Nummer 5. Zondag 15 Januari 1905. Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. TE TEER EN TE ZWAARD. OE LIBERALE CONCENTRATIE, AM TOOM TIELE Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN BEKENDMAKING ■i ri> Uitgevek: FEUILLEION. .6 ARBEIDSWET. Tijdige indiening van verzoeken om vergunning tot overwerk. Drankwet. Inrichting-en welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. ess I.aRfslraatsrhr Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond A b o n n e in e n t s p r ij s per 8 maanden f 0."5. Franco per post door liet geheele rijk f (J.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. jr< -rotr rin wc» anr*7iw «ni Burgemeester en Wethouders van Waal wijk ïn.iken bekend, dat de verordening houdende wijziging der algemeene plaatselijke politie-verordening voor deze gemeente, af gekondigd Zondag 1 dezer, gedurende drie maanden op de Secretarie voor een ieder ter lezing nede'rgelegd en in druk tegen betaling der kosten verkrijgbaar is. Waalwijk, 2 Jan. 1904. Burgemeester en Wethouders, K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris, E. W. VAN LIEMPT. De Burgemeester van Waalwijk brengt bier mede orider de aandacht van de Fabrikanten en Werkgevers in deze Gemeente: dal aanvragen om verlenging van arbeidsuren voor jongens en vrouwen in fabrieken en werkplaatsen, gericht aan den Heer Commissaris der koningin volgens art. 5, 3e zinsnede der Arbeidswet, steeds zoo tijdig moeten worden ingediend, dat het moge lijk zij de vereischte adviezen in te winnen, dst belanghebbenden, die hiermede geen rekening houden de moeielijkheden, uitte late inzending voortspruitende, aan zichrelven te wijten hebben dat voorts bij ieder verzoek moet vermeld wor den de naam van den Fabrikant of werkgever, en de aard van de fabriek of van het werk, teiwijl de redenen, die aanleiding geven om de verlenging der arbeidsuren te vragen duidelijk moeien worden omschreven. Tot bespoediging kunnen belanghebbenden hunne verzoeken indienen door tu^rebenkomst van den Burgemeester, up dat zijn advies reeds dadelijk bij hat verzoek aan den Heer Commie saris der Koningin kunne worden overlegd. Waalwijk den 10 Januarie 1905. De Burgemeester voornoemd K. de van der Schueren. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk maken bekend, dat bij hen is ingekomen eene aanvrage om vergunning tot verkoop van ster Heldenroman van HENRYK SIENKIEWICZ voor De Echo van het Zuidenvertaald door H. EERSTE BOEK. HOOFDSTUK XIV. 28) Men zou gezegd hebben, dat Werner na dacht en gereed was op 't aanbod in te gaan. Maar heel zachjee gaf hij zijne bevelen. Zijne booten schaarden zich in een kring, en op de randen plaatsten zich de huurlingen, man aan man, allen sterk als eiken, gekleed met gele buizen en met gele vilt hoeden op 't hoofd zij stonden in slagorde, den linker voet vooruit, het geweer aan den rechter heup, gereed om te schieten Mot getrokken sabel stond Werner in het eerste gelid lang dacht hij na. Eindelijk hief hij het hoofd op. Kolonel, zeide hij, wij stemmen toe Ik zweer u, dat gij niet achteruit gaat op deu ruil riep Krézonski verheugd. Maar op één voorwaarde. Aangenomen Des te beter. Onze dienst bij de Repu bliek eindigt met Juni, met St. Jan dan zullen wij tot u overgaan. Een vloek ontsnapte aan de bleeke lippen van Krézonski. Maar hij wist zich te oe dwingen Wilt gij den spot met mij drijven, luitenant vroeg hij. In 't minst niet, hernam Werner bedaard. Onze soldatentrouw gebiedt ons, onze plichten te vervullen. Met Juni is onze dienst ten einde. Wij z'jn huurlingen, geen verraders. Als wij deu gezworen eed verbraken, zou niemand ons meer huren gij zelf zoudt geen vertrouwen in ons stellen bij de eerst bot ken drank in 't klein