DE TOESTAND IN RUSL BUITENLAND. elgië. Italië. Oostenrijk. Duitschland. IÏÏNNjKNLAN j")T Provinciaal Nieuws. v Het oude Loo! Ned. Indië Een volksleger! De Standaard wijst op de steeds stijgende kosten van leger en vloot eu op de dure vrijwillige oefening en vraagt zich daarbij af of de vooroefening zoo vordert, dat hierin later het grootte steunpunt voor ons leger zal konen gezocht worden. De Prins. Burgev-geneeskundigen bij het leger. Kamerverkiezingen. Waalwijk, 1 Februari 1905. Tentoonstelling Luik. Her Nederlandsche comité ymi den ten toonstelling te Luik is thans officieel als volgt saamgesleld Gymnastiek-vereeniging. Rijks—Normaalschool. Ongeval. Niet dankbaar meester. hevig, de Japansche kanonnen bleven zwijgen Een Siberisch regiment jagers leed vrije zware verliezen. Den 27eu werd het gevecht op den rechtervleugel voortgezet, doch de strijd breidt zich niet uit. De strenge koude belemmert de operaties De verschillende berichten op dezen dag betrekking hebbende, luiden, dat generaal Mitchenko, die den aanval op Sandepoe ge leid zou hebben, aan het been gewond zou zijn, doch niettemin in den zadel zou zijn gebleven dan zouden de Japanners aan zienlijke artillerieversterkingen naar hun linkervleugel gezonden hebben, hetgeen noodig scheen, nu het bericht verspreid wordt, dat de Russen met 30,000 man langs het westen etn omtrekkende beweging maken. Den 27sten, zoo werd uit Shanganoedoeng gemeld, vernam men 's morgeus een bui tengewoon hevig kanonvuur op de rechter flank der Russen. Hieruit valt af te leiden dat na de ontruiming van Sandepoe het gevecht werd voortgezet. Eindelijk is er een bericht, dat alle troe pen van generaal Nogi, bestemd om maar schalk Oyarna te versterken, aan de Slia-ho zouden zijn aangekomen en een bericht, dat in het heuvelachtig terrein op den Russi- schen rechtervleugel, waar dus nu gevochten wordt, van sneeuwschoenen gebruik gemaakt wordt, waardoor de Russen iu staat ziju, zich snel over de sneeuw voort te bewegen. Uit de ontvangen telegrafische berichten, zoowel van Russische als van Japansche zijde, is het intusschen nog steeds niet mogelijk zich een indruk te vormen, of deze aanval op de westelijke flank het begin be- teekent van een algemeonen slagtot nu toe vernam men nog niet, dat in het cen trum of op de oostelijke flank gevochten werd. De berichten over Kouropatkine's plannen, die het centrum en den linker vleugel werkloos wilden laten en slechts laten dienen, om den vijand tegen en bezig te houden, terwijl de rechtervleugel het werk zou doen, schijnen dus juist te zijn geweest. Van Moskou. Te Moskou is het werk overal hervat, behalveu in de Bromleyen Prokhorof fabrieken. Over het algemeen willigden de fabrikanten de eischen in. Zaterdagavond h d een vergadering plaats vau 500 studeerenden aan de Landbouw academie om betoogingen voor Zondag voor te bereiden. De tot handhaving der orde getroffen maatregelen eu de sneeuwval ver— hinderdeu deze betoogiug-jn. Verschillende troepjes werden door de politie uiteengejaagd. Uit Russisch Polen komen zeer ongun stige berichten en het is vooral te Warschau zooals we reeds melden dat de toestand gespannen is. Zulks blijkt trouwens al uit de mede deeling, dat de kleiue staat van beleg er afgekondigd werd. De regeeringsgebouwen en de groote fabrieken worden door mili taireu bewaakt. Van gisteren wordt geseiud, dat het verkeer in de stad volkomen gestremd was. Alle restaurants. cafés en winkels