'onderdaj* 12 Januari 1005. ^8e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Tl Villi §i Tl ZVVMIID. AN TO ON TIELEN, BEDRIEGERS BEDROGEN BEKENDMAKING. umiiitr Winkeliers, die U andere zeepsoorten FEV1LLKTON. Tuberculose I T O E V E 11 W A L i IJ K. IN DE HANDEN STOPPEN, ALS U SuNLIGHT= =ZEEP VRAAGT, BEDRIEGEN ZICHZELF, WANT ZIJ VERLIEZEN HUN DEBIET. U WENSCHT DE ZOO GUNSTIG BEKENDE SUNLIGHT. DE EENIGE BESTE ZEEP, GEEN ANDERE. LET DUS OP HET WOORD „SUNLIGHT" OP IEDER STUK ZEEP. ARBEIDSWET. Tijdige indiening van verzoeken om vergunning tot overwerk. Drankwet. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Waalvljkseke ei Unfstraitseit Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond, .abonnementsprijs per 3 maanden f 0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. fg?»l v?»■iy pp tftam i Advkrtentiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, greote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgageven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciple zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel Burgemeester en Wethouders van Waal wijk miken bekend, dat de verordening houdende wijziging der algemeene plaatselijke politie-verordening voor deze gemeente, af gekondigd Zondag 1 dezer, gedurende drie maanden op de Secretarie voor een ieder ter lezing uedergelegd en in druk tegen betaling der kosten verkrijgbaar is. Waalwijk, 2 Jan. 1904. Burgemeester en Wethouders, K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. D« Burgemeester >an Waalwijk brengt hier mede onder de aandacht van de Fabrikanten en Werkgevers in deie Gemeente: dat aanvragen om verlenging van arbeidsuren voor jongens en vrouwen in fabrieken en werkplaatsen, gericht aan den Heer Commissaris der Koningiu volgens art. 5, 3e zinsnede der Arbeidswet, steeds too tijdig moeten worden ingediend, dat het moge lijk zij de vereischte adviezen io te winnen, dm belanghebbenden, die hiermede geen rekening houden de moeielijkheden, uitte late inzending voortspruitende, aan tichrelven te wijten hebben dat voorts bij ieder verzoek moet vermeld wor den de naam van den Fabrikant of werkgever, •o de aard van de fabriek of van het werk, terwijl de redenen, die aanleiding geven om de verlenging der arbeidsuren te vragen duidelijk moeten worden omschreven. Tot bespoediging kunnen belanghebbenden hunne verzoeken indienen door tustchenkomst Heldenroman van HENRYK SIENKIEWICZ toor De Echo van het Zuidenvertaald door H. EERSTE BOEK. HOOFDSTUK XIV. 27) En toch had men hem de landvoogdijschap van Litine niet gegeven Bij die gedachte balde hij de vuisten. Men was hem voorbij gegaan, ondanks den machtigen steun der Potocki's, ondanks de verdiensten, die hij ale krijgsman had veroverd. Enkel en alleen, omdat hij een opkomeling was, homo novus. In die trotsche Republiek was het niet vol doende, dat hij in den adelstand was verheven, dit adeldom moest zich nog bedekken met schimmel, als wijn; met roest, als ijzer. Chmielni$ki alleen scheen in staat een nieuwe orde van zaken in het leven te roepen, maar de ongelukkige gaf sr den voorkeur aau, zich te pletter te loopen tegen de rotsen van Koudak. Langzamerhand kreeg de aanvoerder zijn bedaardheid terug. Overweldigd door den slaap, liet hij zijn hoofd op de borst zinken hij sliep in, droomend ïan starosties, pnlati- naten, zetels in den Landdag en schenkingen, door den koning gewaarborgd. Toen hij wakker werd, was de dag reeds aangebroken... Op de booten