IS Timmer 5 Zondag 15 Januari 1905 28e Jaargang Tweede Blad LANDBOUW. ïïm&m Winkeliers, die U andere zeepsoorten UITVOERINGEN, Rusland en Japan. BUITENLAND. België. Frankrijk Duitschland. Bi IN DE HANDEN STOPPEN, ALS U $UNLIGHT= =ZEEP VRAAGT, BEDRIEGEN ZICHZELF, WANT ZIJ VERLIEZEN HUN DEBIET, U WENSCHT DE ZOO GUNSTIG BEKENDE SUNLIGHT. Over het gebruik van het Chili— salpeter in de Boomkweeke- rijen en in den Bosehbouw. De Luiksche wereldtentoonstelling. De staking in het Ruhr-gebied. Groot Concert op Zondag 15 Januari door de Tooneelvereeniging yüns Genoegen'', in het lierberglokaal van den 'leer G. Smolders te Waalwijk, loet medewer king van HH. Dilettanten muzikanten en den karakter-komiek W. v. d. Lee, aanvang 61 o uur. (Zie programma's) 2e Winterconccrt te gevtn door de Lie- deriafi'l Oefening eo Vermaak", van Waal wijk er» Besoijen, Directeur de He- rJ.Sars Met medewerking van Mej. Sino (Sopraan) en di'ü Heer Th. Breijs (piano) b idei: uil Gorinchem. Op Maandag 16 Januari 1905 in de zaal Musis Sacrum, Aanvang 772 uur precies. (Zie programma's) i .Ttn/rapvfszt. Mw«3«m4U ':wa<rjeai^huur. In de «Nederlandsche Lederindustrie» treffen we onderstaand artikel Internationale Tentoonstelling te Luik vaa April tot November 1905. Eenige uren bezuiden Maastricht en slechts enkele mijlen van de Neder landsche grens verwijderd, ligt de mooie voor een groot deel op heuvels ge bouwde, schilderachtig aan de Maas gelegen stad Luik, die in gewone tijden reeds tal van bezoekers trekt om haar schoone ligging en dikwijls als uitgangs punt dient voor een reisje door de Ardennen. Is uit bovengenoemd oogpunt deze stad reeds voor velen bekend, op in dustrieel en commercieel gebied is ze nog heel wat belangrijker, iets wat ze voornamelijk te danken heeft aan haal bij uitstek gunstige ligging te midden van het kolenland (Vieille Montagne) en in een centrum van wereldindustrie. Behalve dat er in deze bloeiende Maas stad verschillende wapenfabrieken, labrieken van laken en wollen stoffen, spijkerfabrieken enz. zijn, is Luik tevens een der voornaamste centra's der leder en schoenindustrie in Europa. 't Is dan ook geenszins te bevreem den, dat men zulk een, op alle gebied zoo voordeelig gelegen stad uitgekozen heeft tot het houden eener internationale tentoonstelling een stad, welke bo vendien van uit Duitschland, Frankrijk en Nederland zoo gemakkelijk en gauw te bereiken is. We twijfelen er dan ook geen oogenblik aan, of de dit jaar te houden expositie, welke zeer belang rijk belooft te worden, zal door duizenden met een bezoek vereerd worden. Dat men van plan is om de Belgische lederindustrie en schoennijverheid op waardige wijze te vertegenwoordigen op deze expositie, behoeft zeker wel geen nader betoog. De vereeniging der Luiksche Looi ersbeurs o.a. heeft, ondersteund door de Belgische looiers, besloten haar producten In een afzonderlijke ruimte van 500 M2 te vereenigen. Deze zal een groot aantal individueele exposities bevatten, voorts collectieve inzendingen van ge lisseerd leder uit Doornik, het alom bekende zoolleder der looierijen van Stavelot en verschillende leersoorten, door de Luiksche looiers vervaardigd. Tevens zullen er de verschillende looierij-machines van de nieuwste vinding in werking gezien kunnen worden. Ook op 't gebied der schoenindustrie beloven de inzendingen zeer talrijk te zijn en zal voorzeker de Belgische nij verheid toonen, wat ze ook in dit op zicht fabriceeren kan. Wat zullen wij Nederlandsche schoen en lederfabrikanten nu doen Zullen wij rustig blijven toekijken en wanneer de tijd daar is, eenvoudig een bezoek gaan brengen aan de Luiksche tentoon stelling, om te gaan zien, wat onze buren en verdere natiën «mans zijn» op dit gebied Neen, dat zal toch volstrekt onze leus niet zijn 1 Ook wij zullen toch dc bewijzen leveren, wat voor fijn, net en solied schoenwerk en welk sterk en oogelijk leder wij hier vervaardigen, iets waarvan we in Waalwijk zulke