Besoijen. Besoijen. Besoijen. Besoiien. Besoijen. RIJTUIG- en ZADELMAKERIJ Dit blad kost slechts 6 cent per week. RIJTUIG- en ZADELMAKERIJ RIJTUIG- en ZADELMAKERIJ en RIJTUIG- ZADELMAKERIJ en RIJTUIG- ZADELMAKERIJ BINNENLAND. Provinciaal Nieuws. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL Internationale Zang wedstrijd voor Mannen- en Gemengde Koren. Katholiekendag. Minister Kuyper Uit de Hofwereld. Handhaving onzer Neutraliteit. Ergerlijk. Hollandsche Buurtspoorwegen. Andere tijden, andere zeden. Weer los. Kir derziekte. Moraliteit. I t 1 1 1 r Ant.v.Delft, der sociëteit „Concordia. De wedstrijd is verdeeld in twee afdee- lingen eene voor gemengde en eene voor mannenkoren. De eerste zal worden gehouden op Zan- dag 9 Juli 1905, des namiddags te 1 Vs uur en daaraan kan worden deelgenomen door bekroonde zoowel als door onbekroonde vereenigingen. Er moet worden gezongen een verplicht koor en een koor naar keuze. Uitfceloofd zijn vier prijzen (hoogste) prijs gouden medaille en f 200). De wedstrijd voor mannenkoren is gesplitst in drie afdeelingen. De derde afdeeling, voor vereenigingen, die in eene laagste afdeeling nog geen eersten prijs hebben behaald, wordt gehouden op Zaterdag 15 Juli, des namid dags te 7V3 uur. Te zingen twee koren naar keuze. Uitgeloofd zijn vijf prijzen /"hoogste prijs verguld zilveren medaille en f 100). De tweede afdeeling, voor vereenigingen. die 111 eene middelste afdeeling nog geen eersten prijs hebben behaald, heelt plaats en de //Piet Ilrin" binnenkort in dienst worden gesteld de eerste met bestemming voor Oost-lndië en de laatste voor West— Indié. Veeuitvoer. In het afgeloopen jaar werden langs de grenskanioren in Be'gië gevoerd 66,986 runderen, tegen 72,244- in 1903 en 57,405 in 1902. Van deze kwam verreweg het grootste gedeelte uit ons land. Slechts fen klein deel kwam uit Nuord-Amerika, terw ijl de invoer uit Frankrijk zeer gering was. een algemeene werkstaking is het oogenblik zeer ongunstig. Van de 270,000 mijnwerkers in het Ruhr—gebied is slechts 40 percent georganiseerd. Waar moeten de benoodigde gelden vandaan komen De voorhanden middelen strekken slechts voor één week. Daarom zeide de heer Sachse rondweg dat de man die den raad had gegeven te staken een schurk is, omdat een verloren staking de nekslag is vc.or de organisatie. De spreker bezwoer den mannen toch dadelijk het weik te hervatten. Aan deze welgemeenden raad is tot dusver geen gevolg gegeven. Integendeel de staking heeft zich nog uitgebreid tot de mijnen Dannenbaum I en II, Friederike, Engelsbu g Julius Philip en Konstantio III, zoodat gister middag de raming van het aantal stakers reeds tusschen 40,000 en 50,000 beliep. On der deze zijn bovendien Dog ongeveer 40 percent ongeorganiseerden, die zeker niet op veel ondersteuning hebben te rekenen bij den bovengeschilderden stand van zaken. De vrees dat het tot een algemeene sta king zal komen, misschien nog voor het tijdstip (Dinsdag a.s.) dat de leiders van de beweging hebben aangewezen, wordt groot er Maar het gebrek aan geld en het gemis van een algemeene organisatie van de stakers doen vermoeden dat zulk een algemeene staking niet van langen duur kan zijn. Uit Essen werd gisteren nog gemeld De beweging gaat verder in westelijke richting en is