Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. tïWWmH Nummer 59. Donderdag 27 Juli 1905, 28e Jaargang. A N T 0 0 N TIELEN, BEKENDMAKING De Oorlog BEDRIEGERS BEDROGEN Uitgever: Winkeliers, die U andere zeepsoorten Van het Middenstands- Congres. FEUILLETON. IN DE HANDEN STOPPEN, ALS U Sl)NLIGHT= =ZEEP VRAAGT, BEDRIEGEN ZICHZELF, WANT ZIJ VERLIEZEN HUN DEBIET, U WENSCHT DE ZOO GUNSTIG BEKENDE SUNLIGHT. DE EENIGE BESTE ZEEP, GEEN ANDERE. LET DUS OP HET WOORD „SU NLIGHT" OP IEDER STUK ZEEP. V l>III llllllln l'llil I IT mill III III I' II Ml in—— De Echo van het Zuiden en Ungstrailsckt Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden f0.~5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden Uitgever. den WAALWIJK. ADVKETENTiiN 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Adverteutiëu Smaal ter plaatsing opgegeven, worden Smaal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden specific zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel Burgemeoftter en Wethouders maken bekend, dat het primitief kohier ran den Hoofden lijken omslag over _1905 door Heeren Gedeputeerde Staten van Noordbrabant Dij besluit van 18 Juli 1905 G. No. 45 is goedgekeurd cn gedurende 5 maanden voor een ieder ter lezing is nedergelegd Waalwijk, 23 Juli 1905. Burgemeester ea Wethouders voornoemd Get.: J. TIMMERMANS Wz. (L. B.) De Secretaris Get F. W. VAN LIEMPT, De meest Zuidelijke stad van ons land, het grijze Maastricht, waar men telkens herinnerd wordt aan dcu ouden lijd der middeleeuwen, toen de burgers leefden in grooten bloei, vrij in hunne steden, sterk in hunne gilden, trouw aan hun geloof, heeft deze week met hare gastvrijheid het Con gres van den middenstand geherbergd. Er is toch wel beweging in de gedachten merkbaar. Onder de burgers, die thans geheel door drongen zijn van de noodzakelijkheid van vereeniging, waren er een tiental jaren geleden die met het denkbeeld eenvoudig lachten. Bovendien, er was bij de bur gerij volkomen gemis aan solidariteit men bestreed elkander liever dan dat men wederzijdschen steun verleende. Jalousie en afgunst werkten in dezen stand bijzonder sterk en men zag in elkander liever de concurrentie dan de gelijkelijk belangheb- Heldenroman van HENRYK SIENKIEWICZ foor De Echo van het Zuidenvertaald door H DERDE BOEK. (74) HOOFDSTUK VI Ik moet u nog bedanken voer de goede zorg, waarmee gij de jonge prinses naar Bar hebt gebracht.... ik heb haar daar iu den besten welstand gevonden. ik zou u gaarne op mijne bruiloft verzoeken, maar die zal vandaag of morgen nog niet plaats hebben wij hven in tijd van oorlog.... en bovendien, op uw jaren, konden uw dagen wel eens geteld zijn! Ondanks zijn hachelijken toestand spitste Zagloba de ooren. Op uw bruiloft vroeg hij. Natuurlijk! Wat anders? Jk wil het meisje niet eerder mijne vrouw noemen voor dat de pope ons gezegend heeft Zagloba wendde het hoofd treurig naar Buhun. Laat mijn touwen los maken, als je blieft. Neen, neenGij hebt rust noodig vriend.... Gij zijt niet jong meer: gij gaat een groote reis ondernemen rust moet gij hebben. Waar zijt gij van plan mij heen te brengen Gij zijt mijn vriend... ik zal u bij een ander vriend brengen, bij Krywonos Wij beiden zullen voor u zorgen. benden... 