ummer Tweede jaari LANDBOUW^'" UITVOERINGEN. Eindel jk overtuigd. =Fü ITEK L AND. Engeland Rusland. Rusland en Japan. Zuid-Afrika. BINNENLAN Provinciaal Nieuws. Over de getalsterkte van eenige legers. s Onzijdigheid in den Indischen Archipel. Postnachttreinen. Waalwijk, 4 Maart 1905. Onze teekenschool. Verkiezingszaken. r% WAALWIJK. Volksmatinée door de Liedertafel „Oefe ning tn Vermaak" op Zond ig 5 Maart 1905 in hare zaal „Musis Sacrum". Programma 1 Grüsse ail die Heimat. Kromer. 2. Der Sakrische Bas. Koschat. 3. In 't Woud, solc-barifon. Rijken. 4. Madeliefke. Schellekens. 5. No. 1 eu 2 uit de Vrede. Hol. Solisten de Heeren Adr. Groenen en Jos. Wilmont. Entree vrij. Aanvang 12 uur. Volksconcert door de Harmonie „l'Espé- r ft nee* op Zondag 5 Maart 1905 in hare gaal bij den Heer Chr. v. d. Werff. Entree 10 ct. per persoon. (Zie Programma's.) Aanvang 7 uur. Graude Soirée Amusante te geven door de Operette-Vereeniging „T. A. V. E. N. U.", op Zondag 5 Maart 1905, in de zaal „Mu sis Sacrum". Entrée voor Heer en Dame 50 cent. (Zie Programma's.) Aanvang 7l/a uur. Uitvoering te geven door het Gezelschap „Vooruitgang zij ons Doel" op Zondag 5 Maart 1905, in bet herberglokaal van den Heer H. Pullens. Entrée 10 cent. (Zie Programma's.) Aanvang 6l/s uur. BESOiJEN. Wiuter-Uitvoering van de zangvereeni- ging „Vooruitgang zij ons Doel" op Maan dag 6 Maart 1905 in de zaal van den Heer D. van der Zaken. Entrée 25 cent. (Zie Programma's.) Aanvang 7]/s uur. SPRANG. Uitvoering te geven door de Christelijke Zangvereeniging „De llarpe Zions" op Dins dag 7 Maart 1905, in het gebou.v der Gereformeerde Kerk. Entrée 15 cent per persoon. (Zie Programma's). Aanvang 7 uur. KAATSHEUVEL. Buitengewone Uitvoering te geven door de Tooneelvereeniging „Utile Dulci", op Zondag 5 Maart 1905, iu de zaal van den Heer Alph, Snoeren-Mombers, ten voordeele der Armen van de Vereeniging van den H. Vincêntius Paulo. Entrée 25 cent. (Zie Programma's). Aanvang 7J/3 uur. en 1 LOON-OP-ZAND. Concert door de Liedertafel „Echo der Duinen" op Zondag 5 Maart 1905 in de zaal der Vereeniging. Entrée 10 cent. (Zie Programma's). Aanvang 7V2 uur. h tl goed mee geweest, dat moet ik zeggen gor.-jn is een, de gtdieele vlakte beheer- dam loopen. De hieimee aangebrachte brie en mijn buurlui ook. Dit is in elk geval schendt* heuvel, ten slotte door dr Russen i veumails zullen door een specialen nachtdienst Een gesprek over de bemesting der boekweit en het nut van de kali in het algemeen. Onlangs kreeg ik bezoek van een land bouwer, wien ik vroeger eeuigeu raad ge geven had omtrent het gebruik van kunst mest, en met wien ik ongeveer het volgeude gesprek had. Wel, mijnheer, ik was hier in de buurt, ik kan toch niet laten eens even te komen aanloopen. Ik moet u altijd nog vertellen, hoe ik met de boeweit verleden jaar gevaren ben, 't is niet meer dan een staaltje va;, mijn plicht, dat ik u den uitslag kom me- dedeelen. Ik ben er erg dankbaar voor. „Wel, Piet, ik merk, dat ge tevreden zijt Vertel me eens, hoe het gegaan is Zooals ik verleden jaar zei, mijnheer, de boeren bij ons zaaien bijna geen boekweit meer. Het had in de laatste jaren maar le weinig gegeven. Ik mocht dan zoo eens op een avond vertellen, wat u me gezegd had dat de boekweit zooveel kali uit den grond haalt, dat b. v. 25 pCt. van het stroo uit kali bestaat, en zoo meer. We kwamen toen overeen, om in elk geval eens te probeeren, ook aan de boekweit mest te geven, want ik zal het nu maar zeggen, tot nu ging het zaad er altijd nuchter in. Wij hebben toen elk drie gemet boekweit geza-.id, nadat we het laud een zak palent- kali en een zak super gegeven hadden op het gemet. Eu we zijn er rijk uitgekomen, mijnheer Ik geef u eens te raden, hoeveel mud of ik van de 3 gemet gedorschl heb. „Ik zal eens veel raden Piet, vijftig mud van de 3 gemet." Vijftig mud! 