Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. IE fik IJl ZWAARD. f iSiiim'H TOO, Donderdag 22 December 1004. Jaargang „De Echo van het Zuiden". AH TOON TIELE BEDRIEGERS BEDROGEN Uitgever: Winkeliers, die U andere zeepsoorten Al wie een abon nement neemt op tegen 1 Januari 1905, ontvangt van afheden»de nog verschijnende num mers GRATIS. 30 Cent. FBl'ILLBTOX. BUITENLAND. Rusland en Japan. P- WAALWIJK. IN DE HANDEN STOPPEN, ALS U $UNLIGHT= =ZEEP VRAAGT, BEDRIEGEN ZICHZELF, WANT ZIJ VERLIEZEN HUN DEBIET. U WENSCHT DE ZOO GUNSTIG BEKENDE SUNLIGHT. DE EENIGE BESTE Z EEP, GEEN ANDERE. LET DUS OP HET WOORD „SUNLIGHT OP IEDER STUK ZEEP. Evenals andere jaren bestaat thans wederom in liet nummer van 1 Januari gelegenheid, aan vrienden, bekenden en begunsti gers een heilwensch te brengen. De Nieuwjaarswensch in dit blad kost slechts Spoedige opgaaf zeer gewenscht. Met kennis van zaken? Wuli(jksrkr en Liifslrttlsrkr ('«mil. Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. 1 b o n n e in e n t s p r ij s per 3 maanden f ()."5. Franco per pont door het geheele rijk f 0.90. Brieven ingezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den |TiW"— sas lUBMtfneMA* Id een slotartikel over het Lager onder- wijs-ontwerp merkt de Nederlander op, dat met dit ontwerp de kleine scholen met twee onderwijzers toenemen, maar het blad niet daarin geen bezwaar. Deze hebben volgens de Nederlander zells veel vóór boven de groote en verschaffen bovendien aan vele Heldenroman van HENRYK SIENKIEWICZ voor De Echo van liet Zuidenvertaald door H. EERSTE BOEK. HOOFDSTUK X. (21) De sergeant kwam naar hem toe, Zij zijn te talrijk, flnisterde hij. Jan dacht nog slechts aan een roemvollen dood. Terwijl zijn soldaten zich al schietend achter zakken met levensmiddelen en munitie verschansten, stond hij alleen rechtop, bloot gesteld aan pijlen en kogels, Goed antwoordde hij wij zullen tot den laatsten man sterven. Wij zullen sterven riepen de manschap pen als uit éen mond. Vuur! De jonken rookten... Voortdurend groeide de menigte vijanden aan, gewapend met lansen en zeisen. Zij verdeelden zich in twee kolon- nen. De eene onderhield een gestadig vuur de andere wachtte op 't gunstige oogenblik om den aanval te beginnen. Tegelijkertijd kwamen uit de kreken van het eiland vier booten te voorschijn om den luitenant in den rag en van ter zijde aan te vallen. Het was nu helder dag. De rook hing in lange strepen in de morgenlucht en wierp een sluier over het bloedbad. De luitenant liet het vuur richten op de naderende booten. Dat schenen de Kozakken en de Tartaren te verwachten. Hoor, zei de sergeant, de schurken nemen bun kandjars tusschen de tanden zei maken zich gereed tot den aanval. Inderdaad begonnen driehonderd Tartaren, het kromme zwaard in de vuist en het mes tusschen de tauden. den aanval. Zaporogen, onderwijzers kans oin hoofden van scholen te worden. Onmiddelijk daarop laat de Nederlander volgen, dat vaststelling van het leerplan door buiten den kring der bijzondere school staande autoriteiten belachelijk en onredelijk is. In het licht van bovenstaande opmerking omtrent die kleine scholen klinkt dit laatste oordeel wel wat aanmatigend. Im mer*, met te beweren, dat scholen met twee leerkrachten veel vóór hebben boven groote toont het blad zelf al een heel slechten kijk te hebben op onderwijszaken. Juist, dat het nieuwe wetsontwerp deze faciliteit in de hand werkt, vertoont liet voor vele bevoegde schoolmannen, ook onder de regeeringsparlij, eene bedenkelijke schaduwzijde. Het moet toch voor itder, die een weinig nadenkt, duidelijk zijn, dat die kleine