Toegewijd aan Handel^ Indystrie en Gemeentebelangen. Hit Rummer 14. Donderdag 16 Februari 1905 28e Jaargang. Feestelijkheden te Baardwijk. N. A KTOOM TIELE BEDRIEGERS BEDROGEN I. ti. Winkeliers, die U andere zeepsoorten 11 jei ieo jmbbmmibmhbmmmmb i'aiini1! iip 'i shhotiiihmi wfnii ÜITGEVBK: 2:ei IN DE HANDEN STOPPEN, ALS U SuNLIGHT= =2EEP VRAAGT, BEDRIEGEN ZICHZELF, WANT ZIJ VERLIEZEN-HUN DEBIET, U WENSCHT DE ZOO GUNSTIG BEKENDE SUNLIGHT. DE EENIGE BESTE ZEEP, GEEN ANDERE. LET DUS OP HET WOORD „SU NLIGHT" OP IEDER STUK ZEEP. Haa *G. De Echo van het Zuiden, Waahvyksche en Uigstraatscbc Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond, abonnementsprijs per 3 maanden fü."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJK. Advkrtentibn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groots letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgageven, worden 2maal berekend. Voor plaatsiug van eeu groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden specirle zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. s, vel z., bi i post van emen bevlf lootsii ter gelegenheid van het 25jarig jubileum van den Edelachtb. Heer J. A. J. van Heijst, als burgemeester van Baardwijk. Sneeuwjacht en hagelbui, een striemende Noordenwind, in 't kort eene ijzige koudte, dat waren Zondag de onheilsptllende voor- teekenèn van hetgeen Moeder Natuur op den feestdag van Maandag over Baardwijk zou zenden slechte voorteekenen waren het toen Baardwijks burgerij druk bezig was met het aanbrengen van versieringen, trotseerende èn wind, èn storm, cn sneeuw en eene koude, hevig genoeg om in de gewone tijden alle menschen in de lekker verwarmde kamer te houden. Maar thans moest er gewerkt worden, trots allts, met alle macht de gemeente in een feestdos gestoken worden en laat er 't ons maar direct bijvoegen daarin is men dank aller hulpvaardigheid en medewerking uitnemend in geslaagdnader zeggen we over de ver siering nog wel een enkel woordje. Zondag dan gingen wij evenals zoo velen reeds een kijkje nemen en 't was een aardig gezicht, dat ijverig gedoe, dat getob en geloop overal. In de beste harmonie waren de leden der verschillende buurten bezig als om strijd, wie wel 't mooist voor den dag zou komen, maar toen moest nog veel worden gedaan en nog laat doorgewerkt en toen aan 't einde van dezen drukken dag men zich ter ruste begaf om krachten te vergaren voor den feestdag, toen zal van aller lippen, van groot en klein wel een vurige wensch, een hartelijke hoop zijn gekomen, dat 't toch wat beter weer zou zijn Maandag, want 't was bar bar koud En zoo was 't. In den nacht een flinke sneeuwbui, een beetje vorst, de wind gaan liggen en Maan dagmorgen een heldere hémel waaruit spoedig 't zonnetje, toen glinsterde alles zoo heerlijk frisch en was 't een mooie, een zeldzame winterdageeu eenige da/ voor 'n vroolijke feestviering. Om 9 uur werd eeu plechtige H. Mis van dankzegging opgedragen door den Zeer- Eerw. heer pastoor, geassisteerd door den WelEerw. heer P, van Heijst, pastoor te Altvorst, broeder van den jubilaris en den WelEerw. heer Fransen kapelaan. l)e mooie kerk was tot in alle hoeken gevuld met eene vrome schare, die den Gever aller gaven kwam danken voor hetgeen de burgemeester in die 25 jaren voor hen mocht doen, en voor lrem, zijne familie en de gemeente vele gelukkige en voorspoedige jaren kwam smeeken. Te 101/^ uur bracht de jubilaris, omringd door echtgenoote, kinderen, de eerw. heeren geestelijken, de leden van den gemeenteraad en van de commissie met hunne dames een bezoek aan de openbare 6chool waar den jongens gelegenheid werd gegeven hunne hulde te betuigen. Dit geschiedde door 't zingen van een paar toepasselijke liederen, onder leiding van het hoofd der school en begeleid door den heer L. van Cromvoirt, waaina de jongeheer Fooy en later de jon geheer Donkers eene toespraak hield, welke beide zoo welgekozen van inhoud waren, dat de treffende woorden uit den kindermond