Gemengd Nieuws. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL Rechtszaken, Ingezonden Stukken B axideisberichten. Diefstal. Tram. Moord. Moordaanslag. Ingestort. De telefoon. GESTOORD. zaakt is hare schoeuprijzen met 25 a 50 cents per paar te verhoogen, naar gelang de kwaliteit, tevens verdere prijsrerhooging in 't vooruitzicht stellende, als de prijsverhoo- ging der ruwe huiden en 't leder blijft aanhouden. Terecht wordt opgemerkt, dat de nood zakelijkheid hier dringt, wil men de kwali teit, van het fabricaat niet verminderen. Want het is toch eene absolutie onmogelijk heid bij voortdurende en ernstige stijging der leerprijzen, de schoenen aan ouden prijs te leveren. Daarom is 't zoo jammer, dat op de laatste vergadering niet algemeen tot verhooging werd besloten, want, een parig ingevoerd, was ze veel gemakkelijker verkregen. Maar nochtans, ai is het thans ieder voor zich, verhoogen blijft een eisch, en de Waalwijksche Stoomschoenfabrick is hier de baanbreker en geeft een goed voor beeld, dat wel navolging zal en moet vinden. HEUSDEN. Voor het toelatingsexamen tot de Rijksnormaalles alhier hebben zich aangegeven 6 leerlingen voor de Voorberei dende en 9 leerlingen voor de Eerste klasse. DRONGELEN. Het nieuwe hoofd der openbare school alhier, de Heer M. Verzijl aanvaardde 1 Maart jl. onder veel belang stelling zijne betrekking. Moge hij een waar dig opvolger zijn van den alom geachten Heer de Moor. GENDEREN. Met den bouw van de nieuwe openbare school en onderwijzerswoning wat zooveel voeten in de aard heeft gehad wordt thans, dank zij het open weder, niet kracht voortgewerkt zoodat de oplevering nog dezen zoomer zal kunnen plaatshebben. DUSSEN. Naar wij met vertrouwen mogen hopen, zal ook hier weldra een St. Paulus vereeniging worden opgericht. Een 30 tal personen toch hebben zich reeds als lid aangegeven. VLIJMEN. Een zware slag heeft onze gemeente getroffen. Gisterenavond verspreidde zich de mare door de gemeente, dat onze goede oude dokter, de WelEd.Z.Gel. heer I)r. J. F. Verlinden, die gisteren den gehee leu dag nog zijne zieken had bezocht plot seling is overleden. De overledene, dje in zijn langdurige en zeer drukke praktijk aan den lijdenden erer.mensch uitnemende diensten heeft bewe zen, bereikte den leeftijd van 76 jaren. Met zijn hooggeachte familie en zijn vele vrienden zal heel de gemeente zijn dood diep betreuren. HEISRAAT. De Heer B. B. Neuteboom, vroeger onderwijzer aan de openbare lagere school te Nieuwsiraat, is benoemd als on derwijzer te Kampen. VRIJHOEVEN-CAPPEL. Dinsdag 7 Maart a.s. zal op het raadhuis te Vrijhoeven— C ippel des avonds om 7 uur eeu bestuuis vergadering worden gehouden van de af dee— iing Capelle, Vrijhoeven—Cappel en Sprang van het „Groene Kruis". Dinsdagavond gaf de zangvereeniging „Hallelujah" in het Gereformeeid kerkje een uitvoering. Reeds geruimen tijd voor het begin waren de plaatsen bezet, zo-jdat verschei en heeren slechts een staanplaatjse kouden bekomen. Belangstellenden uit naburige gemeeuten, die /ich, spijt de slechte wegen, een flinke wandeling hadden getroost werden niet in hun verwachting teleurgesteld. De uil voering slaagde uitstekend. Om kwart voor achten opende de eere voorzitter Ds. Brummelkamp deze bijeenkomst Hij heette het publiek welkom en noemde het een voorrecht, dat deze vereeniging het Christelijk lied beoefeut. Nadat hij nog een excuus gemaakt had over het te laat beginnen verzocht hij om gezamenlijk psalm 100 vers 1 aan te heffen daarna zond hij nog een kort gebed op lot God en gaf de leiding over aan den directeur den Heer Kooien. De uitvoering werd ingezet met Psalm 138 De leiding hiervan