u mmer ondag ugusius aargang Tweede Blad. De Oorlog. BUITENLAND. Frankrijk Engeland. Duitschland. "aÏNNKNLAND. Provinciaal Nieuws NIEUWS UIT KAATSHEUVEL Waalwijk 12 Aug. 1905. Benoeming. Massa. 10795 10774 10640 10590 'an. uge. uiden De Onderhandelingen. Nadat de kwestie van de geloofsb-ieven 0p bevredigende wijze tusschen de Russen en de Japanners geregeld was, hebben deze liatsten schriftelijk hun voorwaarden over legd en is de couferentie verdaagd. Het woord is nu aan Petersburg, dat door Witte's mond zal antwoorden. Houdt men daar vast ian de opvatting van de oorlogspartij, dat Rusland geld uoch grond mag afstaan, dan ial het antwoord spoedig verwacht kunnen worden en de conferentie vermoedelijk tot niets leiden. Begint men echter van daar fl',l af te dingen, dan kaG met loven en bieden nog veel tijd verstrijken, tenzij Japan eeos voor al. gelijk tegenover China, te verstaan geeft dat het zijne minimum-eischeo beeft gesteld en niets meer kan toegeven. Reuter's correspondent te Portsmouth (V.S.) geeft vanda\g, in stelligen vorm, een over hebt van de lijst der Japansche vredesvoor waarden. Het zou een knap stuk zijn, als deze journalist het geheim, naar welks ont sluiering de geheele wereld reikhalzend uitliet, zoo spoedig nadat het aan de Russeu is medegedeeld aan dezen had kunnen ont futselen. Onwaarschijnlijk ziet de opsomming er niet uit, na alles wat in den laatsien lijd uitgelekt, te verstaau gegeven en aangekondigd was. Maar juist omdat zij zoo ongeveer met de algemeene verwachting in overeenstem roing is, zouden wij er niet voor durven ins'aan dat het eeo authentieke onthulling is. Beschouwingen zijn dus voor het oogeublik do: niet op hare plaats. De Araerikaansche journalisten zullen inmiddels wel zorg dragen dat in de pauze, die nu is ingetreden, het publick met allerlei berichten en geruchten wo dt bezig gehoudeD. Want een rechtge aard Amerikaansch verslaggever kan zelfs de stilte beluisteren. Hieronder volgen de voorwaarden Terugbetaling de1 oorlogsuitgaveo, waarvan het bedra-, ttr nadere beslissing wordt ge laten en de afstand vau Sachalin zijn de vooi naamste der Japansche vredesvoorwaarden H t woord „«-chadelooss elling" is vermeden en het woord „terugbetaling" er vooi in de plaa s gesteld. De overige voorwaarden zijn opheffing der Russische pachtcontracten op het schier eiland Liao'ung, algeheele ontruiming van de p ovincie Mantsjoerije, teruggave van alle Russische privilegiën in Mantsjoerije en de erkenning van de opeu deur door Rusland, afstand aan Japan van den Chineeschen 005 erspoorweg beneden Charbon, de hoofdlijn door noordelijk Mantsjoerije naar Wladi wostock blijft aan Ruslanderkenning van Japaas protecto'aat over Korea; aan Japan worden vischrechten verleend in de wateren langs de Siberische kust ten noorden van Wladiwostock en in de Behriog—zee afstand aan Japan van de op Rusland veroverde oorlogsschepen en beperking van Ruslands vloot macht in het Verre Oosten. De Russen beschouwen de voorwaarden buitengewoon zwaar- Behalve de twee voor naamste voorwaarden (oorlogskosten en afstand van Sachalin), welke Witte krachtens zijn lastgeving niet kan aannemen, worden die betreffende beperking van de zeemacht en het verleenen van vischrechten in het bij zonder kwetsend voor Rusland's eigenliefde en zoo vernederd geacht dat zij onaannemelijk zijn. De Japanners daarentegen houden staande dat die voorwaarden slechts een behoorlijke vergoeding zijn voor de oorlogsuitgaveu en