zijn gesloten van vele gebouwen zijn de vensters ingeslagen. De electrische geleidingen zijn vernield. Het aantal slach'.offers bij de onlusteu van Zondag gevallen wordt geraamd op 160 man. De correspondent van de Voss. Ztg. bericht, dat een aantal drankwinkels, ver woest were doch kenschetsend is het, dat het volk den builgemaakten brandewijn niet opdriukl, maar op straat uitgiet. Detoestand is zeer ernstig meldt genoemde correspondent verder. Ik hoor salvo's afgeven eu tusscheubeide ook kanonschoten uit de richting van de voor stad Wola. Het moet daar zeer bloedig toegaan. Men spreekt van honderdtallen dooden en gewonden. Terwijl de berichten uit St. Petersburg, Moskou en andere plaatsen van belang doen zien, dat de revolutionnaire beweging zoo goed als onderdrukt is en voorloopig althans, de kalmte is teruggekeerd, komen uit Polen tijdingen, die wijzen op de veropVnjdr 1 wendur- 1 wHduo WARouriAU,^ 2Jie ^ant^jtaucT daar neemt. Het is vooral te Warschau, dat de boog sterk gespannen is eu dat de zucht naar vrijheid uit ónder den indruk der ernstige gebeurtenissen, die een week geleden in de hoofdstad de» lauds zijn aangevangen. Meer nog dan de Russische Moejik, haakt de Pool naar verlossing van het knellend juk, dat hem door den Beer op da schouders is gelegd en het is daarom dat met hoop op eindelijk e vrijheid de strijdbijl in Polen is opgegraven. Zaterdag nam de beweging te Warschau een dreigend karakter aan, zoodat de mili taire macht aldra handelend optrad. Bij de charges van de cavalerie deed zich een geval voor, dat nog internationale verkwikkeliugen Da zich kan sleepen. De Engelsche vice- cousul werd namelijk onder den voet gere den en daarna door tw 'e sabelhouwen ernstig verwond aan het gelaat. Omtreut den loop der opróerige beweging ineldt het Russische Telegrauiagentschap dat Zaterdagmiddag de werklieden eeu wagen van de tram dwongen naar de remise terug te keeren. Het straatverkeer werd bijna geheel ge- staakt. Hét locomotieven-depot van de tram in de Kalisohstraat is beschadigd. De remise van de Weener tramwegmaatschappij wordt door militairen bewaakt. De slaking op do spoorwegwerkplaatsan breidt, zich uit. Na de uitbetaling van liet loon w<-rd Vrij dag in alle fabrieken het werk neergelegd. Troepsgewijs trokken betoogers door de straten, er hadden echter geen botsingen plaats. Zeventig p-rsonen zijn in hechtenis genomen. Om zes uur 's avonds werden de winkels gesloten de scholen zijn eveneens dicht. De tnstverstoring uam toe tegen den avond. In vele straten werden de gaslan taarns uitgedraaid. De meeste groote winkels in de Marchal Kowskeiza-straat zijn ge plunderd. De stakers drongen de staats-brandewijn* depots binnen én plunderden fabrieken en werkplaatsen. De schouwburgen zijn gesloten. Den 27 Jan. vatten de arbeidersin fabrieken hier het werk weer op den gewonen tijd op, maar reefis om 7 uur 's morgens legden zij liet opnieuw neer. De stakers drongen ver volgens groepsgewijs andere fabrieken binnen, waar op hun eisch het werk ook gestaakt werd. Door de geruchten over een dreigen den opstand ontstond er onder de burgerij een paniek. Men vreesde voor gebrek aan levensmiddelen en water. De bakkerijen wa ren ras uitverkocht. Op straat werden broodwagens leeggeplunderd. Om drie uur 's middags stond in de meeste fabrieken het werk stil. Het werkvolk trok door de straten. Om de orde te bewaren werden politie en troepen ontboden. Alle herbergen werden