werd gegeven aan den oud directeur, den Heer A. Kuipers, die ziju roem, ingeoogst bij de vorige uitvoering, schitterend wist te handhaven. Nu volgde „Het beste deel Van van Krieken' Hiermee had de heer Kooien zeer veel succes, en het daverend applaus getuigde van den indruk, die het op het publiek maakte. De solozanger es Mej. Neeltje van der Waals gaf vervolgens „Scheiden" van Gclingen ten beste. Deze solo werd begleid door het orgel, dat Mej. Bokma bespeelde. De adem- looze stilte bewees, dat ieder de zangeres met aandacht volgde. Hierop volgde „Fantasie over het Kerslied Stille Nacht", voor het orgel. De Heer A. Kuipers bracht het lied op zeer verdienstelijke wijze ten gehoore. Ieder erkende zijn talent. „Het lied der dienende Liefde" volgde nu. Het dave end opplaus getuigde de uit werking, die het op het publiek had. De dames, Kaatje van der Waals, Maria van Tilborg, Jonanua van Raalte en Maria Ticlen en de heeren Johan vau der Waals Hubert Sjabot, Dirk van der Schans en en Denis Ockers vonden zeer veel bijval met „Geduld" van Bender. De sopraan solo, „O, heb toch lief" bracht Mej. Jacoba Kuipers ten gehorre. Prachtig effect maakte hij. Het vo'gend nummer wis „Boven de Starren" Koor met bromstemmen en Solo. De laatste zong Mej. Jacoba Kuiper. De u'tbundige toejuigingen en het herhaald roepen bis, noopten den directeur om een kort gedeelte te herhalen. Na de pauze werd het programma voort gezet met „Bergen op Zoom" Hierop volgde Psalm 42 Beide nummers vielen goed in den smaak. Veel succes behaalde de Heer A Kuipers op het orgel met zijn „Fanrasie hofgezang," evenals ziju zuster Mej. Elizabeth Kuipers met haar stukje „Het Vaderhuis." Het Dameskoor „De Nacht" werd zeer zuiver gezongen en wekte bewondering, evenals „Het Weeskind", sopraansolo met orgel. Deze solo werd gezougen door Mej. Jacoba Kuipers, terwijl Mej. Bokma h;ra met het orgel begleidde. „Goeden Nacht" van Schellekens verwiei f veel bijval. Met „Lied des Geloofs" van De Jong werd deze schoone eu uitmuntend geslaagde uitvoering besloten. Wij brengen hulde aan de zaugvereoniging „Hallelujah" voor den genotvollen avond en vootal aan den Heer Kooien, die door zijn groolen ijver en talentvolle leiding deze uitvoering deed slagen. Mede brengen wij hulde aan den oud—direccur den heer A. Kuipers, aan tie dames solisten en aan Mej. Bokma, die allen hebben medegewerkt tot het welslagen van dezen gezelligen avond BAARDWIJK, 4 Maart. Gisterenavond ren 7 uur hi ld de afdeeling Baardwijk, Waalwijk en Bosoijen van den Noordbrabant- schen Chr istelijken Boerenbond ten huize van den heer J. de Kort, eene algemeene vergadering. Ongeveer half acht opent de Voorzitter, de WelEdachtb. heer J. A. J. van Heijst, de vcgadering, heet allen welkom en dankt voor de trouwe opkomst. Als hel jaar voorbij is, zoo sprak de Voorzitter, wordt overal rekening en ver antwoording gedaan, zuo ook zullen wij straks doen. De Boerenbond gaat zoo zoetjes aan vooruit, sinds de oprichting hebben wij er bij gekregen een leenbank, eeu paarden— verzekering, assurantie enz. Met de paarden- verzekering hebben wij al zeer veel ongelukken gehad, maar door samenwerking zullen wij dit ulles ook wel weer kunnen bestrijden. Door het samen aankoopen vau de hulp meststoffen hebben vele ledeo de goede werking van den bond reeds kunnen onder vinden en als het zoo voort blijf gaau kan het niet anders of de Bond moet een zegen zijn voor den landbouwer. Alnu leest de voorzitter de notulen der vorige algemeene vergadering voor, welke nveranderd worden goedgekeurd. Vervolgens wordt rekening en verant woording gedaan van den Boud eu vau de onderafdeelirrgeo. De