rvïiTiTrnër anuari lUOö Tweede Blad. 7 -Tiuirgung JBEKENDMAKINGr. LANDBOl BW. Bedorven .*and. RIEGERS BEDROGEN Winkeliers, die U andere zeepsoorten Rusland en Japan. OINNENLANP. Provinciaal Nieuws. IN DE HANDEN STOPPEN, ALS U $UNLIGHT= =ZEEP VRAAGT, BEDRIEGEN ZICHZELF, WANT ZIJ VERLIEZEN HUN DEBIET, U WENSCHT DE ZOO GUNSTIG BEKENDE SUNLIGHT. DE EENIGE BESTE ZEEP, GEEN ANDERE. LET DUS OP HET WOORD „SUNLIGHT" OP IEDER STUK ZEEP Onderzoek naar de geoefendheid van lotelingen. Het nut van schoolartsen. Het Vredespaleis. Minister Kuyper. Tweede Kamer. Leobond. Verlichting. Benoeming. Diefstal. Diefstal. Storm. Brug Keizersveer. van Do Burgemeester vau Waalwijk MAAKT BEKEND, dat ki-t onderzoek naar de geoefendheid van lotelingen uit deze gemeente die dingen naar het bewijs, hetzij voor militaire bekwaamheid hetzij voor lichamelijke geoefendheid, dan wel voor beide, zal plaats hebben in de ci tadelkazerne te 's Bosch op Donderdag 11 Januari a s. des namiddags ten 1 uur. Waalwijk, 21 December 1904. De Burgemeester voornoemd, Een verkeerd genomen proef doet bij de landbouwers meer kwaad dan honderd juist uitgevoerde proeven goed doen. Dut heb ik reeds vaak kunnen marken, wanneer ik nu en dan eens over het gebruik van kalk spreek. Er zijn landbouwers, die in 'i geheel geen goeds willen hooren van de kalk. Zij zeggen dit die het land verbrandt. Eu dan vertellen zij van talrijke perceelen grond in verschillende deelen vat.' ons land, waar de kalk zoo slecht gewerkt heeft, dat men nu in 't geheel geec wittei oogst meer kun winnen, geen rogge, geen haver. De plan ten komen wel goed op, doch het gewaï begint spoedig te kwijnei. Iu geen geval kan men eenige hoeveelhed zaad van be- teekenis winnen. Met schijnt dut iu deti tijd, toen alom in het land door de landbouwl eraars geleeruard werd, dat men toch vooral kalk moest ge bruiken, dit laud te veel, «at wil zeggen te vaak en te sterk gekalkt is. Toen Sturing schreef„als de boeren zoo doorgaan met hun eenzijdige bemesting zonder kalk, zul er weldra geen kalk meer iu den Neder- landschen bodem te vinden zijn", schijnen sommige boeren gemeend te hebben, dat de kalk een gewone meststo was en hebben zij jaar op jaar maar kalk gegeven. Het is geen sprookje. Inderdaad zijn er tal van perceelen, die thans nog door die slechte behandeling lijden. Is daar niets aan te d®en moet die grond in wei blijven ligger, of kan men daar niets op verbouwen dan klaver, knollen, spurrie enz.? Ja zeker, er is wel een mid del om dien grond te vebeteren. Het zal 'niet in één of twee jaar gaan, maar toe iwel in eenige jaren. Eu ltt raiddel is zeer gemakkelijk. De perceelei. die als boven beschreven is, tot dit bedoven land moeten gerekend worden, geve meu gedurende eenige jaren, eiken winter of vroeg in hel ^voorjaar een zeer rijke beiesting met eenig ruw kalizout, hetzij kaïriet of carnolliet. Men behoeft daarbij niet hang te zijn, dat 9U0 tot 1000 K.G per lectare te veel is. En men beginne reeds ia het eerste jaar met halmgewassen te zaaim. Men zal dan duidelijk zien, dat de oogst gaandeweg Verbetert. Meu late dairbij natuurlijk de gewone bemesting niet aciterwege. Daarbij torge meu, dat de kalizoiten goed onderge- ploegd worden en het lanl zorgvuldig wordt ingezet. De verklaring is niet moeilijk. De kalk, die in den grod aanwezig is, zal sich met het chloor dei ruime kalizouten rerbinden tot zoogenaamle chloorkalk, die n het water oplost en nar den ondergrond '.al zakken. De kali kont ten goede aan ien oogst. Men neme di proef. Een belangrijke stap schijnt gezet door le Japanners naar de veovering van Port Irthur. Het Japansche belegeringsleger seinde mar Tokio, en vandaar we:d het nieuws verder over de wereld uitgegoten „De linkervleugel en het ceutrum van hst leger lieten Woensdagochtend om tien uur