't is er nog niet geheel uit.... maar men is dan toch zoover, dat men uitstekend geslaagde congressen houdt en zoo is nu weer in Maastricht geschied. Gelukkig, dat het zoo is. Want dc mid denstand neemt een tusschenplaats in, vormt den overgang vau de lagere naar de hoogere maatschappelijke lagen, een opklimming van den werkmansstand tot naar de hoogere rangen, en is daarom onmisbaar. Te meer nog, wijl zij de nog altijd onontbeerlijke economische functie vervult van de voort brengselen te voeren van den producent uaar den consument. En nu is het de taak van den middenstander door groote vak kennis, door angstvallige nauwkeurigheid, door onkreukbare eeilijkhtid en degelijkheid in den handel, er voor te zorgen, dat deze zijn functie onmisbaar blijve. Hiertoe is vereischt veel voorbereidende kennis, die hem ook als leider van den smaak van het publiek te pas komt, en voorts de nóodige hechtheid van eigen koopkracht en uithoHdingsvermogen. Samen leving kan in deze richting tot veel goeds leiden, wat meer zegt, zonder eendracht van optreden zal men er nooit komen, al leen reed* om deze reden, dat men bij hel gezamen ijk beraadslagen veel leeren kan en de middelen vinden om te bereiken wat noodig is. Op het congres in Maastricht zijn nuttige dingen aan de orde geweest. Om te begin nen de kwestie van de ^boekhouding en winkeladministratie.* Ja, hoeveel zaken worden er niet ten doode gedoemd omdat de boekhouding niet Dat zal wat worden 1 gromde de edelman. Eu wederom liep hem een rilling door de leden. Ik weet, dat gij verstoord op mij zijt, begon hij na een oogenblik. maar ten onrechte, God is mijn getuigeWij hebben samen gezellige dagen doorg bracht te Tchérinewij hebben er menig glas ge dronken en ik had voor u eene vaderlijke genegenheid opgevat.... En is nu het jonge meisje niet in uw macht Wat wilt gij dan meer Heb ik haar niet bewaard als een schat Gij hebt haar ontzien daar ben ik u dankbaar voormaar wilt gij haar dan eene hand aanbieden, die bevlekt is met het bloed van een onschuldige Kunt gij haar zeggen //Den man, die u gered heeft uit de handen van Kozakken en Tartaren, heb ik overgeleverd om gepijnigd te worden P* Schaam u en laat die touwen losmaken, waarmee pij mij verraderlijk geboeid hebt... Bohun stond op, bleek als de dood Hij boog zich over Zagloba en met een stem, heesch van woede, siste hij Vuil zwijn 1 Ik zal je aan stukken laten rijten, je roosteren boven een langzaam vuur en met spijkers doornagelen In een aanval van drift trok hij zijn dolk en omknelde hem krampachtig; reeds flikkerde het wapen voor Zagloba's oogeD... Maar het gelukte den Kozak, zich te be dwingen hij stak den dolk weder in de schede. Hei daarmannen, kom hierriep hij. Zes Zaporogen traden het vertrek binnen Gooi dezen spitsboef iu het varkens hok 1 De Kozakken droegen Zagloba weg en wierpen hem op een hoop mest in den aan- grenzenden stal. Daarna sloten zij de deur. Het was stikdonker door de spleten der planken, door het rieten dak drongen een dengt of niet in orde iï. Wij kennen ze in onze eigen omgeving wel, zaken b. v. waarin de eigenaar een goed bestaan vindt en die toch bij een eventueele overdracht voor anderen een zeer geringe waarde zou den blijken te bezitten, alleen reeds omdat b. v. de eigen werkkracht en arbeid in de exploitatiekosten niet werden meegerekend. Mr. Korthals Altes gaf andere voorbeelden die wij oi zen lezer onder oogen willen brengen en tsr overweging aanbevelen. Want er is toch zooveel aan een goede bock- houiliug gelegen De praeadviseur mr. Korthals Altes wees er dan op, dat het eigenbelang