paardenverzekeriug verkeert in de minst gunstigste conditie, de rekening hiervan sloot tnet een nadeelig sal :o vau f 104.04. Daar geen der leden iels op of aan te merken heeftj worden de de rekeningen zoo als is voorgelezen, goedgekeurd. De Voorzitter neemt deze gelegenheid te baat om de aanwezige kath. kitzers van Spraug uit te noodigen deel uit te willen maken, van de afd. Bcsoijen die zal worden opgericht, waarschijnlijk Maandag over 8 dagen. Hij wijst op de uoodzakc ijkheid van algeheele aansluiting, ook in ons district. Alsnu kwam aan dc orde bestelling van hulpmeststoffen. Van deze gelegenheid werd diuk gebruik gemaakt. Er werd besreld 10.000 K.G. superpbosphaat eu 500 IC.G. chili. Niets meer aan de orde zijnde sloot de Voorzitter onder dankzegging deze vergade- ring. Naar men ons mededeelt, heeft de heer L. van Cromvoirt, die, zooals wij hebben medegedeeld, zijn ontslag had genomen als directeur der liedertafel, thans zijn besluit ingetrokken. Naar wij vernemen is de Burgemeester met bevoegde autoriteiten in onderhandeling om de polders van Baardwijk en Waalwijk voor eeuigen tijd onder water te zetten. H. B. alhier die door de rechtbank te 's Bosch was veroordeeld tot 4 maanden hecht, wegens zijn optreden tegen de maréchaussee, vroeger breedvoerig door ons vermeld, had tegen dit vonnis hooger beroep aangeteekend. Het hof heeft het vonnis thanB bevestigd. Bij de politie is aangifte gedaan van het stelen van een huid, ten nadeele van V. G. alhier. De verdachte P. geeft voor ze van een jongen gekocht te hebben. De zaak is in onderzoek. Do afdeeling Baardwijk der kies vereeniging telt thans reeds 80 leden. Donderdag diende voor het kantongerecht te Waalwijk, de zaak tegen hot 9 tal personeu die indertijd na verschillende baldadigheden, het onze polity agenten lastig maakten. Voor allen werd straf geëischt vanaf f 3 ol 3 d. tot f37 of 9 d. KAATSHEUVEL 3 Maait. 60 jarig jubilé. In de laatste vergadering heeft de hand- boogschuiterij „Amoenitas" gevestigd bij den heer Alph. Snoeren, besloten, bij gelegenheid van haar 60 jarig besraan een concours te organiseereu. Vele gouden prijzen zullen worden beschikbaar gesteld. Het lijdt geen twijfel, of talrijke zuster-vereenigiugen zul en komen opdagen om aan dezen wedsitijd cleei te nemen. Toen de huisgeuooten van F. V. zich dezer dagen eenige oogenblikken naar buiteu hadden begeven, kwamen zij bij het binnentreden tot de on'dekking, dat de twee brooden, die op tafel lagen, outvreemd waren. De dief, die weer onbekend is, heeft bepaald ergen honger gehad, om tot zoo'n middel zijn toevlucht te nemen. Met de opmetingen voor de tram van Kaatsheuve naar Dongen is een begin gemaakt Binnenkort zullen ook de werkzaamheden een aanvang nemen Met 't voltooien van dit werk zal iu eeu groo.e behoefte voorzien wordeu. '.ggETJSJL.'SJff*'-' PÜHHlg" T IMlj, rje.-Aej^t De rechtbank te 's-Hertogeubosch, heden uitspraak doende in de zaak va» het O.M. contra Godefridus Geverts, slachter te Hint ham, gemeente Rosmalen, thans gedetineerd, beschuldigd van brandstichting ten nadeele van den heer Van Erp aldaar, veroordeelde hem tot eene gevangenisstraf van 10 jaren. Het O. M. had 8 jaar tegen hem geëischt. In dezelfde zitting van genoemde recht bank werd de zaak behandeld contra H. de Wit, landbouwer te Schijn del, beschuldigd van den 15 Dec. jl. Geertruida van Mterlo huisvrouw rail L. vau Drnther aldaar, zoo danig met een stuk hout te bobben geslagen en verwond, dat deze aan de getuigen ervan den 8 Januari j.l. is overleden. Na -.wee deskundigen, de doctoren N. Kooien te Schijtulel en A. van Moorsel tc 'a-Hertogen bosch, 5 getuigen a charge .en 51\ decharge benevens beklaagde te hebben gehoord, eischte bel O. M. diens vrijspraak, met wel ken eisch de verdediger mr. G. kolfschoten, adv.