Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. TE Vlillll Bi TE ZWUIill. Km, m. AKTOOI TIELEN, BEDRIEGERS BEDROGEN De Oorlog. Winkeliers, die U andere zeepsoorten Ned. Bond van 8choenfabri k anten ten, tfel' troi. FEUILLETON. mhiiI|iWiii^«Ii.iiimiiiü i»iiMiiiBiimiiiTiiiiMTmrBg«rT«Trrg ,34 ',21'/. 1,02'/, ,36 n aan Kiad- ikerd. remie 5, het )nend EER, U i T o kv er: IN DE HANDEN STOPPEN, ALS U SuNLIGHT= ZEEP VRAAGT, BEDRIEGEN ZICHZELF, WANT ZIJ VERLIEZEN HUN DEBIET, U WENSCHT DE ZOO GUNSTIG BEKENDE SUNLIGHT. ichle jheid n en itoor ngen i het Bandieten Schelmen Ellendelingen Jurt op tijd De Echo van het Zuiden en liingsjrailsrkr Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdag avo n (L bonnementsprijs per 3 maanden f 0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.9Ü. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WAAL W IJ K. AdvkrtkntiSn 17 regels f Ü.HO daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Adver'ealiën 3maal ter plaatsing opgegeven, worden finaal berekend. Voor plaatsing van een g oct aantal regel» en advertenties hij abonnement worden speende uer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel Zondag 30 Juli had te Kaatsheuvel de algemeene- en congresvergadenng plaats van den Alg. Ned. Bond van Schoen fabrikanten. Van verschillende huizen wapperde de nationale driekleur en 't moet gezegd Kaatsheuvel heeft zich op uitnemende, joviale en gastvrije wijze vau haar taak als gastvrouw gekweten. Reeds vroeg kwamen de leden per tram, trein of rijtuig aan en toen ten twaalf uur de ontvangst van het hoofd bestuur zou plaats hebben, was het er reeds vol op de flinke zaal van Apollo. Verschillende autoriteiten waren aanwe zig en nadat de president, de heer E. W. Klijberg-Pernot de hoofdbestuursver gadering had geopend, nam de Edelachtb. Heer Burgemeester 't woord en sprak ongeveer als volgt M. 1 Het is mij eene aangename en vereerende taak U in mijne gemeente het welkom te mogen toeroepen deze samenkomst is een blijk te meer, dat de Alg. Ned. Bond alles in :t werk stelt om de schoenindustrie, waarin duizenden mcnschen hun bestaan vinden, zoo hoog mogelijk op te voerennaar de mate van den bloei der industrie, neemt de welvaart in deze streken toe, het is als 't ware eene levenskwestie. Ik stel het op hoogen prijs dat de Bond daartoe alle pogingen in 't werk stelt en met voldoening vernam ik dan ook, dat de schoenfabricatie in ons land uitstekend met het buitenland kan wedijveren; dit congres zal verder bijdragen tot de goede onderlinge verstandhoudinghet vele goede dat de bond reeds heeft bereikt, de moeite die zich daarvoor uw ijverige president geeft, die voor zijne verdiensten reeds geriddert werd, doen mij met recht den wensch uiten dat de bond moge groei en en bloeien, dat deze vergadering weer moge strekken tot welvaart der schoen industrie in 't algemeen en van deze gemeente in 't bijzonder en met dezen wensch bied ik U dit glas eerewijn aan. (Bravo's.) De president antwoordt hierop Ik gevoel mij gedrongen tot een kort antwoord op de sympathieke woorden van den edelachtb. heer burgemeester, dien ik hartelijk dank zeg voor de woorden tot ons gesproken. De woorden van het hoofd der gemeente waar de schoenindustrie het belangrijkst nl. het grootst aantal beoefenaars vindt, zoo wel werknemers als werkgevers, bewijzen dat de belangen dier industrie ZEdel- achtb. ter harte gaan, dat hij de po gingen aangewend tot bloei daarvan op prijs steltde heeren der afdeeling dank ik voor de vriendelijke ontvangst, ons hier bereid. Het deed ons groot genoegen, toen wij 't vorige jaar in Drunen uitgenoodigd werden de volgende vergadering hier te houden. Hier toch vinden we de meeste beoefenaars van het schoenvak en daar om moeten we het des te meer bctreu*- ren, dat hier zoo weinigen lid van den bond zijn, wij willen echter hopen dat de nadere kennismaking met ons streven velen aanleiding zal geven toe te treden, immers in eendracht ligt onze macht, dan kunnen we veel doen. Ik sluit met den wensch, dat de bond moge groeien en bloeien