gesloten. Om vier uur verzamelden zicli een duizend arbeiders in de Cholodnaja- straat, wierpen de politie met steenen en schoten op haar. Deze loste enkele schoten, waardoor twee stakers gedood werden. Op het aanrukken van de troepen verspreidde zich de menigte. Een poging van het volk om zes mannen, die in hechtenis waren ge nomen, te bevrijden, mislukte, 's Avonds werd uit verscheiden herbergen brandewijn en geld gerooid en werden er winkels ver nield. Achttien schuldigen werden gevat. Anderen trachtten telefoongeleidingen door te snijden. Onder bedreiging met geweld dadigheden dwongen zij de zetters op druk kerijen tot staken, 's Avonds staakten er 15,0U0 arbeiders. Palroeljes trokken door de stad. Den volgenden ochtend hield de menigte zich aanvankelijk tegenover de troepen kalmer. Later werden voertuigen aangehou den. Een kolenwagen werd geplunderd. De winkels werden gesloten. De p.ffroeljes sol daten waren niet sterk genoeg om overal op te treden, 's Middags was het aantal rust verstoorders aanmerkelijk grooter en werden er veel erger buitensporigheden bedreven. De paardetrams werden tot staan gebracht en de reizigers gedwongen uit te stappen. Het train verl eer werd daarop gestaakt. Ver scheiden herbergen werden ook geplunderd. In eenige weid brand gesticht Bij het nade ren van troepen liepen de rustverstoorders weg. Die weerstand boden werden met de wapenen uit elkaar gedreven. Op enkele punten gaf de menigte een salvo op de politie af. Om zeven uur 's avonds werd er etn barrikade van kisten opgeworpen. Van daar werd er op de troepen geschoten. Deze verstrooide echter de aanvallers. Bij het in vallen van de duisternis werden de onlusten in de slecht verlichte straten erger, op eenige punten was de stad slechts verlicht door de kleine vuurtjes, die de politie brandende hield. Het volk sloeg in winkels de ruiten in en wierp de goederen op straat. Vrouwen en kinderen brachten ze dan in zakken weg. In zes hoofdstraten en vier zijstraten ziju er winkels verwoest. Nu heerscht er weder kalmte en het werk wordt hervat den door de kiezers van de oppositie aan gevallen, De troepen moesten tusscheubeiden komen, 3 soldaten en 30 burgers werden gewond. Van de 366 gekozeuen zijn 143 liberaal en 47 van de Kossuthpartij de overige rijn verdeeld over verschillende groepen van de oppositie. Graaf Julius Andrassy werd ge kozen te Ol.tszilska. De mijitwerkersbonden van de verschillende kolenbekkens vergaderden gisteren te Brus sel om te beraadslagen of ze al can niet de algemeene werkstaking zouden afkondijnp een ter ondersteuning van de stakers iff }d' Ruhrgebied. |t,i- Er werd beslist, dat de tó' ^-i voor een algemeene werkstaking"niét gunstig is, maar dat de mijnwerkersbonden overal overpro ductie zullen tegengaan en vergaderingen zullen houden om tf? besluiten wat gedaan moet worden om de Duitsche kameraden te helpen. Verzekerd wordt dat de kolenvoorraden nog zeer aanzienlijk ziju. Op de marine—begrooting voor het jaar 1905/06 zijn 35,833,000 lire uitgetrokken voor den bouw of voltooiing der slagschepen „Vittorio Emanuelle*, „Naioü", „Regina Elena" en „Roma" op de wei ven te Spezzia en te Castellamare voor den bouw van twee kruisers elk vau 10.000 ton te Castel lamare vijf underzeesche booten te Venetie twee hulpkruisers eerste klasse; 27 torpe dobooten. 