uitnemende blijken gegeven hebben, ja waarvan alle buitenlanders Verbaasd stonden. We mogen ook nu toch niet achterblijven Hier te lande heeft zich reeds een comité gevormd om de Nederlandsche belangen bij deze tentoonstelling te behartigen. Waar andere takken van industrie vertegenwoordigd zullen zijn, toone ook de leder- en schoennijverheid dat zij temidden van de buitenlandsche zusterindustrieën een goed figuur weet te maken Het zal onnoodig zijn te zeggen, dat wij bovenstaand artikel met groote in genomenheid in onze kolommen opnemen omdat wij zoo volkomen overtuigd zijn van het groote gewicht, het nog grootere belang der zaak. Want is 't een feit, dat eene wereldtentoonstelling alle in dustrieelen, alle handelslieden op welk gebied ook, tot zich trekt, deze inter nationale Tentoonstelling gehouden te Luik, een centrum van lederen schoenindustrie in Europa zal onge twijfeld alle belanghebbenden en be langstellenden dezei vakken tot zich vereenigen. Daarom lijdt het o i. ook geen twijfel of de Nederlandsche schoen- en leder industrie en wij hebben hier voorname lijk de Langstraatsche industrie met omgeving op 't oog, zal wederom vooraan staan om haar energie te toonen waar het geldt het uitbreiden van oude en het aanknoopen van nieuwe handelsrelaties, waarvoor thans zeer zeker in eene, als 't ware naburige wereldstad eene schoone gelegenheid wordt gebodenen wat die industrieën vermogen, onze roemrijke expositie van 1903 is daar om er getuigenis vanaf te leggen. Welaan dan industrieelen, nog weinig is over deze zaak in onze streken gesproken, laat allen eens degelijk over deze kwestie nadenken, de gemoederen moeten wat warm gemaakt worden, dan wij hopen het- zal ook onze streek op dien vreedzamen wedstrijd der volkeren een goed figuur maken waarvan rijke vruchten mogen worden verwacht voor de toekomst. Daarbij dient vlug de hand aan den ploeg te worden geslagen, want de tijd is slechts kort. Maar ook dit zal voor onze fabrikanten geen bezwaar zijn, want bij onze tentoonstelling is voldoende gebleken, wat men met goe den wil in korten tijd vermag en daar enboven de meesten zijn nog in 't bezit van geschikte vitrines en etalages, waar voor men dus geen zorg behoeft te hebben, of kosten te dragen. 'XV/~crrvauuM miMietmt m aa i ui iiviimm In hoofdzaak zijn de boomen onzer kwee- k^rijen en bosschen op dezelfde wijze geor ganiseerd, als onze land- en tuiiibouwgewas- sen. Evenals deze ademen zij, evenals deze roeden zij zich. Jaarlijks wordt voor de vorming van hout in den stam en de takktn voor de vorming van bladeren, bloemen en vruchten evenzeer als voor het onder hou den der ademhaling een zekere hoeveelheid voedingsstoffen vereischt. Dat voedsel moeten de boomen ook door hun wortels uit den grond halen (voor sommige boomen waar schijnlijk met dit verschil, dat daarbij an dere planten, lager georganiseerde, b.v. de Mycorhizaeen zekere rol spelen), voor zoover zij het niet met hun bladeren uit de lucht' nemen. Z'iowtl de samenstelling van de verschillende houtsoorten, als 'alrijke proeven, hebben daarbij bewezen, dat ook voor de boomen geldt, wet voor de landbouwplanten waar is. nl. dat de stikstof het phosphorzunr en de kali, de drie noodzakelijke voedings toffen zijn, di» ui; den bodem moeten worden opgenomen, daarin dus mot-ten aan wezig zijn en bij a(w zigheid in den bodem moeten worden gebracht door bemesting. Ten allen tijde en nog is een der bronnen, waaruit deze drie noodzakelijke voedingstoffen ver kregen werden, de stalmest geweest, stalmest en compost. En inderdaad, nog kan de stalmest als bron van humus, dus tot het verkrijgen van een mulligen, zwarten, warmen Kwcekgrond, bezwaarlijk gemist worden en het is daarom dan ook, dat voor den aanleg van nieuwe kweekbedden de boden een ze kere voorraad stalmest moet ontvangen. Maar gezien de uilkomsten van zoo talrijke proeven bij verschillende soorten vat; boomen als bij beukeneiken, esschenkastanjes, ahornsoorten, sparren