De Oorlog. "üTtenlani). België. Frankrijk. Rusland. B'VSKNLAN Provinciaal Nieuws. Waalwijk, 3 Mei 1905. lenocming. dit in België bedraagt pl.m. f 85.en in Duitschland pl.m. f 110.In België dus meer dan het dubbele dan hij ons, en in Duitschland bijna het driedubbele In België, in dat land, waarop wij eigenlijk in ons zelf wat hooghartig néér zien, maar dat op de wereldmarkt met zijn handel en industrie ons verreweg de baas is, omdat bet zijn eigen industrie doelmatig heeft beschermd, zonder zich aan allerlei studeerkamerbetoo- gen te storen. Wanneer ik u dus goed begrijp", zei ik, na een oogenblik te hebben nagedacht, dan wilt u dit zeggen: de natuurlijke ontwik keling van het verkeer brengt mede, dat de internationale handelsbeweging geheel onbe lemmerd moet worden, zoodat elke industrie zich steeds dddr vrij ontwikkelen kan, waar al 'es samengaat om haar natuurlijken bloei te bevorderen. Zoolang echter de naburige Rijken hunne industriën beschermen, is het verkeerd, de Noderlandsche industrie daartegen niet te wapenen, omdat dan die buitenlandsche wel hier, maar de. inlandsche niet in het buiten land kan concurreeren. Een gevolg daarvan zal zijn een van lieverlede verdwijnen van de Nederlandiche industrie, zoodat, wanneer eenmaal, door de meerdere ontwikkeling van het verkeer gedwongen, de naburige rijken hunne tolboomen afschaffen, Nederland van de wereldmarkt verdrongen zal zijn, omdat zijne industrie is gedood." Juist", antwoordde de heer Buurman, „en nu zal u ook de tweede kwestie dui delijk worden. Uit het feit, dat alleen be schermd moet worden die industrie, die ook onder geheel vrije omstandigheden zich hier te lande ontwikkeleu zou, volgt, dat be schermende rechten alleen die rechten zijn, die geheven worden bij invoer van goede ren, die hier te lande onder nor male omstandigheden evengoed als in het buitenland kunnen wor den voortgebracht. Het is vooral over deze rechten, van groot sociaal belang, dat ik u spreken wil, I)e staat kent echter nog andere en wel zoogenaamde „countervailing duties* en fiscale rechten. De fabricage van zout, gedistilleerd enz. is hier te, lande aau controle «oor de heffing der accijnsbelasting onderworpen. De buiten lander, die gedistilleerd of zout. invoert, heeft zich hij de fabricage aan dat toezicht, dat natuurlijk veel last veroorzaakt, niet to storen gehad. Hij zou dus bij invoer van zijn product hier te lande van betere con ditie zijn dan de Nederlandsche distillateur of zoutzieder. Om dat te vermijden wordt bij den invoer van zout en gedistilleerd eenig recht geheven, als het in geld uitge drukt bedrag van de last en moeite, die de Staal door zijne controle aan de inlandsche industrie oplegt. Deze rechten zijn voor mijn onderwerp echter niet van belang, ik kom daarop dus niet meer terug. Piscale rechten zijn rechten, die geheven worden van goederen, die hier niet k u n n e n worden geproduceerd, b. v. thee, sinaasappe len, succade enz. Daar de buitenlander daarbij geene concurrentie met inlaudsch fabricaat beeft te vree-en, zal hij den prijs van die goederen bij invoer in Nederland verhoogen met het in Nederland geheven recht. Bij het gebruik van deze goederen zal de Nederlander dus zelf het recht beta len. Voor zooveel de sociale zijde van het vraagstuk aangaat, zijn ook deze rechten van weinig belang. Zij betreffen over liet alge meen slechts luxe-goederen, waarvan alleen de meer bedeelde gebruik maakt. Eenig ander beginsel dan zuivere belastingheffing ligt er niet aan ten grondslag; zij hebben echter dit voor boven andere belastingen, dat