4 torpedojagers en verschillende andere vaartuigen voor plaatselijk marine gebruik. De door de vorige Kamer benoemde commissie van onderzoek naar de marine aangelegenheden is al bijna gereed met haar werk. De uitslag der Hongaarsche verkiezing is hans in 212 districten bekend. Ge— kozeu zijn 111 liberalen en 101 leden van de verschillcude oppositiepartijen, De liberalen kiezens te Nyaradszered wer— Hel bulletin, gisterenavond om acht uur over den toestand van prins Ei tel Friedrtch uitgegeven, luidt: Z. K H. heeft overdag minder benauwd heden gehad, en veel geslapen. De tem peratuur was 's avonds 37.7, pols 72, adem haling 28. vertering van het voedsel be— vredigeod. Van de werkstaking in het Roergebied is te vermelden, dat het aamal stakers gisteren weer met 700 man toegenomen was. Ook wegens de ve-klaring van den minister van koophandel in den Landdag, dat het nog eenige weken kon duren voordat het wets ontwerp tot wijziging van de mijnwet inge diend werd, is men meer en meer overtuigd dat voorshands het eind van de stakiug nog niet te zien is. Uit Weenet. wordt gemeld dat de mijn werkers in het bekken van Bruch loonsver hooding eischen, in dat van Falkena ■- ver langen zij maatregelen om de productie ten behoeve van de fabrieken in het Roerge bied te doen eindigen. De restauratie-werken aan het oude L >o in het Koninklijk Park U Apeldoorn vorde ren geheel naar wensci). De ronde poort van het ridderslot is in stijl bijgemetseld en de fundeering voor de valbrug gereed. Het geheele gebouw is verder aan de betie- denzijde vau kleine gemetselde steenen voorzien om het binnendringen van het wa ter te beletten. Ook de walbeschoeing te genover het kasteel is nagenoeg voltooid. Geheel in overeenstemming met de oude teekeningen is voor het oude Loo een eilandje aangelegd (op deze plek staat een schoone, eeuwenoude den met neerhangen de takken), ongeveer op dezelfde plek waar dit oudtijds werd aangetroffen. Voorloopig wordt nog geen water in de diepe grachten gelaten, men wacht daarmede tot de valbrug is gelegd. Toch is het over vloedige beek.vater reeds door de wallen heengedrongen, zoodat men genoodzaakt werd aan de achterzijde een hulpbrug te leggen. Het belangrijke werk, waardoor een onzei oudste kasteelen, tevens het eenige landelijke slot, dat door de meeste oranje-vorsten werd bewoond, in ziju vroegereu staat wordt hersteld, zal zeker niet voor den zomer van 1906 gereed zijn. (Tel.) Wij vernemen, dat het van de Indische zeemacht deel uitmakende pantserschip (/Koningin Regeutes", dat eenige reparatie heeft ondergaau, den 5en Februari weer gevoegd zal worden bij de scheepsmacht (lie ter handhaving van de neutraliteit ui de Indische wateren is opgetreden. Van verdere uitzending van oorlogssche pen uit Nederland voor dit doel is voor loopig geen sprake. In het antwoord dat het regeeringsorgaau op deze vraag geeft zegt het „Daarbij nu hangt alles af van tie vraag ot die vooroefening en het zichzelf weerbaar maken opkomen uit wezenlijken ijver om liet vaderland sterker in zijn verdediging te maken dan wel of hierbij in hoofd&ao^, het streven op den zoo spoedig movan den djcll8t af te komen, k0s°ten te doen dalen en den £SSi\* dien de staat iu het leger bezit, te ondermijnen. „Het streven om ons land sterker te ma ken leeft bij de weerbaarheidskorpsen. Ook- hier moge liefhebberij meespreken, maar in elk geval, bij deze korpsen is animo om zich te oefenen en te leeren schieten. Maar wat zijn al deze weerbaarheidskorpsen saam, zoo gij ze stelt tegenover de 15U.OOO man, waarop straks zal te