WAALWIJKSCUË1ÏS1 "binnenland!" Frankrijk Italië. Rusland. Provinciaal Nieuws. IX Hoofdstuk der Staatsbegrooting. Minister Kuyper. J. T. Cremer. Krugers laatste reis. Alles naar .Rotterdam. Waalwijk, 14 December 19U4. Centrale R. K. Kiesvereeniging. Zondag word alhier in de achterzaal van het hotel Verwiel een bestuursvergadering gehouden der Centrale R.K. Kiesvereeniging. De vergadering was vrij goed bezocht. Tot voorzitter en secretaris werden respectievelijk gekozen de Heeren J. A. J. van Heijst, Burgemeester te Baardwijk en Van Eggelet; te Heusdeu. Marktwezen. Onderwijzers-vergadering Lezing. Belgische Nml. Venn. Hollandsche Buurtspoorwegen, te Brussel. Miltvuur 11 De Amerikaausche gezant te Tokio heeft mededeeling gedaau, dat dc scheepvaa gewaarschuwd is om twintig mijl uit d buurt te blijven van de Pescadores—eilanden liggend ten westen van Formosa eu vau dit eiland gescheiden door de Pescadoresstraat. Naar' men verneemt, is het van hier, dat de Japanners hun operatie tegen de Ba! tische vloot /uilen uitstrekken. Over den dood van Syveton geen licht Zijn vrienden hebben bij de justitie een klach ingediend, dat er van de schrijftafel van Sy veton een dik dossier verdwenen is, bevattende stukken betreffende zijn proces. De Parijsche bladen publiceeeren nu d verdediging J welke Syveton zou gehoude hebben voor de rechtbank. Hel is een lang stuk, waarmede Syveton zijn dwaze daad om Minister André in het gezicht te slaan, heeft p igen te verdedigen. De hoofdzaak van het betoog is het be - weren van Syveton, dat hij niet den persoon des ministers bedoeld: te slaan, maar het stelsel, „het verfoeilijke speurhonden-systeem waarmede ons leger is bedorven, burgeroor log wordt ontketend en anarchie". „Ik heb mijn haud geheven legen den minister", zou Syveton hebben vervolgd, „die mijn vriend, deu kommandant Cuignet, heeft opgesloten en .^vervolgd, als ware deie krank zinnig die vier officieren (de zaak Dautriche) vijf maanden lang in dc gevangenis heeft gehouden, hen heeft laten ui schc'den door de pers, terwijl ten slotte is gebleken, dat zelfs geen beschuldiging tegen de officieren vermocht te handhaven. „k h;b cin lelijk geslagen deu minister van hel maconnieke speurhonden-systeem", Dat heef. bj Sy/e.o> d: n gal doen over- loopen Sprekende over de fiches gaat Syveton verdediging voort „Hetgeen beteekem, dat generaal André afstand gedaan had van zijn post a's legerchef om de kruipende slaaf te worden der vrijmetselarij. Het geen beteekent dat niet de bekwaamste officiereu werden bevorderd, doch de meest politieke, de t ouwste volgeling van het groot—Oosten, de hoveling der regeeringsmannen. Hetgeen eindelijk beteekent, dat generaal André zijn post heelt verraden, het leger en de Fransche uade. Zoo gaat het stuk door 't Is voor de Fa— rijzcuaars wel jammer dat Syveton plotseling doodgebleven is. In de Fransche bladen blijft de beweging aan de.i gang om de speurhonden zaak. Advocaten—klikkers worden door de Raden van Tucht uitgesloten, officieren—klikkers genegeerd. Een generaal moet aan zijn officieren verboden hebben lid der vrijmeise larij te zijn of anders het lidmaatschap op te zeggen. De Intransigeant, geen onverdachte bron weliswaar, deelt mede dat Edgar Combes, de zoon des ministers, een mooi postje heef gek'egen in Staatsdienst, wat een zeker be wijs is dal Combes eerstdaags vallen zal. I)e Italiaansche correspondent der liberale N. Cr:, schrijft, dd. 9 December: Rome is vol vreemdelingen. Uit alle lan den der wereld zijn schare pelgrims hierheen gestroomd om binnen de Eeuwige Stad de feesten en het Congres ter eere van het vijftigjarig bestaan van het dogma der 011 bevlekte Ontvangenis van Maria mede te kunnen vieren De sympathieke figuur van den nieuwen Paus zal niet vreemd zijn aan deze overgroote belangstelling, zelden zag ik den St. Pieter zoo vol als gisteren. Een zware dikke menschenluchl maakte een lang verblijf in