ii mi ut ï- 9b, Donderdag 8 December 11MJ4.' %4>i* Jaargang Toegewijd aan Handel^ Industrie en Gemeentebelangen. „De Echo van het Zuiden", TE Uil M T'E ZWTÜÏP. SCHOOLARTSEN. ASTOON TIE L E N, BEKENDMAKING. Alwie ecu abon nement neemt op tegen 1 Januari 1905, ontvangt van af heden de nog verschijnende num mers GRATES. mm FEUILLETON. I T. G E V E 11 WAAL WIJK. Drankwet. B Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. I. Dc Echo van het Zuiden, en Langstraatsclie Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag— en Zaterdagavond. A. b o n n e in e n t s p r ij s per 3 maanden f U."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden Uitgever. den ■s iawy waw ww Advertentiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, greote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden Smaal berekend. Voor plaatsing van een groet aantal regvh on advertenties bij abonnement worden speeiple zeer voordeelige oontracten gesloten. Reclames 15 cent per regel 2 .■:Vj^usa&KKSTi3=I33S Burgemeester eu Wethouders van Waalwijk maken bekend, dat lij hen zijn ingekomen a. aanvragen om vergunning tot verkoop van sterken drank in 't klein van C. Brekelmans echtg. van A. Gerris voor het perceel wijk A no 95 M. Swagemakers echtg. van G. Brekelmans voor het peroeel wijk B no 157. J. C- Coppens voor het perceel wijk B- onge genummerd achter het pand wijk B uo 230 Heldenroman van HENRYK SIENKIEWICZ voor De Echo van het Zuidenvertaald door II. EERSTE BOEK. HOOFDSTUK VI. (17) Ditmaal had men de stem van Jan herkend. De poort ging open.... Op den drempel van het kuis stond de prinses, met een hand boven de oogeu om beter te kunnen zien. Krétuski sprong van zijn paard, ging naar haar toe en zei met een groet Erkent gij mij dan niet meer mevrouw O zijt gij het luitenant Gij komt hier aan als een Tartaar Kom binnen. Het verwondert U zeker, mij te Rozloghi te zien vroeg Jan, toen zij in de groote zaal tegenover elkaar zaten. Nochtans heb ik mijn woord niet gebroken. De hertog zelf hoeft mij opgedragen op mijn doortocht even hier af te stappen om zijn groeten te doen en mij te vergewissen van Uw gezondheid. Ik ben Zijne Hoogheid dankbaar voor deze bijzondere welwillendheidIs hij voornemens ons reeds gauw van Rozloghi te verjagen? Daar denkt hij volstrekt niet aan want hij is van alles onkundig. Mijn woord is mij heilig. Blijf gerust waar gij zijt. B"j deze woorden helderde het bitse gelaat der prinses op. Tracht het U gemakkelijk en behagelijk te maken in onze woning. Maakt de jonge prinses het goed Ja, ja, ik begrijp het mooie edelman Gij komt niet heelemaal alleen voor mij hier... O zij maakt het uitstekend. In plaats van mager te worden, is zij heel wat bekomen van de liefde. Ik zal haar gaan roepen en dan moet ik U beiden alleen laton want ik diende J. B. C. van Gooi voor het parceol wijk no 39. C. R. M. Ficq voor het perceel wijk B. no 131. M. v. d. Broek wed- Th. Pulles voor het per ceel A. uo. 337. h. aanvragen om verlof tot voortzetting van d -n verkoop van alcoholhoudende dranken au dere dan sterken drank van L. Kuijs voor het perceel wijk A no 377 J. A v. d. Broek voor het perceel wijk C no 275. B. Naaijen voor het perceel wijk C no 329 Jac. Fransen voorliet perceel wijk A no 410. P. Berkelmans voor het perceel wijk G no 167. Binnen twee weken na dagteekeniug dezer kunnen tegen het verleeneu vau deze vergun uingen of verloven bij osnchriftelijk bezwaren worden ingebracht. Waalwijk 1 December 1904. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk K de van der Schueren. De Secretaris. F. W. van Liempt. Burgemeester eu Weihouders der gemeente Waalwijk brengen ter openbare kenni->, dat Ier Gemeente-Sccretai ie ter inzage ligr een verzoek met bijlagen van B. J. van der Heijden, wonende te Besuijen, om vergunning tot het in werking brengen vnn een zuiggasmotor van 12 paarde kracht in een gebouw staande alhier kadastraal bekend in sectiën B eu O, Nos. 95.