en dat de afdeeling Kaats heuvel de dadelijke vruchten dezer ver gadering zal plukken nl. dat het ledental sterk zal aangroeien, ik ledig dit glas op den bloei van Kaatsheuvel. Dan is aan de orde de opening der tentoonstelling dat door den president met ongeveer de volgende woorden ge schied »Met veel genoegen open ik deze ten toonstelling en neem deze gelegenheid te baat om het nut van tentoonstellingen even uiteen te zettenlaten we eens zien wat de schoenmakerij was voor en kele jaren en thans, dan moeten we be kennen, dat ze machtig veel is vooruit gegaan en waaraan is dat toe te schrijven. Aan wedstrijden en tentoonstellingen, die den ouderlingen naijver opwekken; de prijsvragen die de Bond heeft uitge schreven, hooger opgevoerd tot onze tentoonstelling in 1903, tentoonstellingen en wedstrijden, die twee goede zaken hebben onze industrie in de goede rich- ting gestuurd Ze zijn nog 'voor iets an ders een machtig middel,'om onze in dustrie een hooger aanzien te doen geven en daaraan hangt een groot deel van den bloei af; we moeten het koopend publiek van de dwaze meening afbren gen, dat buitenlandsche artikelen beter zijn dan de onzeeen wedstrijd vuurt zoowel patroon als werkman aan om zich te ontwikkelen, vestigt de aandacht op onze industrie, deze tentoonstelling van prijsteekeningen is klein maar als begin, van groot nutik feliciteer de heeren die het initiatief tot dezen cursus namen, zij zijn de baanbrekers en dat kost moeite, tijd en geld en soms tegen werking van velen, maar eenmaal komt de tijd, dat men het zal beseffen dat deze pogingen den grondslag legden voor den meerderen bloei van het schoen vak. Ik feliciteer de prijswinners, zij verdienen alle hulde en lof, ook zelfs de Heldenroman van HENRYK SIENKIEWICZ voor De Echo van het Zuidenvertaald door H. DERDE BOEK. HOOFDSTUK VI (76) Ik wil wel den Lakh gaan zoeken, zei hij, maar niet den duivel. Eindelijk had men van de kleine ladders ééne gemaakt, die lang genoeg was en zette haar tegen den waud. Het was ge- vaarlijk er tegen op te klimmen, want de zwakke, half verrotte sporten kraakteu. Nochtans waagde de honderdman Holody er zich het eerst op, om het voorbeeld te geven. Het woidt nu ernst, zooals gij ziet, oude heer. Denk nu maar aan geen ver dediging al moesten we den stal afbreken, we °zullen u wel krijgen. Kom, wees nu verstandig Middelerwijl verdween zijn hoofd lang zaam in het luik. Plotseling suisde de de sabel van Zagloba door de lucht. De Kozak liet een akeligen gil, wankelde en viel met verbrijzelden schedel naar beneden. Hulphulp 1 riep men van alle kanten. Er ontstond een vreeselijke verwarring. Allen schreeuwden dooreen, maar de don derende stem van Z.igloba klonk uit boven het rumoer. Ik zal je allemaal dtn nek inslaan, adders Gij zult ondervinden, hoe de arm vau een deelnemers die geen prijs verwierven want de poging in het goede is reeds te prijzen gaat voort, wijdt u aan uw vak, neemt deel aan de curcusscn, dan zult gij eenmaal het sieraad van Kaats heuvels werklieden vormen ik feliciteer den ondei wijzer het resultaat zal hem eene voldoening zijn mogen de autoriteiten meer en meer subsidie verleenen in ruime mate aan deze nuttige instellingen en hiermede open ik deze tentoonstelling. (Applaus.) Daarna worden de tentoongestelde voorwerpen in oogenschouw genomen en zoover wij konden beoordeelen en vernamen uit den mond van vakmenschen zag het er goed uit, gaf alles een bewijs van de goede richting, waarin men zich beweegt, van ijver en ambitie en is hier »'t klein maar fijn* wel van toepassing en geeft uitstekende vooruitzichten voor de toekomst. Terwijl onderwijl de kon. harmonie Apollo hare matinee was begonnen, die door zeer velen werd bijgewoond en waar dan ook uitstekende muziek werd gegeven, moest het hoofdbestuur zijn tijd benutten en eene vergadering houden. Aan de orde 1. Notulen der vorige vergadering. Door den secretaris voorgelezen en goedgekeurd. 