Rummer 26. Donderdag 30 Maart L905 28e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. TH V11II[I I TE ZMRD. AN TOON TIELE BEKENDMAKING. De Oorlog. BEDRIEGERS BEDROGEN Winkeliers, die U andere zeepsoorten Uitgever: FBUILLBTOX. IN DE HANDEN STOPPEN, ALS U SuNLIGHT= =ZEEP VRAAGT, BEDRIEGEN ZICHZELF, WANT ZIJ VERLIEZEN HUN DEBIET, U WENSCHT DE ZOO GUNSTIG BEKENDE SUNLIGHT. DE EENIGE BESTE ZEEP, GEEN ANDERE. LET DUS OP HET WOORD ..SUNLIGHT" OP IEDER STUK ZEEP. Wel wat optimi&tisch. voor Be Echo van het Zuidenvertaald door H TWEE JE BOEK. Een indescretie. De Echo van het Zuiden, Waalwfjksclie en Langstraatselie Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden ena., franco te zenden aan den Uitgever. W AALWIJK. Advertentisn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden specific zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel Burgemeester en Wethouders van Waalwijk maken bekend, dat de op heden vastgestelde kiezerslijst met de alphabetische lijsten der namen en voornamen van hen die met betrekking tot eene of meer der verkiezingen zijn afgevoerd van de kiezerslijst en daarop zijn gebracht vanaf 23 Meart tot en met 21 April 1905 op de secretarie voor eenieder ter inzage is nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar zijn. Tot en met 15 April 1905 is eenieder bevoegd bij het gemeentebestuur verbetering van de door dat bestuur vastgestelde kiezerslijst te vragen op grond dat hij self of een ander in strijd met de Wet, daarop voorkomt, niet voorkomt of niet behoorlijk voorkomt. Waalwijk, 22 Maart 1905. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk, K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Naar aanleiding van den juichkreet van Het Handelsblad over de oprichting eener vrijzinnige kiesvereniging in het kiesdistrict Oosterhout, drijft Eet Huiegezin wel wat den spot met de /yvermakelijke bonhomie* van dit liberale hoofdorgaan. En aan 't slot van de desbetreffende driestar zegt onze collega: Vrijzinnig-democraten in Brabant en Limburg, waar men nauwelijks weet, dat er van die politici op de wereld bestaan De redactie van Eet Huisgezin houde het ons ten goede, maar hier zouden we van haar bonhomie willen spreken. Immers, dag in, dag uit bespreekt zij in haar ko lommen den politieken toestand en de po litieke verhoudingen in ons landje, ja, in Heldenroman van HENRYK SIENKIEWICZ 48) HOOFDSTUK VII. Zijne kameraden dronken op den goeden uitslag zijner nasporingen en op gelukkige einde van zijn kommer. Zij stelden de gezond heid in van Jan, van prinses Hélène, van hun toekomstig nageslacht Zoo ging de nacht voorbij. Bij het aanbreken van den dageraad weerklonk het sein van vertrek. Het leger rukte op in de richting van Lubnié. Krétuski zou zeer gaarne met de Tartaren de voorhoede gevormd hebben, maar zijne krachten bleken niet toereikend. Bovendien verlangde de hertog, dat hij hem verslag deed van zijne wederwaardigheden en van zijne reis naar de Sitch. Jan vertelde hem van het ge vecht op het eiland, en hoe h'j was gezwicht voor de overmacht. Hij verzweeg zijne lange gesprekken met Chmielni^ki, uit vrees, dat hij te zeer zijn eigen lof moest verkondigen. Doch voornamelijk trof het den hertog, dat de com mandant van Koudak het niet lang meer kon uithouden zonder levensmiddelen, zonder kruit en zonder munitie. Dat zou een onherstelbaar verlies zijn. Als het fort den opstandelingen in handen viel, zou hunne macht daardoor beduidend toenemen. En wèi te zeggen van Grodek Een krijgsman zonder vrees of blaam Waarom heeft hij niet naar Lubnié gestuurd om kruit Hij was van oordeel, dat op den groot- hetman de zorg ruBtte, voorraad naar de cita del to zenden. Ongetwijfeld, antwoordde de hertog, als in gedachten verzonken. den laatsten ti.id heeft ze het zelis zeer druk over de vrijzinnig-democraten. Eu nu komt ze heel Beriens vertellen, dat Brabant en Limburg, waar toch zeker Het Huisgezin vrij goed wordt gelezen, die politici nauwe lijks bij naam