't mocht wat. Drie en zestig mud eu prachtige boekweit. Ik ben er zekcv, dat de boekweit er bij ons nu wel weer in zal komen. Maar, mijnbeer, nu ik toch hier ben, zoudt u mij niet eens kunnen zeggen, of er in den laateten tijd nog meer goede resultaten gekregen zijn met de kali. Ge begrijpt, dat ik erg voor kali ata. Ik bc n nu eindelijk overtuigd, dat het noodig is, en nu zou ik zoo gaarne de andere boeien bij ons in de buuit ook overtuigen. „Nu Piet, dat treft nog al goed ik heb hier net het verslag liggen van de proefvel den, een boekje, dat onlangs verschenen is endoor het Rijk is uitgegeven. Ge kunt er dus op aan, dat het geen praatjes zijn, die er instaan. Ik zal het eens doorblaren en jc hier en daar wat voorlezen. Maar dan niet te gauw, mijnheer, dan kan ik het opschrijven. „Dat is niet noodig Piet, lk zal er streepjes bij zetten en dan kun je het boek wel eens voor een tijdje mee naar huis nemen". Dat is nog beter mijnheer. „Kijk e°ns hier. We behoeven niet ver te zoeken. Hier slaat, dat op zand-grasland twee beineslingsproeven werden gehouden, waaruit bleek, dat eer. volledige kunstmest- bemesting en in het bijzonder aanwending van kaïniet ze.-r voordeelig bleken te zijn. Nu volgt er weer het een en ander ten gunste van de kali, maar dat zullen we maar overslaan. Maar uu Het proefveld te Maruin leerde, dat de grond aldaar in hooge mate lijdt aan Jcali-armoede en da! te Noord- larm op inadelaud aldaar, kaïuiet uitstekend werkte*. Ja, op de weide beginnen ze bij ons ook al kaïniet te gebruiken, maar toch nog niet veel. D.iar zullen we het ook nog eens over hebben. „Nu zal ik doorgaan „Te Pergutuerheide werd in 1898 een proefveld op zandgrond aangelegd, teneinde den grond te onderzoe ken op zijn behoefte aan kali, phosphorzuur, stikstof en kalk. Het resultaat der nu 5 jaar voortgezette proef is, dat o.a. vooral kalibemesting zeer wenschelijk is. En in Drente heelt men teneinde een stelselmatig onderzoek in te stellen naar de kali- en phosphorzuur-behoefte van ouden eschgrond voor 5 jaren twee proefvelden aangelegd. Bij aardappelen, in 1908 geteeld, bleek het met kali bemeste perceel aanmerkelijk hoo- ger opbrengst te leveren dan dat, waarop kalibemesting in die 5 jaar stelselmatig was weggelaten. En hier ten slotte nog iets uit een kleistreek en wel uit den Wilhelroina- polder in Zeeland. Men heeft daar proef velden gehad voor ajuin of uien. Men gaf een volledige bemesting o.a. 200 K.G. zwa velzure kalimagnesia per Hectare. Het re sultaat was eveneens dat kalibemesting zeer rendabel was.... Enfin, Piet, ge ziel, er staan voorbeelden genoeg in over kalibemesting". Ja, mijnheer, ik zal het boekje eens aan dachtig doorlezen. „Doe dat Piet, en als ge later eens wat nieuws te vertellen heb over den uitslag van de bemesting met kali, dan houd ik me aanbevolen„. genomr n. Ook de rechter Japansche vleugel bij Kandüligaloe is teruggeslagen. Een op den Poetilolheuvel gedanen aanval hebben de Russen mede afgeslagen. De Russische verliezen zijn gisteren onbeteekenend ge weest. Het