op alle aanwezigen diepen indruk maakten. Duidelijk werd er op gewezen, hoeveel de burgemeester voor 't ouderwijs doet, welk eer. groot belang hij stelt in dat onderwijs, in die opvoeding, die de grondslagen moeten leggen om te worden nuttige leden der maatschappij. Hulde en dank werd Z.Edel achtb. gebracht voor de weldaden daardoor aan Baardwijks jeugd bewezen, welke hulde bezegeld werd met een vurigen wensch voor de gezondheid en 't geluk van den Burge meester. De burgemeester zichtbaar getroffen door de hartelijke, kinderlijk gemeende woorden, zeide zooveel te moeten zeggen, maar dat de dag, de grootschc hulde hem hier en overal gebracht hem te machtig waren, het wordt me te zwaar mijne gemoedsstemming, mijne zenuwen te beheerschen, daarom zeg ik, geliefde kinderen, dat ik getroffen ben, ik dank u recht hartelijk voor die goede gevoelens zooeven vertolktik dank heeren onderwijzers voor hetgeen zij doen in het belang van 'l onderwijs, van uwe opvoeding om u te dooi dringen van de gevoelens die u nu en in uw later leven als gij mannen zijt, moeten bezielen jegens het gezag, dat van God komt en mij door de Koningin bij de gratie Gods werd opgedragen. Leert goed kinderen, opdat uwe kundig heden u later in handel en industrie ter zijde staan, opdat de nijverheid in onze nijvere plaats dan steeds meer en meer moge bloeien. Helgeeu ik hier en elders zie verheugt mij, 't is een schoone dag voor mij en als ge straks huiswaarts keert, brengt dan ook mijn hartelijken dank aan uwe ouders over. En om u een stoffelijk bewijs van mijn dank te geven, verzoek ik u hier allen om 2 uur terug om feest te vieren. Na nog een hartelijk lied en een driewerf z/leve de burgemeester" was dit bezoek teu einde en begaf de stoet zich naar de bizon- dere school der Eerw. Zusters. Door twee bruidjes voorafgegaan, trad de jubilaris en gevolg het schoollokaal binnen, alwaar de kinderen een voor deze gelegenheid ingestudeerd liedje ten gehoore brachten. Mejuffrouw Donkers speelde op verdienstelijke wijze hierbij het harmonium. Hierna trad de jongejuffrouw Klerx op 't podium en sprak zeer vrij en lief eenige hartelijke woorden tot den jubilaiis, die, zoo de jongejuffrouw Klerx zei, altijd heeft ge toond een kindervriend te zijn. Daarom bleven ook zij niet achter, zij sloten zich ook aan bij de algemeene feestvreugde. Nadat zij den jubilaris namens allen had gefeliciteerd, rongen de kindereu weJero.n een toepasselijk lied. De Burgemeester dankte de kinderen en zei hun dat ze 's middags eens mochten feesten. Tevens dankte hij de Eerw. Zusters die hem zoo'n prachtig cadeau hadden geoffreerd. Ten 111/4 werd op de deftig en een voudig versierde raadzaal eene openbare raadsvergadering gehouden. Vooraf hield de oudste dochter van den jubilaris, eeu hartelijke toespraak tot haren feestvierenden vader, met zooveel kinderlijk gevoel en dankbaarheid, dat dit een der meest treffende oogenblikken van de feest viering mag genoemd worden. Voorzitterde edelachtbare heer Burge meester. Afwezig de heeren J. van Ilelvoirt en L. Schrijnen. Verder tegenwoordig de familie, de eerw. heeren geestelijken en de feestcommissie. De Voorzitter opent de vergadering en stelt voor het lezen der notulen der vorige vergadering uil te stellen tot de volgende. Aangenomen. Dc VoorzitterTot mijn groot leedwezen moet ik medcdeelon, dat twee. onzer leden deze vergadering om gezondheidsredenen niet kunnen bijwonen. Het is nl. ten eerste de heer J. van Ilelvoirt, die zooveel jaren in 't belang der gemeente heeft gewerkt, die steeds met zooveel ijver op de bres stond waar het gold de belangen der ge meente te bes.oi deren en te handhaven verder da heer C Schrijner, een trouw raaddid, 't spijt me dat op een dag als heden twee leden wegens ziekte afwezig moeteu zijn. Deze vergadering is speciaal door de leden aangevraagd om meer luister bij de feestelijkheden bij te zetten, daarom zullen we maar weinig zaken behandelen, alleen kan ik eene mededeeling