-proc. te V Hertogenbosch, zijns volkome instemming betuigde. De rechtbank bepaalde de uitspraak in deze zaak op Donderdag 9 dezer. Het O. M. bij de rechtbank te Breda eischte teg: n dc beklaagden, beschuldigd van de gepleegde inbraken en diefstallen bij den heer A. C. Zwang en de firma C. G. Cosiju aldaar, op 20 November 1904, Joh. H. van Gelder, wenende te Antwerpen, 7 jaar, J. M. Guilliams, wonende te Ant werpen, 7 jaar, T. A. Duquesrroij, wonende te Breda, 5 jaar, en A. Ooijens, wonende te Breda, 4 jaar gevangenistraf. Omtrent den moord te Oudeburgsche Sluis bij Zuid-dorpe meldt inen nader. Het lijk der vermoorde vrouw is Woens dagnamiddag naar Wachlebeke over6ebracht en daar begraven. Het onderzoek heeft be wezen, dat hier wel degelijk aan misdaad moet gedacht wordeu. liet hoofd hing slechts met een klein gedeelte aan den romp vast. Het lichaam was met een deken gedekt. De vrouw, die in de wandeling //de toover- nares" genoemd werd, ging volgens het volksgeloof met de zwarte kunst om en be zat veel geld. Zij had veel last van do kinderen en zelfs van groote menschen, die haar bespotten en op alle mogelijke wijze hinderdeniets, waarvoor zij zich reeds dikwijls bij de politie beklaagd had. Men denkt, dat de dader op den gehei men schat is afgekomen wijl het bed door zocht was. Er zijn zware vermoedens gere zen tegen een veekoopman, tegen wien wel een bevel van inhechtenisneming zal uitge vaardigd worden. Een brutale moordaanslag is te Scharnier gepleegd op den politieagent. Dc Waard Zekere Z., tegen wien proces-verbaal was opgemaakt, wierp een ruit in van de woning van den agent; toen deze daarop te voor schijn kwam, klonk een schot. De agent die slechts door een paar hageltjes L. iiet ge zicht was verwond,snelde den dader achterna en wist hem te grijpen. Het in beslag genomen geweer bevatte nog eeu schot. Gisteravond stortte te Gleiwitx van de Jelkamijn de rustplaats der arbeiders in met gevolg, dat 16 man verongelukten. Vier per sonen werden gered, van een der mijnwer kers is het lijk gevonden. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) M. de liedacteur Veroorloof mij een vraag. Wanneer zou er toch eens iets komen van het leggen der telefoon, waarnaar we al zoo lang verlangden eu dat in den beginne met zulk een vaart werd aangepakt en dat thans nog steeds op zich laat wachten Zou het niet weuschelijk zijn er nogmaals met de meeste kracht op aan te dringen, anders ben ik bang dat er dit jaar nog niets van komt. Men wacht toch zeker niet op den bouw van 't nieuwe postkantoor Hoogachtend X. Mijnheer de Redacteur J Met opname dezes zult U mij ten zeerste verplichten. Nu wij in het nummer van 19 Febr. j,l. van dit blad een beeld aanschouwden van de lederindustrie, in Dongen, kan het mogelijk wel zijn nut hebben ook eens even dat van Waalwijk de revue te laten passeeren. Te meer nog, omdat de tijd der verkiezingen reeds zoo nabij is en wij dan zeer zeker te beslissen zullen hebben, over de zoo gewichtige vraag, n.l. de nieuwe tariefwet. Dat de toes.and hier zeker veel overeenkomst heeft met dien van Dongen, ligt in den aard der zaak dure grondstof en allerhande concurren tie doen ook hier hun invloed gelden, doch ik meen toch niet zoo'n treurige schildering van 1904 te mogen maken, als wel de Geachte Schrijver van Dongen geeft. De looierijen werkten voor het meerendeel Hink, sommigen met steeds groeiend personeel, terwijl kolossale verbouwingen en nieuwe ondernemingen een voorkomen aan de zaak geven dat nu bepaald