Gemengd Nieuws. BINNENLAND. Provinciaal Nieuws. NIEUWS UIT "KAATSHEUVEL Telegrammen. Ingezonden Stukken Hofberichten. Gelebes. Mr. G. J. Goekoop. St. Antonius-Parochie. Oefeningen van het Veertigurengebed met Kerstmis. Waalwijksche Gymnastiek- vereeniging. Mannenkwartet. Verloting. Diefstal. Nieuwen Maasmond. Raadsvergadering te Waspik. Diefstal. Aangevallen. Vijf-en-twintig kinderen verdronken. Ongelukken. Er wordt alweer heel wat gemompeld over knoeierijen van leveranciers, en ook de bladen maken daar melding van. De misbruiken die aan 't licht gekomen zijn, betreffen de win terkleeding en het schoeisel voor de troepen in Mantsjoerije. Men is nog altijd bezig aan de warme kleeren, maar wanneer zal alles gereed zijn, terwijl de berichten van de Sja—ho al sprekende van 10, 20 graden vorst Nog erger is dat de pest uitgebroken is onder werklieden in het zuidoosten van Rusland die bezig waren met het maken van pelsen uit schaapsvellen. Deze vellen waren vooraf niet behoorlijk gereinigd en zijn inderhaast behandeld, zoodat niet alleen de kleeren slecht in elkaar gezet zijn, maar bovendien een ernstig gevaar opleveren voor de soldaten die ze ontvangen. Een hecle partij is nu afgezonderd moeten worden ter decintectie. Met de laarzen moet het ook erg gesteld zijn. Een blad te Kief deelt mede dat aan een gewezen ambteuaar van politie, Noswetof de levering gegund is vau 30,000 paar laarzen met bont afgezet, voor 5 roebel 50 kop. het paar. Naswetof besteedde de levering aan een koopmau uit, die de laarzen tegen 4 r. 25 k. wilde leveren, en ten slotte vond deze een groep kleine schoenmakers, die de leve ring weer overnam voor 3 r. 25 k., zoodat beide eerstgenoemde» zonder er iets voor te doen, 37,000 roebel aan de levering ver dienden de verdienste van de schoenmakers er ook nog af is te berekenen dat op een partij :er waarde van 165,000 roebel de leveranciers ten minste 100,000 roebel verdienen. En de ongelukkige soldaten te velde krijgen on bruikbare waar. De laarzen inet kar onueu zolen, uit den Russisch—Tuikschen oorlog, zijn in Rusland nog niet vergeten. Het Koninklijk Echtpaar is Zaterdag middag ruim halftwee van het Loo ver trokken met den Kouinklijken trein. De Koningin die er welvarend uitzag, drorg een grijs met bont afgezet reistoilet en had een bouquet in de hand. De Prins was in burgerkleeding. Met den burgemeester van Apeldoorn, die op het perrou aanwezig was, werden handdrukken gewisseld. Een talrijk publiek was aanwezig. Tegen 4 uur stoomde de Koninklijke trein het Staatsspoorstation in Deu Haag binnen. Ter begroeting waren daar aanwezig, de burgemeester der residentie baron Swrerts, de gouverneur der residentie, generaal Von Ermel Scherer en baron Bentinck, opper stalmeester. Zoowel H. M. als Z. K. H. onderhielden zich eeuige oogenblikken met de aanwezi ge autoriteiten, de Koningin in het by zonder geruimen tijd met een burgemeester. Buiten bet perron in de Rijnstraat en langs deu verderen weg stond een talrijk publiek dat het Koninklijk Paar hartelijk begroette. In eeu gesloten gala-hofrijtuig werd eerst naar het Paleis van H. M. de Koningin Moeder in bet Voorhout gereden en na het bezoek aldaar naar het Paleis in 't Noord einde. Uit Batavia wordt geseind Alle vorsten in Dongola sloten contrac ten, behalve twee onder suzereiniteit van den vorst van Benawa die weigerden bun opwachting bij den