doen, die toch met dit feest in verband staat, nl. dat gedepu teerde Staten, het besluit der vergadering ?an 30 Januari 1.1. betreffende de wijziging der begrooting van 1905, hebben goedge keurd. Verlangt een van de heeren het woord De heer J. Loeff//Als oudste wethouder zij het mij vergund U den hartelijken dank der gemeente te brengen voot hetgeen U in de verloopen 25 jaren in 't belang der gemeente hebt gedaan, ik hoop dat eenmaal de gouden kroon U mag sieren en bij deze bied ik U het geschenk der gemeente aan (Dit bestaat uit een fijn en kostbaar gouden lorgnet iu zilveren etui.) Bravo's. De Voorzitter Mijnheer de Wethouder. U, de nestor onzer vergadering, is de eenige nog van de 7 leden, die zetelden toen ik door Z. AI. Willem III werd benoemd tot burge meester dezer gemeente. Dit niet alleen, maar U waart onder mijn voorganger reeds bijna 25 jaar lid van den raad, zoodat we weldra nw gouden feest mogen herdenken. In de tal van iaren, dat Ge bet Wetbou derschap bekleedt, ongeveer 40 jaar, hebt U een ruim aandeel genomen in 't geen voor de gemeente is gedaan. Het schoone cadeau, waarvoor ik U hartelijk dank zeg, is een bewijs van sympathie en eensgezindheid onder de leden. 13 Januari 1880 werd deze gemeente in rouw gedompeld, door 't heengaan naar betere gewesten van mijnen voorganger, van den man, op wiens grafschrift men thans nog kan lezen nHij was de leidsman van zijn volk Hij was een waar leidsman en had alles op met zijne gemeentenaren, ook ik die onder zijne leiding stond, dank zoo veel aan hem. Juist een maand later werd ik tot zijn op volger benoemd. Wat ik van hem heb ge leerd, heb ik in toepassing trachten te brengen en te oordeelen naar de sympathie, die ik overal ondervind, in de scholen, van de onderwijzers, van de geheele gemeente, ben ik er ook in geslaagd die voetsporen te drukken. Gerugsteund door den raad, heb ik zooveel mogelijk getracht de belangen der gemeente te behartigen, heb ik 't als mijn eerste plicht beschouwd, en is mij die plicht, ter eere Gods en tot heil mijner gemeentewaren vol bracht, licht en gemakkelijk gevallen. Raadhuis en schoolgebouw kwamen onder mijn bestuur tot stand De bevolkiog bleef stationnair, handel en landbouw spanden zich in om steeds vooruit te komen, de nijverheid bloeide, en daarom ben ik trotsch de vader van zulk eem gemeente te zijn, en ik spreek de hoop uit, dat het alle ingezetenen goed zal gaan eu dat die uitstekende verstandhouding in onze gemeente zal blijven voortleven, dat zal strekken tot heil en bloei van Baardwijk. Daarvoor beveel ik mij aan in den steun van allen, maar vooral in dien van de leden van den raad. 8 leden zijn mij in die 25 jaren door den dood ontvallen en 1 is naar elders vertrokken. Alleen de nestor, die mij zoo trouw 25 jaren steunde, zit nog aan mijne zijde, moge hij weldra zijn öOjarig jubileum vieren eu dan, ik ben ervan overtuigd, zal de geheele ge meeute zich opmaken, om hem een schitterend feeBt te bereiden. (Bravo's.) Daarna verkrijgt de Heer O. A. Donkers 't woord en spreekt als volgt Alvoiens deze feestelijke vergadering gesloten wordt, acht ik het mij ten plicht hier nog een enkel woord te spreken. Van olie zijden werd en wordt U hooggeachte Jubilaris op heden de welverdiende hulde gebracht, lof en toejuiching van wege de gemeentenaren blijken ran waar- deering eu achting door allen, die op eenigerlei wijze met Uw verdienstvol leven bekend zijn. Ik 8preek hier echter als joDgste lid v»n den Raad. Mijne hulde geldt dus voornamelijk Uw Voorzitterschap, Ja als zoodanig breng ik U, hoog geachte Voorzitter mijn lof, mijn welgemeenden dank, want heeft onze gemeente mat betrekking tot haar bloei veel aan UEdAchtb. te danken, dan vloeit dit hoofdzakelijk voort uit Uw Voor zitterschap. Immers als leider onzer vergaderin gen, als man met veelzijdige kennis, was het steeds Uw streven de vergaderingen in die rich ting te sturen, dat zij tot heil en welvaart der gemeente strekken. Dat streven