^"buitenland. Rusland en Japan. Afrika. ^TmN^NLANÏ)."""' Provinciaal Nieuws. i Teleurgesteld. Congreo. Raadsvergadering. St. Nicolaas-avond. Rechtszaken. Ongeval. Treurig ongeluk. teekening willen maken, doch ook deze blijve voor het volgende artikel bewaard. Aan het slot zijner brochure zegt de schrijver iets over de praktijk in deze in ons land. En hij noemt dan de plaatsen Bussum en Zaandam, waar reeds schoolartsen zijn, terwijl er te Arnhem en 's Gravenhage sterk over gedacht wordt. Als wij ons niet vergissen, zijn er in ons land reeds meerdere plaatsen met school artsen, zoo b.v. Assen, waar reeds sprake was van een conflict tusschen den schoolarts en den onderwijzer of het H. d. S. Hoe dit verder ook zij, de brochure kan allen belangstellenden met warmte worden aanbevolen, om grondig in kennis te komen met deze actueele quaestie. In een volgend artikel nu de opmerkingen. Evenals allen, die de goede zaak ter harte gaat waren wij zeer ingenomen met de plannen van den heer E. van der Veebt, uitgever te Amsterdam, om ter keering van den stroom van onzedelijke, godsdienstlooze spoorweglectuur, katholieke reislectuur tegen matigen prijs beschikbaar te stellen. Deze wensch door zoovele katholieke zoo lang gekoesterd, zou dan verwezenlijkt wor den in eeue uitgave //In huis en op reis.'' In de prospecti werd aangekondigd dat bij matigen prijs en prettigeu druk, vooral op boeiende schetsen en romannetjes zou worden gewerkt. Op reis zijnde, schaften wij ons natuurlijk direct no. 1 //Voor de coupé" aan, dat, zoo zegt de uitgever nogWel, zeker met graagte zal wordeu gelezen". Wij begonnen er dus met graagte aan, maar de eetlust, die gewoonlijk al etende kom', verminderde al meer en meer. Wij gevoelden ons hoe langer hoe meer teleur gesteld eu 't moet ons al waarschuwing van 't hart, d. i. geen reislectuur, dat is geen lectuur van iemand die tot ontspanning zich een goed boek, een aardige schets, een goed romaunetje wil aanschaffen. Gaat men op deze wijze voort, dan zal ook deze zoo goed bedoelde onderneming mislukken en absoluut geen dam vormen tegen de slechte en por nografische lectuur, die op zoo veel ver schillende wijzen de wereld en vooral de reizende wereld overstroomt. Onze eerste indruk van „ïn huis en op reis" is de omslag, de bewerking goed ver zorgd, het formaat en grootte voor den prijs uitstekend, de inhoud, de hoofdzaakmager en uiet aanlokkelijk, noch boeiend. Veel oorlogsnieuws is er niet. Een ge wichtig voordeel voor de Japanners schijnt het te zijn, de verovering van den Berg van 203 M. De Russen doen dan ook da hardnekkigste pogingen om hem te herwinnen maar tot nog toe te vergeefs. Gisteren hebben zij naar verluidt, er 3000 man voor opgeofferd. Dat komt ons echter wat on waarschijnlijk voor, zoo'n getal voor de be zetting. Dat deze berg een machtig punt is mag blijken uit 't volgende Japansche bericht. Let wel op de bron. Het ambtelijk bericht uit het Japansche hoofdkwartier voor Port Arthur schijnt aan te geven, dat de Japanners van de verovering van den Berg van 203 M. gebruik hebben gemaakt om er scheepsgeschut op te brengen en dat het vuur van deze kanonnen de posilie van de Russische oorlogschepen onder bedekking vau Peijoesjan onhoudbaar zal maken. Ziehier het verslag uit het hoofdkwartier: Den 3en beschoten onze scheepskanonnen de vijandelijke oorlogschepen. De Pobjeda werd zesmaal door een granaat getroffen een sehip