van Marie Swvgeroakers te Waalwijk echtgenoote van G. Brckelmat s voor het perceel aldaar wiik B. no. 157. Binnen twee weken na dagteekening dezer kunnen tegen het verleenen van deze vergunning bij ons schriftelijk bezwaren worden ingebracht. Waalwijk 9 Januari 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, K. Je van der Schueren De Secretaris. F, VV. vsn Liempt. Burgemeester en Wethouders der Gi meerite Waalwijk brengi-n ter openbare kennis dat bij hun besluit van 9 Januari 1905 aan C. C. Man deis aldanr en zijn rechtverkrijgenden, vergun ning is verleend tot bet oprichten van een ko renmolen. waarvoor een gasmotor van 12 V2 paardekracht als drijfkracht za' word n gebezigd in een gebouw te Waalwijk kadastraal bekend Sectie B no. 1829 en 1832, Waalwijk, den 10 Januari 1905. De Burgemeester, K. de van der Schueren. De Secretaris. F. Wvan Liempt. W A A L WIJ K. le. Handhaving- van de door Burgemeester eu Wethouders der Gemeente Waalwijk brengen ter openbare kennis dat bij hun besluit van 9 Januari 1905 aan B. J. van der Heijden te Besoijen en zijne rechtverkrtj genden, vergunning is verleend tot liet in wer king biengen van een zuiggasmotor van 12 paardekracht in een gebouw staande te Waalwijk kadastraal bekend Sectie B. en C. no. 955 en 2194. Waalwijk, den 10 Januari 1905. De Burgemeester, 11. de van der Sehueren, De Secreiaris, F. W. van Liempt. -■ v H i.—LM II nu L I JIJ I .1. H.'I'AIIII i. In de Zutph. Ct. is dan afgedrukt het program van actie, goedgekeurd door alle Kamerleden, behoorende tot de Liberale Unie en den Vrijz. Dem. Bond en ook reeds gesanctioneerd door de besturen der beide genoemde groepen. Als nu de algemeene vergaderingen op 21 Januari as. dit gemeenschappelijk program goedkeuren, dan is er, wat Unie-liberalen en Vrij-democraten betreft, de liberale concentratie. Wat behelst nu dit program sing zouden wij u in den steek kunnen laten. W at wilt gij dan Dat gij ons vrij laat aftrekken Onmogelijk onmogelijk Ik laat allen over den kling halen Bedenk, hoeveel soldaten gij daarbij zult verliezen. Geen enkele uwer zal ontsnappen. D.1 helft der uwen zal sneuvelen. Beiden spraken de waarheid. Ofschoon de onverstoorbare kalmte van den Duitscher hem deed koken van woede, beheerschte Krézonski zich. Denk na, zeide bij, tot zonsondergang Dan zullen mijne mannen de hanen spannen En hij verwijderde zich, om te beraadslagen met Chmielnigki- Uren gingen met wachten voorbij. De booten der Kozakken omringden de huurliu gen in een kring. Zij bleven steeds eveu kalin. Een verachtend zwijgen beantwoordde de beleedigingen der Kozakken. Eindelijk stierven de gouden flikkeringen weg op den stroom toen weerklonk een trompet. Uit de verte riep Krézonski De zon gaat ouder ilebt gij nagedacht Ja antwoordde Werner. Eu zijn sabel opheffend, commandeerde hij op kalmen toon Vuur Menige Kozak plofte dood in het water. De kring der huurlingen verspreidde dood en verderf... Maar reeds braakten de gapende vuurmonden op den oever hun schroot over hen uit. Een dichte rookwolk hing over 't water. Het oorverdovend krijgsgeschreeuw van Tartaren en Kozakken werd telkens over stemd door geweersalvo's, die zich regelmatig herhaalden, maar voortdurend minder ge voed zij klonken al zwakker en zwakker, want de granaten, kogels en pijlen, velden het drijvend fort van Johaun Werner neer en eindelijk zwegen zij in de stilte van den dood.... Tuhay-Bey, zei Chmielnipki, dit is de eerste dag der overwinning. Geen krijgsgevangenen, geen buit, gromde Tuhay. Gij zult iu de Ukraine genoeg krijgs gevangenen en buit vinden, om er Stamboul Handhaving van de door de Grondwet geeischte positie der openbare neutrale school. 2e. Sociale hervormingen. 