Nummer 58 Zondag 23 Juli 1905 28 Jaargang Tweede Blad. De Oorlog buitenland. binnenland. Turkije. België. Engeland. Duitschland. Rusland. Provinciaal Nieuws 2. 3. 4. van Er is weinig nieuws van den oorlog. Van het terrein verluidt alleen dat de Japanners steeds voorwaarts rukken, nieuwe divisies aankomen en de Russen ten slotte geen uitweg tullen weten. Van Russische zijde heet het dat Wladi- wostock de sterkste vesting ia die men denken kan, onneembaar haast Als t maar waar is. Ook is verschenen het rapport van ttoa- jestvrnsky, die heeft het over slechte schepen kanonnen, projectielen, machines, muiterij aan boord. Hij deelt mede dat vele schepen van Nebogatofs eskader iu den slag niet mederochten, zoodat hij ten slotte dreigde ze in den grond te zullen boren, «oen begon mcn te vuren. Op sommige schepen werd aelfs de roode vlag geheschen. Een mooie boel is 't daar dus ook al geweest. Het laatste bericht zegt dat op Sachalin 461 Russen, onder wie 1 kolonel ?n 14 andere officieren zich overgegeven hebben. De vredesonderhandelaars zijn beider zijds naar de plaats van samenkomst ver trokken. I, -TT1 de hoogepriestcr Pobonosjet, giste en een luitenant der gendarmerie te Hesringsfors doodgeschoten, en talrijke moordpartijen op andere plaatsen anderzijds 'aat de regeering bij honderden gevangen nemen en vele exécuteeren of verbannen. Een vreeselijke toestand. Het Zemstwoconpres werd eerst door de politie verbodeD, maar men stoorde zich daar niet aan. Later kon men toch viij doorgaan. Aangenomen werd het door het congres bureau uitgewerkte grondwetsontwerp bene vens een motie, waarin het congres zijn atkeuriug te kennen gaf over de schending van de algemeene rechten der Russische burgers door regeeringsanibtenaren, en waarin de voor de publieke zaken optredende mannen worden verzocht de in dit opzicht benadeelde personen iu bescherming te nemen en be wijzen bijeen te brengen voor de rechtsver krachting waaraan de autoriteiten zich schul dig hebben gemaakt. Er is gisteren een aanslag gepleegd op het leven van den Sultan. De aanslag is mislukt. Door het ontploffen van een dynamietbora op de straat voor de moskee, toet» de Sultan na hel selamlik de ino-kee verlie', zijn 40 personen gedood. Turken en soldaten vreemdelingen zijn er niet gedood. De Sultan keerde ongedeerd en volkomen kalm in het paleis terug. Kort daarop omving hij den Oostenrijkschen gezant. De dader is waarschijnlijk gedood. Donderdag werd te Brussel ter herdenking vau de 75 jarige onafhankelijkheid diuk gefeest, 's Morgens was er godsdienstige herdenking van koning Leopold I in de kerk te Laeken, waarbij de koning, de ministers en de Kamerleden tegenwoordig ware: 's Middags begon het militair steekspel door de cavalerie eo was er historische optoch' van gilden. Iu Antwerpen wordt Zondag alle school kinderen een feestmaal aangeboden. De koning komt er den 27s'en, als wanneer ook het Duitsche oorlogsschip „Kaiser Karl der Grosse" tn de haven zal liggen. De verlichtiog te Brussel is gisteren recht tooveiachtig geweest. Men oordeele Tusschen de Noord— en Zuidstatie, lai-g» de gi oote boulevards hebben 80,000 clec rische lampjes gebrand met eene krach: vau 400 000 waskaarsen de Kruidiuinlaan was verucht met 26,000 lampjes, waartas>chen groote versieringen en 3500 lampjes van alle kleuren. Van de Rogierplaats naar het Kanaal, 25 gioote motieven met 4000 lampjes. De Zenuelaan werd verlicht doo' 3500 lampen verdeeld over verscheidene versie— ringen. Van de Leopoldbrug naar Koekelberg zijn 42 versieringen met 7000 lampjes. De Noordlaan is in de breed.e verlicht met 18 motieven, bevattende 4000 lampjes, terwijl de beide zijkanten noj door 700 lampjes verlicht werden. Voor al de verschillende versieringen zijn gebruikt 50 masten van 18 meters, 35 kilo meters koorden, 25 kilometers electrische kabels, evenveel buizen om de draden te bevatten erv 30,000 