de grooie basilica bijna onmogelijk maarvoor iedere honderd menscheu, die de kerk ziek verlieten, kwamen er zeker twee honderd gezonde bjnneu, zoodat de ruimte steeds gevuld bleef. Tegen half tien verscheen Paus Pius X, zat op dc sedia gestalo- ria en zag er uit alsof hij met een lichte ongesteldheid te kampen had. Zijn goedige gelaat stond droef, maar toen he.t volk tegen alle verbod in begou te ju'cheu, wendde Hij zich plotseling met ste ngen blik tot de menigte, die daarop aaustouds zweeg, 't Is merkwaardig, welkeen macht deze^ eenvoudige Paus oefent over de menigte. Zondag hebbeu er te St. Petersburg ern stige betoogingen, gevolgd door ernstige opstootjes en vechtpartijen plaats gehad. Men riep voo-al „Weg met de autocratie, weg met de oorlog" De politie moest meermalen optreden, gevechten ontstondeu^en vele per sonen werden in hechtenis genomen. Maandag herhaalden zich de opstootjes te St. Petersburg. Het tramverkeer moest opnieuw stilstaan, maar sleden en wagens konden doorgaao. Deze relletjes waren spoedig uit om 3 uur was de orde overal hersteld en om 4 uur had de Nevski Prospect haar gewone aanzien. Bij de op.oopen sloegen sommige betoogers met stokken op de politie los deze maakte toen gtbruik vau de blanke sabel, maar sloegen met het plat, zoodat er geen ernstige verwondingen of erger nog dooden zijn te betreuren. De brandweer nam een belangrijk aandeel in het verstrooien der menigte. Er zijn een 200 personen in hechtenis genomen in den loop van den dag, maar dezen zijn op negen na allen weer in vrij— heid gesteld. Die negen zullen worden vervolgd de andere zijn er grootendeels met een boeking in de registers der politie afgekomen wat eerst meer speciaal onplezierig behoeft te worden bij een volgende ontmoeting. (Waterstaat.) Aan de Memorie van Antwoord der Re - geering ontleenen wij het volgende Verlegging van den Maasmond. Nota vau Wijziging. Art. 86. Na de opening van den Nieuwen Maasmond zijn alleen zeer kleine afvoeren der bovenrivier voorgekomen, doch de hier bij waargenomeu waterstanden bevestigen allerminst de iu het' Voorloopig Verslag be doelde sommige voorspellingen. Behalve de bekadingen langs de noordzij de van den Amer beneden het Spijkerboor in de Memorie van Toelichting vermeld zijn na de opening van deu Maasmond, voor zoo veel zich thans laat voorzien, nog de vol gende uitgaven te verwachten Kanaal 'sHertogenbosch-Drongelen f 980.UÜ0 Afsluiting van de Dieze beneden de Spoorweghaven f100.000 Bevloeiing van de lauden bewesten de Dieze. f 150.000 Voorziening in de behoeften van de landen langs het beneden deel van deu Amer (zuidzijde) en van de Donge f290.000 Wijziging der schipbrug te Hedel f 103.000 Stoneysehuiven in de uitwaterings sluis bij Crevecoeur f 25.000 Totaal f 1.598.000 Voor het Kanaal 's Hertogeubosch-Drou- gelen heeft de onteigening reeds plaats ge had, terwijl ook de uitwateringssluis van het kanaal in de nieuwe rivier reeds eenige jaren geleden werd gebouwd. In het voor 1905 aangevraagde bedrag van f51.500 ten behoeve der wijziging van de schipbrug te Hedel, is begrepen eene som van f 18.000 voor baggerwerk noodig om te zorgen dat geen der brugschepen, bij de als gevolg der verlegging van de Maasmond te verwachten lagere waterstanden, aan deu grond gerake, en dat bij ijsgang alle schepen kunnen opgeborgen worden, alsmede eene som van f 10.000 voor de voorziening der fundeeringeu van landhoofden en pijlers, die noodig is wegens de door liet verrichte baggerwerk veroorzaakte bodemverlaging. Alet de verdere wijziging van de schip brug begroot op f 75.000, zal niet begonnen werden, voordat meerdere kennis omtrent tc verwachte walerstanden zal sijn verkregen. Het bedrag voor Stoneysehuiven is aange vraagd, niet alleen met het oog op plotse ling opkomende stormvloeden, maar ook ter vermindering van waterverlies uit de Dieze bij lage rivierstanden. Van het subsidie van het watprschap