n' iNuiiiraer 27 Zondag 2 April 1905 28e Jaargang Tweede Blad. BÜENDMAKING. De Oorlog. LANDBOUW. Provinciaal Nieuws. Bilkan. BUITENLAND. Duitschland. Kreta. Kusland. Amerika. Ti IN N EN LAN Vergunning tot verkoop van sterken drank in 't klein. Uitvoering. Is de bemesting onzer gras- en hooilanden met chilisalpeter voordeelig? Uit de Hofwereld. Waalwijk, 1 April 1905. CaDdidatuur Pastoors- Telefoon. Vredespaleis. Teekeu school. Tentoonstellingen. Burgemeester en Wethouders ran Waalwijk mnkcn bekend, dat bij hen op 27 dezer is inge komen eene aanvrage ora vergunning tot verkoop Vrtn s'erken drank in het klein van A. C. van de Werff, wonende alhier, in het huis staande aan de Markt wijk B No, 156, kadastraal bekend sectie C. No. 2160 voor de volgende localiteiten De beneden kamer in de westzijde en al de boven kamers van voormeld huis. Binnen twee weken na heden kan ieder tegrn het verleenen van de vergunning bij Burgemeestei en Wethouders bezwaren inbrengen. Waalwijk 31 Maart 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd K. DE VAN DER SCHIJEREN De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Zondagmorgen ten 12 ure zal door de liedertafel „Oefening en Vermaak" op hare Zaai Musis Sacrum worden uitgevoerd: Elslein von Caub lilke. Lied van Nederland Hol. Le Soir Huberti. De Storm en de Eik De Jong. Genoeg oin alle landbouwers, veehouders u vetweiders in hun eigen belang aan le sporen hunne weiden en hun hooilanden in liet voorjaar met 100-250 K. G cliilisal- peter te bemesten. V redeskanseu. Iemand, die de kwestie oppervlakkig be schouwt, zal het eenigszins dwaas vinden, aan onze gras- en hooilanden chilisalpeter als bemesting te geven 1 "Immers-, zoo redeneert hij, wbij een voldoende bemesting met phosphorzuur, kali en kalk zal de weide weldra genoegzaam klavers bevattendeze klavers zullen de stikstof in den grond vastleggen eu de weide heeft zoo stikstof genoeg." Doch zooals ik zeg, zoo redeneert alleen de oppervlakkige beschouwer. Immers, de man heeft zijn eigen vonnis geveld. Hij zegt toch, üat de klavers de stikstof uit de lucht in den bodem vastleggen. En dat doen zij ook. Dal doen zij in deu letter lijken zin van het woord. De stikstof die door de vlinderbloemigen verzameld wordt, blijft in den grond, totdat de weide heschi-urd, totdat het grasland omgereden wordt. Waar om zou anders de vroegere weidegrond tot bouwland omgeploegd, zoo vruchtbaar zijn? Er is dus inderdaad stikstof genoeg in de weide, doch daar de bodem niet omgeploegd wordt eu zoodoende de zuurstof uit de lucht niet kan inwerken, ligt die stikstof vast, ongebruikt en blijft ze vast liggen tot straks de weide weer tot bouwland gemaakt wordt. En daarom, moeten de grassen, om de hoogste opbrengst te geven, e?en goed be mest worden met diiect opneembare stik stof, dus met chilisalpeter, als de land bouwgewassen. O, ik weet het wel, er zal ook zonder chilisalpeter wel gras groeien, doch met chilisalpeter meer, zooveel meer dat de onkosten rijk gpdekt worden. Daarenboven is een volledige bemesting, een rijkdom van voedingstoffen op de weide ook vooral noodig, om het onkruid, na- deelige grassen, giftige planten uit het grasland verwijderd te houden. Zoo bleef b.v. bij een genomen proef de zoo gevreesde ratelaar op een met 150 K.G. chilisalpeter bemeste weide geheel weg, terwijl op een perceel, dat geen chilisalpeter kreeg, dat onkruid welig tierde. En dat is gemakke lijk te verklaren. Wanneer toch de grassen in het voorjaar een weinig geholpen worden groeien zij zoo snel, dat de onkruiden niet opkomen. Er zijn tal van proeven gedaan om de werking van chilisalpeter op gras landen na te gaan op verschillende grond soorten, op klei, op hoog- en laagveen, op zand en algemeen is men tot de couclussie gekomen, dat niet alleen de eerste snede reeds groote opbrengst geeft, doch dat ook vaak het nagras nog duidelijk deed zien, welk perceel chilisalpeter had gekregen. Op ren proefveld te Drseke,'gelegen op veenachtige kleigrond, werd in 1902 o.a. ook de invloed nagegaan van chilisalpetei op weiland (hooiland). Men gaf tot 