naar een aantal mijnen overslagen, terwijl bij eeu aantal mijnen waar gestaakt werd, liet ge al zich aaumeldeude arbeiders weer toeneemt. De Phoenix te Ruhrort maakt bekend dat de staalfabriek en het walswerk vanavond of Zaterdagochtend worden stilgezet, tot er weer genoeg steenkool is. Een orgaan van de mijneigenaars zegt van de bovenvermelde besluiten van de conferen tie dat er eischen onder zijn en dal hel op stellen yau de lijst van deze eischen daarom gelijk staat met een aanbevelen van de al gemeene werkstaking. Het aantal stakers was gisteren tot 85,000 dus ODgeveer een derde van alle kolendt-lvers in hel Roerbeken geklommen. In het district Mühlheim was de •«Staking reeds algemeen. BERLIJN, 13 Januari, In de begrootings— commissie vaD den Rijksdag verklaarde heden Stllbel, de directeur van de koloniale afdeeling, op een vraag dat met de ver sterkingen die op zee onderweg zijn. 519 officieren, 154 ambtenaren, 11,068 man. 9937 paardeD, 54 kanonnen en 16 machinegewe ren naar het oorlogslerrein in Zuidwest— Afrika zijn gezonden. Tot einde December waren ruim 42 nrillioen mk. uitgegeven. Bebel vraagt inlichtingen over de behan deling van de inlanders die gevangen wor den, daarbij verwijzende naar een bericht in cle pers volgens hetwelk Trotha het toelegt op uitroeiing van de inboorlingen. Stubel antwoordt dat de verklaringen die de rijkskanselier 5 December iu deu Rijks dag gedaan heeft, geen twijfel laten over de vraag, wat met de Herero's zal gebeuren. Trotha had zich eerst tot de taak gesteld de opstandelingen niet alleen volkomen te verslaan, maar ook, zoo noudig, over de greDS te drijveo. Trotha heeft echter van den rijkskanselier telegrafisch last ge kregen, om de Herero's die zich vrijwillig overgeven, behalve degenen, die zich rechtstreeks aan misdrijven hebben schuldig gemaakt en de leiders op te nemen. Dit is de Herero's medegedeeld. Ook moet bij de goede diensten van de zeudmg voor het overbrengen van de Herero's aaunemen. DETMOLD, 13 Januari. Vorst Karei Alexander ran Lippe—Detmold is gister middag te S». Gilgeuberg bij Bayreuth aan hartzwakte overleden. (Vorst Karei Alexander, geboren 16 Jan. 1831, is jaren lang als ongeneeselijk krank zinnig te St. Gilgenberg verpleegd geweest. Het regentschap is voor hem door de Biesterfelders waargenomen. Zijn overlijden brengt een nieuwe verwikkeling in het Lippesche geschil, want het gaat nu, tusschen de Biesterfelders en Schaumburgers, niet meer om den regente'.itel, maar om den vorstelijke titel. Met het mogelijke overlijden van vorst Alexander was intusschen, bij de voorloopige schikking, rekening gehouden, door de bepaling dat graaf Leopold van Lippe—Biesterfeld in dat geval als regent zou worden bestendigd, tot het rijksge rechtshoi zijn beslissing kenbaar gemaakt zou hebben. N. R. Ct.) De zangvereeniging „Caeoilia" te Breda heelt thans het programma vastgesteld van den internationalen zmigwedstrijd voor man nen- en gemengde koren, welke zal gehouden worden op Zondag 9. Zaterdag 15 en Antv.Delit, op Zondag 16 Juli, des namiddags te l'/s uur. Te zingen een vei plicht koor en een koor naar keuze. Uitgeloofd zijn vier prijzen (hoogste prijs verguld zilveren me daille en 1 200). De eerste afdeeling voor vereenigingen, die in eene afdeeling