de borstwering aan den voorkant van het tort Erloeng-shan in de lucht vliegen en bezetten daarna die borstwering stormen derhand. Zij wierpen verdediging? w rken op onder dekking van het vuur der zware kanonnen en veldstukken en het vuur van den vijand ten spijt. Om vier uur 's middags liepen wij storm en bezetten de binnenste lijn van de ..ware kanonnen in het inwendige aan h<-t fort. Daarop rukten wij naar de keel van het fort, waaruit de vijand ten laatste, ha een hevig verzet, gedreven werd. Zoodoende viel het gcheele fort Erloeng-shan 's avonds om half acht in onze handen." En Riuter weet te vertellen: Worndagochtend te tien uur deden de Japanners zeven dynamiet-mijuen springen, waardoor bressen werden gemaakt iu den front-muur van het fort, waardoor een aan zienlijke macht storm liep, onder bedekking van een hevige beschieting. Nadat de eerste geschutsliiiie was bezet, volgde een heftige strijd., die eindigde met de verovering van het geheele fort. Van da bezetting zijn ruim vijfhonderd man ontkomen." Verder wordt nog bericht, dat de Japan ners bij deze onderneming duizend man verloren. Mat dan wel als minimum mag worden beschouwd. Welke betcekenis nu heeft de val van dit fort voor den zoo gewenschten en ge- vreesden val van de vesting zelve Volgens de deskundigen een zeer groote, zoodat reeds /oor een paar maanden door een Engelsch blad le val van Port Arthur werd voorspeld, zes uren na het nemen vau Erloeng-shan. Zóó snel schijnt het toch niet te gaan, mnar zeker is, dat de Japanners een groot voordeel hebben behaald en bovendien een bewonderenswaardig stuk vernielingswerk geleverd. Immers dit fort lag op een rots of neen het was zelve een reuzenrots en om het te ondermijnen is ontzaglijke kracht en even veel geduld noodig geweest. Erloeng-shans ligt dicht bij den spoorweg en ook niet ver van de havenpunt, die langs de spoorlijn noordwaarts wijst. Het was déérom zoo vau belang voor de Russen omdat, wanneer de vijand hier kanonnen opstelt, hij verschillende andere Russische forten in den rug kan beschieten en dus zotgoed als onbruikbaar maken. De stad Port Arthur zelve zal dan ook inderdaad nu wel onhoudbaar wezen, niet enkel voor de Russen evenwel, ook voor de Japanners. Want nog onaangetast staat dc reeks van versterkingen op Liaotishan. de groote Kaap, die de Gele Zee insteekt en die zoowel naar de land- als naar de zeezijde zwsar is versterkt. De Rassen kunnen vandaar met hun geschut de Ja panners verhinderen in de stad zelve en de haven te komen, zoodat het eigenlijke Port Arthur ten slotte een verlaten puinhoop zal worden. Niettemin blijft de verovering van Xr- loeng—shan toch een mooi stuk werk, dat den Japanners zoovele offers zal hebben gekost, dat de raming uit Tokio gemeld 1000 man wel beneden de waarheid zal zijn. Een andere schatting spreekt van 4 h 5000 man verlies. Het derde Russische legerkorps. Generaals Kaulbars heeft aan den czaar ceu telegram gezonden, waarin hij meedeelt een inspectie te hebben gedaan langs de stellingen en voorposten vau het derde leger. Hij bracht den troepen de hu'de van den czaar over voor hun toewijding, welke hulde overal met groote geestdrift werd ontvangen. De geest van de troepen is uitstekend eu niemand denkt er aan zijn plicht te verzaken. De mannen zien er goed uit, daar de voeding goed is en i e onderaardsche schuilplaatsen goede woning biedeu. De algemeene indruk is dan ook z:er gerus stellend. Russisch troepenvervoer. In verband met het verlan en van gene raal Kouropatkine 0111 zijn troepencijfer zoo hoog mogelijk up te voeren en zijn versterkt leger zoo spoedig mogelijk bij elkaar te hebben, zou hij het voorstel aan het de par ement van oorlog te Petersburg hebben gedaan om, in ptaa s van <le dage'ijks van beide eindpunten vertrekkende twuaif .reiuen