van liet Retwisan-typo acht maal zestien granaten troffen andere schepen. Den 5en volgden wij dezelfde taktiek. Onze granaten troffen de Pobjeda zeven maal, de Poltawa elf maal en de Retwisau elf maal. In den namiddag barstte een Japansche granaat in het magazijn ten Z. van Peijoesjan eu Veroorzaakte een hevige ontploffing en een brand, die twee uur daarna nog voortduurde. Later op den dag richtte ons zwaar geschut zijn vuur weer op de Russische schepen. De Pereswjet werd tweemaal geraakt en twee granaten drongen in twee schepen van het Poltawa- type. Men heeft deze twee schepen zien branden. Een uur lang steeg er een groote hoeveelheid rook uit op. De krijgsverrichtin gen tegen de forten Soeugsjoesjan eu de oostelijke forten worden dag en nacht voort gezet. De 4en zijn er twee snelvuurmouden van 36 mM. in een lunette van het con- trescirp van Erloeugsjan buit gemaakt. Officieren van de Fransche stoomboot Binh-Thuan. die 30 November uit Japan is vertrokken, hebben te Tsjifoe verteld hoe de Japansche vloot zich klaar maakt voor de ontmoeting met het Oostzee-eskader. Het Japansche slagschip Mikasa werd door de Binh-Thuan gezien bij Saseho; het zag er uit als nieuw na de verjongingskuur. Veertig mijl ten zuiden van Sjantoeng voorgebergte zagen de Franschen de Asaki, ook nieuw uitgerust en geverfd eu klaar om de Russen te lijf te gaan. Aan het herstellingswerk der Japansche vloot is men met de grootst mogelijke geheimzinnigheid sedert Augustus 1.1. bezig. D« Torpedobootflotieltje is vooral te Saseho en te Dalni inmiddels goed verzorgd. Uit Duitsch Zuidwest-Afrika wordt ge meld, via KaapstadEen officiirspatrouille is op den terugweg vau Ramansdrift naar Waruibad 's nachts overvallen. De afloop van het gevecht is onbekend. Ruiters die ontkomen waren, hebben den 25sten No vember het bericht naar den drift gebracht. Uit Keetmanshoop wordt gemeld dat Morenga met 300 geweerdragers in den avond van den 28sten November kapitein Koppy ie Warmbad heeft aangevallen. De aanval is, met zware verliezen voor den vijand, afgeslagen. Men telde 13 dooden. Den lslen December zijn van het station Gobabis 88 paarden en twee span ossen, blijkbaar Herero's weggedreven. Een Afrikaander blad maakt mede- deelingen openbaar van bij Upiueton opge nomen bocrenweduwen. Zij zeggen, dat de Witboisj en Hottentotten beestachtige wreed heden jegens mannen en knapen hebben begaan en ook weerlooze vrouwen schande lijk hebben mishandeld. In het begin van October zijn tal van boeren mer bun kinderen vermoord. Vijftien hunner worden met namen genoemd. Dr. Kuyper, Op de navrage, die wij van onderschei dene kanten omtrent de ongesteldheid van dr. Kuyper ont ingen zegt de Stan daard kan worden medegedeeld, dat deze iu het minst geen zorgwekkend karakter draagt, maar bestaat in een malaria-koorts, die reeds twee maanden aanhoudt, en tot dusver nog niet wilde wijken. Uitnoodiging tot deelneming aan een Prijskamp voor een monument ter eere van wijlen Mgr. J)r. 11. J. A. M. Schaepman, Protonotarius Apos- tolicus a. i. p., Professor aan 't Semenarie te lijsenburg, lid van de Tweede kamer der Staten-Generaal. Het in duurzameu steen uit te voeren monument zal geplaatst worden op het voor plein, en wel in de aslijn, van het Semina rie te liij9enburg, niet ver van den open baren weg. Het moet strekken om hulde te brengen aan de hoedanigheden, welke tijdgenoot en nageslacht vereeren of zullen