Wegens een defect kan ons blad eerst heden verschijnen. Frankrijk Servië Marokko. BINNENLAND. Provinciaal Nieuws. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL Minister Kuyper. apansche oorlogschepen in Ned. Indië. Hofberichten. Galabal ton Hove. St. Crispijn. St. Antonius-Parochie. Vechtpartij. Ongeluk. Kwaadwillige honden. Verkeerde zuinigheid. Schoolhoofd. Vechten. Nieuwe tramlyn. dan waarin ze bij de onderteekening van dit verdrag verkeerden, dan zullen de on derhandelingen als niet geschied worde beschouwd en het Japansche leger optreden gelijk het verkiest. Art. 5. De Russische militaire en mari tieme overheid zal een lijst van de verster kingen van Port Arthu en kaarten, waarqp de ligging der ondergrondsche en onder zeesche mijnen en andere gevaarlijke voor werpen aangeteekend is, opmaken voor he Japansche leger; evenzoo een lijst bevattend de samenstelling en indeeling van den militairen en maiitiemen dienst te Poit Arthur, met opgaaf van naam, rang en werkkring der officieren voorts een lijst van de oorlogsschepen en andere schepen met de sterkte der bemanning, en een lijst van de burgetlijke personen, aangevende het aantal mannen en vrouwen, hun ras cn hun bedrijf. Art. 6. Wapens, m t inbegrip van die welke op den persoon gedragen worden munitie, kiijgsmatciiaal, regccringsgcbouwen en voorwerpen van de overheid, paarden oorlogsen andere schepen met inbegrip van hun inhoud (particuliere eigendom uit gezonderd), zullen in hun tegenwoordigen toestand gelaten worden. Russische en Ja pansche commïsra'issen zullen ten aanzien van de wijze van overbrenging overleg plegen Art. 7. Het Japansche leger, in aan merking nemende den dapperen cn eervollen tegenstand van de Russische bezetting, ver gui.t aan de officieren vau het Russische leg'-r en de Russi che vloot, en ook aan de daarbij behoorende ambtenaren, hun degen te behouden, en hun particulieren eigendom, rechtstreeks noodiü voor levensonderhoud, mee te nemen. Zij die schriftelijk hun eerewoord geven, niet meer de wapens op te nemen en op geenerlei wijze te handelen tegen de belangen van het Japa sche leger tot aan het eiode van den oorlog, zullen naar hun land mogen terugkeeren. Ieder officier zal een bediende mogen medeneraeo, ook deze zal op zijn schriftelijk eerewoord worden vrijgelaten Art. 8. De onderofficieren en gemeenen van leger en vloo', benevens de vrijwilligers, zullen in uniform en met hun draagbare tenten en particulieren eigendom, ouder bevel hunner officieren bijeenkomen op zulk een plaats als hun door de Japanners aangewezen worden. De Japansche commissarissen zullen dan de njodige aanwijzingen geven. Art. 9. Hel personeel van den gezond heidsdienst van de Russische troepen zal te Port Arthur blijven zoolang hun diensten daar door de Japanners noodig ge.sent worden om te zorgen voor de zieke en gewonde krijgsgevangenen zij zuilen dien tijd dienst doen onder de leiding van den Japauschen gezondheidsdienst. Art. 10. Al wat brtrekkiug heeft op de behandeling der bevolking, het best ïur van de plaats, de geldmiddelen, het overbrengen van boeken eu stukken, zal opgenomen worden in een aanvullende overeenkomst, die dezelfde kracht zal hebben als dit verdrag. Ait. 11. Een afschrift van dit vei drag zal door elk der beide partijen gemaakt worden en dadelijk na de onderteekening van kracht zijn. Het Russische elegraafageutschap ver neem', dat de Russische cousul te T»jifoe Maandag aan den Tsaar gemeld heeft, dat de torpedobooten Wlastni, Serditi en Skori berichten uit Port Arthur overgebracht hebben, en dat Port Arthur heeft moeten capituleereu. Een telegram van Stoessel aan den Tsaar van 29 December gedaglcekend luidt: Gisterenocht nd om tien uur lieten de Japanners de borstweriug