gouverneur te maken. Bij een poging tot dwang maakte het gevolg amok43 van hen sneuvelden. Onzerzijds werden drie minderen gewond. De colonne blijft voorloopig in Dongola. De Staatscourant van Maandagavond bevat hot koninklijk besluit, waarbij mr. G. J. Goekoop benoemd wordt tot lid van de Algemeene Rekenkamer. De benoeming zegt de N. R. Ct. was te verwachten, uadat de Tweede Kamer den t heer Goekoop op de meest eervolle wijze, met bijna algemeene stemmen, nummer 1 de nominatie had geplaatst. Zij zal met gemengde gevoelens worden vernomen. Al zal men gaarne, nu mr. Goekoop deze benoeming verlangde, hem de nieuwe be trekking gunnen met leedwezen zullen velen hem zien heengaan uit zijn tegen woordigen werkkring in de Tweede Kamer, dien hij sedert 1884, in de Provinciale Staten, dien hij sedert 1872 en in de Gedep. Staten dien hij sedert 1879 met eere vervulde. De N. R. Ct. schijnt zich bezorgd te maken over de vraag of de zetels wel voor de liberale partij behouden zullen blijven. Herhalingsoefeningen. De lichting 1900 van het wapen der infanterie komt in Sept. 1908 gedureude 26 dagen voor herhalingsoefeningen ouder de wapenen. De lichting 1902 van het wapen der infanterie komt in 1905 voor herhalings oefeningen onder de wapenen van 7 tot 25 Aug- v' 1■WfP—1 Waalwijk, 21 December 1904. Gasfabriek. Maandagavond ten 7Vs uur> had de aan gekondigde opening van 't nieuwe gedeelte en nieuwe werken der gasfabriek plaats. Daartoe waren tegenwoordig de gascom- missie, het dagelijksch bestuur en alle leden van den raad. (We zullen hieronder eene korte beschrij ving van een en ander laten volgen). Nadat door den voorzitter van de gas- commissie, den heer J»c. Gragtmans, den directeur der gasfabriek en den ingenieur der werken Ehr. vou Gessier, eene expli catie der werking der nieuwe toestellen, ovens, retorten enz. was gegeven en eenige dezer laatste waren leeggetrokken en weer met het nieuwe apparaat waren gevulJ, nam de heer Jac. Gragtmaus 'i woord en sprak ongeveer 't volgende Bij 't overnemen der nieuwe installatie door de gascommissie van de Stettiner Chamotten-fabriek, is het mij een genoegen te verklaren dat we dat gaarne doen, omdat we alle reden tot tevredenheid hebben, de verschillende zaken zijn vlug en degelijk daargesteld en zoover we kunnen nagaan zonder eenige foutde juiste werking ent zal de toekomst moeten leer-en dat alles zoo naar wensoli i9 gegaan danken we zeker op dc eerste plaats aan d<m ingenieur Von Ges8ler, die voor de eerste maal een oven bouwt en verder aan den monteur, die hier gedurende den geheelen duur werkzaam was en alle reden tot tevredenheid gaf, als blijk daarvan offreeren we hem cm s'offelijk blijk van dankbaarheid. We kunmn zooals ik gezegd heb, nu oog niet geheel oordeclen over de werking van het systeem daar alles nog niet geheel in orde is. De aannemers de heeren de Rooy.en Schonk hebben goed en vlug werk geleverd, ze hebben er alle eer van. De fitter en verdere arbeiders hebben dikwijls hunne hulp moeten verbenen, een klein blijk van dankbaarheid mag hen daarom niet onthouden worden. Den directeur den heer van Dijck, zij toe- gewenscht, dat hij nog veel en goed gas met deze nieuwe inrichting mag vervaardigen en dat nog tal van jaren, in 't belang der gemeente. De heer van Dijck brengt zijn dank aan den raad en de gascommissie voor het ver trouwen in hem gesteld, hij hoopt als altijd