vereeren in den grooteu Burger, den waardigen Priester, den geleerden Professor, den rijk begaafden dichter den weisprekenden Redenaar, den onvermoei- den Volksvertegenwoordiger, den onversaag- den Strijder voor Kerk en Vaderland, wiens devies was „Credo pugno". De kosten van oprichting van het Monu ment (met uitzondering van die der fun deering) mogen de som van 8000 gulden niet overschrijden. Tot mededinging worden alleen toegelaten Nederlandsche kunstenaars. Zij zullen moeten leveren een ontwerp ge- teekend op eene schaal van 10 cM. per 100. De teekeningen van dit ontwerp zullen bestaan in a. een plattegrond van 't monument b. een opstaudtcekening van de voorzijde en een van de achterzijde, en nog meerdere indien deze noodig zijn om het ontwerp te verduidelijken c. een of meer doorsneden, waarin de constructie duidelijk is aangegeven d. eeue perspectiefteekening van het mo nument met de naaste omgeving e. eene beschrijving van het outwerp, met aanduiding der te bezigen materialen. f. eene gedetailleerde begrooting van kosten, met opgave der hoeveelheden en der eenheidsprijzen. De teekeningea moeten op linnen of katoen geplakt eu op ramen gespannen zijn, ten einde ze gemakkelijk te kunnen ten toonstellen. De teekeningen mogen den naam van den ontwerper niet dragen, maar moeten vergezeld zijn van een verzegelden brief, waar in de naam en het adres van den ontwerper zijn aangegeven. De envelloppe moet een teeken of zinspreuk dragen welke ook op de teekeningen moet voorkomen. Een correspondentie adres kan desgewensebt worden opgegeven. Voor of op den len Mei 1905 moeten de ontwerpen vracht vrij ingeleverd worden aan een nader in de dagbladen op te geven adres. Na voormelden datum zullen geen ontwerpen tot den prijskamp meer worden toegelaten. De jury doet uit spraak voor 15 Mei d. a. v, Alle ingezonden ontwerpen worden daarna gedurende veertien dagen voor het publiek tentoongesteld. Aan den kuustenaar, wiens ontwerp vol gens het oordeel van de jury, het beste en voor de uitvoering het meest geschikt is. zal de vervaardiging van 't monument kun nen worden opgedragen, indien hij een beeldhouwer is, die door de jury daartoe bekwaam geacht worden. Is dit niet het geval, dan zal hem een prijs wordeu toege kend van 800 gulden (zegge driehonderd gulden). Voorts zal toegekend worden een prijs van 200 gulden (zegge tweehonderd gulden) voor het daaropvolgende, en een prijs vau 100 gulden (zegge honderd gulden) voor het derde ontwerp. Aan de drie bekroonde ontwerpers zal worden uitgereikt een oirkonde meldende Een situntieplan is tegen toezending van 25 cents verkrijgbaar in den boekhandel der Firma Wed. J. R. van Rossum te Utrecht. de verdiensten van ieders werk in het bij zonder, Hunne ontwerpen wjrdeu eigen dom vau het Nederl. R. K. Episcopaat. De niet bekroonde ontwerpen moeten door de inzenders worden teruggehaald binnen eene wpek na aflooop der tentoonstelling. Tot Juryleden van den prijskamp zijn door Z. D, H. den Aartsbisschop van Utrecht benoemd de heeren Dr. P. J. H. Cuypers architect der Rijks Museumgebouwen, te Roermond voorzitter Mgr. G. W. van Heukelum Deken van het Sint Bernulphusgildc te Jutphaas Dr. A Resemans, Professor aan hel Seminarie te HoevenL. Hezen mans, architect van de St. Janskerk te 's Hertogeubosch Jan Kalf secretaris van den Katholieken Kunstkring Violier, te Gra enhage, secretaris. Overleden. Te Oosterhout i« overleden