er achttien te laten loopen. Thuis meent men echter, dat de Trans—Siberische spoorweg tot geen hooger capaciteit kan worden opgevoerd. Een interessant cijfer wordt tevens door de spoorwegautoriteiten gep'ubiceerd, nl. dat sinds de vol'ooing van den Trans—Se— berischen spoorweg daarlangs vervoerd zijn 537000 man, lücOO officie-en en 180000 paarden allen gaande van Rusland naar Mockden. Japansche legeruitgaven. Uit Tokio wordt gemeld, dat het Japan sche Hoogerhuis Woensdag met algemeene stemmen de begrooting van oorlog zonder eenig amendement aannam en de gewone begrooting voor 1905 met eenige wijzigingen als voorgesteld door het Lagerhuis vast stelde. Door het Hoogerhuis werden verschillende belastingsoutwerpen goedgekeurd en andere finantieele maarregelen, nadat deze eerst door het Lagerhuis behandeld waren, tegen de helft vun Februari (10 of 17) weer te worden bijeengeroepen tot hervat ting der werkzaamheden. Het nut van schoolartsen blijkt wel duidelijk uit de volgende mededeeliug uit Zaandam Daar door den schoolarts de aandacht van B. en W. is gevestigd op het feit, dat niet minder dan 67 leerlingen der openbare scholen lijdende zijn aan favus en andere besmettelijke huidziekten terwijl dat aantal klaarblijkelijk ook door besmetting op die scholen stijgende is, zijn B. en W. met dezen arabteuaar te rads gegaan, opdat eene gelegenheid worde geopend om die leerlingen gratis of tegen laag tarief le behandelen, Het gaat toch kwalijk aan de bedoelde leerlingen zonder meer eenvoudig van de scholen te verwijderen. Voor deze piiiënten zal nu door den schoolarts eene polikliniek worden geopend, tnet welken maatregel de beide stada -doc toren zich kunnen vereerrigen, die er geen bezwaar in zien, dat op deze wijze in hunne armen - praktijk wordt ingegrepen. Voorge steld wordt den schoolarts voor deze be moeiingen f 500 per jaar toe te kennen. Voorts zal Vermoedelijk noodig zijn voor hulp bij de behandeling f 100 en voor verband eu geneesmiddelen f400 per jaar. Gratis worden geholpen kinderen van ou ders met 1 600 en minder inkomen. Tusschen f 600 en f800 is per maaud fl verschul digd on lusschen f 800 en f1000 per maand 12. Vanaf f 1000 inkomen wordt geen toegang in de polikliniek meer ver leend, maai ouders van die kinderen vallen in het gewone tarief der geneeskundige prac- tijk. Daar eene ontvangst van f 250 per jaar voor behandeling van lijders wordt ver wacht. zal de toepassing van het boven voorgestelde aan de gemeente op plm. f 750 komen te staan. De gezondheidscommissie vereenigt zich met deze voordracht. Naar wij uit goede bron vernemen, is het nu zoo goed als zeker, dat het Vredes- pahis te 's-Gravenhage in het Malieveld zal komen te staan. Zelfs wanneer de met gravin Van Bylandt gevoerde onderhandelingen over de bestem ming van haar terrein als exercitieveld mochten afspringen, zou de regeering het Malieveld willen bestemmen als de plaats voor het Vredespaleis en n»ar een ander terrein omzien voor exercitiën, volksfeesten enz- (HblH.) Naar de O. Haarl. Ct. verneemt, heeft dr. Kuyper wegens ambtelijke bezigheden afgezien om tot herstel van gezondheid eenigen tijd in de Riviera door te brengen, Nederlands onzijdigheid in Iudië. Tot handhaving van de onzijdigheid in Ned. Indië in verband met den Russisch- Japanschen oorlog zijn sedert de laatste berichten te Sabang gesUtionneerd het pantserschip „Koningin Regentes", de twee kruisers „Noord-Brabant" en „Utrecht," h°t flofieljevaattuig „Nias", de torpedobooten „Hydra", Scylla" en „Sphini"- Heden is het pantserschip „Hertog Hen drik" uit Nederland in Ned.