rekenen zijn Eeu druppel aan den emmer. „En vraagt ge u af welke motieven bui ten deze korpsen het pleit van het volks leger steunen moeten, dan vindt ge jammer genoeg bijna uitsluitend anti- militairen geest, opzien tegen langen dienst, tegenzin tegen de kosten en bij de socialisten en anarchisten den onverholen toeleg om het gezag te ontwapenen, zoo niet om revolutionnair het volk te wapenen tegeu de overheid. „Hierin steekt nu het bedeif „Wie zijn vaderland liefheeft, mag hei. denkbeeld van een volksleger alleen steunen om te krachtiger onzer nationale onafhan kelijkheid te kunnen verdedigen. Maar dan moet dit motief ook op den voorgrond slaan en dit motief eischt hoogere en meer alge- me,ene toewijding. Ons volk, dat nooit in het soldaat-zijn lust had en iri zijn historie het meest met huuitroepen afdeed, moet doen opwaken tot die hoogere en heiliger bezieling, die elk burger bereidwillig maakt om, door zichzelf weerbaar te maken, de weerbaarheid van heel het volk te verhoogen. „En die faetor juist ontbreekt nog altoos of waar hij niet geheel ontbreek!, is hij beperkt lot zeer kleinen kring Van dm lust in strijdvaardigheid, die het Zwitserscbe volk kenmerkt, is nog bijna nergens iels te bespeuren. Eu zelfs waar 40(H) mm zich voor den viermaandschen diénst bereid- ij konden, bleek, dal nog niet de helft door krachtige vooroefening in slaat was liet t« kort van -t 1/2 maand te vergoeden. Wat ons redden kan is daarom niet een nieuwe wet, mnar alleen het varen in ons volk van een andrre gezindheid. De over tuiging, dat onze onafhankelijkheid «.iet buiten gevaar is eu de wil om die onafhan kelijkheid tot eiken prijs te handhaven, zijn de twee onmisbare gegevens, om ooit tot een volksleger, dien naam waard, te geraken. „Ongetwijfeld, de lagere school kan veel doen. Ze, ka-t ons volk physiek sterken. Ze kun geoefendheid in de hand werken. Maar al wat ge door de lagere school op 13-jarigen leeftijd gewonnen hebt gaat on herroepelijk verloren, zoo de zin geeu veld wint en de wil niet gestaald wordt om in de jaren, die tusschen 13 en 20 liggen, de. geoefendheid, die verkregen werd, te ver hoogen er. te richten op het militaire doel. „En dat zelfs is nog niet genoeg gezegd. Ook wie ziju oefeningstijd uitgediend heeft moet van zijn 20e tot zijn 40e jaar zijn ge oefendheid welen te onderhouden, zich voort durend in het schieten oefenen en telkenjare zekeren tijd met anderen saam willen werken om slagvaardig te blijven. „Zoo is het goeddeels in Zwitserland en ddaraan dankt Zwitserland z;jri geheel eenige. positie. „Maar zelfs Zwitserland zou met die gulle bereidvaardigheid tot oefening niet vorderen, als iet het warme patriolisme bij elk goed Zwitser boven alles ging en indien de heilige lielde, voor het gemeenschappelijk vaderland de schutters uit de onderscheidene kantous niet tot één reuzen macht saamsmeedde. /.Pliysieke ontwikkeling op de. volksschool is uitmuntend, maar een volksschool die niet voor alle dingen de liefde voor het vaderland aanvuurt, zal nooit de weerbaarheid van ons volk verhoogen. „De kracht tot weerstand ligt niet in de biceps maar in het mannenhart." Dc Staatscourant meldt Volgens telegrafisch bericht van den gou verneur-generaal van Nederlandsch -Indië is de pretendent-sultan van Bandjerinasin, bij eeue overvalling door de marechaussee onder luitenant Christoffel, gesneuveld. Z. K. H. de Piius wordt in het begin der volgende week uit Duitschland in dc