niet ongunstig te noemen is. Dat de enorme duurte dei ruwe huiden een verhoogden lederprijs gebiedt, is beslist zeker, doch voor den concurrent eveneens. Oppervlakkig zou men niet durven beweren, dat onze leder fabrikanten, evenmin als vele hunner collega's in den lande, zoo reikhalzend omzien naar beschermende rechten. Men zou waarlijk vreezeu dat hunne prachtige inrichtingen met hun toreuhooge schoorsteeuen zouden blozen als zij hoorden dat hunne meesters beschcr ming voor hen vroegen. Het heil dat daarvan te verwachten is wordt zeer twijfelachtig wanneer men de gevolgen ervan voor onze schoenindustrie eens nagaat. Immers, iedere verbetering die den looier door protectie wordt voorgespiegeld, kan niet komen, zonder benadeeliug van zijl. afnemer den schoenfabrikant, die, zijn door invoerrecht duurder geworden schoeisel niet in gelijke mate kan verhoogen. Daarbij komt nog, en dit is wel hot cardinals punt waar het voor looier en schoenfabrikant op aan komt. de thans zoo veel belovende uitvoer wordt er zeer door geschaad, wellicht vernietigd. De schoenmakerijen alsook de fabrieken werkten iu het afgeloop: n jaar drukker dan te voren, doch hadden ook zeer te kampen om eene voldoende prijsverhoogiug te verkrijgen. Concurrentie van verdacht allooi was daarvan wel de hoofdoorzaak, doch die kwam niet uit het buitenland, maar uit eigen boezem. Klaagt men iu Dongen over arbeidsduurte in het schoenvak, niet alzoo hier. De neiging tot loonsverhoogiug vindt hier allengs meer voorstanders, omdat men meer overtuigd wordt, dat laag loon de bakermat is van alle doodende concurrentie. Daarom is ook lher in dezen tak der leder industrie niet zoo'n angstig uitzien naar Lescherrning, maar veeleer, ja zoo mogelijk een samen weiken met de zusteriudustrie *m het onheil dat ons in den vorm van protectie boven het hoofd hangt af te wenden en het door eigen krachtsinspanning, door coöperatie, door betere en moderne inrichtin gen te brengen tot het doel. n.l eene bloeiende lederindustrie met een flink buitenlandsch afzetgebied. Verblijdend is het dat reeds zoo juist iu die richting voor de a s. verkiezingen gewerkt wordt. Men noemt reeds een caudidaat natuurlijk katholiek, maarin den geest der lederindustrie, beslist vrijhandels gezind. Hoogachtend, A. Waalwijk, Maart 1905. Mjnheer de Redacteur Aangenaam zou het mijn zijn eene kleine plaatsruimte in uw veel gelezen blad te mogen ontvangen voor het volgende lu uw no. van 1.1. Woensdag trof mij de advertentie van den heer C, Schonis tc Baard wijk, waarin hij kennis geeft, dat hij ziju winkel overgeeft aan den heer Math. Maas, tevens zijn dank betuigende voor de groote gunst van een ieder ontvangen. En terecht kan hij dit doen, want hij was een ieders gunst waardig, al had hij eene schoenfabriek eu ook een winkel noclitaus dwong hij geen zijner knechts daarin zijne artikelen te halen, hij was als 't ware een vijand van winkelnering en wat hier en daar te dezen opzichte gebeurde, griefde hem zeer, het is mij een voldoening dit van hem te mogen getuigen. liet is toch zeker de mooiste parel vau een patroon, als hij naast zijne eigene belaugen, die vau den werkman weet te behar tigen. Hij was ervan overtuigd, dat gedwongen winkelnering voor velen een redplank was, maar slechts vuor korten tijd, eu dat het winst behalen op het loon der knechts sleohts een waudeling om eigen graf is. Zijn opvolger beveelt hij ten zeerste in zijne annonce aan, maai tevens woet ik zeker, dat hij ook thans geen enkele zijner knechts zal dwingen daar te gaan, hoewel de heer Schonis natuurlijk gaarne zal zien, dat het zijn opvolger wel zal gaau, al durven lastertongen het