piummer 3 Zondag T Mei 1905 28e Jaargang Tweede Blad. 'bekendmaking' 'I-'■!■■!!1 1 De Oorlog. Over dit en dat. Kreta. BUITENLAND. Duitschland. Zuid-Afrika. BINNENLAND. gen. UK. van het Inspectie Verlofgangers. Buigemecster en Wethouders der gemeente Waaldijk brengen ter keunis aan belanghebben den, dat de Inspectie over de verlofgangers der militie te land, die zich in deze gemeente be- fioden, zal gehouden worden op Dinsdag den 13 Juni 1905, des n orgens ten 8 ure. Aan die inspectie moet in het algemeen worden deelgenomen door alle verlofgange, s der militie te land die \oor 1 Januari 1905, in het genot lijn gesteld n groot verlof, om het even tot ffelke lichting zij behooren, met uitzondering echter van de t rlofgangers, welke in 1905 vóór het voor onderzoek bepaalde tijdstip uit anderen hoofde dan krachtet s ait. 124 of art. 131 der Militiewet 1901 onder de wapenen zijn geweest, 0| die bestemd zijn om in. 1905 kiachteus art. 10S, art. 109 of art. 111 aan voormelde wet onder de wapenen of in werkelijken dienst te worden geroepen en met uitzondering van de verlofgan gers die krachtens de derde zinsnedo van art. 123 der wet zijn vrijgesteld van de verplichting om het onderzoek bij te wonen. Ingelijfden bij de Militie die krachtens art 113 der wet van den werkelijken dienst zijn optheven of aan wie krachtens art. 114 der wet uitstel van eerste oefening of van verblijf onder de wapenen is verleend, zijn gedurende den tijd dat zij in het genot zijn van de ontheffing of ran bel nitstel mede niet aan het onderzoek onderworpen. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst mochten verhinderen, moet hiervan blijken, door over- legging van ecne door der. Burgemeester ge legaliseerde verklariug van den geneesheer, die op ge**g«ld papier moet zijn gesteld. Waalwijk, den 4en Mei 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. S P R I N (1 S T I E R N. Het Gemeentebestuur van Waalwijk MAAKT BEKEND, dat de lijst van de in 1905 goed-en afgekeurde apriug8tieren, vastgesteld bij besluit van Gede- futeorde Staten dezer provincie van 22 April 905, op de secretarie voor belanghebbenden ter lezing is uedergelegd. Waalwijk, 4 Mei 1905. Het Gemeentebestuur voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. n>—«m 111 1 Nevenbetrekkingen van Onder wijzers. Ia //Het Centrum,, van Dinsdag 1.1. komt in verband met het amendement Ketelaar, otn aam bijzondere onderwijzers nevenbetrek kingen te verbieden, een schrijven voor, waarin door iemand, die door zijne positie namens vele onderwijzers spreekt, verklaard wordt, dat het amendement beslist verwor pen dient te worden. En wel, omdat vele bij tondere onderwijzers (ook hoofden) door dit amendement in hunne beurs getroffen zullen worden. Wij gelooven dit gaarne, maar, waar de rechtspositie vau den bijzon- deren onderwijzer bij de aanneming van dit wetsontwerp bijna even stevig zal zijn als die van den openbaren ouderwijzer, waar bovendien de financiëele positie van vele openbare onderwijzers, vooral ten platte lan de, niets beter is dau die van de meeste bijzondere onderwijzers zal worden, als deze wet iagevoerd is, waar ten slotte voor de bijzondere onderwijzers feitelijk dezelfde motieven gelden om hun nevenbetrekkingen, die hen van hunne medeburgers afhankelijk kunnen maken, te onthouden, daar ligt er o. i. wel een gezonden grondslag aan dit amendement. Iets anders is Mogen de betrokkenen door eene wet financieël bena deeld worden Hierop kan geantwoord wor den Het algemeene belang (hier 't belang rail 't onderwijs) gaat voor het bijzondere (hier 't belang der personen) Toch zit er in 't amendement zoo 