springen vau het derde fort, waarna zij over het geheele frout een hevig artilleriegevecht begonnen ditz'ch voornamelijk tegen het uerde f>r richtte. Omstreeks een uur gingen zij uit de loop graven tot den aan va! op de borstwering over. Twee aanvallen weden afgeslagen maar de Japanners bezetten de bres die door de ontploffing teweeggebracht was en om vijf uur vermeesterden zij de borstwering. Tegen het vallen van den avond drongen zij in grooten getale Irt fort binnen. Twee Russische bataljons die op de wallen vochten werden vernietigd. Afdecling n vau onze troepen trokken zich in de kazematten terug, maar de Japanners steldeu re /olverkaoonnen voor de ingangen op, zoodat het den ver dedigers onmogelijk was, ze te verlaten. De onzen deden nog drie tegen—aanvallen maar zonder goed gevolg: het fort bleef in handen der Japanners. Onze verliezen vooral aan officieren zijn aanzienlijk. De manschappen weken door een venster uit het fort. Na de verovering van dit fort beheerschcn de Japanners het geheele noordoosten. Wij zullen het nog eeoige dagen kunnen uithouden maar de munitie is bij a op. Ik neem maatregelen rm bloedige straatgevechten te vermijden. Het garnizoen lijdt aan scheur— b ik, er zijn 10-000 zieken. De generaals Fock en Nikitin hebben mij heldhaftig bijges aan. De verliezenlijst der hoogere officiersrangen toont onze ontzettende verliezen aan. Van tien generaals zijn er twee gesneuveld, ecu gestorven, twee gewond en een kreeg een schampschot. Van 10 regimentscommandanten sneuvelden er twee, twee stierreu, vier werden gekwetst. Van acht commandanten van veldbatterijen zijn er vier gewond eeu is gevallen twee kregeu onbeteekende kwets uren. Ook van de overige officieren is een groot gedeelte gesneuveld overleden of ge kwetst. Vele compagnieën worden door vaandrigs aangevoerd, gemiddeld bestaan de compagnien nog slechts uit zestig man. met rlen titel St. Jean a Porta latina. Met den dood van kardinaal L<ngeni eux zijn er nu tien bisdommen zonder titularis namelijk Ajaccio, Bayonne, Char- tres, Dijon, Laval, Nevers, St. Jan de MauHennes, Vannes, Versailles en Reims. Van een opzienbarend gerucht wordt uit Belgrado melding gemaakt. 'lengevolge van dc jongste gebeurtenissen, o.a. te Nisch, waar officieren aanhangers van de vo rige dynastie koning Peter in zijn af beelding zouden hebben beleedigd, moet deze aan zwartgallige gedachten ten prooi zijn. Het gerucht zegt verder dat de koning onlangs aan zijn kinderen en hun gouvrr- neur te kennen gaf afstand van den troon te willen doen ten behoeve van zijn zoon die tot zijn meerderjarigh» id door een re gent zon vervangen worden Zouden de bloedig? schimmen van Alex ander e i Draga zich gi»an wreken De Times verneemt, dat de opstand, die hoofdzakelijk tegen E rankt ijk gericht w zoo goed als gebroken i*. De sultan en zijn raadslieden zouden gespeculeerd heb- b ri op een Verschil vati meening, dat zij geloofden te ontdekken tusschen do Fransche politici, doch waarin zij zich alras bedro- gsn zage''. Ouder de Franschen bestond, bel.oudeus een enkele uitzondering, geen veischil van opinie omtrent de door Frank rijk gevolgde gedragslijn. De sultan zag zich derhalve genoodzaakt van houding te veranderen en besloot zijn verzet te staken. Kr is dan nu ook alle reden aan te nemen, dat de rust en orde in de steden, waar vieemdeliugen zijn gehuisvest, thans verzekerd zullen worden. Bij informatie is ons gebleken dat men vau geneeskundige zijde erop blijft aan dringen, dat de minister van Binnenlaiidsohe Zaten zich gedurende eenigen tijd naar gezonder luchtstreek zal begeven, en dat zijn vertrek naar elders slechts tijdelijk is uitgesteld wegens ambtsbezigheden. Kerst- daags is hij in elk geval voornemens een pccialiteit te Berlijn te gaan raadplegen, waarschijnlijk dr. Lucae, mei het oog op zijn gt-hoor, dat door de influenza aan doening geleden heeft. De, correspondent van de „N. B. Ct.