hunne te land en ter zee behaalde overwin ningen. Het eenige doel is de oogmerken te bereiken, waarvoor zij gevochten hebben. De conferentie is tot Maandag verdaagd. mouih binnen en liet daar het anker vallen, niettegenstaande een stroomenden regen, toegejuicht door de saamgestroomde mei igte. Per extra trein brachten gisteren een tach tigtal Fransche officieren een bezoek aan Londen, waar zij aan 't station plechtig wer den ontvangen en daarna door de feestelijk bevlagde straten onder het geestdriftig ge juich eener groote menigte inveertig landau ers naar Guild Hall reden Overal waar zij voorbij kwamen ontving een groote menigte de officieren met de kreten; »Leve Frank rijk Leve CaillardLeve het vriendschaps verbond! Onder het gelui de Citj klokken werd Guild Hall bereikt. Aan het lunch, den Franschen hier aangeboden door het gemeen tebestuur van Londen, beantwoordde admi raal Caillard een toost op de Fransche marine, uitgebracht door den lord mayur. Hij betuigde zijn ingenomenheid over de schitte rende ontvangst den Franschen „door de groote en edele Britsche natie bereid" eu verklaarde, dat het Kanaal in stede van Frankrijk en Engeland te scheiden deze lan den verbond. Na afloop van het lunch was er receptie in het gebouw van het Fransche gezantschap. Admiraal Caillard was met zijn officieren aanwezig. Ook werden vele leden der Frau- sche kolonie opgemerkt. 's Avonds gaf de minister van buitenland- sche zaken, Landïdowne, een feestmaal waar admiraal Caillard met vier en-twintig Fran sche officieren, de Fransche gezant, vele leden der regeering en een aantal hoogge— plaatste personen aanwezig waren. Te Portsmouth wareu gistermiddag een aantal Fransche zeelieden aan wal. Zij werden door de Britsche zeelieden en de bevolking met geestdrift hegroet Een sportfeest werd gehouden waarbij 8000 zeelieden van beide vloten aanwezig waren. 's Avonds bood de burgemeester van Portsmouth op het stadhuis een feestmaal aan de Fransche officieren aan. De admira liteit gaf een feestmaal aan 500 Fransche en 500 Britsche onderofficieren in de mari nekazerne Gisteren avond bood de admiraliteit den Franschen officieren in de marinekazerne eed feestmaal aau, gevolgd door een bal. Verder had er een feestmaal plaats van dé adelborsten van beide vloten, waaraan 6()0 Franschen en 200 Engelschen aanzaten. De adelborsten woonden daarna een feestvoor— stelling in den schouwburg bij. Aan het feestmaal van de admiraliteit spraken de prins van Wales en admiraa Caillard in het Fransch, sir John Fisher. eerste lord der admiraliteit, in het Engelsch. De dronken op den koning, op president Loubet. op den prins vau Wales en op admiraal Gaillard werden geestdriftig toege juicht. moetkomende houding tegenover hem ver- klasse, een kruiser 3e klasse en twaalf tor plicht. En ontbreekt deze, dan rekke hij de i pedobootvernielers. De zaak-Jaluzot blijft de gemoederen span nen Er is. op verzoek van den minister van Fiuancien een bijeenkomst gehouden van vertegenwoordigers vau groote banken waar de heer Bourgeois^ voorloopig administrateur van den Printemps, de balans van den Printerops zou overleggen. Wat er voorgevallen is op die vergadering is onbekend maar de Temps raeeut te weten dat Bourgeois tot de slotsom is gekomen, dat het actief vaa de Printemps 5 6 millioen hooger is dau het passief. Dit is een gerustellend bericht. Er gaan echter ook geruchten van geweldige tekorten. Het bezoek van de Fransche vloot. De koning hield Woensdag een