Gemeenteraadsvergadeiing Provinciaal Nieuws. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL liberaal-socialistisch meerderheiddie de St. Willebrorduivereeniging publiceeren gaat het eer-te pas verschenen, het tweede in Februari en het derde in April. De Maas. Rectificatie. In ons vorig bericht meldde wij, als zou Men denke aan het woord van den grooten Leo: een plicht der burgers. En men vervulle dien plicht. De St. Willebrordusvereeniging rekent op den steun der R K. Kiesverenigingen en der R. K. Propagandaclubs en van alle Katholieke burgers, die een offer willen brengen voor den triomf der ons heilige zaak. De prijs is1 ex. 5 ets., franco per post 6 ets.; 10 ex. 30 ets.; franco p. p 37V, ets.; 100 ex. f 3.franco per post f 3.20; verkrijgbaar bij den uitgever Bern. Claesaens, Sitlavd, den hoofdagent J. H. Vos te Maas tricht en alle R. K. Boekhandelaren. Men schrijft uit Maasbommel aan bet Centrum Lang heeft de Maas ou« laten verblijven, sommigen onzer in blijde andere, in bange verwachting. Van begin Juli, toen de Nieuwe Maasmond geopend werd, tot voor eenige dagen, bleef de rivier maar aldoor laag, z/dol'-laag. Doch eindelijk dan, daar is ze gekomen stormenderhaud, zooals we dat van haar gewend zijn, heeft ze haar terri torium ingenomen. Verleden Vrijdag begon ze en Zaterdagmorgen was ze circa 4 meter hooger. 't Ging juist als voor de opening van den nieuwen Maasmond, alleen, er ging meenden enkelen, wat meer stroom. Van cb en vloed werden we tot heden nog niets gewaardoch wat we wel merkte, is, dat bet water ongewoon snel wegvalt, Zondag morgen van 9 tot 12 wies de rivier nog een paar cM. en om 4 uur viel reeds P/j cM. val waar te nemen, 's Maandags bedroeg de val ongeveer 20 cM., tu thans, Woens dagmiddag, in de Maas al wel 1 meter lager. Zoo iets ondervonden we zelden, misschien nooit van haar. Nu mogen de omstandig heden tot dit verschijnsel, wegens den ge- rinren wateraanvoer van de bovenrivier, zeer gunstig zijn geweest, ook verleden winter ('t lest heugt 't best I) was de Maas te Maastricht reeds 1,20 M. gedaald en toch bleef ze hier gedurende ruim drie weken op 't zelfde peil hoog tegen onze dijken staan. Eu zoo gebeurde het bijna altijd. 't Schijnt dus dat onze waterbouwkundigen met de resultaten van den Nieuwen Maas mond tevreden kunnen zijn. De schippers, ja, zij hebben met reden geklaagd over den lagen waterstand gedurende den laatsten zomer, doch op alle inidden-Europeesche rivieren is dezen zomer het water op een bizonder laag peil gebleven. Ook onze landeignaars en boeren kunnen tevreden zijn hun uiterwaarden zullen nog behoorlijk nu en dau liet vruchtbaarma- kende slib van het bevloeiende Maaswater ontvangen, terwijl hun poldervelden niet meer zullen worden ^uitgezogen* door het kwelwater dat vroeger toen de rivier soms maandenlang hoog tegen de dijken stond, de binnenvelden in Zién herschiep, Zoo z(j het 1 Waalwijk, 17 December 1904. Ned. Herv. Gemeente. Door notabelen is als kerkvoogd herkozen de heer I. Tom en door stemgerechtigde lidmaten als notabel herkozen de heer A. Treffers en gekozen de heer H. G. van Everdingen. Katholieke Kiesvereeniging. Naar wij met zekerheid vernemen zal de afdeeling Waalwijk der R. K. Kies vereeniging een geestelijk adviseur krij gen. De benoeming daarvan zal ge schieden door Z. D. H. den Bisschop. Gezondheids-Commissie. In haar voorlaatste vergadering besloot de gezondheidscommissie, welke haar zetel heeft te Waalwijk, een onderzoek te doen instellen naar de hoedanigheid der melk, die in haar ressort verkocht wordt. Het resultaat van dit onderzoek kwam in