scholen niet voldoen kunnen aan den eisch,een goed onder wijsinstituut gesteld. Afgescheiden van te groote en te vele klassen voor één onder wijze^ waar moeten voor al die schooltjes de noodige leermiddelen vandaan komen Waar een flinke, groote school is, daar kan men met betrekkelijk veel minder geld, doordat men in massa koopt, de inrichting van leermiddelen voorzien dan aan eene kleine inrichting. Het ideaal voor elke onderwijs inrichting is toch voor elke klas een on derwijzer. En hoe kan nu een blad als de Nederderlander beweren, dat die kleine scholen veel vóór hpbben op de groote Beweerden we te veel toen we bo.eH deze driestar plaatsten „met kennis van zaken Wij hebben eerbied voor de juridische 1 1,1 - met zeisen gewapend volgden hen. De vijan delijke booten waren nu tot op een paar vademen genaderd en er in geslaagd, de jonken van den luitenant te omsingelen. Een hagelbui van kogels daalden neer. Meer dan de helft van Krétuski's manschappen warén gesneuveld do overigen verdedigden zich waanzinnig, In een opening van den rook worden de twee jonken van den luitenant weder zicht baar overstelpt door een razende menigte. Men zou gezegd hebben de lijken van twee paarden, verscheurd door een troep hongerige wolven. Eenige geregelde kozakken boden nog weerstand. Met bebloed gelaat, met een een pijl in den linker schouder, verdedigde Jau zich wanhopig. Zijn hoofd stak uit boven het gewoelzijn sabel schoot bliksemt?. Bij ieder kennis van den heer Lohman, doch over onderwijszaken schijnt (leze bepaald emimente man toch nog lang niet uitgeleerd te zijn. Werkelijk, een schaduwzijde vsn het ontwerp ishet ontstaan van die kleine scholen. Doch waar het gaat om de jeugd op te voeden in de Christelijke beginselen moet dit zwaarste voorgaan. Wordt als correctief gesteld, dat deze scholen zoo goed mogelijk moeten ingericht zijn, dan is reeds veel gewonuen. Maar dan dient men rr vo r te waken, dat over het aanschaffen va t leermiddelen geen mannen meer zeggingskracht krijgen die wat eenige jaren in 't Noorden van ons land gebeurd is eene globe van Nederland voor de school wilden laten komen. Er werd aangevraagd een globe, doch het desbetreffende bestuurslid maakte de snug gere opmerking, dat men niet behoefde te beginnen met eene globe van geheel de wereld, men kon het best stellen met eene globe van Nederland. Waar zo iets als historisch feit aange haald kan worden, is het maar te hopen, dat die toekomstige kleine scholen betere autoriteiten krijgen. Er zou over dit slotartikel van de Ne derlander nog heel wat meer op te merken zijn, zoo o. a waar het blad beweert, dat het onvoldoende van den hestaanden toestand omtrent de opleiding van onderwijzers niet aangetoond is (is op dit terrein het blad dan geheel en al een vreemdeling in Jeruzalem doch voor heden zij het genoeg, om te doeu zien, dat zelfs een blad als de Nederlander soms nog aardige ketterijen kan verkondi gen omtrent een gebeid waarvoor het toch een hoogen, zelfs sterk becritis6erenden toon aaDslaat. Eene homoeopatische genees wijze. De Haagsche kroniekschrijver der N. Gron. Ct. weet mede te neelen, dat de minister van Binnenlandsche Zaken na af-* van de begrootingscampagne zich naar San Moritz zal begeven en zich daar ouder de behandeling zal stellen van eene erkende specialiteit geen homoeopaat. voegt hij er ondeugend bij. Zooals ineu weet, is Dr. Kuypcr voor de homoeopathische genees wijze, d. i. eene methode van Dr. Hahne mann, bestaande in 't aanwenden van zoo danige middelen tegen eene kwaal, welke Advkrtkntibn 17 regels f 0.60 daarboven 3 cent per regtl, groote