IS aiumer 56. Woensdag 12 Juli L905. HandeS, Toegewijd aan Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. 'tim U TE ZWAARD. 28e Jaargang. N T O O N TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE ELADEN BEKENDMAKING. LANDBOUW BEDRIEGERS BEDROGEN Winkeliers, die U andere zeepsoorten FEUILLETON. 1 T O E V K li IN DE HANDEN STOPPEN, ALS U SuNLIGHT= |=ZEEP VRAAGT, BEDRIEGEN ZICHZELF, WANT ZIJ VERLIEZEN HUN DEBIET. U WENSCHT DE ZOO GUNSTIG BEKENDE SUNLIGHT. DE EENIGE BESTE ZEEP, GEEN ANDERE. LET DUS OP HET WOORD „SUNLIGHT" OP IEDER STUK ZEEP. „Rev tiiche". Tijdens de crisis. Kunstmest in den Tuinbouw. UitvooriDgen en Vermakelijkheden Mgslraatsrkt Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0.~5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden Aan den Uitgever. WAALWIJK. Ai>vkrtentibn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden specific zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel een bloo'e formaliteit te beschouwen, maar baar beslissing te willen nemen met kennis van zaken gegrond op den raad van mannen die haar vertrouwen genieten en met de po litieke toestanden en verhoudingen volkomen bekend zijn. De Burgemeester der gemeente Waalwijk MAAKT BKKENi): dat de herberger, en tapperijen /gedurende de kermisdagen, beginnende Zondag 0,4 u li 1905 en eindigende Zondag daaraanvolgend», voor het publiek kunnen geopend blijven tot 12 uur des nachts. Waalwijk, 6 'uli 1905. De Bnrgemeester voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN Burgemeester en Wethoudeis van Waalwijk MAKEN BEKEND, dat evenals voorgaande jaren gedurende de kermis beginnende 9 Juli 1905 en eindigende Zondag daaraanvolgende, de kramen spellen en 'enten enr. moeten gesloten zijn des avonds om elf uur, niet uilzondering van open mallemolens, die om tien uur gesloten moeten zijn dat al de genoemde inrichtingen moeten ge sloten blijven van genoemd uur af tot des mor gens zonsopgang; dat op de Zondagen bovenbedoelde inrichtingen niet eerder mogen geopend zijn dan des namid dags om 3'/j hut- Wijders wordt er aan herinnerd, dat het ver boden i9 op de openbare straten en pleinen met geld of eenig hasardtspel te spelen, alsmede iets te vertnoten of ten gehoore te brengen, wat tot rustverstoring aanleiding kan gever.. Waalwijk, 6 Juli 1905.' Burgemeester en Wethouders voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris, F. VY. VAN LIEMPT. Onder dit hoofd bevat de „Nieuwe Cou rant" een artikel, betreffende den politieke» toestand in ons vaderland. Het begin van dit artikel, waarin ge sproken worJt over den rol van H. M. de Koningin in deze moeielijke dagen en de wijze waarop zij deze taak vervult, is treffend juist gekozen, en mag o.i. in onze dagen vooral wel in wat ruimer kring gelezen en begrepen worden, waarom we bet hier afdrukken Hare Majesteit de Koningin ontvangt na de gebruikelijke voorlichting der voorzitters van de Kamers en van de vice-president van den Raad van State to hebben inge wonnen, onderscheider. staatslieden in gehoor op Het Loo. Daaruit blijkt, dal de Koningin veelzijdig advies wenscht in te winnen en er prijs op stelt zich zelve een helder inzicht te ver schaffen in den aard der crisis en de mid delen otn deze op te lossen. Het moet op hoogen prijs gesteld worden dat de Koningin haar constutioneele taak aldus opvat. In omstandigheden als waarin thans het land verkeert, is het bezit van een persoonlijkheid „boven alle partijen* aan