offensief optreden aan de Liao-ho duurt voort. Maatregelen tegen omsinge ling zijn genomen. Reuters correspondent in Okoe's kamp seint d.d 3 Maart De Japanners hebben de loopgraven van Lapatai genomen na een wanhopige charge met de bajonet op een grooter aantal Russen. Okoe's lener heeft er 2009 man bij verloren; de verliezen van de Russen zijn grooter. Het bombardement langs den spoorweg duurt onder eeu hevigen sneeuwstorm voort. De vordering, door de Engelsche regeering voor de slachtoffers van het incident iu de Noordzee aan de Russische regeering gesteld, beloopt 65.000 pond sterling. In een uitvoerig rescript aan den minister van binnenlandsche zaken, verklaart de Tsaar te hebben besloten de waardigste, het ver trouwen des volks genietende, door het volk gekozen mannen tot deelneming aau de uit werking van en de beraadslaging over wets ontwerpen tot zich te trekken. De Tsaar voorziet het ingewikkelde en het moeilijke om zeker te zijn dat deze hervorming ver wezenlijkt worde onder onvoorwaardelijke onverandelijkheid van de grondstellingen des rijks. Hierom heeft hij, de ervaring en de rustige zekerheid van den minister van bin nenlandsche zaken waarderende, besloten onder jresidium van dezen, een bijzondere conferentie in te stellen, om te beraadslagen over de middelen tot verwezenlijking van zijn keizer lijken wil. De overwegende meerderheid van de werk lieden uit de meeste groepen weigert tot het kiezen van arbeiders vertegenwoordiger in de commissie van Sjidlofski over te gaan, bij gebreke aan zekerheid voor den persoon van den vertegenwoordiger. Zij willen algemeene werkstakingen. De correspondent der Yoss. Ztg. te Peters burg seint dat alle leden van het corps dip lomatique anoniem zijn gewaarschuwd, Zondag niet op straat te verschijnen, daar de revo lutionairen groote plannen hebben en de buitenlandsche diplomaten willen sparen. De s t r ij d in Mantsjoerije. Alaruieerende geruchten met betrekking tot een groot échec in Mantsjoerije doen de ronde in Rusland's hoofdstad. Beweerd wordt, dut het Koeroki zou gelukt ziju den Russischen linkervleugel geheel om te trek ken en dat generaal Lienevitch, na een zeer ernstige nederlaag te hebben geleden, zich hals over kop op Moekden terugtrekt. Het is waar, dat geen enkel officieel bericht deze jobslijdingen bevestigd, maar het feit, dat alle Petersburgscbe correspon denten van buitenlandsche bladen melding maken van de zenuwachtige spanning, die in officieele kringen heerscht, wijst toch wel op een gespannen toestand. Voeg hierbij dat men boe langer hoe minder vertiouwen krijgt in den opperbevelhebber en er weer gesproken wordt van het terugroepen van Kouropatkine, dan begrijpt men wel, welke verwarring er te Si. Petersburg heerscht. Een telegram van Koeropatkin d.d. 1 dezer bericht De Japanners hebben onze stelling bij Oebenepoesa aangevallende onzen hebben de stelling behouden. Bij den Toensjinholinpas is tot 's avonds gevochten. Vandaag zijn wij wed'-r offensie' opgetreden. Het vuur van het geschut duurt ever het gpheele front, van het tweede cn bet derde leger voort. Een telegram van den 2en meldtOnze afde ding bij Oebenepoesa heeft na strijd de stelling behouden. I)e chef van den gene- ralen staf der voorhoede, Nojeiko, is ge sneuveld. De Japanners die het leger vai den rechtervleugel aangrepen, zijn me groote verliezen teruggeslagen. Bij Toma- aan de postkantoren nog voor de eerste bestelling worden bewerkt. Velen