zijne plichten zoo goed mogelijk te blijven vervullen en den bloei der gasfabriek zoo hoog mogelijk op te voeren. Fhr. van Gessier brengt in 't. Duitsch eveneens lijn dank voor de hartelijke woor den van den heer Gragtmansj wat hij deed was slechts zijn plicht. Daarna werd nog een en ander in oogen- schouw genomen en vereenigden zich de aanwezige heeren eenigen tijd op het bureau der gasfabriek. De nieuwe stokerij is een flink ge bouw van 16 bij 12 M. Zij bevat drie o»enkluizen, waarvan twee zijn ingebouwd. Deze twee ovens bevatten ieder zeven re torten terwijl zij ingericht zijn voor acht, :oodat later eeu retort kan worden inge metseld. De ovens zijn volgenerators, terwijl de oude halfgenerators zijn. De inrichting maakt het noodzakelijk dat een verhoogde werkvloer is aangebracht, waar de kolen mechanisch worden opgevoerd. Deze opvoering geschied met een rolbrug, waaraan een hefkraan. Tevens dient deze rolbrug als laadinrichting. Verdere uitleg is overbodig daar de ge- heele bouw nog niet gereed is en tegen einde Mei pas zal zijn voltooid. Schoenenleverantie Omtrent het bericht uit Waalwijk van j.l. Zaterdag als ou door de Russische regee- riDg aan eenige Waalwijksche en Dongen- sche schoenfabrikanten de vervaardiging zijn opgedragen van 500,000 paar laarzen voor 't Russische leger, schrijft men uit Dongen aan De Tijd Het was in sommige industrieele kringen hier te lande niet onbekend gebleven, dat het Russische departement van oorlog naar een maatschappij uitzag, die de fabrikatie op zich wilde nemen van het jaarlijks be- noodigd aantal laarzen roor legerbehoeften. De desbetreffende fabriek moest opgericht worden te St. Petersburg. Nu heeft zich te dezer zake de oua- Hollandsche ondernemingsgeest niet ver loochend en hebben zich onverwijld eenige industrieelen, waaronder de heer Jac. G. Aarts alhier, vereenigd, die in overleg met een bekwaam technicus, den heer S. A. J. Smits genoemde exploitatie in de Rus sische hoofdstad zullen ter hand nemen en bereids met het gouvernement een contract hebben afgesloten voor de jaarlijksche ver vaardiging van 500,000 paar laarzen voor 't Russische leger, gedurende een tijdvak van minstens 10 jaren. De heer Smits treedt op als technisch directeur, 't Mag den Hollandschen onder nemers als een goede noot worden aange- teekend, dat zij zich in concurrentie met den vreemde, deze lucratieve zaak hebben weten te verzekeren. Vrijdagavond 23 Dec plechtige opening met Lot en predikatie door een Eerw. Pater ten 8 uur. Zaterdag 24 Dec. Uitstelling van het Allerheiligste ten 7 uur en lezende Mis. Teu 9 uur plechtige Hoogmis. Des avonds ten 8 uur Lof met predikatie. Den ge heelen dag gelegenheid om te biechten. Zondag 25 Dec. lste Kerstdag. Uitstelling van het Allerheiligste en plechtige Kerstmis ten 5 uur waarna twee lezeude Missen. Ten half 10 uur twee lezende Missen, daarna de plechtige Hoogmis. Des avonds ten 6 uur Lof en predikatie. Vanaf half 8 uur en na de avoudoelening gelegenheid om te biechten. Maandag 26 Dec. 2de Kerstdag. Uitstel ling van het Allerln mgste ten uur. L)e eerste Mis ten 7 uur. De plechtige Hoog mis ten 10 uur. Des avonds ten 6 uur Lof en predikatie tot sluiting van het Veertigurengebed. De ijverige en bekwame directeur der Waalwijksche Gymnastiekvereeniging de heer Princen, ouderwijzer alhier, die met zijn corps meermalen hier en ook elders met succes