de weleerw. h<er Smits, oud-pastoor van Terbeideu. De staking der glasblazers. Het schrijven, waarin de heeren W. Ho*ij, mr. J. G. Sehölvinck en prof. rar. M. YV. F. T eub aan het hoofdbestuur van deu Algein, Nederl. Glasblazersbond kennis geven, d»t de pogingen tot lusschenkomst hebben gefaald, luidt als volgt „Tot ons leedwezen moeten wij u berich ten, dat de Vereeniging van Glasfabrikan ten weigert met ons eene bespreking te houden over de looukwestio. Naar aan leiding hiervan hebben wij ons genoopt gezien, o;n u n J - eren igiugen, die ons verzochten als beinnidelings- of arbitrage commissie op tc tred. n, te berichten, dat wij aan dit verzoek geen verder gevolg kunnen geven. Naar Het ulk verin nut, zal in Maart of April wed r een internationaal congres van diamantbewerkers gehouden worden. De plaats van samenkomst is nog niet bekend. V/aalwijk, 7 December 1904. Thans kuni.cn we met genoegen en met een gerust hart mededeelen, dat de gratis premie onzen abonué's zoo lanp reeds beloofd, maar die nog voortdurend op zich liet wachten, n.l. de tentoonslellings- verslvigen zooals die in ons blad zijn ver schenen in boekformaat, gereed is. Het heeft ook tot onze spijt, lang, te laug geduurd maar laten we hier het oude spreekwoord van toepassing bren gen, „beter laat den nooit," we hopen dat het onzen abonué's er niet te minder aangenaam om zal zijn en eene kostbare herinnering aan die zoo roemruchte ge beurtenis zoo e.uig in de geschiedenis van Waalwijk. Deze uitgave ontvangen alle abonné's gratis bij het nummer van 1 Januari a.s. Toen we met liet zetten en drukken daarvan begonnen, een geherle tijd geleden reeds, hebben we de oplage zoo genomen, dat ieder onzer toenmalige abonné's er een zou ontvangen en daarenboven eeuige hon derden die we voor matigen prijs voor belangstellenden besohikbaar zouden stellen. Sedert dien tijd is bet aantal abonné's van ons blad zoodanig toegenomen, dat we de gebeele oplage noodig hebben voor onze abonné's en zij die zich met 1 Januari a.9. als zoodanig opgeven en dat zijn er gewis velen wie dus gaarne zulk een souvenir der tentoonstelling in zijn bezit krijgt doet goed zich spoedig te abonnecren. want het getal beschikbare exemplaren is gering en aan r.iet-abooné's kan daarom geen enkel exemplaar worden verstrek», men denke hier. m wel. Openbare Vergadering van den raad der gemeente Waalwijk op Vrijdag 9 December 1904 des namiddags te 68/4 um; Aan de orde 1Ingekomen stukken. 2. Ontwerp-besluiten tot heffing van verguuningareebt. 3. Benoeming van de gascommissie. 4. Benoeming van ecu lid van het Armbestuur ,5. Benoeming rau een lid van het Gasthuisbestuur. Benoeming vau een Havenmeester. 7. Machtiging tot verpachting van het Marktgeld over 1905. 8. Wijziging begrooling voor 1904. 9. Vaststelling begrooting voor 1903. 10. Vaststelling van het suppletoir ko hier van den Hooldelijken Omslag over 1904. 11. Reclames Hoofdelijken Omslag. Kwartet. Als eene bijzonderheid kunnen we mede deelen, dat hier in onze gemeente door de heeren geboeders Wilmont een kwartet is geformeerd, dat de naam zal dragen van Waalwijksch Broederkwartet". Ernstig wordt door de vier gebroeders onder leidiug van den heer Jac Sars gestudeerd, om zoo spoedig mogelijk in 't publiek te kunnen optreden. Zeer zeker een groote zeldzaamheid, dat vier broeders een kwartet kunnen formeeren èn wat stem èn wat muzikale aanleg betreft. Moge hun optreden