3e. Bezuiniging op de uitgaven voor de defensie door invoering van een stelsel van landsverdediging door een volksleger. 4e. Bestendiging van het vrijhandel stelsel- 5e- Belasting-hervormingen. 6e. Wijziging van art. 80 der Grond wet om den gewonen wetgever vrijheid te laten in de regeling van het kiesrecht. Ziedaar de inhoud in 't algemeen. Het Centrum noemde het reeds»de melkpot van Pierrette», omdat de ver wachtingen der liberale pers nu reeds, bij dit bloote ontwerp, zoo hoog gespan nen zijn. Men spreekt er al van »fusie« en men ziet de oud-liberalen reeds bij de concentratie aangesloten. Zóó ver is het nog niet. Doch om ons nu ver der hierin niet te verdiepen, willen we het program zelf eens wat nader be schouwen. De eerste paragraaf hiervan luidt dan: »Met handhaving van de Openbare School verheffing van het peil van het Volksonderwijs in zijne verschillende vertakkingen.» Nu noemt dit Land en Volk: Hand having van de door de Grondwet ge- eischte positie der openbare neutrale school en merkt hiérbij verder op, dat het geopend wordt met het pal staan voor de volksschool. Het komt ons voor, dat in deze al gemeenheid ook nog wel iets anders kan gelezen worden. Of handhaafde Borgesius niet de openbare school, ter wijl hij de bijzondere toch hooger sub sidieerde En zou het in de toekomst tot de onmogelijkheden behooren, dat een liberaal minister in ruil voor het meegaan met eene door hem voorge stelde hervorming concessies deed op 't gebied der subsidieering Maar neen, men zou nu pal willen staan, maar weet men dan wel, dat men dan niet alleen de rechtsche partijen tegen zich heeft maar ook de sociaal-democraten, wier Groninger motie, ten opzichte der vrije school, niet veel aan duidelijkheid over- en Galata mee te vullen. Bij gebrek aan anderen zal ik u nemen Een dreigeudo lach plooide de dunne lippen van Tuhay. Hij voegcle er bij Ik zou toch gaarne eenige van die «Franken» hebben gehad. De twist was ten einde. Tuhay-Bey wendde den teugel en keerde terug naar het kamp. De andere aanvoerders volgden hem. En nu, op marsch naar het Gele Meer riep Chmielnigki. HOOFDSTUK XV. In angstige spanning wachtte Jan den uit slag vau deu strijd af. Eerst meende hij dat Chmielnigki gestooteu was op de voreenigenden machten der twee hetmannen. Tegen den avond hielp Zakhar hem uit den droom en de tijding van Krezonski's verraad, van het bloedbad der Duitschers, trof den jongen krijgsman. Dit was pas het begin van de afvalligheid. Jan twijfelde er niet aan, want hij wist, dat de legers der republiek iu de Ukraine voor 't raeereudeel uit, Kozakken bestonden. De oor log zette slecht iu. De hetmannen hadden een grove fout begaan iu plaats van hun strijdmachten te vereenigen, naar Koudak op te trekken, ofwel den vijand in de versterkte vestingen der Ukraine af te wachten, ver spreidden zij hun troepen, verzwakten zij zich vrijwillig en gaven zij ruimschoots gelegenheid tot verraad en ontrouw. ChmieinRki had zijn kamp opgebroken en rukte met geforceerde 'marschen tegen den jongen Potogki op. Ver sterkt door de zes duizend Kozakken van Krézonski, beschikte hij over een leger van meer dan vijf eu twintig duizend man... Men wist niets zekers omtrent Potogki op. Eenigen zeiden, dat hij slechts tweeduizend huzaren en een twintigtal vuurmonden onder zijn bevelen had- Het is waar dat de onstuimige aanval der ruiteis een tienmaal sterkeren vijand had verpletterd te Kirkholm waren achtienduizend Zweed8che huurlingen door drieduizend huzaren in de pan gehakt. Met de grootste omzichtigheid naderde Cmielnigki daarom het gele Meer. Verkenners deelden hem mede, dat Potogki met een hand- laat Bovendien, de tijd van »pal te staan» is voorbij. Men is eenmaal op den weg- der rechtsgelijkheid, deze is