bloemen. Zondag werd de tentoonstelling te Luik bezocht door 68,885 personen. In 100 dagen klom het aantal afgegeven toegangs bewijzen tot 2 millioen. Het vestingontwerp ontmoet van alle zijden heftigen tegenstand, de koning heeft er gisteren voor gesproken bij de feesten te Brussel, maar 't zal niet helpen, het mi i— sterie lijdt groot gevaar. De regeeriog heelt een nederlaag geleden met de Iersche wet, 't scheelde eeDige stem men, er ontstond groot tumult; gejuich en getier. Balfour zal echter met zu ministerie niet aftreden. De bevolking van hel Duitsche rijk, die blijkens de jongste volkstelling op I Dec 1900, 56,367,000 bedroeg, is thans tol 60 millioen gestegen. In het eind van dit jaar wordt weder een telling gehouden, waarbij zal blijken, met hoeveel dit laatste wordt overschreden. In het jaar 1816 was de ge zamenlijke bevolking 24.1 millioen. In 1870 40.8 millioen. De 50 millioen werden in 1892 bereikt. In 72 jaar heeft de bevo'ktng des rijks zich oDgeveer verdubbeld. Volgens de Berliuer Neuesten Nach- richten, zijn er sedert het begin van den opstand 16 000 officieren en manschappen naar Duitsch Zuidwest-Afrika gezonden en heeft het gcheele grapje al 250 millioen mark gekost. Geen gelukkig debuit voor Duitschland als koloniale mogendheid! De toestand in Rusland blijtt rot, overal moordaanslagen op vorstelijke of andere hooggeplaatst personen. Eergi teren weer op Nieuwe verkiezing Tweede Kamer. Uit den Haag wordt gemeld, dal wegens zijn benoeming tot secietaris-generaal aan het Hof van Arbitrage de heer mr. L. P. M. H baron Michiel» van Verduyneti zijn Kamerlidmaatschap en andere functies neer legt. De crisis. Het Haagsche correspondentieburean meldt Naar, ook na de tweede conferentie van H. M. met den heer Goeman Borgesius verluidt, zou aan de samenstelling van een ministerie tot grondslag gegeven moeten worden, dat het zooveel mogelijk de afspie geling zal zijn van de verschilleude groepen der liberale partij. Hoewel nog geen definitieve beslissing is genomen over de richting van het a.r. Ka binet, hoort men toch in politieke kringen herhaaldelijk namen noemen van a.s. minis- tors. Zoo wordt als aanstaand Minister van Financiën van verschillende zijden ge doodverfd mr. Th. H. de Meester, de hier met verlof vertoevende vice-president van den Raad van Indië. De heer de Meester was voor hij naar Indie toog ch*f der Generale Thesaurie aan het Ministerie van Financiën. (Vad.) Naar wij van terzijde vernemen zou er groote waarschijnlijkheid bestaan, dat mr. van Tienhoven, thans Commissaris der Koningin iu Noord-Holland, in het komen de Kabinet zitting zal nemen. (Stand.) Minister Ellis. Wij vernemen, dat minister Ellis even min bereid is aan het hoofd van het depar tement van marine te blijven in een nieuw Kabinet, als een Kamercandidatuur in Den Helder te aanvaarden. Mr. Troelstra. Uit Mr. Troelstra's artikel in Het Volk van gisterenavond blijkt, dat de sociaal-de mocratische leider lust gevoelt het Kaaier- lidmaatschap er aan te geven. In verband hiermede maken wij melding van een voor eenige maanden in Friesland loopend gerucht, dat ons destijds onwaar schijnlijk leek, dat nl. de heer Tioclstra de politiek dvn rug zou toekeeren en een be trekking aanvaatden bij de Brandwaarborg- maatschappij „Neerlandia". Tweede Kamer. Men meldt uit den Haag Bijna alle nieuwbenoemde leden van de Tweede Kamer hebben hun zitplaats in 's lands vergaderzaal gekozen. De twee leden der rechterzijde, die wegens plaatsgebrek aan dien kant, op een voor bank links zaten, zullen in de nieuwe Kamer aan de overzijde te midden van hun partijgeuooten plaats nemen. Voor htt komende zittingsjaar zal alleen de bekleeding der zaal vernieuwd worden. Hel laat zich n.l. aanzien dat het plan van verbouwing der zaal in verband o.a. met uitbreiding der journalisteutribune, eerst in het daarop volgend jaar voor uitvoering gereed zal zijn. De