revue over de vereenigde vloten. De Fransche matrozen juichten Z. M. toe, zwaaiende met hun mut sen. Het schouwspel leed eenigszins doordat het regende. De koning, de priüs van Wales en de her og van Connaught lunchten later met admiraal Cailard aan boord van het vlaggenschip „Massena". Toen voer de Fransche vloot de haven van Ports- Duiische bar,ken zullen dens sultan vau Marokko aan eeD particuliere leening van 6 millioen gulden helpen. De Duitsche regeering had zegt de Köln Ztg., hoegenaamd geen reden deze zaak voot andere landen geheim te houden. Zij heeft aan de Fraosche laten weten, dat de sultan, in ruil er voor, niet de geringste politieke concessie heeft gedaan en dal er hem ook geen gevraagd is, als het waar "is. De Crisis. Aan Het Centrum word geschreven De door de bladen genoemde heeren voor de resp. portefeuilles zijn allen bereid deze plaats in het miuisterie in te nemen. Voor Buitenlandsche zaken eu Justitie is tot op heden, naar men weet, nog niemand beschik- baar. Minister Loeff heeft beslist geweigerd zelfs toen er ernstig sprake whs van de verzoeuende richting die het nieuwe Kabinet had te nemen. De splitsing van het departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid is zonder moeite door H.M. aanvaard toen dit als gewenscht werd voorgesteld Met tact eu delicatesse is de Koningin in het zoeken naar de oplossing der crisis te *erk gegaan. Zij heeft vooropgesteld, dat het mannen moesten zijn, die door hun politiek verleden noch bij de eene, noch bij de andere partij eenigen wrevel zouden opwekken, mannen die de klove tusschen beide zouden overbrugge oin allen gemeen schappelijk het vaderland te kunnen dienen En vooral heeft H M bedongen dat de aanhangige sociale wetten van het demissi- onnaire ministerie zouden worden afgehandeld Litdrukkelijk heeft Zij verklaard, dat Zij hoopt met zulk eeu miusterie en met zulk een werkprogram, van de Christelijke partijen steun te zullen ontvangen in het bewind des lands. - De Haagsche briefschrijver van de Arnh. Ct. schrijft Dr. Kuyprr lacht ongetwijfeld in zijn Want «at spelen de ondankbare taak niet, want het lange ge tob compromitteert de gansche linkerzijde en hemzelf in de eerste plaats. Het Neder- landsche volk zal zich afvragen, wr.arom het met zoo vurige taal tegen dr. Kuyper werd te wapen geroepen, wanneer de leiders, die door de kracht de natie overwinnen mochten, ten ecnenmale het besef misten op welke wijze zij vrucht van de overwinning konden plukken. In het moeras te blijveu zitten, is niet alleen zeer onaangenaam maar het is zelfs smadelijk nu eenmaal de overwinning behaald is. Katholiek Hoog—Onderwijs. De St. Radboud-stichting vindt groote belangstelling in de anti-revolutionuaire pers. Standaard schrijft o.a. Herhalen we slechts, dat ook wij deze poging met warme ingenomenheid eu bij zondere belangstelling gadeslaan Wie met ous overtuigd is van de noodzakelijkheid om voor het Christelijk volksdoel niet alleen eigen lagere maar ook eigen Hoogescholen te bezitten, zal verstaan dat wij met ver langen dsn dag tegemoet zien, waarop de Rcomsche Universiteit zal worden geopend. De Nederlander en de Zeeuw betuigen eveneens hun belangstelling. Laatstgenoemd blad zegt o.m. Het kan wel niet anders of het moet ons tot vreugde zijn, dut ook ouder Roomsch- katholieke landgenooten de roeping tot arbeii op het terrein der weienschappen ontwaakt Het liberale Vaderland daarentegen toont zich boos. O, die verdraagzaamheid Koninklijk