het hoofd van den Staat, reeds op zichzelf een onschatbaar voorrecht. Hoeveel te meer wanneer Zij bl'jkt geeft de door haar te ver- leeneu opdracht tct kabinetsvorming niet als Men herinnert zich de bekende plaat van het Volkna de stiking van 1903, welke plaat minister Kuypt-r te zien gaf, een ar beider worgend Thans heeft het blad een nieuwe plaat onder het opschrift „Revanche", en nu is het minister Kuvper, die geworgd wordt door een arbeider (sociaiis1). Het vi rbuhd wordt aangegeven door het korte onderschrift: „April 1903-Juni 1905" Nu weel mei. het. Een socialistische „revanche" wis de uit slag de jongs'e verkiezing. Voor ile oud-liberalen, voor de Twentsche industrieelen, die met vreugde stemden op Van Kol, voor den lieer Röel en zoovele anderen moet deze plaat hartverheffend zijn Heldenroman vau HENRYK SIENKIEWICZ voor He Echo van het Zuidenvertaald door H DERDE BOEK. (72) HOOFDSTUK IV Ieders bestemming is in Gods hand 1 antwoordde Longinus ernstig. Gij antwoordt nooit op hetgeen ik vraag hernam Zagloba verstoord. Hebben de Grieken Troje niet verwoest om een vrouw En wat is de eerste oorzaak van dezen oorlog? Ook weêr een vrouw? Chmiel heeft het in zijn hoofd gekregen om verliefd te zijn op de vrouw van den starost van Tchérine, of omgekeerd en terwille daarvan moeten wij nu op leven en dood vechten. Dat kemt, omdat er verschil van liefde is de eene is schuldig en de andere zuiver, heilig en strekt tot meerdere eer van God 1 A la bonne heure dat is tenminste een verstandig antwoord. Zijt gij reeds gauw voor nemens God op deze wijze te eeren Ik heb gehoord, dat een schoonheid van het hof U een sjerp geschonken heeft. Broeder.... dierbare broeder! Maar de drie koppen zijn nog een hin derpaal, is niet Helaas, dat is maar al te waar Luister dan eens raar mij.... Doe het nn in eens goed en houw ze met één slag af van Chmiel den Khan en van Bohun Ja Ja Als die maar op één rij wilden gaan staan, antwoorde Longinus, deoogentep hemel geslaan. Bij den aanvang van dit gesprek had W oio dowski zijn paard naast dat van Jan gebracht en sloeg hij zwijgend diens strak gelaat gade. Eindelijk kon hij zich niet meer inhouden en stiet hij zijn vriend met den stijgbeugel aan. Jan, het is verkeerd zich door zijn wan hoop te laten neerslaan. Ik ben niet wanhopigik bid. Het gebed is heilig; maar gij zijt geen monnik, om al uw tijd er aan te wijden. Met sombere, vaste stem antwoordde Jan Ach wat zal er voor mij beter zijn, dan mij in het stille klooster terug te trekken. Het is uw plicht haar te redden. Ik zal er mijn best voor doen... Maar, als ik haar terugvind, zal het dan niet te laat zijn 1 Laat mij bidden vriendrijt mijn bloedende woud niet open Zwijgend zetten zij hun tocht voort. HOOFDSTUK V. 2. Met hoeceel kunstmest moet de tuinier zijn bedden bemesten P Last ons eerst de kalk nemen. Om de twee jaar moet de tui nier aan eiken vierkanten nieter 2 ons Lndbouwkalk geven, in het voorjaar uit te slrcoien en onder tc werken. Wat de andere vier aangaat, de hoeveel heid. die men daarvan geven' moet, hangt natuurlijk af van den aard van de vrucht. Gij begrijpt wel, dat koolsoorten, als roode kool, witte kool enz. eénigszins andere be hoeften hebben dan uien, peeijes sla enz, toch is er wel een gemiddelde aan legeven. dat men zoo ongeveer altijd nemen kan. Dat gemiddelde is Chilisalpeter V9 ons per vierkanten M. Patentkali l/s Superphosphnat 1/8 t Kaïniet 2 Vergis u echter niet: waar gij patentksli geeft, behoeft ge geen kainiet te geven en omgekeerd, als gij kaïniet op de bedden gestrooid hebt, kunt gij de patentkali mis sen. Ik zal dat aanstonds nader uitleggen. Alvoiens echter verder te gaan, wil ik u eens wat zeggen. Gij zult misschien voor do verschillende tuinbouwgewass-m, die gij in uwen hof verVouwd, wel eens wat racer in bijzonderheden de bemestingswijse willen leeren kennen. Dat is gemakkelijk. Er be staan boekjes, waarin alles, wat gij er van weten moet, tot in kleinigheden beschreven staat. En het mooiste van de zaak is, da' gij die boekje voor niets krijgen kunt, als gij er om vraagt. Gij neemt daartoe een gewone briefkaart van 3 ct*. Op de adreszijde schrijft gij het volgende Landbouwkundig Bureau Utrecht, Oude-Grachl 4-8 bis En op de andere zijde „Zend mij s. v. p. de boekjes over de bemesting van de tuinvruchten". En daarouder natuurlijk uw naam en uw beroep en uw juist ndres. Lit die boekjes kunt gij met juistheid leeren, hoe alle gewassen in bijzonderheden moeten behandeld worden. 3. Nu zal ik nog met een enkel woord zeggen, wanneer het chilisalpeterde patent kali, het kaïniet en het superphoshaat moet gegeven worden.Van de kalk toch hebben we dat reeds gezegd. Onder de eigenlijke tuingewassen zijn cr slechts weinig, die het best met kainiet bemest worden, zoo onderandere de kool soorten. Men geeft dit kaïniet aan het land geduieude den winter of in het voorjaar. De bemesting van het koolland kan niet gauw te sterk zijn. Er is geen gewas, dat zulk een vruchtbaren grond eisebt. Alle an dere meststoffen dus chilisalpeter patentkali en superphosphaat, geeft men, bij het laatste bereiden van de bedden, dus kort voor het zaaien. Eerst de patentkali, dan het super phosphaat en het laatste chilisalpeter. Het chilisalpeter kan men ook, als de planten reeds uitkomen, tusscheu de plauljes voor zichtig uitzaaien. 4. Hoe de kunstmest gegeven moet worden Het is reeds gedeeltelijk gezegd, doch ik wil er nog een enkel woord bij voegen. Het is niet noodig, dat het chilisalpeter hel superphosphaat en het patentkali worden uitgezaaid of uitgestrooid Men kan de vereischte hoeveelheid (zie onder no. 2) ook uitgieten. Maar dan moet men de ge noemde stoffen natuurlijk eerst oplossen in water. Men neemt daartoe b. v. acht dagen voor het zaaien de patentkali die men noo dig heeft, en lost die op in zooveel tonner» water (van 10 Liter) als men onsen noodig heeft. Is de grond erg droog, dau is het geen bezwaar de hoeveelheid water grooter te nemen. Is het zout goed opgelost dan giet men de oplossing over het zaaibed, of over het bed, waaiop men poolen of planten moet. Op dezelfde wijze doet men vier dagen voor het zaaien of planten met het super phosphaat. Doch de chilisalpeter oplossing giet men in drie porties over het bed. Het eerste gedeelte een dag na het zaaien, het tweede gedeelte, als de plautjes goed en wel uitgekomen zijn, en het derde gedeelte eenige weken later. Wanneer de hoeveel heid water aan den a*rd van den grond ;;-en schade doei, kan men de oplossingen een weinig verdunnen. De oplossing van het chilisalpeter mag echler niet te veel verdund worden. Eu nu de voordeelen van deze bemesting Behalve dc reeds genoemde nog deze: Op den duur is het goedkooper. Het be drijf wordt gemakkelijker en zindelijker gevoerd. Allerlei ongedierte, worm vlooi, luis enz. die bij het gebruik van stal en straatmest, en vooral bij beer zoo vaak de