* te Batavia seint lieden Twee Japansche hulpkruisers zwerven om Java, Een Japausche torpedoflottielje bevindt zich tea uoorden van Borneo. Onze zeemacht kruist langs do westelij ke stranden van den archipel. Naar men meldt, zou de Koningin en Haar Gemaal voornemens zijn in den loop van 1905 eeu bezoek te brengen aan de Dreutsche veenkoloniën. Koningin Wilheluvua en Prins Hen- ik der Nederlanden zouden nu reeds uitgenoodigd zijn door den keizer vau Duitschland tot bijwoning van het huwe lijksfeest van den kroonprins. H.H. M.M. zouden voornemens zijn daaraan gavolg te geven. Het galabal ten Hove was gisteravond buitengewoon talrijk bezocht. Behalve de Ministers, van wie dr. Kuy per ua de cercle het bal verliet, waren tegenwoordig de gewone genoodigden uit Hof-, Staats-, ambtelijke, rechterlijke, nii- itaire en vertegenwoordigende kriugeu lien in uniform of galacostuum. Dis uniformen en de keur van schitterende damestoiletten droegen niet weinig bij tot den luister van het bal, dat weder gegeven werd in de rijk met bloemen versierde eu schitterend verlichte zalen. De cercle eindigde te 10 uur waarna het bal een aanvang nam. TJit Reims wordt gemeld, dat Z. E. Be- lioit Marie kardinaal Langenieux, aartsbis schop van Reims gisteren is ovrleden. Kardinaal Langenieux was geboreu te Villefrance den 15 October 1824 en werd den 7 Juni 1886 tot kardinaal verheven, Waalwijk, 4 Januari 1905. Lezing. De Eerw. Heer Dr. van Gils zal heden avond voor de Vereeniging Geloof en Wetenschap te Helmond eene voordracht met lichtbeelden over het H. Land houden. Stoompont Drongelache veer. Door het gemeentebestuur van Waal wijk is 't volgende schrijven met onder staande afdruk aan het adres van Ged. Staten, verzonden aan een twintigtal belanghebbende gemeenten, de tramweg Mij., Hollandsche Buurtspoorwegen en de Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw «Ik heb de eer U hieronder mede te deelen een door het gemeentebestuur van Waalwijk aan Heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie gericht verzoek tot verbetering van den onhoudbaren toestand van het Drongclsche veer. Overtuigd van het groote belang dat ook Uwe gemeente bij een geregelden overtocht over den Nieuwen Maasmond heeft, neem ik de vrijheid U beleefd uit te noodigen ons verzoek bij bovenge noemd college krachtig te ondersteunen. De Burgemeester van Waalwijk, K. DE VAN DER SCHUEREN. Het adres aan Ged. Staten luidt als volgt Wij hebben de eer Uw College te berichten, dat bij ons is ingekomen een aan U gericht adres van de Kamer van Koophandel alhier, houdende ver zoek tot voorziening in de bezwaren welke zich thans voordoen voor een geregeld gebruik van de stoompont bij Drongelen met uitnoodiging om onder steuning onzerzijds, waaraan wij gaarne voldoen. Intusschen zijn wij overtuigd, dat door Uw College niet onmiddellijk maatregelen tot verbetering kunnen getroffen worden. Wij verzoeken U mitsdien dezen winter en het a.s. voorjaar uwe bijzon dere aandacht op genoemd veer te vestigen. Wij twijfelen niet of U zult dan tot de overtuiging komen, dat de toestand, zooals die thans is, niet kan blijven en verbetering behoeft. Mogen wij Uw College beleefdelijk verzoeken, indien Uwerzijds op verbete ring zal worden aangedrongen, voor stellen te doen om het thans bestaande veer door een schipbrug te doen ver vangen, waardoor ons inziens het euvel het gemakkelijkst, het zekerst en het voordeeligst zal zijn opgeheven. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk, K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Collecte. De collecte door 't algemeen Arm bestuur hedenmorgen in de gemeente gehouden, heeft opgebracht f 102,49'/8. Onderwijzersbond Vergadering van de afdeeling >Lang- straat* van den Bond van Ned. Onder wijzers op Zondag 8 Januari a.s. 's middags half drie in Musis Sacrum te Waalwijk. AGENDA 1. Opening en Notulen. 2. Bespreking openb. verg. wetsont werp. 3. Rekening en verantw. penningm 4. Begrooting. 5. Jaarverslag v. d. secretaris 6. Verslag afg. v. d. Alg. Verg. 7. Bespreking Reglement- 8. 't Opmaken van lijst van sprekers. 9. Ingekomen stukken. 10. Stemming: Steun mej. Sluijters en Verlenging overeenkomst B. v. N. O. 11. Verkiezing bestuursleden, enz. 12. Rondvraag en sluiting. Op Zondag 8 Januari zal door de gezamenlijke vereenigingen van St Crispijn een groot concert gegeven wor den in hare zaal bij den Heer Jos. Thijssen Markt). Het met zorg gekozen programma bevat onder meer het beroemde drama »Fernand, de Speler, alsook het klucht spel Barbier-Brugwachter*, terwijl de rekende komiek de Heer Willem van der Lee eenige voordrachten zal ten beste geven. Ook zal de pas opgerichte zangver- eeniging St- Crispijn voor het eerst een paar nummertjes ten gehoore brengen. Veel wordt door >St Crispijn* geboden: Harmonie, zang, tooneel, komiek enz. Hier is toch zeker genoeg variatie in het programma. Wij twijfelen dan ook niet of de ruime concertzaal zal a.s. Zondag te klein blijken. Vrijdag 6 Januari zal na het lof van uur de Kerstcantate voor de tweede maal gezongen worden. De textwoorden van de cantate zijn bij den koster der Antonius-Parochie voor 1 cent verkrijgbaar. Naar wij vernemen heeft de heer Adrianus Trimbach ontslag genomen als president van het R. K. zangkoor dezer parochie. Een kind van V. alhier had het ongeluk door de gladheid te vallen en daardoor eene groote scheur-wonde vanaf dc lip over de kin gekregen. Dr. van Gils naaide de wond dicht. Nieuwjaarsdag. De nieuwjaarsdag heeft hier een zeer gunstig verloop gehad, zonder dat een wanklank is gehoord; geen verregaande dronkenschap kwam voor en daardoor natuurlijk geen vechtpartijen. Hulde aan allen die werken aan de bestrijding van drankmisbruik vooral bij zulke gelegenheden, een bravo voor Waalwijk. De vorst. De plotseling ingevallen vorst heeft vele fabrikanten alhier parten gespeeld; machines en onderdeelen, pijpen der waterleiding en stoomverwarming ge sprongen, dat waren van die euvels die velen noodzaakten Maandagmorgen niet te werken en daardoor heel wat schade berokkenden. Voor schaatsenrijdei.s was 't niet zoo onaangenaam. Zij hebben een paar dagen goed kunnen profiteeren van dezen gezonden sport. Achter Besoijen was de geheele polder ondergeloopen, zoodat deze eene prachtige ijsbaan bood, waarvan Maandag en Dinsdag naar har telust werd genoten. Losgeraakt. Van een goederentrein die gisteren middag van hier vertrok, raakten een 6-tal wagens los, die heel kalm bleven staan- Toen de zich hierop bevindende remmer het merkte was het andere ge deelte met locomotief reeds lang uit 't gezicht verdwenen. Zondagmiddag heeft te Loonopzand een ernstige vechtpartij plaats gehad. Een Waalwijksche jongeman zekere v. d. H. waarop anders niets te zeggen valt, moet met een paar vrienden er op uit zijn getrokken, om met zijn tegenstander in zijne liefdesgeschiedenis, die hem reeds meermalen ernstige parten speel de, af te gaan rekenen. Hij heeft dat op vreeselijke wijze gedaan, na eene worsteling bracht hij hem met een mes eene ernstige gapende wonde aan den hals toe. De politie heeft de zaak in handen en doet onderzoek. Begin van brand. Gisterenmiddag ontstond een begin van brand ten huize van den heer J. C. M. alhier. In een afzonderlijk vertrekje staat een fornuis en vuur daaruit had zich aan het papier en hout van den wand