letters naar plaatsruimte. Adverteutiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regeia en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten ten van den 203 meter hoogeD heuvel. Zij bereiden thans een aanval voor op dc nieuwe stad en doen een poging zich ie dringen tus schenLiaotishan en hel Russische hooldkwar— ier. hij een gezonden mensch juist die kwaal ver wekken zouden, zooals b.v. pulgecrimddelen tegen buikloop. Vandaar de ondeugende op making van dien goed ingelichten krouikeui, dat de heer Kuyper zich niet onder behan deling zal stellen van een homoeopaat. In dit verband zij hier opgemerkt, dat het jammer is, dat Dr. Knijper in zijn drank wet ook niet in die lijn is gebleven. In Noorwegen toch passen de autoriteiten een zeer eigenaardig» homoeopatische geneeswijze op dronkaards toe. De „patiënt" wordt daar achter slot en grendel gezet en voornamelijk gevoed met brood, in portwijn geweekt. Den eersten dag \indt de dronkaard dut zeer lekker, den tweeden dag maakt het hem kriegel en na verloop van acht dagen heeft hij er een afschuw /an. Het schijnt dat die afschuw toeneemt en dat de kuur goede uitkomsten oplevert. Och, och, wat zou het Handelsblad een nog grooter keel hebben opgezet, als deze maatregel eens in de drankwet was opge nomen. De trommelvliezen zouden dan wer kelijk gesprongen zijn zijner slagen weerklonken gejammer en doods kreten. Rechts Yan hem 8<ond de sergeant, links een zijner laatste soldaten. Soms schenen de Tartaren terug te wijken, maar het volgende oogenblik werden zij weder vooruitgedrongen door de golven van menschen en vielen zij onder de slagen dier drie zwaarden. Neemt ze levend gevangen riepen eenige stemmen. Geef u over maar Jau wilde zich slechts overgeven aan God. Een doodelijke bleekheid overtoog zijn wangen, hij wankelde en viel beneden in de boot. Vaarwel, luitenant riep de sergeant. Hij viel op zijne beurt. De donkere menigte der aanvallers overdekte de twee jonken. HOOFDSTUK XI. In de buitenstad Hassan—Pacha in het hartje van de Sitch, zaten twee Zaporogen aan tafel in de hut van de controleur der maten en ge wichten en versterkte hun krachten met gegiste mais, die zij uit houten lepels dronken. De een hunner, Phillipe Zakhar, de controleur, was een versleten grijsaard de andere, Anton Tartartuk, de ataman der Kozakken van het detachement van Therine. was ter nauwernood ouder dan veertig jaren hij was hoog van gestalte, zwaar gebouwd en zijn gelaat droeg een woeste uitdrukking. Zij spraken op ge dempten toon Dus vandaag zal het gebeuren? Aanstonds, antwoordde Tatartuk. Men wacht slechts op de aankomst van den eersten ataman en van Tuhay— Bey., Vóór het vallen van den avond zullen de ouderlingen verga deren... Alles is hekend, voordat de nacht aanbreekt. Hum 1 Dat kan slecht afloopen, gromde de oude Zakhan. Zeg eens, wist gij, dat hij een brief had voor mij Ik zelf heb de brieven bij den ataman gebracht. Er zijn drie brieven op den Lakh gevonden pen voor den ataman, de andere voor u en de derde voor den jongen Barrahas. - Van wie kwamen die brieven Die voor den ataman van den hertog zelf wij zagen het aan het zegel. De andere dat weet ik niet. God sta mij bij I Als gij in een brief niet openlijk een vriend der Lakhs genoemd wordt, zal het nog al,losloopen. God sta mij bij herhaalde Tatartuk. Gevoelt gij schuld Ik volstrekt niet... De oude controleur boog zich aan het oor van den ataman en zei op nog zachteren toon: Vlucht I Maar hoe Waarheen Alles is afgezet. Geen visch zou door het water, geen vogel door de lucht ontkomen. Zoek een schuilplaats in Hassan-Pacha waar ge