zijn van meening, dat het hooge standpunt van onze tegenwoordige beschaving een tijdvak van ongestoorde vrede voor de Europeesche Staten ten gevolge zal hebben. Dit zal een ijdele hoop blijken, zoolang ver schillende natiën, vol levenskracht, wedijveren om den voorrang, 't Is niet in de eerste plaats om vergrooting van grondgebied, maar om handels— en nijverheidsbelangen te doen 't Is de strijd om het bestaan, die gevoerd wordt. Met argusoogen worden de handelingen van de eene Mogendheid door de andere nagegaan en bespied, als het geldt het openen van nieuwe wegen voor den handel in de nijverheid, of het verkrijgen van een overwegenden invloed in half—beschaafde landen. Om hunne stelling te handhaven, moeten de mogendheden zich ontzettende uitgaten voor hare legersen vloten getroosten, en in weerwil daarvan blijft de vrede niet ver zekerd, getuige de oorlog, die thans woedt. Hiervolgt een kort overzicht van de sterkte van de legers van eenige Staten, iu vrede en in oorlog. De cijfers van Nederland zijn go baseerd op de volledige werking van de tegenwoordige Militiewet. Alle opgaven zijn bij benadering afgerond. Proct- Proct. Vredesv/d Oorlogav/d. sterkte bevolk, sterkte bevolk. 15,000 0,3 230,000 5 600,000 1 5,500,000 9,7 590,000 1,5 4,110,000 10,5 300,000 0,7 950,000 2,2 230,000 0.7 3,300,000 10 Tot hooge commissaris in ZuidAfrika en administrateur van Transvaal en Oranje rivierkoloniën is als opvolger van lord Miluer benoemd de graaf Selborne. Het Journal des Debats„ schrijftDe Nederlandsche regeering heeft zich herhaal delijk beziggehouden met de quastie van de handhaving der neutraliteit in het Verre Oosten. Sinds verscheiden maanden is het Oost-Indisch eskader belangrijk uitgebreid en thans vormt het een gelijksoortige en goed gewapende vloot. Een eskader onder hevel van vice-admiraal Van Snelhlage is samengetrokken te Tandjong-Priok (Java van waar het de verschillende zeestraten van de Indische Z'e bewaakt. Dit eskader estoat uit de pantserschepen. „De Ruijter", „Hertog Hendrik" en „Ko- ningin Regentes* en ue beschermde kruisers „Holland", „Noord-Brabant", „Gelderland,, „Utrecht" en „Zeeland". Deze schepen zijn van moderne constructie en goed bewapend Zij voeren 206 Krupp kanonnen van het nieuwste model en hebben eene bemanning van 2709 schepelingen. Twee torpedodevi- sies behooreu bij dit eskader. In de verschillende zeehavens is het gar nizoen der forten op oorlogssterkte gebracht en bet landleger versterkt, tot 40.000 man Men ziet uit deze beknopte opsomming dat de Nederlandsche regeering in strijd met hier en daar heerschende meeningen, over voldoende middelen beschikt om hare onzij digheid te handhaven. Naar wij vernemen, is thans door de Re- geeriug een definitieve overeenkomst gesloten omtrent de instelling van postnachttreinen tusschen Amsterdam en Rotterdam. Na dat de onderhandelingen aanvankelijk waren afgebro ken, is door krachtig optreden zijdens het hoofdbestuur der posterijen teu slotte over eeu8temmiug verkregeu. De nachtdienst zal met Mei a. s. geopend worden. Eiken nacht zal een posttrein Rot terdamAmsterdam en Amsterdam—Rotter Nederland Duitschland Frankrijk Gr Brittanje Italië Oostenrijk Hongarije Rusland Bulgarije Denemarken Zwitserland 360,000 0,75 2,750,000 5,8 1,100,000 0,8 4,000,000 3 42,000 1,1 220.000 6 13,500 0,5 67,000 2,6 580,000 14 De betrekkelijke druk is in Nederland dus niet zwaar. Zwitserland heeft in vredestijd geen, in