bezoek uun Friesland. Bij het hoofd van de gemeente Bolswarc is bericht gekomen, dat H. M. de Koningin en de Prins-Gemaal Maandag 25 September van halftwee lot halfvier Bolsward denken te bezoeken. Het vaandel, besfemd Voor het 11e reg inf., zal op 4 September a. s. door H. M de Koningin aan den r« giments-coinmandant kolonel D. L. Hoogkamer in de legerplaats te. Millingen op plechtige wijze worden uit gereikt. Het regiment zal daarbij dooreen detachement van 100 man worden vertegen woordigd. Boni. De correspondent van de N. Ct. teBatavia seint, dat de hoofden der Tjenrana-streek zich onderworpen hebben, en dat de zes- daagsche marsch in het binnenland geeu tegenstand ondervond. Naar aan het Hdbl. wordt geseind, hebben hoofden der Tjenrana-streek aan boord van de Zeeland hun onderwerping aangeboden. Aan de Tel. wordt geseind, dat de zwager van den vorst is geïnterneerd te Makassar. Naar men uit Den Haag meldt, heeft het departement van koloniën het volgende telegram van den gouv generaal ontvangen Den derden dezer is de zwak bezette stelling van Pasetnpa genomen. De bevol king is teruggekeerd en goed gezind. Vijf van de zeven hadat-leden hebben zich onderworpen. Carnegie—stichting. Het bestuur der Carnegie-stichting heeft eene prijsvraag uitgeschreven voor het ont werpen van het Vredespaleis. (Bouwsom 1.600.000.) De mededinging wordt opengesteld voor bouwkundigen van alle landen. Het be stuur der Carnegie-stichting zal evenwel eenigen hunner speciaal tot deelneming uit- noodigen. De jury bestaat uit den voorzitter van het bestuur der Carnegie-stichting en de heeren Th. E. Collcult, Londen. Dr. P. I. H. Cuijpers, Roermond. Geh Ober-Hof-Baurat Ihne, Berlijn. Professor K. König, Weenen, Nénot, lid van het luslitut de Franse Parijs. Professor W R Ware Milton, Massachusetts Door de jury zal de voorkeur gegeven worden aan de ontwerpen, die het best aan de eischen van het programma beantwoorden en uit het oogpunt van kunst en constructie het meest uitmunten. De volgende prijzen worden uitgeloofd een prijs van f12.000, een prijs van f 9000, een prijs van f 7000, een prijs van f 5000, twee prijzen van f 8000. Engelsch vloot bezoek. Het Ilbld. meldt eenige bijzonderheden omtrent de aanstaande komst van het Engelsche kanaal-eskader te lJmuiden. De vijf groote gepantserde kruisers onder De Engelsche vloot-attaché te Berlijn, kapt. R. A. Alenby, tevens allaché voor Nederland, zal te lJinuideu tegenwoordig zijn. De kruiser Saphire, aan boord waarvan zich bevindt de commandant der torpedo- en onderzeesche vloot, schout-bij-nacht Alfred L. Winsloe, zal met drie torpedobootvernielers igplaats krijgen voor de kleine sluizen to [J m ui den de negen andere torpedoboot vernielers komen binnen de kleine sluis in iet Noordzeekauaal te liggen. Vrijdag 18 dezer zal de directeur-comman- dnnt der marine te Amsterdam, schout-bij nacht J. H. L. J. baron Sweerts de Landas Wyborg, de Engelsche vlagofficieren, com- mandeerende officieren en adjudanten ver- eeuigen aan een diner in den huize Couturier waarbij de marine-muziek uit Nieuwediep zich zal laten hooren. Dienzelfden dag zal een dertigtal der lagere Engelsche officieren worden uitge- noodigd tot eeu uitstapje per rijtuig of automobiel naar Haarlem en omstreken, waarbij een tiental Hollaud-che marine-offi cieren als geleiders dienst zullen doen. Het gezelschap zal van Veisen uit vertrekken te Bloemendaal wordt een déjeuner aange - boden. vuistje en met recht. heeren van