kunt. Ze zullen me vinden... Maar gij, wijs gij mij een schuilhoek in uw magazijnen, tusschen de tonnen, in de tonnen... gij zijt immers mijn bloedverwant. Ik zou er mijn eigen broeder niet ver bergen... Gij vreest den dood... Drink, dat gij er bij neervalt... dat maakt iemand onge voelig voor den strop of het zwaard. Misschien behelzen de brieven niets ernstigs. Misschien O Ellende, ellende zuchtte Tatartuk... En toch is mijn geweten zuiver.. Ik hen een trouw partijgenoot ik haat de Lakhs Maar die drommelscbe brieven Eu dau, wat zal de gevangene in den raad zeggen Hij is in staat, mij te verderven. De bloedige strijd om het bezit van Port Arthur wordt nog even fel gestreden als voor de bezetting door de Japanners van den beruchten heuvel van 203 M., wel een bewijs, dat het weerstandsvermogen van de dappere verdedigers nog niet geknakt is, dat het hand jevol mannen onder den kranige» Stö sel nog wouderen van dapperheid verricht en een gruwelijke slachting brengt onder de tal rijke aanvallers. Het is dan ook niet anders dan de ontzettend groote overmacht, die het naar verhouding kleine groepje Russen doet wijken voetje voor voetje en niet zonder dat elke duim grond groote gapingen maakt in de gelederen van den onstuimige aanrukkenden vijand. Uit Tokio wordt van gisteren geseind, dat de J panners Zondagmiddag een groote mijn deden ontploffen onder een gedeelte van het noorderfort ten oosten van Kikwanshau. Onmiddelijk na de ontploffing stormde de Japansche infanterie voorwaarts eu slaagde er in het fort te veroveren. Bericht wordt, dat de Japanners eveneens een sterke positie vermeesterden ten zuidoos- 't Is een dapper soldaat... hij zal nie mand verraden. Hebt gij hem vandaag gezien Ja ik heb zijn wouden verzorgd ik heb hem brandewijn, vermengd met asch, in de keel gegoten... Hij zal er door komen... 't Is een wakker soldaat Men zegt dat hij, alvorens te vallen, een aardig getal Tartaren gekeeld heeft... als varkens... Wees niet bang voor den Lakh. De sombere klank der koperen bekkens deed zich op de wapenplaats hooren. Ta tartuk sprong op. Zijn trekken, geheel zijn bonding verrieden een razenden onrust Daar wordt het teeken voor de verga dering gegeven, zei hij, met beklemde borst... God sta mij bij 1 Phillippe, geen woord over ons onderhoud Hij greep naar de flesch, zette ze aan zijn hoofd en dronk lang en gretig. Kom zei de controleur, en trok hem mee. Zij gingen naar buiten. De wapenplaats was van Hassan—Pacha gescheiden door een wal met eenige kanonnen. Midden in de buitenstad stond het huis van den controleur, omgeven door loodsen, slechte houten gebouwen, gedekt met riet, takken of gevlochten twijgen. Dit soort krotten diende deels tot bergplaats voor de verschillende regimenten Kozakken de andere, ingericht als bazaar of herberg, werden bewoond door Tartaarsche of Walachijsche kooplieden. Men verkocht er zadels, getraande of gelooide huiden, Oostersche stoften, zakken wijn, kruit, kruizen, kalve manen, ingelegde vruchten, lansschachten, artikelen die buit gemaakt waren in de Krim, op de kusten van Anatolië of in 't land der Moldaviers. De atamannen, die bij den verkoop moesten toezien, slaagden er zelden in, de buiten sporigheden der menigte tegen te gaan. lus— schen de bazaars bevonden zich de herbergen. Voor de deur lagen op hoopen spaanders en vuil talrijke dronken Kozakken sommigen stijf en in diepen slaap, anderen met schuim op de lippen en in stuiptrekkende beweging. Eenigen brulden liederen, vochten of Btoei- den, raadpleegden het lot, en klaagden o\ er hun rampspoed Een akelige, vunze lucht Maandag te middernacht