oorlogstijd een zeer sterk (en, laten we 't er bijvoegen, goed geoefend) leger. De cursus langzamerhand weer teneinde loopende, vonden wc het niet van belang ontbloot eens een kijkje te gaan nemen op onze teekenschool, die voor 't eerst onder directie staat van den jongen, energieken directeur, den heer Jan van Delft. Wel willend werd ons daartoe Woensdagavond gelegendheid verschaft en bereidvaardig de noodige inlichtingen gegeven door den di recteur en een lid der commissie. De eerste indruk die men van 't geheel krijgt is een uitstekende; dadelijk dringt zich de overtuiging op dat met ijver, met kalmte, met overleg wordt gewerkt. Ouder leiding van bekwame leeraren, met een knap vakman als directeur, worden hier goede vorderingen gemaakt, zoowel op 't gebied van hand- als rechtlijnig alsook van het schoenvakteekenen en mag de teekenschool met recht aanspraak maken op de goede zorgen, die èn 't ge- meenteb°stuur èn de commissie, alsook de leeraren en den directeur daaraan be teden en is zij met recht de trots van het Waalwijksche publiek. De klasse le jaargang handteekenen, lee- raar de heer A. Froklage, bevat niet zooveel leerlingen als zij dit placht te doen dit is toe te schrijven aan het besluit van den gemeenteraad, dat hier geen jongens bene den de 14 jaar mogen zijn, daar deze kun nen profiteeren van het teekenonderwijs der herhalingsschool, dat Zaterdagsavonds door denzelfden leeraar aan 27 jongelieden wordt gegeven. Men zag hier goede vorderingen voor den eersten cursus. Het is andeis zeker niet de gemakkelijkste en dankbaarste functie de eerstbeginnenden, de grondregelen van het teekenen te leeren, waaraan voor te toekomst zooveel afhangt, tn dezelfde, zaal vindt men de klasse van 't teekenen toe gepast op 't schoenvak. Tot ons groot genoegen zagen we dat thans de ouders meer eu meer het groote nut begrijpen van dit onderwijs. Teekenen toch is voor den schoenmaker zulk een groot vereischte, vooral de wijze waarop dit door den heer J. Trimbach wordt gedoceerd patroneusnijden voor de meergevorderden, wie zal dit niet als van 't hoogste belang voor den schoenmaker beschouwen. Met voldoening vernamen we dan ook dat het aantal leerlingen dezer klas nog nooit zoo groot was als thans. Voor dit onderricht zijn een groot aantal wandplaten vervaardigd door den di recteur voorstellende een patroon of een onderdeel daarvan, alles volgens Robert Knöfels Neue Wiener Schuhmacher Zeitung. Verder nog is deze afdeeling in 't bezit gekomen van eene magnifique col lectie dames- en heerenleesten, schoenen en laarzen, die nageteekend wordende luchten hiervan zullen de kosten hieraan besteed ruimschoots vergoeden. Het leerplan werd dit jear door den di recteur, met volkomen goedkeuring van den inspecteur geheel gewijzigd en verbeterd, te veel om hier te noemen, zootLl deze klas èn wat onderricht, voorbeelden en materieel betreft, zeker wel een der besie op dit gebied mug worden genoemd. We komen dan aau de klas van recht lijnig teekeuen, verdeeld in 3 leerjaren, waarin de bouwkundige, de heer II. Meul- hem, die zijne sporen op dit gebied reeds zoovele jaren heeft verdiend li-s geeft. Even als de naam van den leeraar, zoo ook wor den zijne lessen gewaardeerd leeds zoo tal jaren, dat het feitelijk onnoodig is dit hier te herhalen. Ook het aantal leer lingen is hier als naar gewoonte (link en al kan men met een leekenoog het bouw kundig teekeuen allerminst naar waarde schatten, uien