van uitnemendheid nimmer een eersten of tweeden prijs hebben behaald, wordt gehouden op Zondag 16 Juli, des namiddags te 71/s uur Te z'n~ gen een verplicht koor cn een koor naar keuze. Uitgeloofd zijn vier prijzen (hoogste prijs gouden medaille en f 300). Na afloop daarvan zal plaats hebben de wedstrijd om den eereprijs voor de ver esnigingen, die ia de 3de, 2de en 1ste afdeeling den eersten prijs hebben behaald, waarvoor moet worden gezongen eer, koor naar keuze. Prijs een zilveren lauwerkrans ter waarde f 100, benevens een geldprijs van t 50 voor den directeur. De plechtige uitreiking der prijzen zal plaats hebben op Maandag 17 Juli 1905. des namiddags ten 1 uur. Namens de Commissie van Advies voor Katholiekendagen in hei bisdom van 's- Hertogenbosch kunnen wij berichten, dat zij met goedkeuring van Z. D, H. Mgr. W. van de Ven en met instemming vau bevoegde personen ter plaatse, besloten heelt in dit jaar 1905 een Katholiekendag te houden te Helmond. Het Voorzitterschap heeft aanvaard de HoogEdelgestrenge Hier W. Princen lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Het Secretarisschap is toevertrouwd aan den Heer P. C. P. de Louw terwijl ook de ZeerEerw. Heer Ph. van den Heuvel, pas toor-deken deel uitmaakt vau het verder nog te vormen Dagelijksch Bestuur. Men meldt uit Den Haag De ministi r van bimienlandsche Zaken, dr. Kuyper is Donderdagavond om halfacht om gezondheidsredenen naar Berlijn ver trokken waar de minister vermoedelijk tot het einde dezer maand zal blij.en. H.M. de Koningin bereidde met Nieuw jaar aan verschillende ambtenaren eu be ambten van het Paleis het Loo een blijde verrassing, door de mededeeling, dat zij de huizen enz., door dit personeel bewoond en aan H.M. toebehoorend, op zekere voor waarden in eigendom wenscht af te staan. Daar bedoelde voorwaarden van Koninklijke mildheid getuigen, werden deze natuurlijk gaarne aanvaard. Het personeel ontvii'g tevens ongevraagd salarisverhoging len bedrage van f500, f 400, enz naar verhouding van het vaste inkomen. Als alle schepen, die de liegeering naar Indië wil dirigeeren ter handhaving onzer neutraliteit, daar zijn aangekomen, zal men beschikken over een vloot van 5 gepantser de kruisers, n.l. de „Holland", „Zeeland4, „Gelderland", „Brabant" en „Utrecht", en 4 pantserschepen de „Koningin Regentes", „Hertog Hendrik", de Ruiter" en „Korte- naer", benevens een kleine flotille torpedo booten en flotille vaartuigen. De „Hertog Hendrik" is het eenige schip dat van een inrichting voor draadlooze te legrafie is voorzieu. Waalwijk, 14 Januari 1905. Pont te Drongelen. Treurige toestand. Gisterenavond omstreeks 6 uur heeft de stoompont wederom haar dienst gestaakt. Om dien tijd reed zekere N. met kar en paard erop en voer de pont af. Midden op de Maasmond gekomen, brak een zg. trelc- rad der pont en bleef deze leggen. I11 dien toestand lag ze ten tien uur nog en voerman en paard cn kar stonden er nog op. 