hare laatste vergadering ter sprake. Van de 40 voorloopig genomen mon sters onderzochte melk bleken 24 vol komen goed te zijn, 9 waren zeker met water vermengd (te Raamdonksveer één, te Waspik drie, te Waalwijk twee, te Besoijen één, te Loonopzand één en te Dongen één), terwijl vijf schenen afge roomd te zijn. Het afroomen kan plaats hebben moed willig of door onvoldoende roering der melk tijdens den verkoop. Immers, indien een boer zijn melk stil laat staan, komt de room bovendrijven en zullen de eerste koopers veel vet in de melk krijgen en de laatste de afgeroomde melk. Ten einde het onderzoek zoo volledig mogelijk te doen zijn, stelt de commissie zich voor dit te gelegener tijd te her halen. Teekenschool. Dinsdagavond bracht de inspecteur van het teekenonderwijs, de heer de Groot uit Am sterdam een bezoek aan ouze teekenscbool. Hij bezag een en ander nauwlettend en liet zich van talrijke zaken op de hoogte stellennaar wij met genoegen vernemen betuigde hij zijne tevredenheid, zoowel over inrichting, regeling als onderwijs. De pont te Drongelen. Wederom klaagt men steen e» been over de pont te Drongeièti 'ïïn terec 't is weer ellendig. Van af verleden Zaterdag heeft de stoompont haar dienst gestaakt, naar men zegt, omdat de pont niet meer tegen den stroom opkan, ge volg van de opening van den N. Maas mond. Voetgangers worden per roeiboot overgezet, maar rij- en voertuigen moe ten over Heusden of Capelle om. Donderdag kwam er nog een nieuwe pont bij, maar 't hielp niets, beide moesten staken- Men kan zich voorstellen welk een toestand zoo iets in het leven roept. Gisterenmorgen, ter gelegenheid der Waalwijksche markt, stonden J 3, zegge dertien rij- en voertuigen voor Waalwijk, aan de pont te wachten, maar het ging niet, zij moesten of terug naar huis of over Heusden om. Wordt het geen hoog tijd, dat de autoriteiten van die gemeenten welke belang hebben bij eene geregelde corres pondentie tusschen de Langstraat en 't Land van Heusden en Altena eens met kracht bij den minister op verbetering aandringen, want zoo is het een onhoud bare toestand, wat natuurlijk op de eerste plaats slecht werkt voor onze markten. Bij de behandeling der waterstaats- begrooting in de Kamer is over talrijke rivieren, bruggen, ponten enz., door ver schillende sprekers het woord gevoerd. Jammer dat onze pont ook niet eens terdege is genoemd. Jammer toch van die mooie brug.. Het bericht uit Drongelen over deze aangelegenheid in ons vorig nummer, was zooals uit 't bovenstaande blijkt, niet juist. Marktgeld. Bij de heden morgen door B. en W. gehouden verpachting van 't Markt geld, is dit voor f 800 gegund aan den heer Adr. van Ree alhier. H. Kindsheid. Met groote plechtigheid had heden morgen de begrafenis plaats van Mevr. Ie Blanc-Goossens, hoofdtresorierster der H. Kindsheid en groote weldoenster der armen. Na den plechtigen lijkdienst werd door de kinderen van het genootschap, een lied gezongen als laatste hulde aan de hoofdtresorierster der H. Kindsheid, ex- presselijk voor deze gelegenheid door den ZEerw. heer pastoor vervaardigd dit lied uit den kindermond gezongen, maakte diepen indruk. Winterconcert. Het groote winterconcert der Lieder tafel »Óefening en Vermaak*, waarop gelijk wij reeds melden, Mej. Sino uit Gorinchem, hare medewerking zal ver- leenen, zal gegeven worden op Maandag 16 Januari a. s. De heer Breijs, muziek leeraar in genoemde plaats zal de so praan op piano accompagneeren. Uitvoering. Door de tooneelclub Onderling Kunstgenot* zal op Maandag 26 Decem ber eene uitvoering worden gegeven voor de leden der St Paulusvereeniging