ï en 2194. üp Dinsdag den 20 December 1904, des voor middags te elf uren, zal op het gemeentehuis gelegenheid besta,n om bezwaren tegen dit er- zoek in te brengen er. deze mondeling en schrif telijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben, kunnen gedurende dre dagen vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der ge meerite kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Waalwijk, den 5 December 1904. Burgemeester en Wethouders voorn., K. DE VAN DER SCHUEREN, Burgemeester F. W. VAN LIEMPT, Secretaris. ÏV ft t Ki'xudiït J-f Huowei de bespreking van het instituut „schoolaitsen" meer in een vakblad thuis hoort, willen wij er daar deze instelling indirect ook ecne van socialen aard is toch enkele woorden aan wijden, en wel naar aanleiding van de brochure van Mr. P. J. M. Aalberae over deze .materie. MMftsrsir ■uthbirinp ~i iüi n i 11 i n n mij wat te gaan kleeden ter eere van mijn gast. De prinses zag er inderdaad zeer vunzig uit in haar verschoten groflinuen kleed, waar over zij een pels van geitenvel droeg aan haar voeten had zij hooge vetlederon laarzen. Toen zij de deur wilde uitgaan, trad Hélèue binuen De oude Tartaar had haar de aau komst van Jan medegedeeld. Reeds voordat zij geroepen werd, kwam zij aauloopeu, buiten adem, rood als een kers, en met stralende oogen. Krétuski snelde haar tegemoet. Hij bedekte hare handen met kussen. En zoodra de oude prinses de zaal verlaten had, zocht hij hare lippen, welke zij hem niet kou weigeren Ik had er niet opgerekend, u zoo gauw terug te zieu, fluisterde zij, den gloed van haar blik overschaduwend met haar lange oogwimpers, maar staak nu uwe liefkozingen. Hoe zou ik aan do liefde die van U uit gaat, weerstand kunnen bieden? Ver van U verteerde mij de vervelingde hertog had medelijden met mijn smart hij zond mij naar U. De hertog weet dus. Ik heb hem alles bekend.... Hij ver heugd over onze liefde, ter nagedachtenis van Uw vader, prins Wassil, die hem zeer dier baar was.... Hélène, gij hebt mij betooverd buiten U bestaat er voor mij niets meer ter wereld. Ik heb U lief. O zeg dat nog eens Herhaal het Ik heb u lief niet geheel mijn hart. Lieveling, ik gevoel waarheid in uw woorden. Maar hoe heb ik dat geluk kunnen verdienen Gij hebt medelijden gehad met de wees. Gij hebt haar verdedigd en ouder uwe hoede genomen en zulke zoete troostwoorden toe gesproken... Van aandoening kou zij niet verder spreken. Krétuski bedekte haar wangen met kussen. Maar de oude Tartaar, die Jan reeds als zijn meester beschouwde, kwam hem begroe ten. Vanaf do deur maakte hij met gekruiste armen diepe buigingen Ja, oude, gij gaat met ons mee want, nietwaar, gij zult de prinses dienen tot aan Laten wij beginnen met te zeggen, dit de Maatschappij //de Kath. Illustratie" een goed werk verricht heeft, door de artikelen van Mr. Alberae in het K. S. W. over dit onderwerp in brochurevorm uit te geven. Nu kan toch iedere belangstellende, ook hij, die h.t K. S, W. niet leest, zich d ze brochure voor de luttele som van 25 ct. aanschaffen en de belangrijke stof, daarin verwerkt, op zijn gemak eens bo-tudeeren. Men zal zich deze kleine, uitgave niet beklagen, trouwens daar is de naam van den schrijver ons al borg voor. Heeren onderwijzers, gemeenteraadsleden en allen, die door hun werkkring of ambt in eeuigo betrekking staan tot het onderwijs, kunnen er veel in leeren, dat hen interes se eren zal. De schrijver heeft zijn brochure onder verdeeld in I. Waarom noodig II. Tegenwerpingen en III. Uit de praktijk. In 1 toont hij met