254 K.G. chili per Hectare. Door deze be mesting werd in verceniging met 600 K.G. superphosphaat per Hectare 6120 K.G. hooi meer verkregen dan op het onbeineste perceel, terwijl nog 1450 K.G. hooi meer werd verkregen dan op een perceel alleen met 600 K. G. superphosphaat bemest. De proefnemers kwamen dan ook tot de conclusie, dat een bemesting met super phosphaat, chilisalpeter en kalk daar alles zins aanbevelenswaardig is. Zooals wc gisteren per bulletin hebben bekend gemaakt nemen de geruchten over den aanstaanden vrede met den dag loe en worden ook minder vaag van inhoud. Zoo brengt de Petersburgsch'e correspondent van de Times in een gister ontvangen telegram het wel belangrijke nieuws, dat Rusland en Japan als arbiter hebben gekozen den president van de Vereenigde Stalen. De onderhandeling wordt voortgezet en spoedig kan men staking van de vijandelijkheden verwachten. Dit is al heel positief en geeft veel hoop op een bevredigende oplossing vau het conflict mits, van beide zijden wat water bij den wijn wordt gedaan. Uit Weetien wordt inmiddels nog een nieuwe groud aangevoerd voor de waar schijnlijkheid van het sluiten van den vrede. De correspondent van de Daily Telegraph brengt namelijk in herinnering, dat het voor namelijk de grootvorstenpanij was met Wladimir aan het hoofd, die maar altijd van geen vrede wilde weten cu vast bleef houden aan de oveituiging, dat Rusland ten slotte met zijn uitges rekt grondgebied en zijn overweldigend inwonersaantal Japan zon kunnen verplelteien. En het is bekend, hoe zeer de czaar onder den invloed van de camarilla van zijn ooms en neven stond. De Weener cot respondent vau de Daily Telegraph nu maakt melding van een breuk tnsschen den czaar en de grootvorsten in verband met de behandeling van Kouropat- kine. De „clan" had den afgezetten genera lissimus naar Petersburg willen laten komen om hem voor een krijgsraad te doen staan de czaar weigerde echter en benoemde Kouropatkine tot bevelhebber van het le legerkorps. Het is nu zeer wel mogelijk, dat de czaar door de grootvorsten aan zichzelf overgelaten ook spoedig tot vrede geneigd is. doel van de sociaai-dcinocratie moet uilloop'ii op onm.iht van liet. land naar buiten, op anarchie iu het binnenland. i)c Rijkskanselier eindigde: De overgroots meerderheid van het Duit- sche volk wil niets weten van de dictatuur van het proletariaat, van de tuchll.uisorde die de sociaal-democratie in uitzicht stelt. Het Duitsche volk wil niet dc kalme, vreed zame, wettelijke ontwikkeling omruilen tegen een warboel die volgens oude historische ervaring slechts met de sabel kan worden ontward. (Levendige toejuichingen). In den vetderen loop der beraadslagingen protesteerde Bebel tegen de uitlatingen van graaf v. Biilow over het doel der sociaal democratie. De Rijkskanselier echter noemde de verklariugen van Bebel een terugtochts- kanonuade en hij herinnerde aan de woorden van Bebel op het socialistencongres te. Ara sterdam: De republiek is noch zoo goed als wij sociaal-democraten haar voorstellen, de monarchie i* noch zoo slecht nis wij sociaal- de mocraten haar voorstellen. (Toejuichingen). Ten slotte werden verschillende begroo- tiugen zonder verdere belangrijke beraad slagingen definitief goedgekeurd. tennist met annexe gebouwen en tuinen, lover de vorderingen der leerlingen alleszins aan het begin van den Ouden Schevlning- tevreden. De teekenles op Zaterdagmiddag scltett Weg, benoorden de stoomtrambaan I blijft het grheela jaar voortduren, tot ongeveer aan den Vijver tegenover Bro-1 - - - novo De koopsom van dat terrain is groot onge veer f600.000. Z K. H. de Prins der Nederlanden, vergezeld van een adjudant, bracht rijdag onverwacht een bezoek aan de Schevening- sche haven werken Z. K, H. werd rond geleid door den directeur, den heer Bakker. Ook het station de.r dtaadlooze telegrafie werd geruimen tijd door den Prins bezich tigd. De hoeren Hofstede en Meinesz gaven daar de gewenschte inlichtingen. Een groote opstand wordt in den Balkan aangekondigd tegen 27 April. Er zouden 50,000 gewapende revolntion- nairen onder