Opgevoerd zal worden >Carranza», drama in drie bedrijven De leden der St Paulusvereeniging staat dus 'n genotvolle avond te wachten De kruik gaat zoo lang te water tot zij breekt In den laatsten tijd hoorden wij meer malen geruchten van diefstallen, die bij avondstond, nu hier, dan daar, doch meestal in kleine winkels gepleegd wer den. Donderdagavond eindelijk liepen de daders tegen de lamp. Als naar ge woonte waren zij wederom met hun drieën bij elkaar, te weten een zekere V., B. en v. d. H. jongens van omstreeks dertien jaar. Een der genoemde knapen kroop op de knieën achter de toonbank bij den winkelier S. alhier en schudde den inhoud van een geldbusje, naar wij vernemen, circa zeven gulden, in zijn pet. Inmiddels hielden de anderen trouw de wacht Eenmaal in het bezit van het geld werd er besloten goeden sier te maken. Na een glas bier gedronken te hebben bij zekeren E. alhier, werd een bezoek gebracht aan verschillende snoepwinkels, waar het drietal in zijn inkoopen niet karig bleek. De politie echter van het geval onderricht was spoedig de daders op het spoor. Deze werden op het politiebureau nog den- zeltden avond aan een zeer scherp ver hoor onderworpen. Den volgenden mor gen werd dat verhoor voortgezet en brachten de daders, die nu juist geen groote verlegenheid aan den dag leg den, in gezelschap van de politie een bezoek aan de winkels waar zij zoo al hun slag geslagen hadden. Ook het donkere lokaal der oude gevangenis bleek voor hen niets verschrikkelijks op te leveren. Zij brachten er een paar uren in door onder het zingen van een lustig lied, het spelen met knikkers en schooltje doen- Naar wij vernemen hebben allen een volledige bekentenis afgelegd, niet alleen van bovengenoemd feit, doch van meerdere dingen, waaraan zij zich in vereeniging hebben schuldig gemaakt. Op appel- en perenboomen vooral heb ben zij het dezen zomer gemunt gehad, doch ook snoepwinkels leverden een goed arbeidsveld op. Nu echter zal hun de lust tot derge tjRe diefstallen wel vergaan zijn hebben diep medelijden met deze nog zoo jeugdige dieven en hopen, dat de gevoelige les, die zij gekregen hebben, hun tot heil en beterschap strekken zal, al vreezen wij, dat de zaak voor hen hiermede nog niet geëindigd zal zijn. Te water. Vrijdagmiddag viel bij het lossen van een schip, een werkman met een zak op den rug door een misstap, van de loopplank in de haven. Met eenige moeite werd den man een touw toege worpen, waarna hij met een roeiboot op het droge werd gebracht. Rechtszaken. De uitspraak in de zaak van zekeren K. die zekeren H. in eene vechtpartij alhier ernstig verwondde, luidt tot 8 maanden gevangenisstraf. De eisch was l'/j jaar. St. Nicolaasmarkt. Men vestigt er ouze aandacht op en terecht dat volgens de publicaties in December 1905, de jaarmarkt wordt gehouden op 7 December, dus daags na St. Nicolaas. Hier moet natuurlijk eene vergissing in 't spel zijn, want b.v. deze jaarmarkt op 5 December gehouden zou een massa koopers voor de Waalwijksche winkels trekken en voor onze gemeente van groot voordeel zijn, daarom twijfe len wij er niet aan of deze markt zal worden verzet en ter gelegener tijd hieraan voldoende publiciteit worden gegeven. ATTENTIE. Ons niet storende aan vetgedrukte en prachtig gestelde(l?) mededeelingen in een ander blad hier ter plaatse, waarin den schijn wordt aangenomen alsof het, te oordeelen naar het groot aantal zijner abonnê's wel het meest gelezen blad moet zijn, verwijzen wij gerust naar den inhoud van ons blad het aantal abomiés neemt dan ook steeds met den dag toe. Het groot aantal advertentiën, zoo