Noordoostelijk Noordbrabant ad f 2.000-000 zijn betaald vijf termijnen ad f 40,000 en vijf termijnen, ad f90.000, al zoo te samen f650.000. Dat het waterschap weinig geneigd zou zijn het nog verschuldigde te betalen, is den Minister niet gebleken. Werken in verband met de verlegging van den Maasmond. Art. 11. Met de achtereenvolgende uit breiding der werken gaat natuurlijk ver hooging der kosten van jaarlijks onderhoud gepaard. Dj oeververdediging voor de voortzetting waarvan ten som van f 40.000 wordt aan gevraagd, bestaat uit een steenglooiing langs den voet beschermd met een strook rijswerk de kosten bedragen ongeveer f 13 per strekkende meter. Na hetgeen ten laste van den dienst van het loopende jaar, den 21st en December a.s wordt aanbesteed, zal nog ongeveer 11800 M. oeverlengte op vorenbedoelde wijze ver dedigd moeten worden. Naar men verneemt, zal dr. Kuyper, na afloop der Begrooiingswerkzaaniheden zich eenigen tijd begeven naar het zuiden van Frankrijk. Men meldt uit Den Haag aandeN.RCt. Van welingelichte zijde vernemen wij. dat het bericht, als zou de beer Cremer, lid van de Tweede Katuer voor Amsterdam, voornemens zijn bij de verkiezingen in 1905 geen candidatuur meer aan te nemen en ook op ander gebied zich uit het open baar leven terug te trekken, gedeeltelijk beslist onju'st is. De trein met het stolfelijk overschot van President Kruger ia Zaterdagmiddag te Pretoria aangekomen. Een eerewacht, be staande uit oud -leden van het vroegere Staatsartilleriekorps en van de vroegere politiemacht waren aan het station. De kist werd op een baar geplaatst eu in plech- tigeu rouwstoet overgebraoht naar de oude hollandsche kerk, waar het lijk op een praalbed werd geplaatst. Het publiek zal iu de gelegenheid worden gesteld om, óór den dag der definitieve teraardebestelling, langs de baar te defileeren. Bij de over brenging naar de oude kerk liepen de ge neraals Botha, De la Reij, De Wet en Smuts aan het hoofd van den stoet en on middellijk achter de baar. Daarachter kwamen de leden van den gemeenteraad en een talrijke schare Boeren. Langs den geheelen weg stond een dichte menigte geschaard. Het is niet pleizierig, als men uitgelachen wordt, al is het dan ook maar om eene kleinigheid. Ik zou daarom elk inwoner van Waalwijk aanraden om nooit te spreken over ons fietspad" Want de vreemdeling zou hem slechts ongeloovig of medelijdend glimlachend aanzien. Inderdaad van een fietvpad kunnen we tegenwoordig in 't gJheel niet meer spreken. Vroeger konden we het gedeelie van de straat, dat tusscheu de tramrails ligt in zooverre nog met den weidschen naam van fietspad bestempelen, dat het hoofdzakelijk door fietsers gebiuikt werd. Of het pad daarvoor bij uitstek ook diende, of het gewoonlijk minder smerig was, dan het overige gedeelte der straat, wil ik geheel en al buiten beschouwing laten het pad werd door fietsers bereden. Wanneer nu volgens sommigen deze ge woonte der wielrijders om over dit pad te rijden, het eenige was waarom men het fietspad zou kunnen noemen, dna zou nu de naam eigenaardiger zijn, als men het wagen- of karpad noemde, daar het bijna uitsluitend gebruikt wordt door krui wagens, handwagens, hondekarren en paarde- karren, die dit terrein beschouwen als hun rechtmatig eigendom en wi-n het nooit in valt om voor den eenvoudigrn fietser, die nog immer in den waan verkeert op een fietspad te rijden, uit den weg te gaan. Daarom, laat ons niet meer spreken van een fietspad en laat de wielrijders voortaan deu geheelen straatweg gebruiken dan loopen ze minder gevaar voor ongelukken en maken zich niet belachelijk. 