pakkende voorbeelden glashelder aan, de hooge noodzakelijkheid van schoolartsen. Als we toch om er maar een greep uit te doen lezen, dat in Chicago gedurende de eerste 4 mnd. na de aanstelling van gemeentelijke schoolartsen er 1417 gevallen van diphteritis en 306 gevallen van roodvonk werden ontdekt, teiwijl in New-York van 63812 onderzochte, kinderen in de eerste drie maanden 4183 wegens besmettelijke ziekte van de school verwijderd moesten worden, waaronder 2627 wegens aanstekelijke hoofdziekten, dan spreekt deze kleine «statistiek al voor schoolartsen. Er is echter nog veel meer, l)r RuDnd te Maastricht wees b.v. in zijn verslag over de diphterie-epidemie aldaar er nadrukkelijk en herhaaldelijk op hoezeer de scholen hebben medegewerkt tot het ver breiden van die zoozeer gevreesde ziekte. En dan de tuberculoze Weet mep wel, d.\t in bet tijdvak van 1891 1901 in ons land niet minder dan 4894 kinderen van 5- 14 jaar, dus schoolplichtig, aan keel- en long tering overleden, d. i, 13 9 °/0 van't geheel aantal overleden kinderen van dien leeftijd ongerekend nog de duizenden, die in die jaren op school de kiem dezer vreeselijke volksziekte ontvingen. Wordt het dus niet hoog tijd, dat er schoolartsen komen, die deze stille, onbe kende lijders aanwijzen en de ouders hierop uw dood Die niet lang meer op zich zal laten wachten..-. Maar gij hebt het gezegd zoo lang ik leef, blijf ik eon trouw dienaar.... God is groot In een maand, wanneer ik terugkeer van de Sitch, gaan wij op reis m ar Lubnié, hernam Jan, zich tot zijn verloofde wendend. De geestelijke wacht ons, om ons voor eeuwig te vereeuigeu. Doch Hélèue zag hem verschrikt aau Hoe Gaat gij naar de Sitch Ik heb een zending te vervullen.... Maar wees gerustde persoon van een afgezant is heilig, zelfs voor de barbaren. Gij blijft toch zeker een paar dagen hier. >pr Helaas Reeds dezen avond moet ik door naar Tchérine.... Hoe gauwer wij afscheid moeten nemen, hoe gauwer wij elkaar terug zien. Ik noodig u uit, uw krachten te her stellen met een eenvoudig maal, zei de oude prinses, die weder op den drempel verschenen was... tenminste als gij niet liever nog wat bij elkander blijft zitten. Ho Ho Wat zijn uw wangen rood, meisje gij hebt uw tijd goed besteed, mooie edelman.... Maar hoe zou ik mij daarover verwonderen?.... Ik ben ook jong geweest Zij legde hare hand op den schouder der jonge prinses en alle drie gingen eten. Na den maaltijd wandelden Hélèue en Jan in den boomgaard Tusschen de boomen, wier takken de vtoege lente met bloesem had be strooid, was ae donkerdere lijn van een eikeuhaag zichtbaar. Een koekoek liet daar zijn eentonig, regelmatig geroep hooren. Dat is een gunstig voorteeken, zei de luitenant. Laten wij hem vragen, de toe komst te voorspellen. Zij wendden zich naar den kant van het kreupelhout eu hij begon te vragen Goede vogel, hoeveel jaren zal ik leven met dit meisje naast mij De koekoek begon te roepen. Zij telden meer dan vijftig jaren. God gevo hot De koekoek zegt altijd de waarheid, zei Hélène. opinerkziam maken? Het is nog dringender voor de gezonden dan voor de zieken. B iveudien is het medisch toezicht zegt Mr. Aalberse ook in 't belang van het onderwijs. Het is gebleken dat een ervarea arts niet zelden bij achterlijke, slecht op lettende of luie kinderen een lichamelijk gebrek weet te vinden, waardoor de achter lijkheid of traagheid verklaard wordt. Zoo vond Gerold, arts te München, bij een onderzoek van 1918 kinderen 25,8 °/0 met gebrekkig gehoor, terwijl hij in vele gevallen kon bewijzen, dat de minder goede vorderingen der leerlingen een gevolg waren van een gehoorgebrek. Met den schrijver besluiten wij dan ook, dat de aanstelling van schoolartsen, die èn op de scholen, èn op de kinderen, èn