heerschte stilte. In de verte schitterden de wateren van den Dniepr in bleeken weerschijn.... Be kanonnen van het fort zwegen. Wat beduidt dat vroeg Krezonski zich af. Is de eerste aanval afgeslagen, of is Koudak ingenomen Neen de Kozakken l'ggen rondom het fort en likken hun wonden, terwijl de Cycloop zijne kanonnen op hen richt. van den Burgemeester, op dak zijn advies reeds dadelijk bij het verzoek aan den Heer Comrais saris der Koningin kunne worden overlegd. Waal wijk den 10 Januarie 1905. De Burgemeester voornoemd K. de van der Schueren. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk maken bekend, dat bij hen is ingekomen eene aanvrage om vergunning tot verkoop van ster ken drank in 't klein van Marie Swagemakers ie Waalwijk echigenoote van G. Brekelmaus voor het perceel aldaar wijk B. no. 157. Binnen twee weken na dagteekening dezer kunnen tegen het verleenen van deze vergunning bij ons schriftelijk bezwaren worden ingebracht. Waalwijk 9 Januari 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, K. Je van der Schueren De Secretaris. F, W. v»n Liempt. Burgemeester en Wethouders der G« meente Waalwijk brengen ter openbare kennis dat bij hun besluit van 9 Januari 1905 aan C. C Man dors aldaar en zijn rechtverkrijgenden, vergun ning is verleend tot het oprichten van een ko renmolen. waarvoor een gasmotor van 121/a paardekracht als drijfkracht za' word n gebezigd in een gebouw te Waalwijk kadastraal bekend Sectie B no. 1829 en 1832, Waalwijk, d«n 10 Januari 1905. De Burgemeester, K. de van der Schueren. De Secretaris. F. W. van Liempt. Krezonski wekte zijne mannen, en zond eene boot uit om Elik te ontbieden. Kapitein, zeide hij, als Potogki van avond niet hier is en de Kozakken den aan val hervatten, zullen wij het fort ter hulp suellen. Mijn mannen zijn gereed, antwoordde Flik. Geef hun kogels en kruit. Dat is reeds gebeurd. Heden nacht gaan wij aan wal wij trekken in alle stilte door de steppen en zullen trachtan hen te overvallen. Flik verwijderde zich de soldaten stonden op en de bevelen van den kolonel werden hun meegedeeld... zij moesten zish doodstil houden. Eensklaps klonk in het gras, in het riet en de struiken aan den oever een herhaald ougou Pougou 1... geroep Pc Stilte. Pougou I... Pougou Eu wederom eene stilte, alsof de stemmen op antwoord wachten. Maar aau den oever antwoordde men niet Het geroep klonk een derde maal, maar sneller, gebiedender. Pougou Pougou Toen eerst weergalmde vanaf de booten de stem van Krezonski in den morgennevel Wie daar De KozakkeD, uw broeders De manschappen in de vaartuigen voelden hun hart popelen. Die geheimzinnige teekens waren hun welbekend op deze wijze uoo digden de Zaporogen de Kozakken, die groo- tendeels in het geheim tot het Genootschap behoorden, tot onderhandelingen uit. Een tweede maal weerklonk de stem Yan den kolonel. Wat wilt g'j v Bogdan Chmielnigki, de hetman der Zaporogen, waarschuwt u, dat zijn kanonnen op de rivier zijn gericht I Zegt aan den hetman der Zaporogen, dat de onze op de oevers gericht zijn Pougou Pougou 1... Wat nog meer? Bogdan Chmielni^ki, de hetman der Zaporogen, verzoekt kolonel Krezonski, zijn Burgenieesier en Wethouders der Gemeente Waalwijk-brengen ter openbare kennis dm bij bun besluit vi»n 9 J»nnari 1905 aun B. J. van der Heijden te Bepoijen en zijne rechtVerkrij jenden, vergunning i9 verleend tot bet in wer king bröngeD van een eii'ggasmolor van 12 paardekr-icbt in een gebouw staande te Waalwijk kadastraal