is het noordelijke Kikwan-fort genomen, na een van de bitterste gevechten die hij het beleg zijn voorgekomen. De Japanners waren weken lang doende geweest met het graven van twee gangen ter lengte van veertig voet, met vier zijtakkeu waarin zeven mijnen geplaatst werden. De eigenlijke aanval werd uitgevoerd door twee atdeelingen vrijwilligers die in de gracht bleven ot de mijnen ontploft waren. De eerste afdeeling liep toen te vroeg storm. Velen werden namelijk gedood door brokken van de borstweringen aan het noordelijke en oostelijke front, die dcor de ontploffing wer den weggeslingerd. De tweede afdeeling drong later binnen door twee geweldige bressen die tengevolge van de ontploffing in den muur waren gekomen. De vijanden die de schansen voor den muur bezet hielden werden gedood, de rest van de bezetting lag achterin het fort achter een dam van zandzakken, die om de bassemenlen van de kanonnen gelegd waren. Zij boden verwoeden tegenstand. Na tien uur vechtens werd het fort vermeesterd. De be zetting werd zoo gted als vernietigd. Generaal v. S'.össel meldt den czaar in een telegram van 2 Dec., dat de stormaanval op de vestingdie gedurende twaalf dagen werd voortgezet in den nacht van 1 op 2 December definitief werd afges'agen. Generaal Stössel verklaart, dat deze aauval de heftigste was van de tot dusver onde nomene. Bij de verdediging tegen den aanva onderscheidden zich in het bijzonder de geneiaals Kondra— tenko, Nikitin en Gorbatowski. De Japanners zouden volgens medearelingcn van gevangene en Chineezcn niet minder dan 20,000 man hebbeD verloren. Geueiaal v. Stössel meldt van 6 Dec.: In het gevecht om den Hoogen Berg, dien de Japanners, nadat in den loop van den dag drie aanvallen waren afgeslagen, in den avond var. heden vtioverden, weiden de inspecteur der hospitalen, gene aal Zeipitski en overste Boekisof verwond. Ecu derde telegram van generaal v. S'össel van 10 Dec. meldt, dal de in de haven lig gende schepen schade leden dooi de japan ners. Generaal Zeipitski is aan zijn wonden be zweken. „■II. Ill II J JMMJjll II.HHI _IJ van brandewijn, pek, teer, gerookte visch, gedroogde huiden, vervulde de atmosfeer dezer plaats, welke door de schakeeringen der menigte, door de bazaars en magazijnen, veel geleek op een kleine Turksche of Tar taarsche stad. Op dit uur wemelde het er van meuschen. Herbergen en winkels werden inderhaast ge- Bloten, om zich te begeven naar (1e wapen plaats, waar d6 raad reeds bijeenkwam. Philippe Zaktar en Anton Tatartuk volgden den stroom der menschen. Maar Tatartuk liep langzaam, stond telkens stil, en liet onophoudelijk anderen voorgaan Onrust kleurde zijn gelaat doodsbleek. Zij gingen over de brug der gracht, begaven zich door de poort en kwamen eindelijk op een ruim plein, omringd door acht en derdig houten gebouwen dat waren de kazernen van even veel regimenten Kozakken. Allen van gelijke afmeting, waren zij slechts van elkaar onder scheiden door hunne namen, die ontleend waren aan de verschillende steden der Ukraine en welke ook de regimenten droegen. Op een der hoeken van het plein stond de raad zaal. Alleen de hoofdmannen hadden het reslit daar binnen te gaan. De „compagnie" beraadslaagde onder den hlooten hemel, zond ieder oogenblik een deputatie naar de ouder lingen en meermalen gebeurde het, (lat zij vergaderzaal bestormde en den raad schrik aanjoeg. Philippe Zakhan en Tatartuk traden het gebouw binnen, want heiden hadden recht oin zitting te nemen onder de ouderlingen de eene als controleur, de andere als atamau. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1904 | | pagina 1