medegedeeld. Door spoedige hulp wist men erger te voorkomen. Mishandeling. Maandag-avond omstreeks 9 uur heeft zekere W. Sop de markt te's Bosch nabij het politiebureau aan den agent van politie Kuijs, uit Waalwijk afkom stig, met een mes een steek in den rug toegebracht. De daad geschiedde waarschijnlijk uit wraak, dat die agent des daders moeder wegens dronkenschap in 't politie-bureau in bewaring had gesteld. De agent, die ter behandeling in 't ziekenhuis is opgenomen, zal dit vermoe delijk binnen een paar dagen kunnen verlaten. Maandag-avond ten 10 uur is de dader door den inspecteur van politie Rulkens met behulp van eenige agenten gearres teerd op een zolder in de Tolbrugstraat. B KSO J JEN. Zondagmorgen waren wij getuigen van een roekelooze waaghalzerij. Nauwelijks heeft de wintervorst zijn aanwe zigheid doen voelen en is hot water in den buitenpolder alhier bedekt met een dunne ijskorst of onmiddelijk wordt de sterkte van dezelve al beproefd door eenige waaghalzen. Zoo ook hadden een drietal heeren, dezui morgen zich op liet broozc ijs gewaagd, doch het bekwam hun slecht. Mocht hat een 'tunnar al gelukken wederom den vasten wal te bereiken, nommer twee was niet zoo gelukkig, hij althans maakta kennis met het natte element, doch wist nog ?ich zei ven te redden, nommer drie evenwel stond thans illeen op het ijsvlak en wist niet hoe zich te bergen, teu slotte kwam men op het denkbeeld om een plank te halen en met behulp van dezelven gelukte het eindelijk hem uit zijn hachelijke positie te redden en vielen er gelukkig geen slachtoffers te be- tteuren, doch hoeveel offers zal deze win tervorst nog vergen, hoeveel waaghalzen zullen hun overmoed met hun leven bekoopen. De Nieuwjaardag is dit jaar hier nog kalm verloopen. Dronkenschap kwam ge lukkig dezen dag minder dan gewoonlijk voor, dank zij de ijverige propaganda der St. Paulusveiesniging, die ook hier per cir culaire waarschuwde tegen het schenken van sterken drank aan de gelukwenschers. Toch moest een wanklank den avond van dezen dag nog besluiten. Zekere L. de L. had te veel aan Bachus geofferd en raakte 's avonds handgemeen met G. V., in de woning van dezen laatste. Nadat hij door V. op onzachte wijze was buitengezet koelde L. zijne dronkemanswoede door een paar ruiten in diens woning te verbrijzelen. Hierbij bleef het gelukkig, ofschoon het te weDschen ware, aat de L. (in normalen toe stand een zeer oppassend huisvader) zich niet aan den drank te buiten ging, daar hij dan altijd lastig, zelfs gevaarlijk wordt. SPRANG, 2 Jan. Onderzoek. Dezer dagen bracht den heer A. Kalken uit Bosch, vertegenwoordiger dar firma Jansen Co. te Haarlem, een bezoek aan onze gemeente om namens het oudheidkundig genootschap te 's Gravenhage eeu onderzoek in te stelleu naar den toestand van den ver maarden Sprangscheu toren waarvan eenige jaren geleden een gedeelte is ingestort om daarna aan bovengenoemd genoot schap zijne beviudingen mede te deelen of dit gevaarte in aanmerking kan komen voor restauratie. Met belangstelling zien wij de uitslag van dit onderzoek tegemoet. BAARDWIJK 3 Jan 1905. Met genoegen vernemen wij dat de pogingen, welke in net werk werden gesteld tot het vormen van een vocaal maunenkwartet alhier, zijn gelukt... Genoemd kwartet zal bestaan uit de navol gende personen: le Den lieer Herman Venverloo concert- zanger uit Amsterdam als tenor, en tevens als leider van het geheel de drie overigen dilletanten, werkende leden der liedertafel alhier n 1, L v. Cromvoirt, Ch Thijssen en Ant Boom. Het doel van dit ensemble is te trachten op meerdere plaatsen concerten te geven, be staande uit kwartetten, Trios soli enz De groote gaven niet alleen als solist, maar ook vooral als musicus van den heer Venverloo, alsmede