optrad en daardoor do aandacht van gymnasten wist te trekken, is thans naar wij vernemen, op de jaarvergadering van het Zuidergewest van het Nederlandsch Gym nastiek verbond, met op één na algemeene stemmen tot bestuurslid gekozen. Ofschoon de heer Princen niet, op de veigadering tegenwoordig was, twijfelen wij niet of hij zal het in hem gestelde vertrouwen niet beschamen eu de verkiezing zich laten welgevallen. Het Waal wij ksch Mannenkwartet bestaande uit de Heeren J*cq S-rs, Joh, van Bladel, Adr. van der Ven eu Jus. Groenen, met den Pianist A. Hurkmans, stelt zich voor op 29 Januari te Heusden eene uitvoering te geven in de zial van den Heer Jos. Spierenburgh. De Waalwijksche zangers zijn daar zoo gunstig bekend, dat we zeker zijn vaneen goede opkomst. Maandagavond hield de loterij onderne mer A. Smits eene verloting in tegen wooi- digheid der politie in 't café van den heer M. de Leeuw. De prijzen vielen als volgt le prijs een regulateurklok J. van Kempen. 2e 6 stoelen Gez. v. d. Sanden. 3a u een linnenkast H. van den Heuvel. 4e twee schilderijen Auna Kuijst, 5e y een spiegel Elisa Gijzels. Toen gisterenavond de knecht van A. K. alhier even in een café een potje bier ging drinken zette hij paard met kar voor de deur. Toen hij later buitenkwam vond hij daar, o schrik, niets dan het paaid, kar en tuig waren verdwenen Men kan zich de ont steltenis van den unii voorstellen, hij moest met het paard alleen naar huis. Ra, ra, wat is dat een vreemde ge schiedenis. Van een hondeukar werd gisteren avond in de stationsstraat eeu zak met ko nijnenvellen gestolen. Deze winter zal het bewijs leveren naar wij hopen, van de goede werking van den Nieuwen Maasmond. Voor tegenwoordig is de stand van het water alhier veel lager dan hij die in vorige jaren was bij hoog öpperwater. Op het Bossche Veld komt wel water, maar dat is afkomstig van de Dommel. Dit zal wel niet zoo hoog komen dat de weg overstroomd wordt, althans dit is de algemeene verwachting. Nbl. v. H. MEEUWEN. Het orgel in de Ned. Herv. kerk heeft ten zeer dringende her stelling ondergaan, wuardoor het een achttal weken niet is kunnen gebruikt worden. J.l. Zaterdag is het door deskundigen opge nomen en in orde bevonden, zoodat het j.l. Zondag weder kon gebruikt worden tot begeleiding van het kerkgezang. Het heeft weder een prachtig vol geluid. Een woord van lof aan den heer van Mechelen, die deze verbetering tot stand heeft doen uren- gen, mogen we dan ook niet onthouden. De heer A. Oost, godsdienstonder wijzer bij de Gereformeerde gemeente alhier heeft een beroep ontvangen naar Rijsen (Overijssel). WERKENDAM. Tot onderwijzeres aan de Openbare school A (hoofd de heer Musaert) is benoemd no. 1 van de voor dracht mej. N. B. M. Klop, alhier. 8LEÈUWIJK. Naar aanleiding van een door eenige ingezetenen, ingediend verzoek schrift is door den Raad dezer gemeente besloten tot het aanvragen van een rijks- telefoonkantoor. ANDEL. Dezer dagen is van gemeente wege in het z.g Steegje een pomp geslagen, om in de behoefte van goed drinkwater te voorzien. Evenals die, welke onlangs op den Rietdijk geslagen is, zal zij in eene lang gevoelde behoefte voorzien. GENDEREN. Op Dinsdag 3 Januari 1905 zal in het gemeentehuis worden aan besteed het bouwen van een nieuwe school met onderwijzers woning. Eindelijk is het dan toch zoover gekomen 1 TILBURG, Maandag werd het goede renvervoer