2. Keuze van een vice-president. Gekozen de heer Th. van Dortmond, Kaatsheuvel, die verklaart de benoeming aan te nemen, waarna de president hem feliciteert en hem een woord van dank wijdt voor het vele wat hij reeds voor den bond gedaan heeft, als een zijner trouwste leden. 3. Benoeming van een 2en secretaris. De president deelt mede, dat nu de president en secretaris niet meer in eene plaats wonen, de heer L. Groenen op zijn verzoek reeds een gedeelte van 't werk op zich nam de huidige verdiens telijke secretaris-penningmeester blijft die betrekking behouden, maar wordt daarin bijgestaan door den heer L Groenen ik hoop dat het hoofdbestuur zulks zal bekrachtigen. De heer L. Groenen wordt daarna bij acclamatie gekozen als 2e secretaris, hij neemt na felicitatie de benoemiug aan en hoopt alles voor den bond te doen, wat in zijn vermogen zal zijn. 4. Het bepalen der gemeente, alwaar in Januari 1906 de hoofdbestuursverga- dering zal worden gehouden. Als zoodanig wordt Tilburg genomen. 5. Aanwijzing eener commissie tot het nazien der rekening 1904—1905. Deze commissie zal gevormd worden uit eeu lid der afdeelingen Waalwijk, Kaatsheuvel en Dongen. 6 Bespreking van hetgeen op de Alg. verg. zal worden behandeld. Dit punt geeft weinig aanleiding tot discussie, alleen wordt besloten voor te stellen tot het houden van een wedstrijd in 't schoenmaken, en eene commissie te benoemen, die dit plr.n nader zal uit werken. De secretaris deelt nog mede, dat de heer Th. van Dortmond is gekozen tot lid van 't hoofdbestuur voor de afdeeling Kaatsheuvel in plaats van den heer A. Sprangers-Verhagen, die in geen geval meer in aanmerking wenschte te komen. De heer Schenkels te Waspik aan de beurt van aftreding werd als lid van 't hoofdbestuur herkozen. o De vergadering wordt daarna gesloten en het hoofdbestuur woont nog even de drukbezochte matinee bij in den tuin de uitvoering mag uitstekend genoemd worden en bij monde van den heer L. Groenen wordt der kon harmonie Apollo dank gebracht voor hare welwillendheid. Ten ongeveer half twee vangt de al- gemeene vergadering aan in de zaal »Euphonia>. (Gebrek aan plaatsruimte noopt ons het vervolg van 't verslag van dezen uitstekend geslaagden dag te geven in ons no. van a. s. Zaterdag.) edelman straft! Ah 1 gij durft edellieden in een varkensstal opsluiten Wraak Wraak huilden de Kozakken. Wij steken den stal in brand Dat ben ik zelf van plan, schurken Gij zult het eerst verbranden 1 Vooruil, allemaal tegelijk naar boven riep een oude Kozak. Houdt de ladder vast Steekt er lansen ouderEen bos hooi op het hoofd, en vooruit Wij moeten hem hebbeu, levend of dood De oude Kozak kroop naar boven, ge volgd door twee anderen de sporten bogen, de ladder kraakte, maar zij hield het uit, gesteund door Iwintig sterke armen. Een oogenblik later rolden drie ni uwe lijken op de hoofden der Kozakken beneden. Aangerao' digd door het succes, loeide Zagloba als een buffel, en braakte bij een vloed van scheldwoorden uit. Woedend staken de Kozakken met hun lange lansen in het donkere g..tanderen klimmen nog langs de sporten omhoog, ofschoon zij wisten, dat hun daarboven een zekere dood wachtte. Eensklaps stormde. Bohun den stal binnen. BooUhoofd, in zijne hemdsmouwen, zwaaide hij met zijn sabelzijn oogen schoten vuur. Langs het dak riep hij.... Trek het riet uit! Vat hem levend Toen Zagloba hem zag, verdubbelde zijn moed. Kom maar op, schooier schreeuwde hij. Kom maar op, spitsboef! Ik zal je toetakelen, dat het groen en geel voor je oogen zietLeelijke hond Maar de balken van het dak kraakten boven zijn hoofd: het scheen, dat zij bezig waren, bet riet uit te rukkeu. Nochtans verloor Zagloba den moed niet. De worsteling en het bloed hadden hem dronken gemaakt Ik zal sterven met het zwaard in de hand zei hij bij zich zei ven Op het zelfde oogenblik weerklonk builen een hevig geweervuur. Een twintigtal Ko zakken kwamen den stal in stormen. Bohun Bohun riepen zij luidkeels. Kom gauw Zagloba luisterde, ontsteld. Hij keek door de spleten van het dak er was niemand meer. Hij meende, dat de Kozakken den stal in brand wilden steken en hun pistolen in het riet afschoten. Maar toen hij