kennen I Wie reimt sich das zusammen Neen, wij gelooven dat men in onze pro vincie en ook in Limburg heel goed die politici kent, maar ze toch liever buiten onze zaakjes houden, Dit neemt niet weg dat de oprichting dier vrijzinnige kiesver- eeniging een teekenend feit is. En al zal zij in de verste verte van geen invloed zijn op onze politieke verhoudingen, toch mag men ze niet geheel en al ignoreeren. Men begint bres te schieten. Laat ons oppassen, dat wij op de wallen staan. Men zal be ginnen met een tel-candidaat, ook de so ciaal-democraten zullen tel-candidaten stel len (adres de afd. der S. D. A. P. van Waalwijk, die, naar verluidt, Bergmeijer wil stellen). Welnu, hebben we dan al niet den strijd, welken de Prov. Bond van Kies- vereenigingen meende, niet te zullen krijgen. En nu vragen we wederom voor de zooveelste maal Is het geen groote politieke fout ge weest, dat wij ons niet hebben aangesloten bij de algemeene politieke organisatie, waar wij ook, al is het dan niet in die mate, kamp zullen hebben te voeren tegen dezelfde vijanden als onze noordelijke broeders Wij blijven het, èu in verband met bovenge noemde verschijnselen èn om den indruk naar buiten, ten zeerste betreuren, dat de katholieken beneden den Moerdijk niet sa men en in dezelfde marsch-eenheid op- Maar eenige oogenblikken later ging hij verder De groot-hetman is een oud soldaat, een ervaren aanvoerder, maar tè zeker vnn zich zelf. Zijn trots heeft hem in het verderf ge stort hij heeft met tè groote verachting op zijne tegenstanders neergezien en mijne hulp van de hand gewezen. Hij wilde aan niemand iets verplicht zijn God heeft hem gestraft voor zijn hoogmoed Onder dezen afkeurens- waardigden, Gode onwelgevalligen hoogmoed, lijdt de Republiek Hij sprak de waarheid. Ook hij had gezon digd door hoogmoed. Opgeroepen om voor den Senaat den eed af te leggen in de zaak van Hndziagh, was hij Warschau binnen getrokken aan het hoofd van een waar leger, en had hij gedreigd, het Hooge College te overrompelen, als men hem durfde dwingen tot deze veror dening zijn woord moest voldoende zijn Eindelijk schitterden in de zon de koepels der orthodoxe kerk van Lubnié en de klokke- torens van H. Michaël- De hertog begnf zich regelrecht naar het kasteel, waar, volgens de gegeven bevelen, alles gereed moest zijn voor een onmiddellijk vertrek. De regimenten sloe gen hun nachtkwartier op in de stad, welke reeds overbevolkt was. De edellieden van de beide Dnieper oevers, met hun vrouwen en kinderen, hun dienaren, hun paarden, hun knmeelen,en vee, de commissarissen van den hertog, de landvoogden, de rentmeesters, de ambtenaren, de joden, al diegenen, welke door de woede van den opstand werden bedreigd, verdrongen zich te Lubnié en zelfs bevonden zich daar kooplieden uit Moskou en Astrak han, die op hunne reis door de Ukraine door den oorlog waren overvallen. Duizenden voertuigen van verschillende vormen bedekten het plein. Personen van gewicht verbleven in het kas teel of in de herbergende kleine adel en het dienstpersoneel zochten een onderkomen, waar zij maar konden onder teuten, langs de kerk. Groote vuren branden op de pleinen en in de straten daarop werd het eten klaar gemaakt. Overal woelige drukte en rumoer. Solaaten der verschillende banieren, heiduken, boeren, ar- meniers, Joden en Tartaren, allen met vreemde tongvallen en in bonte kleederdracht, meng- trekken met onze noordelijke broeders be noorden den Moerdijk. Te meer, wijl al meer en meer de meening veld wint, dat het in sommige opzichten dienstig kan zijn ook andere dan een districts- of provincie bewoner candulaat te stellen. Hoe gemak kelijk zdu dit dan niet door de algemeene politieke organisatie zijn beslag kunnen krijgen Waarlijk, men denke in dezen tijd van voorbereiding nog eens ernstig over deze dingen na Daar heeft me wiaracli'ig liet Volk reeds inzage gehad van eene vertrouwelijke cir culaire, waarbij eene algemeene vergadering van den Bond van R. K. Kiesvereenigingen