de heffing en invordering bij 11 a niets kost. „W& blief?" riep ik verbaasd uit, „en in Twente zei men juist, dat meer dan de helft van de opbrengst aan traktementen van ambtenaren zou opgaau „Dat weet ik wel" antwoordde de Heer Buurman. „Wacht maar, ik hoop bet U duidelijk te maken." De eskade nader ?.ijden Ter zee en te land. vereeniging van de beide Russisc ie Ecu eigenaardige geschiedenis. Volgens den Zeer Eerw. Advkseur der R. K. Centrale Kiesvereeniging te Grave heeft de Minister Harte verklaard, dat hij in hel district Grave zijn Candidatuur zou handhaven, zelfs tegenover de kiesvereeni ging, terwijl het uit otficieele bron heet, dat Z. Ex, hoe de verkiezingen dan ook mogen uitvallen, in elk ge'al als mi nister aftreedt. Op 't eerste zouden we met deu Zeer Eerw. Heer Pastoor van Esscharen willen vragen Kan Min. Harte nu nog door de R. K. Kiesvereeniging van Grave candidaat worden ^jsteld Kunnen de kiezers hem nog stemmen En naar aanleiding van 't tweede wenschen we in 't midden to brengen, dat 't ons zeer bevreemd heeft dit te vernemen. Immers, de minister, ingediend hebbende de tariefwet, welk wetsontwerp als de grootste grief tegen de regteriug door de tegenpartij wordt aangew;even, zal het kabinet gaan verlaten, ais dit wellicht in zijn "olgende regeeringsperiode komt te staan ter verdediging van dit alleszins toch diep ingrijpend wetsontwerp, 't Lijkt ons eene desertatie van uit de vuurlinie toe. Z. Exc. mocht nog wel eens overwegen wat Dr. Nolens eenigen tijd geleden geschreven heeft omtrent de opgeworpen reconstructie van het ministerie en wat eindigde met de zeer duidelijke viugerwijziug „samen ait, samen thuis I* bij het eiland Hainan, weid t'iel bevestigd er kwam zelfs van enk le tegenspraak met de bewering, dat Rodjestvensky in zuidoostelijke richting g stoomd was, de schepen van Nebogatof tegemoet eu dat het rendez—vous bepaald is bij de Philippijnen. Er komen echter zulke besliste berichten uit Saigon over het verblijf van Rodjestvensky s strijdmacht een veertig mijlen ten noorden van de C «mranh-baai, dat hieraan al weinig twijfel bestaat. Dit zou ook onze vroeger gedane veronderstel ing bevestigen, da', de Baltische vloot niet ver van zijn oorspron kelijke basis de aanvullingsvloot afwacht. De Petersburgsche correspondent van de Daily Telegraph weet mede te deeleu, dat, terwijl men in de hoogste kringen groole verwachtingen koestert over den z< eoo'log, men over de operaties te land alles beha /e gerust is. De officieren van den gene alen staf zijn overtuigd, dat generaal Oyama, die binnenkort een versterking v n twee leger korpser. ten getale van 160.000 man krijgt, zich voorbereidt op een raoval op Khsrbin en Wladiwostock met een legermacht van omstreeks 600.000 man en 2000 kanonnen. Generaal Hagawa, die onlatrgs opgerukt is tot Gensai'j zal zoo snel mogelijk naar het noorden trekken en trachten zich meester te maken van de Toemeu-rivier, teneinde met de belegering van Wladiwostock me: den aanvang van den zomer te beginnen. In tusschen zal Oyama met meer dan een half millioen manschappen tegen Linevitch op trekken en de legermacht van dezen laatste is absoluut nbt in staat zich met gunstig gevolg te verdedigen. Een eenvoudige vergelijking ran de-ge talsterkte der beide legers is reeds welspre kend '-euoeg. Generaal öy.ima heelt de beschikking over 510.000 man, zonder nog de op komst zijnde versterkingen te rekenen, terwijl Linevitch slechts over 370.000 man beschikt, ongerekend dan de bezetting vau Wladiwostock. Wladiwostock. Nu vermoedt wordt, dat de Japanners