de zeer goede krachten der overige genoemde personen lijn ons een waarborg, vat, volgens onze bescheiden meening van deze combinatie bepaald wat moois mag wor den verwacht. Moge de onderneming een goed succes ton deel vallen, dit is onze wel, ge meende wensch. A1EELWEN. De verpachting van de zit plaatsen in de Ned. Herv. Kerk heeft j.l. Zaterdag opgebracht de som van f75. Ver leden jaar bedroeg deze som f155. Heel wat minder dus. Voor de oude wapenborden in de Ned. Herv. kerk is dezer dagen een som van f 400 geboden. Er wordt veel over gedacht ze van de hand te doen. DRONGELEN. De heer M. Verrijl, onderwijzer aan de O. L. S. te Wijk en benoemd tot hoofd aan de O. L. S. alhier, zal den eersten Maart als zoodanig in functis treden. SLEEU WIJK. De woleerw. hrer G. Da- velaar, predikant bij de Gereformeerde ge meente alhier, heeft een beroep ontvangen naar de Ger. kerk te Stad aan 'i Haring vliet (Flakkee.) DUSSEN. D typhus gaat voort nieuwe slachtoffers te eischen. Thans i« weder een jongman van 25 jaren aan deze ziekte be zweken. En als we weten, dat volgens verklaringen van den arts het slechte drink water oorzaak is, dan is de vraag, of het niet dringend noodig is, verbetering aan te brengen, toch niet misplaatst. DRUNEN. Zaterdagmorgen waren twee landbouwerszoons de gebrs. v. D. op 't veld aan het werken en hebben toen zekeren M. die ook op 't land bezig was, aangegrepen en terdege afgeranseld. Naar wij vernemen is een oude veëte de oorzaak, en heeft de mishandelde aangifte gedaan bij den burgemeester eu doet de politie verder onderzoek. KAATSHEUVEL, 8 Jan. Zaterdag had bij den heer P. van Boksel, schoenfabrikant alhiar, eeu ongeluk plaats, 'at echter gelukkig nog al vrij goed afge- loopen is. A. v. d. A. geraakte met zijn hand onder de stans, met hot gevolg, dat hem een vingertop werd afgesneden. Hij stelde zich direct onder geneeskundige be handeling. Dezer dagen waaide den heer F. uit Waalwijk, die hier zakeu deed, den hoed van het hoofd. De hond vau den heer D. komt toeschieten en eenige oogen- blikkeu later zag men enkel flarden op den grond liggen. Ander voorval. Zondagavond ging do heer J. circa 8 uur over straat. Daar komt een rijtuig aanrollen met een hand er bij, die als een razende te keer ging. Na eerst verschillende voorbijgangers te hebben willen bijten, springt hij op J. toe en bijt hem een stuk uit zijn overjas. Ongetwijfeld heeft hij dienzelldeu avond die grap nog meer uit willen halen, maar.... met minder succes althans om 1U uur vond men hem op de Kruisstraat met gapende wonden aan borst en rug dood liggen. De hond behoorde aan dr. van D. uit Dongen. De kinderen van den Vosseuberg en van een gedeelte van den Hil, die schoolgaan in den Berkdijk, moeten vanaf 1 Januari weer naar de school in het dorp. In eerstgenoemde school vreest inen, dat het getal kinderen in die mate aal toenemen, dat daar een nieuw onderwijzer noodig zal ziju daarom dezen maatregel. Mat ingang van 1 Jan. is benoemd tot hoofd der Christelijke school op den Loon- schen Dijk den heer D. Hageman uit 's Hage. Den nieuwbenoemde gefeliciteerd. Zondag-avoud is er gevochten bij den heer Klijseu op de Vaart. Circa 8 uur waren daar in het café eeu paar Tilburgers, die een hevig spektakel maakten. Zij werden daarop verwijderd, waarop een paar bekende luidjes uit Kaatsheuvel de partij vsor K. opnamen en hen nog dreigend en vloekend een eind najoegen. Om 10 uur was't daar weer ruziede messen werden getrokken, maar het liep echter nog al goed af. Naar we vernemen, zal met de werkzaam heden van. de ontworpen tramlijn Kaats heuvelDongenBreda, wanneer niets meer tusschenbdde komt, reeds in het a.s. voor. jaar begonnen worden.

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 2