wordt bijeengeroepen op Maandag 8 April te Utrecht in «-Het kasteel van Antwerpen*, ter behandeling van het /ykort program van actie/ zooals dat in de „statuten* bedoeld wordt. Een opvallend en zeer teekenend ver schijnsel, dat, zooals het daar vermeld staat, pijnlijk aandoet. Immers, het was eene vertrouwelijke circulaire, zoodat er hier een groote indiscretie, om geen erger woord te gebruiken, door een der onzen moet gepleegd zijn. Aan Het Volk is de circulaire uit Den Haag toegezonden, zoodat daar dus de onvertrouwbare partijgenoot of, wie 't dan ook zij, moet gezocht worden. Het doet ons waarlijk innig leed, dat dezulken onder onze gelederen gevonden worden. Wal nu deze circulaire inhoudt? Hoewel Hel Volk en ook Het Ho.d. 1). ze reeds afdrukte, meenen wij nog niet de vrijheid te hebben ze te publiceeren. Wij wenschen aan dergelijke practijken niet mede te doen. Zoolang van het Hoofdbestuur van den Bond nog geen wachtwoord daar voor uitgegeven is, plaatsen wij dit concept program van actie niet. De eenige bedoe ling met deze driestar is èn om te wijzen op de min edele manier van handelen van Het Volkdat gebruik maakt van „ver klikkerspraktijken* èn op het betreurigens- waardige feit, dat er ook in ons midden een individu of individuen zitteD, die niet schro men het vertrouwen eeuer geheele partij te schande te maken, 't Is treurig den zich dooreen. Deze menigten begroetten de regimenten met vreugde, want zij zagen in hen de waarborg van hun veiligheid. Onder de muren van het kasteel klonken vivats ter eere van den hertog en de hertogin. De meest onsamenhangende geruchten deden de rondte de hertog zou Lubnié niet meer verlaten de hertog zou zich naar Lithuania begeven... de hertog had Chmielui^ki reeds verpletterd. En vanuit de vensters van zijn paleis sloeg de hertog met grooten onrust van deze duizenden menschen en voertuigen gade, welke hem volgen en zijn tocht vertragen zouden. De hertogin zelf en haar hof moesten zich naar Wisniowies begeven, opdat Yaréma, vrij van alle persoonlijke zorgen, met geheel ziin leger tegen den vijand zou kunnen oprukken. Allen wisten, dat de opstandelingen Lubnié niet zou den sparen, als de geduchte hertog verre was. HOOFDSTUK VIII. Nadat hertog Yaréma Wisniowiegki den volgenden morgen de mis had bijgewoond in de kerk van den Heiligen Michaël, begaf hij zich nog een laatste maal naar het paleis, om daar eene deputatie van de Grieksch-orthodoxe geestelijkheid en van de burgers der stad te ontvangen. Omgeven door zijne kolonels, nam hij plaats op den troon. De burgemeester Hruby zeide hen vaarwel in naam van de goede stad Lubnié en van de Dniepr-gewesten. Eerst verzocht hij hem, de stad niet te verlaten. Bij deze woorde her haalde de burgers van zijn gevolg met gevouwen handen en gebogen hoofd in koor: «Vertrek niet, vertrek nietEn toen de hertog had verklaard, dat hij hun verzoek niet kon in willigen, vielen zij op hun knieën en begonnen hot vertrek van hun grootmoedigen heer te betreuren, de eenen operecht, de anderen minder, want men beweerde, dat in de grond van hun hart velen overhelden naar Chniiel- nigki en zijne Kozakken, alleen de rijken vreesden de buitensporigheden der menigte De hertog antwoordde hun, dat hij er steeds naar gestreefd had, hen te behandelen als vader, meer dan als een meester, hij bezwoer hen, trouw te blijven aan den koning en aan de Republiek, die hen onder hare vleugels Stilstand in de krijgsverrichtingen die verwacht werd is er, maar stilstand in de tegenstrijdige berichten is er nog niet. Van den eenen kant komen tijdingen van 't voortzetten van den oorlog met alle kracht, van de andere zijde komen vredes- berichten. Terwijl tot dusver de opvatting vrij alge meen deze was, dat het Russische leger zich na den terugtocht uit Tieliug in veilig heid bevond, beginnen velen na de jongste berichten uit Mantsjoerije weer te twijfelen, sommigen gaan zelfs zoo ver, dat zij Line— witsj' toestand hachelijk noemen. Zoo