geworden een staat- en rechtskundige tijdstroom, dien men waarlijk met geen algemeenheid meer keert. Toch zal deze eerste paragraaf trekken. De nee- ren wisten wel, wat ze voorop plaatsten. De strijd tegen de onderwijs— novelle is zoo heftig en aan de overzijde zoo algemeen, dat men hieruit gereedelijk munt wil slaan. Wij zouden daarom in verband hier mede willen opmerken. Laat men toch aan onze zijde zorgen, dat de quaestie der wachtgelden behoorlijk geregeld wordt, dan is de scherpste kant van de wet af. Het overige kan min of meer geamendeerd worden, maar dat on barmhartige art. 39 smoet gewijzigd. Dan behoeven wij ons waarlijk totaal niets aan te trekken van deze móói klinkende doch niet veel-zeggende paragraaf- Onder sociale hervormingen worden alleen opgenomen de verplichte inva liditeitsen ouderdomsverzekering met geldelijke bijdrage van den staat en herziening der armenwet. Als men nu bedenkt dat deze regeering reeds ge reed heeft de pensioenwetten voor de weduwen en weezen van openbare bijzondere onderwijzers. 2 De ouderdoms en invaliditeitsverze kering. 3 De ziekteverzekering. 4 De verzekering van den landbouw en 5 De verzekering van de visscherij dan is, datgene, wat in dit program ge boden wordt, al zeer schraal en zou het een zeer groote stap achterwaarts zijn, indien deze regeering door een andere van tegenovergestelde zijde werd ver vangen, want wat zagen we dan gebeu ren Al de verzekeringswetten, boven genoemd, werden eenvoudig ingetrokken en't nieuwe ministerie ging weer opnieuw aan 't onderzoeken, enquête's houden, ontwerpen enz. enz. tot wellicht in 't tweede of derde jaar de beloofde ouderdoms- en invaliditeitsverzekerings- ontwerp kwam. Zoo schoten we op, niet waar Neen, heeren liberalen, wij laten ons niet zoo gemakkelijk zand in de oogen strooien, vooral de werkman zij vol soldaten het water reeds was overgetrokken Bij deze tijding maakte Chmielnigki plotseling halt en liet hij verschansingen opwerpen, zijn hart klopte van vreugde. Als Potogki deu aanval waagde dan werd hij ongetwijfeld verslagen. Iu het vlakke veld hielden de Kozakken Diet stand voor de huzaren maar achter wallen konden zij hun aanvallen af slaan. Chraielnigki vertrouwde bovendien op de jeugd en <ie geringe ervaring van zijn tegenstander. Maar deze had een bekwamen en betrouwbaren raadgever iu den persoon van Stephanu8 Czarniegkido oude soldaat zag het gevaar in en haalde zijn bevel hebber over zich terug te trekken achter de moerassen van het gele Meer. Den volgenden dag zette Cbmielwigki hen na en trok hij doer de moerassen. De twee legers stonden tegenover elkaar. Geen der beide partijen wilde overgaan tot den aanval. In allerhaast werden de vijandige legerkampen met verschansingen omringd. Het was Zaterdag 5 Meistortregende den geheelen dagChmielmgki wreef zich de handen, Laat de steppen eerst maar doorweekt worden, zeide hij tot Krézonski Dan zul ik niet langer aarzelen, cle huzaren in liet front aan te vallen: iu hunne zware wapenrustingen zullen ze wegzinken iu het slijk. Onder de snijdende stortbuien werkte liet Poolsche leger onafgebroken den heelen nacht door. In den morgen echerterde do trompetten somber, als dreigde een gevaar het geroffel der trommen klonk dof en zwaar. Donker brak de dag aande storm was bedaard maar aldoor viel een fijne regen. Chmielnigki liet het eerste kanonschot lossen weldra daverde de lucht van een aan houdend gedonder. Zakhar, vroeg Jan, breng mij naar den wal, dat ik zien kan. Zakhar zelfs nieuwsgierig verzette zich niet tegen dien wensch. Zij klommen op een bastion, van waar men de geheele vlakte kon overzien, de moerassen, de maalstroomen van het Gele Meer, de twee legers. Maar nauwe lijks had Krétuski een blik