residentie teiugverwacht. In het toenemen van het incompleet aan officieren van gezondheid en het uitbreiden van het legei in de laatste jaren, hebben de betrokken autoriteiten aanleiding gevonden ernstig te overwegen, om in kleine garni zoenen meer dan tot nu loe gebruik te maken van de. diensten van burger-artsen. Men verwacht van dezen maatregel niet alleen nut voor de militairen, die genees kundigen hulp behoeven, maar ook voor het steeds grooter woidende aantal burger-ge neeskundigen. De. Nbr. verneemt, dat in het district Grave het Kamerlid Friezen zich niet meer veikiesbaar zal stellen, ui in diens plaats Mr. Harte caiidfdaat zal worden gesteld. Men schrijft uit Zevenbergen aan het L). v. Nbr. Sinds de heer van der Kun besloten heeft zijn mandaat neer te leggen, doemen elke week nieuwe namen op In den beginue leek het alsof de heer Passtoors, afgevaar digde van Beverwijk, een ongj-^ '0p ohS district had peslagem. "ginds eenigen tijd is echter be^end,° dat hij enkel eu alleen aan" Beverwijk zal wagen. De candi- datuur van Mr. Thijssen te Haarlem daagde toen op. Daarnaast verscheen die van den heer A. C. van Vuuren, Karaeioverzicht schrijver van de Residentiebode, die afkom stig is uit 't district en er nog vele relaties hoeft. Burgemeester Mastboom van Oud- Gastel, kwam de laatste week naar voren. En in de schemering dolen nog rond twee koloniale specialiteiten, de heeren W. H. Boogaardt, redacteur der Javapost, en het oud-Kamerlid J. P. Th. van Nuuert, thans raadslid te Bergenopzoom. Ten slotte zij nog vermeld de candidatuur van den heer Blarkom, te Eindhoven, door 't Hsgz waar schijnlijk als proefballonnetje opgelaten. EER K-COMITÉ. O. W. G. Briegle.b, Lid van de Kamer vsu Koophandel en Fabrieken, Amsterdam. J. r. Cremer, Oud-Minister van Koloniën, Lid van de Tweede Kamer der Staten- Gciieraal, 's Gravenhage. S. P. van Eeghen, Voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, Amsterdam. F. B. s'Jacob, Burgemeester, Rotterdam. Johau La.ui In dustrieel, Wormerveer. Mr. P. H. A. Tyde- man v. Lede en Oodewaard, Onder-Voor zitter Landbouwcomité, Tiel. H. C. Rohbock, Lid van de Kamer van Koophandel eu Fa brieken, Amsterdam. J. F Schuiten, Industrieel, Lid van de le Kamer der Staten Generaal, Voorzitter,! Comm. G' neraal, Groningen. M E. J inker, Industrie»!, Lid van de Kamer *an Koop- hanuel rii Fabrieken, Vice-Voorzitter, Am- sterdam. G. P. Bakker, Consul van België,! S. crefaris-penningmeester, Groningen. K. flj H. van Bcntic-.kom, Oud-Consul van België, Oud-Lid van de Kanier van Koophandel en' Fabrieken te Padang, 's Gravenhage. J. Ber nard Timmermans Wz., Lid der Provinciale Staten van N.-Brabant, Voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, Voor zitter Bond van Ned. Ledeifabrikanten, Waalwijk. Jlir. Mr. W. C. G. rail Eysing», Commissaris v. d. Friemhe Afdeeling, Leeu warden. Jhr. W. C. de Geer, Iudustriëel. Gedelegeerde van het Nederlandsch Comité te Luik, Luik. Jan Hingst Az., Assuradeur, Groningen. P L. M. lloogeweegen, firma Hulstkamp Zoon Moliju, Rotterdam, J. A. Kalfl', Inspecteur in Algemeeuen Dienst der ïloll. IJz. Spoorwegmaatschappij, Am sterdam. W. Kolkman van Gouderak, Lid v, d. Raad en Consul van Rumenie te Dordrecht. Jhr. C. J. T. Kraaijenhoff, E, A, Staatsspoorwegen, Lid v. b. Bestuur van Vreemdelingenverkeer enz., Utrecht. W. B G. Molkeuboer, Direcieur der Rijks-Norm,- school v. teekemmderw., Amsterdam. Gustave Opdenbevg, President