links in zijn kaart 1 Daargelaten w of mr. Goeman Borgesius de beste keuze schout-bij-nacht George Neville komen met was om het gewensclite achttal te vinden, zoodat thans het eskader bestaan zal uit men was ter linkerzijde toch tot een tege- tien slagschepen, drie kruisers, 2e Bij koninklijk besluit is benoemd tot schoolopziener in het district Waalwijk, Mr. F. J. van Lanschot, 's-Bosch. Vertrek. De Eerw. heer J. H. de Kort van de Abdy Berne te Heeswijk, zal den 26en Augustus te Rotterdam scheep gaan en met het s. s. Potsdam naar Amerika vertrekken. Het doel is om aldaar in het St. Nor- bert's Convent te West De Pere [Wis.] zijne studiën te voltooien en er verder als missionaris werkzaam te zijn. Wij wenschen ZEerw. eene voorspoe dige reis moge het hem wel gaan in het land waar hij zijne beste krachten voor het geloof gaat geven. Politiezaken. Gisterenmorgen kwam hier een appel- boer zeker J. uit Veen met zijne waar ter markt, die later bleek niet door ge-; heel eerlijke middelen in zijn bezit te zijn gekomen. Toen hij gisterenmorgen hierheen kwam heeft hij bij een boer in Babyloniënbroek, eenige zakken met appelen medegeno men om die in Waalwijk van de hand te doen. De eigenaar was spoedig achter den diefstal gekomen en ook kende hij den dader. Hij snelde naar de maré- chaussée te Dussen, die direct naar Waalwijk reden en den verdachte op de markt arresteerden en hem mede naar Dussen voerden- Het voorval betreffende het bena deren van een kalf, dat we in ons vorig nummer mededeelden, nh dat het opladen met groote moeielijkheden ge paard ging, zal misschien nog een staartje hebben. De kommiezen hebben aangifte van een en ander gedaan bij de politie en verschillende personen werden reeds gehoord. Ontslag aanvrage. De brievenbesteller G. 't Hooft heeft met ingang van 1 Jan. 1906 eervol ontslag en pensioen aangevraagd. Kaamsdoak, 11 Aug. 1905. Tot Secretaris- Penningmeester vau deD Ouden Kurenpolder gelegen onder deze gemeente is benoemd de heer D. Timmermans en wel ter vervulling van de vacature onstaan door het bedankeD van den Heer C. H. Timmermans. Bij Burgem. en Wethouders dezer ge meente is eeu verzoekschrift ingekomen van M. Fijneman ter bekomen van vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein. Ook een vrouwije Terwijl de man alwezig was verliet gister morgen zekere vrouw v. M. hare woning zonder eenig adres achter te lateo, medenemende vijf jeugdige kinderen, terwijl zij de twee oudsten aan hun lot overliet. Men gelooft, dat zij zal zijn gereisd naar Amsterdam, alwaar een oud minnaar van haar in betrekking is. Men kaD zich de teleurstelling van den man voorstellen. Dezer dagen werd gevankelijk naar Breda overgebracht zekere M. Faro verdacht van landlooperij. In verschillende dagbladen lazen wij het bericht dat mej. Dhomen is beooemd tot verloskundige te Oudenbosch. Thans kunnen wij met vastheid melden dat het bericht eu 3e I geheel uit de lucht is gegrepen. Gemcenteraadsvergadaring te Raamt— donk ten gemeentehuize op Zaterdag din 12 Augustus 1905, des voormiddaps om 10 uur. DOEL 1. Behandeling verzoek om eervol ontslag door den onderwijzer der openbare school aan het veer J. F. C. M. Marks 2. Onderzoek rler geloofsbrieven van de op 27 Juni 1.1. gekozen ledcu van den Raad 8. Goedkeuriug der Arnien-rekening over 1904; 4. Idem der Armcn-begrooling voor 1906 5. Aanbieding der Gemeente rekening over 1904 6. Iugekomen stukken. Vrijhoeven Gnppcl. Als een zeldzaamheid kan uit deze