zelfs dat we reeds meermalen Zaterdags twee dubbele bladen moesten geven, bewijst genoeg welk blad door de adverteerders het meest geschikt voor hunne publiciteit wordt geacht, waarvan zij het meest succes hebben. Dat is natuurlijk de beste maatstaf. Markt te 's-Boscb. Te 's Hertogenbosch is men druk bezig het terrein van de veemarkt in veel betere conditie te brengen dan waarin het tot op heden verkeerde. Het geheele marktplein wordt met klinkers bevloeid en in 5 vakken elk rak van 2 rijen staanplaatsen voor'het vee, verdeeld. Tusschen die rijen bevindt zich een flink breedpad, eveneens bestraat, terwijl voor den geraakkelijken afvoer van de faecaliëu wordt gezorgd door achter de plaatsen voor het ree bestemd, flinke gooten aan te leggen, die correspondeeren op putteu. De vloer, waarop het vee komt te staan, is eeuigszins hellend en aan melk- dragend- vet en jong vee worden vaste plaatsen aangewezen, zoodat de koopers de gewenschte soort bij elkaar vinden. Ter bestrijding van de gemaakte kosten zal vanaf de indienstelliug der markt van elk ten verkoop daar aangeboden stuk vee een dubbeltje marktgeld worden geheren. Tot mg toe was de markt vrij. MEEUWEN, Op dsn tweeden Kerstdag ral des avonds de Zondagschool bij de Herv. gem haar kerstfeest vieren. De kin deren zullen onthaald worden en krijgen ieder een aardig cadeautje, Het program ma belooit voor hel jonge volkje veel goeds. WERKENDAM. Of» de voordracht voor onderwijzeres aan de O. L. S. A, alhier staan de dames N. B. M. Klop te Werken dam J. H. Bot te Berkenwoude eu E. La roog te Scherpenisse. ANDEL. Maandag 26 Dec, hoopt de muzirkvereeniging »Andelsch fanfarekorps" haar winteruitvoering te geven. Het pro gramma belooft veel en de leiding is in goede handen. We twijfelen dus niet of hei zal een gezellige avond worden. De feestelijkheden, bij gelegenheid van het 25—jarig jubileum van den Ede! achtbaren Heer J. H. v. Ouwerkerk zullen plaats hebben op Dinsdag 20 Dec. Des morgens feestelijke outvaDgst van den ju bilaris, 's middags onthaal der schoolkin deren eD volkspelen, 's avonds fakkeloptocht. DRONGELEN. Op de alfabeiische voordracht voor hoofd der OLS. komen voor de hh, Krijgsman te Capelle a.d. IJsel, Quik en Vcrzijl beiden te Wijk. De hh. zu'len in de gelegenheid gesteld worden 30 Dec. e.k. proefles te gevtn. De toestand aan het veer wordt on houdbaar. Bijna voordurend is de overtocht voor voertuigen gestremd. Eu dit alles een gevolg van het weinig wassende water. Als dat zoo door moet gaan zal dezen winter de overtocht wel voor 't grootste deel on mogelijk zijn. En dan zal 't Land van Heusdeo en Altena en de Langstraat weten, dat ze een Nieuwen Maasmond hebben. HEUSDEN, 15 Dec, Hedenavond hield de heer Caraman rijkstuinbouwlceraar voor Zeeland en Westelijk Noord—Brabant te Breda, alhier zijn laatste lezing over vruch tcncultuur, die door zeer vele belangheb benden werd bijgewoond. In ziju ioleiding toonde ons de geachte spreker met zjjoe lichtbeelden den enormeu vooruitgang van dcu tuinbouw in tie laatste jaten. Vertoond werden o.a. een groeuienmark'. in Noord Holland, koolstapcl eu koo'schuur om de kool vorstvrij te bewaren, komkommer perziken en druivenkassen, zoowel voor het loegen ais net ver aa dtx- ienvelden in Engeland, boomgaarden met o deiplanting van zwarte eu kruisbessen en zoowel rp zwa'e als oj» lichte grond.cn eenige wijzen van g ondbewerking. Vervolgens besprsk de Heer C.minaau het suosien der boomen, daarbij wijzende op de neiging, ook van de appel boomen, tot het doorgroeien van den s-ain. Het snoeien tot zoo genaamde holkronen vond spreker