'loen heeft men vanaf de pont eer. lijn naar den wal gebracht, deze aan een lier bevestigd en zoo met ve-1 krachts inspanning is vannacht de stoompont naar den oever gedraaid en blijlt daar vooiloopig. Treurige toestand voorwaar en dan zijn er nog mensclien aan dezen tak van dienst verbonden, die durven beweren dat de pont in orde is 1 Groot Soirée. Op muzikaal gebied valt tegenwoor dig in onze gemeente veelvuldig en ook goed te profiteeren. A. s. Maandagavond krijgen we het Antv.Delit, 2e winterconcert der Liedertafel en nog vervolgens kunnen we voor deze maand een kunstavond aankondigen van den len rang A s. Zondag 29 Januari zal eene groot vocaal en instrumentaal concert worden ge geven op de zaal Musis Sacrum door de volgende artisten, allen van de Neder- iandsche Opera: Mej. Frederika Frans man (coloratuurzangeres), 1). Ph. Kiekens (solo-violist), S. Anholt (solo-violoncellist) en H. Hagenaar (pianist accompagnateur), Het programma zal o. m. bevatten Aria uit de opera Traviata, Romance voor viool, Kol Nidreï voor violoncel. Het zal onnoodig zijn na de namen der artisten en eenige nummers van 't programma genoemd te hebben, te her halen, dat ons een genotvolle avond te wachten staat, welken het kunstminnend publiek van Waalwijk met een druk bezoek zal vereeren. Uitvoering. Morgenavond zal de tooneelclub der Harmonie St. Crispijn >Ons Genoegen4 president de heer Jac. Mahieu, eene uitvoering geven in het herberglokaal van den heer G. Smolders in de 2e Zeine, met medewerking van den be kenden karakter-komiek den heer W. van der Lee. Opgevoerd zal worden 't zelfde num mer dat Zondag in de zaal van den heer Thijssen werd gegeven en dat daar zoo'n groot succes had nl, Fernand de Speler, drama in 2 bedrijven- Ook eenige heeren muzikanten zullen hunne mede werking verleenen, zoodat 't een gezel lige avond belooft te worden. Wij twijfelen niet of een druk bezoek zal deze uitvoering ten deel vallen, te meer, daar het entrée zeer matig is gesteld. Aanbesteding. Gisterenmiddag had de aanbesteding plaats van het bouwen van twee woon huizen voor den heer J. de Brouwer te Waalwijk. Architect de heer Jos. van Ree. Ingeschreven werd als volgt G. van Huiten Waalwijk f 2795 W. G. Schoep, Baardwijk - 2900 G. de Rooij, Waalwijk - 2986 W. van Heescn, Waalwijk - 3017 H. C. van der Meijs, Besoijen - 3056 G. den Teurling, Besoijen - 3071 G. van Dijck, Waalwijk - 3199 C. Michael, Vrijh. Cappel - 3210 P. van Huiten Pz., Waalwijk - 3290 A. Treffers, Waalwijk - 3400 Dankers en Zoon, Heusden - 3894 Donderdagavond waren we getuigen van een ergerlijk tooneel. Een voerman had langs den weg een beschonken landlooper gevonden, legde hem op zijn kar en reed'hem naar Waalwijk, naar't politie-bureau. Hier moest de man die in verregaanden staat van dronkenschap verkeerde, worden afgeladen, maar dat ging niet zoo heel gemakkelijk. Hij kon noch loopen, noch staan, alleen vloeken en tieren, dat ging nog. Ten slotte werd hij in den amigo gedragen, waar hij eens goed kon uitslapen. (Stoomtram Tilburg—Waalwijk—Heusden 's-Hertogenbosch.) Ontvangsten December 1904 f 9626,86, idem 1903 f9,080,84. Sedert 1 Januari 1904 f 129,388,43, idem 1903 f 130,978,20. Nieuwe Maasmond. Men meldt aan de N. R. Ct. In Westelijk Noordbrabant ondervindt men, na de opening van den Nieuwen Maasmond, veel overlast van het water. Te 's-Gravemoer zat men de vorige week na één dag stormens hals over kop onder water en thans zijn de onder- tusschen weer drooggelegde polders opnieuw ingevloeid, voor de tweede maal in een week tijds. Algemeen is men in die streken de overtuiging toegedaan, dat er