op het onderwijs geregeld toezicht houden, een eisch is van dringende noodzakelijkheid. In II komt als eerste bezwaar *T Is een nieuwe zaak". Dat dit eenvoudig gezichts bedrog is, wordt door Mr. A. aangetoond in een statistisch overzicht, dat ons doet zien, dat Joh. Peter Frank reeds honderd jaar geleden de noodzakelijkheid betoogde van medisch schooltoezicht. Eu waar in Rusland, zegge Rusland, al van 1871 :.f schoolartsen zijn, ja waar men in Egypte al sinds meer dan tien jaar den best geho- noreerden schoolarts heeftDr. Kloni 3eij, die jaarlijks 12000 frs. geniet, en ieder zijner assistenten 3600 frs. waar in Japan al van 1898 voor alle openbare scholen de aanstelling van schoolartsen verplichtend is gesteld, daar kan men hier toch waarlijk niet van een nieuwe zaak spreken Of is Nederland werkelijk het China van Europa Dat het instituut hier nog slecht of zeer weinig bekend is, bewijst wel het gebeurde in de laatste algem. verg. van de Vereeni- ging vau H. v. S. in Nederland. Daai beweerde de voorzitter, de heer Jernihe, dat hier in Nederland nog zoo weinig aan deze instelling werd gedacht, dat de zaak niet rijp voor bespreking was. En daar kwain waarachtig dc heer Bakker, een H. v. S. uit Friesland, aandragen met gegevens uit wel twintig plaatsen in ons land, waar bf schoolartsen waren bf er aan gedacht werd. 't Is echter nog weinig, zoo'n twintigtal De schrijver geeft verder nog verschillen de andere geopperde bezwaren, als „Strijd met de rechten en plichten der ouders." „Bezwaren der ouders tegen het onderzoeken Als dat zoo is, zal ik hem nog eens vragen. Goede vogel, hoeveel mooie, stevige jongens zullen wij hebben De koekoek gaf aanstonds antwo >rd zijn geroep klonk twaalf maal, niet meer of minder Krétuski juichte. Hebt gij goed geteld, lieveling? Ik heb volstrekt niets gehoord, ant woordde Hélèue, blozend, ik weet waarlijk niet wat gij bedoelt. Dan zou het misschien goed zijn, de vraag te herhalen. Neen-., neen.... laat maar De dag ging voor hen als een droom voorbij. De avond was gekomen en met hem het uur van een lang en teeder afscheid. HOOFDSTUK VIII. Bij zijne aankomst te Tchérine begaf Jau zich aanstonds naar Zawila, die reeds gerui men tijd en met koortsachtig ongeduld wachtte op berichten van den hertog. Want steeds dreigender werden de geruchten van den beneden-Dniepr. Niemand twijfelde er meer aan, of de Chmielwigki zou gewapenderhand de vrijheden der Kozakken opeischen. Zawila wist, dat hij zich in de Krim bevond en ge reed was terugtekeeren naar de Sitch, gevolgd door Tartaarsche horden. Gesteund door de geduchte macht van den Islam, leverde de opstand den Ukraine een zeer groot gevaar op voor de Republiek. De eerste hetmau, die tot nu toe blind was gebleven voor het naderende onheil, trok zijn troepen rondom Tcherkass bijeen en gaf bevel, dat al de garnizoenen, welke over de steppen waren verspreid, zich te Tchérine zoudeu concen treeren, om te voorkomen, dat nog meer soldaten naar den vijand overliepen. Want iedereu dag vluchtten een menigte geregelde Kozakken naar de Sitch met de heffe des volks. De laudedelliedeu zochten een toevlucht in de steden. ündertusschen schreef Chmielwicki brieven aan den gouverneur vau Krakau, aan den eersten hetmau, aan den commissaris der Ukraine. Hij voerde talrijke klachten en verwijten aan, maar putte zich tevens uit in van hun kindereu door den schoolarts." „de verhouding tusschen onderwijzer en schoolarts" „verhouding tot het Bijzonder Ouderwijs" „bekwaamheid der medici" en ten slotte het aloude bezwaar „de kosten." liet giat natuurlijk niet aan in dit kort bestek de gegeven weerlegging te vermelden, genoeg zij 't op te merken, dat alle flink onder de oogen gezien en in hun verband voldoende weerlegd