't daar ligt iets onbillijks. Zou het nu niet zoo gewijzigd kunnen wor den, dat toch de gelijkheid voor de wet, die er in ligt, bewaard bleef, maar dat de direct betrokkenen er toch geen schade door hadden? Wij zijn geen rechtskundigen en weten dus niet of 't juridisch zuiver is, wat wij meenen, dat beide zou kunnen ondervangen worden, toch wagen we het onder woorden te brengen. Als u.l. het amendement zoo gewijzigd werd dat de bijzondere onderwij zers, als zoodanig werkzaam op 't tijdstip van invoering der wet en hebbende neven betrekkingen, deze kunneo behouden, doch dat daarna aangeatelden geen nevenbetrek kingen meer mochten aanvaarden z odoende worden de tegenwoordige betrokkenen niet getroffen en wisten de toekomstige, waaraan zij zich te houden hadden. «fgWaii'iLUBU-'i. Ij—l_J—ll-U-H'ILLBW Onze tijd is een tijd van vereenigingen. Dat is al meer gezegd en het is dus niets nieuws. Maar de laatste dagen scheen het wel als op de straten geschreven en als onbewust mompelt men het dus tel kens voor zich heen. Een wonder is het trouwens niet. De grooter omvang, die het maatschappelijk bedrijf en verkeer hebben genomen, en de industrie zelve hebben den mensch het nut van onder linge samenwerking steeds duidelijker geleerd en hoe meer bleek, hoe bitter weinig één mensch bereiken kan in dezen tijd, waarin heel de wereld veld van exploitatie en van streven is, des te meer was men geneigd zich aan één te sluiten tot bereiking van één doel. Eu zoo heb ben we thans in het oeconomische leven aan den eenen kant de vennootschappen uitgedijd tot trusts, aan den anderen kant de werkliedenvercenigingen samenge smolten tot groote bonden en internati onale corporaties, in de politiek de streng- georganiseerde partijen met hun bijna militaire discipline, waarvan alleen de Sociaal Demoratische het tot nu toe tot een internationaal verband heeft gebracht in de wetenschap, de vereenigingen en genootschappen, met hunne vertakkin gen buitenslands, cn in de kunst... ja die laatste schijnt tot nu toe minder met de de algemecne vereenigings-ijver behebt, wat zeker wel hoofdzakelijk zijn oorzaak zal hebben in het zuivér-per- soonlijke, dat tot haar meest-wezenlijke kenmerken behoort. Het schijnt wel, of, teminste in ons land, die vereenigingen en bonden in het voorjaar vooral hunne werkzaamheden en arbeid wenschen te overzien, hunne wassende kracht naar buiten te openbaren en uit de gemeenschappelijke bespreking voor verderen arbeid en actie ijver en lust te putten. Is het de zoele lentelucht, die zoo lok- kend-zacht de menschcrhoofden omstrijkt dat zij de stoutste en ook de teerste verwachtingen en wenschen der jeugd daar weer ontbloeien doet, die tot groo ter streven de menschen verlevendigt Of drijft de wondere levenskracht, die thans overal is en uitspringt, zoowel uit de barstende knoppen der boomen, als uit de jubelende vogelkelen, ook hen onbewust tot rijker wenschen en daden Of moeten wij daarvoor een meer praktische ooi zaak zoeken in de neiging der menschen om tegen den zomer hun ouden rommel wat op te ruimen, zooals die zich bij de schoonere helft van het menschelijk geslacht omstreeks dezen tijd altijd openbaart in de schoonmaak Vooral de Paaschdagen schijnen voor deze jaarvergaderingen de voorkeur te hebben. En ligt misschien daarom de zoo ver gezochte oorzaak ervan in het simpele feit, dat de menschen dien 2den Paaschdag een geschikten dag vrij heb ben Ik weet het niet, maar hoe het ook zij, men behoeft maar een enkele krant gedurende deze dagen in te kijken om zich te overtuigen van hunne talrijke menigvuldigheid, die een waar buiten kansje vormt voor