Saratof, Tsontsjef en Jankof klaar staan om de Turken te lijf te gaan. Maar tegelijk wordt van oneenigheid onder de „bewegers" gemeld. Een dag of veertien geleden is het zeits zoover gekomen, dat twee Bulgaarsche ben den elkaar hij Oralovac slag hebben geleverd Het staken der vijandelijkheden zou de Russen thans goed te stade komen, maar niet de Japanners, die zouden daardoor in 't veld veel verliezen en daarom zal Japan zeker niet tot onderhandelen te vinden zijn, als niet de voornaamste grondslag voor de onderhandelin en voldoende verstaat. Maar het is zeer wel mogelijk dat zulk een gronddag veel spoediger gelegd wordt, daar men over 't algemeen verwacht. De correspondent van de Standard te Jokohama seint dat de vredesvoorwaarden reeds drie dagen geledeu bijua vastgesteld waren, dank zij de tusschenkomsl vau Frankrijk. Als voornaamste voorwaarden werd voorgesteld dat Korea en een groot deel van Mantsjoerije onder Japansch protectoraat zouden komen, en dat Rusland een kleine oorlogsschatting zou betalen. Niet de Frausche maar de Amerikaansche regetring wordt door andere berichtgevers genoemd als bemiddelaarster. Op Kreta blijft het spaunen. Prins George vaardigde een proclamatie uit waarin hij den Kretenzers mededeelt, dat de mogendheden haar troepen last gaven de orde te herstel len, maar dat hij den mogendheden had verzocht de actie zes en-dertig uren uit te stellen om hem in staat te stellen de op standelingen te waarschuwen. De prins dringt opnieuw bij de opstandelingen op terugkeer naar hun woonplaatsen aan. De Grieksche regeering heeft den uitvoer van wapenen naar Kreta verboden. De pers keurt den opstand glgenieen als ontijdig af. Wij hadden er liever het zwijgen toege daan totdat de kiesvereniging uitspra-k had gedaan, maar nu in velschillende bladen het bericht de rondte doet, dat er in het kiesdistrict Waalwijk ernstig over- gedacht wordt den heer W. Pastoors hier te candideeren, nu kunnen we ook gerust verklaren, dat dit bericht waarheid bevat, in zooverre natuurlijk nog maar dat deze candidal uur veel wordt besproken, vooruit geschoven eu naar wij hier en daar ver nomen, mei ingenomenheid begroetmaar tmeh de kiesvereeniging, noch andere cor poraties of andere personen deden in deze officieel uitspraak. Of de heer Pastoors bereid zal worden gevonden, of andere zaken voor ons district van groot belang reeds naar voren zijn getreden, dit zijn vele zaken, die ons voor een groot gedeelte wel bekend zijn en die we ter gelegenheid zullen publiceeren voor 't oogenhlik achten we daarvoor den tijd nog niet gekomen We dringen echter op bespoediging der zaken door de kiesvereenigit.g dringend aan want er is nog veel te doen, nl eerst een vergade ring der verschillende afdeeltngen ter be spreking van 't reglement, dan eene hoofd- he'tuursvergadering ter definiebeve vast stelling daarvan en dan weer een of meer algemeene en hoofdbesl uursvergaderingen voor het stellen van een candidaat. Gezondheidscommissie. Onderwerpenniet vallende oiuiei een der vorige hoofdstukken. We laten hier nog het slot volgen va i heigeen ons u t het belangrijke verslag der gezondheidscotn o ssie voor publicatio ge w-nscht voorkwam Naar aanleiding van het veelvuldig vooi- k men vooral op het platteland, van min of meer ernstige vergiftigingen bij kinderen ontstaan te», gevolge van het eten van in het wild groeiende vergitlige planten, wier schadelijke werking den kinderen onbekend is, werd, bij missive van den heer Hoofd inspecteur, dd. 26 Febr. 1904 Ag tio. 91 A. de Commissie uitgenoodigd te onder zoeken of genoemde gevallen slechts plaat selijk of meer algemeen iu haar ressort voorkomen, ten einde te kunnen overwegen langs weg en op welke wijze het hier be strijden. Bij missive van 22 Maart No. 456 heeft de Commissie geantwoord dat vergiftiging van kinderen, ontstaan ten gevolge van het eten van vergiftige planten in ons ressort niet voorkomt. Een verzoek van den heer Hoofdinspec teur om mededceling, of in het ressort der Commissie inrichtingen zijn ter toepassing van Rüntgenstraleu of dergelijke nieuwe gi neesmethoden, moest