eischt dus dank, dien ik U hier volgaarne breng en ik ben er van overtuigd, dat ik in dit opzicht de tolk der overige raadsleden ben, ook zij zullen met mij instemmen, wanneer ik zeg: Geve God dat onze vergadering ,U nog een reeks van jaren totvoor- zi ter behouden. Zoo zij het tot heil van Baard wijk, zoo zij het toi troost en steun uwer dierbare Gade, onze hooggeacht' Mevrouw, wie ik bij dezen ook van harte leliciteer met de eer haar Echigenoot op heden te beurt gevallen. Ik heb gezegd. Daarna wordt door den voorzitter de openbare raadsvergadering gesloten en wordt de eerewijn aangeboden. De jubilaris stelt voor den eersten dronk te wijden, aan het belang en den voorspoed der inwoners van Baardwijk, waarmede allen volgaarne in stemmen. Vervolgens komt de liedertafel //Tot bloei der toonkunst", haren beschermheer ten raadhuize eene aubade brengen maar alvo rens met de feestcantate te beginnen spreekt de piesideut der vereeniging, de heer H. H. Breuer, staande aan 't hoofd van dit keurcorps 't volgende Hooggeachte Jubilaris. Als President van de Liedertafel reken ik 't mij tot een aangenamen plicht en eene hooge eer U op d»zon gedenkwaardigen dag te mogen be groeten; van alle zijden kom» men heden tot U om li een krans om de slapen te hechten, waarvan de bloemen gevormd worden door uwe wijze en goede daden, die dankbare harten heden in herinnering brengen. Mei eerbied naderen wij om bescheidenlijk on9 bloemtailtje aan te bieden, een bloemtaillje, dat meespreekt als allen van uw wijs bestuur over onze gemeente, maar dat tevens do hulde biedt van eene vereeniging, die in U erkent den bevorderaar der kumt. Door in 1890 het Beschermheerschap over ODze vereeniging te aanvaarden hebt Gij haar een zedelijken steun geschonken, die haar met moed en opgewektheid bezielde en haar onder de zusterverenigingen eene niet onverdienstelijke plaats liet innemeD. Door haar te steunen werkte uw voorbeeld zoo danig, dat smaak voor de muziek werd ge wekt, die als elke uiting van de kunst verheffend werkt. Die steun, vaak ook in stoffelijken vorm, heeft de zangkunst als iets nuttigs doen kennen en zoo veel goeds gesticht voor de gemeente. Wanneer wij U dan ons bloemtuilije aanbieden, zoo omstrengelen wij het met gioen der hoop Die hoop vindt haar uitdrukking door de bede in de Cantate, du de Liedertafel aanstonds de eer zal hebben U toe te zingen, waarvan de woorden U herhalen, wat ons voor bezielt en de toonzetting van onzen Directeur, wat wij erbij gevoelen. Die bede, welke luidt: »Moog 't leven U gegeven Vader lang van duur nog zijn, Dat de A'goede U behoede Van U were leed en pijn. Dat als heden 't zilver, Eens 't Goud U kroon Ge eens daarboven God moogt loven Met de hemelkroon versierd 1* die bede is geen ijdele klank, maar zooals de Liedertafel zingt, rijst voortdurend met kracht, tot Hem, die 't Heelal bestiert. Dankbaar dat Hij U reed9 25 jaren voor onze gemeente, voor ons gespaard heeft, bied ik U onze cantate aan. Krachtig klinkt onze jubeltoon tot al onze gemeenteoaren Juicht, Broeders, juicht I Dan zet in volle kracht, in een zuiver accoord en stemming de liedertafel de feest cantate in, woorden van den heer H. H. Breuer, muziek van den heer L. Cromvoirt. Zij werd keurig gezongen een woord van hulde daarvoor aau de leden maar vooral aan den directeur. De jubilaris nnm nog even 't woord om de vereeniging zijnen dank te brengen, vooral voor de prachtige cautate die geheel van de Liedertafel was, de woorden, de muziek, de uitvoering. De cantate, het werk van directeur en president heeft mij zeer getroffen vi.oral de gevoelens daarin uitgedrukt. Sedert 1890 ben ik bescherm heer, is het mij een genoegen te mogen constateeren dat zij is vooruitgegaan, voorna melijk voor u mannen der liedertafe), die allen mijne vrienden zijt. De kunst vere- edelt het volk, en zonder de liedertafel zou 't saai zijn in onze gemeente want de liedertafel weet bij vreugde eu droefheid zoo goed het hare te