schrijft een groot Duitsch blad; De voorstelling, dat Linewitsj' leger thans in veiligheid zou zijn, nadat het een flinken voorsprong gekregen heeft op het Japansc'ne en de vervolgers hun krachten schijnen uitgeput te hebben, blijkt alweer onjuist te zijn. Het is een feil dat de voorhoede der Japansche troepen voortdurend voeling blijft houden met het terugtrekkende Russische leger, en de toestand schijnt thans deze te zijn, dat maarschalk Ojama in staat is, op een hem gunstig lijkend oogenblik opnieuw aan te vallen. Dat tijdstip zal gekomen zijn als de Japansche vleugels onder Nogi en Koeroki hun omtrekkende bewegingen hebben voltooid, en tegelijk het Russische leger teruggedrongen zal zijn op een terrein, geschikt voor een aanval der Japanners. „In elk geval blijft de toestand van Linewitsj' leger wanhopig, er is weinig kans dat hij Charbin of Kiriu bereiken zal." Het gros van het Russische leger schijnt zich tusschen Synpingai en Goensjoeling te bevinden. Voorshands is aan het front alles nog rustig, maar Liuewitsj meldt dat Japan sche patrouilles het station Tsjoeammianka naderen, en daaruit blijkt dat de Japansche voorhoede niet verder dan een dagmarsch bij de Russen ten achter is. Officieus werd gisteren uit Petersburg gemeld, dat het Russische leger, door een sterke achterhoede gedekt, naar bevestigde stellingen terugtrekt. GUterenochtend vroeg had de opperbevelhebber de troepen geïn specteerd de geest onder de manschappen was zeer goed. Hierboven schreven wij dat volgens berichten men vast besloten was in Rusland om den oorlog voort te zetten dit mag dan ook blijken uit 't volgende De mobilisatieplannen zullen aldus worden uitgevoerd, dat dadelijk 70,000 man reser visten bij het leger te velde zullen worden gevoegd. Verder zullen zeven legerkorpsen gemobiliseerd worden, die in de garnizoenen had beschermd. Ook van de Grieksche geeste lijk heid nam hij afscheid met dezelfde woor den vol welwillendheid en gaf vervolgens het teeken tot vertrek. Toen klonken door het paleis jammerkreeten de hofdames vielen in zwijm, het koste heel wat moeite Anna Kra- sienska bij te brengen. Maar de hertogin steeg in haar karos met opgeheven hoofde en droge oogen, daar zij vreesde een voorbeeld van zwakheid te geven aan de menigte, die den blik op haar hield gericht. De vaandbls werden gezwaaid voor den hertog op de wallen donderden de kanonnen. Gejammer, gehuil, angst- en wanhoopskreten smolten samen met het gelui der klokken, het tromgeroffel en trompetgeschal. Het leger trok voorbij de voorhoede werd gevormd door twee banieren, onder bevel van Rostworowski en Wierchul. Daarna volgde de karos der her togin, waarbij een eindelooze rij van wagens en voertuigen zich aansloot. Zij werden geëscorteerd door de huurlingen van kolonel Makhni^ki en het Walachijsche regiment van Bychowic. Eindelijk kwam het gros van het leger, regimenten zware cavalerie en escadrons gepantserde huzaren. Dragonders en Kozakken sloten den stoet. En achter de troepen aan, volgden in bonte mengeling de edellieden met hunne families, al diegenen, welke zich niet meer veilig waanden langs den Dniepr, als de hertog weg was. De krijgstrompetten schetterden, maar de harten klopten niet van vreugde. Aller oogen wendden zich een laatste maal naar de indrukwekkende zware muren van het kasteel en naar de klokketoren, de koepels, de daken. En met treurig klokgeklep smeekte de stad hare kinderen, haar niet over te leveren aan den willlekeur der vijanden. Helaas van geheel dit leger, van deze dui zenden mannen, van deze menigte, welke nu prins Wisniowiegki volgde, zou niemand, ook hijzelf niet, ooit zijn stad en zijn geboorte grond weerzien. De krijgstrompetten schetterden. Langzaam maar zonder oponthoud verwijderde zich het leger. Weldra vertoonden huizen en daken zich nog slechts in onbestemde vormen. Toen dreef de hertog zijn paard een dier geheim zinnige heuvels vande Steppen op, welke vervangen zullen worden door reservisten. De 