tegenovergestelde beweren, zelfs dat voor den man reeds een strik is gespannen. Maar dat zijn van die lasterpraatjes waaraan geen wel denkend mensch zich stoort. Iu do hoop dat het beiden wel zal blijven gaan, heb ik, met dankbetuiging de eer te zijn EEN SCHOENMAKER. Baardwijk, 3 Maart 1905. O I. Dikke duisterniese d«alde, 't Dorp omhullend met haar kleed, Spotrend met laniaa n-geflikker, Diep bedekkend lief en leed. II. Hf tig schuddend met de boomen, Rukkend hunne takken af, Hoeden, petten medesleepend, Giert de wind, nu op, dan af. III. 't Wolkgevaarte dekt den hemel, Zeilend langs dat donker zwerk, Tot op eens als op commando, 't Halt houdt schuins over de kerk. IV. Hoor! Daar klinken de accoorden, Van een viertal musici, lluim vervuilend gansch de halle, Stillend de ,vox populi.* V. Nu eens vol, dan zacht en teeder, 't Hart vervulleud vrij en blij, Vurig rollen langs 't gewelve, Klinken tonen, rij aan rij. VI. Stroomend, neen pardon, slechts drupp'lend Vult 't publiek de halle, heel, Neen ook niet, helaas 1 artisteu, Gevuld toch werd zij slechts teu deel. VII. Muziek zwijgt en menschenstemmen, Verheffen zich en ratelen voort, Tut opeens de zuivere klink-klank, Der tooneelschel wordt gehoord. VIII. Rits-rats, en de voorgrond, rijzend, Geeft ons nu den aanblik vrij, Van den-kunsttempel, gewijd door OlytÖpia's artisten-rij. IX. Wat, wat zal den lachlust wekken „Jurriaonen4 gaf 't program, Reeds klingt-kiangt de heldere stemme Vau 't klavier, met gam bij gam. X. Sprii g op mijn hart, o, ziel stort uit uw zinnen, Vol van bewondering, door zuiver kunsteminne, Hier werd, o Abraham; uw „Jurriaonen4 wel Voreeuwigd door en in een zuiver comisch spel. XI. Gerust kunt gij, o Winter, 't hoofd nu reggen, Ter ruste, revensmoe, Aporro zar u reggen, Krim op d'ürympus vrij, brom van keuiiekighaid, Uw praaw is door Orympia van K. reeds rang [bereid. XII. Zet, Zangers, zet dien stond, op uw gewijde oc- [raven, Volg dan Martin hier i a, om zijne stem te staven, Hij die u lachen liet, in hevigheid of stil, Zeer dikwijls zonder u, zonder uw eigen wil. XIII. Een, twee, muziek zot in, 't drama tal beg r.nen, Verzei, o mannental, ve<zei uw blijde zinnen, Want wat gij hooien zult, is nu geen Jurriaoo, Eeu „vau der Grieudl4 zal nu den drankduivel [verslaon. XIV. Wat duurt het poozen lang, zal 't welhaast be- [giunen, I3 't decoratief zoo fijn, of moet men 't geld nog [innen, Neen, toch niet, maar de weg van kleed-s/af naar [toor.eei, Is bijna een kwartier, misschien tweemaal zoo [veel. XV. Zoo moet ge, Olyrapia, in 't zweet uws aanichijnt [werken, Om '1 oud ainolipue en uwe kas tc sterken, En toch strak naar d'tfloop noch tc hoeren het [verwijt, „Wel," g.- hebt niet gewerkt, ge had/ ruimschooti [nog uw tijd.* XVI. Ten tweede male laat de helle schel zich hooren Ten tweede male rijst het voorhaDg, zonder 8tor#n| Hoort men beginnen dan des drama's hoofd-! [persoon, Met roode tinten op zijn kinne, nens en koot. XVII. Piet Vergeest, 0 diep verdorven wezen, Hoe zuiver wr.s uw spel, gaf uw gezicht te lezen Hoe drankzucht triomleerde in uw ziel, Eu 't sociulismo broeide onder uw werkmanskin, XVIII. Vrij moog' 0 Frits, g K's toonecl opluisteren, Gij, zuiver beeld, van jeugdig hoogmoeds fluij. [teren, Die uw# kindermin voerde op 't slechte pad, Waar gij Vergeest en hij u. tot ziju duivel had, XIX. Diep schokkend het gemoed, trof uwe stemme [de ooren Van hen, 0 Muller, die uw woorden hooren, Zoo nu en dan door ijzerplaatgeluid Slechte onderbrokan door zacht weerlichtgefluit, XX. „O, Annie, Annie," liefdevol kon hier uw stemmi [dalen, Toen gij van haar en van uw liefde giugt ver— [halen, E11 /oen zij u zonder uw weten stil verliet, Waarom Bedaar mijn pen, dal zeggen mag ik [niet. XXI. De rooie Toon, de voerman, kortom allen, Zij kurken rustig op hunne lauwe.en vallen, Hun spel wn eenig, groot de roem door hen [behaald, Jammer alleen, dit 't zoo slecht werd betaald. XXII. 