hun operaties ook weldra zullen uitstrekken tegen Wladiwostock is het van belang te weten, hoe deze stad in staat van tegenweer is gebracht. De haveningang, met de 6 A 7 kilometer lange „gouden ljooni", één kilomeier breed en van 5.5 tot 25 meter diep met uitstekenden ankergrond, laat voor de vloot niets te wenschen over. De zee wordt bo vendien tot zeven mijl van de kust door drijvende mijnen onveilig gemaakt. Van de landzijde is Wladiwostock eveneens goed te verdedigen de stad is gelegen aan het zuiden van een 30 kilometer lang en slechts 10 tot 12 kilometer breed schiereiland, dat zeer bergachtig is, aan het westen door de breede Amoeigolf, in het oosten door de nog breedere Oessoeribaai bespoeld. De landaanval op de vesting zal dus niet gemakkelijker zijn dan die van zee uit het front is smal en goed te verdedigen Sed< rt 1896 zijn de verdedigingswerken verbeterd en geheel ingericht tegen stormlocpen, zij zijn echter niet gepantserd. De kanonnen bevinden zich in bomviije kasematten te zamen telt Wiadiwock 1000 stuks geschu:. Van de vredesgeruchteu. De berichten, die uit Amerika tot ons omen over een aanstaanden vrede zijn, op zijn minst genomen, volgens Russische lezing, voorbarig. Rusland is overtuigd dat Japan het op zee niet zal kunnen volhouden. De oude Russische vloot is, zoo zegt de Nowoje Wremja, reeds door een nieuwe vervangen en weldra zal er nog een derde bijkomen, waar de Japanners niets tegenover zul en kunnen stellen. En dus zal het biuneu niet te langen tijd blijken, dat Japan het tegen ons moet afleggen. Zoolang men dus iu Rusland du vertroiwen nog koestert, zijn de voorloopige kanse.i op vrede uiterst gering. President Loubet zal in Augustus een bezoek aan het Belgische hof brengen. Tegelijkertijd zal hij de wereldtentoonstelling te Luik gaan bezichtigen. Er komen scheuren in 't Fransche blocde eene leider bekampt den ander, eu wel om het bewuste artikel 1 waarover we iu ons vorig nummer schrevende katholieken zonder eenheid echter kunnen er niet de noodigo vruchten uittrekken. Maar de loop der zaken in Frankrijk is toch merkwaardig, als nieuw bewijs dat de gee'st die steeds verueiut, die altijd negatief is, die niet anders kan dan afbreken, te slotte immer eindigen moet met het eigen werk af te bre ken, juist omdat gestadig arbeidend opbouwen dien geest onmogelijk is. Eu zoo beleveu we dau thans iu de Fransche pers een peuuestrijd tusschen twee steunko- lommeu van het bloc, tusschen Clemeuceau en Jaures. Het gaat altijd nog over artikel 4, waarin mot medewerking van Jaures eu Briaud een niet vierkant-openlijke maar toch duidelijk zichtbare rekening is gelegd van de katholieke hiërarchie als middel tot herkenning der ka tholieke waarheid. Men beschuldigt elkander zich aan Rome ie hebben overgeleverd. De koning vau Engeland vertoeft op 't oogenblik in Frankrijk eu men verwacht er weer veel van voor do goede vriendschap tusschen de twee rijken. Ter gelegenheid van het (Russische) Paasch- feest heeft de czaar eenige belangrijke besluiten genomen met betrekking tot de geloofsvrijheid die weer een bewijs te meer vormen, dat het licht iu het groote rijk der Moscoviteu lang zaam maar zeker gaat doorbreken. Alle godsdiensten mogen vrij worden uitge oefend de overgang van het tiriekschorthodoxe geloof naar een ander sleept goon vervolging of nadeel op welk gebied ook na zich. Bedehui zen eu kloosters mogen vrij-uit worden ge- bonwi1, ja zelfs scholen, on zij die wegens godsd enstige misdrijven gestraft zijn, krijgen kwijdtcheldiug of vermindering. Een mooie verordening