redacteuren en ver slaggevers. Wilt ge een lijstje Te Am sterdam hadden 23 en 24 A pril plaats het Congres van Socialistische Jongelie- den-Vereenigingen, de Anarchisten-con ferentie, het Congres van Metaalbewerkers de Jaarvergadering van de Vereeniging van Gymnastiek-Onderwijzers in Neder land en de eerste vergadering van Christen-Democraten, die den 26sten werd voortgezet, op welken dag daar de Maatschappij, tot Nut van 't Algemeen haar algemeene jaarvergadering begon om die den volgenden te eindigen. Te Utrecht vergaderde den 24sten het Historisch genootschap en hielden den 29sten de Christelijk-Historischen hun partijdag. Te Arnhem werden van 27 tot 29 April in het Tiende Natuur- en Ge neeskundig Congres, waarbij ook Prins Hendrik als eere-voorzitter tegenwoordig was, de natuurkundige wetenschappen uitvoerig besproken en in diezelfde stad hield den 23sten en 24sten naar ik meen zonder Prins Hendrik, de Anti-Militaris tische Vereeniging haar jaarvergadering En eindelijk bespraken in een verga dering te Rotterdam op 23 en 24 Apri de Bakkersgezellen hunne belangen en van 23 tot 25 April de Sociaal-Demo raten de hunne te 's Gravenhage. Dit zijn alleen de algemeene jaarver gaderingen van vereenigingen voor het gebeele land en waarschijnlijk ontbreken er nog wel enkele. Maar me duxkt toch een aardig lijstje voor een kleine week en 9 ervan komen alleen voor rekening van de Paaschdagen. Amsterdam genoot de meeste eer en de politiek vormde den hoofdschotel. Maar verder waren het er van allerlei aard politieke, weten schappelijke, vakvereenigingen enz. Lijkt u een indeeling naar dien aard verkies- ijker Ziehier dan. Politiek beleid was de oorzaak van het Congres der Sociaal- lemocraten, der Anarchisten, der Soci alistische Jongelieden-Vereenigingen, der Christen-Democraten en tier Christelijk- Historischen, vakbelang van dat der Mctaalbewerkeis, der Bakkersgezellen, der Gymnastiek-Onderwijzers en van het Algemeen Nederlandsch Werklieden- Verbond, wetenschap van dat der Hi storici en dat der Natuur- en Genees kundigen, terwijl ieders belang blijkens haar naam der Maatschij. tot Nut van 't Algemeen tot leidstar diende. En de Anti-Militaristische Vereeniging, waar onder kunnen we die rangschikken Mogen we haar indeelen bij de vakvef- eenigingen, als hebbende het belang der militairen op het oog Op al die congressen zijn vele lange en meer ot minder belangrijke rede voeringen gehouden, maar ge zult zeker niet van mij vergen, dat ik u daarvan verslag doe. In 't kort kan ik het ge sprokene misschien hierin samenvatten, dat ieder meende, dat hij het bij het beste einde had. Mocht ge met een zoo korte mededeeling niet tevreden zijn, dan zult ge het best doen de officiëele verslagen van de secretarissen op te vragen of ook en dit alvast voor een volgend jaar er zelf heen te gaan en naar de overblijvenden uw neefjes en nichtjes te sturen, als die laatste er ten minste toegang hebben, wat ik niet weet. Ik kan er u heusch niet meer van vertellen. Alleen ten opzichte van het Historisch Genootschap wil ik een uitzondering maken, omdat daar het eere-lid Prof. Schafer uit Berlijn interessante mede- deelingen deed omtrent het ontstaan van onzen handel en de betrekkingen die er bestaan hebben tusschen dien handel en dien van de Hanze, dat was het verbond van verschillende handels steden, voornamelijk Duitsche, als Ham burg, Bremen en Lubeck, in de latere middeleeuwen en den daaropvolgenden tijd. Deze betrekkingen ontstonden door de Friezen, die al in den tijd der Frankische vorsten de officiëele hande laars waren, 't Schip dat in de latere middeleeuwen den zeehandel beheerscht, is