van den winkelier tot het goed houden (Ier boeken moet leiden, en hij gaf de volgende voor beelden ,oui de twijfelaars te genezen fH.et meerendeel der gemeenten hier te lande heft inkomstenbelasting, het rijk-, vermogens- en bedrijfsbelasting. Gij wordt naar uw oordeel te hoog aangeslagen. Hoe kunt gij nu de gegevens waar maken, waarop gij u tegenover den ambtenaar be roepen wilt Geef mij cijfers, voert de ambtenar u tegen en ik zal aan uwe bezwaren tegen den aanslag recht doen wedervaren. Doch gij kunt die cijfers niet maken, niet staven eu de aanslag wordt gehandhaafd en gij be taalt jaar in jaar nit te veel, mokkend over de ongeloovige ambtenaren, u beklagend over d n druk der belastingen, doch ge heel voorbijziende, dat dc ambtenaar zijn plicht deed eu dat bij u en u alleen de oorzaak ligt van de schijnbaar onbillijke be jegening, die gij ondervindt. Een tweede voorbeeld stelde spr. in het volgende geval. Gij wenscht uwe zaak van de hand te doen en moet tot dat einde uw winst be rekenen, maar als 't er op aan komt de cijfers te verzamelen om betrouwbare ge gevens te berde te kunnen brengen, dan zijt gij daartoe niet in staat. Wil men wellicht nog een derde bezwaar hooren tegen het niet houden van boeken Uwe belalingen gaan moeilijk en gij meent aar. uwe crediteuren eene regeling voor te kunnen 9tellen, maar elke bereke ning van vermoedelijke inkomsten en uit gaven faalt en de moeilijkheden worden eer dreigender dan dat zij afgewend worden. En zoo zou spr. kunnen voortgaan met het opsommen van gevallen, waarin zich het paar bleeke lichtstralen heen. Maar de oogen van Zagloba gewenden zich spoedig aan de duisternis. Hij keek om zich heen.... Geen vaikens, geen Kozakkeu in den stal.... Door de houten wanden zijner gevangenis hoorde hij duidelijk zijue bewakers spreken van alle kanten was de stal afgezet. Noch tans slaakte Zagloba een zucht van ver lichting. Hij leefde nog 1 Toen hij het wapen van Bohun had zien flikkeren, waande hij zijn laatste uur gekomen. Maar het stond vast, dat Bohun hem een wreederen dood bereidde. Ik voel mijn hart breken Ik kan geen vin verroeren God Vervolgens begon hij te bedenken, dat het hem gemakkelijk zijn zou een middel te vinden om te snappen, als hij de handen vrij had. Wanneer hij er maar in kon sla gen zijn sabel uit de touwen los te maken, zou het overige van zelf gaan. Maar hoe dat klaar te spelen Hij dacht na. Altijd nog op zijn rug liggend, begon hij zich heen eu weer te bewegen. Bij elk dezer bewegingen wou hij telkens zoowat een duim grond. ^Sakkerloot 1 wat een hitte!* De haren plakten hem op het hoofd Hij rustte even, blies wat uit en begon weer. Stil 1 Het kwam hem voor dat een zijner bewakers de deur naderde Neen Toen hervatte hij zijne beweging met nieu wen moed Eindelijk gelukte het hem een der wanden te bereiken. Eenmaal zoo ver, begin met inspanning van al zijn spie ren, langs de planken te schuren, in de hoop, dat het gerest van zijn sabel aan een spijker zou blijven haken. Maar het schoof voortdurend uit over de gladde muren en vond nergens eer. standpunt. Eindelijk bleef het aan een slevig voorwerp vastzitten... Zagloba deed een krachtigen ruk... o vreug de een klein gedeelte van het scherpe gemis aan eene boekhouding maar al te zeer doet gevoelen. Hoeveel jammer en ellende, hoeveel ou- rust, hoeveel financieel* achteruitgang zouden niet kunnen zijn voorkomen, indien ook maar de meest «envoudige boekhouding zou bestaan hebben, waardoor tijdig het verkoopen van de zaak, het inkrimpen der inkomsten aan het licht zou zijn gekomen. Geen boekhouding te voeren beteekent voor velen het volgen van een struisvogel politiek tot eigen nadeel, zich in slaap wiegen ten koste van onnoemlijk veel ver driet.