volkomen geloofsvrijheid en verder nog eene mooie tegemoetkoming: Bij Keizerlijke oekase worden den boeren in een aantal gouvernementen nieuwe voordeelen verle' ad. Als afgedanu wordt beschouwd de achte atallige schuld bij de aflossing van de van :«67 tot aau de geboorte van den troon opvolger verstrekte leeniugeu bij misgewas, liet oedrag van de kwijtgescholden schulden word* geraamd op 75 millioen roebels. De eerste Mei is te St. Petersburg rustig voorbijgegaan, niet echter te Warschau, waar 60,000 man troepen waren bijeengetrokken, omdat men wanordelijkheid vreesde. Die vrees had reden, de telegrammon vertellen IJedeu middag had een ernstige botsing plaats tusschen de troepen en een optocht van werklieden, die roode vlaggen medevoerdeu. Ö8 cavalerie chargeerde, de infanterie vuurde op de menigte, waarvan 31 meuschen gedood werden eu 15 gewonden iu het hospitaal werd ju op genomen. Een aantal gewonden werden naar hunne woningen gebracht. Er heeft hier opnieuw een botsing plaats gehad tusicheu soldaten eu arbeiders, thans op den hoek van de Ilota en Soenowastraten Een patrouille vuurde op de menigte, twintig personen werden gedood of gewond. 's Namiddags te l1/* uur trok een menigte vau 5000 arbeiders met vrouwen en kiudereu met vijftig roode vaandels onder het zingen van revolutionnaire liedereu naar het Witkows- kyplein, waar men toeliet dat ze zich opstel den. Later kwam een afdeeliug garde ulanou, die de menigte liet passeereu. De nlaueu vatten post voor de huizen. Toen nog later infanterie aan rukte, vielen de ulaneu de menigte aan en de in fanterie loste schoten, de betoogors weken, maar infanterie bleef doorschieten. De hospitaalwacht telde 31 dooden en 51 gewonden. De politie vervoerde bovendien nog 60 dooden en ge wonden, ze arresteerde 50 personen en nam twee vaandels iu beslag. Paniek te Muknsscr. Uit Batavia wordt d.d- 29 April geseind Gisterocbiend brak te. Makassar een paniek uit. De gouverneur liet burgerij weten hoe zij een onderkomen kon vinden i«i liet fort Rotterdam wanneer er een onverhoedse!)? inval gedaan mocht worden. Het plaatselijk bestuur van Goa had bewijzen dat bet gezantschap met groot ge wapend gevolg \annacht het contract met ons gouvernement wilde opzeggen. Militaire detachementen gijn uitgezet de schutterij is aangezegd zich gereed te houden. Het gezantschap bracht inderdaad een brief aan de gouverneur. De brief bevatte een beklag aan den land voogd over de behandeling der Djampoea- zaak. Eerste Kamer. De Provinciale Staten van Noord-Holland hebben ter vervulling der vacature-Laan, tot lid der Eerste Kamer gekozen den heer Laan, industrieel te Wormerveer. Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft na een scherpe discussie tusschen minister Kuyper eu de heeren Borgesius en H*,em?kerk over de wijdloopigheid der nu gevoerde debatten over de herziening der Lager Onderwijswet, op voorstel van den Voorzitter besloten het arbeidscontract van de agenda af te voeren In de Zondag te Oldenzaal gehouden vergadering der R K. kiesvereeniging „Recht en Plicht", werden candidaat gesteld voor de Tweede Kamer, in 't district Enschede, de h.h. A. H. J. Engels met 82 st., J. Th. van Lent met 5 st., een anti-revolutionnair met 27 st. De kiesvereeniging te ue Lutte en Beunin- gen stelden met bijna algemeene stemmen den heer Engels. In de vergadering van het hoofdbestuur, tevens algemeene vergadering der R. K kiezersvereeniging Noord-Brabant, district 's-Hertogenbosch, te 's Bosch gehouden, werd met algemeene stemmen tot candidaat der kiesvereeniging voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Geceraal hoofdkiesdistrict 's-Hertogenbosch gesteld het, aftredend lid jhr. mr. A. F. O. van Sasse van Ysselt. In de heden gehouden vergadering der Centrale Roomsch-Katholieke kiesvereeniging voor het kiesdistrict Loosduiuen werd met bijna algemeene stemmen candidaat gesteld de hter A. Brummelkamp. Pater Van Meurs. Het vieren van den zeventigsten verjaar dag van den dichter van „Kriek?nde Kriekske* is niet tot de wereld der Nederlandsche letterkuude beperkt gebleven. Talloos velen zijn pater-Van Meurs, toen hij na beëindi ging der door hem opgedragen H. Mis van kwart voor twaalf zijn vrienden ontving, komen gelukwenschen. Marnen van weten schap, dichters en schrijvers brachten hem hunne hulde en bewijz-n van warme aan hankelijkheid want het gold niet alleen den dichter, maar tevens deu priester, en ook den mensch. En pater Van Meurs toonde zich als van ouds de onderhoudende causeur, die weet. te boeien door zijn smaak en innemendheid. In bijna alle katholieke gezinnen ging de Katholieke Illustratie van hand tot hand eu met genoegen werd gesproken over den waardige» priester, die te Rotterdam zoo'n welbekende, door ieder met eerbied aan schouwde figuur is. Veel voldoening gaf zijn talrijken ver eerders het bericht, dat pater Van Meurs, reeds ridder, door II. M. de Koningin werd bevorderd tot officier in de o~de van Oranje- Nassau. De le Mei. De socialisten hebben in de voornaam-Ue plaatsen des lands meetings gehouden. Zij spraken Mi gunste Tan den achturendag. De vrije socialisten vroegen de algemeene werkstaking. Nergens werd de ofde ver stoor d, alleen te Amsterdam, wat men hier achter lezen kan. Weer een tegenvaller Volgens de Javalode zullen de uitgaven ten laste van Indië dit jaar waarschijnlijk tegenvallen. Niettegenstaande door drn land voogd reeds 4 h 5 millioenjaars bezuinigd is op de vaste uitgaven, zal de begrootiug voor 1906 vermoedelijk een geraamd tekort aanwijzen van 20 millioen. Wedstrijd. Een groote wedsirijd van samenzang zal binnenkort te Verviers plaats hebben. Ver scheidene buitenlandsche koormaatschappijen hebben zich doen inschrijven om er deel aan te nemen. De volgende Nederlandsche ver- eenigingen zullen in het strijdperk treden: In Honorem Dei, Utrecht; Haailem's Z»r:g- genot, H&arlemMaatschappij St. Cecilia, Vaals; Mannenzangkoor, Eindhoven; het Rozenknopje, Eindhoven; Amstel's Werk man, Zang- en Vriendschap, de Vereenigd- Zangers en Onderlinge Oefening, alle van Amsterdam. Kamerverkiezingen. De heer Mr. Kooien heeft zijne candida tuur in Grave tegenover Eriesen ingetrokken. Hij doet dit in een schrijven, waarin hij uitlegt waarom hij voor dc c-indidatuur bedankt, hoewel dit geen gevolg is van vroeger genomen besluiten. 'Het 1). v. N.« zegt daaromtrent terecht Door den Algemeenen Bond is op de be kende I trechlsche Vergadering besloten om geen candidate» te stellen tegen zittende Kamerleden, Wij hebben aanstonds erop gewezen, dat dit besluit slechts gelden kon voor de gemeng de, niet voor vaste katholieke of auti-revo- lutiouuaire districten. I11 dien zin legt de lieer mr. Kooien, de voorzitter va» den Bond het nu ook uit. Maar omdat hi t algemeen opgevat schijnt te zijn als geldende ook voor vaste distric ten d<r rechterzijde, trekt de lieer Kooien zich als candidaat voor Grave terug. Nu, liet was voor hem als voorzitter van den Bond, een delicate kwestie, en hij han delt nobel, door zich om des vredes wille terug te trekken. Echter meenen wij er ons toch tegen te moeten verzetten, dat regel worde om nooit op te treden