om zich heen ge worpen, of hij sloeg beide handen aan hot hoofd. Advertentibn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opga-geven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regeVs en advertenties bij abonnement worden specie le zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. B» 3 CBBB op dezen teruggang bedacht. Paragraaf 3 verwijst ons naar een volks leger. Een heel mooi woord, dat wel ingang zal vinden, toch zouden wij willen vragen Zou zulk een ingrijpende ver andering iu ons defensiewezen wel in een vierjarige periode uit te voeren zijn Men heeft dit onderdeel van 't program ma wel zeer diplomatiek opgezet, n.l. men zegt: Hervorming van het defen siewezen in de richting van een volks leger, doch de kiezers zullen zich met geen kluitje in 't riet laten sturen. Of zullen ze dat wel, als de concen tratie maar bereikt wordt- Zullen zij er wel aan denken, dat de man, die mede dit moois belooft, ons de dure militie- wetten heeft bezorgd zullen zij er aan denken, dat het ministerie Pierson-Borge- sius zelfs zijn minister van oorlog uitwierp, om die militiewetten te redden En nu, na vier jaren deugen die wetten niet meer en moet er, mede namens die heeren in de richting van een volksleger gestuurd worden Men heeft' de rechtsche partijen als dure broodgevers gescholden, deze linksche heeren zouden we >allen-mili- tair-makers* kunnen noemen- En nu nog een vraag. Kost een volksleger niets Heeft dat geen geweren of snelvuurka nonnen oodig De vierde paragraaf, de langste, bevat belastingshervormingen en natuurlijk handhaving van het vrijhandelsstelsel. Daarin wordt ten eerste voorgesteld bezuiniging op militaire en andere uit gaven. Dat staat in verband met het volksleger ziet u, wat geen wapens, noch, kleederen, noch kanonnen, noch voedsel, noch ammunitie noodig heeft. Och, dergelijke dikke woorden, bezui niging op dit of dat doet ons alt'jd eenigszins ironisch lachen, vooral als het voorgesteld wordt op militair gebied. Wil men voor een volksleger ijveren, ons goed. Wij voelen er ook veel voor maar men doe het dan met het motief, ons geheele volk weerbaar te maken, zoo dat wij onze onafhankelijkheid beter kunnen handhaven, maar men kome niet aan met bezuiniging op militaire uitgaven, als men in de richting wil sturen van een volksleger Men vrage eens aan Bij God een list 1... wij zijn om singeld riep hij. Inderdaad, de verschansingen dsr vijanden strekten zich uit over eene leDgte van onge veer twee mijlen, terwijl het kamp der Polen in elkaar gedrongen, een eiland geleek. De onevenredigheid der krachten was zoo duide lijk, dat aan een overwinning der Kozakken niet te twijfelen viel. Onder het vuur der knuonuen begonnen de schermutselingen. Vanaf het bastiou zag men groepen ruiters op elkaar instormen. De Tartaren werdeu handgemeen met de gere gelde Kozakken van Potogki, kenbaar aan hun blauwe uniformen met gele biezen en kragen. De ruiters reden op elkander in, trokken terug, trachtten elkaar vau ter zijde aau te valleu, vuurden hun pistolen af, schoten met pijlen, of schermden met de lans. Het geleek een spel maar de paarden, welke rondliepen zonder ruiters, getuigden dat dit spel den dood voor inzet had. De Tartaren rukten aan in donkere zwermen. Toen kwamen, een voor een, nieuwe regimenten uit het Poolsche kamp naar buiten. Aan den voet van den wal schaarden zij zich in slagorde. Naarmate de regimenten te voorschijn kwamen, wees Jan ze opgeruimd en fier aan, aan Zakhar en nan hen, die de stukkeu op het bastion bedienden. Dat ziju de dragonders van Balaban ik heb ze te Tcherkass gezieu. En daarginds is do Walach'jsche banier een zilveren ki uis op een rood veld. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 1