van Frieschen oorsprong. Het is de Kogge, een kort, aan voor- en achter steven rond, schip, dat omstreeks 12de en 13de eeu>v opkomt en tot in het midden der 19de eeuw bij de Friezen in Noord-Duitschland is bewaard ge bleven. De Friezen zijn het ook geweest die den handelsweg naar de Oostzee hebben geopend. Zij gebruikten het eerst den landweg, die langs den Rijn over Utrecht en Friesland naar Dene marken leidde en voeren ook het eerst van Denem?rken over de Oostzee naar Rusland. Insgelijks zijn het Nederlanders en vooral Friezen geweest, die het eerst door de Sont van de Noordzee naar de Oostzee zijn gevaren in plaats van den landweg te gebruiken. Een oorkonde van den Deenschen koning van 1251 geeft privileges aan de Umlandsfahrer d. i. diegenen, die om Jutland voeren en dit zijn allen Nederlanders. Uit deze betrekkingen is de moeder van den Nederlandschen handel, de Oostzee handel onstaan. Sinds de 14e eeuw treedt naast de Friezen ook de handel der Hollanders op en wel het eerst die van Amsterdam en Brielle. Dit scheen den steden in 't oostelijk deel van 't land, die al vroeger het recht op den Umlands- fahret hadden, niet erg te bevallen, althans zij betwisten den Hollanders dit recht voortdurend. Maar het hielp niet veel en na 1535 schijnen ze dan ook hunne nuttelooze pogingen te hebben opgegeven. Hoe groot onze handel op de Oostzee omstreeks die tijd was, kan daaruit blijken, dat in 1497 van de 731 doorvaarten door de Sont er 487 waren van Nederiandsche schepen. En in de 16e eeuw vormt het aantal Nederiandsche schepen 64 tot 78 pCt. van de geheele doorvaart door de Sont. Wel een bewijs voor onze vroegere overwegende positie op handelsgebied. En zoo zijn we van den tijd der con gressen naar den glorietijd onzer ge schiedenis verdwaald. Of er in dien tijd ook zooveel zal vergaderd zijn Nu, onze voorvaderen hielden er ook nogal van en de appel is dus niet ver van den boom gevallen. die door aanvaring beschadigd, ie Sabang binnengeloopeu zijn. De admiraal heeft 27 dagen over den overtocht van Djjiboeti (360ö mijlen) gedaan; Ro-bjestwenski legde nagenoeg denrelfden afstand in 23 dagen af. D.- kans op een spoedige on wikkeling der gebeurtenissen in de Chineesche wateren wordt nu ongetwijfeld grooter. Een aanvullingseskader. Volgens ooggetuigen wordt er hard ge werkt op de Ris.'lsche werven, om wat er in Rusland nog overbleef aan oorlogsschepen, geschikt en gereed te maken als nieuw, aan vullend eskader. Men verwacht dat er evenwel nog maan den zullen verloopen eer deze vloot de Rus- sissche werven zal kunnen verlaten. Als ad mira?l er van wordt echter reeds Wesselago genoemd, die de »S!awa«tot zijn vlaggeschip zou kiezen. Verder zou het eskader bestaa uit de pantserschepen „Keizer Alexander IIM „Peter YVeliki". Keizer Paul I« de gepantserde kruisers „Pamjatj Asowa*, admiraal Kornilof en twee kam n eerbooten. De „Slawa" be hoord tot de moderne slagschepen van het type „Keizer Alexander III«, „Boiodino" en „Orel" eigenlijk had het met Rodjestvensky's eskader reeds mee moeten gaan, doch het bleef treuzelen bij de werkzaamheden. Uit Mantsjoerije. Ook de militaire medewerker van de Russkia Wjedomsti spreekt als zijn verwachting uitj dat Oyama ernstige toebereidselen treft or zijn operatie tegen Kharbin hij wacht slechts op het droge weer en het hard worden der wegen; doch de onafgebroken werkzaam heden van het Japansche hoofdkwartier be wijzen wel, dat men handelend optreden mag verwachten, afgescheiden van het al dan niet succes dat Rodjestvensky heeft. Volgens de berekening van dezen corres pondent kaD Oyama ziju operaties aanvangen met 610.000 