enz. moeten wij het een veiouderd standpunt noemen, dat van de kweekers, die meenen, dat zij geen kunst mest in hun kweekerijen noodig hebben, zoolang er in>g stalmest te krijge.i is. Nog maals, de stalmest moge tot een zeker kwamtum noodig zijn, voor de verbetering of bestendiging van de structuur, als voe dingstof, tot het verkrijgen van snelgroeien de, krachtige planten is volgens de, in de laatste jaren, verkregen uitkomsten, kunst mest onontbeerlijk. Behalve een zekere hoe veelheid oplosbaar phosphorzuur en kali, hebben, alle loofhoutsoorten en sparren (bij grove dennen zijn nog geen tastbare resul taten verkrvgen) een bemesting met direct opneembare stikstof, dus met chilisalpcter noodig. Het is vooral met chilisalpeter, dat in de laatste jaren, talrijke proeven gedaan zijn. Zoo meldt ons de heer G. C. Spengler te Wildrick, dat ecu zijner oudleerlingen hem schrijft „bij esschen heb ik zeer goede resultaten van bemesting met chilisalpeter gehad, zooals uit onderstaande opgave blijkt 2j>rige esschen zonder chilisalpeter 50-60 c.M. hoog 2jarige esschen met chilisalpeter 100-225 c. M hoog 1 jarige esschen zonder chilisalpeter 10-25 c.M. hoog ljarige esschen met chilisalpeter 4 -60 c.M. hoog. Z >0 meldt de heer D. J. van der Have, kweeker te Knppelle bij Goes lk gebruikte tot heden dan wat chilisalpeter op zaaibedden an escii en eschdoorn, wanneer deze niet bes', vooruit wilden in deze gevallen Ook op al mijn aan plantingen, van woud en vrucht- boomen. Zonder onderscheid was het resul taat r.ltijd gunstig, want om dit te kunnen beoordeelen heb ik meestal enkele rijen onbemest gelaten. Voor het klein plantsoen (zaaigoed) gebruik ik één KG. voor het opgeplante l1/# 2 KG. en voor iepeboo- inen, plautanen, eschdooms, enz. 3 KG. per Are. Ook de heer Walgemoed te Heugeloo (G) opzichter van den heer Snellage te Breda deelt den heer G. C, Spengler mede, dal hij steeds chilisalpeter gebruikt bij het kwee keu van canadapopulieren, en wel 100 K G in combinatie met thomasslakkcu en kaïniet. In de staatskweekerij°n in België, zijn in de laatste jaren eveneens prachtige resul taten verkegen met het gebruik van chili salpeter bij tweejarige, verspeende beuken enz. van welke proeven ik een andermaal nog wel eens uitvoeriger vertel. Alleen kan ik niet nalaten mede te deelen, da' men bij die proeven o a. ook tot de ontdekking ge komen is, dat op de met chilisalpeter be handelde bedden absoluut geen engerlingen en larven voorkwamen, terwijl de bedden, die met stalmest bemest waren er zeer veel van te lijden hadden. Ten slotte doe ik hier nog enkele mede- deelingen aangaande proefnemingen van de firma Schuileuburg, boomkweekers te Vre- develd, bij Assen. De grondsoort, waarop de groote kwekerij van genoemde tirir.a is aan gelegd, bestaat uit zwaarleeuohoudend zand Er werden bij negentien verschillende boom- en heestersoorten proeven genomen. Bij veertien, waren de uitkomsten zeer spre kend, \66r het gebruik van chilisalpeter, vooral verkreeg men schitterende uitkomsten bij dc haagdoorn, de kruisbes, den beuk en de dennen. Genoeg bewijzen om boomkweekers en aanplanters van bosschen aan te sporen eveneens proeven te nemen met de nieuwe wijze van bemesting. blijkbaar de verbindingslijn lings den spoor te teisteren en 1 et leger van Nogi dat Ojama versterkt, af te snijden. Het hoofdkwartier op Liao- tong z-gt in een rapport, gedag'cekend van Donderdag,, dat Woensdagochtend om tien uur een afdeeling Japansche ruiterij vier compagnieën Russische ruiter' t»n W. van Tnngmasas, ten ZW. van Liao-jang ontmoette. Er volgde een verwoed gevecht tot half drie's middags. De Russen werden teruggeslagen met ern stige verliezen, maar daarna versterkt door verscheidene compagnieën ruiterij en acht kanonnen. De Japanners zetten de Rassen na tot Linerphao vielen heil aan en ver volgden hen. In den nacht op Woensdag bereikte een kleine Russische afdeeling ruiterij de spoor lijn en