10de divisie en gedeelten van de 22ste, 23ste eu 23ste artilleriebrigades zullen dadelijk vertrekken. Bovendien beschikt de geuerale staf over een 100 bataljons infanterie, samen gesteld uit reservisten van de laatste mobili satie in Rusland blijven dan de kaders voor 100 andere bata'jons, die later opgeroepen zullen worden. Dit zal te zamen maken 350,000 man, die met de 250,000 man, die nog in Mautsjoerije zijn, het effectief van het leger te velde op 600,000 mau zullen brengen. Vier legers zullen wordeu samengesteld. Linewitsj zou er twee commandeeren en Koeropatkin de twee andere. De bevelhebbers zullen zijn generaal Zoe- robajef, generaal Kaulbars, generaal baron Meyendorf, wanneer hij voldoende zal her steld zijn, en als commaudant van het vierde leger generaal Skoegarefsky, die nu het zesde legerkorps aanvoert, Generalissimus zou zijn grootvorst Nikolaas NikoLjewiis. Als chef van den staf wordt genoemd generaal S)ek- horalirjof. 30 Maart wordt genoemd als de da um, dat de nieuwe mobilisaties zullen beginnen. Doch men mag wel rekenen, dat er vier maanden zullen verloopen eer de nieuwe 350,000 man in Mantsjoerije zullen zijn aan gekomen. Van den anderen kau moet wordeu erkend, is Ruslauds hoofdstad vol van vredesge— ruchten, maar het bericht vin Reuter over het Vrijdag 1.1. door de meerderheid van het minister—comité uitgesproken oordeel, dat thans net oogenblik gunstig is voor het aau kuoopen van onderhandelingen, wordt door het Pelersburgsche Telegram—agentschap pertinent tegengesproken en wel op grond daarvan dat Vrijdag geen bijeenkomst van het ministercomité plaats had. Niettemin zijn er verschijuselen, die erop wijzen dat de wensch naar vrede meer en meer ingang vind Nu de regeering aan de natie de midde en heeft gevraagd om de worsteling vol te houden, had de pers, zoo ze er zich toe geroepen had gevoeld, een pleidooi kunnen voeren in het belang van een voortzetting van den krijg. Maar niets daarvan is geschied. Bij de voortdurende tegenslagen in Mants joerije en den ongunstigen uitslag van de onderhandelingen over de buitenlandsche leening had men toch niets anders kunnen verwachten. In den eersten tijd is er geen denkeu aan den toestand te wijzigen; niet dan Da maanden en mogelijk jaren met ont zaglijke offers aan menschenlevens en geld, boven graven waren opgeworpen. Gerni men tijd blesf hij daar onbeweeglijk staan. De stad en het geheele land dat men vanaf die hoogte kon overzien, was het werk van zijne voorouders en van hem zelf. De Wisuiowiegki's hadden deze wildernis tot het leven geroepen zij hadden, om zoo ta zeggen, deze gewesten geschapen. En hij had dit werk voltooid. Hij had die kerktorens gebouwd, welke daarginds zich tegea den hel deren hemel afteekendeuhij had de stad uitgebreid en haar met breede wegen aan de Ukraine verbonden hij had de bosscheu ge veld, de moerassen drooggelegd, versterkingen gebouwd en burchten opgerichthij had de pachters een rustig bestaan geschonken, de stroopers uitgeroeid, het land verdedigd tegen de invallen der tartaren, de veiligheid gehand haafd, den landbouwer en den koopman aangemoedigd, eu de wet en het gezag inge voerd. Aan hem was het te danken, dat er welvaart heerschte in deze streken. Hij wist, dat na zijn vertrek het werk van zooveel jaren met één Blag zou vernietigd worden, dat de vroegere barbaarschheid weder wortel zou schieten in deu grond, dat die steden en dorpen in a8ch zouden gelegd worden dat de Tartaren hun paarden zouden dreukon nan deze stroomen en dat eindelijk, als God hem lief iorngkeeren hij opnieuw zou moeten beginnen met gebro ken kracht en eene ziel waarin het oude ver trouwen dood was. Daar waren zijne schoon ste jaren voorbijgegnau, jaren van roem voor de menschen, van verdienste voor God. Roem en verdiensten zouden in rook vervliegen. Twee tranen liepen langzaam over zijne wangen de laatste en na deze bleven in zijn oogen slechts bliksems over. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 1