man toet 2000 kanonnen, terwijl hij zijn achterhoede meegerekend, op het oogenblik in Mantsjoerije bevelvoert over 70Ö.000 man de versterkingen, die Oyama na Moekden toegezonden kreeg, waren dus zeker niet noodig om tegen generaal Linewitch verzwakt leger op te treden; ook deze corres pondent verwacht daarom, dat de operaties tegelijk tegen Kharbin als Wladiwostok geleid zullen worden en dat de aanval van Oyama met 500.000 man teger. Linewitch, om de lijn Chang soen—Kirin te bezetten, op het zelfde oogenblik zal worden ondernomen als het forceeren door generaal Hasegawa met zijn 100.000 man van den Toemenrivier, om het beleg voor Wladiw^stock te kunnen slaau. De correspondent bevestigt, dat generaal Li iewitch niet meer dan 264.000 man onder zijn bevelen heelt. Duitschland voortgaat met de snelle ver— meerdering van zijn vloot, bedreigt het l'.ngi land s oppet heerschappij ter zee, die vostrtkt noodig is voor de onafhankelijkheid van het Engelsche volk. Fl'rge-ald acht het beter en verkieselijker voor I ei bel oud van den vrede, dit alles duidelijk en openlijk te zeggen. In Dui'.sch'and is men o-'er dit schrijven vetontwaaidigd maar in Karokko wint men veld, eerst gaat de keizer een speciaal ge - zanlschap en dan eeu handelsexpedie. Lee» maar. Een aantal Dui'sche belanghebbenden uit den handel komen gelijktijdig met Taitenbach te Fez aan als voorloopers van een groote handelsexpeditie in het najaar. De Internationale troepen hebben in den ochtend van den 3den Mei te Kanea op Kreta een Grieksche viae nedergehaald en deze vervangen door de Kretenzer vlag. De orde werd niet verstoord. Des namid dags werd door den burgemeester en andere officieele personen een groote vergadering belegd en daar werd een adres aangenomen dat aan de Europeesche pers en de vier mogendheden zal worden gezonden. 's Avonds vouden hier en daar opstoo'jes plaats. Het adres luidt als volgt „Heden heeft het Krelenscr volk, gekwetst in zijn heiligste gevoelens door het neder— halen van de llel'eensche vlag door de internationale troep'n, in plechtige vergade ring besloten een beroep ts doeu op de liberale volken en de pers van Europa, deze smeekende voor Kreta te willen opkomen bij de groote mogendheden ten guuste van het herstel van zijne onvervreemdbare wette lijke rechten". Nebogatof en zijn derde Oostzee-eskader bevinden zich dus ongetwijfeld in de straat van Malakka, behalve twee transportschepen Tijdens het lawaai over Marokko open haalde zich in de duitsche pers, aldus de corr. der N. R. Crt., herhaaldelijk een trek wantrouwen tegenover Engeland, dat ver rlachf werd, op een oorlog tusschen Duitsch land en Frankrijk te loeren. Thans maakt de Deutsche Revue een brief van den Engelschcn admiraal Penro e-Fitzgerald openbaar, die ongelwijffh. dat wantrouwen nog zal ver- steiken. Fitzgerald die bevriend is met aauzienlijke Duitsche marineofficieren, en herhaaldelijk met onderscheiding behandeld is door den Keizer cn prins Heinrich zegt openlijk, dat vriendschap tusschen de natiën natuurlijk slechts een zwakken band vormt tot behoud van den vrede, zoodra de belangen der beide volkeren vlak daartegen in gaan. Dit uu zou tusschen Duitschland en Engeland het geval zijn. In den Boeren oorlog is bewezen, dat Duitschland's vriend schap niets waard i»toen Engeland in mceilijkheden verkeerde, werd hel door Duitschland beschimpt en gesmaad. Wij zijn wantrouwend en achterdochtig tegenover her, die zich slechts vriendschappelijk tegenover ons gedragen, zoolang het ons goed gaatLi Engeland heerscht bovendien zeer sterk de overtuiging, dat Duitschland reeds sedert jaren tusschen Engeland en al