beer W. P. G. Helsdioge», hel niet herkozen Kamerlid voor Lochem, is door de sociaal-democratische arbeiderspartij candidaat gesteld voor de Tweede Kamer te Zutphen. Uit de Hofwereld. Nu Het Loo meer en meer de besten dige verblijfplaats van H. M. de Koningin en Z. K. II. den Prina ia geworden, gaat men ten paleize vo rt met het aanbrengen vau verbeteringen. Na de muurschilderingen in de vestibules, den bouv ran nieuwe keukens en den nog niet voltooiden bouw van nieuwe stallen rlc volgde dezer dagen het metselen van een nieuwen muur met ijzeren hek om een gedeelte van het Ko ninklijk park, dat tot dusver door een primitieve houten schutting omheind werd. Op het groote grasveld (domeingrond) ter zijde van de Paleislaan, is nu ook een villa in aanbouw, welke als woning zal dienen voor jhr. Van Geen, particulier-secretaris van II. M. Tegenover deze villa, eveneens op paleisgrond, werd anderhalf jaar geleden een buiten gebouwd voor Hr. Ms. jager- meester, don heer Loudon. Zoo zullen na verloop van eenigen tijd de voornaamste Hofdignitarisaen hun eigen villa bezitten in de onmiddellijke omgeving van het paleis. Het jachtseizoen op het Loo wordt einde Juli geopend met een jacht op water wild. Evenals verleden jaar zullen gedurende den herfst groote jachtpartijen plaats hebben vooral op herten, die er overvloedig zijn. Boni. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seinde gisteren Boni weigerde. ultimatum. Expeditie gisteren zonder tegenstand geland bij Oed - jong Patiro. Heden langs de oevers van de Patiro noordwaarts opgerukt. Uit het feit, dat in het bovenstaand telegram nog eens wordt medegedeeld, dat Boni het ultimatum weigerde, kan opge maakt worden, dat den vorst van Boni voor de laatste maal gelegenheid i» ge- geschonken de zaak in der minne te doen oplossen. Men zal daatbij hebben verwacht, dat de groote maritieme en militaire macht ter reede van Badjowa vereenigd dien vorst mogelijk zou imponeeren. Is onze opvatting juist, dan is ook deze laatste pogin„ om het. Boni-incident zonder bloedvergieting tot een goed einde te brengen, vruchteloos geweest. Uit Valkenberg (Gculdul) De middagtreinen kotm n schier alle met vertraging hier aan. De oorzaak moet ge zocht worden in het groote vervoer van vreemdelingen en logés tsaar onze plaats alsmede van koffers enz. In de laatste dagen is de drukte erg toegenomen. Alle hotels zijn als het ware „vol" hetgeen nog al iets zeggen wil, als men weet, dat deze hier bij tientallen zijn. Gymnastiek. Het Ned. gymnastiek - verbond geeft 27, 28, 29, en 30 Juli a. s. groote turn- wedstrijden en feesten te Apeldoorn. Concerten, turn-, zwemwedstrijden, openbare uitvoering van alle vereenigin- gen vereerd met het bezoek van H. M. de Koningin en Z. K H. Prins Hendrik der Nederlanden, optochten, feestmaal tijden, een feestmarkt en wat dies meer zij, staan op 't programma van deze feestdagen, die bijgewoond worden door Duitschers, Franschen, Belgen cd Italianen en die eenig in sportwereld beloven te zijn en massa sportmenschen en belangstellenden zullen trekken. van het leestklaarmaken, onderwerken onmisbaar tc zijn. a a_*A..i.4 L»4 T A A. Waalwijk, 22 Juli 1905. Benoeming. De heer P. van Schuppen alhier is benoemd tot onderwijzer aan O. L. School te Veenendaal (de Klomp). Van Schijndels Schoenwerk in Engeland. In de Londensche »Boot and Shoe Trades Journal* lezen we het volgende berichtje De fabrikaten van de meeste Holland- sche schoenfabrikanten zijn tot nog toe door Britsche en Amerikaansche fabri kanten niet als een ernstige factor in de concurrentie beschouwd. De verschij ning op de Londensche markt van A. H. van Schijndel (Waalwijk), met een reeks artikelen, die op zijn minst geno men elk geïmporteerd fabrikaat van het Vasteland evenaren, zal die meening spoedig doen veranderen. DeEngelsche agent is mr. H. Knight, 184 Aldersga- te-street, waar een komplete