geopend op de tramlijn over Dongen naar Breda en Oosterhout en tevens naar Raamsdonksveer, in aansluiting met de booten naar Rotter lam, Amsterdam en Utrecht. Deze correspondentie zal den handel zeker tot gemak en voordeel strekken. BAARDWIJK, 20 Dec. Aanstaanden Zondag zal na het Lof eene Kerstcantate gezongen worden. Deze cantate gecom poneerd door den Heer Mosmans is gear rangeerd door den Heer L. van Cromvoort ook voor kinderstemmen. Wie iets moois wil hooren raden wij aan deze gelegenheid uiet te verzuimen. Gedurende het schooljaar 1 April 1908 tot 1 April 1904 hebben van de honderd schoolgaande kinderen aan üe openbare school alhier, 30 geen enkelen schooltijd verzuimd. Zondagavond was het weer rumoerig in onze gemeente, bekende belhamels waren weer bezig, n 1. J. 3., J, H. P., J. C. P., J. G. P., J. Th. v. d. IL, J. C. LJ. U. L. en J. C M Zij waren ze,er juidruchtig en schaamden zich niet onzen politie-agent Leijtens, die zoo flink zijne diensten pres teert, te beleedigen. Toen hij hen waar schuwde werd het nog erger en J. C. B. ontzag zich niet den politie-man met steeuen te werpen en om hunne woede nog meer te koelen, braken zij een heining af en legden die op dc rails van den tram. De heining was zoo zwaar, dat Leijtens eerst nog den veldwachter moest gaan roepen, om ze te zameu te verwijderen. Het steenen bombardement werd weer herhaald, waar door een lantaarn werd verbrijzeld, zoodat tegen allen bovengenoemd proces-verbaal werd opgemaakt. Het zij« voor 't rocerendeel oud-bekenden der politie, echte politie-plagers en zij zullen d'is een goede straf niet ontgaan. 's GRAVENMOER. Alhier is bij de Gereformeerde gemeente tot pred. beroepen, de heer J. E. van Hulsteijn, cand. te Tiel. 15 Dec. 1904 n.m. 6 uur. Tegenwoordig 8 leden. Afwezig de heeren M. O. J. van Son, A. K«mp en J. J. Kamp. De Voorzitter deelt mede 1Besluit Ged. Stateu houdende goed keuring rekening dienstjaar 1903. 2. Verzoek ontslag als armmeester A. Schoenmakers tegen 1 Jan. 1905. Verleend onder dankzegging voor bewezen diensten. 3. Verslag teekenschool. 4. Een missive van den Directeur-Ge- icraal der Staatsspoorwegen, waaruit blijkt dat aan het verzoek om Waspik op te nemen in het internationaal goederen- en reizigersverkeer, indien daartoe eenigszins termen zijn, gevolg zal worden gegeven, terwijl voor wat betreft het verzoek tot verbetering in de aansluiting der treinen, speciaal met betrekking tot trein 304 en 372 (II) te Roosendaal wordt verwezen naar den Raad van Toezicht op de spoorweg diensten te 's-Gravenhage. Verder wordt besloten Met ingang 1 Jan. eervol ontslag te ver- leeueu aan Mej. M. Fens als onderwijzeres in de Nuttige Handwerken aan de O. L. School alhier. 2. Aan Gebr. van der Rijken alhier toe te staan het maken eener oveibrugging in de Kerkvaartsche haven, tot verbinding hunner scheepstimmerwerven aan beide zijden der haven gelegen. In bedoeld besluit worden zoodanige be palingen opgenomen, dat de scheepvaart geen schade, last, hinder of oponthoud daar door zal ondervinden. 3. Wegens vertrek wordt aan 4 personen afschrijving in den hoofdelijke» omslag ver leend tot een totaal bedrag van f 17.29. 4. Het suppletoir kohier hondenbelasting wordt vastgesteld tot een totaal bedrag van f2.25. 5. Wijziging gemeente-begrooting, in concept aangeboden, met algemeene stemmen goedgekeurd. 