nog héél wat zal moeten gebeuren en tal van voorzieningen zullen moeten worden getroffen, voor de Nieuwe Maasmond, hij moge dan voor Oostelijk Noordbra bant een zegen zijn te achten, voor het Westelijk gedeelte dier provincie niet meer een ramp zal blijken. BAARDWIJK, 12 Jan. De Min. Tan W. H. en N heeft godgunstig beschikt op het verzoek van het gemeentebestuur alhier om in het rijksteleloonkantoor aan het publiek de gelegenheid te geven tot het voeren van interlocale telefoongesprekken, zoodra de iu te- richten spreekcel gereed zal zijn. DRUNEN, 13 Jan. Men zegt dat hier een zuivelfabriek zal worden opgericht; vol vreugde wordt hier zulk een inrichting tegemoet gezien. In de heden gehouden bestnursverga dering van den Noordbrabantsche Christelijken Boerenbond afdeeling Drunen werd de alge meene vergadering voor de Leden vastgesteld op Donderdag 19 Jan in de zaal der J01 geus congregatie des avonds ten zes uur. Trouwe opkoms gewenscht. Dat de naam van onzeu dorpsgenoot den Karakter komiek Brugman in den vreemde goeden klank heeft, blijkt wel hieruit dat hij vandaag wederom te llerpt optreedt. Onze dorpsgenoot de heer Klijn is be - noemd tot directeur der bank Meijer Co. te 's Bosch Wel een bewijs dat hij de rechte man is voor zulk een onderneming. .vJelft, CAPELLE, 12 Januari 1905. Heden had alhier de herstemming plaats voor de vacatuiJe van een lid van den gemeenteraad, welke plaats was opengevallen door het overlijden van den heer Adr. Verheijden Jzu. Uitgebracht werden 265 stemmen waarvan 1 van onwaarde. De stemmen waren verder aldus verdeeld de heer A. W Heijmans verkreeg 118 en de heer A. L. Sneep 146 stemmen, zoodat de heer A. L. Sneep met eeu meerderheid van 28 stemmen tot lid van den raad dezer ge meente werd verkozen. Bij A. Sterrenburg iu de Heistraat alhier is een roodbonte jageishond, hoogte ruim een hnlven meter, komen aanloopen. De eigenaars kunnen dien terug bekomen, indien zij deu houder van voornoemden hond een schadeloos stelling van f0,50 per dag geven voor voeding en huisvesting. SPRANG. Naar wij vernemen worden door de kerkeruden der Ned Herv kerk en Ge ref. kerk alhier ernstige pogingen aangewend tot oprichting van een Christelijke school. Beide kerkeraden hebben ook besloten een verzoek te richten tot den gemeenteraad om een verordering te maken waarbij bevolen wordt dat alle voor het publiek toegankelijke loealitoiten die vergunning hebben tot verkoop van sterken drank, gedurende den geheelen Zondag moeten gesloten zijn. over 1901. De bevolking bedroeg op 31 Dec. 1903: 1021 m. en 894 v. totaal 1915 zielen. Zij verrai-erderde door gel oorleu met 27 m. en 37 v. en door vestiging met 38 m. en 56 v. Zij verminderde door overlijden met 21 in. on 28 v. en door vertrek met 41 m. en 63 v. De bevol Ing bedroeg dus op 31 Dec. 1904: 1024 m, i 1 896 v totaal 1920 inwoners. R A AMS DUNKS VEER, 13 Januari. Heden ontvingen de familiebetrekkingen alhier de treurige tijding dat schipper Franc, de Jong te 's Gravenhagen verdronken is. Zijn lijk ig reeds opgevischt en wordt aldaar ter aarde besteld. DUSSEN, 13 Jau. Woensdagavond 18 Jan. e.k. hoopt de fanfare Wilhelmina alhier hare hononaire leden haar 2e winterconcert aan te bieden. Naast een zestal goedgekozen muziek nummers staan een tweetal