bckei d f'ec'ie B. en C. no. 955 én 2194. Waalwijk, den 10 Januari 1905. De Burgemeester, K. de van der Scbueren, De Secre'aris, F. VV. van Liempt. Al degenen welke na 1 Januari a.s. hunne van tuberculose verdachte runde ren, door het Rijk ter schatting willen doen overnemen, kunnen daarvoor de formulieren ten Raadhuize bekomen. Om de regeling voor allen zoo dui delijk mogelijk te maken laten wij hier volgen eene instructie voor de schatters, welke benoemd zijn om van de verdachte dieren de waarde te bepalen. Artikel 1. De schatter is verplicht zoo spoedig mogelijk te voldoen aan iedere, hem ingevolge artikel 4 van het Koninklijk Besluit van 2 September 1904 (Staats blad no. 219) verstrekte opdracht. Artikel 2. 1Aan de bepaling van de waarde behoort een nauwgezet onderzoek van het dier vooraf te gaan. 2. De schatter is verplicht het uiter lijk van het dier nauwkeurig te verge lijken met het signalement, vervat in het (de), hem door den burgemeester gelijk tijdig met zijne benoeming verstrekte stuk(ken). 3. Bij twijfel omtrent de indentiteit van het ter schatting aangeboden dier stelt hij de schatting uit en geeft hij den burgemeester onverwijld kennis. 4. Het onderzoek en de schatting mogen niet anders dan bij het daglicht geschieden. Artikel 3. De schatter heeft de waarde te be palen, die het dier in den staat, waarin het zich op het oogenblik van de schat ting bevindt, nog voor het bedrijf van vriend, met hem te onderhandelen Hij geve eerst gijzelaars Tien kapiteins Goed Als bij tooverslag kwam er leven op de oevers honderden Zaporogen doken op uit het riet uit de steppen kwamen ruiters en stukken geschut aangereden, omringd door vaai'dels en paardenstaarten op hooge stokken. Op de vaartuigen hieven de Kozakken welkomstkreten aau. Reeds waren de booten mot gijzelaars ge naderd Krezonski stapte in en men roeide naar den oever daar wachtte een paard en eeuige oogeublikkeu later bevond de kolonel zich in tegenwoordigheid van Chmielnigki. Be hetman nam zijn muts af. Kolonel, begon hij op plechtigen toon, mijn oude vriend en kameraad, toen de groot-het man van den Kroon, u hevel gaf. mij gevangen te nemen, helt gij mij gewaar schuwd te vluchten.... altijd zal ik u daarvoor dankbaar blijven en u broederlijke liefde toedragen, Hij gaf hem de band... Krezonski hield zich ijzig koel. Eu nu gij in veiligheid zijt, zeide hij eindelijk, zwaait gij het vaandel van den opstond... Volstrekt niet. Met het koninklijk be sluit iu de baud, eisch ik eenvoudig mijne en uwe rechten op, de rechten der Ukraine... met goedkeuring, mag ik aannemen, van zijne Majesteit. Krezonski vestigde een doordringenden blik op den spreker, Gij belegert het fort van Koudak, zeide hij, op ieder woord drukkend. Ik Ik zou dwaas zijn Ik hen het fort vooibijgetrokken zonder een schot te lossen, ofschoon de éénoog niet ophield, mij te bestoken... Ik had te veel haast om u terug te vinden, mijn ouden wapenbroeder en weldoener. Wat wilt gij van mij Vergezel mij een eind in de Steppen wij zullen wat praten. Beiden wendden den teugel en reden een uur lang naast elkaar voort Toen zij terugkeerden, was het gelaat van Krezonski bleek: het had een verschrikkelijke uitdrukkiug. den eigenaar vertegenwoordigt, daarbij de verkoopwaarde van het dier in aan merking genomen. Artikel 4 Bij de schatting behoort in aanmer king te worden genomen a dat het dier, volgens het advies van de districts-veearts, lijdt aan .clinische tuberculose en derhalve minder waarde heeft dan in gezonden toestand b. dat de waarde afhankelijk is zoowel van de zitplaats en den omvang der tuberculose als van het gewicht, den voedingstoestand, de qualiteit, de melk productie en den leeftijd van het dier; c. dat in bepaalde gevallen de bouw, de beteekenis als fokdier en het bestaan van drachtigheid op de waardebepaling van invloed kunnen zijn. Artikel 5. 