vernielde die tusschen Au-sjan-tsjan en Haitsjeiig, ea tusschen Jinkou en Ta- sji-tsjiao. De spoorweg werd onmiddellijk hersteld er. liet verkeer is hervat. In den namiddag vau Woensdag hebben tweeduizeud Russische ruiters met geweren N-oe-tsjwang aangevallen. De Japanners tiokkeu voorloopig terug, maar kregen versterking. Daarna vielen de Japanners de Russen aan en dezen worden nu nog vervolgd. De Russen hebben ook NioeUji- atoen aangevallen, maar werden afgeslagen. Een rapport van het Japansche hoofdkwar tier op Liao-tóng meldtDe Russen, blijkbaar deel uitmakende van Mitsjenko's ruiterij met liet tweede regiment infanterie, spoorwegwach ters en twaalf kanonnen, hebben een Japan- schen post te Nioetsjiatoen, ten N. van Jinkou de. verbindingslijn omsingeld. De Soms trachtten zij door een wenk of een woord hun mannen in het gelid te brengen, blijkbaar pogend om zich 'oor hun oven winnaars zoo goed mogelijk voor te doen. Maar hun commando's werk'-n w ;r>L u»t. De soldaten waren te zoet uitgepit om zich nog over hun houding tc bekommeren. Achterblijvers sloten z:ch bij de detache menten aan. snmnih'.e knabbelend op Ja pansche legerbcschuiteD, anderen trachtend te praten met hun bewaker*, vau wie enke len zoo vriendelijk waren de scha nle bagage der gevangenen te dragen. Langs den weg nabij het station hadden zich vele Japansche soldaten verzameld, dia een niet meer dan natuurlijke nieuwsgierig heid toonden. Zij groetten steeds eerbiedig de Russische officieren en enkelen boden bier en sigaretten aan hun vijanden aan. Uit een naburig hospitaal werden enkele gewonde Japansche soldaten aangedragen om de Russen te zien voorbijtrekken. Het wachten in bivak op liet, vertrek vau den trein duurde slechts kort en binnen enkele uren waren de Russen op weg naar Dalny. aan van Een corps Russische ruiterij treedt zeer roerig op ten ZW. van Liaojaug ea wenscht Russen vielen aan van den kant Tsjantejiatse, maar werden teruggedreven met een verlies van op zijn minst 80 man. Vijfhonderd kozakken hebben de Japan sche proviandeeringen te Hao-pang-tse bij Nioetsjwaug vernield. Nogi deelt mee, dat hij heeft buit ge maakt 546 kanonnen, 82,670 granaten, 30,000 kilo kruit en 2,266,800 geweerpa tronen. Verder deelt hij mee, dat zich onder de buitgemaakte kauounen 54 grootkaliber vuurmonden bevinden 149 van gemiddeld kaliber en 343 klein kaliber. Op de buit- lijst staan verder 59 vaste forten; 1920 paarden 4 «lagschepen (buiten de Sewaslo- pol, die geheel gezonken is)2 kruisers 14 kauonmerbooten tu torpedojagers; 10' stoomschepen, behalve nog 35 kleine stocm- vaartuigen, die na lichte herstellingen weer dienst kunnen doen. De uittocht der Russen uit Port Arthur. Aan een levendige beschrijving vau den uittocht van het Port Arihur-garnizoen, zooals die door een specialen correspondent van de Standard wordt gegeven, is het volgende ontleend Vijf duizend krijgsgevangenen verlieten den 7deu Januari de vesting en marcheerden naar het strand van de Duifjesbaai, waar zij in het Shanlingtsoe-station op den trein naar Dalny werden gezet. Het was een ontroerend schouwspel, het uittrekken der laatsten van een dapper garnizoen, dat de gevolgen eener nederlaag aanvaardde. Een gure westenwind, die stofwolken orer de naakte vlakte joeg, scheen de treurigheid van het geheel nog te vermeerderen. De soldaten marcheerden iu detachementen, elk van een paar honderd man. Voorop reden drie rijtuigen, door paarden getrokken; daarin werden enkele zieke en zwakke offi cieren vervoerd, die gevangenschap met hun mannen boven vrijheid ten koste van hun parool hadden verkozen. Dan volgde een klein escorte Japanners, de geweren over den schouder en dan een onbeschrijfelijk verwarde troep mannen, zich voortsleepende moe en uitgeput. Het was moeilijk te gelooven, dat dit in derdaad de helden waren, die het zwaarste beleg van deze nieuwe tijden hadden door gemaakt. Zij droegen geen wapens en hun uniformen, vuil geworden