met groot iucces worden bekroond. De St. Nicolaas-avond bracht hier de gebruikelijke djukte in de straten teweeg ook de winkels en magazijnen hadden, naar wij vernemen, geen reden tot klagen. Later op den avond werd het nog al rumoerig, een ruit verbrijzeld en danig werd er geklopt zoodat de marechaussee moest tusschenbeide komen. Eenige proces-verbaals wegens dronken schap en ook voor tappen zonder vergunning moesten worden opgemaakt. Ook in 't naburige Besoijeu moest de politie eenige malen optreden. Gisterenmorgen diende voor de rechtbank te 's-Bosch, de zaak tegen zekere K.(lerx) alhier (in een vroeger bericht noemden we hem abusievelijk Schorren) die Vrijdag 11 November 1.1. zekeren H. uit Sprang in de stationstraat eene vrij ernstige verwonding toebracht, waarvan wij toen breedvoerig melding maakten. Verschillende getuigen waren gedagvaard onder wie Dr. van Gils. Het O. M. eischte eene gevangenisstraf van l1/, jaar. Dezer dagen bad de heer G. B., toen hij 's-avonds per fiets huiswaarts keerde, het ongeluk door de gladheid te vallen, met het treurig gevolg, dat het schoudeiblad werd gebroken. Maandagavond had er achter 't Goorke to Tilburg, met den tram Waalwijk-Tilburg een ontzettend ongeluk plaats. De bakker van Empel uit de Koestaat reed met zijn paard en karretje gezeten naast zijn knecht S. daar over de straat langs de tramlijn. Vermoedelijk de achter aankomende stoomtram van af den Heikant niet bemerkende stak hij met zijn voertuig de tramlijn orer toen de tram nog maar eenige passen achter hem was. De machi nist remde uit alle kracht maar kon niet verhoeden dat de machine op het voertuig liep. De knecht werd met een gedeelte daar - van weggeslingerd, het paard rolde met de hoornen en een s'uk van de barrie over de straat, beiden kregen geen letsel, doch helaas van Empel bleet met een stuk van zijn karretje onder de machine en werd op de plaats gedcod. Naar we vernamen moet zijn hoofd letterlijk verpletterd zijn. De hoofdinspecteur van politie de heer Soentje8 was dra op de plaats om een on - derzoek in dit droevig ongeluk in te stellen en liet het lijk per brancard naar het 9tedelijk gasthuis vervoeren. De verongelukte was een oppassend man van 80 jaren, hij laat eene weduwe mef 3 kinderen achter. Men kan zich de ont steltenis der beklagenswaardige vrouw den ken bij het vernemen van het ontzettend ongeluk van haar braven echtgenoot. Alles naar Rotterdam. Onder dit opschrift sohrijft 't Rott. Nieuwblad „Vroeger gingen alle boeren uit de om streken van Meeuwen en de Langstraat met de Maasbooten naar Rotterdam. Door het graven van den Nieuwen Maasmond is daarin nu verandering gekomen. De reederij A. Smit heeft van Meeuwen op Rotterdam een stoomboot in de vaart gebracht, waarvan thans bijua alle boeren van het land van Heusden en Altcna, uit de dorpen aan den Nieuwen Maasmond gelegen en ook velen uit de Langstraat, gebruik maken." Wij moeten en zullen echter ook 't onze doen om de bewoners langs den Maasmond e:i de Langstraat zooveel mogelijk naar Waal wijk te trekken. Kan een katholiek socialist zijn? Wij ontvingen eene brochure van boven- staanden titel. Op zeer duidelijke wijze wordt iu deze brochure door den schijver, deu heer Alb van der Kallen te Breda, uiteengezet, dat op deze vraag met een stellig „neen" moet worden geantwoord. Aan 't slot zegt de schrijver: „Wij voor ons hadden, rekeninghoudende met het doel van dit brochuurtje, enkel te letten op het socialisme, zooals het verschijnt wanneer het wordt opgeroepen. Het socialisme met zijn materialistischen onde.