1. Melkgevende koeien en fokdie- ren van hooge waarde, die oogenschijn- lijk nog volkomen gezond zijn en in melkproductie en voedingstoestand geen merkbare veranderingen ondergaan heb ben, kunnen nog vrij aanzienlijke waarde vertegenwoordigen, ofschoon nimmer de waarde, die zij op het oogenblik der schatting zouden hebben, wanneer zij niet aan clinische tuberculose lijdende waren. 2. De schatter moet rekenschap houden met de omstandigheid, dat de ongestoorde melkproductie bij het cli- nisch ziek dier niet duurzaam is. 3. Zoodra de voedingstoestand merk baar geleden heeft, zal de waarde belangrijk dalen, ook al mocht de melk productie bijna onveranderd zijn. Wan neer tevens de melkafscheiding zeer gering is geworden, is de waarde van zoodanige dieren niet groot. Artikel 6- Sterk vermagerde dieren, die geene melk meer geven, hebben eene geringe waarde. Zijn zoodanige dieren bovenj dien zwaar ziek, zoodat het nagenoeg zeker is, dat het vleesch voor de con- sumtie ongeschikt is, dan moeten die dieren uiterst laag geschat worden. Artikel 7. Bij droge en bij goed gevoede dieren zal in den regel het gewicht de maat- Zij uameu afscheid. Wij zulleu heide meester zijn in do Ukraine, had de hetman hem gezegd, Boven ons de koning... en niemand anders. Eenige oogenblikken later begaf Krezonski zich weder naar de booten. De oude Barrabas, kapitein Flik, de officieren, de manschappen vachtten hem met ongeduld. Allemaal aan land beval Krezonski. Barrabas sloeg de slaapdronken oogen op Wat beteekent dat? vroeg hij. Allemaal aan land wij geven ons over Een bloedstroom kleurde het verweerde gelaat vau Barrabas. Hij sprong op van de trom waarop hij zat verhief zich in zijn volle lengte en plotseling veranderde die gebogen grijsaard in een reus van leven en kracht. Verraad schreeuwde hij. Verraad herhaalde Flik en sloeg de hand aan het gevest van zijn zwaard. Maar, voordat hij het uit de schede kou trekken, velde Krezonski den Zwitser met één slag van zijn sabel neer, zoodat hij dood aau zijn voeten rolde. Toen sprong hij in een der booten Naar de vaartuigen riop hij. n pijl de Krezonski stond rechtop, hield de muts op den De boot schoot als een pijl door het water... punt zijner bebloede sabel omhoog en riep met donderende stem Mannen wij zullen onze broeders niet vermoorden Leve Bogdan Chmielnijki, de hetman der Zaporogen -- Leve de betman 1 herhaalden honderden, duizenden stemmen. Dood aan de Lakhs Ter dood Ter dood De kreten der Kozakken op de oever aut woordde op het geschreeuw, dat-opsteeg uit de booten... De vaartuigen, welke op grooleren afstand lagen, wisten nog niet, welke beslissing er genomen was. Toen de tijding zich verspreid had, toen aan allen was medegedeeld, dat Krezonski zich schaarde onder de vaandels van den hetman, ontstond er een waanzinnig gejuich. Zesduizend mutsen werden in de lucht gezwaaidzesduizend geweerschoten knalden in lange echo's. De kiel der vaartuigen dreunde onder het staf zijn voor de bepaling van de waarde. Zijn zoodanige dieren merkbaar ziek, dan zal daardoor de waarde steeds belangrijk dalen. Artikel 8. 