geweerschoten, paarden getrappel, gehuil eu wapengekletter hoorde, docht hij Groote Godzouden zij aan het vechten zijn? Hij vloog naar zijn kijkgat. Buiten wa* het een vreeselijk schouwspel de vernieti ging der troep van Bohun. Onverwachts aangevallen, tegen de palissaden gedrukt, neergeschoten en gtsabeld, onder de hoeven ver| letteid, vielen de soldaten bijna zonder weerstand. .De aanvallers in roode uniformen, wierpen zich op hen, zonder hun den tijd te laten, zich te verzamelen, de sabels te trekken of op hun paarden te springen, Et Digen trachten zich te verdedigen anderen, verscholen achter den rook, in het zadel te komt n wederom anderen wierpen hun wapens weg en vluchtten naar de heggen, sprongen door de doornen. Overal klonken wilde angstkreten. Zagloba herkende, den kleinen dragonder- officier, Michel Wolodowski. Gezeten op zijn schimmel, door eenige soldaten omringd, gal hij nu eens bevelen, terwijl hij het volgende oogenblik midden in het strijdge woel was en ter nauwernood had hij zijn sabel gezwaaid, of een vijand viel voor zijne voeten, zonder zelfs een kreet te slakrn. Op dit gezicht was Zagloba buiten zich zelf van vreugde: hij stat-pvoete, hij jubelde en juichte. Sla maar toe Vooruit maar Ransel ïem afHoerrah Bohun vluchtte te paard, omgeven door eeu honderdtal ruiters. Wolodowski zette hem na. Vat hem Sla hem dood schreeuwde Zagloba. 't Is Bohun Maar zijn stem ging verloren in de ruimte. Met een sprong vlogen Bohun en zijn vol gelingen over de heg: Wolodo*ski hen achterna. Zagloba keek zijn oogen uit. Wat is dat Bohun vlucht de vlakte in Wolo dowski zit hem op de hielen... zijn hart houdt op met kloppen, zijn adem stokt Nu is Wolodowski vlak bij Bohun.... De Kozakkenhoofdraan keert zich om, heft zijn sabel op.... Zij worden handgemeen Eén oogenblik, en Bohun valt met zijn paard, terwijl Wolodowski de overige »luchtelingen navet. Helaas 1 Bohun is gered hij staat op, geeft zijn paard de sporen en verdwijnt tusschen de rotsen. Halt! Halt! bulderde Zigloba... Mij is hetl-'t Is Bohun! Maar een nieuwe tro p Kozakken komt in volle vaart aanrennen zij omringen den gevterdeu hoofdman, en verdwijnen met hem om den hoek der ravijn. Rondom den stal was het nu ledig. De mannen van Zagloba sprongen op de paar den, die door de Kozakken in den steek waren gelaten en zetten eveneens den vijand na. Zagloba liet de ladder zakken en kwam voorzichtig naar beneden. Ik beu vrij Tallooze Kozakken lagen op den grond Daarfusschen eenige roode dragonder-uni formen. De oude edelman begaf zich uaar De vredeskansen. Indien de v.oorden, aan Wilte toegeschre ven in een interview met den correspondent der Daily Telegraph aan boord van den „Kaiser Wilhelm der Giosse'' werkelijk door Ruslands gevolmachtigde ter vredesconferen tie zijn gesproken, dan is er al heel veel kans op een echec der vredesonderhandelin gen- woning op den drempel struikelde hij over het lijk van den vader der bruid en hij ging naar binnen. Toen hij terugkwam had hij den goudlaken gordel van Bohun om het middel geslagendaaraan hing een dolk, waarvan het gevest met edelsteenen was bezet. Zoo beloont God den moed, zeide hij. De beurs van den schelm was tamelijk goed gevuld. Ik hoop, dat hij niet onuuappeu zal, de schurk Zagloba zette zich urêr op den drempel om den terugkeer zijner vrienden af te wachten. Weldra waren de dragonders in 't zicht, met Wolodowski aan hun hoofd. Zoodra hij zijn vriend herkende, gaf hij zijn paar de sporeu. Ik heb dus nog hi t genoegen u levend terug te zien 1 riep hij uit. Springlevend, antwoordde Zagloba. God zrgene u, dat gij mij ter hulp ge- gekomen zijt En de kleine krijgsman drukte Zsgloba innig de hnud. Hoe wist gij miju hachelijke toestand Van de inenschen (lezer hoeve. Oh! En ik hield ze voor verr-dere Integendeel, het zijn eerlijke menschen Nauwelijks hebben, zij zich zelf kunnen redden.... Jonggehuwden, naar liet schijnt... een iong man en een mooi meisje.... Zij wisten niet wat er van de bruiloftsgasten geworden was. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 1