't ls wel jammer, dit zooveel medewerkt om onze markten te doen verminderen en dat er zoo goed als niets g-dauu wordt om ze op te beuren of tenminste in deuzelfden toestand te houden. Nu, alweer een gemakkelijker middel voor koopers en verkoopprs om met hunne waren, vooral mi*t hun vee de Rotterdamsche markt te bereiken. Dc stoombootmaatschappij, die deze uituwe gelegenheid openstelt, heeft ontegenzeggelijk hiertoe het volste recht. Zij heelt volkomen gelijk, dat ze hare eigen belangen op deze manier weet te behartigen ook al lijdt er de Waalwijksche markt ouder, maar wij hebben volkomen ongelijk wanneer wij niets doen om ook onze belangen te behartigen niets doen om ,,'t Alles naar Rotterdam*, wat onze omgeving, de Langstraat en 't Land van Altena betreft te verkeereu in v Alles naar Waalwijk. Wij vertrouwen dat zij die hiertoe po gingen kunnen doeu, deze ook in 't werk stellen zullen. 1) Nu nog een enkel woordje tot ^Observator" den schrijver van een ingezonden stuk in een der vorige nummers vau dit blad. Hieriu beklaagt zich de geachte schrijver dat er bij T opmaken der begrooting geen post uitgetrokken is, voor een muziek kiosk. De geachte schrijver zal zich waarschijnlijk wel herinu'-ren. dat reeds vroeger op de groote behoefte aan een kiosk gewezen is, maar te vergeefs. Waaneer hij het nu nog eens probeereu wil, zou ik hem de volgende manier voorstellen yHet roode spook waart tegenwoordig in 't Zuiden roud. Overal predikt het socialisme zijn Evangelie en tracht zooveel mogelijk volgelingen te verwerven. Van de minste omstandigheden maakt het ge bruik. Wanneer b.v. op de eeue of andere plaats bet volk steeds te vergeefs vraag om een muziekkiosk, badinrichting enz. dan gaan ze zeggen, die socialisten: yziet je wel, men gunt U niets, de noodzake lijkste dingen worden U onthouden, sluit U aau bij ous, wij zulleu ze U verschaffen. Daarom moeten wij deze broeders vóór zijn en toonen, dat wij wel degelijk weten wat het volk toekomt en gaarne bereid zijn om, wanneer het slechts eeuigszins mogelijk is, het dit te verschaffen. Zie geachte Heer Observator* probeer hel zoo nog eens, eu als dat niet helpt ja, dan steek er maar een slokje bij zooals ik. X- IJ. Wij verwijzen den geachten schrijver naar //Ons marktwezen* ouder Prov. Nieuws. Verder werden eenige besprekingen ge houden naar aanleiding van 't schrijven van den heer W. Mutsaers, waarin deze verzoekt bij de candidaatstelling voor de aanstaande verkiezing niet meer in aan merking te koinen. Hoewel nog geen besluit genomen werd viel uit de gedachtenwisseling op te maken dat het in plan der vergadering ligt den WelEd. Gestr. fleer Mr. J. Loeft' voor den vacanten zetel te candidateeren. Een be kwaam staatsman die trouwens iu dit district zonder strijd zou worden gekozen, moet ook met 't oog op onverhoopte om standigheden een plaats in de Staten Ge neraal worden verzekerd. De Vereeniging besloot ook zich bij den Algemeenen Bond van 11. K. Kiesvereni gingen voorloopig niet aan te sluiten. Dii bericht wat al door talrijke bladen is opgenomen, geeft ons aanleiding, de twee volgende vragen te stellen lo. Zou het niet mogelijk en hoogst, zelfs dringend gewenscht zijn, dat vanwege het bestuur of een daartoe bevoegd lid, een en ander aan het publiek wordt mede gedeeld, hoe het staat met de organisatie, de werking, het ledental enz. ran onze kiesvereeniging 2o. Kan een zoo gewichtig besluit als de voorloopig niet aansluiting bij den Alg. Bond genomen worden in eene bcstuurs- vergaderiug, moesten daarin niet alle leden worden gehoord Het komt ons minstens twijfelachtig voor dat het bestuur zulk een groote macht, tie leden zulk een geringe medezeggingtchap hebben in zulk eene belangrijke zaak? De zaak is van te groot en algemeen belang, als dat we hierop niet eenig antwoord zullen ontvangen. We hadden bovenstaande juist geschreven toen 0D8 van andere zijde het volgende bericht gewerd „Hot Bestuur der Centrale R.K. Kiesver eeniging alhier heeft respect, tot voorzitter ons secretnris gekozen de heeren Van Heijst, Bar6nneesrer van Baardwijk en van Eggelen, secretaris van Heusden. Tevens is besloten tot eene geheele reorganisatie der verschillende afdeelingen, de twe nieuwe bestuursleden hebben deze taak op