gemeente gemeld worden, dat een appelboom van Piet Hommel alhier voor de tweade maal begint te bloeien. Dezer dagen is aan de zuidzijde van den weg door de kom op de hoogte van het Trampaadje een uortonpomp geslagen. Bij eventueelen brand in deze buurt al de brandspuit met water uit dexe pomp gevoed wordec. Beroepen te Loonschendijk gem. Loon op Zand ds. W. de Leeuw te Zegveld. Drongslen. De Heer J. E. Burghout, onderwijzer alhier, slaagde voor de akte van Hoofdonderwijzer. Bussen, 11 Aug. Alhier hebben zich een paar gevallen van griep voorgedaan bij kinderen. Gisteren had alhier in 't café van Beurden de publieke verpachting der boom gaarden plaits. De peren zijn vrij schaars. De appeiboomen ziju beter geladen. Het fruit was zeer gewild. Sommige boomgaarden brachten f 200 op. Uit de hand zijn er nog tegen hooger prijs verkocht. WoudrichcM, 8 Augustus. De gemeeuteraad besloot in zijne hedenavond gehouden ver gadering om burgemeester Verhagen, die oulangs tot lid van den raad werd gekozen, niet als zoodanig toe te la'en, omdat naar 's raads meening niet deze gemeente, maar nog altijd Hardinxveld zijne woonplaats is. De beslissing van de Gedeputeerde Staten wordt met belangstelling tegemoet gezien. Sprang. Naar men ons mededeelt, zal de Chr. Zangvereeniging „De Harpe Zions" te Sprang a.s. Dinsdag een uitstapje maken naar Nijmegen en omstreken. Zij stelt zich ook voor bij die gelegenheid een bezoek te brengen aan de weesinrichting te Neerbosch. Hier komt een geval voor van febris typhoidöa. Drunen. Ten Dadeele van zekeren L. is men weer aan 't vernielen geweest, knolrapen werden uitgetrokken of afgesneden, talrijke planten vernield eoz. En zoo iets gebeurt hier op klaarlichten dag. Naar wij vernemen zal onze harmonie „De Eendracht", deelnemen aan 't festival te Nieuwkuik, op 4 September a.s. Binnenkort zal hier een onderlinge bond *an schoenmakers worden opgericht. Wij zijn benieuwd wat hiervan zal worden, we hopen van veel goeds, maar hebben niet veel goeden moed op het krachtig opstaan eu ontwikkeleu daarvan dat gaat hier niet zoo heel gemakkelijk, wc hebben meer voorbeelden gezien. llelmond Een milde gever. Naar wij vernemen, is door één milden gever aan de St. Josephs-jongelings vereeniging alhier een gift geschonken van twaalf duizend gulden. Een zeer geschikt terrein, is bereids aan gekocht, waar binnenkort een uitspannings— lokaal zal gebouwd worden voor de jonge— lingsvereenigiog en het jongenspatronaat. Kaatsheuvel, 11 Aug. 1905. Baldadigheid. N. A. had eene veete tegeD J. C(oenraads) op den Vossenberg. Om zich te wreken meende hij goed te doen bij C. de ruiten stuk te slaan. Wel moedig 1 Stelen. Op verschillende plaatsen is men weer aan 't stelen geweest. Bij G. v. B(oksel) werdeu 6 konijnen weggehaald, bij L. v. B(oksel) 2 kuikens, bij de Wed. H(amers) appelen en peren. De daders zijn onbekend. Veehten. De gebroeders Dfamen geraakte met elkander in twist, welke zoo hoog liep, dat beide verschillende wonden opliepen. In tijds werden zij door de omstanders gescheiden. Bouwverordening. De afgekondigde nieuwe bouwverordening voor deze gemeente, bedoeld bij art. 1 der woniDgwet, is that s in werking gettedeu. Aanbesteding. Uitslag der aanbesteding van de Mor- Ka zerne te Kaatsheuvel gehouden door den ar chitect C- F. van Hoof Timmer- Metsel- post. post- P. C- Suys, Tilburg, A. J- Mols, Tilburg, Joh. van Dun Vaese, Vucht, H. Hermans, Vucht,

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 5