-grond, uitsluitende God en de ziel en daardoor de verhouding tusschen deze twee, dat is den godsdienst. Het socialisme predikend den klassenhaat en daardoor als voorwaarde stellende, dat eerst het geloof aan een beter leven hierna maals en aan een rechtvaardigen God zy uitgeroeid. Beide, stellingen zijn nader bevestigd lo. door een vingerwijzing naar de feiten-- van den dag, die zeggen, dat er geen prak- liseerend godsdienstige socialisten zijn. 2o. door uitspraken van socialisten zelveu het uitschreeuwende op allerlei wijzen met Bebel, „dat socialisme en godsdienst zijn ais vunr en water." 3o. door plechtige verklaringen des Pausen. De vraag op het titelblad dezer brochure gesteld Kan een Katholiek socialist zijn", moet dus ten stelligste met neen worden beantwoord. Er zitten tegenwoordig op de maatschap pelijke vinkenbaau liverse socialistische vogelaar te fluiten. Ter waarschuwing tegeD die vogelaars diene dit geschrift." Wij raden den lezers deze brochure ten zeerste aan en wenschen haar een machtige verspreiding toe, de prijs is slechts 5 cents. Mannen van de katholieke actie in onze gemeente zorgt voor eene zoo groot mogelijke verspreiding ouder 't volk, van de andere zijde geschiedt zulks zoo veelvuldig. DRONGRLEN. Voor de vacante be trekking van hoofd der openbare school al hier hebben zich nist zooals in ons vorig nummer abusief was vei meld 3, maar 6 sollicitauten aangemeld. Men is druk bezig met het maken van een aanlegplaats voor het ss. Thor IX. Een lichter is voor dat doel reeds aangekomen. Vermoedelijk zal a.s. Maandag het ss. Thor IX in p aats van van 't Capelsche veer, van hier op Rotterdam varen. MEEUWEN. In de Maandagavond ge houden vergadering van den kerkeraad is de heer D. v. Buuren herbenoemd als ouderling en Joh. de Raad als diaken. VEEN. Bij een dezer dagen door den Heer Houcoop uit Heusden gehouden drijf jacht, werden slechts 4 hazen bemachtigd. Geen bewijs dat er veel wild in de polders is. ANDEL. Bij het stoeien had eeD jongetje het ongeluk zoodanig te vallen, dat genees kundige hulp moest wurden ingeroepen. Bij onderzovk bleek de arm te zijn ontwricht, DUSSEN, 6 Dec. Iu de laatste twee maanden hebben zich DOg al eens gevallen van typhus voorgedaan en nog steeds blijft ze heerschen. Dokter Millenaar weet echter met succes die ziekte te bestrijden, want nog geen enkel geval behoeft geconstateerd te worden met doodelijken afloop. De klachten over 't slecht drinkwater nemen steeds toe; de toestand is sedert veertien dagen onhoudbaar. RAAMSDONKSVEER, 5 December. Jubilé. Het 50— jarig jubilé der Onbevlekte Ontvangen zal in de kerk van O. L. V. Hemelvaart alhier op grootsche wijze gevierd worden. Met het opstellen der versiering is door de ontwerpers en vervaardigers, de firma J, Braam en Zonen te Made, reeds een begin geraaa t. Wij waren reeds in de gelegenheid de teekening der versiering te zien, waarvan het middenstuk, eeu 2 50 M. groote schildering, voorstel ende O. L V. Onbevlekt Ontvangeu en het daarachter aan te brengen wolkenfoDd, reeds op zich zelf meesterstukken zijn. Wij kunnen niet na laten, iederen Mariavereerder aan te sporen het plech ig H. Lof, dat op 8 Dcc. om 5 uur n.m. gehouden wordt te bezoeken, alsdan zal alles door eene zee van licht omgeven worden en hel