geven. Mijn vurige wensch is, dat de liedertafel even eensgezind mag blijven doorwerken, dat wij allen hier tegenwoordig haren bloei zullen zien toeHeinen en dat zulks iiog lang 't geval zal zijn, als wij naar betere gewesten zijn heengegaan. Moge zij groeien en bloeien. De liedertafel zet nu een lang zal hij leven in en geeft later nog een nummer. De jubilaris leest nog voor eeu schrijven van den wethouder den heer J. van Helvoirt, die door eene sleepende ziekte verhinderd is te komen op een treffende wijze worden iu dit schrijven de hartelijkste felicitaties en beste wenschen gebracht die vele der aanwezigen een traan doen weg pinken. Onderwijl was de receptie in vollen gang tal van autoriteiten, vele burgers kwamen den jubilaris complimenteeren. Na afloop der receptie, deed de jubilaris met familie eene wandeling door de versierde gemeente om alles eens in oogenschouw te nemen en had hij gelegenheid den oudsten inwoner der gemeente, O. Leijtens hartelijk de baud te drukken. Overal werden Z.Edachtb. de hartelijkste ovatie's gebracht. Van 2 tot 3 uur werden de kinderen der openbare en bijzondere scholen onthaald. Reeds lang van te voren stonden zij voor de deuren, iedereen voorzien van eeu kom. Eenige dames hadden zich belast met de bereiding en het ronddeelen der versnape ringen op de openbare school. Het was voor hen geen gemakkelijke taak, al die jongen» dol van vreugde, geregeld te bedienen. Het was een onderlinge wedstrijd, wie of het vlugst en 't meest kon driuken van de heerlijke, door de dames bereide chocolade melk. Zoo nu en dan kou men boven het lawaai uit hooren //juffrouw, miju, hierzoo, ik heb er pas acht gehad." Spoedig was dan ook de voorraad door heu verorberd, waarna zij, na eerst, bij wijze van getrap en het slaan van liniaaltjes en griffeldoosen op de banken, nog een aubade aan de dames te hebben gebracht Voor hun heerlijk be reide chocolade, naar buiten liepen. Bij de Eerw. Zusters ging het er wat kalmer naar toe Ook hier werden den kinde ren heerlijke versnaperingen aaugeboden, dewelke zij zich, onder het zingen van vroolijke liedjes en het vertellen van mooie ver haaltjes, goed lieten smaken. Het feest van het 25-jarig burgemeester schap van den WelEd.Achtb. heer van Heijst zal niet spoedig door de kiuderen worden vergeten. Van 35 uur hield de jubilaris recep tie ten zijnen huize, waarvan door velen, vooral autoriteiten eu kennissen, gebruik werd gemaakt o.m. door de geheele Lang- straatsche Administratieve vereeniging en corps waarvan de jubilaris voorzitter is. Nu wij een oogenblikje den tijd hebben zullen we ons even bezighouden met de overal aangebrachte versieringen. Een aardige gedachte was het van de bewoners van het Laageind om aan de grens op eene daar staande schutting een groote hand, wijzende richting Baardwijk met Leve de Burgemeester, aan le brengen. De binnenkomende vreemdeling kon dan aldra bemerken dat Baardwijk feestvierde. Trou wens de van schier alle huizen wapperende driekleur en het voor bijna iedere woning aanbrengen van masten boompjes waren daarvan bewijzen genoeg. De eerste eerepoort die is opgericht be- zich voor 't café van Schijndel, een boog van groen en bloemenods begevende ontmoetten we bij het een tweede, die een der schoon- genoemd worden, uit spar rengroen in aardigen stijl opgetrok ken, kwistig met bloemen getooid, maakt deze eerepoort een uitstekenden indruk. Wij lezen daarop de volgende wenschen. Aan de eene zijde 1880 13 Februari 1905 Nu Hoog en Laageind juicht Met Heerengracht te gader Op 't zilveren jubelfeest Van onzen burgervader Wordt ook in dee'z buurt Waar Baardwijks nachtegaal tiert Door allen, jong en oud Van harte feest gevierd En sluiten, wij ons aan Bij alle feestgezang De jubilaris leef Hij 'leve, leve lang. Aan de andere zijde Ontvang geachte jubilaar Op dit Uw feestgetij De welgemeende wenschen Van Baardwijks burgerij vindt nette verder Vosje ste

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 1