ontkennend worden beantwoord. Keizer Wilhelm is weer uit Lissabon ver trokken. De Spaansche regeering laat keizer Wil helm begroeten door de pantserschepen Nu- mancia en Cardenal Cisnerois, die daartoe naar Mahon gezonden zullen worden. Te Tanner, de Marokkaansche, stad, is men blij met de komst van den Duitscheu keizer, van.iege de toebereidselen die voor de ontvangst worden gemaakt. Het is zegt een correspondent nu geen Marokkaansche stad meer met smerige, slijkerige, verpeste straten, muar een soort van stad van de Riviera, met tuinen, bloe men en bloesems. Sedert jaren was geett steen vervangen, geen gat gestopt, maar nu werken drommen van arbeilers nachten en dagen lang. Raisoeli, de befaamde vioegere roover- hoofdraan, heeft ook deu wenscb geuit, om den Keizer zijn hulde, te betonen. Hij heeft van de overheid de verzekering ontvangen dat hem niets gedaan zou worden Raisoeli zal met eeu groot gevolg in zijn nieuwe eigenschip van kaïd komeu. Uit Tandzjer wordt nader gemeld over 't bezoek van den Kei/er. De stoomboot Ham burg is met den Keizer aan boord in dc baai aangekomen. De batterijen en dc Fransch- kruisers Du Chayla en Linoi* losten saluutschoten. De Keizer werd bij het aan wal stappen door vertegenwoordigers van den Sultan en het diplomatieke corps ontvangen. Rijkskanselier Von Bulow critiseerde Donderdag in den Rijksdag scherp de hou ding van Bebel ten aanzien van de tuijn- werkersstakiug. Hij rechtvaardigde Je hou ding vau de regeeriug eu zeide Het eitul- Men kan gerust zeggen, dat er op som- tnig.i plaatsen in Polen eer. volkomen schrik bewind der revolutionairen heerscht. In 't bijzonder de Poolsche adel gaat daar onder gebukt op (le brutaalste wijz* worden groote hcere.it, die weigeien geld le geven voer de revolutionaire beweging, met brandstichting, plundering en moord bedreigd. Graaf Potski, prins Czetwertynski, prins Lubotnirski en andere aanzienlijke edelen zijn uit Warschau gevlucht, waar zij hun leven niet veilig achten. Intusschen hebben velen ook de zwakheid gehad voor de bedreigingen der revolutionairen te «wichten en hebben zij stilletjes hun cijns betaald. In antwoord op een adres van 23 Maart 1.1. waarin wordt aangedrongen op bespoe diging der rechtstreeksche aansluiting aan rijksteletoonburcel te Waalwijk is thans van den directeur-generaal 't volgende antwoord ontvangen „Ik heb dc eer U mede te deelen, dat uw verzoek, gedaan bij bovengemeld, van President Roosevelt heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin bij alle natiën oproept, zich door militaire deputatiën of door een oorlogsschip te laten vertegenwoordigen bij de feesten die in 1907 gegeven zullen wor den te Jamestown in Vtrginië. Daar zal de geboorte van dc Amerikaansche natie" her dacht worden. Van 13 Mei 1607 dagteekent de eerste Amerikaansche vestiging, te Ja mestown. De N. Ct. verneemt dat de onderhande lingen omtrent de plaatsing van het Vr< des- paleis op een terrein van Zorgvliet zijn beëindigd en dat zij tusschen beide maat schappijen (Zorgvliet en Duinoord) gevoerd zijn op de meest bevredigende en coulante wijze, doch dat van geldelijk bedrag, aan Duinoord uit te keeren, geen sprake is ge weest. Er is thans volledige overeenstem ming verkregen, zoodat zich van den kant van Duinoord niets meer verzet tegen het welslagen van de onderhandelingen der maatschappij Zorgvliet met het bestuur der Carm gie-stichting over den afstand van een deel van het park, voor de plaatsing van het Vredespaleis. Tevens verneemt het blad, dat vernoemd bestuur eu de maatschappij Zorgvliet tot overeenstemming zijn gekomeu omtrent de o rerdracht van het deel van het park, waar in besloten zijn het voormalige paleis Bni- Gisterenavond ten 7 ure had op gebrui kelijke wijze de sluiting van den cursus 1904-1905 der L ekenschool plaats. Tegen woordig waren met den voorzitter, den heer Jud. Timmermans Wz deleden der com missie de heeren Jac. van Riel, JuJ. litn- mermans van Turenhout en A. tferbunt. De Voorzitter sprak de jongelui ongeveer als volgt loe Jongelui, leerlingen Nauwelijks is de teekencursus