueffe, president van het uit voerend comité, die mededeelde dat een Hal van ongeveer 1200 M3 grondvlakte voor Hollaudsche inzendingen disponibel was. Iu verschillende landen zijn reeds comités gevormd en spreker vond bet aan genaam dat ook Nederland al zij het dan wat laat niet achterwege zal blijven. Besloten werd een circulaire ter opwek king tot exposeeren te verzenden aan de Nederlaudsche industrieelen en overige be langstellenden. Deze circulaire zal tevens de uitnoodi ging bevatten tot het deelnemen eene alge- meene vergadering op Woensdag 28 Decem ber des namiddags 2 uur in het Hotel des Pays Bas te Utrecht. Op deze. bijeenkomst zal worden gekozen een definitief Hollandsch Commité, bestaande uit minstens 10 leden. Ook zal terzelfder lijd worden benoemd een secretaris-generaal. Het Indische leger. De correspondent van liet Hol. te Bata via seint „Gouverneur-generaal Van Heutsz beoogt vermindering der werving in Nederland tot de helft van hetgeen thans gevraagd wordt, be.ordering van het dienstnemen door In do's en invoering van het kapitulantenstel- sel.' De redactie voegt er aautoe Het kapitulanten-stelsel, waarvoor o. a. door de Vereeüiging Voorwaarts Marsch" in Nederland zeer wordt geijverd, beoogt aan het kader rta een zeker aantal dienst jaren een betrekking in de burger maatschappij te verzekeren. Daardoor zou etn prikkel ontslaan tot dienstneming, terwijl het leger verlost werd van die ouden vau dogen, die tegen hun zin en dus zonder opgewektheid blijven dienen tot de tijd voor pensionuee- ring is gekomen. Men seint uit Batavia Het lijk van den op l November in de doesoen Nielau in Djambi vermoorden con troleur Kroesen is aldaar gevonden. Alle schuldigen, op twee na, zijn gevat. Waalwijk, 3 December 1904. Het heeft ook tot onze spijt, lang, te lang geduurd maar laten we hier het oude spreekwoord van toepassing bren gen, „beter laat den nooit/ we hopen dat liet onzen abonné's er niet te minder aangenaam om zal zijn en eene kostbare herinnering aan die zoo roemruchte ge beurtenis zoo eenig in de geschiedenis van Waalwijk. Deze uitgave ontvangen alle abonné'i gratis bij het nummer van 1 Januari a.s. Toen we met het zetten en drukken daarvan begonnen, een geheele tijd geleden reeds, hebben we de oplage zoo genomen, dat ieder onzer toenmalige abonné's er een zou ontvangen en daarenboven eenige hon derden die we voor matigen prijs voor belangstellenden besohikbaar zouden stellen. Sedert dien tijd is bet aantal abonné's van ons blad zoodanig toegenomen, dat we de geheele oplage noodig hebben voor onze abonné's en zij die zich met 1 Januari a.s. als zoodanig opgeven en dat zijn er gewis velenwie dus gaarne zulk een souvenir der tentoonstelling in zijn bezit krijgt doet goed zich spoedig te abonr.eeren, want het getal beschikbare exemplaren is gering en aan niet-abonné's kan daarom geen enkel exemplaar worden verstrekt, men denke hierem wel. We hadden met een der grootste vee- bandelaren uit het Land van Heusden en Altena een gesprek over vele zaken, dat uitliep op onze markten. Hij deelde ons mede, dat de reederij Arie Smit Co. bezig is te Drongelen een aan legsteiger te bouwen en dat van daaruit over een dag of veertien de booten naar Rotterdam varen. Dit zal, na de boot van Keizersveer, weer een groote klap zijn voor de Waalwijksche markten naar hij ons mededeelde en dat begrijpen wij volkomen. Hoe gemakkelijk wordt het den landbouwers uit het land van Heusden en Altena, de Langstraat en omstreken niet gemaakt om hun vee naar de Rotterdamscbe markt te vervoeren en daarvan zal d.uk gebruik gemaakt worden. Hij raadde dan ook aan voor de Waal wijksche markten te doen wat gedaan kan worden, vooral door het uitloven van pre- miën, (zooals het Dag. Best. dat thans van plau is. Red.) de aanvoerders van vee, veehandelaren en als gevolg daarvan anderen, hierheen te trekken. Hij wa' er vav overtuigd, dat dit goed zou werken en haalde als voorb, aan den Bosch, dat zooveel voor aijn mark ten deed en nu een tweede Rotterdam is geworden. Dan noemde hij het nog een groot inconvenient de belemmering van het vervoer der beesten. Vooral in den herfat en iu 't voorjaar als de aanvoer en handel 't drukst is, doet zich dat ernstig voelen. Het betreft nl. het vervoer per spoor. Wil, zoo onze zegsman, een veehandelaar hier een of twee wagons hebben, dan moet dat steeds twee dagen vooruit worden aange vraagd. Op andere plaatsen wordt bij drukke markten vooral in den tijd gezorgd, dat die steeds genoegzaam voorradig zijn, al wordt er ook een enkele maal geen gebruik van gemaakt. Zou hieraan ook met een beetje goeden wil niet veel gedaan kunnen worden? Kom laten we toch allen meewerken, de gemeenteraad op de eerste plaats, om onze markten zoo groot mogelijk te maken, 't is een algemeen belang der plaats onzer in woning. Naar wij vernemen heeft de Liedertafel voor baar e. k. groot wintercoucert in Janu ari geëngageerd Mej. Sino uit Gorinchem. Van alleszins bevoegde zijde werd ons ver-

Echo van het Zuiden | 1904 | | pagina 5