* L66 is het. Dat ieder winkelier, dat ieder, die een eigen zaak heeft, zich toch toelegge op een goede boekhouding. Kan men het zelf niet men raadplege de vakmenschen en men kan er van verzekerd zijn, dat het geld besteed aan het doen invoeren van een goede boek houding, honderdvoudige vruchten zal af werpen. Het komt ons voor, dat de bespreking van de boekhouding en winkeladministratie een der nuttigste was van het congrea. Waarom Omdat hier in deze kwestie ieder burger zich zelf kan helpen of doeu helpen, zonder dat op hulp der regeering behoeft te worden gewacht. Wel kan de vereeni ging in deze veel doen. Bijvoorbeeld door het bedingen van gun stige voorwaarden voor de leden bij accoun tants en vakmenschen, wat dezen mogelijk zal wezen wanneer de veraeniging er voor medearbeidt, dat de eersten huu werkkring zien uitgebreid. Verder bij het aandringen op goed en practisch handelsonderwijs en niet minder ook bij het verleenen van onder linge hulp en voorlichting. Wij stippen slechts aan, in de hoop, dat zij, voor wie het plicht is van eigen en standsbelang voor de toepassing en uitwer king zullen zorg dragen. N. T. C. Een ontmoeting t usschen twee keizers. De gebeuitenis vat den dag is de samen komst van czaar Nicolaas en Keizer Wilhelm Maandagavond te Borga in Finland ecu ont moeting, die eerst vaag aangekondigd en on middellijk daarna tegengesproken door het Petersburggch Telegram agentschap toch zou plaats g?had hebben en van niet gering staal was bloot. Nu was hij er spoedig in geslaagd, de geheele sabel uit de schede te trekken eu het gelukte hein, haar stevig vast te zetten iu een spleetzijn touwen doorzagen, was toen voortaan het werk van een oogenblik. En weldra stond hij overeind vrij van boeien en gewapend. Hij maakte een kruis. Maar nu kwam de groote moeilijkheid. De stal was van alle kanten omringd een muis zou niet hebben kunnen ontsnappen en de omvang van Zagloba was meer dan gewoon. Als de Heilige Geeat mij zijue voor lichting niet geeft, ben ik nog een kind des uoods, zei de oude edelman in zich zeiven. Wanneer Hij mij echter redding zendt, dan zal ik daarvoor veel goeds ver richten. Buiten stoorden luide stemmen hem in zijne overpeinzing. Hij naderde den wand en legde zijn oor tegen de planken. Waar zullen we nu heengaan. Owsi- wuj vroeg een der Kozakken. Ik weet niet,., misschien naar Ka- menetz. Onze paarden vallen er bij neer, zij komen nooit zoover. Daarom hebben ze ook rust tot mor genvroeg 1 Na een oogenblik hernam de eerste slem, maar gedempt Me dunkt zoo. dat onze ab man van Kameneti wel naar Yampol zal gaan. Zagloba hield den adem in. Zwijg, als ge waarde hecht aan het leven luidde het antwoord. Maar Zagloba hoorde nu stemmeu aan den anderen kant. Hij liep er aanstonds heen. Ellendig zei de eene, niet slapen, belang zal zijn op den loop van zaken in het groote Moscovi ische rijk en in het Verre Oosten. Uit Peteisbirg wordt geseind, dat de czaar des morgens aan boord van de „Poolsier" uit Petershof naar Borga vertrok en des avonds op de „Hohenzollern" zou dineeren. Er mag nu wel Diet meer getwijfeld