tegen zittende Kamerleden in Katholieke districten. Wij konden dan wel een stap verder gaan en het erfrecht aan onze kamerleden schen ken. Het komt ons voor dat de kiezers de vrijhe;d ino ten behouden om van afgevaar digden te veranderen, indien zij dit wensche- lijk achten. Dat kamerleden uit kollegiaiiteit geen candidaturen tegen elkander aannemen, is te begrijpen. Maai dat is heel wat anders dau het stellen van een Versche, frissche kracht, tegenover een zittend lid. Bij Koninklijk besl. is, met ingang van 15 dezer, benoemd tot burgemeester der gemeente Geldermalse", J. H. van Wessem, burgemeester der gemeenten Meeuwen, Hill en Babj loniëuhroek, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag uit laatstgenoemde betrekking. Atdeeling Waalwijk K. K. Kiesvereeniging. Naar wij vernemen zal in den luop der volgende week eene algemeene vergadering worden gehouden van de afdeeliug Waalwijk van de Centrale R K. Kiesvereeuiging voor dit district tot het stellen van een candidaat voor de Tweede Kamer. Zij die nog lid wenschen te worden, kun nen zich daartoe aangeven bij een der be stuursleden der afdeeliug. Matinee Liedertafel. Met eene groote Matinée op Zondag jl. sloot de Liedertafel op waardige wijze do reeks harer wiuteruitvoeringen. Er was eer. zeer talrijk publiek, vele be zoekers moesten zich zelfs met eeu staan- plaalsje behelpen. De uitvoering begon met „Opwaarts* vau Hol, dat ditmaal onder lei ding van den oud-Direct ur den lieer Frans de Cortie en met medewerking van ver scheidene leden van verdiensten, op uitste kende wijze vertolkt en geestdriftig geap- plaudiscerd werd. „Sountag" va» Abt, een melodische en plechtige compositie, waarin het klokkengelui* zoo goed nagebootst wordt, viel mede zeer in den smaak en bewees dat de vereeniging zich steeds meer toelegt op uuanceering en nauwkeurige observeering vau alles, wat de waarde eener uilvoering verboogen kan. Voor dit streven komt den beer J. Sais een woord van lof in de eerste plaats toe. I/orgue van Rillé dat hier meermalen werd ten gehoore gebracht, blijft ook nu nog de aandacht boeien. Het daarin voorko mende „Ave Regina" werd door het kin derkoor verdienstelijk gezongen. Eeu weinig betere uitspraak van het Fransch door de mannen zou de uitvoering ten goede geko men zijn. Thans werd het publiek door den heet J. Trimbach vergast op dio „Theiluug dör Erde* van J. Haydn. Hoe dikwijls M01A dit heerlijke werk, dat reeds meer dan hon derd jaren telt, in de zaal der Liedertatel on telkens, eu niet het minst nu, maakte het een diepen indruk. Mtn wordt niet moede te luisteren naai die prachtige woor den, geillustreerd door niet minder prachtige muziek. Waa»- Schiller en Haydn, deze twee grootmeesters op het gebied der dicht- en toonkunst, hun beste gaven schonken, daar moest wel een werk geboren worden, dat spotten lal met alle wisselingen van tijd, smaak of mode, dat onvergankelijk zal blijven in zijn strulep.de schoonheid. Viel den baszanger een warm applaus ten deel, ook de heer Jos. Wilmont, die „Jeanne D'Arc" van Bordèse zong, werd uitbundig toegejuicht. Jammer echter dat dit werk niet heet J. van Artevelde, Breidel of de Coninck, dan zou het n g beter passen in het kader zijner krachtige, uitgebreide 11 zeldzame baritonstem Het is een groot voorrecht met zulk een geluid begiftigd te zijn en dat het Waal. wijks publiek dit weet te waardeeren, daar h'-eft de heer Wilmont Zondagmorgen opnieuw de bewijzen van kunner. zien. De uitvoering van Sauls Lierzang van Gevaert was een waardig slot voor zulk een schoonen morgen. En thans