krijgt toch direct de over tuiging dat hier beiderzijds goed werk wordt gepresteerd. Door een klein zaaltje, waar een rijke schat, van gipsornamenten en studie koppen is verzameld, komen we in de klas van den dircteur in 3 leerjaren verdeeld we zien al dadelijk, dat we hier het neusje van den zalm krijgen. Als we de leerlingen zoo kalm aan 't werk zien en men be schouwt de bijna afgewerkte teekeningen voor hen, dan doet dat aangenaam aan. Gaat hier het oog van den leek le gast, ook een vakman zou lrer kunnen pro fiteeren van de talrijke maguefique voorbeelden, maar niet minder van de zoo talrijke teekenin gen door de leerlingen afgewerkt. Men begrijpt dadelijk dat de jongeman die al deze klassen heeft doorloopen meer kent dan hij voor zijn vak noodig heeft, reeds een aardige stap heeft gezet op het ruime gebied der kunst. Het is voor de leerlingen zeker een voor recht als leeraar iemand te hebben, die èn wat het teekeuen èn wat het schildereu betreft, het zoover heeft gebracht. Zoo dik— dikwijls toch was Waalwijk in de gelegen heid zijn werk te bewonderen. Ook voor deze klassen, waar de meest mogelijk orde. heerschte, zijn talrijke nieuwe zaken aangeschaft als verschillende model len uit 't Hagel ijk ache leven en meetkundige voorwerpen, vervaardigd op de ambachts school te Breda, verder verschillende van d« nieuwste werken op 't gebied van or nament ontwerpen. Dan heeft de directeur nog het goede idee, 's avonds na afloop der school epnige leerlingen, die groote ambitie aan den dag leggen, les te geven in en voor beelden te maken van het ontwerpen van ornamenten, voor anderen weer een en ander dat betrekking heeft op-meubelmakerij en stoffeerderij. Zeer zeker zullen de jonge lui deze geheel welwillende bemoeiingen in hun eigen belang verricht, weten op prijs te stellen. Summa suramarum geven we al« onzen hoofd en slotindruk, dat de teekenschool onder leiding van den nieuwen directeur uitstekend werkt en eene goede toekomst tegemoet gaat; de indeelingen, de voorbeelden, de leiding, het onderwijs, kortom de geheeie school dringt die gedachte op en geeft de beste verwachtingen, mits ijver en plichts betrachting der leerlingen, flinke standvastige leiding, toewijding en onderlinge harmonie der leeraren steeds gaande blijven en als eerste voorwaarden voor een goed onderwijs beschouwd worden met boven dit alles de voortdurende zorg der werkzame teeken schoolcommissie, Het vormen van afdeelingen onzer cen trale kiesvereeniging vlot uitstekend. Heusden opgericht met een 60tal leden, Herpt een 25 tal, Hedikhuizen 23, Nieuwkuik een lOOtal en ook in Vlijmen was de toetreding zeer groot Weldra krijgen we nu Waalwijk en "Besoijen. In het kiesdistrict Oosterhout wil men eene vrijzinnige kiesvereeniging oprichten, reeds is eene bijeenkomst gehouden en 15 Maart a. s. zal men wederom bijeenkomen om een bestuur te kiezen. Verbetering. In ons no. van 1.1. Woensdag vermeldden we, dat bij den bakker den T. op de Markt brand was ontstaan in de bakkerij. Dit bericht behoeft in zooverre rectificatie, dat er zich slechts een klein defect aan den oven vertoonde, waardoor de rook zich verspreidde, maar van brand was geen sprake, naar de eigenaar ons verzekert. Prijsverhooging. De Waalwijksche Stoomschoenenfabriek A, H. van Schijndel heeft hare clientèle bericht, dat zij met het oog op de voort durende stijging der lederprijzen genood-

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 5