niet aanbevelenswaardig. Bij deze boomen toch zakken de onderste takken uit elkaar. Nog deelde de spreker m.ede wat ons dc Lun terschen tuinbou vvereeniging in dit opzicht geleerd heeft, Na (le pauze besprak de geachte heer Camman nog even 't snoeien om daarna over te gaan op de pijramicden en lei boomen. Bij pyramiden moeten we vooral zorgen voor een goede ontwikkeling en een zwakke onderlaag. Na ten slotte nog 't een tn ander meegedeeld te hebben over de besnijding van ziekten en insecten (zie voiige lezing) eindigde e spreker, zijn boeiende voordrach', na deu wensch geuit te hebben bijgedragen, op 't gebied van de vruchiencultuur. Een luid applaus viel den sp'tkcr ten deel- De heel Oerlemans dank' den iprekcr voor zijn boeieude met steeds toenemende belangstelling gevolgde lezingen en riep hem van harte tot weerziens toe Ldd applaus CAPELLE. Er is een algemeenc ont steltenis onder onze dorpsgenooten, vooral op de Z&ndschel. Dc bewoners van voor noemd gehucht hebben een grooten beer zien loopen. Naar zij vertellen is hij zijn k. oi ontvlucht eu is van daar door de Dongeitsclie bosschen naar hier komen wan delen. Eenige jagers hebben er nog op geschoten doch zonder resultaat, daar zijn huid veel te taai is en de jagersgeweren alleen maar los kruid bevatten. Het vorenstaande wordt geloofwaardig door liet verhaal van den arbeider van den eigenaar der huomkweekerij P. L. F. T. hij rertck nl. dat hij toen hij in de kweekerij kwam, groote ronde voetslap pen bemerkte. Deze, beweerde hij, kunnen alleen aan een heer toebehooren. Vervolgens heeft hij gezien, waai heen het verscheuren de dier zijn weg heeft genomen tot meergenoemde kweekerij en waar het ha:.r verlaten heeft. Dus men mag de inwo ners dezer gemeente en van omliggende gemeenten wel aanradeD dat zij hunne kindertjes thu's houden of zoodanig be schei men, dat de heer hen niet oppeuzelt en dat de deuren, eer zij zich ter ruste hegeven, volkomen gegrendeld want die zooiganger mocht beu eens met een bezoek vereeren, wat toch treurige gevolgen na zich zou sleepen. RAAMSDONKSVE KR, 13 December De door notaris v. d. Meer in het café A. P. de R-'ijer provisioneel verkochte vaste goederen van de kinderen Koniugs zijn als volgt Perceel 1 op f 3525, perceel 2 op f 2500 en pet ceel 4 op f 3050. Dc toeslag blijft bepaald op 19 Decem ber in het café C. F. Kommers. BESOIJEN, 17 Dec. Door de Chris telijke zangvereeniging vHalleluja", direc te.ur do heer L. A. Kooien, zal op Maan dag 26 December, in de Hervormde kerk, een groote uitvoering worden gegeven met hoogstvereerende medewerking van den heer L. Both accompagnateur. Op 't programma vinden wij o.m. no. 11. 12 en 13 uit de Schepping van Haydn. Aanbeveling zal nu overbodig ziju. BAARDWIJK, 17 Dec. Woensdagmorgen vroeg stond, zooals dat gewoonlijk het ge val is, aan het tramstation bij den heer Krol een partij groote ijzeren melkbussen, die met den tram moesten worden vervoerd, onbeheetd. Een jongen van omstreeks 20 jaar, die naar de kerk ging, liep door de duisternis misleid, tegen de melkbussen met het ongelukkig gevolg dat hij viel en zich zoo erg bezeerde, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Zou het niet hoog noodig zijn dat hier een flink licht bij werd geplaatst en geen u nacht pi tja* zooals nu, opdat er niet meer dere ongelukken door worden veroorzaakt week gehouden raads verordening betreffende vergunningsrecht vast In do deze vergadering is de de heffing van 't gesteld. Daarna kwamen nog aan de orde Aanvulling stembureau 1905 mededee ing dat Geri. Staten de vaststelling der gemeentejekening over 1905 