't Programma loopt ten eind, he' laatste nummer [nadert, Stil, hoor 1 't is slechts de deur, die op heur [hengsels radert, Zij getfi' den toegang den dienaar van Her— [mandad, In zijne functie, neen toch niet, hij is niet zat? XXIII. Zoo juist heeft statig lang de klok ui/ onzen [toren, Met slipte juistheid 't elfde ure ons doen hooren, Er werd geraasd, gebromd, de presi keek ontsteld, Waarom? Wel 't sluitingsuur was op elf uur [gestald. XXIV. En toch moeit nog 't laatste nummer worden [gegeven, Om .Solser-IIesse in hun „Klantjes4 na te streven Reeds stonden Aag en Kees, met snuifdoos gansch [all right En ging 't gordijn de lucht iu loeu vol majes teit XXV. Ven af'/ piaan zich stemmen deden gelden, „'k Heb geen muziek" w»b wat deze vertelden. tSpeel mazr van builen,4 klonk toen angstig [Aagjes stem, „Ja, ja va 1 buiten,4 zei ook Keesjes mond mei [klem. XXVI. Ting, tang, do eerste tonen klonken, Des dienaars Hermandad, zijn oogeu schoten [vonken, „Hult, halt daar, geen muziek meer, 't uur is dan „Vau sluiten, en er uit moet gansch de volkschaar.' XXVII. Met stille trom en hangend hoofd en msnen, Ging men toen heen. In de oogen stonden tranen, Vau gansch Olympia, door kwaadheid daar ge- [bracht, Over de schande, hun zoo gevoelig toegebracht,' XXVIII. Nog was haar naam, door geene vlek besmeurd, Nooit had het voorgedaan, wat thans hier was [gebeurd, Dat een conceit, waarvoor men entree had betaald, Niet werd voleind, en men voor toegift toch de [deur werd uitgehaald. XXIX. Beef mannen van gezag, die had het heft it [handen, Beef voor Olympia's wraak, gij, die haar legt [aan banden, Thans eischt zij bloed, zoolang door haar gezocht, Naar beefsteak en saucise van de entree's ui [gekocht. XXX. Leef lang Olympia nog,roest niet in uwe kleeren, Doch ijvert v^ort om dikwijls nog te kunnec [teeren. Alleen, niet met een ander, denk er aan, Want anders moet ge er uit, met elfde ure slaan. XXXI. Ik eindig thans met de oprechte bede, Dat, waar Olympia woont, ook „Union4 heefi [haar stede, Opdat Je „Foree steeds zij uw Sitgerkrans En niet 't vuige, „Hony soil, qui mei y pense.' XXXII. Mijn dank „heer Redacteur, voor 't plaatsje mij [gegeven, Ik hoop nog meermaal met uw blad naar recht [te streven Omdat voorzeker in de „Zuidelijke landouweD' De „Echo,4 is het blad, waarvan men 't messl [moet „houwen' XXXIII. Een boer, zoo juist van 't marktveld huiswaarti [keerend, Gaat met mij mee; natuurlijk zeer vereerend. Nauw aan de praat, vroeg hij „Zeg. waar de gij „Den Zondagavond ook op de kemiekighei. Ik knik bevestigend. „Nou, ik was daor ook,4 Dé stuk was schoon, en 't eerste mopke ook,4 Mér dè w'er uit mosten, dè was 'n geknoei, „En nauw gao 'k ook nooit meer, ik blijf vorl (bij dekoei.4 0 Ziedaar dau nu de vrucht, van al uw slaven, [werken. Gij zult u v kas niet meer door 'n uitvoering [kunnen steken, Wan/ met dien boer, vrees ik zeggen velen nog. ,Ik blijf ook bij de koei," er uit moeten we [toch.' Retlauw. 1». - j L-i—'hm riuiirnrnT-rm hhmui ri uw WAALWIJK 2 Maart. 1905. Op de jaarmarkt heerschte bij een druk bezoek m vele opzichten levendige handel. De aanvoer ter veemarkt was bevredigend, handel vlug vooral voor prima kalfbeeatc-n. Kalfkoeifcu golden f 170 tot f 215. Kalfvuarzen f 135 tot f 180— Varkens aangevoerd 140 stuksprijzen van 18.— tot f 13.-

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 6