als zij waren, door het langdurig dragen in smerige loopgraven, deden hen eerder op troepen roovers, dan op soldaten gelijken. Hun gezichten, waarop stof en vuil vast gebakken zaten, en die half verborgen wa ren onder mutsen van schapenvel, waren door liet lijden en de ontbering doorgroefd met diepe lijnen. Aan het hoofd van elke sectie gingen de officieren, opvallend in hun lange grijze jassen met hun zwaard omgord, gelijk dit onder de ridderlijke voorwaarden der Ja panners werd toegestaan. Daar waren reuzen onder, met de fier heid van soldaten, wien de overwinning was ontzegd, doch wier eer niet verloren was. Twee extra treinen hebben Donderdagochtend eerst ministers, leden van het corps diplo matique en andere personen van hooge waardigheid, daarna prins A bert met gevolg naar Luik gebraclr. Aan de stad was weinig ongewoons te zieu. Dit prinselijk bezoek had dan ook slechts de beteekenis van een kijkje naar den stand der weiken en hoewel men be looft op tijd te zullen gereed zijn, meer dan loodsen staan er nog niet. Alleen in het leestgede lte, dat oud—Luik zal heeten, ii men iets verder gevorderd. Vijf besiuursle deti vertegenwoordigen de Nederlandsche afdeeling. De prins onderhield zich vriende lijk mei den voorzitter Scholten, eo infor meerde naar den omvang onzer afdeeling, waarvan het bestuur goede verwachting heeft. r De Fransche Kamer is gisteren bijeen gekomen en heeft als eerste werkzaamheid een voorzitter gekozen. Maar niet den vroegeren, den vriend der regeering Brisson. Deze bleef 25 stemmen achter bij zijn tegcucandidaat Doumer, Als ondervoorzitter werden herkozen Lockroy met 318, een heftig tegenstander van den huidigen minister van marine, Eiienne met 303, Guillain met 296 en Gerville Réache met 248 stemmen. Nu is Doumer allesbehalve een Katholiek en dus kau niet worden gesprokeu vau een overwinning der Rechterzijde. Maar de ver kiezing van Doumer is een bewijs vau de wassende ontevredenheid in de kringen der radicalen en socialisten zeiven. En als zoodanig een goed teeken. Tegen de Kerk zal het voorloopig nog wel blijven, maar er komt toch kans, dat er naast kwaad aan het geloof ook iets goeds op stoffelijk gebied voor de arbeiders zal worden gedaan. De tuin der Frausche politiek zal dan toch niet enkel onkruid meer opleveren. PARIJS, 13 Januari. In de Kamer zegt Lhopiteau, zijne in'erpellatie ontwikkelende, dat hij een regeering wil die vrij, verlicht en loyail is. Combes moet heengaan. Deschanel meent dat men, nadat 34 jaren onder de republiek zijn verloopen, nog altijd Ie veel voortsjokt in het spoor van monar chie en het keizerrijk. Dc verwoede oorlog onder de republikeinen is uoodlottig en toout de noodzakelijkheid van onderlinge toena dcring aan. Deschanel betreurt het dat Frankrijk zijn positie in Egypte en New foundland heeft prijsgegeven. Het land is verkleineerd in het oog van den vreemde. De loestaod is hoogst ernstig. De Kamer hoort nog veischilleude spre kers aan. Daarna besluit men dc vergade ring te verdagen tot morgen. De staking in de "kolenmijnen van het Ruhr -gebied beperkt zich nog tot enkele mijnen of mijnen of mijuploegen, maar de stakingskoorts grijpt, zij het langzaam, Diet minder zeker om zich. En het is te vreezen dat de beweging een omvang zal aannemen die wel in staat is bezorgdheid te wekken. Bezorgdheid voor de slach offeis wel in de eerste plaats. Want de leiders der arbei ders spreken het openlijk uit en de feiten bevestigen hun meening dat hoe meer de staking zich uitbreidt, des te geringer de kans wordt op een goede aflo p. In een vergadering van de werklieden van de mijn Kaisersiuhl vei weet een der bestuurs leden van de werk izdenvereeniging den arbeiders hun besluit om te sakeu. De oud—voorzitter van de vakvereeniging, het Rijksdaglid Sachse. hield hun voor dat ze zonder overleg hadden gehandeld. Wel zijn de misstanden ernstig, zeideu hij; maar voor

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 5