monster collectie te zien is. Een verslaggever van het Journal nam eenige dagen ge leden inzage der monsters en bericht zeer gunstig over de afwerking, den leestvorm en getal gemeen eerste-klasse karakter der schoenen. Groote aandacht schijnt er besteed te zijn aan alle details zetten en uitpoetsen, met het gevolg dat iedere schoen West End fabrikaat gelijkt De collectie bestaat uit dames prima bruine en modekleurige laarzen en schoenen met een keur van zwart glacé artikelen, in prachtige modellen. In de modekleuren zijn de pruim en biscuit kleurige artikelen ware kunststukken, die door alle voorname winkeliers in het land gezien mogen worden. De •heeren artikelen zijn over de laatste modellen leesten gemaakt, zien er chi que uit, hebben goeden pasvofm en zijn keurig gestikt en uitgepoetst. Elk genre draagt het stempel van ervaring, kennis en moderne ideeën. Wij felicl- teeren A. H. van Schijndel met zulk een succesvol debuut en voorspellen hem een spoedig succes, dat door dt uitnemendheid zijner fabrikaten welver diend is. Vakbl. Schoenm. Vergadering. Morgennamiddag ten 5 uur is in 't café van den heer Chr. v. d. Werff eene vergo- drring belegd van snijders en mees terknechts der verschillende, schoenfabrieken, om tot eene vereeniging te geraken. Naar men ons mededeelt zijn alle snijders en meesterknechts zeer welkom. Attentie. Wij vestigen de aandacht op de éta lage van kunstwerken in de vitrine van de firma Wed Th. van Delft zonen alhier, schilderstukken, geëxposeerd op de tentoonstelling te 's Bosch. Nuur het Heilig Land De Êerw. heer Suys, leider en orga nisator in Nederland van een groote pelgrimstocht naar het H. Land zooals onze lezers weten, en die zijne pogingen bereids met goeden uitslag bekroond zag heeft vooral te kampen met het idee, dat de reis te warm en te vermoeiend zal zijn. Z.Eerw. schrijft daaromtrent eene uit stekende weerlegging in verschillende dagbladen, waaraan wij een en ander ontleenen Uit eene zeer omvangrijke correspon dentie en uit zeer vele besprekingen met Nederlanders werd mij luce clarius», dat in deze schoonc onderneming de schrik een leelijke rol speelde en zich als eene groote macht tegenover mijne pogingen stelde. En toen gebeurde het nog, dat die macht hulptroepen kreeg van iemand die wel niet in September, October, noch met de Assumptionisten, in 't H. Land is geweest, maar die toch ten onzent een goede figuur had gemaakt op het gebied van letteren over Palestina. De weg, dacht me, was mij aange wezen. Om der waarheid wille, ter juiste voorlichting van alle Nederlanders, te mijner geruststelling moest ik vertrouw bare menschen raadplegen, die verschei dene jaren in Palestina doorbrachten en dus wel met de maanden Septem.October waren in aanraking geweest, en ook menschen die met de Assumptionisten den tocht ooit medemaakten. Z.Eerw. correspondeerde dan met verschillende personen, die de reis in dienzelfden tijd des jaars maakten, man nen van naam, als Dr. Le Blanc, Pastoor Smets, Pater van Kasteren e. m. a. wier antwoorden Z.Eerw. alle publiceert. Het zou ons te ver Voeren, al die getuigenissen weer te geven, maar allen zijn eensluidend,in hunne mededeelingen dat de tijd door den Eerw. heer Suys gekozen, de beste, de meest wenschelijken is, met het oog op de temperatuur, het schoone wat dit land biedt, dat ervan, te veel vermoeienis onder leiding der Assumptionisten geen sprake isin 't kort alle tegenwerpingen worden glans rijk weerlegd, allen zeggendit is de tijd om de reis naar het H. Land te maken. Twee en twintig Nederlanders hebben zich reeds definitief opgegeven, terwijl nog een 10 tal zoo goed als zeker meegaan. Een mooi resultaat voorwaar. Aan het slot schrijft de Eerw- heer Suys dan ook Ik zou de getuigenissen met velen uit het buitenland kunnen vermeerderen, zelfs van verscheidene aartsbisschoppen en bisschoppen en, die ook met de Assump tionisten den