zich genomen, alsmede de voor bereidende werkzaamheden daartoe." De laatste alinea stemde ons opgewekter, maar is ook met de reorganisatie der af deelingen, die van het geheel niet noodig. En na deze mededeeling klemt onze 2e vraag nog des te meer, had dit gewichtig besluit niet kunnen wachten tot dat de afdee lingen waren gereorganiseerd en alle leden der gereorganiseerde vereeniging tot eeue vergadering waren bijeeugeroepen ter be slissing over zulk een gewichtig onderwerp. Want voor ons staat de cisch van geheele reorganisatie vast, een eisch van gezond politiek leven. Burgemeester en Wethouders van Waal wijk maken bekend, dat te Waalwijk, in 1905 worden gehouden de volgende jaarmarkten als Den len Donderdag in Januari 5 Januari Den 1 en Vrijdag in Februari 3 Februari Den len Donderdag in Maart 2 Maart Den len Donderdag in April 6 April Den 3en Donderdag in April 20 April Den len Donderdag in Mei 4 Mei Den len Vrijdag in Juni 2 Juni. Den len Donderdag in Juli 6 Juli Den len Donderdag in Augustus 3 Augustus Den len Donderdag in September 7 September Den 3en Donderdagin Septemb. 21 September Den len Donderdag in October 5 October Den 3en Donderdag in October 19 October Den len Donderdag in November 2 November Den len Donderdag in December 7 December Kermis den 2en Zoudag in Juli 9 Juli Voorts eiken Dinsdag en Vrijdag week markt voor vee, landbouw voortbrengselen en koopwaren, en beurs voor graan, huiden, leder en schors. Met genoegen kunnen we mededeelen, dat door B. en W. reeds spoedig de premie verdeeliug voor onze markten is geregeld. Na ingewonnen advies van het bestuur der afdeeling Langstraat der Noordbr. Mij. van Landbouw zijn die vastgesteld als volgt; Op ieder der na te noemen jaarmarkten zulleu door het gemeentebestuur van Waalwijk worden uitgelootd 19 prtmiën ieder van f2,50, die bij loting zullen worden toegekend. Wij achten deze premie-verdeeling de meest gewenschte, beter vele, kleinere preraien dan eenige groote. Thans zijn er veel meer kansen en vooral de aanvoerder van een groot aantal runderen heeft groote kans bij deze ruime premie-verdeeling. Wij hopen en vertrouwen dat deze belangrijke uitgaven in 't belang der markten goed succes zulleu hebben. De 10 premie-markten zijn de volgende Den len Donderdag in April 6 April. Den 8en Donderdag in April 20 April. Den len Donderdag in Mei 4 Mei, Deu len Vrijdag in Juni 2 Juni. Den len Donderdag iu Juli 6 Juli. Den len Donderdag in Augustus 3 Augus tus. Den len Donderdag in September 7 Sep tember Den len Do uderdag in October 5 October. Den Sen Donderdag in October 19 October. Den len Donuerdag in November 2 No vember. Deu 3en Donderdag in September zal de gewone, jaarlijksche premiamarkt plaats hebben der Afd. Langstraat en Noordb. Mij. van Landbouw, met subsidie uit onze gemeentekas. Kaarten waarop een en ander duidelijk vermeld staat zijn gratis ter secrétarie verkrijgbaar. Blijkens achterstaande advertentie zal het marktgeld over 1905, in het openbaar ten gemeentehuize verpacht worden op Zaterdag 17 December des voortniddags 11 uur. De afdeeling WaalwijkHeusden vaD den R. K. Onderwijzersbond hield Zondag- raiddag eeDe vergaderiug op Musis Sacrum. Door den heer De Bree werd ingeleid //Is belooning in de Lagere School op verstan dige wijze toegepast goed of af te keuren en waarom." Dit punt lokte veel debat. Bij stemming bleek, dat de vergadering er voor was hare bijeenkomsten op Zon-en' feestdagen te blijven houden. Na opmaking' der agenda voor het volgende jaar werd dt vergadering gesloten. Gasfabriek. Naar wij vernemen, it 1 a. s. Maandag de ingebruikneming der nieuwe gebouwen onzer gasfabriek, in tegenwoordigheid van 't Dag. Bestuur, door de gascommissie eeuigszins plechtig geschieden. Kwartet. Met ingenomenheid dcelen wij mede, dal zich in onze gemeente een mannenkwartel heeft gevormd, bestaande uit de heeren J»c, Bars, J. van Bladel, Jos. Groenen en