geopend wederom zijn we bier om den cursus voor dit jaar te sluiten, eene bijdrage temeer om te bewijzen de vergankelijkheid van den tijd en daarmede hoe nuttig en noodig het is van den tijd een behoorlijk gebruik te maken wat nog meer van toepassing is op de teekenschool, daar hier slechts eeu halfjaar wordt geoefend. Waar die tijd zoo kort is, zoo ie het mij te aangenamer te kunnen verklaren, dat de commissie van heeren leeraren mocht vernemen, dat de tijd hier goed is besteed, dat, enkele uitzonderingen natuurlijk daargelaten, sterke voortgang is waar le nemen. Dat zal U zeker voor het oogenblik tot voldoening strekken, maar later welk vak ge ook gaat beoefenen, zult Ge de goede vruchten plukken van het groote voorrecht d it Waalwijk in deze teekenschool U biedt. Daarom moet Ge U in de zomer maanden blijven oefenen, liefst dagelijks opdat de vaardigheid met de teekenstift U eigen blijve. De heeren onderwijzers zullen gaarne bereid zijn U in dit streven te steunen en U behulpzaam te zijn. Zooals ik zeide heeft uw werk de te vredenheid verworven en zullen de bij het prijsteekenen behaalde belooningen op nader te bepalen dag door het gemeentebestuur worden uitgereikt Moge. ook dit bijdragen om U le doen voortgaan op den goeden weg van oefening en volharding. En tenzij een der heeren nog iels heelt te zeggen, sluit ik den cursus en Meeheer de iongelui en leeraren met den uitslag. J 6 (Bravo's). Daarna gaat de commissie in vergadering over. Herhalings-onderwijs. Vrijdagavond liep ook de cursus voor het herhalings-onderwijs teu einde. Naar wij vernemen werden ook deze zoo onmisbare lessen goed bevocht en zijn de onderwijzers in mijn handen gesteld adr<s goede nota is genomen.' „Tot den aanleg van de door U bedoelde verbindingen zal worden overgegaan, zeodra daartoe in verband met de vele aanv ragen ora rechtstreeksche aansluiting van pero ut aan rijksteletoonbureelen gelegenheid bestaat. Wij lezen in 't laatste nummer vv- 'i Officieel orgaan van den A. N. B. vur>^ Schoenfabrikanten dat de deelname aan do* t tentoonstelling te Luik onder de schoen fabrikanten niet hard vlot, het blad denkt ten miuste van geen of zeer weinig deel name. Wel schijnt, zoo zegt. het blad, meur ambitie te bestaan voor expositie op do vaktentoonstelling to Brussel en hóórden we mompelen van deelname aan de ten toonstelling van Noord—Brabantsche tii„ verheid in Juni a.s. te 's Bosch te houden. Preraiemarkten. De eerste van de reeks vau premietl.artton door de gemeente Waalwijk te houden, *a a.s. Donderdag 6 April plaats hebbJn. Uitgeloofd worden 10 premiën e!k vin f 2.50, die bij loting worden toep nd Iedereen die vee aanvoert kau dus gratis aan de verloting meedoen; bij t betalen van 't marktgeld ontvangt men zooveel loten als men runderen aanvoert. Wij twijfelen er niet aan of dit *»i voor de veehandelaren en landbouwers d© Langstraat en 't Overland «ene reden te meer Hjn om hun vee naar de van ouds bekende Waalwijkschi markten ten verkoop te voeren. Stoomschoenfabriek. Onze gemeente is wederom verrij: t met een stoon.schoenfabriek. De fabriek van den Heer Bern. vau der Heijden- van ïersel vroeger te I'-so,jen gevestigd ia thans naar hier overbracht. Dezer dagen hadden wij het genoegen het inwendige van nabij te bezichti gen Het is een flink, hoog gebouw van ongeveer 29 Meter en 71/» Meter b,eed* Door eeu flinke breede gang krijgt men vanaf de straat toegang tol de fabriek. Het eerst ziet men dan de machinekamer, waarin een Grossley zuiggasmotor van 14 paardenkracht is geplaatst. Deze bijna niet hoorbaar loopsnde motor, die zijn eigen gas vervaardigt, werkt buitengewoon accu raat en is in het gebruik zeer voordeelig. Bij eeu werkdag van 6 uur 's morgens tot 8 'uur des avonds verbruikt hij juist voor 60 cent, naar men ons mededeelde. Hierna komt men in een ruim flink lokaal waar eeu zeer groot aantal machine rieën van de nieuwste constructie zijn opgesteld en waar een groot aantal ar beiders hun bezighcdeD verrichten. De werklieden staan hier zeer luim en trisch

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 5