zijne buren, met inbegrip van Noord-Amerika tweedracht zaait en wantrouwen zoekt op te wekken. Binnen eenige jaren zal Duitschland in het bezit zijn van 38 uitstekende pantserschepeu en vele Engclschen gelooven, dat Duitschland dan gebruik zal maken van elke moeilijkheid, die zich voor Engeland opdoet aan de Indische grens of waar ook, om op Engeland's kosten „plekjes aan dec zonnekaut" te veroveren en Engeland een groot deel van den wereldhandel af te snoepen. Fitzgerald geeft toe, dat de nieuwe indeeling van de Engelsche vloot een gevolg is geweest van het sterker worden der Duitsche vloot in de Noordzee. Hij zegt verder, dat hij een oorlog tusschen Eugeland en Duitschland als een ernstig ongeluk zou beschouwen, maar als 't er toch van komen moet, zou hij zulk een oorlog liever morgen zien uitbrekeu, dan hem jaren uitstellen later immeis zal Duitschland ter zee sterker geworden zijn, en misschien voordeelen verkregen hebben boven Engeland. Als Botha heeft in 't Nederlandsch een over zicht gegeven van de nieuwe Transvaalsche Grondwet, noodig, wijl de grore Encelschen deze alleeu io hun eigen taal hebben open baar gemaakt. En d't overzicht wordt gevolgd door een bekropie critiek vau de hoofdpunten vau de wet, die naar de raeening van den generaal algemeene ontevredenheid, zelfs verontwaardiging zal wekken wegens het volslagen gebrek aan vertrouwen dat er in doorstraalt in het Transvaalsche publiek en vooral iu de Boeren. Botha beklaagt er zich over, dat bij het samenstellen van de wei alleen de regeerings- partij werd geraadpleegd. Koninklijk bezoek. H. M. de Koningin-Moeder vertrok Donder dagmiddag (en 12 u. 30 min. stadstijd per 11 oil. Spoor van den Haag naar Rotterdam, tot het aangekondigde bezoek aan de Maas stad. In den gewonen trein was het salon rijtuig der Nederl. Centraal-Spoorwegmaat- schappij gehaakt. De trein vertrok op wensch van 11. M. niet van het koninklijk paviljoen, maar van het algemeene reizigersperron, zoodat H. M. zich door den gewonen stati onsingang en door den tunnel naar boveu begaf begeleid door den stationschef, den heer Arusldy. Juist 12,54 stadstijd kwam II. M. de Koningin Moeder met klein gevolg te Rot terdam aan het station Delische Poort aan. Zoodra de trein binuenstoomde steeg er een jubelkreet op uit de velen, die zich in den omtrek van hel station hadden verzameld. De Koniugin-Moeder reed direct naar hel terrein der Nijverheidstentoonstelliug, waar zij ten 1 uur aankwam. De tentoonstelling bleef voor het publiek gesloten. Na bezichtiging dezer tentoonstel ling werden nog verschillende inrichtingen bezocht. Naar alle waarschijnlijkheid zal H. M. de Koningiu-Moeder althans enkele dagen te Amsterdam toeven tijdens het bezoek, dat H. M. üe Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden in het laatst van deze maand aan de hoofdstad zullen brengen. H. M. de Koningin-Moeder is voorne mens 15 dezer het lustslot te Soesdijk te betrekken. Jnpunseüc schepen bij ltorneo Havas 9eint uit Petersburg Rozjestweuski heeeft het marine-bestuur verwittigd van de aanwezigheid van Japan sche schepen in de territoriale wateren van (eilanden bij Borneo. Indien de juistheid van de feiten blijkt, sal de Russische re geering een vertoog richten tot de Neder iandsche regeering. Tentoonstelling te Luik. Te beginnen met nader bekend te maken datum zullen, behoudens goedkeuring door den Minister van W. H. N. door de stations der Maatschappij tot Exploitatie van SS, tijdens den geheelen duur van de ten toonstelling te Luik worden afgegeven speciale retourkaarten geldig 5 dagen.

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 5