6. Aan Burgemeester en Wethouders wordt vergunning verleend tot het houden van do pewone jaarlijksche verpachtingen en aanbestedingen. 7. Een verordening op de invordering van het vergunningsrecht voor de uitoefe ning van den kleinhandel in sterken drank, wordt inet algemeene stemmen, conform tot aangeboden concept vastgesteld. 8. Wordt met algemeene stemmen be sloten geen gebruik te maken van de be voegdheid voortvloeiende uit art. 4, 2e lid, 43, 2e lid, 45, 3e lid, 47, le lid en 49, le lid der drankwet. Hierna wordt overgegaan tot een besloten vergadering. KAATSHEUVEL, 20 Dec. Wat een lol. Zondag namiddag is er hier op de Kruisstraat weer gevochten. Twee bekende luidjei, de heeren M. en R., hadden een borreltje op. Dat maakt iemand bepaald gezellig en aardig. Plcizier als ze dus hadden 1 Willen we nog eens vechten P/; vraagt M. aan R. Deze vond dat wel aardig. Op een gegeven oogenblik echter ligt M. onder. Dit kon hij, die yoor zoo moedig bekend staat, niet uitstaan. Hij grijpt zijn mes en steekt Rnatuurlijk altijd vriend schappelijk en lief, in den schouder, 't Stoeien heviger. Lolmakers worden ge scheiden. M. voldaau huiswaarts. Beschonken. Maandagavond, ruim half twaalf, toonde de Vossenberg nog teeken van leven. E. n beschonken persoon ging er hevig te keer. Vloekend en tierend wilde hij zijn buurman, met wien hij eene veete had, naar buiten lokken. Deze was echter zoo verstandig geen notitie te nemen van deze dollemans praatjes, zoodat het den eerste dan ook begon te vervelen en nu zingend, dan weer vloekend naar huis ging. Men hoort in den laatsten lijd nog al eens van konijneudiefstallen. Zoo werd Maandagnacht bij F. v. T. zijn mooiste it jijn gesio.cn. uuiueiyic oieeK ecui dat de dief nog zoo gulzig niet w,i», w uit bij had het andere konijn, d*t rr bij zat, rustig laten zitten. Hij had dus eerlijk gedeeld. Toen de 75-jarige A. S. zich Zondag avond huiswaarts begaf, werd hij op de Zandschel onverhoeds aangevallen en tegen den grond geslagen. Op zijn hulpgeroep schoten enkele personen toe, waarop de aanranders het hazenpad kozrn. Wat hier voor de aanleiding is geweest, ligt nog in het duister. Do leerlingen e< ner school te Charlestown, in den Amerikaansche staat West Virginia, maakten een uitstapje in de omstreken dier stad, waarbij zij van zes rijtuigen gebruik maakten. Toen deze rijtuigen op de hangende brug over de Eik-ri vier waren stortte eensklaps de brug in en de rijtuigen vielen in den stroom. Verscheidene kinderen verdronken, maar nog zijn alle lijken niet gevonden, men vermoedt dat er nog onder de stukken ijzer van de brug op den bodem der rivier liggen, maar er worden 25 kinderen ver mist, die dus als bij de ramp omgekomen wor- d#n beschouwd. De brug v«rkeerde ie .ds geduiende eenigen tijd in slechten staat. In de stoomzuivelfabriek van den heer Raay- makers-Doggen, te Wouw (N.Br.) is heden de stoomketel gesprongen. De werkman H. werd terstond gedood en een andere werkman heeft zulke ernstige kwetsuren bekomen, dat men voor zijn leven vreest; hem werden een been en een arm afgescheurd. Een gedeelte der fabriek is vernield. liet ongeluk is ontstain doordat een dei werk lieden een riem op wilde werpen. Groote ontsteltenis beerschte hedenochtend aan den Amsteldijk te Amsterdam, door een diep treurig ongeluk, dat daar heeft plaats gehad, Mevr. van E., woonachtig in het bovenhuis van ferceel Amsteldijk 11 op den hoek