tuinvruchten beschadigen sn vernielen, zul len veel minder voorkomen. Mij dunkt voordeelen genoeg. Men neme de proef. Krétuski had een dubbel doel le bereiken uit te vorschen of Krywouos nog altijd Ka- menetz belegerde, of dat hij zich bij Chmiel- uigki had gevoegd en ten tweede, do bewe gingen van de Tartaren der Dobrutcha na te gaan. Hadden zij het leger van Krywouos versterkt, of kampeerden zij nog op den anderen oever van den Dnieper Voor het geval, dat Krywonos en de Tartaarsche hor den trachtten zich met Chmieluigki te ver binden, moest deze laatste onmiddelijk worden aangevallen. Maar de opperbevelhebber, prins Zaslawski, verspilde volgens gewoonte zijn tijd met feestvieren. Vol wanho' p zag de hsrtog het gunstige oogenblik ontsnappen. Als de oorlog op deze wijze werd gevoerd, zouden niet alleen Krywonos en de Tartaren der Dobrutcha, maar ook de Kan in persoon met de horden van Azow, Pérékod enNohai er in slagen, zich bij Chmielnigki te voegen Krétuski kon met zijn handvol soldaten het hoofd niet bieden aan de veertigduizend Kozakken van Krywonos. Hij nam daarom zijn toevlucht tot een list. 'Onder de soldaten van Krywonos, de in woners van gehuchten dorpen en steden, waar zij doortrokken, verspreidde hij het gerucht, dat zijn troep slechts een voorpost was van het leger van den gedachten hertog. Als op den wind voortgedragen vloog dit gerucht langs de oevers van den Duiestr tot Kame- uetz en Yaboilik. Wederom klonken de angst kreten „Yaréma komtYarema komt Niemand twijfelde er aan. Het koninklijke leger zou Chmielnigki aanvallen, terwijl Yare ma Krywonos voor zijn rekening nam. KrywouoB was besluiteloos. Zou hij op trekken tegen den hertog Hij wist maar al te goed, wat hem dau te wachten stond. Te gen ieder ander leger zouden zijne soldaten vechten als leouwenmaar voor Yaréma zouden zij vluchten. In zijne radeloosheid, besloot hij, zich met geforceerde marrchen bij Chmiel te voegen. Doch toen vernam de Kozak een nieuwe, verpletterende tijding, eveu-jens door Krétuski uitgestrooid. ChmieTs leger was vernietigd de' opstand was in bloed gesmoord. Krywonos werd razend van angst. Hij dacht er over, naar het Westen te vluchten, dwars door de steppen heen, in de ho >p eene schuilplaats te vinden bij de Tartaren Maar eerst wilde hij zich van de waarheid overtuigen. Hij moeBt ouder zijne luitenants iemand vinden, die zich wilde be lasten met deze gevaarlijke verkenning, een man, die, wanneer hij den vijand in handen viel, alle martelingen zou doorstaan, het vuur, den paal, het rad, liever dan de plannen van zijn chef te verraden. Op een nacht liet hij Bohun roepen en zeide Luister? Yaréma staat gereed om ons aan te vallen er schiet niets anders over dan te sterven. Ik heb het gehoord maar, voor den duivel, waarom zouden wij moeten sterven Wij kunnen hem onmogelijk weerstand bilden aan ieder ander wel Aan Yaréma niet 1 Mijn soldaden zijn hang. Ik niet... Ik heb een zijner regimenten te Wasilowka vernietigd. Dat weet ik. Mear ik durf geen slag te leveren- Mijne mannen zouden vluchten en hun wapens tegen mij zelf keeren. Als dat het geval is, laten wij ons met Chmiel vereenigen... Chmiel is verslaan door het koninklijke leger. Ho Dat geloof ik zoo gauw nietChmiel is een slimme vos zonder Tartarsn waagt hy zijn huid niet. Zoo heb ik ook gedacht Wat er ook van zij, wij moeten weten, hoe hst staat. Dengene, die het waagt, ondanks Yaréma, in de vijandelijke gelederen door te