prettige voor drachten op 't programma. Moge de fanfare een succes h'bbeu als de vorige maal. MEEUWEN. Bij deu Raad dezer gemeente zijn voorstellen ingediend, die een wijziging zouden brengen iu de plannen van den school- bouw. Als plaats voor de nieuwe school is indertijd aangewezen het aan de gemeente toebehoorend perceel, bekend als de z.g. ngemeent" en door de regeoring is dit goedgekeurd. Sommigen leden willen haar echter op de oude plaats laten staan. Spoedig hopen we hierover wat naderBte kunnen mede deelen. In deze gemeente komen zeer vele ziekte gevallen voor hoofdzakelijk onder de kinderen leden verzuimde een 30 tal van 70 daa door de school. Hieronder komen eenige gevallen van diplitheritus voor een meisje van een jaar of 9 is aan de zeer gevreesde ziekte bezweken. Het is te hopen, dat zij geen meerderen slachtoffers maakt. Loop der bevolking 1904. Op 31 Dec. 1903 449 m 391 v. totaal 840 in 1904 geboren 15 m 10 v. gevestigd 16 ra 25 v. vermeerdering 31 m 35 v. overleden 10 m 6 v. vertrokken 15 m 25 v. vermindering 25 m 31 v. Op 31 Dec. 1904 455 m. 395 v 25 41 66 16 40 56 totaal 850 Aantal huwelijken 6. 13 Jan. Op de hedenmorgen gehouden paardeumonstering door den heer Levy uit Luxembarg waren een 12 tal aangeveerdEen drietal werd door genoemden heer aangekocht De prijzen varieerden van f350 f 500. Op het rijkstelefoonkantoor werden van de opening (13 Juni 1904) tot 31 December behandeld 257 telegrammen, waarvan zijn aangekomen 123 en verzonden 114. WOUDRICHEM. De alhier bestaande voetbalvereeniging nWilhelmina" zal toetreden tot den Dordrechtschen voetbalbond. A s Zon dag 15 Jan. beginnen de wedstrijden voordien boud. KAATSHEUVEL, 14 Jan. Teerdag. A.s. Zaterdag houdt hier de hand hoogschutterij „Amoenitas" haar jaarlijkschen teerdag- Voor een 30 tal leden zal het dus weer een rechtgezelligon dag worden Wij gunnen hun dit van harte, daar zij in staud houden de hauteering van het wapen, waar mede onze voorouders zich groot en machtig gemaakt hebben. Opmerkelijk is het echter weer, dat deze vereeniging, die jaren her de vereeniging hier ter plaatse was, thans in ledental moet onderdoen voor menige ver eeniging die niets om het lijf heeft. Nu door deu Hoogen Raad is uitgewezen dat konijnen ook op heeilijkheden mogen bemachtigd worden, wordt van dit vroeger betwiste recht hier ijverig gebruik gemaakt Verschillende particulieren hebben bij grond eigenaars vergunning gevraagd en gekregen om dit schadelijk gedierte zooveel doenlijk uit te roeien. Ze maken er hier ter plaatse druk gebruik van. Zekere v. d. S. alhier, verdacht van ko nijnen- diefstal onder Dongen, is bij gebrek aan bewijzen dezer dagen weder op vrije voeten gesteld. In onze gemeente lijden vele kinderen aan de slijmziekte. Bijna geen enkel gezin, waar kinderen zijn, is er vrij van. Vele gevallen hebben een doodelijken afloop. Binnenkort zal elk urinoir in deze gemeente moeten zijn voorzien van een z g nspatscherm" in segmentvorm. Indien deze verfraaiing niet wordt aangebracht, moeten ze binnen een bepaalden tijd opgeruimd worden aldus besloten in de jongste raadsvergadering. Nog al vrij Drie personen hebben in den naoht van Woensdag op Donderdag door den tuin der .v.Sellt,

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 6