met de nadering van den zomer, beginnen zeker do uitvoeringen in de open lucht door onze beide harmoniën. Hoe jam mer, dat wij deze vraag met een „neen' zullen moeten beantwoorden. Wat ra»g toch de reden zijn, dat het Waalwijks publiek zich niet meer -interesseert voor deze vereenigingen, die meer nog dan een lieder tafel, een integreerend deel moesten uitma ken van het muzikale leven in onze plaats Is het oververzadiging? Onverschilligheid? Is het toe te schrijven aan de gemakkelijke wijze van verplaatsing? Zou het misschien aanbeveling verdienen uit Ac,goede krachten van beide één nieuwe vereeniging op te richten Of ware het beter ze eenvoudig baar uitteeringspruces te laten voleinden, tot de dood intreedt? Laat ons hopen en niet te gauw den moed opgeven. Misschien bre ken ook voor deze gezelschappen betere tijden aan. Inmiddels trachte ieder iets, zij het ook weinig, voor de harmonieën le doen, opdat zij weder een ornement in onze gemeente worden mogen, en bij feesten ei andere gelegenheden de opgewektheid van het pu bliek mogen verhoogen. Een gemeente zonder een goede lieder tatel, zonder ten minste één goede harmonie, moest nergens gevonde;. worden. T. A. V. E. N. U. Hedenavond geeft de opperettevereeniging T. A. V. E. N. U. eene uitvoering in het „Wapen van Amsterdam" van den heer Spierenburgh te Heusden. Matiglieidsbond. De zeereerw. heer Kuijpers pastoor van de St. Antonius-parochie alhier, is, op ver zoek van Z. D. H. Monseigneur v, d. Ven, bisschop van 's Bosch, aan het werk gegaan om te geraken tot oprichting van een Ma- tigheidsboud voor mannen en vrouwen. Ongeval. Gisteren schoot een werkman aan de stoom- looierij der firma Gragtman en Wiesman uit en kwam met eene band in een schaaf- mes terecht, waardoor de hand ernstig werd verwond en door den geneesheer moest worden genaaid. Zoincrdienstregeling. De zomerdienstregeliug brengt niet veel wijzigingen in den trinenloopop de lijn Zwa- luwe's Bosch. De lokaaltrein van 12.50 uit Zwaluwe is een gewone trein geworden, vertrekt 12,46 uit Zwaluwe, is 1.40hiereu 2,05 te 's Bosch. De gewone trein van 3,53 wordt lokaal- trein en vertrekt voortaan 3,37 uit Zwaluwe, is hier 4,46 en 5,21 te 's Busch. Alle an dere treinen zijn 't zeilde gebleven. Pastoor Kijken. Wij lezen dat onze vroegere pastoor, de ZeerEerw. Heer Rijken te Boxmeer door een fietser is aangereden en een arm heeft gebroken. Nuar den vreemde Deze. dagen zijn uit onze gemeente eenige personen naar Duitschland vertrokken, ooi daar te gaan werken bij den aanleg van spoorwegen. Den 20 Mei a. s. vertrekken per s.s. Statendam 2 jongelui naar Amerika de een om werkzaam te zijn op een schoen fabriek en de andere op een banketfabriek. Gesuapt. Door de marechaussées Sijsterman en Westerhof werd in 't Loousch-Hoekje zekere A. D. ge-uapt, d'e met eeu geweer in een bosch geposteerd stondproces-verbaal werd opgemaakt eu 't geweer in beslag genomen. Brand. Gisterennamiddag tegen halt twee ontstond er een felle braud in een alleen staand hui», loebehoorend aan den weled. heer Jud. Timmermans Wz. en gedeeltelijk bewoond door zijn koetsier en gedeeltelijk in gebruik als bergplaats. Toen de brand uitbrak was het echtpaar afwezig en een klein kin 'je dat lag te slapen kon nog juist op tijd gertd worden, want de vlammen aangemoedigd door den hevigen wind eu de a nwezige licht brandbare stoffen grepen zeer snel om zich. Was eerst het gebouw en de geheelo omgeviug in geweldige rookwolken gehuld, plotseling kwam de vuurmassa te voorschijn,

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 2