pelgrimstocht volbrachten maar ik acht mij met die getuigenissen tegenover uwe lezers en mijne pelgrims-, in-spe genoeg verantwoord. Een twintig Nederlanders zijn nu be slist. Ik ken er nog zeer, zeer velen, die grooten zin hebben, maar aarzelen, 't zij uit eigen bangheid, hetzij om de angstige bezorgdheid hunner familie-le den, of wel, wijl zij al te zeer meenen, Zouden ze ten slotte over al die kleine hindernissen weten heen te stap pen Voor zulke reis bestaat er allicht eenig bezwaar. Als iemand ernstig naar 't H. Land heen wil, dan stelt hij niet uit, dan komt hij alle obstructies te boven. Wie, die de geschiedenis koryt, heeft het ooit gehoord, dat waar een oproep klonk voor een heerlijke daad, de Nederlan ders achter blevenuit vrees Dat zou wel de eerste maal wezen. Neen velen zullen zich scharen om het vaandel, waarop de fiere Nederlandsche Leeuw, die nooit vrees kende vele schouders zullen gaarne den last des kruises trosschen op Jezus lijdensweg. Wat ons wel eenigszins verwondert is, dat er tot nu toe nog niemand uit onze plaats of omgeving is ingeschreven terwijl er toch zoovelen zijn, die zoo uitstekende gelegenheid hebben om dezen zeldzamen tocht mee te maken. Er zijn cv toch genoeg in staat om dezen pelgrimstocht naar het H. Land tc vol voeren daar niets hen weerhoudt. We hopen en vertrouwen dat spoejjig een dusdanig besluit wordt genomen, opdat ook onze gemeente op die H. Plaatsan zij vertegenwoordigd. Provinciale Maten van Noord-Brabant. Het rapport in zake het ontwerp-bc- sluit der vernieuwde heffing van de provinciale paardenbelasting, tevens be handelende het adres-Scheffers c. s. om afschaffing ervan, en eenparig dat ont- werp-besluit goedkeurende, heeft tegen spraak der stalhouders uitgelokt. Zij de den bij gemotiveerd schrijven Prov. Staten opmerken, dat minister Thorbecke reeds bij de instelling, 27 Maart 1871, het onbillijke dier belasting aanwees, dat minister van Houten haar veroor deelde en minister Knyper haar afschaf fing in uitzicht stelde, en weerleggen verder het rapport. De Provinciale Staten hebben afge wezen het voorstel van jhr. mr. van Sasse van IJsselt om den aanslag der stalhouders en vrachtrijders in de pro vinciale paardenbelasting van f 1750. op f 13 per paard te brengen. Acht leden stemden voor het voorstel. De paarden belasting, na 30 April 1906 te continu- eeren is na discussie zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Alg. Ned. bond van Soboenfabrlkunten. Algemeene tevens Congres-vergadering van donateurs en leden, op Zondag 3C Juli 1905, in de zaal »Euphonia« te Kaatsheuvel. Programma Ten 12 uur: Ontvangst van het Hoofdbestuur en aanbieding van den ecrewijn. Opening van de Tentoonstelling der teekeningen van de leerlingen van den Vakcursu6 Ten 12l/i uur: Matinee der Kon. Harmonie Apollo*. Vergadering van het Hoofdbestuur. Punten van behandeling. 1. Het vaststellen der Notulen van de vorige vergadering. 2. Keuze van een Vica-Presidênt. 3. Benoeming van een 2en Secretaris. 4. Het bepalen der Gemeente, alwaar in Januari 1906 de Hoofdbestuurs vergadering zal worden gehouden. 5. Aanwijzing eener Commissie tot het nazien der rekening oVer 1904—05 (art. 23.) 6. Bespreking over hetgeen op de Alg. Vergadering zal worden behandeld. Ten 1 uur: Algemeene Vergadering in de zaal Euphonia*. Punten van behandeling 1. Voorlezing der notulen van de vorige vergadering. Verslag van den toestand en de werkzaamheden van den Bond over het 4e jaar 1904—1905 (art. 17 der statuten) uitgebracht door den Secretaris. Rekening en verantwoording der gelden over het 4e jaar (1904—05) uitgebracht door den penning meester. Begrooting over het 6e jaar (Juli 1905-06). Bespreking omtrent het houden v^n wedstrijden. Mededeeling en bespreking over het maandblad. Bespreking en benoeming eener Commissie voor sociale wetten. 5. 6. 7.

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 5