Adr. Ven. Zij ontvingen reeds verschillende uitnoodigiogen. Mogen zij zich eens spoe. dig in Waalwijk laten hooren en overal 't beste succes hebben, Het Waalwijksch broederkwartcf (Gebr. Wilmont) staat nist zooals we on langs abusievelijk mededeelden, onder lei ding van den heer Jac. Sars, maar ondei die van den heer L. Kooien. Uitvoering. Naar wij onzen lezers met genoegen kunnen mededeelen, heeft de lieer A Gerri8—Simons gezorgd, dat we bij de a.s, feestdagen ons een avond uitstekend zullen kunnen amuseeren. Hij beeft nl. voor den 2en Kerstavond geëngageerd het zoo gunstig bekende Strausi-gezelschap. Het zal onnoodig zijn veel woorden te verspillen over hetgeen we te hooren zul len krijgen, de naam vau den heer Strauss, die reeds meermalen hier optrad, is om een waarborg dat we een vroolijke en ge zellige avond gallen meemaken. Hij ie eet humorist van den eersten ra»g en ziji ensembles zijn steeds goed. Voor 't overigt komen we hierop later nog wel eens li rug Wij vestigen nogmaals de aandacht van belanghebbenden op de lezing die heden avond ten 6 uur wordt gehouden op de bovenzaal van den heer Cbr. v. d. Werf door den heer van Gend, ingenieur te Nymegen. Onderwerp Machines en drijfkracht in hoofdzaak ten dienste der bakkerij, ook voor het klein bedrijf. Deze lezing is toegankelijk voor leden der Hanze en bakkers van Waalwijk eu om streken. (Stoomtram Tilburg-Waal wijk-Heusde '«-Hertogenbosch.) November 1904 f 11,090,74; dito 1903 f 10,294,46 Vs. Sedert 1 Jan. 1904 f 119,753,57 dito 1903 f 121,897,36. Dezer dagen is eeD koe van den land bouwer v. D. iu de Zeine alhier, gestorven am miltvuur, en op de gebruikelijke wijae onschadelijk gemaakt. De Maasmond en het water. Uit 's Bosch schrijft men De verwachting van velen, dat dc omtrek van den Bosch, tengevolge van de opening van den Nieuwen Maasmond watervrij zou blijven, wordt niet bewaar heidsedert een paar dagen al staan het Bossche veld, de Vliert en andere polders in den omtrek blank en met den was van het water op de rivier de Maas houdt de toevoer van water in die polders gelijken tred. Snelblusscher „Hollandia. Reeds meermalen lazen wij recensies over brandbluschmiddelen hier en daar geprobeerd, Aangenaam was het om daarom deze w ek ook hier eene proefneming te kunnen bij- wone. Verleden Maandag werd achter 't Café van den heer van Vucht eene proef genomen met het brandbluschmiddel //Hol landia* van de fabriek „Espana" te Utrecht en wij zijn er van overtuigd, wij hebbeu dit wel uit de verschillende gesprekken op gevangen, dat de stoutste verwachtingen ziji overtroffen. Op 't aangegeven uur wareu op 't terrein Burgemeester, Wethouders, Secretaris en talrijke belangstellenden tegenwoordig eu werd door den heer H. J. Beek, vertegen woordiger der firma, Havenstraat 118 te 's Bosch de proef genomen. Eerst werd vulling en werking van het toestel dat hoogst eenvoudig is uiteengezet. Het is een treclit vorinig metalen tcestel, gevuld met water, waarin eene chemische stof is opgelostmen kan het zoolang, zelfs jaren, gevuld ergens ophangen tot men het wil doen werken. Om het in werking te doeu brengen is niets anders noodig dan op een knop te slaan die aan 't toestel zitdaardoor wordt een fieschje met zoutzuur dat er in zit stuk geslagen, een gas ontwikkeld zich en met groote kracht wordt de vloeistof, liet bluacli middel naar buiten gedreven. Hier .ras 't een berg van hout, overgoten met koolteer en petroleum, die den braut zou voorstellen. Het was dan ook een heftige, 'felle hoogopslaande vlam en met de minste moeite, waren met een weinigj® der vloeistof er in gespoten, de nijdige vlammen direct geheel gebluscht. We waren vol bewondering voor dit eenvoudij en zeer practisch bluschmiddel, dat ten zeerste is aau te bevelen. Hoe dikwijls gebeurt het niet, dat ir.en een gtoote brand voorkomen kan, als men slecht* bij machte is dien in het begin

Echo van het Zuiden | 1904 | | pagina 2