hebben goed gekeurd. Het bericht uit Drunen, onlangs in ons blad opgenomen, betreffende het vermoe delijk vergiftigen van een waterput in die gemeente, is niet juist, daar naar men ons mededeelt, de put alleen wat vuil bevatte, maai van vergiftiging, nccli \an het verbod om dit water te drinken, geen sprake was. Ook het bericht betreffende het ge vecht tusschen den veldwachter en eenige stroopers is niet geheel juist, daar de veldwachter de verwonding aan het oog op eene andere wijze had opgeloopen en er slechts twee stroopers waren. Dec. KAATSHEUVEL, 17 Kiesvereeniging. ging tot vergaderlokaal ziju gekozen do zaal van do harmonie Euphouia. Dit is echter even voorbarig als onjuist, daar deur genoemde verteniging in dezen in 't geheel nog geen besluit is gcnotucn. Het bestuur zal, in het belang der goede zaak, beurtelings hare vergaderingen uit schrijven in de zalen der harmoniën ffEuphonia* en *Apollo*. Benoeming. Onze dorpsgenoot, de heer Th. de Bv is benoemd tot onderwijzer aan de R. K. Jongenschool tt Hoorn, met ingang van 1 Jan. a.s. Opeubarc Raadsvergadering der gemeente LOON OP ZAND op Woensdag 14 December des voormiddags tea half tien uur. Voorzitter de EdelAch. heer Van Besouw. Ongeveer 9.45 uur opent de Voorzitter dc veigadeiing; aanwezig al do leden, uitgenomen den heer Rijken. De notulen der voiigo vergadering werden na door den secretaris te zijn voorgelezen met ulgcmeene stemmen goedgekeurd en vastgesteld. A»n de orde is 1. Ingekomen schrijven van de heeren A. Sprangexs en Van Broekhoven, houdende mede- deelipg dat zij tegen 1 Januari ontslbg vragen als lid van het armbestuur en zulks wegens hun vergevorderden leeftijd. De Voorzitter: De heer van Broekhoven heeft medegedeeld, dat hij zijn ontslag- aanvrage intrekt en dus zijn functie zal blijven vervullen. 2. Ingekomen een schrijven van den heer B. v. d. Aa, houdende verzoek om hem tegen 31 December eervol ontslag te willen verleeuen als opzichter der gasfabriek. De Voorzitter Ik stel voor om aan van der Aa eervol ontslag te geven, ingaande 31 Dec. Met algemeenc stemmen aldus besloteD. 3. Vaststelling begrooting 1905. De Voorzitter. Ajsg ik de rapporteur der commissie verzoeken rapport uit te brengen? Da heer Van Lier; 11. H. Als tapporteur van de commissie door den Raad benoemd tot on derzoek der gem.-rekeniüg en begrooting, meen de ik reden te hebbeD, vooraleer wij de begroo ting in hare onderdeelen behandelen, ter ver duidelijking een paar punten te bespreken. Zooals u. M. H. zal hebben gezien, zijn in de begrooting van 1905 velschillende wijzigingen aangebracht, zoodat sommige posten nogal aanmerkelijk schelen bij vorige dienstjaren. Er zijn verhoogd, verlaagd, of afgevoerd, doch over het geheel genomen zijn de ink. hooger geraamd dau vorige jaren, dewijl verschillende posten van uitgave zijn verminderd of afgevoerd dit was ook noodig om de begrooting le doen sluiten. Het onderzoek der begrooting heeft heel vrat tijd gevorderd. De commissie heelt daarvoor tweemaal vergaderd, wijl ze in de eerste vergadering, waar de toelichtii g niet aanwezig was, van een ander gevoelen was dan het Dag, Bes uur. Toen is daarop gevolgd ecu tweede vergadering met een lid van het Dag. Bestuur, met dit gevolg, dat we het vrijwel eens zijn geworden. De hoofdzaak was deze: Door het Dr>g- Bestuur is de H. Omslag gebracht op f 9000; dit moest om de begrooting te doen sluiten. Doch de commissie is van uaeeniDg, dat die toch al zwaar genoeg drukt, al woidt die Diet hooger opgevoerd, f 8000 drukt ol reeds zwaar genoeg op de belastingbetalers. Immers door verhooging van den H. Omslag