der Govert linckstraat, had het CDgeluk uit het zoldervens ter van hot huis op straat te vallen. De dood trad oogenblikkelijk in De ongelukkige vrouw, die den leeftijd van 34 jaar bereikt had, laat een echtgenoot en vijf kinderen achter. De deelneming in die buurt is algemeen. Heder. had te Vucht een ongeluk plaats. De gebroeders E., uit Vlijmen, waren met paard en wagen op weg naar het klooster Sparrendaal om hout te bezichtigen, dat morgen publiek zal worden verkocht. Zij liepen naast het voertuig. Toen zij op de hoogte van het Jagerbosch geko men waren, schrikte het paard en sloeg op hol. Een der broeders wist nog de leidsels te grij pen maar kwam daardoor te vallen. Na eeD eindweegs te zijn medegesleurd, ontglipten hem do leidsels en ging hem een der wielen over den buik. Inwendig gekneusd werd hij in een nabij gelegen woniog gedragen, alwaar bij ongeveer een kwartier latei 6tieri. Hij laat een echtgerioote met drie kinderen na. BERLIJN, 20 December. Generaal Trotha meldt van heden uit Wiudhoek De machinegeweer -afdeeling van Wossidlo heeft den 24sten November een erf van de Herero's overrompeld. Er sneuvelden ]1 Herero's. Andere van hun erven ziju op 20 November overvallen. Men maakte veel vee buit en ook hierbij vielen ver scheidene llerero's. Aan onze kant geen verlies. Van de Oyambo's dreigt voorshands geen gevaar. SALONIKI, 19 December. Gisteren hebben de Turksche troepen in het dorp Zoufik, district Morihivo, een Bulgaarsche bende van 25 man in de pan gehakt. Een Bulgaar heeft een Griekschen priester en vier boeren bij Perlepe vermoord. ATHENE, 20 December. Een Bulgaarsche bende van 170 man heeft bij Zewolo een Macedonische (lees: Grieksche) bende van 60 man aangevallen. Het gevecht duurde drie uren. Toen verlieten de Bulgaren hun stelling en kozen zij het hazenpad. PETERSBURG, 20 December. Een oekas van den czaar bepaalt dat eenige troepenafdeelingen in de militaire districten Warschau, Wilna, Kiëf, Kazan, Petersburg, Moskou eu Odessa op voet van oorlog gebracht zullen worden, teu einde de strijd krachten in het Verre oosten te vermeerderen 20 December. De gedeeltelijke mo bilisatie strekt zich iu het militaire district Warschau tot 29, in het district Wilna tot 24, in de districten Kiëf, Kazan, Moskou, Petersburg eu Odessa tot 33 resp. 39, 46, 44 en 24 kreitsen uit. Ook alle reserve officieren van de nieuw gemobiliseerde troepen zijn opgeroepen. «pgagMK» i-.-jiB.-ibiinHrnwn-'waft—acwn—na—mtutcxj Buiten verantwoordelijkheid der Redaciie. Mijnheer de Redacteur Mag ik U beleefd een plaatsje in Uw blad verzoeken Ik voor mij ben een aartsvijand van criti seeren in couranten, vooral wanneer zulks geschiedt anoniem. Nu echter acht ik mij gedwongen. Eenige dagen geleden las ik in Uw blad een berichtje over «het vermoedelijk vergif tigen van een waterpat" een berichtje over «eenige stroopers" en een bericht over «het gouden feest der Dogmaverklaring van Maria's Onbevlekte Ontvangenis." Nu zie ik in uw blad van Zondag 18 Dec. onder «Rectificatie" «Het bericht uit Dru- nen.... betreffende het vermoedelijk vergiftigen van een waterput.... is niet juist Daarop volgt«Ook het bericht betreffende het ge vecht tu8schen den veldwachter en eenige stroopers is niet geheel juistRedeneert nu eens logisch verder. Drie berichten zijn opgezonden No. 1 eu No. 2 zijn «niet juist*

Echo van het Zuiden | 1904 | | pagina 2