1. In alle gevallen van hooggradige uiertuberculose zal de waarde, welke het dier voor de melkproductie had, ge heel verloren zijn gegaan en moet uitsluitend met den algemeenen toestand en met de aanwezigheid van vleesch en vet rekenschap gehouden worden. 2. In bepaalde gevallen van uiertu berculose kunnen de uitgebreidheid der ziekte in den uier en de hoedanigheid der melk in aanmerking komen. Eene goede melkkoe met één tuberculeus kwartier zal hooger geschat kunnen worden dan wanneer meerdere kwartieren aangedaan zijn. Is de melk wegens hare slechte hoedanigheid voor het gebruik ongeschikt, dan verliest de tuberculeuse koe geheel hare waarde als melkkoe. Artikel 9 1 Bij tuberculeuse stieren, ossen, pin ken en kalveren moet de waarde bepaald woorden naar het gewicht en den voe dingstoestand, met dien verstande, dat het vleesch van zoodanige dieren be rekend wordt tegen een prijs, die in den vleeschhandel voor dergelijk vleesch ge bruikelijk is. 2. In alle gevallen, waar in zoodanige dieren zwaar ziek zijn en kennelijk aan algemeene tuberculose lijden, daalt de waarde belangrijk. 3. Stieren met tuberculose van de geslachtswerktuigen en Roeien met tuberculose van de baarmoeder kunnen niet meer voor de fokkerij in aanmerking .komen. Artikel 10. 1. De schatter stelt den burgemeester en den eigenaar zoo spoedig mogelijk schriftelijk met de geschatte waarde in kennis. 2. Het is hem verboden, behalve aan de met de uitvoering van het Ko ninklijk Besluit van 2 September 1904 [Staatsblad No. 219 belaste ambtenaren en aan den eigenaar, eenigerlei mede- deeling te doen over een door hem geschat dier. geraa s. Maar de oude Barrabas wilde liever sterven dan verraad plegen. Een honderdtal getrouwe Kozakken schaarden zich om hein heen... Een laatste maal ontwaakte de leeuw in den ouden aanvoerder. Op ieder bevel om de wapens neer te leggen, antwoordde hij met geweerschoten. Met zijn coramandostaf in de hand, zijne grijze haren in wanorde, herhaalde hij zijn bevelen donderende stem. Maar de weerstand was van korten duur. Onder lansstooten en sabelhouwen vielen de manschappen van Barrabas spoedig in de booten.., Alleen de grijsaard verdedigde zich nog. Geef u over riep Krezonski. Dood aan den verrader antwoordde Barrabas, zijn sabel opheffend. Krezonski week terug. Doodt den hond schreuwde hij. Maar het scheen, dat geen dor Kozakken den ouden aanvoerder den eersten slag wilde toebrengen. Doch Barrabas gleed uit in een fdas bloed cn viel. In een oogwenk hadden ftU8en en pieken hem doorboord. De grijsaard stiet een laatsten kreet uit Jezus Maria Ziju lijk werd iu stukkeu gescheurd. Het hoofd werd van hand tot hand vau de eeue boot naar de andere gegooid. Eindelijk, slecht op- t gevangen, plofte het iu het water en verdween. Nog schoten er de huurliugeu over, duizend uitgelezen soldaten. De dappero Flik met den roodeu hand was gevallen Johan Werner, een oud-strijder uit den dertigjarigen oorlog, nam zijn plaats in. Krezonski was zeker van de overwinning, daar zijn Kozakken de booten omsingelden. Doch eerst wilde hij trachten, deze keurbende voor zich te behouden. Hij knoopte onder handelingen aan. Werner Scheen aandachtig te luisteren de achterstallige soldij zou aanstonds wordeu betaald na verloop van een jaar zouden al'e huurlingen de volle vrijheid terug krijgen, zelfs de vrijheid om op nieuw te gnan dieneu onder de vaandels van den koning der Republiek. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 1