zal juist de middenstand het zwaarst worden getroffen, de weikman, die van handenarbeid in het onderhoud van zijn huisgezin moet voorzien, die daarvoor moet zwoegen en tobben van den vroegen morgen tot den laten avond. En dezen zouden dan nog een zwaardere last worden opgelegd I Mij dunkt hij drukt reeds zwaar garoeg al laten wij dien post op f 8000. Dat ieder uaar vermogen de lasten der ge meente draagt, wij moeten het bekennen, is billijk. Doch daar moeten zekere grenzen zijn, en die zijn naar het oordeel der commissie be reikt, zoo ze al niet ziju overschreden door den Hoofd. Omslag vast te stellen niet op I 9000 doch op f 8000. Op grond hiervan geven wij den Rand in overweging den Hoofd. Omslag als vorige jaren te brengen op f 8000, in aanmerking genomen, dat het dan nog per inwoner berekend meer is als voorheen, wijl het zielental is ver minderd. Zoodoende M. H. zal u denken, dat wij een aadeelig slot krijgen op de begrooting. Eu dat is ook zoo. Doch wat is daarvan de raden De oorzaak, de htofdoorzaak is, dat er verschillende buitengewone uitgaven zijn gedekt. O. m ok de school van den Loonschendijk die I 1100 heeft gekost, waaraan de f /000 uit de gewone middelen heeft moeten bijpassen. Daar komt nog bij het onderwijs aan vier openbare scholen (de drie bijzondere blijven hier buiten aanmer king, 'e jaorlijks, met de leermiddelen enz. ik neem hier het laatst vcrloopen dier.stja ar 1903 op f 12764,70!/j komt te staan, waarvan bet ltijk wel f4576,92'/j vergoedt, doch waaraan de gemeente dan nog f 8187,79 moet bijpas>en Wijl de gemeente zulke zware offers moet ge troosten voor het onderwijs, acht de com missie het niet alleen w.nschelijk, doch noodzakelijk dat er pog-'ngen worden aangewend om van rijkswege meerdere bijdragen te verkrijgen b.v. I 2500 in do kosten van het gewone onderwijs. Wij kunnen er de regeering op wijzen, dat hier ruim t 8000 aan het onderwijs wordt besteed, waar an maar f 400 voor school geld terug komt. Er wordt 50 opcenten op de persoDeele belasting geheven, 's Jaarlijks wordt uit de gemeentekas f 3500 aan deB alg. armen gegeven zoodat alleen het onderwijs met de ar menzorg de gemeente jaarlijks op f 11500 komt te staan. Meer zou nog kunnen worden aangehaald, doch wij meeccn hiermede te kunnen volstaan, om dit in 't kort onder uwe aandacht te bren gen, vooraleer wij de begrooting artikelsgewijze behandelen. De Heer v. Lier. Heeft een der leden nog i ets over de begrooting in 't geheel in 't midden te breDgen P Geen der leden verlangt zulks. De heer van Lier. Hoofdst. I, art. 1. Batig slot der door den Raad voorloopig gesloten rekening over het dienstjaar 1903. Art. 2. Vermoedelijk batig slot. De heer v. Lier. Dat vermoedelijk batig slot is zeer vaag. Het eindcijfer weten we nog Diet. De commissie stelt voor het niet op de begroo ting te brengen, als eens niets over schiet. De heer Teulings. Dus u wil dat batig slot ei geheel afvoeren. De heer v. Lier. Ja. De Voorzitter. Heeft de raad hiertegen be zwaar Daar geen der heeren hiertegen bezwaar heeft, wordt aldus besloten. Afd. 2, ert. Hoofd, omslag of andere directe belasting f 9000. De heer van Lier. Zooals de heeren uit de zooeven door mij gehouden bespreking hebben gehoord, stelt de commissie voor de Hoofd. Om slag te breDgen op f 8000. De Voorzitter. Dus de Raad wenscht den Hoofd. Omslag ook op f 8000 gulden te breDgen Met -Igemeene stemmen wordt aldus besloten. De heer v. Lier. De commissie zal alleen die art. bespreken, dio zij noodig oordeelt, doch wenichen de leden het anders, dan moeten zij

Echo van het Zuiden | 1904 | | pagina 2