dringen en door den toestand te verkennen, geef ik een zak vol goud. Ik zelf zal gaan, niet voor het goud, manr voor de eer der Kozakken Gij, mijn zoon gij. de tweede ataman? Welnu, ik beloof u. dat gij eerste ataman zult worden, want gij zijt do eenige, die niet sid dert voor den naam van Yaréma. Hoeveel mannen wilt gij? Vijfhonderd, maar de beste Eu ik verwed er mijn hoofd onder, dat ik Poolsche krijgsgevangen meebreng, die ons alles zullen verraden. Ga, mijn zoon, ga aanstonds De kanon nen van Kamenetz bulderen reeds ter eere van de overwinningen der Lakhs* Bohun verwijderde zich em toebereidselen te maken Zij, die aangewezen waren om hem te vergezellen, dronken om zich den noodigeu moed te scheuken: hij dronk mede de bran dewijn prikkelde en verhitte hem- Daarna liet hij een ton teer brengen en zonder zich te ont doen van zijn kostbare zijden en fluweeleu kleederen, dompelde hij zich daarin tot over zijn ooren. Nu l en ik zoo zwart als de nacht de oogen der Lakhs zullen mij niet van de duis ternis onderscheiden Hij rolde zich rond op een Perzisch tapijt om zich te dragen, sprong to paard en in het nachtelijk duister reuden zijne volgelingen achter hem aan. Van zijn kant bereikte Krétuski Yarmoline. Hij bracht de inwoners, die het gewaagd had den» hem weerstand te bieden, tot reden en gaf zijn troep een dag rust. Middelerwijl be raadslaagde hij met zijne officieren. Ziehier wat ons te doen staat, zeide hij de opstandelingen kastijden, ons over zoo groot mogelijke ruimte verspreiden, overal schrik rondzaaien, en het gerucht uitstrooien, dat het geheele leger in aantocht is. Voor eene goede uitvoering geloof ik, dat het noodzake lijk is, onze krachten te verdeelen. Zoo denk ik er ook over, bevestigde Wolodowski. Wij zullen dubbel zoo talrijk blijken. Als wij overal tegelijk verschijnen, zal men deuken, dat wij de voorhoede zijn van i ter gelegenheid der WAALWIJKSCHE KERMIS. DINSDAG. Soirée Amusante ten 8 uur in de zaal „Musis Sacrum" te geven door het varieté- gezehchap onder directie der Gebroeders Faveur. WOENSDAG. Concert der haiinouie* St. Crispijn" in de zaal van den heer Jos. Thijsstn. Aanvang 8 uur. Soiiée Amusante ten 8 uur in de zaal „Mnsis Sacrum", te geven door het varietó- gezelschap onder directie der Gebroeders Faveur. DONDERDAG. De van ouds bekende feestelijkheden der harmonie en gilde „St. Crispijn. VRIJDAG. Vilksbal op „Musia Sacrum." Aanvang 101/, uur. Café Chr. Appels. Dagelijks dansge legenheid in de prachtig versierde muziek tent. o Café J. Fransen. Dagrlijks dansgele genheid in de piachtig versierde concertsaal. o Café Jos. van de Weiff. lederen dag prachtige muziek der Diensts Mandoline- Orchestrion Geisha. eene leger van hondeidduizenden. Gij hebt to bevelen, wij te gehoorzamen, besloot Longinus. Jan nam aanstonds zijn maatregelen. Hy verdeelde zijn troep in vier detachementen. Hij zelf nam de leiding ™n het eene de drie andere zouden respectievelijk Wolodowski, Longinus en Zagloba volgen. Deze laatste aarzelde een oogenblik maar, hoe groot zijne voorzichtigheid ook was. de trots om aan het hoofd Ie staan van eeD hon derdtal hij uitstek dappere minnen, behield de overhand hij gevoelde zich eensklaps een held. En nu, ieder zijn weg zei Jan Keert in drie dagen terug nrar ïarmuline spaart zoo veel msgelijk de manschappen Totover drie dagen, te Yarmoline rieptn Zaglol a, Wolodowski en Longinus. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 1