van de Belgische Kamer v. Koophandel, Amsterdam. Chr. A, Vieweg, Uitgever van de Prov. Geld. en Nijmeegsche Courant, Nijmegen. D. A. van Waalwijk, Directeur van het Nieuwsblad van Nederland, Amsterdam. Bovengenoemde heeren vormen het uit voerend comité. Verder uog leden R. Bloembergen EzL:d der Pro vinciale Staten van Friesland, Commissaris van de Fliesche Afd., Leeuwarden. C. A. A Dudok de Wit, Voorzitter van de Vereeni- gmg tot Bevordering van Vreemdelingen verkeer, Amsterdam J. A. Frederiks, Ar chitect, Middelburg. M Grootes Jr., Iudus triëel, Westzaun. A. van Hattem Jzn., Industrieel, Rotterdam. Mart. Hymans, Koop man, Amsterdam. Victor Jaunez, Iudustriëel, Maastricht. M. J. H. Kessels, Kon Ncd, fabriek van Muziekinstrumenten, Tilburg. Jos. L.ilieu, Industrië l, Maastricht. H. B Schaatsaia, Direcieur Salon Friesche Kunst nijverheid, Leeuwarden. M. Sohols van Beet hoven, Consul van België, Maastricht. Kolonel G. E. V. L. van Zuylen, President dei Naaml. Vennootschap Boeatan, 's Gravenhage W. Kromhout Czn. Architect, Amsterdam. Nat.-Militie. Voor de loting voor de Nationale Militie hebben zich alhier dit jaar 4-2 jongelieden aangegeven. Onlangs hebben we gemeld, dat hier eene nieuwe gymnastiek vereeniging was opgericht dat was toen wal voorbarig. Thans deelt men ons mede, dat de ver eeniging ouder deu naam van „De Frank' is tot stand gekomen, gevestigd is in di zaal van den heer J. Fransen en reeds eet tiental leden telt. Leider is de heer J. Treffers, oud-voorlunier der W. G. V. Den len Februari heeft de Rijksuormaal- school alhier 25 jaar bestaan. Van het die bij de oprichting benoemd zijn, zijn dt heeren De Noo te Ccpelle, Van Woerkon te Kaatsheuvel en Bietier te Baardwijk no a werkzaam aan deze inrichting. Bij deze heugelijke gebeurtenis zulleD zeker de \elen met daukb arbeid aan dezt inrichting terugdenken, aan welker goedt lessen en opleiding, zij hun carriere t- danken hebben. Maandagmiddag viel in de Zeine alhier een kind van zekere P. op een gloeiende! deksel van de Wiel die op den grond lag en had 't ongeluk zich ernstig te v«rwonden, De dokter moest de kleine verbinden. Een paar personen vonden Zondag 1.1. it de Kerkpad iemand, die in verregaander staat van dronkenschap verkeerde, zoodal hij bijna niet kou gaan. Zij kregen mede lijden en zouden hem huiswaarts brengen Dit geschiedde met veel moeite, en daa aangekomen liet genoemde persoon, alt bewijs van dankbaarheid, den bandhond of zijn thuisbrengers los. die ijlings de vluclt moesten nemen. BAARDWIJK, 1 Eebr. Maandagavou ten half acht uur hield den raad onz gemeente eene urgente vergadering. Hieri is besloten f 15U subsidie te verleenen aa het feestcomité voor de feestviering van he zilveren jubilé van onzen edelachtb. hee In deze vergadering is bij loting het wer voor de versiering opgedragen aan den hee J. v. Huiten. BESOIJEN. Bij het onderling quartet- concouvs door de Liedertafel „Oefening baar Kunst" gehouden werd de eerste prijs behaali door do heeren G. Verhoeven, P. Ilemie, L. de Vaan, ei O. Ha oers. de 2de prijs door de heeren H. Ie Bont, J. van Delft, O. Henkelman E. HirLilians. de 3e prijs door de hoeren J. V/ilmont, Ct. Brokken, A- Kooien, F- dt Vann. Wii hopen deze drie kwartetten eens spoedt voor het publiek te zien optreden met d nummers, waarmede zij prijs mochten behalf en wenschen hun van harte geluk met d overwinning.

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 2