worden aan de juistheid van dit bericht, maar toch doet vreemd aan de houding van officieele personen uit Rusland die met groote beslist heid ontkenden dat er een ontmoeting ny>sche*i de beide vors'en zou laats hebhen. Zoo de Russische gevolmachtigde ter vredecon— ferentie, Witte, die aan enkele vertegenwoor— van Parijsche bladen verklaarde, dat er geeu quaestie was van een samenkomst. Het nieuws uit Rusland of. beter gezegd, in verband met den toestand in Rusland on dervindt zoo dikwijls tegenspraak, dat men wijs zal doen eerst nadere berichten af te wachten. Heeft de ontmoeting inderdaad plaats gehadj dan zal er wel spoedig een vaste gedragslijn in de politiek der Russische regeering te bespeuren ziju. Keizer Wilhelm is wat vreemd en zelfs autocratisch aan— legd, maar ontegenzeggelijk is hij een krachtige persoonlijkheid, wiens woord van grooten inlvoed zal zijn op den zwakken co weifelende czaar. Er wordt een heele boel verteld over de samenkomst van heide heerschers in de Finsche golf, maar vau het fijoc van de zaak weet men feitelijk niets af, daar het onder houd voorbereid is zonder tusschenkomst van de gewone hoogwaardigheidsbekleders. Dit verklaart ook de houding van Witte, die beslist onlkeude dat er een onderhoud tusschen zijn gebieder en den keizer Wilhelm zou plaats hebben. Het negeeren van tusschenpersonen bij de samenkomst duidt ongetwijfeld op het hooge belang van de politieke gedachtenwisseling, die gedeeltelijk aau boord van de „Poolstei" het jacht van czaar Nikolaas, cu verder op „Hohenzollern" gehouden werd en meer dan diie uur duurde. Over de mogelijke gevolgen van de sa menkomst wordt heel wat gezegd eu gefan taseerd. Eenerzijds ziet men den czaar nu meer nog dan vroeger volharden in zijn au tocratisch optreden, andeszijds en deze partij is aanzienlijk grootergelooft men aan den weldoenden invloed van keizer Wil helm, den vorst, dis met Roosevelt geijverd heeft voor het tot stand komen van de vre desconferentie. Anderen zien ook een toekomstigen boüd genoot van Rusland in het Du:'tsche rijk. niet eten en altijd in het zadel en zoo totdat Yaréma ons aan den paal laat steken.... I9 het dan zeker, dat hij komt De menschen die uit Yarmoline zijn kunnen ontsnappen, zweren, dat zij hem gezien hebben. Zij vertellen er vreeselijke dingen van hij is zoo lang als een oude pijnboom twee koppen op een stierennek, zijn paard is zoo groot als een olifant. Het was maar het beste, dat wij zoo gauw mogelijk weg zageu te komen, en den Lakh meenamen Hoe weg komen onze paarden kunnen niet meer. Als wij hier blijven, zullen wij er beroerd slecht afkomen. Wanneer ik de ataman was, zou ik den Lakh afmaken en terugkeeren naar Kamenetz, al was het te voet. Neen wij nemen hem mee naar Ka menetz de atamannen willen een beetje pleizier met hem maken. De duivel zal eerst pleizier met jullie maken I gromde Zagloba. Bohun boezemde hem zoo'n angst in, dat hij zwoer, niet ineor levend in zijne handen te vallen. Hij heeft nu zijn sabel om zich te verdedigen. Al zouden zij hem in stukkin hakken, levend krijgen ze hem niet. Als ik mij nu eens ongemerkt door dat schot kan heenwerken, dacht hij, en op een paard springen. De nacht is donken en voordat men weet, wat er gebeurd is.... Zelfs overdag is het moeilijk, iemand tus schen die rotsen le vervolgen, hoeveel te meer dan in de duisternis I (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 1