-Indië aange komen, alwaar ook nog aanwezig zijn de oorlogsschepen „Gelderland' en „Holland". De leden van de Iweede Kamer zijn Zaterdag uiteengegaan in de verwachting Waalwijk, 31 December 1904. De pont te Drongelen. Door ce Kamer van Koophandel en Fa brieken alhier, is aan H.H. Gedeputeerde Staten een request gezonden van den vol genden inhoud Voortdurend kwamen in de laatste veertien dagen bij onze Kamer klachten in over den onhoudbaren toestand aan het Drongelsche Veer bij gelegenheid van den was van het water op den Maasmond. Door den buitengewoon sterken stroom op genoemden Waterweg kon de stoompont verscheidene dagen ach tereen onmogelijk varen, zoodat het ver keer tusschen het Westelijk gedeelte der Langstraat en het land van Heusden en Altena geheel gestremd was en de handel totaal stil stond. Het zal nauwelijks gezegd behoeven te worden welke onberekenbare nadeelen hieruit voor de betrokken streken in het algemeen en voor de Langstraat in het bijzonder voortvloeien. Immers de aanzienlijke handel in vee en land bouwproducten tusschen het boven-en benedenland, dreigt daardoor óf te zullen verloopen óf naar elders, d. w. z. buiten de Provincie overgebracht te worden. Van welk belang het Drongelsche Veer voor een groot deel onzer Provincie is, blijkt genoegzaam uit het feit, dat er talrijke dagen zijn waarop ruim twee honderd personen en honderd voertui gen ongerekend het groote aantal stuks vee, worden overgezet. Op geen enkel traject aan den geheelen Maasmond, zelfs niet aan de vaste brug bij Heusden, kan de drukte vergeleken worden bij die aan het Drongelsche Veer, waar het geheele jaar door, zelfs des nachts, de pont onafgebroken haren dienst moet verrichten. Een goed, in alle opzichten voldoend veer te Drongelen, mag daarom zonder overdrijving gerust een provinciaal belang genoemd worden. De Kamer geeft mitsdien uw College ernstig in overweging maatregelen te willen nemen, waardoor eene herhaling van dien treurigen toestand als boven geschetst, zoo mogelijk voorkomen worde. Dit zou naar veler gevoelen kunnen geschieden door den aanleg terzelfde plaatse van een tweede veer in schuine richting, dat bij hoogden waterstand dienst zou doen of door bij was van het water tijdig een sterke sleepboot, die de pont zou kunnen voorttrekken, te Drongelen te stationneeren. De Kamer beschouwt deze zaak ook uit een oogpunt van provinciaal belang- van zeer urgenten aard. Met schier wiskunstige zekerheid toch kan worden vastgesteld,^ dat genoemd euvel zich bij eiken beduidenden waterwas herhalen zal. In dit treurig vooruitzicht gaan reeds nu verscheidene landbouwers en handelaars met hun vee naar Gorinchem of Rotterdam, die anders onze markten geregeld bezoeken. Meerderen zullen er heengaan, nu eene Maatschappij, die van gemelde nadeelen tracht te profiteeren, een geregelden stoombootdienst op ge noemde plaatsen heeft ingesteld en door het plaatsen van een stijger aan den Maasmond bij Drongelen het laden en lossen van vee zoo bijzonder heeft ver gemakkelijkt. Ten laatste zal, zoo niet spoedig afdoende verbetering wordt aan gebracht, de geheele handel in vee en landbouwproducten naar Goiinchem of Rotterdam zijn overgebracht, zeer ten nadeele van^ die duizenden Noord-Bra- banters ten Zuiden van den Maasmond, die in het verkeer en den handel met het land van Heusden en Altena of in drukke Waalwijksche week-en jaarmark ten eene bron van bestaan vinden. Om al deze redenen verzoekt de Kamer Uw hooggeacht College nogmaals met den meesten aandrang in bovenge noemd bezwaar te willen voorzien. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat met Driekoningen 'a avonds om 6 uur op de zaal bij den Heer van Dun eene algemeene ver gadering van den Leobond zal gehouden worden, waarbij als spreker zal optreden den Heer Henri Hermans, vroeger te Box meer thans aan het secretariaat van den Arbeid te Maastricht. N-itr wij met genoegen vernemen het ft de g.ncouimissie aan den directeur order gege en de lantaarns des morgens tot 7 uur te lalen branden. Dit zal door de werklieden die zich naar den arbeid begeven, of door kerkgangers reker gaarne worden gelezen. Ier vervanging van den beer G. Jorwerda is met ingang van 1 Januari a- s. benoemd tot klerk op bet kantoor der directe be lastingen te Geertruidenberg de heer A. J. Vonk, thans in gelijke betrekking werkzaam alhier. Gymnastiekvereeniging. Naar men ons mededeelt is alhier eene nieuwe gj ranastiekvereeniging opgericht onder den naam van „De Franken." Naar wij vernemeu is het drietal jongens onlangs op diefstal betrapt, gisteren te VBosch in stil verhoor geweest. Tentoonstellings-souvenir. Het present-exemplaar, de beschrijving onzer roemrijke Internationale Tentoonstel ling van Schoen- en lederartikelen, gehouden te Waalwijk van 23-31 Aug. 1903 is thans aan onze abonnees verzonden en zal nu wel in ieders bezit zijn. Van verschil lende zijden ontvingen wij hartelijke dank betuigingen voor de toezending van het fraaie werkje, dat als een blijvend souvenir aan deze grootsche en zoo uitnemend ge slaagde Waalwijksche onderneming, in boe kenkast "of op boekenrek een eereplaatsje zal innemen. Wij vertrouwen, dat onze abon- ne a deze groote opofferingen onzerzijds op prijs zullen stellen eu ons blad, dat ais met den dag uitgebreider en daardoor voor onze streek belangrijker wordt, moreel en finan cieel zullen blijven steunen. In dit geval zullen wij in staat gesteld zijn onzen lezers een volgende maal een werk aan te bieden vau nog grooteren omvang, dat vooral van jongeren van dagen, een vraagbaak op ve lerlei gebied zijn zal. Naar wij vernemen, heeft zeker iemand bij een paar fabrikanten te Kaatsheuvel en bij een te Waalwijk voor een groot bedrag aan schoenen opgekocht. Ilij heeft die in bezit genomen en is naar men zegt met den geheelen voorraad over de grenzen. De zaak is in handen der politie. Een vreeselijke storm woedde gisteren boven deze streek. In onze gemeente liet hij ook verschillende sporen achter, zinken platen werden van verschillende daken af gerukt, pannen enz. De stand der haven werd zeer hoog, terwijl achter Besoijen en Cappelle de buitenpolder geheel is geinu- meerd. Uit Oisterwijk Het pas gebouwde gebouw van de heeren De Jong Teurlings, nabij het station Oig- terwijk, behoorende bij de steenfabriek Wil- helmina, is hedenmorgen door den storm geheel in elkaar geworpengeen enkele muur bleef staan. Het gebouw bevatte woning kantooi eu stal, doch was nog niet in ge bruik gesteld. Gelukkig was er niemand in het gebouw aanwezig. Men schrijft aan het Dbl. v. N. uit het Land van Altena De Nieuwe Maasmond is geopend en het eerste hoog water dit daarna is gekomen, kan reeds eenigszins doen oordeelen over zijne werking. Hoe dat oordeel luiden zal, als bij hoog „bovenwater" stormen uit het noordwesten woeden cn een hooge vloed tegen dat bovenwater in werkt, zal de on dervinding nog moeten leeren, zooveel is thans reeds zeker, dat het isolement dezer etreek heel wat grooter is geworden door dien geopenden Maasmond. Had men tot dusverre in den winter in vour- en najaar met drie factoren rekening te houden als men een spoor- of tramstation wilde berei ken, thans is daar een vierde faklor bijge komen. Vóór genoemde opening plaats had. was het reizen hier afhankelijk van ijs, storm en het onderloopen van sommige overwegen, nu is daar bijgekomen de sterke stroom op de nieuwe rivier, waardoor het overzetten dikwijls onmogelijk wordt. Van de veren met kabelpont kan men nu bij hoog water hooren kan niet over, de stroom is te sterk. Van liet Keizersveer „de stoompont kan door den sterken stroom bijna Diet aan den wal komen." Van het Sleeuwijksche veer, dat niet tot den Maasmond behoort, spreken wij hier niet. Het vruchtbare, kwijnende Land van

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 5