geheel nog meer doen uit komen. DRUNEN. Ook hier zal het feest der Oubevl. Outv. van Maria luisteriijk gevierd worden. Voorafgegaan door eenige oefe Dingen te geven door de Eerwaarde Paters Rederoptoi ieten zal Donderdag de kerk geheel versierd worden en zal er des avonds de plechtige opdracht plaats hebben der Cougreganisteo v. O. L. V. waarna ein gemeDgd koor met begeleiding der Harmo nium een schoone cantate ten gehooie zal brengen. Zondagavond hield de Oostelijke Af deeling der Langstraat van Spooren Tramwegpersoneel vergadering in bet lokaal van den Heer F. Brok aan de Remise. Nadat de President de vergadering geopend had, werd medegedeeld dat de geestelijke adv;seur verhinderd was deze bijeenkomst te leiden. Daarna werd medegedeeld dat zich drie nieuwe leden hadden aangemeld, welke na stemming als zoodanig werden aangenomen. Verder werd nog een ander punt behandeld omtient het onmogelijk volbrengen der Zondagsche kerkelijke plichten namelijk door het Trampersoneelmet ten kleine verande ring zou hier veel in te verhelpen zijn, waarnaar algemeen gestreefd zal wordeu. Hierna sloot de President de Vergadering. Al is een zaakje nog zoo klein, Reclame zal haar bloei steeds zijn. Zoo ook ondervond de heer J. Brok, Wolfshoek, magazijnhouder van Sint Nicolaas artikelen. Voor omstreeks veertien dagen liet hij aan de stoomdrukkerij van dit blad een zeker getal circulaires drukken en verspreidde deze, waarna hij van het grootste getal der inwoners een bezoek werd gebracht aan zijn Bazar en zich in een vrij groote omzet mocht verheugen. HEUSDEN 1. Dec. Vrijdagavond hield de heer Camman rijkstuinbouwleeraar voor Zeelaud en Westelijk Noord-Brabant te Breda in de zaal van den heer Spierenburg voor een talrijk publick zijne in eeu vorig nummer aangekondigde lezing. In zijae inleiding wees de spreker op het doel dezer serie voordrachten, het aan brengen van meerdere cn juistere keuuis omtrent de vruchtencultuur. Deze lezing, zou als een vervolg op de twee voorgaande gehouden te Meeuwen gewijd zijn aan de behandeling der boomen tot bestrijding der ziekten, tegen insecten, en de bemesting. Allereerst zette spreker duidelijk uiteen, wat wij moesten verstaan onder de zoo genaamde verouderingstheorie, die door sommigen omhelsd wordt. Dit idee zat ook voor bij de Luntersche tuinbouwrereeniging. Spreker kan zich daarmede echter niet ver— eenigeu. Dat vele soorten door het tal looze enten verouderd zouden xiju, kon spreker niet toegeven. Verscheiden voor beelden voor het tegendeel haalde hij aan, De court-pendu, die dan tot de zoogenaam de verouderde soorten behoort en in Frankrijk reeds in 1422 bekend was, groeit in Zee land nog uitstekend. En in de nieuwe polders beier dan in de oudere. Wat is daarvan de reden De nieuwe polders be vatten nog in ruime mate het voedsel, dat de boomen noodig hebben. Daarom was het antwoord, dat een fruitteler iu Dode waard op een zijner lezingen aldaar gaf, niet van groud ontbloot al wist hij de rede» niet. Wij moeten van dat nieuwe ^ge ei" niets hebben, wij moeten de rivieren door de boomgaard hebben, En hij had ge lijk al wist hij niet, dat ook op andere wijze daarin kon worden voorzien. Die rivieren brachten slib eu d. w. z. kalk, kali, phos phorzuur. Met stalmest, "voor een groot deel stikstof kan meu alles niet doen. Dat vergeet men in de Betuwe. Vele onderzoekingen hebben geleerd

Echo van het Zuiden | 1904 | | pagina 2