worden. Wij van onzen kant voelen nog wel enkele bezwaren, welke niet opgenoemd en das ook niet weersproken zijn, doch dezq willen we in een slotartikel even memoreeren. In het derde en laatste deel geeft de schrijver iets „uit de praktijk." Zoo zegt hij o. a. iu een staatje over Brussel, dat in de jaren 187579 het ge- middelde getal behandelde leerlingen per jaar was 8L2. Van dezen wareii er 515 wier gezondheid verbeterde en 297 met on bekend resultaat. Doch in dc jaren 1900-1901 werden er 3501 per jaar behandeld eu van dezen waren er 3389, wier gezondheid verbeterde en 112 met onbekend resultaat. Eeuo frappante voortgang dus. Wiesbaden bekleedt in dit onderdeel de grootste plaats. Deze stad schijnt dan ook in Duitschland uit instituut het best gere geld te hebben. Eeoe geheele verordening van wel 13 artikelen is daar omtrent den werkkring en de bevoegdheid der school artsen samengesteld, natuurlijk te lang om hier te geven. Alleen wenschen wij op te merken, dat 3, al. 12 bepaald, dat de medische be handeling der schoolkindereu niet tot de taak van den schoolarts behoort. Dit wenscht ook Mr. A niet. In zijn tweede gedeelte wijst hij er met nadruk op, dat het nimmer de bedoeling zijn kan, dat de schoolarts als zoodanig het zieke kind ook behandeltdus medicijnen voorschrijft enz. Mr. A. vereenigt zioh geheel met de resolutie, voor enkele jaren aangenomen op den Brandenburgschen Stedendag: De school artsen moeten niet tot taak hebben, de kinderen in geval van ziekte te behandelen de taak van den schoolarts behoort geheel tot het gebied der hygiëne en is slechts voorkomend, niet genezend van aard. Ook hierbij zouden wij eene kleine kant betuigingen van trouw jegens koning Ladislas IV en de Staten der Republiek. Hoopte hij tijd te winnen? Dacht hij, dat een minnelijke schikking de partijen nog ontwapenen zou De meeniugeu liepen dienaangaande uiteen. Zawila en Barrabas twijfelden geen oogeublik aan zijne bedoelingen. In zijne hoedanigheid vim Kozakkeukolonel had Barrabas een brief van Chmielwicki ontvangen, maar de inhoud was sarrend, dreigend eu vol beleedigiugen „Met het geheele Zaporogenleger" zoo schreef hij „zullen wij trachten ons zelveu recht te „verschatten, om eindelijk iu het bezit gesteld „te worden van de veorrechten, welke gewaar- „borgd zijn in liet koninklijk besluit, dat gij ■zoo lang achter slot en grendel hebt bewaard. „Door aldus te handelen hadt gij alleen uw „eigen belang op het oogbijgevolg is het „leger der Zaporogen van oordeel, dat gij „waardig zijt ezels of varkens, maar geen „vrije mannen onder uwe bevelen te hebben,... ,,Ik bid u, mij te willen verontschuldigen, .wanneer ik u iu mijne nederige woning op ,.het St. Nicolaa8plein te Tchérine niet met ,,de noodige eerbewijzen heb ontvangen, en „wanneer ik zonder paspoort naar de Sitch ,,beu gevlucht." Zie eens, hoe hij met mij spotzei de oude hoofdman. En toch, ik was het, die hem onderricht in de krijgskunst heb gegegeven ik hield van hem als van eon eigen kind. Krétuski luisterde teueergeslagen en ver ontwaardigd tegelijk. Ik zie, dat wij ons moeten haasten, mijneheereu. Wilt zoo goed zijn, mij geheime brieven voor uw vrienden iu de Sitch mee te geven. Nog dezen avond zult gij ze hebben, antwoordde Zawila. Barrabas heeft daar een bloedverwant, die U misschien van dienst kan zijn. Maar ik vrees dat het al tamelijk laat is, om nog een onderzoek in te stellen. De hertog wil weten hoe het met de zaken staat? Het antwoord is kort. mijn waarde: slecht Hij wil weten, welke maatregelen het eerst genomen moeten worden Ook hierop een korte raaddat hij zoeveel mogelijk troepen bijeen brenge en zich vereenige met de hetmaunen. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1904 | | pagina 1